Jesienna aktualizacja
1.11.2024
Szanowni Autorzy!
Bardziej uważni z Was zauważyli, że od jakiegoś czasu wprowadzamy zmiany na PLFOTO. Dzięki Waszemu wsparciu udało nam się przywrócić dużą ilość treści ze starszej wersji portalu. W dużym skrócie:
14 milionów archiwalnych komentarzy, zarówno do zdjęć, jak i waszych profilów
160 tysięcy zdjęć pochodzących ze starszych kopii danych
100 tysięcy wpisów blogowych
i 13 tys. kont autorów z mniejszą aktywnością
Nowy system zarządzania albumami
Przy starcie obecnej wersji PLFOTO zmieniliśmy system układania zdjęć w kolekcje, z pojedynczego "katalogu" do systemu bardziej elastycznych albumów. Teraz rozszerzamy to o nowe możliwości personalizowania zawartości albumów, ułatwień w zarządzaniu i przede wszystkim - możliwości pracy z większymi zbiorami. W nowej wersji możecie samodzielnie zmienić kolejność albumów i zdjęć wewnątrz nich, macie też łatwiejszy dostęp do dodawania i usuwania zdjęć.
Komentarze w portfolio
Na stronach Waszego portfolio znajdziecie komentarze zostawione przez odwiedzających profil, możecie również zostawić swój ślad w portfoliach autorów, których twórczość doceniacie. Zachęcamy również do przeglądnięcia starszych komentarzy, może poprawi to trochę jesienny humor?
Blogi
Wpisy w prywatnym blogi to bardziej niszowa część PLFOTO. Najstarsze z wpisów w przyszłym miesiącu skończą 24 lata! Większość z Was jednak wykorzystywała je do krótszych form komunikacji, w stylu ówczesnego Twittera, więc możecie być z siebie dumni, że wyprzedziliście go o ponad 5 lat!
A jeżeli przez te 20 lat zmienił Wam się trochę sposób patrzenia na życie to możecie niektóre wpisy ukryć, usunąć lub edytować.
Komentarze do łapek w dół
Udostępniliśmy mały eksperyment. We właściwościach zdjęcia możecie oznaczać je pod kątem oczekiwanej krytyki. Wyświetli to odpowiedni komunikat nad komentarzami. W przypadku oceny negatywnej pojawi się też dodatkowy formularz na pozostawienie komentarza, a w przypadku ustawienia "krytyka mile widziana" będzie on obowiązkowy.
Moderacja
Wdrożyliśmy system, w którym zdjęcia z przeważającą ilością łapek w dół będą automatycznie usuwane z galerii głównej i trafią do prywatnego portfolio. Niejako będziecie mogli moderować słabsze zdjęcia.
Co dalej?
Zapraszamy do przetestowania nowych funkcji i podzielenia się wrażeniami. Jesteśmy też otwarci na uwagi i sugestie dotyczące tego, czego Wam brakuje na PLFOTO.
Jest też temat onephoto.net na tapecie. Chciałbym abyście wypowiedzieli się jak ma wyglądać przyszłość tego wyłączonego serwisu. Plany są mniej więcej takie:
pierwsza opcja to wrzucamy całą bazę danych na osobą podstronę obecnego PLFOTO i importujemy wszystkich autorów wraz z resztą zawartości. Część zdjęć może się pokrywać ale pewnie bylibyśmy w stanie wyeliminować większość dubli. W tej opcji też pewnie zablokujemy umieszczanie zdjęć tak aby wiodącym serwisem było dalej PLFOTO.
druga opcja zakłada bliźniaczy serwis do plfoto gdzie przeniesiemy całą zawartość OPH. Pojawia się jednak pytanie jakbyście to widzieli gdzie dwa podobne serwisy niejako rywalizują ze sobą?
