Aktualności
Plfoto.com otworkowo
13.05.2010, 15:28:01
W dniu wczorajszym w naszej galerii pojawiła się nowa kategoria - "Pinhole" dla zdjęć otworkowych. Zapraszamy, pokażcie swoje prace!
Noc Muzeów w ZPAF
12.05.2010, 18:26:13
Już w najbliższy weekend rusza kolejna Noc Muzeów. Po raz kolejny na nocne zwiedzanie zaprasza Okręg Warszawski ZPAF.
W tym roku przygotowano szereg atrakcji fotograficznych odbywających się aż w trzech miejscach: w Starej Galerii ZPAF i Galerii "Obok ZPAF" przy Placu Zamkowym, Galerii Jabłkowskich w podwórzu ul. Chmielnej 21, a także w Złotych Tarasach.
Dokumentalna Noc w galeriach ZPAF to spotkania i dyskusje z sześcioma dokumentalistami prowadzone przez Andrzeja Zygmuntowicza, wystawy i projekcja filmu "Manufactured Landscapes" z Planet Doc Review
Stara Galeria ZPAF:
18.00 wernisaż wystawy "Londyn - miasto w Anglii" Damiana Chrobaka
19.00 spotkanie z Bogdanem Łopieńskim
20.00 spotkanie z Adamem Lachem
21.00 spotkanie z Maciejem Nabrdalikiem
22.00 spotkanie z Andriejem Liankievichem
23.00 spotkanie z Rafałem Milachem
24.00 spotkanie i wieczór autorski Damiana Chrobaka
Galeria Obok ZPAF:
20.30 spotkanie z Patrykiem Karbowskim (Galeria Obok)
W Galerii Braci Jabłkowskich, w podwórzu ul. Chmielnej 21 noc rozpocznie się wcześnie:
16:30 Fotografia miejska- wykład, prezentacja: Włodek Krzemiński
18.00 Fotografia nocna- zagadnienia techniczne: Stanisław Fitach
20.00 Inauguracja projektu fotomiastikon, wernisaż,
do 1 – koncert.
W Złotych Tarasach odbędzie się finał konkursu "Uchwyć miasto. Stwórz unikalny portret Warszawy" i plener fotografii nocnej
20.00 - gala konkursu, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, wernisaż wystawy pokonkursowej
21.00 - plener fotografii nocnej ze Stanisławem Fitakiem.
Szczegółowy program Nocy Muzeów w ZPAF na stronie http://www.zpaf-edukacja.pl/page36/page36.html i www.zpaf.pl
Fotografia portretowa w Katowicach
12.05.2010, 13:44:33
22 maja w Miejskim Domu Kultury "Koszutka” (Katowice, ul. Grażyńskiego 47) odbędą się warsztaty "Fotografia portretowa studyjna". Początek o godz. 10, koniec o godz. 15.
To pierwsze w tym roku spotkanie z fotografią w ramach Warsztatów Akademii Sony Centre. Tym razem organizatorzy pokażą jak w warunkach studyjnych, wykorzystując sprzęt oświetleniowy i jego ustawienie, można wykonać wyjątkowy portret.
Podczas warsztatów zostaną omówione następujące zagadnienia:
- podstawowe zasady dotyczące wykonywania portretów (ogniskowa obiektywu, kąt widzenia, GO – głębia ostrości)
- praca z modelem, stylizacja modela
- oświetlenie portretowe/całopostaciowe z użyciem jednej, dwóch, czterech lamp
- oświetlenie typu “beauty”
- podstawy oświetlenia (światło modelujące, wypełniające, kontrujące, efektowe, powierzchnie odbijające)
- rodzaje źródeł światła (podział źródeł błyskowych ze względu na twardość i kontrastowość)
- praca z wielopunktowym oświetleniem błyskowym przenośnym (wykorzystanie systemowych lamp Sony HVL jako lamp studyjnych)
- modyfikowanie światła a modelowanie twarzy,
· zasady podstawowej obróbki fotografii - korekcja ekspozycji, korekcja tonów, wyostrzanie i odszumianie,
· modyfikowanie zdjęcia -stworzenie efektu glamour.
