Aktualności


Wystawa „Bebok” i warsztaty z laureatką World Press Photo

27.05.2024

W białostockiej Galerii Sleńdzińskich prezentowana jest obecnie wystawa Karoliny Jonderko, jednej z najlepszych polskich dokumentalistek. Tytułowy Bebok to może być historia każdego z nas. Opowiada o oswajaniu lęku i strachu, a także o braku przynależności i szukaniu akceptacji przez grupę.

czytaj dalej| wydarzenia| 1
Little_Poland_12

PAWEŁ TOMCZYK - KSZTAŁTY MINIONE

23.04.2024

Zaproszenie na wystawę fotografii w Lublinie

czytaj dalej| wydarzenia| 6
obraz_2024-04-23_194803869

Dyskusja na temat obrazów AI na PLFOTO

14.04.2024

Cześć, muszę poruszyć temat obrazów wygenerowanych przez algorytmy sztucznej inteligencji, które coraz częściej pojawiają się na PLFOTO

czytaj dalej| plfoto| 112
obrazy AI

Mamy to! Przed państwem NOWE PLFOTO

11.04.2024, 16:01:00

Witamy na nowym PLFOTO!

czytaj dalej| wydarzenia| 424
obraz_2024-04-11_161637322

Wersja mobilna PLfoto

9.10.2019, 14:18:32

Cześć,

wprowadziliśmy wersję mobilną portalu i zapraszamy do testowania na swoich telefonach. Staraliśmy się aby to działało i było funkcjonalne, jednak jeśli pojawią się jakieś uwagi to najlepiej napisać do nas na admin@plfoto.com.

Sugerujemy też wyczyścić ciasteczka i cache do poprawnego działania na PC. 

 

załoga PLfoto

plfoto - nowy właściciel

19.08.2019, 00:48:11

Cześć wszytkim,

nazywam się Marek i jestem nowym włascicielem plfoto.

Na wstępie chce zaznaczyć, że nic się nie zmieni w funkcjonowaniu serwisu i dalej bedzie to miejsce dla profesjonalnej fotografii. Obecnie jak tylko naucze się obsługi to w planach mam zabrać się za wersję mobilną serwisu dostosowaną do każego urządzenia a z czasem pojawią się dodatkowe funkcjonalności.

Jeśli chodzi o mnie to tak jak wcześniej pisałem jestem Marek i mieszkam w Krakowie. Pewnie wielu z was zapyta czym się zajmuje to w skrócie prowadzę firmę od wielu lat i pomagam załatwić kredyty gotówkowe, hipoteczne i firmowe. Nie jest to co prawda związane z fotografią ale hobbistycznie prowadzę kilka serwisów rożnego rodzaju i stąd zainteresowanie kolejnym. Jakby ktoś był ciekawy to wyglada to tak:

https://kredyt-portal - Blog finansowy, który prowadzę gdzie przekazuję wiedzę zdobytą przy klientach których obsługuje.

http://znajdzlumpeks.pl - Największa baza lumpeksów w polsce. Ciekawe artykuły i informacje o sklepach.

http://pozyczkasa.pl - Podobnie jak kredyt-portal to jeden z moich pierwszych projektów - na ten moment niestety nie mam czasu aby go dalej rozwijać.

https://swiatkonsol.pl - najnowszy projekt zajmujący się konsolami. Rożnego rodzaju emulatory, uruchamianie innych systemów i dużo ciekawych informacji.

Jeśli pojawią się pytania to zapraszamy do kontaktu.

Zaproszenie do Galerii

30.05.2019, 19:05:50

Związek Polskich Artystów Fotografików, Okręg Dolnośląski

Galeria Za Szafą

Wrocław, ul. Św. Marcina 4

Sławoj Dubiel – „może morze”

Wystawa fotografii 7–30.06.2019 r. wernisaż: 7.06.2019, godz. 18.00

Cykl „może morze” jest efektem możliwości, a nie konieczności wykonania fotografii. Wszystkie prace powstały przy użyciu kamery otworkowej. Prostota tego urządzenia i jego pustość, a jednocześnie nieprzewidywalność efektu końcowego stały się dla mnie inspiracją do fotograficznego spojrzenia na ziemię, wodę i niebo.