Aktualizacja 13.10.2024
Wprowadziliśmy (testowo) system blokowania interakcji z użytkownikami. Zablokowani nie będą mogli oceniać prac ani komentować waszych prac, nie będą też mogli obserwować Waszej aktywności, ani wysyłać wiadomości prywatnych.
synteza: dziękuję, a to o kobietach to akurat nie każdy ;)
dzemski: gratuluję. I cytując klasyka: "Trzeba mieć jakieś hobby, oczywiście nie mówię o kobietach bo to każdy ma." :)
Przemcio: z trollami to raczej nie gadam, ale częściowo Ci odpowiem. Zdjęcia z kiepskim kadrem, słabe technicznie i o niczym odwalam bez skrupułów. Mam przez to na priv awantury od zakochanych w sobie narcyzów, którzy uważają że są Anselami Adamsami XXI wieku. Grupa ma regulamin, który stosuję bezwzględnie.
senteza: Ja zacząłem swoją drogę od innego portalu foto, nawet nie pamiętam jak się on nazywał, potem było onephoto, digart i aparaty tradycyjne. Na plfoto od dawna jestem i nie odszedłem jak wielu. Przebyłem długą drogę do tego by zapragnąć być w ZPAF. Nigdy w siebie nie wierzyłem, ale okazało się, że robię jednak na tyle znośne zdjęcia, że obroniłem 2 wystawy i zdałem egzamin do tego zacnego towarzystwa. To efekt mojej bytności m.in. na tym portalu, ale przede wszystkim obcowania z dobrą fotografią i wybitnymi fotografami osobiście jak i w mediach. Robię różne zdjęcia, jedne lepsze inne gorsze. Nie uważam się jednak za artystę. Fotografia to moje hobby, choć może nawet bardziej, sposób na życie, by nie zwariować :)
Z cyklu "co mnie gryzie": Ostatnimi czasy śledziłem bardzo interesujące dyskusje pod zdjęciami. Zawierały sporo celnych, merytorycznych informacji i wskazówek. Niestety pod wpływem tych komentów zdjęcia takie są notorycznie usuwane przez autorów. I wraz z nimi pokaźna dawka wiedzy i informacji.
dzemski: Popieram. Moim zdaniem obecny system jest OK. Na portalu jest trochę zdjęć, które lubię a nie zostawiłem tam ani oceny, ani komentarza. Myślę, że na decyzję o podjęciu lub zaniechaniu aktywności może składać się wiele czynników i nie jest to zerojedynkowe. Jestem tu dla społeczności, dla zabawy, w poszukiwaniu inspiracji, innego spojrzenia. Towarzyszy mi śwadomość, że są tu ze mną ludzie dzielący moje zainteresowania: hobbyści, amatorzy mniej lub bardziej utalentowani. I zarówno zdjęcie jak i komentarz czy krytyka pochodzi od hobbysty, amatora mniej lub bardziej utalentowanego. Ciosanie kołkow na glowie komu służy ? Ciosającemu pewnie bardziej. Jak ktoś ma wysokie oczekiwania artystyczne może potraktować plfoto jako pewien etap w rozwoju i pójść dalej skonfrontować swoją tworczość, wiedzę itd. Doświadczenia zebrane przez lata są najlepszą rekomendacją. Dalszą politykę określi admin razem z księgowym.
@dzemski Bądź tak uprzejmy, proszę, i powiedz - co Twoim zdaniem oznacza słabsze zdjęcia? Gdy zdjęcia są poprawne w zakresie technicznym, ale nie pasują do zakresu "prac fotograficznych? Kto definiuje "kanony" tych "prac" foto, np. w takim PL Foto? A przy okazji, jak dalece musisz iść na kompromis, by grupa nie padła? Dlaczego __musisz__ ją mieć, nawet z obrazami z gównofonów, bez dobrego kadru (vel kompozycji) i z widocznym brakiem jakości? Dlaczego aż tak bardzo zależy Ci na promowaniu g...na? Brak samooceny nie zawsze jest wynikiem jej braku, ale olewaniem zasad wszelakich, włącznie z fotografią (tu rzecz do dyskusji, co można usłyszeć w poradnikach w Youtube, gdyż takie zasady nie są super hiper i zawsze obowiązkowe), LUB brakiem mózgu i oglądaniem wszystkiego w małych okienkach tychże gówien medialnych przez 5 sekund. I to Ty, wpuszczając ich do swojej grupy, __promujesz__ ten syf zwany brakiem samooceny i społecznościowych kretynów. Bezmózgowcy nigdy nie posiądą samooceny.
Niestety niektórzy nie mają za grosz samokrytyki i wrzucają bardzo słabe zdjęcia. Ja, zwyczajnie, nawet na początku swojej drogi fotograficznej wstydziłbym się pokazywać zdjęcia jakie pokazują tu niektórzy użytkownicy. Ale faktem jest, że jak mi ktoś po zdjęciach wtedy pojechał, to nie chowałem głowy w piasek, co śmiesznie się teraz czyta w archiwum. Media społecznościowe strasznie zepsuły ludzi. Wrzucają chłam na swoją tablicę i grupa klakierów będzie polubiać, czy to chłam, czy arcydzieło. Sam to obserwuję w swojej grupie na fb. Staram się odwalac kiepskie foty, ale gdybym zatwierdzał tylko genialne, to by mi grupa padła. Jednak właśnie te słabsze zdjęcia, z telefonu, z takim sobie kadrem i kiepskiej jakości mają najwięcej polubień. Ludzie gustują w badziewiu i badziewie tworzą.
