Portrety wewnątrz i na zewnątrz

2/22/2010, 11:00:28 PM

W środę, 24 lutego o godz. 19, w Galerii Obok ZPAF (Plac Zamkowy 8, Warszawa) odbędzie się wernisaż wystawy Rajmunda Rajchela „Wewnątrz – na zewnątrz”. Autor na swoich fotografiach porusza popularny, choć wciąż niełatwy temat niepełnosprawności umysłowej.

Odmienność, niezrozumienie, to częste odczucia towarzyszące kontaktom z ludźmi niepełnosprawnymi.  Czy wynikają one z naszej niechęci, braku czasu, uwagi, zrozumienia, by pochylić się nad tymi, którzy żyją na obrzeżach społeczeństwa nie z własnego wyboru. Nasze opinie bardzo często rządzą się stereotypami. Wynikają z utartych schematów, w których wartość jednostki stanowi jej użyteczność w społeczeństwie. Jak zatem pokazać osobę niepełnosprawną bez podkreślania jej odmienności? Jak pokazać wnętrze kogoś, kto z powodu choroby ma utrudniony kontakt ze światem? Z tymi problemami borykał się również Rajmund Rajchel.

Sam opowiada o swoim projekcie „(…) było to dla mnie nowe i trudne doświadczenie, ponieważ nigdy wcześniej nie miałem bliskiego kontaktu z takimi ludźmi. Na początku najbardziej widoczna była dla mnie ich odmienność, zarówno fizyczna jak i emocjonalna. Z upływem czasu, kiedy lepiej ich poznałem, przekonałem się, że (…) są grupą wartościowych indywidualności, z całym bogactwem cech i emocji przypisanych człowiekowi. Jak każdy z nas mają określony charakter, swoją wrażliwość, swoje radości i smutki. Posługując się językiem fotografii spróbowałem przedstawić ten wewnętrzny świat z mojego punktu widzenia. Chciałem pokazać, że każdy jest wart, by się przy nim zatrzymać i bliżej mu się przyjrzeć. Myślę, że może to być dla obu stron bardzo cenne doświadczenie”.

Cykl fotografii opatrzony tytułem „Wewnątrz – na zewnątrz” powstał w ramach projektu pt. „Wsparcie osób z niepełnosprawnością intelektualną (osób z zespołem Downa oraz z upośledzeniem w stopniu głębokim)” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Głównym celem wspomnianego projektu było zwiększenie udziału w życiu społecznym i zawodowym oraz poprawa jakości życia osób niepełnosprawnych intelektualnie.


powrót do aktualności



Komentarze

Brak komentarzy