Aktualności
Wybierz najlepszą koncertową fotografię roku
19.02.2010, 16:19:48
Wystartowała druga edycja konkursu "Koncertowa Fotografia Roku". Tym razem wyłonione zostanie najlepsze zdjęcie koncertowe zrobione w 2009 roku.
Strona konkursowa znajduje się pod adresem http://kfr2009.pl. Uczestnicy dzielą się na dwie kategorie: amatorów i profesjonalistów. Najlepsze prace amatorów zostaną wyłonione przez głosowanie internautów, a zdjęcia profesjonalistów dodatkowo zostaną poddane pod głosowanie profesjonalnego jury w składzie:
Walter Chełstowski (ITC, CGM.pl)
Jarek Szubrycht (Przekrój)
Yach Paszkiewicz (Yach Film)
Leszek Gnoiński (dziennikarz muzyczny)
Darek Świtała (Metal Hammer)
Łukasz Minta (Go Ahead)
Grzesiek Kszczotek (Teraz Rock)
Piotr "Makak" Szarłacki (Antyradio)
Tomasz Doksa (Onet.pl)
Waldemar Ulanowski (Wirtualna Polska)
Joanna Szyra (Metal Hammer)
Tomasz Kasprzyk (Antyradio)
Jarek Budyta (New Music Art)
Zbigniew Zegler (dziennikarz muzyczny)
Hubert Augustyniak (MTV European, Radio Euro)
Kasia Tarka (Good Music Production)
Philipp Eichholzer (MTV European)
Ula Nalepinska (Makroconcert)
Agnieszka Leśniewska (klub Palladium)
Ilona Wronkowska (klub Stodoła)
Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody jak między innymi: ufundowany przez głównego sponsora, firmę Helion, voucher o wartości 1200 zł na zakupy fotograficzne w sklepie Pasaż Foto (pasazfoto.pl), profesjonalne, oprawione wydruki ufundowane przez Fotoplakat oraz roczne przepustki dla fotografów do klubów Proxima, Palladium i Hybrydy. Organizator, Music Foto Kolektiv, zapowiada również nagrodę-niespodziankę.
Finał konkursu odbędzie się pod koniec marca w klubie Palladium. Oprócz wręczenia nagród i prezentacji najlepszych prac, planowane są również koncerty, na których można będzie bez ograniczeń robić zdjęcia. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny!
Pierwsza edycja konkursu została zorganizowana przez dwóch fotografów koncertowych: Artura Rawicza i Marcina Bąkiewicza (tworzących wspólnie Music Foto Kolektiv – http://mfk.com.pl). Idea pojawiła się w grudniu 2008 roku, a na początku stycznia 2009 roku dopracowany został regulamin i utworzona została strona www.kfr2008.blox.pl. Celem konkursu była konsolidacja środowiska fotografów koncertowych i oczywiście dobra zabawa. Pierwotnie konkurs miał być jedynie atrakcyjnym wydarzeniem towarzyskim adresowanym do osób czynnie zajmujących się fotografią koncertową. W szranki stanęło wówczas 20 najaktywniejszych polskich fotografów specjalizujących się w fotografii koncertowej, publikujących swoje zdjęcia w ogólnopolskich mediach (między innymi: Wirtualna Polska, Onet, "Teraz Rock", "Metal Hammer", Infomuzyka). Każdy z fotografów mógł zgłosić jedynie 5 zdjęć.
Wśród prac konkursowych znalazły się zdjęcia z występów takich wykonawców jak: Metallica, Iron Maiden, Apocalyptica, The Police, Queen i wielu innych. Fotografie wykonane były w Polsce i zagranicą, na pojedynczych koncertach, jak i na festiwalach (m.in. Audioriver, Off Festival, Sziget Festival, Roskilde Festival, Heineken Open’er Festival, Pepsi Vena Music Festival).
100 zgłoszonych do konkursu fotografii ocenianych było przez jury, w składzie którego znalazły się osoby zajmujące się na co dzień muzyką i koncertami (dziennikarze muzyczni, organizatorzy koncertów).
Partnerami strategicznymi drugiej edycji konkursu są serwisy fotograficzne Plfoto.com, OnePhoto.net, Obiektywni.pl oraz TygodnikFotograficzny.pl. Sponsorem głównym jest wydawnictwo Helion. Pozostałe nagrody ufundowała firma Fotoplakat oraz Fundacja "Universitatis Varsoviensis". Patronat nad konkursem objęli: CGM.pl, Gadu-Gadu, MusicNews.pl oraz WP.
Więcej informacji na http://kfr2009.pl
Twój podwodny świat
19.02.2010, 15:46:34
Rozstrzygnięto konkurs fotograficzny „Twój podwodny świat”, organizowany w ramach projektu „Infovide-Matrix Diving Exploration 2010”. Motywem przewodnim konkursu były podwodne inspiracje, zaprezentowane w najbardziej nietuzinkowy sposób.