1. nie zmusicie ludzi do tego by komentowali i oceniali zdjęcia. Niewielu jest tu takich, którzy to robią, reszcie się nie chce, szkoda czasu, nie chcą się narazić, bo odwety się zdarzały i zdarzają. 2. Wywałka zdjęć z minusami to tez nie jest dobry pomysł, bo większość zdjęć kiepskich nie ma w ogóle ocen. 3. Można ewentualnie posilić sie o jakąś "radę artystyczną", która egzystuje w różnych gremiach artystycznych. Niestety ma to swoje minusy, bo będzie posądzana o TWA, znajdą się heńki, które będą płakać jakie to wspaniałe zdjęcia robią i jak bardzo ci wredni "artyści" nie rozumieją ich artyzmu, no i ogólnie, jest to absorbujące czas. Wiem z czym się to je, bo prowadzę na fb grupę fotograficzną z 60 tysiącami użytkowników. Moim zdaniem obecny system jest ok. Jak chcę na swoim kole fotograficznym pokazać dobre zdjęcia to wchodzę w TOP lub w DNO, a stamtąd do autorów świetnych zdjęć.
wagant, zgadzam się, brak oceny to też jest ocena - nie podoba się, ale taka prosta, szkolna skala oceny dała by precyzyjniejszą informacje na ile się podoba, albo nie (przy zachowaniu istniejących możliwości) i właściwie bez żadnych złych skutków dla oceniającego.
Valdekj - przy wstawianiu zdjęcia możesz zaznaczyć że oczekujesz krytyki . Jak widzę ten zapis albo nie widzę czerwonego zakazu to uważam że można krytykować . A że nikomu się nie chce to inna sprawa . Myślę że ludzie oglądają foty które im się podobają i te komentują . Niepodobające omijają . I nie ma się co dziwić , jeśli jest dużo nowych zdjęć to trudno spędzać czas nad tymi które nam ,,nie leżą " . A co do moderacji to uważam że jeśli już , a czasem by się przydała , powinna być ,,urzędowa". Osobiście nie czuję się kompetentny żeby minusować czyjeś zdjęcia .
można wprowadzić taki system gdzie przewaga ocen ujemnych powoduje automatyczne usunięcie z galerii głównej. Ale pewnie nie jest to idealne rozwiązanie.
Nie rozwiąże się sam, kombinuj dalej...
Jestem tu niedługo, ale zauważyłem, że w zdecydowanej większości komentarze są bardzo "ugrzecznione". Jest to spowodowane pewnie obawą odwetu i to obawa naturalna i realna, bo jest chyba zmorą wszystkich portali. Z drugiej strony chciałoby się, przynajmniej ja, dowiedzieć się jak naprawdę widzą moje zdjęcie inni i jednocześnie bez obawy ocenić inne. Są tu przecież osoby znające się na rzeczy (ale i im zdarzają się gorsze prace). Gdyby wprowadzić dodatkowo, oprócz istniejących już możliwości, anonimową, punktową ocenę np. w skali 1-10, a punktacje od 3 w dół wymagałyby już uzasadnienia. Gdyby to się z jakichś powodów nie sprawdziło, można się wycofać. Może jednak to byłoby lepsze od formuły "ja tobie, a ty mnie"
pewnie wypracujemy jakieś rozwiązanie. Autorów przybywa więc zakładam, że z czasem problem sam się rozwiąże.
Najbardziej krzyczą Ci, którzy najwięcej powinni milczeć...
Mam jedną wątpliwość co do owej "społecznej moderacji". Ponieważ nie ma obowiązku klikania na "łapkę" (w dowolnej pozycji) - co się będzie działo ze zdjęciem, które będzie miało przykładowo 2 "łapki w dół" i żadnych innych - przy liczbie wyświetleń np. 25...?