Przestrzeń, która niespiesznie wlała się przez otwór kamery, odcisnęła ślad na światłoczułych kliszach po prostu, ale nieoczywiście. Poddając się fali światła — morze, wiatr i piasek zatraciły fakturę i ostrość granic. Coś wypłynęło na powierzchnię, coś pozostało w głębi. Stan skupienia przestał mieć znaczenie fizyczne. Minimalistyczne środki i obiekty tych fotografii stworzyły jednak coś pełnego, kompletnego. Oglądamy przecież spotkanie wszystkich czterech żywiołów budujących świat: wody, powietrza, ziemi i tego najważniejszego — ognia, czyli światła słońca. Ognia, czyli pasji. Czy to znaczy, że oglądamy coś doskonałego?

Może...

Sławoj Dubiel z wyboru opolanin. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tworzy głównie czarno-białe fotografie dokumentalne oraz klasyczne fotografie krajobrazu. Rejestruje i dokumentuje zmiany, zachodzące w życiu regionu. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, współzałożycielem Fundacji 2.8 oraz współorganizatorem Opolskiego Festiwalu Fotografii.

RED BULL ILLUME 2019

17.05.2019, 17:16:15

Ruszyły zgłoszenia do 11 konkursowych kategorii Red Bull Illume 2019. Od maja do końca lipca fotografowie mogą przesyłać swoje zdjęcia i zawalczyć tym samym o zwycięstwo w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów fotografii sportowej i przygodowej. Aplikacje konkursowe odbywają się poprzez stronę www.redbullillume.com Red Bull Illume jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych konkursów fotografii skupiającym się wokół zdjęć sportowych i przygodowych. Jego celem jest zaprezentowanie najbardziej kreatywnych i zapierających dech w piersiach fotografii z całego świata, przy okazji propagując najróżniejsze dyscypliny sportowe uwiecznione na zdjęciach. Do tej pory odbyły się cztery edycje konkursu w: 2007, 2010, 2013 i 2016 roku. Podczas poprzedniej edycji zgłoszono ponad 34 tysiące zdjęć z całego świata.

Zaproszenie do Galerii

25.04.2019, 15:52:31

Związek Polskich Artystów Fotografików, Okręg Dolnośląski

Galeria Za Szafą

ul. Św. Marcina 4, Wrocław

Relacje uliczne / Stanisław Kulawiak

wernisaż: 10.05.2019, godz. 18.00, wystawa: 10.05 – 2.06.2019r

wstęp wolny

Stanisław Kulawiak, rocznik 1954. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Bobrownikach nad Prosną i Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie w latach 1973–1979 studiował na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki AGH w Krakowie. Fotografią zajmuje się od roku 1974, najpierw prowadził Studencką Agencję Fotograficzną, a dwa lata później wspólnie z przyjaciółmi założył Grupę Twórczą SEM i Jaszczurową Galerię Fotografii. W roku 1980 został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1983–1989 współpracował z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, a w okresie 1993–1999 pracował dla firmy Country Line w Niemczech. Od 1999 roku jest współwłaścicielem Oficyny Wydawniczej KULAWIAK w Ostrzeszowie. W 2010 roku został prezesem Stowarzyszenia Regionalny Ośrodek Dokumentacji WIEŻA 1916. Jako wiceprezes ds. artystycznych Okręgu Dolnośląskiego ZPAF od 2014 roku organizuje wystawy okręgowe i w Galerii Za Szafą, od 2017 roku jest członkiem Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie. Autor wielu wystaw i publikacji, interesuje się edytorstwem i drukiem.