Konkurs polegał na przesłaniu podwodnych zdjęć, wykonanych podczas wypraw nurkowych. Jury w składzie: Martyna Wojciechowska (Redaktor Naczelna National Geographic Polska i National Geographic Traveller), Małgorzata Popienia (Redaktor Naczelna miesięcznika „Wielki Błękit”), Justyna Forystek (communication manager Infovide-Matrix S.A.), Jurek Błaszczyk (jeden z liderów wyprawy „Infovide-Matrix Diving Exploration 2010”) oraz Jacek Szymczak (fotograf, operator, reżyser filmów dokumentalnych) wyłoniło zdobywcę pierwszego miejsca. Został nim Pan Arkadiusz Budajew (Skwierzyna).
W ramach nagrody głównej laureat otrzyma automat oddechowy R5 TEC, roczną prenumeratę miesięcznika „Wielki Błękit”, a także album z autografem Jurka Błaszczyka i Czarka Abramowskiego oraz DVD z filmem dokumentalnym „Pod Ciśnieniem” dokumentujący wyprawę z 2007 roku. Zwycięska fotografia Pana Budajewa zostanie opublikowanie na łamach czasopisma "Wielki Błękit". W konkursie wyróżniono również 11 innych osób.
Autorzy wyróżnionych zdjęć otrzymają album z autografem Jurka Błaszczyka oraz DVD z filmem dokumentalnym „Pod Ciśnieniem” z wyprawy w 2007 roku, podczas której został pobity rekord Polski w nurkowaniu głębinowym. Zarówno zwycięzca nagrody głównej, jak i autorzy wyróżnionych prac zostaną zaproszeni na uroczystą premierę filmu z wyprawy „Infovide-Matrix Diving Exploration 2010”, a ich prace zostaną zaprezentowane w albumie z tegorocznej wyprawy.
Konkurs "Twój podwodny świat" prowadzony był w ramach projektu "Infovide-Matrix Diving Exploration 2010". Celem przedsięwzięcia, którym kierował Jurek Błaszczyk oraz Cezary Abramowski, była eksploracja najgłębszej jaskini Sabak Ha na półwyspie Jukatan w Meksyku. Wyprawa zakończyła się 26 stycznia 2010 roku.
Zwycięzcy oraz osobom wyróżnionym gratulujemy
Fetysze Gabrieli Kaziuk
18.02.2010, 11:35:50
Ośrodek Działań Artystycznych "Firlej" we Wrocławiu zaprasza 23 lutego o godz. 18 na wernisaż wystawy Gabrieli Kaziuk zatytułowanej "Fetish Is My Fashion". Podczas imprezy odbędzie się koncert wrocławskiego zespołu Bethel. Wystawa potrwa do 21 marca. Wstęp wolny.
Gabriela Kaziuk, studentka IV roku Filologii Polskiej, fotoholiczka. Dwa lata temu przestała egzystować według ogólnie przyjętych zasad. Jej życie stało się podporządkowane kadrom, światłu oraz barwom tęczy. Czasami w jej oddech wkrada się szarość. Ciągle myśli o lepszym dniu. Poprzez cykl fotografii "Fetish Is My Fashion" przedstawia odbiorcy własny ogląd na modę. Autorka proponuje spojrzenie na to zjawisko poprzez pryzmat fetyszu. Łamie konwenanse, zmusza do refleksji, szokuje formą i barwą. Bohaterkami jej zdjęć stają się kobiety - mimo ogólnie znanej zasady, że fetyszystami są głównie mężczyźni. W procesie tworzenia cyklu uczestniczyło kilku młodych zdolnych projektantów i wizażystów. Sama autorka jednak miała decydujący głos w sprawie doboru miejsc, stylizacji czy modeli. Wernisaż stanowi podsumowanie półrocznej działalności autorki w dziedzinie fotografii. Inspiracją dla niej były między innymi: pigmalionizm, nekrofilia czy triolizm.
Zdjęcia Gabrieli Kaziuk można podziwiać również na stronie http://plfoto.com/144798/autor.html
Antologia polskiej fotografii
16.02.2010, 15:26:38
19 lutego w Galerii „Asymetria” będzie miał miejsce wernisaż wystawy prawdziwej legendy polskiej fotografii – Jerzego Lewczyńskiego. Na wystawę złoży się wybór zdjęć z książki Lewczyńskiego „Antologia polskiej fotografii 1939 - 1989” dokonany przez Adama Mazura.