Odnośnie Moderacja To jakieś bolszewickie skrzywienie. Nielubiane zdjęcia (vel autorzy) "spałowane" kciuszkami kretynów mających problemy z własnym psyche NIE muszą być słabe. To śmierdzi obrzydliwą zasadą "milion much nie może się mylić". Liczyłem na to, że Admin będzie ponad te przepychanki i schlebianie społecznym matołom (tych co lubią "tłumy rządzą"). Tfu! (splunięcie)
Co do OPH: Gdyby wróciły wszystkie zdjęcia, które zdecydowałam się skasować z jakichś powodów, to chyba nie chciałabym, by wracały.
Co do rywalizacji dwóch podobnych serwisów się uśmiechnę może :) OnePhoto było bardziej serwisem społecznościowo okołofotograficznym, Plfoto raczej fotograficzno-społecznościowym, tym drugim w zasadzie w minimalnym stopniu ;) Podstrona mz. to chyba niezły pomysł -ukłon w stronę komentarzy i biblioteki "wykopaliskowej"autorów tworzących ten przewspaniały portal ongiś . Dziś w dobie cybernetycznego zalewu fejsbukiem, tiktokiem ....tu prosze dopisać "czarno" to widzę . Jednak próbować warto ! Co do dyskusji, czy osobny czy w jakiejś formie scalony ?Przed zakończeniem emisji było juz tylko kilkunastu autorów , którzy brali w miarę "czynny" udział w jego agonii ,także może lepeij gdy będzie zakładką w Plfoto z możliwością wejścia do archiwów i np. pisania tam komentarzy ? Tylko nie do końca wiem jakby to mogło wyglądać . Portal wiodący ma zostać Plfoto .Pozdrawiam serdecznie wszystkich starych i młodych wyjadaczy portali okołofotograficznych i fotograficznych szczególnie Onephotowców.
dev: Tak, to jest grupa - formalnie rzecz biorąc.
Ok, brzmi ciekawie. Można to połączyć z dosyć popularnym życzeniem autorów o linkowanie do "wersji poprawionej". Przekażę adminowi. Dzięki. A co do Flickr Friday - to nie jest jakaś zabawa w obrębie grupy u nich?
dev: To chyba działało tak: Wrzucam sobie zdjęcie bramy w Lublinie. Inny użytkownik serwisu ma zdjęcie tejże bramy, ale np. innego czasu więc wrzuca to jako odpowiedź. Albo ma zdjęcie, którego kompozycja, dynamika etc odpowiada (słowo klucz) zdjęciu pierwotnemu. Na AT (Aparatach Tradycyjnych) takich łączników było więcej: np. metodowa wołania, skanowania, itd. Powstawały w ten sposób tandemy, gdzie było np. widać jak widz widzi foty itp. Mają wtedy miejce ciekawe interakcje. Zdjęcia takie podlegają normalnym zasadom serwisu. Mają tylko właśnie ten jeden, dodatkowy atrybut (zwany tutaj właściwością). To takie małe, lokalne, spontaniczne akcje, dostępne w każdym czasie. Flickr Friday jest za to sformalizowany: temat z góry narzucony, czas ustalony, kategoryzacja ścisła itd.
Odpowiedź na zdjęcie __mogłaby__ wystąpić __tylko__ gdyby zdjęcie autora było pytaniem lub prośbą verbatim, np. a jak Ty to robisz/robiłeś, czyli w trakcie wymiany uwag w komentarzach. Odpowiadający swoim zdjęciem wstawiałby je do swojego konta i podrzucał odsyłacz (wraz z miniaturką lub nie). Kruszenie kopii własnymi zdjęciami w innych sytuacjach nie ma sensu. Co najwyżej niech każdy zakłada swoją galerią np. Bramy i wkłada tam odsyłacze do innych zdjęć na ten sam temat, wtedy można by zobaczyć w jednym miejscu jak to robią inni powszechni "pstrykacze" i "buraki" z PFL oraz Wielcy Państwo Fotografowie nawiedzający PFL swoimi "wypieszczonymi" pracami.
Ja jestem otwarty, ale potrzebuję przypadek użycia, bez skrótów myślowych. Kto to ma dodawać - autor zdjęcia? Odwiedzający? Jaki miałby być warunek akceptacji?
