Aktualności
Hommage á Chagall w obiektywie
9.01.2010, 22:51:16
11 stycznia o godzinie 19, w Klubie Aktora "Loża" przy Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Klaudyny Schubert, zatytułowanej "Obsada". Na zdjęciach przedstawiony został ostatni etap przygotowań do spektaklu "Hommage á Chagall" w reżyserii Adolfa Weltschka, którym Teatr Groteska rozpoczął nowy sezon w swojej 65-letniej działalności. Autorka fotografii uchwyciła aktorów grających w maskach. Wykonywana setki razy czynność nakładania i ściągania masek wprawiła ją w konsternację i zadziwienie. Patrząc przez obiektyw aparatu, stała się świadkiem niezwykle intymnej relacji aktor-maska, maska-aktor. W cyklu zdjęć "Obsada" fotografka próbuje tę relację pokazać i skłonić do refleksji – tak intymnych, jak intymna jest sama ta relacja. Maska to "druga", "nakładana" twarz. Istnieje nie tylko w kategorii stricte teatralnej, ale także życiowej, codziennej. To rodzaj zasłony. Paradoks maski pozwala na urzeczywistnienie tęsknoty bycia do bólu kimś takim, jakim się jest i wykrzyczenie tego ciałem. "Obsada" to zapis sytuacji, w której fotograf stał się świadkiem niewygodnej dla aktora chwili.
Bezpieczna zima w fotografii
8.01.2010, 08:54:42
"Bezpieczna Zima oczami Polaków" to nazwa konkursu plastycznego, będącego częścią akcji społecznej Bezpieczna Zima. Jest to oogólnopolska kampanii na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w okresie zimowym - zarówno w codziennym życiu, jak również podczas wyjazdów wypoczynkowych i sportu.
Portal plfoto.com zachęca do czynnego promowania założeń kampanii oraz zgłaszania prac konkursowych w serwisie www.bezpiecznazima.pl.
Na zwycięzców oprócz satysfakcji z możliwości edukowania Polaków czekają atrakcyjne nagrody, w tym wysokiej klasy sprzęt sportowy oraz weekend w górskim ośrodku wypoczynkowym.
Wystawa Zdzisława Mackiewicza
5.01.2010, 22:56:02
W nowym roku Stara Galeria ZPAF przygotowała wystawę fotografii Zdzisława Mackiewicza "Awers Rewers – Fotografika" powstałych w latach 1996 – 2007. Cykl czarno-białych zdjęć ma charakter abstrakcyjny i przedstawia serię dwuwymiarowych form.
Tytułowy cykl "Awers Rewers" opisuje przeciwstawne, wykluczające się bieguny. Światło – mrok, negatyw – pozytyw, czerń – biel to dualizmy wpisane w fotografię, która zbudowana z przeciwieństw tworzy kompromis "cięcia przez czas". Jej pozycja na styku przeszłości z przyszłością jest dowodem teraźniejszości. Do swoich fotografii Mackiewicz celowo wybiera obiekty pozornie podobne, skłaniając w ten sposób odbiorcę do wnikliwej analizy prac. Powiększone do znacznej skali makrofotografie, pozwalają na ukazanie tych obiektów w innym kontekście niż widok w skali rzeczywistej, ujawniając cechy często niedostrzegalne w naturalnej wielkości. Na wystawie znajdą się także prace z wcześniejszych cykli autora: "Blachy, szmaty, folie…" oraz "Światło", w których poszukiwał fotograficznej abstrakcji oddalając obraz na zdjęciu od realnego obiektu. Cykl "Obrotowe" powstał z obrazów składających się z jedno centymetrowych fragmentów 400 zdjęć i jest próbą zawarcia trójwymiarowej przestrzeni w dwuwymiarowym obrazie. Wernisaż wystawy odbędzie się 11 stycznia o godz. 20, przy Placu Zamkowym 8. "Awers Rewers" w Starej Galerii będzie można oglądać do 30 stycznia.
Katarzyna Widmańska w Krainie Czarów
8.01.2010, 11:34:17
8 stycznia 2010 roku w krakowskiej Galerii Pauza odbędzie się wernisaż Katarzyny Widmańskiej, której prace można podziwiać również w serwisie Plfoto.com. W Krakowie artystka zaprezentuje własne ilustracje stworzone pod wpływem książki "Alicja w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla.