Więcej infromacji na stronie http://akademiasony.pl/w20100522.htm
Jednodniowe Warsztaty Otworkowe w ZPAF
9.05.2010, 20:51:54
23 maja i 6 czerwca w siedzibie warszawskiego ZPAF-u (Plac Zamkowy 8, Warszawa) odbędą się Jednodniowe Warsztaty Otworkowe.
Ruszają zapowiadane na Wiosennej Burzy Otworków w ZPAFie jednodniowe warsztaty otworkowe. W ciągu jednej niedzieli będzie można dowiedzieć się na czym polega i jak działa camera obscura, własnoręcznie zbudować aparat otworkowy, zrobić nim zdjęcia i wywołać je w ciemni fotograficznej. Warsztaty adresowane są do wszystkich zainteresowanych fotografią otworkową i nie wymagają wiedzy i praktyki fotograficznej. Ten ekspresowy kurs w fotografii jest idealny dla wszystkich, którzy chcą świadomie i samodzielnie konstruować aparaty otworkowe i eksperymentować z tą unikalną techniką. Każdy uczestnik proszony jest o przyniesienie pudełka, puszki lub innego pojemnika (najlepiej światłoszczelnego), z którego powstanie aparat otworkowy, oraz cienkiej igły. Wszystkie inne materiały, także filmy i papiery ciemniowe zapewniają organizatorzy.
Koszt 170 PLN. Ilość miejsc ograniczona.
Plfoto.com na Miesiącu Fotografii w Krakowie
5.05.2010, 12:14:56
16 maja o godz. 18 w krakowskiej Pauzie (ul. Floriańska 18, podziemia) odbędzie spotkanie Plfoto.com w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie.
Zaproszeni przez nas goście (publikujący w Plfoto.com) zaprezentują swoje zdjęcia. Odbędzie się też dyskusja na temat kondycji polskiej fotografii w internecie.
Serdecznie zapraszamy!!!
Koncert finałowy Juwenaliów 2010
5.05.2010, 11:25:26
Juwenalia Krakowskie 2010 organizowane są przez Porozumienie Samorządów Studenckich Uczelni Krakowa, które reprezentuje 190 tysięcy studentów w Krakowie. Obecnie w skład PSSUK wchodzi 19 samorządów. Tegoroczne Juwenalia Krakowskie podzielone są na kilka części. W tym roku honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Po raz pierwszy organizowana jest jeden wspólny koncert finałowy całego środowiska akademickiego. Już 7 maja na krakowskich Błoniach odbędzie się Lech Maj Party: Koncert Główny Juwenaliów Krakowskich 2010. Koncert będzie bezpłatny.
LECH MAJ PARTY: KONCERT GŁÓWNY JUWENALIÓW KRAKOWSKICH 2010:
Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków
Wystąpią: Syndrom Kreta, Enej, Dżem, Paweł Kukiz i Piersi
Gwiazda zagraniczna: Apollo 440 (UK)
- całość poprowadzi Krzysztof Skiba
WSTĘP: BEZPŁATNY
(Otwarcie bram: 15:00 – Błonia Krakowskie)
Więcej o całych Juwenaliach Krakowskich 2010 na stronie: www.juwenaliakrakowskie.pl
Londyn - miasto w Anglii
2.05.2010, 16:59:43
15 maja "Stara Galeria" ZPAF zaprasza na wernisaż wystawy "Londyn - miasto w Anglii", która prezentuje codzienne obrazki z życia londyńczyków. Fotografie Damiana Chrobaka to ilustrowany przewodnik po zakątkach jednego z kulturalnych miast Europy.
Okręg Warszawski ZPAF zaprasza na wystawę czarno-białej fotografii miejskiej Damiana Chrobaka, który od kilku lat z humorem i wnikliwością dokumentuje, miasto w którym mieszka i pracuje. Fotografując ulice Londynu stara się uchwycić codzienność, bo to ona, jak twierdzi, "otacza nas przez większość naszego czasu, tymczasem ledwo ją zauważamy". Ponad czterdzieści prezentowanych na wystawie zdjęć przedstawia zwykłych ludzi w zwykłych sytuacjach. Jednak fotograf tropi miejskie sytuacje z instynktem decydującego momentu, co powoduje, że w obiektywie fotografa te "zwykłe" momenty stają się zabawne, groteskowe, surrealistyczne czy też nieprawdopodobne.