Życzenia świąteczne

21.04.2019, 14:34:01

 Zdrowych i wesołych Świąt  Wielkiej Nocy oraz mokrego lanego poniedziałku, życzy PLfoto :)

Zaproszenie do Galerii

11.04.2019, 13:45:35

Związek Polskich Artystów Fotografików, Okręg Dolnośląski

Galeria Za Szafą 

ul. Św. Marcina 4, Wrocław

Szarości / Michał Pietrzak

wernisaż: 12.04.2019 | godz. 19.00, wystawa: 12.04-05.05.2019

wstęp wolny

 

 

Michał Pietrzak, urodzony w 1977 r. w Bystrzycy Kłodzkiej. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Absolwent Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze oraz Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Doktorant na kierunku Sztuka Mediów ASP we Wrocławiu. Autor wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Zawodowo zajmuje się projektowaniem architektonicznym oraz dydaktyką.

 

 

Zaproszenie do Galerii

3.03.2019, 13:54:29

Związek Polskich Artystów Fotografików,Okręg Dolnośląski

Galeria Za Szafą,

Wrocław, ul. Św. Marcina 4

Wystawa fotografii Wojciech Potocki „Cykle 6 – 7”

8.03–31.03.2019 r., wernisaż: 8.03.2019, godz. 18.00

 

Wojciech Potocki, ur. w Malczycach w 1980 r. Od roku 1990 mieszka we Wrocławiu. Ukończył Studium Fotograficzne we Wrocławskiej Szkole Fotografii PHO-BOS z tytułem fototechnika. Specjalizuje się w fotografii klasycznej srebrowej. Od 2005 roku uwiecznia świat za pomocą prymitywnych urządzeń typu camera obscura, kontrapunktując tym sposobem dzisiejszy świat wysoko rozwiniętych technologii obrazowania. Fotografuje głównie architekturę i jej „znikające miejsca”, zajmuje się też fotografią konceptualną.

Potocki „6” „Świat łamie każdego, a później wielu z nich w złamanych miejscach zrasta się twardszymi. Tych, których nie jest w stanie złamać, zabija. Zabija po równo, bardzo dobrych, bardzo łagodnych, bardzo odważnych. Jeżeli nie jesteś żadnym z nich, wiedz, że ciebie też zabije. Ale nie będzie się przy tym szczególnie spieszyć”. Ernest Hemingway, Pożegnanie z bronią Rodzimy się i od pierwszych chwil naszego życia zostajemy „zabijani” przez świat, czy to duchowo czy fizycznie. Narzędzi, którymi posługuje się świat jest wiele np: zaszeregowanie — dostajemy numer pesel i przez całe życie jesteśmy sprowadzani do tego właśnie numeru. W miarę naszej egzystencji tych numerów dostajemy coraz więcej, numer w dzienniku szkolnym, legitymacji, numerek w kolejce do lekarza. Nawet nasze imię i nazwisko jest formą zaszeregowania (przynajmniej w naszym kraju, gdzie nie ma prawnej możliwości nadania wymyślonego imienia i nazwiska). Ja znalazłem 11 Wojciechów Potockich, tylko żyjących w naszych czasach i według dat urodzenia jestem nr 8. Innym z najpopularniejszych narzędzi manipulowania światem oprócz mamony jest miłość.. Romantyczni kochankowie, którzy nie mogli być razem, w każdej konfiguracji. Oczywiście brak miłości też jest wykorzystywany (jeden z najczęstszych powodów samobójstw to nieodwzajemniona miłość). Narzędzi, którymi nas świat uśmierca jest naprawdę sporo. W tym cyklu przedstawiłem tylko kilka z nich. Ostatnie zdjęcie — „opuszczenie”, poświęcone jest 19-letniej dziewczynie, którą świat zabił przy pomocy rozpędzonego pociągu kilka metrów od miejsca mojej pracy. Jak się potem dowiedziałem, rok wcześniej uma¬rł jej ojciec, a dwa dni wcześniej matka. Opuszczona przez rodziców nie miała już nikogo, więc wybrała łatwiejszy sposób (tak to opisała w liście pożegnalnym). Tak więc cytat z Pożegnania z bronią w mniejszym lub większym stopniu dotyczy każdego z nas.