Wystawa Katarzyny Widmańskiej przenosi nas w oniryczną rzeczywistość jednego z najwybitniejszych dzieł literackich XIX wieku. "Alicja w Krainie Czarów" była źródłem artystycznych inspiracji niemal od samego powstania. W przypadku zdjęć Widmańskiej mamy jednak do czynienia z zupełnie nowym spojrzeniem na magiczny świat stworzony przez Lewisa Carrolla. Nie znajdziemy tu linearnego odtworzenia fabuły powieści. Spośród licznych bohaterów i scen obecnych na kartach książki Widmańska, według wyłącznie sobie znanego klucza, wybrała tylko niektóre. Jednak od doboru postaci zdecydowanie ważniejszy jest niezwykły sposób ich ukazania. Kobiecość, główny motyw twórczości Katarzyny Widmańskiej, zdaje się w tym przypadku pełnić rolę pryzmatu, przez który artystka patrzy na historię Alicji. Niemal wszyscy bohaterowie w interpretacji autorki, są kobietami lub przynajmniej dzięki zabiegom artystki dostrzec w nich można wyraźny pierwiastek kobiecości. Zwariowany Kapelusznik, pan Gąsienica, Król Kier i inne postaci zostają tu dodatkowo otoczone aurą zagadkowego niepokoju, dzięki której Alicja w Krainie Czarów nabiera intrygująco drapieżnego charakteru. Do realizacji projektu artystka przymierzała się od bardzo dawna. Ilustracje do powieści Carrolla miały być tematem jej dyplomu. Jednak rodząca się wówczas miłość Widmańskiej do fotografii zdecydowała, że artystka postanowiła przedstawić historię Alicji za pośrednictwem obiektywu. Przygotowania trwały kilka lat. Z biegiem czasu powstawały kolejne pomysły poszczególnych ujęć i stylizacji. Aż wreszcie, w połowie 2008 roku Widmańska rozpoczęła realizację projektu.
Warto podkreślić, że rola Katarzyny Widmańskiej w realizacji Alicji nie sprowadza się wyłącznie do "naciskania migawki". Artystka jest autorką wszystkich stylizacji, scenografii i części kostiumów. Nie bez wpływu na to, co znajdziemy na wystawie pozostaje również miejsce, w którym ulokowano plan zdjęciowy. Stary, pozornie zaniedbany, podkrakowski dworek jak za dotknięciem magicznej różdżki zamienia się na fotografiach Widmańskiej w prawdziwą Krainę Czarów.
Sama artystka zaznacza jednak, że na efekt końcowy złożyły się także ogromny zapał i zaangażowanie uczestniczących w projekcie osób.
Wystawa Katarzyny Widmańskiej wprowadza nas w świat tajemniczy, momentami mroczny, jednak nieprzerwanie zachwycający. Sama artystka podkreśla, że w jej zdjęciach nie należy doszukiwać się ukrytego przesłania. Ich celem jest hipnotyzować, wciągać widza w alternatywną rzeczywistość, oddziaływać na zmysły i emocje, nie zahaczając niepotrzebnie o sferę racjonalności.
Tekst: Tomasz Żytkowicz
Galeria Pauza
ul. Floriańska 18/5, Kraków
Wernisaż: 8 styczeń 2010, godz. 20
Wystawa potrwa do 14 lutego 2010
Miesiąc Fotografii w Krakowie w plebiscycie Trójki
28.12.2009, 16:36:25
26 grudnia 2009 roku, dziennikarze Radiowego Domu Kultury w Trzecim Programie Polskiego Radia – Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska i Michał Nogaś – ogłosili wyniki plebiscytu, w którym słuchacze mieli wyłonić najciekawsze zjawiska kultury w roku 2009: książkę roku, płytę roku, wydawnictwo DVD roku oraz wydarzenie roku. Krakowski Miesiąc Fotografii zajął w tej ostatniej kategorii drugie miejsce, plasując się tuz za Heineken Music Opener Festival, a przed koncertem grupy Radiohead w Poznaniu – przekonując do siebie 19% uczestników glosowania. Wśród nominowanych wydarzeń przeważały wielkie festiwale i wydarzenia muzyczne – jedynymi „rodzynkami” były MFK (fotografia) i Era Nowe Horyzonty (film). Sukcesem MFK i dziennikarzy Trójki była popularyzacja fotografii...na falach radia. Miesiąc stanął też w szranki z festiwalami sponsorowanymi przez wielkie firmy, o potężnych budżetach. Następna edycja plebiscytu już za rok.