Damian Chrobak "Londyn - miasto w Anglii"
Stara Galeria ZPAF, Plac Zamkowy 8, Warszawa
Wernisaż: 15 maj, godz. 18
Wystawa: 16 maj - 4 czerwiec
Kliszożercy 2010
18.05.2010, 16:55:15
Wciąż można wziąć udział w konkursie "Kliszożercy". To już siódma edycja imprezy z nagrodami o łącznej wartości przekraczającej 10 tys. zł!
Chciałbyś być szczęśliwym posiadaczem lustrzanki cyfrowej? A może dokształcić swoje umiejętności na jednym z warsztatów fotograficznych? Jeśli nie to, to może pragniesz powiększyć swoją bibliotekę o unikalne pozycje książkowe? A może potrzebujesz bonów na odbitki? Wystarczy, że prześlesz swoje zdjęcia. Do wyboru są cztery kategorie:
1) Człowiek w wielkim świecie – życie w XXI wieku.
2) Dziecko jest chodzącym cudem…
3) Najpiękniejszy czas w życiu – STUDIA!
4) Ukraina – duży kraj, dla przygody to jest raj!
Finał tegorocznej edycji "Kliszożerców" odbędzie się 14 maja w krakowskim klubie Pauza (ul. Floriańska 18), gdzie zostaną ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody. W dniach 17 maja – 4 czerwca, podczas wystawy pokonkursowej na terenie Kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, będzie można podziwiać wszystkie prace.
Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 7 maja 2010. Regulamin konkursu i formularz są dostępne na stronie internetowej www.kliszozercy.nzsuek.pl.
Organizator: Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Patronat honorowy: Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie JM prof. dr hab. Roman Niestrój
Patron główny: Miesiąc Fotografii w Krakowie organizowany przez Fundację Sztuk Wizualnych, Fundację Imago Mundi i Miasto Kraków
Piękna czy bestia?
29.04.2010, 11:21:43
Od 1 maja do 31 lipca można nadsyłać prace na konkurs fotograficzny "Ursus - piękna czy bestia?". Główny celem organizatorów jest próba odczarowania warszawskiej dzielnicy, która w świadomości społecznej pozostaje zdominowana przez legendę fabryki maszyn rolnych.
Konkurs jest otwarty zarówno dla amatorów i profesjonalistów, nie stawia również granic wiekowych. Organizatorzy liczą na aktywny udział Warszawiaków, których zamiłowanie do fotografowania miasta zauważalne jest na popularnych blogach i portalach internetowych. Dodatkowym bodźcem do wzięcia udziału w projekcie są także nagrody: odpowiednio 1000 i 500 złotych za pierwsze i drugie miejsce. Oprócz tego kurs fotografii oraz liczne wydawnictwa i akcesoria fotograficzne. Zakończenie konkursu zostanie uczczone plenerową wystawą w Parku Czechowickim podczas wrześniowego Pożegnania Lata. Wystawa następnie zostanie pokazana w kilku punktach Ursusa.
Harmonogram:
1 maja - początek przyjmowania zdjęć
31 lipca - koniec przjmowania zdjęć
12 - 13 września - ogłoszenie wyników oraz otwarcie wystawy w Parku Czechowickim
12 października - zamknięcie projektu
Patryk Karbowski obok ZPAF
28.04.2010, 21:05:27
28 kwietnia o godz. 19, w Galerii Obok ZPAF (Plac Zamkowy 8, Warszawa) odbędzie się wernisaż wystawy Patryka Karbowskiego zatytułowanej "Graniczna 4". Wystawa prezentowana będzie w ramach VI Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej.
Patryk Karbowski, student PWSFTviT w Łodzi, absolwent Akademii Fotgrafii w Warszawie. Laureat V edycji Doliny Kreatywnej (fotografia), konkursu organizowanego przez TVP (I miejsce), stypendysta Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie fotografii.
Wystawa czynna od 29 kwietnia do 21 maja.