Jerzy Lewczyński jest jednym z najważniejszych twórców w historii polskiej fotografii XX wieku, autorem teorii „archeologii fotografii”, wykorzystującym w swojej twórczości intelektualny i filozoficzny potencjał fotograficznego medium. Pierwsze fotograficzne kroki stawiał przed wojną, fotografując kultowym dziś aparatem Kodaka Baby-Brownie. W latach 50. rozpoczął aktywnie działać na polu fotografii. Został członkiem oddziału gliwickiego Polskiego Towarzystwa Fotograficznego, w którym poznał Tadeusza Maciejkę, Adama Sheybala, Piotra Janika i Zofię Rydet. To środowisko będzie podstawą założonej w 1956 roku grupy twórczej „Gliwice”, do której oprócz Lewczyńskiego, Rydet, Sheybala i Janika przystąpili także Aleksander Górski, Stanisław Skoczeń czy Roman Wichrowski. Również w latach 50. Lewczyński poznał Bronisława Schlabsa i Zdzisława Beksińskiego, a ta współpraca zaowocowała nawiązaniem kontaktów z Otto Steinertem i twórczą interpretacją idei „fotografii subiektywnej”. Rok 1959 zaznaczył się głośną wystawą „Pokaz zamknięty” w Gliwickim Towarzystwie Fotograficznym. W latach 60. w twórczości Lewczyńskiego coraz większą wagę zaczyna odgrywać historia: ta prywatna a także zapomniana historia nieznanych mu osób oraz fotografia amatorska i prywatna...
Jak pisze Adam Mazur: „Wystawa „Antologia fotografii polskiej” jest nie tylko swego rodzaju przywołaniem kultowej książki, ale również swego rodzaju hołdem dla autora (można mniej patetycznie powiedzieć, że to kolejna próba rozszyfrowania Lewczyńskiego – kim on właściwie jest?) i kolejnym etapem w refleksji nad jego dziełem. Wreszcie, wystawa w Asymetrii dotyka istotnego problemu jakim jest historia fotografii polskiej (a raczej jej brak). Jeśli historia w liczbie pojedynczej jest dziś trudna do pomyślenia, to Lewczyński otwiera przed nami perspektywę historii w liczbie mnogiej. Przy czym wystawa w Asymetrii, galerii zacnej, acz niewielkiej, siłą rzeczy stanowi wybór, dotyka jedynie fragmentu większej całości, jest skromnym i zarazem inspirującym do dalszej pracy nad przeszłością gestem. Na wystawie eksponowane są przede wszystkim autorskie i w znacznej mierze artystyczne odbitki z drugiej połowy wieku XX. Nie ma prac wcześniejszych, amatorskich, które były publikowane w „Antologii”, ale są dziś niedostępne, rozproszone bądź zamknięte w magazynach muzealnych, z których czerpał Lewczyński. Rewizja „Antologii” Lewczyńskiego właściwie powinna się rozpocząć od fotografii po 1945 roku. To czas aktywności artysty, to jego epoka, ale nie możemy z oczu tracić tego, co było wcześniej i co powinno wejść do „Antologii” dziś; „Antologii”, która przecież w oryginalnym zamyśle kończy się w 1989 roku. Jerzy Lewczyński powtarza w rozmowach, że ma przygotowaną część drugą, ale jak właściwie miałaby ona wyglądać? Jakie nazwiska i zjawiska obejmować? Czy sięgać wstecz, czy tylko uzupełniać tom pierwszy o fotografie współczesne? Te pytania warto zadać myśląc o kolejnych wystawach, książkach i tekstach, bo Antologia jest dziełem sztuki par excellance otwartym.”
Wystawa potrwa do 26 marca.
World Press Photo 2010 rozstrzygnięty
12.02.2010, 15:51:07
Głównym zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu World Press Photo został młody Włoch Pietro Masturzo, nagrodzony za fotografię kobiet krzyczących na dachu podczas protestów przeciwko wynikom wyborów w Iranie. Zdjęcie wybrano spośród 101 960 prac nadesłanych na konkurs przez 5 847 fotografów.
Zdjęcie Masturzo jest częścią fotoreportażu ukazującego kilka nocy po wyborach prezydenckich z 24 czerwca 2009 r., podczas których ludzie z dachów i balkonów wyrażali krzykiem swoje niezadowolenie i sprzeciw wobec wyników wyborów. Cały cykl zajął pierwsze miejsce w kategorii Ludzie w wiadomościach.
Więcej na temat laureatów WPP 2010 na stronie http://tygodnikfotograficzny.pl/aktualnosci/artykul/a/World-Press-Photo-2010-rozstrzygniety,789.html?
Tel Awiw zurbanizowany
12.02.2010, 12:22:43
15 lutego w Żydowskim Muzeum Galicja, przy ul. Dajwór 18 w Krakowie, odbędzie się wernisaż wystawy „ Fragmenty: styl międzynarodowy w architekturze Tel Awiwu” autorstwa Yigal Gawze. Każdy odwiedzający tę ekspozycję będzie miał okazję odkrycia dla siebie subtelnych uroków budynków stworzonych w estetyce lat 30 minionego wieku.