Potocki „7” W fizyce kwantowej istnieje „Doświadczenie Younga” — eksperyment polegający na przepuszczeniu światła spójnego przez dwie blisko siebie położone szczeliny i obserwacji obrazu powstającego na ekranie. Rozwinięcie tego doświadczenia polega na przepuszczeniu pojedynczego fotonu światła, przez dwie szczeliny, gdzie przechodzi on równocześnie przez nie. Jednak to doświadczenie zachodzi tylko przy obecności obserwatora. W bardzo dużym uproszczeniu możemy założyć, że świat (który przecież jest „widziany” dzięki światłu) przestaje istnieć kiedy zamykamy oczy. Oczywiście nie jest to do końca prawda, bo wzrok jest tylko jednym ze zmysłów, którymi odczuwamy rzeczywistość. Na pewno po zamknięciu oczu świat wokół nas się zmienia, przedmioty swoje zmieniają wymiary, odległości skracają się bądź wydłużają, dźwięki stają się w ciemności głośniejsze. A co jeżeli w tej „niewidzianej” rzeczywistości pojawiają się elementy, które nie są postrzegane po otwarciu oczu? Na to pytanie właśnie chciałbym odpowiedzieć na moich zdjęciach (jako końcowy efekt nośnika — który zapisuje tylko to, co „widzi”). Do tego celu musiałem posłużyć się innym medium, farbą. Kształty te są tylko moją interpretacją tych niewidzianych obiektów.

RED BULL ILLUME 2019

31.01.2019, 11:25:03

Po dwóch latach przerwy na światową scenę fotograficzną wraca Red Bull Illume.

To jeden z największych i najbardziej prestiżowych konkursów fotografii sportowej i przygodowej. Tegoroczna edycja niesie ze sobą 11 kategorii, z czego aż cztery są nowe.

Zgłoszenia do niej startują już 1 lutego.

Do tej pory odbyły się cztery edycje konkursu w: 2007, 2010, 2013 i 2016 roku. Podczas poprzedniej edycji zgłoszono ponad 34 tysiące zdjęć z całego świata. Kategorie konkursu Red Bull Illume 2019

Przyjmowanie zgłoszeń od 1 lutego do 14 czerwca:

 • Best of Instagram by SanDisk

Przyjmowanie zgłoszeń od 1 maja do 31 lipca:

 • Creative by Skylum
 • Emerging
 • Energy
 • Innovation by Sony
 • Lifestyle
 • Masterpiece
 • Moving Images
 • Playground
 • Raw
 • Wings

Prace do kategorii instagramowej zgłaszać można poprzez dodanie odpowiedniego hashtagu pod zdjęciem opublikowanym w tym serwisie. Wystarczy w opisie opublikowanej fotografii dodać #rbi19submission oraz oznaczyć profil @redbullillume. Co ważne, w tej kategorii wybranych zostanie aż pięciu zwycięzców – jeden z każdego miesiąca aplikacyjnego.

Szczegóły odnośnie aplikacji do pozostałych kategorii ogłoszone zostaną wraz z uruchomieniem zgłoszeń do nich.

 

Aktualne informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie www.redbull.pl/illume

Zaproszenie do Galerii

28.01.2019, 15:39:02

Galeria Za Szafą (Wrocław, ul. Św. Marcina 4)

Aneta Więcek-Zabłotna

Rytmy istnienia

8.02–03.03.2019 r.

wernisaż: 8.02.2019, godz. 18.00

Aneta Więcek-Zabłotna — członek ZPAF. Mieszka i pracuje w Lubinie. Absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra prawa i Międzynarodowego Forum Fotografii „Kwadrat” we Wrocławiu. Słuchaczka Autorskiego Laboratorium Fotografii prof. Piotra Komorowskiego we Wrocławiu. Uczestniczka wielu konwentów i wystaw fotograficznych. W swej pracy artystycznej oddana przede wszystkim fotografii konceptualnej i kreacyjnej. Bliska jest jej również fotografia socjologiczna, za pomocą której komentuje istotne zmiany i problemy społeczne.