Szczegóły Show Off
26.04.2010, 18:33:04
Sekcja ShowOFF to część festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie prezentująca dziesięciu projektów przygotowanych przez młodych fotografów pod opieką profesjonalnych kuratorów. W prezentowanych w ramach Sekcji wystawach podjęte zostają różnorodne tematy fotograficzne. Z próbami zobrazowania miasta (Łukasz Biederman: "Miasto śpi", Joanna Chudy: "Śląski Ulisses") sąsiadują intymne portrety najbliższego otoczenia (Dominika Kamińska: "Mój brat dużo pali", Agata Kadenacy: "Mezzanine Floor"). Obok krytycznych projektów z socjologicznym zacięciem (Dawid Kot: "To nie jest miejsce dla mnie", Filip Gabriel Pudło: "Kolekcja") pojawia się przewrotny cykl autoportretów (Paweł Bajew: "Autoportret").
Wystawy Sekcji ShowOFF to nie tylko tradycyjna fotografia (Kamil Zacharski: "Przecież nic się nie stało"; wspomniane "Autoportret", "Miasto śpi"), ale również projekty wideo ("Mój brat dużo pali", "Kolekcja"), plakaty ("To nie jest miejsce dla mnie"), zdjęcia prezentowane w formie magazynu (Anna Małysz: "My Secret Romance") oraz projekty łączące różnorodne środki wyrazu (Grzegorz Stefański: "emptybottles", na który składają się fotografia i muzyka; "Śląski Ulisses" łączący zaś fotokast i zdjęcia).
Dziesięć projektów tworzonych pod okiem pięciu profesjonalnych kuratorów (Kuba Dąbrowski, Mikołaj Komar, Jacek Poremba, Karol Radziszewski, Tomek Sikora) zaprezentowano w różnorodnych przestrzeniach Krakowa. Wystawy pokazywane są zarówno w galeriach ("emptybottles" w Spółdzielni Goldex Poldex, projekt "Przecież nic się nie stało" w galerii BB) czy w krakowskich kinach ("Kolekcja" we foyer Kinoteatru Uciecha; "Mój brat dużo pali" w Kinie 18), jak i w przestrzeni publicznej: w klubach ("Mezzanine Floor" w klubie Bomba; "My Secret Romance" w Miejsce Bar Podgórze) oraz na krakowskich murach ("To nie jest miejsce dla mnie"; część wystawy "Śląski Ulisses").
Sekcja ShowOFF to również ShowOFF.Fototeka, czyli zbiorowa wystawa piętnastu projektów stworzonych niezależnie od pomocy kuratorskiej. Są one prezentowane w formie autorskich książek fotograficznych, które oglądać można w galerii Delikatesy przez cały okres trwania festiwalu. Na wystawie prezentowane są następujące projekty: "Mali łyżwiarze" Anny Bystrowskiej, "Wiele hałasu o nic" Kai Gliwy, "Lesbians and Much More" Hanny Jarząbek, "VanillaSky" Jakuba Karwowskiego, "Karolina" Kamili Kulik, "miejsca nieme" Agnieszki Wrześniak, "Irdelen" Alberta Palowskiego, "The family of Ann" Anny Podlejskiej, "Druga strona" Anny Sielskiej, "Maski" Bartłomieja Lurki, "American Postcards" Martina Gorczakowskiego, "Tym więcej drzew" Mateusza Piestraka, "Enjoy" Piotra Pietrusa, "Album SouthEast Asia" Rafał Gawryś, "Suzu" Tomasza Rattera.
Sekcja ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie to jednak przede wszystkim możliwość podpatrzenia tego, co dzieje się w młodej fotografii. To trzy dni (4-6 maja, początek wydarzeń showoffowych każdego dnia o godzinie 18:00) nieustających wernisaży i wydarzeń towarzyszących, które stanowią prolog do tego, co będzie się działo po oficjalnym otwarciu festiwalu (7 maja). To również koncerty (grupa Letko zagra w środę, 5 maja, w Miejscu Bar Podgórze), dyskusje z artystami (prezentacja projektów Sekcji w charakterze Pecha Kuchy odbędzie się w czwartek, 6 maja, w klubie Alchemia) oraz imprezy (6 maja zapraszamy do klubu Baraka na KMAG after party). Więcej szczegółów na www.photomonth.com.