Diaporama przed świętami
21.12.2009, 13:54:19
WARSZAWA Dzisiaj, 21 grudnia, w Klubie Fotografii Prasowej odbędzie się kolejna diaporama z cyklu "Spotkania ze znanymi fotografami". W czasie jej trwania będzie można obejrzeć wystawę prac członków KFP SDP - "Polska Anno Domini 2009".
„Polska Anno Domini 2009”
Diaporama z cyklu "Spotkania ze znanymi fotografami"
Dom Dziennikarza
ul. Foksal 3/5, piętro I, Warszawa
Termin: 21.12, godz. 18:00
Zagłosuj na Miesiąc Fotografii w Krakowie
19.12.2009, 11:49:47
Miesiąc Fotografii w Krakowie już po raz drugi został nominowany w kategorii "Wydarzenie Roku" przez słuchaczy Radiowego Domu Kultury Trójki - nadal jako jedyne wydarzenie fotograficzne. W zeszłym roku Miesiąc uplasował się na trzecim miejscu, za takim gigantem jak choćby festiwal Open\'er. Inni nominowani w tej kategorii to między innymi Era Nowe Horyzonty, czy OFF Festival, który zdobył tytuł "Aktivista Roku" magazynu "Aktivist" (MFK otrzymał nagrodę w kategorii "Galeria Roku").
Zeszłoroczna edycja festiwalu - rozgrywająca się jak zwykle w maju - przyciągnęła rekordową liczbę widzów. Gościem Specjalnym festiwalu były Czechy (z wystawą Viktora Kolářa), a tematem "Pamięć Przetwarzana", co było powodem zarówno dla wielkiej wystawy Archiwum Centralne, jak i do pokazania zdjęć legendarnego dokumentalisty zbrodni na nowojorskich ulicach - Weegego.
Na Miesiąc Fotografii mozna zagłosować na stronie http://www.polskieradio.pl/trojka/rdk/.
XIII Ogólnopolski Przegląd Fotograficzny - Ponidzie 2009
16.12.2009, 10:47:57
17 grudnia (czwartek) ruszają wydarzenia związane z XIII Ogólnopolskim Przeglądem Fotograficznym "Ponidzie 2009". W ramach festiwalu do 23 stycznia 2010 roku będzie można zobaczyć m.in.: wystawę "W świecie przyrody" Sławomira Mrożka i Jana Padoła, a także "Odkrywamy Ponidzie" i "Moje prezentacje".
Więcej informacji na stronie http://busko.net.pl/imprezy/impreza.php?kat=&main=&i_id=920
8. urodziny Pauzy
11.12.2009, 11:32:58
W najbliższą sobotę, 12 grudnia odbędą się ósme urodziny krakowskiej Pauzy. W samo południe rozpocznie się impreza wypełniona atrakcyjnymi wydarzeniami kulturalnymi, wśród których również miłośnicy fotografii znajdą coś dla siebie.
O godzinie 12 przy ul. Floriańskiej urodzinowych gości przywita Tomek Sikora i poprowadzi sesję zatytułowaną „Pokaż nam swoją drugą połowę!”. O godzinie 18 odbędzie się spotkanie z Tomem Hunterem, którego wystawa „A Journey Back” jest obecnie pokazywana w Pauzie. Fotograf do Krakowa przybędzie specjalnie z Londynu, by opowiedzieć o swoich inspiracjach. Po 21 będzie miał miejsce set dj-ski.
8. urodziny Pauzy
Pauza
ul. Floriańska 18, I piętro
Galeria Pauza
ul. Floriańska 18, II piętro
Klub Pauza
ul. Floriańska 18, podziemia
Kraków
Przyroda ojczysta
8.12.2009, 21:30:08
Zaczął się kolejny, finałowy etap II Edycji Konkursu Fotograficznego Przyroda Ojczysta 2009, którego celem jest promocja piękna polskiej przyrody. Organizator odwołuje się do wrażliwości internautów i zachęca do prezentacji fotografii przedstawiających rodzimą naturę.