Zaproszenie do Galerii

3.01.2019, 12:28:24

Galeria Za Szafą Wrocław,

ul. Św. Marcina 4 10.01–3.02.2019 r.

wernisaż: 10.01.2019, godz. 18.00

Jolanta Rycerska Bajki niczyje

Jolanta Rycerska, urodzona w Lublinie. Absolwentka Filozofii Teoretycznej na KUL, Europejskiej Akademii Fotografii i Studium Fotografii ZPAF. Otworzyła przewód doktorski na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików od 2005 roku. Od roku 2009 jego wiceprezes, a od roku 2011 do chwili obecnej — prezes Zarządu. Wykłada fotografię kreacyjną w Studium Fotografii ZPAF oraz na Europejskim Wydziale Sztuk w Warszawie. Od 2013 pomysłodawca i dyrektor pięciu edycji międzynarodowego festiwalu Warsaw Photo Days 2013–18, w 2015 roku także dyrektor i kurator wystaw Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej z gościem honorowym Islandią, w 2018 roku także Dni Fotografii Alternatywnej w warszawskiej Sinfonii Varsovii. W latach 2011–2014 była ekspertem dziedziny sztuk wizualnych w komisji ds. stypendiów artystycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2014 roku otrzymała nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych. Kurator wystaw w dziedzinie sztuk wizualnych w kilku warszawskich galeriach (m. in. Galerii Jabłkowskich, Starej Galerii ZPAF, Galerii Obok, Galerii Kordegarda). Członkini Rady Programowej Galerii Kordegarda prowadzonej przez Narodowe Centrum Kultury. Kuratorka licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jurorka ponad trzydziestu konkursów fotograficznych. Autorka piętnastu wystaw indywidualnych oraz czterdziestu jeden zbiorowych. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Zapraszamy!

Wesołych Świąt!! ... i Szczęśliwego Nowego Roku

21.12.2018, 18:00:04

Mnóstwa wspaniałych prezentów w wigilijny wieczór, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz powodzenia w nowym roku 2019!! życzy Zespół Plfoto :)

Przerwa w dostępie do serwisu

13.12.2018, 18:53:02

Szanowni Użytkownicy

W związku z migracją serwisu plfoto.com na nowe serwery, w dniach 15-16.12.2018 wystąpią przerwy w dostępności serwisu. Za wszelkie niedogodności z góry przepraszamy. 

Zmiana serwerów ma na celu poprawienie wydajności działania serwisu oraz możliwość dalszego jego rozwoju.

Zespół PLfoto

Zaproszenie do Galerii

11.12.2018, 16:41:41

Ostatni tydzień wystawy:

„2000 KROKODYLI. CIĄGŁE ŻARCIE” – Mirosław Kociński

Galeria BB, Wrocław, ul. Jatki 3–6 Wystawa

czynna: 12.11.2018 – 15.12.2018

MIROSŁAW KOCIŃSKI

Dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta) we Wrocławiu, 1985. Od 1988 roku zatrudniony w macierzystej uczelni, początkowo na Wydziale Malarstwa i Rzeźby, od 1996 roku na Wydziale Ceramiki i Szkła. Prodziekan Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu, 2002–2005; dziekan tego wydziału, 2008 –2012. W 2014 roku uzyskał tytuł profesora. Liczne nagrody wyróżnienia, m.in. I nagroda na III Międzynarodowym Biennale Ceramiki, Zarautz, Hiszpania, 1996; wyróżnienie honorowe w 9. Międzynarodowym Konkursie Ceramiki Mino (9th International Ceramics Competition Mino, Japan), Mino, Japonia, 2011; odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2012 Udział w 19 wystawach indywidualnych i 117 wystawach zbiorowych, w Polsce i za granicą – w Niemczech, Francji, we Włoszech, Hiszpanii, Egipcie, Maroku i Japonii, m.in. XII Biennale Ceramiki, Vallauris, Francja, 1991; XIIe Biennale Internationale de Céramiqued\'art., Vallauris, Francja, 1990; 49 Concorso internazionale della Ceramica d’Arte”, Faenza, Włochy, 1996; III Biennale Ceramiki Zarautz, Hiszpania, 1996; Tercer Concurso Internacional de Ceramica Artistica de Zarautz "Homenaje a Lizardi". ”4 Cairo International Biennale for Ceramics”, Kair , Egipt, 1998, Keramik, Glas, Innenarchitektur,Design”, Braunschweig, Niemcy, 2009; 9th International Ceramics Festival’11 Mino, Japonia, 2011; „Paradoksy”, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, Galeria Szkła i Ceramiki, 2011; „Kolekcje. ASP. Wrocław”, Rondo Sztuki, Katowice, 2015; „Wokół Trójki”, Galeria NEON, Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta, Wrocław, 2015, „TU MIESZKAM”, Galeria BB, Kraków, 2015; „TRANSMISJE”, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, 2016; ”Obrazy Świata”, Galeria BB, Kraków, 2017; „Kot Schrödingera. Wobec Tradycji”, Galeria Miejska, Wrocław, 2017. Prace w kolekcjach prywatnych, publicznych i muzealnych, m.in.: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Museum of Modern Ceramic Art - Gifu w Japonii.

Zaproszenie do Galerii

7.12.2018, 16:32:14

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Dolnośląski zaprasza:

Mariusz Raźniewski Ślady snu

Galeria Za Szafą

Wrocław, ul. Św. Marcina 4

7.12–30.12.2018 r.

wernisaż: 8.12.2018, godz. 14.00

Mariusz Raźniewski — rocznik 1982, Poddębiczanin. Ukończył Międzynarodowe Forum Fotografii Kwadrat we Wrocławiu, dyplom pod kierunkiem Piotra Komorowskiego. Od 2011 roku członek Sieradzkiego Towarzystwa Fotograficznego, a od roku 2016 uczestnik Autorskiego Laboratorium Fotografii we Wrocławiu. Zawodowo zajmuje się w fotografią od 2010 roku. Autor kilku wystaw indywidualnych i zbiorowych w galeriach i muzeach krajowych. W swoich pracach często przetwarza rzeczywistość w surrealistyczne obrazy. Jego foto-manipulacje balansują na pograniczu snu i jawy, a ukryta w nich symbolika jest często inspirowana malarstwem Hieronima Boscha czy Salvadora Dali. Uznaje swoją podświadomość za obszar niewykorzystanych dotąd inwencji twórczych. Propaguje tworzenie sztuki dążącej do absolutnej wolności. Nadrzędną rolę w tworzeniu przyznaje wyobraźni i marzeniu.

Osiemnastka PLfoto!

20.11.2018, 16:43:50

Witajcie Drodzy Użytkownicy.

Dzisiaj Plfoto obchodzi 18-te urodziny. To dobry moment aby zakomunikować zmiany 😊
Po pierwsze: portal ma nowego właściciela: OFF77 Sp. z o.o. Witamy wszystkich gorąco!
Po drugie: tak, aby rozwiać wątpliwości - portal będzie działać dalej i się rozwijać.
Więcej szczegółów co do naszych planów podamy w najbliższym okresie. Na razie mocno pracujemy nad zmianą serwera i wdrożeniem pilnych poprawek w oprogramowaniu. Do usłyszenia wkrótce.

Nowy Zespół PLfoto