Plfoto.com na Slide Nite
26.04.2010, 11:46:42
Późnym wieczorem 8 maja teren wokół Placu Nowego na krakowskim Kazimierzu zamieni się w wielką plenerową przestrzeń projekcyjną. Jednocześnie na ścianach budynków i w okolicznych barach będzie można zobaczyć projekcje zdjęć prezentujących dokonania brytyjskich i polskich agencji prasowych, szkół, czasopism oraz portali fotograficznych, a także projektów nadesłanych do sekcji ShowOFF. W ramach Slide Nite można będzie zobaczyć również prace użytkwoników Plfoto.com: Pawła Krzana (Juniper), Pawła Młodkowskiego, Marka Nikodema (procyon) oraz Sławomira Pryca (pryc).
SLIDE NITE
Start: 8 maj 2010, godz. 21:00
OPIUM, ul. Jakuba 19; MLECZARNIA, ul. Meiselsa 20; WRĘGA, ul. Józefa 17; ESZEWERIA, ul. Józefa 9; MIEJSCE, ul. Estery 1; KOLANKO NO.6, ul. Józefa 17; ŚCIANA HOTELU ASTORIA, ul. Józefa/ ul. Estery
oraz
KAZIMIERZ PARTY
Start: 8 maj 2010, godz. 21:00
Zabawa przy różnych rodzajach muzyki, równocześnie w kilku klubach wokół Placu Nowego:
POZYTYWKA – DJ Tee przy pulsujących rytmach Vocal House, Funky Disco i Nu Soulu
ul. Bożego Ciała 12
FUNKY MUSIC BAR – Earthquake – Dj Michael Crow (R’n’B, Hip Hop, House, Electro)
ul. Estery 14
KLUB STUDNIA – taneczne kawałki w zaskakujących wersjach
Plac Nowy 6 / ul. Meiselsa 24
BON BON – „Glamour night” przy muzyce lat ’70, ’80 i ‘90
ul. Meiselsa 24
ULICA KROKODYLI – imprezowy mix muzyki klubowej, od oldschoolowych remiksów lat ‘60, aż po hity z ostatnich list przebojów
ul. Szeroka 30
KLUB RETRO – Retro party – przeboje lat ’80, ‘90 i nie tylko, imprezę napędza Dj Pedro
ul. Bożego Ciała 14
ZARAZ WRACAM – Dj Bert przy akompaniamencie muzyki z lat ‘80 i ‘90
ul. Miodowa 53
ALOHACAFE – Aloha-mijtos nights na piasku. Przez całą noc serwowane będą mijtos w cenie 13pln. A wszystko zorganizowane na piasku. Gorące kubańskie rytmy przez całą noc: Nie zdajecie sobie sprawy, ile w mieście jest zabawy!
ul. Miodowa 28a
ALCHEMIA – gorąca impreza taneczna przy dj party
ul. Estery 5 [róg ul. Estery i Placu Nowego]
Mój Muranów - Mój Kazimierz
26.04.2010, 00:30:53
Do 17 maja uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą zgłaszać swoje fotografie na konkurs "Mój Muranów - Mój Kaziemierz". Na młodych fotografów i plastyków czekają nagrody oraz możliwość prezentacji swojej pracy podczas wystawy w Krakowie i Warszawie.