Przed uczestnikami postawione zostało zadanie prezentacji tajemniczych zakątków kraju lub przedstawienie powszechnie znanych miejsc w nietuzinkowy sposób. Prace można było nadsyłać do dnia 30 listopada 2009 roku. Obecnie trwa drugi etap konkursu "Przyroda Ojczysta 2009". Jury konkursowe wybrało 200 najlepszych zdjęć w dwóch kategoriach wiekowych. Zwycięzców w drodze głosowania wybiorą internauci. W każdej z kategorii zwyciężą zdjęcia, które uzyskają największą liczbę punktów. Głosować na konkursowe prace można pod adresem: http://przyrodaojczysta.ekologia.pl/glosuj
Głosowanie internautów: 4 grudzień 2009 – 5 styczeń 2010
Wyniki konkursu: 6 styczeń 2010
Przyroda ojczysta
8.12.2009, 21:07:49
Zaczął się kolejny, finałowy etap II Edycji Konkursu Fotograficznego Przyroda Ojczysta 2009, którego celem jest promocja piękna polskiej przyrody. Organizator odwołuje się do wrażliwości internautów i zachęca do prezentacji fotografii przedstawiających rodzimą naturę.
Przed uczestnikami postawione zostało zadanie prezentacji tajemniczych zakątków kraju lub przedstawienie powszechnie znanych miejsc w nietuzinkowy sposób. Prace można było nadsyłać do dnia 30 listopada 2009 roku. Obecnie trwa drugi etap konkursu "Przyroda Ojczysta 2009". Jury konkursowe wybrało 200 najlepszych zdjęć w dwóch kategoriach wiekowych. Zwycięzców w drodze głosowania wybiorą internauci. W każdej z kategorii zwyciężą zdjęcia, które uzyskają największą liczbę punktów. Głosować na konkursowe prace można pod adresem: http://przyrodaojczysta.ekologia.pl/glosuj/
Głosowanie internautów: 4 grudzień 2009 – 5 styczeń 2010
Wyniki konkursu: 6 styczeń 2010
Twój podwodny świat
8.12.2009, 10:32:27
Organizatorzy projektu "Infovide-Matrix Diving Exploration 2010" zapraszają wszystkich zainteresowanych fotografią i pasjonatów nurkowania do udziału w konkursie fotograficznym organizowanym pod hasłem "Twój podwodny świat". Konkurs będzie trwał od 9 grudnia 2009 do 8 lutego 2010. Rozstrzygnięcie nastąpi 15 lutego 2010.
Przed uczestnikami konkursu stoi wyzwanie polegające na zaprezentowaniu podwodnych inspiracji w nietuzinkowy sposób.
Laureata nagrody głównej oraz 15 wyróżnionych wyłoni Jury, w skład którego wejdą:
Martyna Wojciechowska - Redaktor Naczelna National Geografic Polska i National Geografic Traveller,
Małgorzata Popienia - właściciel, Prezes Zarządu i Redaktor Naczelna miesięcznika "Wielki Błękit",
Justyna Forystek - communication manager Infovide-Matrix,
Jurek Błaszczyk - lider wyprawy "Infovide-Matrix Diving Exploration 2010",
Jacek Szymczak - fotograf, operator, reżyser filmów dokumentalnych.
Na zdobywcę I miejsca czeka nagroda w postaci automatu oddechowego R5 TEC - którą ufundował partner konkursu, firma Scubatech, (takim samym automatem będzie posługiwał się podczas wyprawy Jurek Błaszczyk) oraz roczna prenumerata miesięcznika "Wielki Błękit" – patrona medialnego konkursu. Najlepsze zdjęcie zostanie opublikowanie na łamach miesięcznika.
Twórcy wyróżnionych zdjęć otrzymają album z autografem Jurka Błaszczyka oraz DVD z filmem dokumentalnym "Pod Ciśnieniem" z wyprawy w 2007 roku, podczas której został pobity rekord Polski w nurkowaniu głębinowym. Wszyscy zwycięzcy otrzymają zaproszenie na uroczystą premierę filmu z wyprawy "Infovide-Matrix Diving Exploration 2010", a ponadto ich prace zostaną zaprezentowane w albumie z tegorocznej wyprawy.