Prace zebrane na wystawie prezentują spojrzenie na estetykę modernizmu, który w znacznym stopniu definiuje miejską, architektoniczną tkankę Tel Awiwu. W swoich fotografiach Yigal Gawze zdołał uchwycić ducha architektury poprzez analizę subtelnej gry światła, faktur i form. Prace cieszącego się międzynarodowym uznaniem fotografa były pokazywane m. in. w galeriach w San Francisco, Chicago, Monachium i Pradze. Yigal Gawze rozpoczął pracę nad projektem „Fragmenty” w 1993 roku, kiedy Tel Awiw ponownie odkrywał dziedzictwo architektoniczne lat 30. Świadomość jakości ukrytej w niszczejących budynkach w stylu Bauhaus wywołała falę ich remontów i renowacji. Punktem wyjścia dla fotografii była abstrakcyjna geometria białych fasad, kontrastowo odcinających od niebieskiego nieba. Artysta postanowił pracować w kolorze, aby lepiej oddać szczególną atmosferę tworzoną przez lokalne światło. Ze swoją klarowną perspektywą „Fragmenty” są hołdem dla ducha epoki wyrażonego w awangardowych pracach fotografów lat 20. oraz dla kreacji architektonicznej dokonanej dekadę później w Tel Awiwie, największym na świecie centrum budynków w stylu międzynarodowym. Poza oczywistą nutą nostalgii, modernizm ukazuje tutaj cały swój potencjał.
Wystawa czynna do 30 maja. Więcej na http://www.galiciajewishmuseum.org/
W pościeli...
10.02.2010, 11:08:54
W najbliższą niedzielę, 14 lutego, w stołecznych Złotych Tarasach (ul. Złota 59, I Piętro, przy fontannie) odbędzie się wernisaż wystawy „W pościeli” autorstwa Bielańskiej Grupy Fotograficznej. W walentynki szesnastu autorów przedstawi nie tylko zakochanym swoje wariacje na temat łóżkowej sfery ludzkiego życia.
Dla fotografów prezentujących swoje prace w ramach projektu „W pościeli”, pościel, to przede wszystkim miejsce osobiste i intymne, w którym spędzamy niebagatelną, bo jedną trzecią swojego życia. „Wylegiwanie się to sztuka“, „Polski facet w szwedzkiej pościeli“, „Mówię do niej idź spać!“, „Od 3 miesięcy śpimy z mężem w pościeli wełnianej“, to tylko niektóre z realizacji w zabawny i niekonwencjonalny sposób przedstawiające pościelowe sytuacje. Fotografie wykonane są w różnych stylistykach i technikach: od fotografii otworkowej, przez średnioformatowe klisze, klasyczną fotografię czarno-białą, cyfrę, po eksperymentalne skany. Autorzy wystawy: Adam Piechnat, Agnieszka Galas, Aleksandra Duralska, Anna Borys, Barbara Skarzyńska-Kamińska, David Rojkowski, Elżbieta Galas, Krzysztof Zaleski, Magdalena Wdowicz-Wierzbowska, Maja Fabczak, Marcin Łazicki, Małgorzata Brus, Michał Leja, Mirosława Kowalczuk, Paulina Jaśkowska, Paulina Michasiewicz-Suchocka. Podczas wernisażu będzie ogłoszony otwarty konkurs fotograficzny pt. „Uchwyć miasto. Stwórz unikalny portret Warszawy“.
Bielańska Grupa Fotograficzna to kilkanaścioro absolwentów Studium Fotografii ZPAF oraz innych szkół i kursów fotograficznych, spotykających się od ponad roku raz w miesiącu na Bielanach w celu fotografowania, dyskutowania o fotografii, przygotowywania projektów i wystaw fotograficznych. Członkowie grupy mają za sobą wystawy zbiorowe i indywidualne. Fotografują różnymi technikami i reprezentują odmienne wrażliwości. Animatorką grupy i kuratorką wystawy jest Basia Sokołowska - artystka, fotografka, edukatorka, felietonistka i recenzentka. Wystawa czynna do 26 lutego.
170lat.pl we Wrocławiu
3.02.2010, 19:30:56
Zapraszamy na wystawę pokonkursową http://www.170lat.pl/, która będzie otwarta w dniach 6 - 19 luty 2010 r. w Ośrodku Działań Artystycznych "Firlej" (Wrocław, ul. Grabiszyńska 56). Wernisaż odbędzie się 5 lutego (piątek) o godz. 18. Wstęp wolny.
Konkurs odbył się z okazji przypadającej w ubiegłym roku 170. rocznicy wynalezienia fotografii, a za jego organizację odpowiadały serwisy Plfoto.com, OnePhoto.net oraz Obiektywni.pl. Platformą dla tego przedsięwzięcia jest strona http://www.170lat.pl/, która powstała przy współpracy z Allegro.pl i firmą Canon. Prace uczestników, podzielone na kategorie "Natura", "Człowiek" i "Wydarzenie", zostały ocenione przez profesjonalne jury, w skład którego weszli: Zbigniew Tomaszczuk, Rafał Milach i Agnieszka Kozak.
Grand Prix, aparat Canon EOS 5D MarkII ufundowany przez Allegro.pl, otrzymał pochodzący z Białorusi fotograf Andrei Liankevich. Dodatkowo, użytkownicy wybrali zwycięzców w trzech kategoriach, w których nagrodami są drukarki PIXMA Pro9500 MarkII A3 ufundowane przez firmę Canon.
Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na wystawach w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Ośrodku Działań Artystycznych "Firlej" we Wrocławiu oraz w łódzkiej galerii Młodzi.
Strona internetowa Ośrodka Działań Artystycznych "Firlej": http://www.firlej.wroc.pl/index.php
Foto obrazy
3.02.2010, 09:46:26
Galeria Obok ZPAF (Plac Zamkowy 8) zaprasza 3 lutego o godz. 19 na wernisaż wystawy "Zaklęty krąg piktorializmu - foto obrazy" Andrzeja Andrychowskiego. Te niezwykle klimatyczne i abstrakcyjne fotografie będzie można podziwiać do 20 lutego. Więcej informacji na http://go.zpaf.pl/.
Kurator wystawy "Zaklęty krąg piktorializmu - foto obrazy", Anna Wolska pisze: "Często uważa się, że początki fotografii stricte artystycznej związane były z prądem nazywanym piktorializmem. Autorzy tworzący w tej manierze chcieli zerwać z użytkowym pojmowaniem fotografii rozumianej jako "rzemieślnicze odwzorowanie rzeczywistości", zbliżając fotografię do sztuki czystej - malarstwa i grafiki. Oczywiście to duże uproszczenie, nie bez wpływu bowiem na poszukiwanie odmiennego wyrazu w fotografii miały ówczesne nurty filozoficzne czy prądy artystyczne związane ze sztuką. Ta wzajemna fascynacja była dwukierunkowa. Wynalazek fotografii spowodował bowiem przymus "rewolucji w malarstwie", w wyniku którego autorzy coraz częściej odchodzili od klasycznego rozumienia sztuki w kierunku wewnętrznego przeżycia intelektualno - duchowego [...]
Na pewno wielu osobom, chociażby przez fakt wartości czysto estetycznych, wystawa ta przypadnie bardzo do gustu. Czy jednak wydruk zastąpi medium akrylowe lub olejne? Myślę, że nie. W malarstwie materii, np. u Rajmunda Ziemskiego znajdujemy bowiem coś, co można określić rodzajem „mięsa”, trzeciego wymiaru na, które składają się kolejne warstwy koloru i farby, nanoszone pędzlem, palcem, szpachlą, pod wpływem emocji i wewnętrznego procesu intelektualnego. W pracach Andrzeja Andrychowskiego wyczuwam pewien "technologiczny chłód", pewną mechaniczność i łatwość w dochodzeniu do efektów malarskich. Nie posądzam jednak autora o brak emocji. Wręcz przeciwnie, myślę że ma doskonałe wyczucie kompozycji oraz jest bardzo wrażliwy na kolor. Brakuje mi jednak pewnego różnicowania napięć, pewnych punktów, dominant, które skupiałyby uwagę widza, a nie byłyby tylko plamą światła. Brakuje mi pewnego twórczego niepokoju, fermentu, tego czegoś, co popychało do eksperymentów autorów jak: B. Schlabs, Z. Dłubak, E. Hartwig, J. Wardak. Oglądając tą wystawę czuję się jak bym "słuchała tylko ładnych piosenek", granych w jednej, miłej dla ucha tonacji. Mimo to, uważam wystawę Andrzeja Andrychowskiego za ciekawą i godną pokazania. Ciągle w moich rozmowach z autorami słyszę zarzuty środowisk tradycyjnie pojmujących fotografię, że fotografia ulega deprecjacji, łatwości technologicznych efektów związanych z cyfrową obróbką obrazu. A przecież proces twórczy, myśl która kreuje rzeczywistość jest czymś uniwersalnym, niezależnym od obranej metodologii. Sandwiche, drapanki, collage, kadrowanie, czynności wykonywane pod powiększalnikiem celem uzyskania obrazu pozytywowego, nie wiele różnią się co do zasady z tym, co w swych możliwościach oferują programy komputerowe. Czasem tylko mam wrażenie, że mimo tych "nowych zabawek" autorzy ciągle mentalnie tkwią u progu XX wieku, bojąc się szukać nowych dróg i możliwości jakie otwierają przed nimi nowe technologie."
Spotkanie z Mistrzami - Jowita Bogna Mormul
29.01.2010, 09:08:00
29 stycznia o godz. 18, w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku odbędzie się spotkanie autorskie z Jowitą Bogną Mormul. Będzie to kolejne wydarzenie z cyklu „Spotkanie z Mistrzami”, organizowane pod auspicjami Jana Kozłowskiego – Marszałka Województwa Pomorskiego.