@dev: np. w bramie mogłaby odpowiadać :) (dzisiaj lubelskiej)
@sentenza: i komu by miało to zdjęcie odpowiadać? ;)
To może jeszcze o te 1000 pktów powalczę. :) 1. Chyba na Tradycyjnych była funkcjonalność nazywająca się "zdjęcie odpowiedź". Czyli można było przesłać zdęcie w odpowiedzi do innego zdjęcia. Oczywiście były stosowne adnotacje: że takie a takie zdęcie, jest odpowiedzią do zdjecia takiego a takiego. 2. Idea Flickr Friday może jest warta rozważenia i dostosowania. Kategorie na plfoto są więc spoko może to zadziałać. Do poczytania: https://www.flickr.com/groups/flickrfriday/
Cieszy mnie perspektywa odzyskania dostępu do bogatych zasobów OPH. Alarmowałem gdy zamierało. Pamiętam obietnice i zapowiedź administratora / właściciela. Dzięki za to, że pamiętacie. OPH miało kiedyś swoje zalety ( np dopuszczało większe pliki i rozmiary zdjęć), dla których wybierałem często OPH a nie PLFOTO. Konkurencja tworzy wartości, ale w obecnej sytuacji nie ma raczej szans na 2 różne a równolegle prowadzone serwisy, gdy środowisko autorów OPH rozpadało się przez kilka lat a PLFOTO rozwija się technicznie i organizacyjnie.
@dev: chodzi o komentarze nie oceny ;)
@dzemski w ciągu ostatnich 2 miesięcy tylko 1 minusa dostał. Pomijając 2 przypadki autorów z ostrzejszym "piórem" (i kilku spamerów), to PLFOTO ma obecnie bardzo spokojną społeczność. Minusów jak na lekarstwo i praktycznie każdy z opisem dlaczego. edit: ach, racja. Wielu więcej oberwało.
Albo mi się wydaje, albo rezon oberwał prawie po wszystkich zdjęciach od jednego z userów, tak jakby w odwecie za coś?
@dev Proszę, napisałem, że "czasem musi" i to jest OK. Tak jest przyjęte u innych. Natomiast "banowanie" z powodu donosów to domena META, Google itp molochów, gdzie każdy oskarżony i (AND ukarany, często bez słowa wyjaśnienia) sam musi udowadniać, że nie jest wielbłądem. I na koniec "obrażanie użytkowników i ich prac", przesadziłeś, :) użytkowników tak, ale jak można obrazić stół lub obraz? :)
Przyszedł Przemcio, kolejny frustrat, który już dawno powinien tu bana dostać za swoje niewybredne komentarze i chamstwo jakie prezentuje. Jest możliwość zgłaszania takich działań to dlaczego z niej nie skorzystać, jak się ma do czynienia z pospolitym chamstwem i wyzwiskami. Jesteś Przemysławie dobitnym przykładem, że brak talentu i umiejętności idzie w parze z brakiem wychowania i ogłady. PLFOTO zawsze było miejscem, gdzie mniej doświadczeni w fotografii przychodzili się uczyć od tych, którzy już coś potrafią, a ty zalewasz tę stronę zwykłym badziewiem, niewartym publikacji i jak ktokolwiek śmie mieć jakieś uwagi to go obrażasz. Szkoda słów...
Gdyby to była tylko różnica zdań, to tak. Ale tutaj to przeszło do pyskówki, trollowania, obrażania użytkowników i ich prac. Kulturalne upomnienie nic nie dało.
Admin NIE powinien mieszać się w takie sytuacje, przyjmuje stronę. Czasem _musi_ ale NIGDY z powodu DONOSóW!!!! Akceptowanie donosów jest obrzydliwe (dlaczego muszę to przypominać?! Zgroza!). Dał się Pan wciągnąć w takie rozgrywki stając po stronie donosiciela. Zabawa w KGB i UB na całego.
dobra dostał urlop na jakiś czas.
Jest taki jeden "ktoś" który to od wczoraj skutecznie to robi...Hallo admin.
taki suchar a propos: Wszystkim dogodzić się nie da, ale wszystkich wkur... to już żaden problem.
tak przygotujemy system ignorowania.
Sentenza, właśnie przyszłam, żeby też to napisać :) Możliwość blokowania użytkownika, zdaje się, że robi się to potrzebne...
Flickr ma jeszcze opcję ignorowania użytkownika. Ignorowany użytkownik nie może oceniać, komentować zdjęć ani profilu, obserwować. Przydatne do odcinania trolli. :) Od wielu funkcji społecznościowych nie da się uciec, bo dla szeroko rozumianej społeczności interesujaych się fotografią jest ten serwis, a nie wąskiej grupy specjalistów.