Wszystkie nagrodzone fotografie będą zaprezentowane w serwisie patrona medialnego konkursu: podróże.onet.pl oraz www.infovidematrix.pl i www.deepexplorers.org. Regulamin konkursu będzie można znaleźć na oficjalnej stronie sponsora tytularnego projektu "Infovide-Matrix Diving Exploration 2010" - www.infovidematrix.pl.
Patronami medialnymi konkursu są magazyn "Wielki Błękit" oraz serwisy Onet.pl, Plfoto.com - największa internetowa polska galeria fotograficzna oraz Fotopolis.pl - internetowy magazyn o fotografii.
Na początku stycznia 2010 rusza wyprawa "Infovide-Matrix Diving Exploration 2010". Celem przedsięwzięcia, którym kieruje Jurek Błaszczyk, jest eksploracja najgłębszej jaskini Sabak-Ha na półwyspie Jukatan w Meksyku. Miejsce to, jak mówi lokalna legenda, nie ma dna. Sabak Ha od lat pozostaje w kręgu zainteresowań geologów i speleologów, których zdaniem jaskinia może osiągać głębokość nawet 200 m. Do tej pory nurkowie dotarli jedynie do głębokości 140 m, Błaszczyk planuje przesunąć tę granicę, co może być równoznaczne z ustanowieniem nowego rekordu Polski w nurkowaniu jaskiniowym. Najważniejszym zadaniem wyprawy będzie nakreślenie nowej mapy niezbadanej dotąd jaskini.
Wyprawa "Infovide-Matrix Diving Exploration 2010" odbędzie się w dniach 9-26 stycznia 2010 roku. Jurek Błaszczyk planuje zbadać obszar jaskini położony poniżej zweryfikowanej do tej pory głębokości, zanurzając się w tzw. Czarną Otchłań ("Black Abyss"). Wejście do niej znajduje się na 120 metrze studni. Korytarz zdaniem geologów może ciągnąć się nawet do głębokości 200 metrów. Jurek Błaszczyk, lider zespołu Deep Explorers jest nurkiem TDI Advanced Trimix i IANTD Cave oraz instruktorem TDI Advanced Trimix. Podczas wyprawy w 2007 roku ustanowił rekord Polski w nurkowaniu głębinowym, zanurzając się na 231 metrów. Wszyscy członkowie ekipy od wielu lat zajmują się nurkowaniem technicznym, posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie do przeprowadzenia tak wymagającego przedsięwzięcia. Eksploracja zostanie udokumentowana na zdjęciach oraz w filmie.
Patroni medialni i Partnerzy konkursu:
Patroni medialni wyprawy:
Konkurs na spot reklamowy
7.12.2009, 16:41:47
Do 1 lutego 2010 roku przyjmowane są prace na konkurs na film reklamowy XIII Targów Sprzętu Fotograficznego, Filmowego i Video - Film Video Foto 2010. Organizatorzy pragną w ten sposób postawić na działania kreatywne i dać szansę młodym lub mało znanym twórcom sztuk wizualnych.
Konkurs pozwoli osobom biegłym w produkcji krótkich filmów reklamowych wykorzystać swoje umiejętności, ale również ma na celu szerzenie wiedzy na temat wykorzystania metody poklatkowej w produkcji spotów. Aby zachęcić amatorów do udziału w konkursie, na stronie www.mtl.lodz.pl/fvf zamieszczony został film instruktażowy dotyczący tej właśnie metody. Znajdzie się tam również plik z muzyką do wykorzystania w przygotowywanej reklamie.
Konkurs rozstrzygnięty będzie w dwóch kategoriach:
film realizowany metodą poklatkową,
film realizowany metodami dowolnymi (video, animacja, film).
W Komisji Konkursowej zasiądą między innymi: Piotr Dzięcioł, Balbina Bruszewska, Adam Jędrzejewski. Udział w konkursie oraz możliwość zaprezentowania swoich umiejętności przed publicznością i profesjonalnym jury może być formą promocji dla młodych twórców.
Pełny regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie http://www.mtl.lodz.pl/web/index/getpage/page/1544
Skala fantomu
3.12.2009, 23:51:42
4 grudnia o godz. 18, w łódzkiej Galerii Młodzi odbędzie się wernisaż wystawy Kamy Sokolnickiej i Pawła Błęckiego "Skala fantomu".