Jowita Bogna Mormul to wybitna fotografkka, autorka licznych wystaw, członek rady artystycznej ZPAF. Sama mówi o sobie: „Moją pasją było malarstwo, które stało się hobby. Moim hobby była fotografia, która stała się pasją. Zawód wykładowcy stał się najsympatyczniejszą, najbardziej inspirującą przygodą, jaką dane było mi przeżyć. Przygoda trwa - prowokuje do stałej aktywności artystycznej i uzupełniania wiedzy, pozwalając spotykać ciekawych ludzi, których łączy ta sama pasja, bez względu na wiek. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych z analizą obrazu, kompozycją oraz z klasycznymi tematami fotografii. W kontekście wykładów interesuje mnie wszystko, co dotyczy zetknięcia się zagadnień z dziedziny sztuk plastycznych, fotografii i nowych mediów. Moje działania twórcze dotyczą głównie poszukiwania tożsamości oraz badania roli pamięci kodyfikowanej w mitach - prywatnych i publicznych. Ponadto fascynują mnie relacje międzyludzkie i czynniki, które je determinują.”
Historia manekina Marco
24.01.2010, 22:53:20
Od 23 stycznia w łódzkiej Galerii MŁODZI (ul. Gdańska 9) można oglądać wystawę Szymona Hantkiewicza "Marco - the story of a mannequin". Prezentuje ona historię pewnego manekina, który, podobnie jak Pinokio, chciał zostać człowiekiem. Na wystawie Szymon Hantkiewicz tworzy studium człowieczeństwa.
Tak o swoim projekcie pisze autor: "Czuję się w obowiązku przedstawienia historii Marco – manekina, który odkrył w sobie marzenie o byciu człowiekiem. Jego realizację oparł na własnym wyobrażeniu o człowieczeństwie, które skłania go do przybierania odpowiednich ’kostiumów’, wpisujących się w dane scenografie. Uważa on, że spełniając kolejne przypisane sobie role, coraz mniej różni się od istoty ludzkiej. Zostaje ogrodnikiem, bokserem, czy iluzjonistą. Jednak pełnię triumfu przeżywa kiedy zakłada szaty samobójcy, a następnie garnitur nieboszczyka. Dochodzi do wniosku, że to odpowiedni moment, aby wreszcie pokazać się publicznie – już jako jeden spośród ludzi. Marco dokumentował realizację swojego marzenia, tworząc autoportrety fotograficzne aby udowodnić autentyczność przedsięwzięcia. Powstał również film autorstwa człowieka – przypadkowego świadka ‘stawania się’ manekina."
Show Off i sittcomm.award na Miesiącu Fotografii w Krakowie 2010
23.01.2010, 20:51:09
W roku 2010 podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie będzie miał miejsce finał konkursu fotograficznego sittcomm.award – skierowanego do profesjonalistów oraz eliminacje do sekcji Show Off przeznaczonej dla aspirujących fotografów.
Show Off to nowe wcielenie Programu Off Miesiąca Fotografii w Krakowie. Zmiana formuły zakłada, że wyłonieni przez jury najlepsi fotografowie – amatorzy, którzy nadeślą swoje propozycje (w formie linków, blurbów, blogów, etc.) zostaną objęci specjalną opieką przez jurorów - kuratorów Show Off. W jury znajdą się osoby z tak odmiennych obszarów fotografii, jak Kuba Dąbrowski, Mikołaj Komar, Jacek Poręba, Karol Radziszewski czy Tomasz Sikora. Kuratorzy sekcji Show Off będą opiekować się wybranymi przez siebie laureatami: laureat razem z opiekującym się kuratorem będzie miał za zadanie wypracować taką formułę, w której prace laureata będą prezentowały się najlepiej w ramach sekcji Show Off w czasie Miesiąca Fotografii 2010.
Alternatywą dla profesjonalistów – tak z Polski, jak również z Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Grecji, Kosowa, Litwy, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Polski, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji Słowenii, Turcji, Ukrainy i Węgier - stanie się międzynarodowy konkurs sittcomm.award. Warunkiem zgłoszenia danego projektu fotograficznego jest ukończenie go w roku 2008 lub 2009 roku. Sitcomm.award odbywać się będzie po raz czwarty, a laureatem ostatniej edycji był Polak, Filip Berendt, którego wystawa prac objechała ponad dziesięć krajów. Tym razem uroczysty finał sittcomm.award odbędzie się w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2010.
Konkurs organizuje Miesiąc Fotografii w Krakowie, Cee Photofund i Photo.Stttcomm.sk, a wspierają go International Visegrad Fund i Ministerstwo Kultury Słowacji.
Więcej informacji o obydwu konkursach już na www.photomonth.com
Wawa Refleksy
21.01.2010, 13:44:58
W najbliższą sobotę, 23 stycznia o godzinie 16 w warszawskiej Galerii Jabłkowskich odbędzie się wernisaż wystawy "Wawa Refleksy" autorstwa Wioletty Gołębiewskiej. Osobliwe wizje stolicy utrwalone na kliszy będzie można podziwiać do 5 marca.