Konkurs artystyczny „Mój Muranów – Mój Kazimierz” skierowany jest do dzieci i młodzieży – uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem jest przede wszystkim zachęcenie uczestników do udzielenia (w artystycznej formie) odpowiedzi na kilka pytań związanych z dawnymi dzielnicami żydowskimi Krakowa i Warszawy: Jak te dzielnice wyglądają dzisiaj? Czy Kazimierz to turystyczny skansen, a Muranów to senna dzielnica, w której nic się nie dzieje? Czy raczej panuje tam atmosfera przedwojennego miasta? Jak to, co dzieje się w tych dzielnicach teraz, odnosi się do przeszłości? Do 17 maja 2010 można nadsyłać prace konkursowe (gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powinni przesłać dwie fotografie, uczniowie szkół podstawowych - dwie prace plastyczne). Wcześniej należy zgłosić chęć uczestnictwa w konkursie, wysyłając e-mail zawierający imię, nazwisko, wiek oraz adres i nazwę szkoły na adres konkurs@jewishmuseum.org.pl.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 27 maja 2010. Na zwycięzców czekają nagrody oraz prezentacja prac podczas wystawy w Warszawie i Krakowie.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych www.stronapl.galicjamuzeum.org/
12
22.04.2010, 15:23:14
28 kwietnia o godz. 20 odbędzie się wernisaż kolejnej wystawy prezentowanej w ramach IV Warszaskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej. Tym razem w Skwerze - filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny (ul. Krakowskie Przedmieście 60a) będzie można podziwiać ekspozycję zatytułowaną "12". Na wystawie zaprezentowane zostaną prace uczestników projektu fotograficznego "12" – studentów piątego roku Sztuki Mediów (Wydział Sztuki Mediów i Scenografii, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie): Marcina Burbo, Aleksandry Dziedzic, Krzysztofa Golińskiego, Agnieszki Jaźwińskiej, Jakuba Kercza, Grzegorza Norberciaka, Jana Przybyszewskiego, Jacka Sadeckiego, Marty Szamburskiej, Michała Wielowiejskiego, Mai Zembrzuskiej, Agnieszki Ziobro.
Dwanaście to liczba osób biorących udział w projekcie, a także klatek negatywu średnioformatowego, na którym zarejestrowane zostały wszystkie zdjęcia. Każdy z uczestników miał do dyspozycji tylko jedną klatką tej samej kliszy. Przedsięwzięcie ma na celu udowodnić, że każdy z grupy osób, które studiują razem i fotografię poznawały pod okiem tych samych nauczycieli, wykształcił w sobie umiejętność ukazywania subiektywnej wizji rzeczywistości. Kiedy posiada się już rozległą wiedzę w dziedzinie sztuki, trzeba potrafić dokonać wyboru tego, co dla danej osoby jest najważniejsze, co będzie odzwierciedlało jej osobowość i poruszało tematy znajdujące się w zakresie jej zainteresowań. Możliwość wykonania tylko jednej fotografii zmusza do podjęcia takiej decyzji.
"12" to odważne działanie oparte na wzajemnym zaufaniu wszystkich członków grupy. Żaden ze studentów nie wiedział, jakie zdjęcia wykonają pozostali uczestnicy projektu. Efekt końcowy to niespodzianka zarówno dla widzów, jak i dla samych fotografów. Wiele razy wieszczono koniec fotografii tradycyjnej. Opisywane przedsięwzięcie jest dowodem na to, że ma się ona znakomicie. Młodzi autorzy nie zapominają o tym, że owita tajemnicą fotografia analogowa jest bardzo potrzebną, codzienną lekcją pokory. Uczy szacunku do materiału i wymaga tego, by zatrzymać się i zastanowić przed naciśnięciem spustu migawki.
Wystawa potrwa do 12 maja.
Worldwide Pinhole Photography Day 2010
21.04.2010, 14:00:16
25 kwiecień to Światowy Dzień Fotografii Otworkowej 2010 (Worldwide Pinhole Photography Day 2010). Plfoto.com, jako serwis biorący udział w dorocznych obchodach WPPD, zachęca użytkowników do umieszczania na stronach portalu autorskich fotografii, wykonanych specjalnie na tę okazję techniką otworkową. Każde tego typu zdjęcie powinno zostać otagowane "PinoleDay2010". Proponujemy również udział w polskich wydarzeniach związanych z WPPD.
Niemiecka fotografia artystyczna
20.04.2010, 14:56:26
Do 25 kwietnia w ramach VI Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej w Galerii Schody (ul. Nowy Świat 39) potrwa wystawa „Sunrise, sunset, swiftly fly the years. Swiftly flow the days. They look so natural together, another fine and present day”. Tym razem goście galerii będą mogli obejrzeć prace młodych niemieckich fotografów zebranych pod kuratelą Rudolfa Schäfera.
Projekt może być zrealizowany eseistycznie albo dokumentalnie. Kicz nie jest niezbędny. Prawdziwe dzieło sztuki jest rzeczą, która pozostaje w ścisłym związku z rzeczywistością. To nie odczucia podmiotu są tym, co wskazuje na prawdziwe istnienie rzeczy. One same w sobie kryją odniesienia do naszego życia. Mogą ujawniać rzeczywistość. To, jakie stanowisko się przyjmie jest sprawą indywidualną.