"Skala Fantomu", to prezentacja dwóch cykli artystycznych: malarskiego, zatytułowanego "Fantom i nieruchomy krajobraz" autorstwa Kamy Sokolnickiej oraz fotograficznego pt. "Skala szarości" Pawła Błęckiego. "Skala Fantomu" bada stosunek człowieka i przedmiotu do przestrzeni, stawia pytanie o przemiany procesów twórczych, malarskość fotografii i fotogeniczność malarstwa.
Warszawa po portugalsku
2.12.2009, 14:46:53
4 grudnia w warszawskim Centrum Kultury ŁOWICKA (ul. Łowicka 21) odbędzie się wernisaż wystawy „Warszawa odczarowana” autorstwa Gonçala Franco. Być może prace Portugalskiego fotografa otworzą sceptykom oczy na piękniejszą stolicę.
Gonçalo Franco mieszka w Warszawie od pięciu lat. W tym czasie odkrył, że większość warszawiaków, których poznał jest rozczarowana swoim miastem – szarym, chaotycznym, smutnym. Dla Gonçala Franco Warszawa jest inna. To miejsce, które uczy patrzeć na nowo. Poprzez tę wystawę pokazuje nam, gdzie możemy odnaleźć czar naszej stolicy – w tym i poza tym, co wydaje się pospolite oraz szare; poza tym, co związane z przeszłością.
Gonçalo Franco jest fotografikiem. Urodził się w Lizbonie w 1974roku. Jego ojciec przez trzydzieści lat zajmował się fotografią i to od niego przejął zamiłowanie do tego rodzaju sztuki. Przez osiem miesięcy 2004 roku artysta mieszkał w Jerozolimie. Tam zaczął robić coraz więcej zdjęć i wtedy też postanowił mocniej skupić się na pracy fotografa. W ostatnich latach zyskał popularność w kręgach muzycznych dzięki portretom piosenkarzy i muzyków. Nadal wykonuje portrety, jednak ostatnio pochłania go przede wszystkim fotografowanie pejzaży miejskich. Jego zdjęcia ukazywały się na wielu portalach internetowych oraz w portugalskich gazetach i czasopismach poświęconych sztuce. Prowadzi stronę internetową www.goncalofranco.com
Wszystkie Dzieci Świata
30.11.2009, 10:25:29
Do 22 grudnia w warszawskiej Galerii Schody potrwa wystawa prac wyróżnionych w III Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Wszystkie Dzieci Świata" - Pacanów 2009.
Grand Prix konkursu zdobył Michał Stec za zestaw "U nas na wuefie". Pierwsza nagroda przypadła pracy Elżbiety Chodkiewicz-Przypkowskiej, a trzecie miejsce zajął Bartosz Kruk.
"Oglądając nadesłane na konkurs prace, dzieci na zdjęciach często wyglądały na nielubiane. Mało było zdjęć i obserwacji tego, co jest istotą dzieciństwa, natomiast dużo poważnych, ponurych i prawie dorośle zatroskanych maluchów. Szukałem radości z jedzenia lodów, czy waty cukrowej, zdziwienia nowo odkrywanym światem i dzieciństwa. No, ale może dzieci straciły coś z dzieciństwa i nie mają aż tak dużo powodów do radości. Przy ocenie prac nie kładliśmy specjalnego nacisku na techniczną doskonałość odbitek. Szukaliśmy prac wartych nagrody i pokazania ich na wystawie. Przy zgodności ustaleń jurorów, myślę ze końcowy wybór będzie akceptowany przez oglądająca publiczność" - Radosław Szaybo (prof. ASP w Warszawie)
BUValia insolentia
27.11.2009, 15:21:02
15 grudnia 1999 roku przez szklane drzwi nowego gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie przeszedł pierwszy czytelnik. Od tego czasu Biblioteka stała się jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej i naukowej mapie Warszawy. Niektórzy zdążyli już poznać to miejsce i zaprzyjaźnić się z jego wnętrzem. "BUValia insolentia", to wystawa zdjęć Rafała Bielawy, stanowiąca jednocześnie artystyczny przewodnik po miejscach BUW.
Na wystawie znalazły się nie tylko fotografie pokazujące samą przestrzeń biblioteki. Ich bohaterami są również czytelnicy - ludzie, którzy współtworzą atmosferę tego miejsca. BUW w obiektywie Rafała Bielawy jest również tematem przewodnim wydanego przez bibliotekę kalendarza na 2010 rok.