Sama autorka tak pisze o swoim projekcie: „Wszystkie prezentowane na wystawie fotografie zrobione zostały aparatem analogowym bez żadnych manipulacji w momencie wykonywania zdjęcia ani na etapie postprodukcji. Innymi słowy jest to warszawska rzeczywistość zastana, którą każdy z nas może dostrzec, jeśli tylko spojrzy na nią pod trochę innym kątem (czasami w dosłownym tego wyrażenia znaczeniu). Obserwując miasto przeglądające się w sklepowych witrynach, zauważyć można, jak świat rzeczywisty przenika się ze światem wykreowanym na potrzeby sprzedaży, niejednokrotnie obnażając jego groteskowość. Nieskazitelnym postaciom z reklamy nagle wyrastają z głowy drzewa, krzyże, zegary, a wystawowe manekiny przybierają kształt Pałacu Kultury. Niby zabawne, a jednak nie do końca, niby dokument, a jednak dość subiektywny (jak każdy dokument zresztą).”
ul. Chmielna 21, w podwórku
Warszawa
Wernisaż: 23 styczeń 2010, godz. 16
Termin wystawy: 24 styczeń - 5 marzec
Bądź retro!
19.01.2010, 15:12:40
W galerii pojawiła się nowa kategoria zdjęć - "retro".
"Retro" jest przeznaczona dla fotografii wykonanych przed 1 stycznia 1981 roku (ale nie jest to kategoria dla zdjęć z rekonstrukcji historycznych). Obowiązuje w niej osobny limit, równy Twojemu limitowi do galerii głównej.
Jeżeli jesteś w posiadaniu takich fotografii to zapraszamy do dzielenia się nimi! Opowiedz ich historię - w jakich okolicznościach powstały, kogo (lub co) przedstawiają.
Bądź retro!
Chwilowe problemy z płatnościami
19.01.2010, 10:57:33
Drodzy Użytkownicy,
w ciągu ostatnich kilku dni miały miejsce problemy z płatnościami kartą kredytową za pośrednictwem platnosci.pl. W związku z tym, w miarę możliwości, prosimy o opłacanie kont Plus za pośrednictwem przelewu bankowego. Szczegółowe informacje na temat płatności znajdują się na stronie http://plfoto.com/plus.html.
Za utrudnienia przepraszamy.
Trwa konkurs Twój Podwodny Świat
18.01.2010, 14:42:20
Trwa konkurs fotograficzny "Twój podwodny świat", organizowany w ramach projektu "Infovide-Matrix Diving Exploration 2010". Motywem przewodnim konkursu są podwodne inspiracje, zaprezentowane w najbardziej nietuzinkowy sposób.
Zadaniem konkursowym jest przesłanie podwodnych zdjęć, wykonanych podczas wypraw nurkowych. Konkurs potrwa jeszcze niecały miesiąc – wszyscy zainteresowani fotografią i pasjonaci nurkowania mogą nadsyłać swoje zdjęcia do 8 lutego 2010. Dla autorów najlepszych prac przewidziano ciekawe nagrody. Zdobywca I miejsca otrzyma automat oddechowy R5 TEC, który ufundował partner konkursu, firma Scubatech oraz roczną prenumeratę miesięcznika "Wielki Błękit" – patrona medialnego konkursu. Najlepsze zdjęcie zostanie opublikowanie na łamach miesięcznika. Ponadto, wszystkie nagrodzone fotografie będą zaprezentowane w serwisie patrona medialnego konkursu: podróże.onet.pl oraz www.infovidematrix.pl i www.deepexplorers.org. Rozstrzygnięcie konkursu oraz ogłoszenie zwycięzcy i wyróżnionych prac nastąpi w dniu 15 lutego 2010.
Autorzy wyróżnionych zdjęć otrzymają album z autografem Jurka Błaszczyka oraz DVD z filmem dokumentalnym "Pod Ciśnieniem" - z wyprawy w 2007 roku, podczas której został pobity rekord Polski w nurkowaniu głębinowym. Zarówno zwycięzca nagrody głównej, jak i wyróżnionych prac otrzymają zaproszenie na uroczystą premierę filmu z wyprawy "Infovide-Matrix Diving Exploration 2010", a ponadto ich prace zostaną zaprezentowane w albumie z tegorocznej wyprawy.
W skład Jury wchodzą: Martyna Wojciechowska (Redaktor Naczelna National Geografic Polska i National Geografic Traveller), Małgorzata Popienia (właściciel, Prezes Zarządu i Redaktor Naczelna miesięcznika "Wielki Błękit"), Justyna Forystek (communication manager Infovide-Matrix S.A.), Jurek Błaszczyk (jeden z liderów wyprawy "Infovide-Matrix Diving Exploration 2010") oraz Jacek Szymczak (fotograf, operator, reżyser filmów dokumentalnych).
Regulamin konkursu można znaleźć na oficjalnej stronie sponsora tytularnego projektu "Infovide-Matrix Diving Exploration 2010" - www.infovidematrix.pl.