Australia w oczach Pawła Leśniewskiego
18.04.2010, 21:19:05
We wtorek, 27 kwietnia, o godz. 19 w poznańskim Klubie Żak przy ul. Szyperskiej 2 odbędzie się pokaz fotografii Pawła Leśniewskiego z jego podróży do Australii. Wyprawa na Antypody miała miejsce w styczniu 2009, a jej uczestnicy przemierzyli w sumie 10.200 km. Efektem blisko miesięcznej podróży jest zbiór zdjęć przedstawiających przyrodę Australii, jej mieszkańców oraz ich codzienność.
"Program wyprawy analizowaliśmy i przygotowywaliśmy kilka miesięcy naprzód, komunikując się drogą internetową - Skype. W końcu ustalony terminarz przedstawiał się następująco: (4.01) Melbourne - Kadina (871 km - 11 godzin 43 min) Tailem Town, Adelaida, Port Augusta, (5.01) Coober Pedy (737 km 8 godzin 49 min) (6.01) Ayers Rock Resort (734 km 8 godzn 39 min) (8.01) Alice Springs (432 km 5 godzin 24 min) (9.01) Tennant Creek, Devil Marbles(941 km 11 godzin 9 min) (10.01) Cloncurry (776 km 8 godzin 51 min) (11.01) Townsville (768 km 8 godzin 49 min) (12-15.01) Airlie Beach - Island Gateway (439 km 5 godzin 57 min) (16.01) Turquay (881 km 11 godzin 15 minut) (17-19.01) Main Beach (373 km 5 godzin 31 min) (21-24.01) Werri (456 km 5 godzin 47 min) (25.01) Melbourne.Cyklon pokrzyżował nam plany, stąd Cloncurry, Townville, Airlie Beach, Turquay, Main Beach czy Werri wypadło z programu. Na ich miejsce trafiły: Wilkania, Goondiwindi, Landsborough Pines, Noosa, Brisbane, Gold Coast, Glasshouse Mountains, Australia Zoo, Port Macquaire, Sydney, Woolongong, Kiama, Berry, Minnamura Rain Forrest, Holbrook i znów Melbourne."
Miesiąc Fotografii w Warszawie
14.04.2010, 21:20:27
19 kwietnia Miesiąc Fotografii w Krakowie przeniesie się do Warszawy. Podczas tej jednodniowej wizyty będzie można wziąć udział w dyskusji o tegorocznej edycji imprezy oraz w prezentacji projektu Jasona Evansa.
Tegoroczna edycja MFK zapowiedziana zostanie w TR Warszawa. Między godziną 11 a 14 w Delikatesach.TR odbędzie się lunch prasowy. Będzie to okazja do luźnej rozmowy o tegorocznej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie z jego organizatorami: Tomaszem Gutkowskim, Karolem Hordziejem i Piotrem Lelkiem. Wieczorem, o godz. 19, będzie miała miejsce prezentacja pracy będącej częścią projektu Jasona Evansa „W tym miejscu nie ma nic”. To obraz Wielkiej Brytanii lat 90 - kraju ogarniętego głębokim kryzysem, wstrząsanym kolejnymi zamieszkami, a zarazem będącego silnym centrum sztuki. Jego artystyczną wizję przedstawi między innymi wielkoformatowe zdjęcie „Riot Girl”, film „Rave”, slajdy z cyklu „Raves & Riots” autorstwa Vinki Petersen, które zaprezentowane będą w TR Warszawa. Sama artystka opowie o buncie i o swojej sztuce w rozmowie, którą przeprowadzi Karolina Sulej („Exclusiv”). Bunt to nieprzypadkowo temat prac Petersen. Fotografka pochodzi z Południowej Korei, gdzie przyszła na świat jako córka urzędnika brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, mając za przodków rumuńskich cyganów. Już jako 16-latka opuściła dom rodzinny. Zamieszkała w londyńskim squacie, a zawiązane tam przyjaźnie i znajomości stały się impulsem do podjęcia wraz z nimi wieloletniej podróży. Dziś ustatkowała się, mieszka i pracuje w Kent. Skutecznie łączy zawody fotografki i reżyserki, a swoich pracach portretuje tak jej bliskich współczesnych nomadów, uczestników koncertów rave’owych i przemoc uliczną. Petersen swoje prace pokazywała na kilkunastu indywidualnych i grupowych wystawach w Wielkiej Brytanii i za granicą. Jej fotografie są częścią kolekcji Victoria and Albert Museum w Londynie. Dzieła Vinki Petersen, obrazujące zmiany zachodzące w społeczeństwie Wielkiej Brytanii, w pełni oddają ideę wystawy Evansa. Jej twórczość porusza temat zmian zachodzących w społeczeństwie Wielkiej Brytanii z perspektywy zbuntowanych rówieśników samej fotografki. To projekty, które portretują nudę i zniechęcenie młodego pokolenia, szukającego ujścia dla swej frustracji w protestach i rebelii. Cały kuratorski projekt Jasona Evansa „W tym miejscu nie ma nic”, zaprezentowany zostanie w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie w Galerii Bunkier Sztuki.