Zdjęcia będzie można oglądać w holu katalogowym i na II piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66) od 30 listopada do 20 grudnia 2009 roku. Na wernisaż połączony z promocją kalendarza organizatorzy zapraszają 30 listopada o godzinie 19:00 do holu katalogowego BUW.
Wystawa "BUValia insolentia" i kalendarz wpisują się w jubileusz dziesięciolecia BUW na Powiślu.
Znamy laureatów konkursu z Amnesty
26.11.2009, 14:10:48
Zakończyła się druga edycja konkursu "Prawa człowieka w obiektywie", organizowanego przez Amnesty International i galerię fotograficzną Plfoto.com. Tym razem tematem konkursu było hasło: "Żyć godnie to znaczy spokojnie, swobodnie, modnie". Tytuł jest nawiązaniem do prowadzonej przez Amnesty International kampanii "Żądamy godności", która ma na celu walkę z ubóstwem.
Prawa człowieka to nie tylko prawa polityczne czy obywatelskie, ale także prawa gospodarcze, społeczne i kulturowe. Konkurs "Żyć godnie to znaczy spokojnie, swobodnie, modnie" skierowany jest do wszystkich, którzy zajmują się fotografią, zarówno zawodowo, jak i hobbystycznie.
Wstępną selekcję nadesłanych zdjęć przeprowadziło jury konkursowe w składzie: rektor warszawskiej ASP Ksawery Piwocki, członek zarządu Amnesty International Adam Sanocki oraz prezes zarządu Corporate Services Sp. z o.o. Jerzy Katolik. W dniach 19-25 listopada użytkownicy Plfoto.com oddawali swoje głosy na prace finałowe. 12 fotografii z największą ilością głosów zostanie zaprezentowanych w kalendarzu Amnesty International na rok 2010. Zwycięzca uhonorowany zostanie nagrodą w postaci aparatu Olympus PEN E-P1 z obiektywem 14-42 mm. Dodatkowo przyznane zostaną wyróżnienia w postaci bonów na wydruk fotografii w Empikfoto.pl, 2 o wartości 500 zł oraz 5 o wartości 100 zł.
Uroczysta premiera kalendarza odbędzie się podczas Maratonu Pisania Listów, w dniach 12-13 grudnia br. Dodatkowo, zwycięskie oraz wyróżnione prace, które zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu, zostaną zaprezentowane podczas serii wystaw, odbywających się w całej Polsce.
Zdjęcia finałowe można obejrzeć na tej stronie.
Niezapomniane fotografie Longina Łępicza
25.11.2009, 16:18:34
Urodzony w 1933 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim, zmarł w 2008 roku. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Całe życie pracował w Hucie Ostrowiec i pełnił liczne funkcje społeczne. Fotografować zaczął od 1955 roku. Początkowo aparat wykorzystywał, żeby dokumentować wyprawy turystyczne. Należał do grona współzałożycieli Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego przy Hucie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Fotograficzną twórczość Longina Łępicza można podzielić na 2 etapy: z przełomu lat 50 i 60. (najchętniej wykonywał wówczas zdjęcia w konwencji fotografii ojczystej) oraz okres od drugiej połowy lat 90. Był autorem albumu "Zapomniane Fotografie" wydanego z okazji obchodów 400 - lecia lokacji miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Od 4 kwietnia 2002 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Za twórczy wkład w rozwój fotografii został nagrodzony w 2006 roku Nagrodą Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Aktywnie uczestniczył w plenerach organizowanych przez Okręg Świętokrzyski ZPAF (art-eko) oraz Podlaskim Przełomie Bugu. Był współzałożycielem Fotoklubu Galeria MCK działającego przy Miejskim Centrum Kultury. Jego prace znalazły się w „Słowniku Biograficznym Fotografów Polskich”.
Spotkanie z Witoldem Krassowskim
22.11.2009, 21:43:41
23 listopada w Domu Dziennikarza w Warszawie odbędzie się kolejna diaporama z serii „Spotkania ze znanymi fotografami”. W poniedziałek gościem specjalnym będzie Witold Krassowski – wielokrotnie nagradzany dokumentalista i fotoreporter.
Spotkanie w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 rozpocznie się o godzinie 18.