Konkurs "Twój podwodny świat" prowadzony jest w ramach projektu "Infovide-Matrix Diving Exploration 2010". Celem przedsięwzięcia, którym kieruje Jurek Błaszczyk oraz Cezary Abramowski, jest eksploracja najgłębszej jaskini Sabak Ha na półwyspie Jukatan w Meksyku. Wyprawa rozpoczęła się 9 stycznia i potrwa do 26 stycznia 2010 roku.
Patronami medialnymi konkursu są magazyn "Wielki Błękit" oraz serwisy Onet.pl, Plfoto.com – największa internetowa polska galeria fotograficzna oraz Fotopolis.pl – internetowy magazyn o fotografii.
Patroni medialni i Partnerzy konkursu:
Patroni medialni wyprawy:
170lat.pl - wystawa w Krakowie
14.01.2010, 16:51:31
Zapraszamy na wystawę pokonkursową 170lat.pl, która będzie otwarta w dniach 18 - 29 stycznia 2010 r. w Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego (Kraków, ul. Józefitów 16). Wernisaż odbędzie się 18 stycznia (poniedziałek) o godz. 12. Wstęp wolny.
Konkurs odbył się z okazji przypadającej w ubiegłym roku 170. rocznicy wynalezienia fotografii, a za jego organizację odpowiadały serwisy Plfoto.com, OnePhoto.net oraz Obiektywni.pl. Platformą dla tego przedsięwzięcia jest strona 170lat.pl, która powstała przy współpracy z Allegro.pl i firmą Canon. Prace uczestników, podzielone na kategorie "Natura", "Człowiek" i "Wydarzenie", zostały ocenione przez profesjonalne jury, w skład którego weszli: Zbigniew Tomaszczuk, Rafał Milach i Agnieszka Kozak.
Grand Prix, aparat Canon EOS 5D MarkII ufundowany przez Allegro.pl, otrzymał pochodzący z Białorusi fotograf Andrei Liankevich. Dodatkowo, użytkownicy wybrali zwycięzców w trzech kategoriach, w których nagrodami są drukarki PIXMA Pro9500 MarkII A3 ufundowane przez firmę Canon.
Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na wystawach w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Ośrodku Działań Artystycznych "Firlej" we Wrocławiu oraz w łódzkiej galerii Młodzi.
Strona internetowa Muzeum: http://www.mhf.krakow.pl/
Szare dni w Paryżu
11.01.2010, 23:27:01
16 stycznia o godz. 18, w paryskiej Galerie de Cerisier odbędzie się wernisaż wystawy, na której prezentowane będą zdjęcia grupy "Szare Dni". Ten kolektyw fotografów powstał w 2008 roku, a wspólnym znakiem rozpoznawczym ich prac jest szarość. O swojej twórczości mówią: " W szarości tkwi piękno, tajemnica i magia dnia codziennego, którą warto uchwycić na dłużej...". Wspólne zamiłowanie do specyficznego rodzaju fotografii doprowadziło do swoistego połączenia wizji, w której każdy z fotografów pokazuje cząstkę własnego świata i związanych z nim przeżyć. Fotografia proponowana przez "Szare Dni" nie jest łatwa w odbiorze - zdjęcia, które można oglądać na wystawach grupy zapraszają do chwili refleksji i stanowią niecodzienną projekcję własnych emocji oraz spostrzeżeń, często tajemniczych, wręcz mrocznych, choć nie pozbawionych naturalności. Wystawa potrwa do 30 stycznia.
Kamień w wodę
10.01.2010, 21:32:08
W Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, 22 stycznia o godzinie 17 będzie miał miejsce wernisaż wystawy "Kamień w wodę". W trakcie ekspozycji, trwającej do 14 lutego, będzie można zobaczyć zbiór fotografii Andrzeja Kryzy, których motywem przewodnim są Tatry.
Hommage á Chagall w obiektywie
9.01.2010, 22:51:16
11 stycznia o godzinie 19, w Klubie Aktora "Loża" przy Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Klaudyny Schubert, zatytułowanej "Obsada". Na zdjęciach przedstawiony został ostatni etap przygotowań do spektaklu "Hommage á Chagall" w reżyserii Adolfa Weltschka, którym Teatr Groteska rozpoczął nowy sezon w swojej 65-letniej działalności. Autorka fotografii uchwyciła aktorów grających w maskach. Wykonywana setki razy czynność nakładania i ściągania masek wprawiła ją w konsternację i zadziwienie. Patrząc przez obiektyw aparatu, stała się świadkiem niezwykle intymnej relacji aktor-maska, maska-aktor. W cyklu zdjęć "Obsada" fotografka próbuje tę relację pokazać i skłonić do refleksji – tak intymnych, jak intymna jest sama ta relacja. Maska to "druga", "nakładana" twarz. Istnieje nie tylko w kategorii stricte teatralnej, ale także życiowej, codziennej. To rodzaj zasłony. Paradoks maski pozwala na urzeczywistnienie tęsknoty bycia do bólu kimś takim, jakim się jest i wykrzyczenie tego ciałem. "Obsada" to zapis sytuacji, w której fotograf stał się świadkiem niewygodnej dla aktora chwili.