@Przemyslaw_NH pomyślimy
@dev Dobra nowina. Zakładam - włącznie z usunięciem głupkowatej zabawy z łapkami. :) Dzięki za odpowiedź.
@Przemyslaw_NH dzięki za pomysły, kilka mamy od dawna na liście do zrobienia.
Może ważniejsze: 6) Aktywność zawiera za duże zdjęcia, jeden rzut oka na "duże" miniatury dałby lepszy obraz zmian. 7) Strona Autora. Są informacje jak Obserwuje i Obserwujących, ale nie są odsyłaczami do stron list, z których można by przejść dalej. Nie dość, że takie listy we Flickr są, to jeszcze sortowane wg. czasu zmian na śledzonych stronach, 5 h temu, 7 h temu itd 8) W ogóle wszystkie informacje w tamtym wierszu, o którym pisałem w pkt 7, mogłyby być odsyłaczami do list autorów kryjących się za tymi liczbami. Zdobyłem te 1000 punktów? :) Pozdrawiam.
5) Mile widziałbym własne Galerie innych fotografii innych twórców jak we Flickr. Faved również. Obie funkcje umożliwiają lepsze poznanie autorów. Ich własne prace oraz to co lubią najbardziej (Galerie, Ulubione), dają szerszy obraz i wgląd w ich sposób patrzenia na fotografię. Wystarczy. :) Pozdrawiam.
1) Flickr ma menu poziome na stronie głównej konta, tutaj muszę klikać awatara, potem wybrać Moje PLFOTO, by dostać się do Albumów 2) Lista zdjęć vel PORTFOLIO nie ma funkcji wyboru segregacji: wg. komentarzy, oglądane itp. Flickr ma to w postaci "Most popular photos"↓ i "Most faved" ↓ - strzałka do listy wyboru opcji. 3) Kto ustala liczbę kryjącą się za eufemistycznym "przeważające łapki w dół"? Limit jest jawny czy tajny? Czyżby nie było tej informacji, aby zawzięci przeciwnicy "kogoś tam" nie nabijali mu za szybko usunięcia? W sumie jest to niepoważna zabawa. Samo lajkowanie jest niepoważne. Wystarczą napisy SUPER i DOBRE. Chce Pan zniżyć serwis do poziomu "powszechnych sieci społecznych" (czyli pyskówek dla kretynów itp)? Proszę te bzdety z limitami wycofać. 4) Lepszą informacją byłoby podawanie liczbę odwiedzających i osobno komentujących.
Kolejne zdjęcie będzie można opublikować po 2024-11-08 10:00.
A...a taka obserwacja z dzisiejszego dnia.Miałem otwary limit na dzisiejsze zdjęcie .Zostalo załadowane ale nie opublikowalem gdyż coś było jeszcze do poprawki z mojej strony i foto skasowałem i po ponownym załadowaniu limit wskazał na nowy termin na 8.11...a foty nie opublikowałem.Poprosze o wyjaśnienie lub usprawnienie .Czy inni też się z tym spotkali?
Taa...polecam angielski portal ephotozine...tam też mam ten sam nick.
pytanie za 1000punktów. Co mają inne serwisy o podobnej tematyce a czego brakuje tutaj? Jak przyciągnąć autorów bo technicznie chyba jest dobrze?
Niestety i ja mam na OPH, znacznie większą część zdjęć opublikowanych niż na PLF. Szkoda mi tego dorobku. Tym bardziej . że starałem się nie dublować zdjęć. Może potraktować OPH jako archiwum bez możliwości komentowania i oceniania oraz dodawania nowych zdjęć. Doceniam to co już jest, brawo oby tak dalej .Pozdrawiam
mam na OPH masę zdjęć ze swoich początków zabawy w fotografię. Fajnie jakby to jakoś wróciło. Może dałoby się to jakoś podpiąć pod PLF, chociaż wiem, że ciężko będzie połączyć konta, w sumie to pewnie praktycznie niemożliwe. A tak ogólnie, to jeden serwis foto w polskim necie wystarczy.
OPH było fajne ale raczej się nie odrodzi . Tzn nie wierzę żeby setki, a nawet dziesiątki, nowych użytkowników nagle założyło tam konta . Pod koniec funkcjonowania publikowało kilku autorów. Jestem za opcją pierwszą . Może ktoś z dawnych użytkowników skusi się na PLkę .
dlatego szkoda aby przepadło.
Na OPH mam ze 3 razy więcej fot...
Dajcie znać co myślicie.