VI Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej
14.04.2010, 10:40:08
W związku z żałobą narodową otwarcie VI Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej zostało przeniesione na dzień 19 kwietnia na godzinę 12. Uroczysta inauguracja odbędzie się w Auli ASP przy ul. Krakowskie Przedmieście 5.
Jury w składzie:
Prof. Elżbieta Protakiewicz (Przewodnicząca), PWSFTViT, Łódź
Prof. Rudolf Schäfer, Burg Giebichenstein-University of Art and Design Halle
Prof. Ditmar Schädel, Universität Duisburg-Essen; dyrektor Academy meets Photokina
Prof. Przemysław J. Moskal; Digital Media Arts Program, Communication Studies Department, Canisius College, Buffalo, NY
Zbigniew Włodarski; Redaktor Naczelny magazynu „Foto”
Prof. Stanisław Wieczorek; Dyrektor Instytutu Sztuki Mediów ASP, Warszawa
Doctor Honoris Causa dr hab Mariusz Dąbrowski; kierownik Katedry Multimediów, Wydział Grafiki, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
wyłoniło laureatów tegorocznego konkursu:
Grand Prix
Joanna Chudy
I nagroda
Aleksandra Wrońska
II nagroda
Magdalena Grela
III nagroda
Katarzyna Osikowska
Wyróżnienia Klaudia Iga Jastrzębska, Krzysztof Ćwiertniewski, Mateusz Kawęczyński, Mateusz Kowalski, Ignacy Łukaszewicz
Wyróżnienia specjalne dla gości zagranicznych:
Julia Milberger
Sonja Ismayr
Wyróżnienie:
Pismo „Foto” - Anna Stec
Nagrodzone prace będzie można obejrzeć podczas wystawy w Galerii Aula przy ul. Krakowskie Przedmieście 5, która potrwa od 15 kwietnia do 16 maja.
Wystawa pokonkursowa odbędzie się także w Galerii Spokojnej (ul. Spokojna 15, Warszawa) od 15 kwietnia do 25 kwietnia.
Więcej informacji oraz program festiwalu na stronie VI Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej
Kliszożercy
11.04.2010, 19:27:57
Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pragnie zaprosić studentów zainteresowanych fotografią do wzięcia udziału w konkursie! Już po raz siódmy studenci dla studentów ogłaszają konkurs „Kliszożercy”, dzięki któremu można pokazać swoje umiejętności, podzielić się pasją oraz wygrać wiele nagród, w tym m.in. lustrzankę cyfrową!
Tym razem swój talent i zdolności będzie można zaprezentować w następujących kategoriach:
1) Człowiek w wielkim świecie – życie w XXI wieku.
2) Dziecko jest chodzącym cudem…
3) Najpiękniejszy czas w życiu – STUDIA!
4) Ukraina – duży kraj, dla przygody to jest raj!
Finał tegorocznej edycji „Kliszożerców” odbędzie się 14 maja w krakowskim klubie Pauza, gdzie zostaną ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody. W dniach 17 maja – 4 czerwca, podczas wystawy pokonkursowej na terenie Kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, będzie można podziwiać wszystkie prace.
Fotografie należy zgłaszać od 12 kwietnia do 7 maja, a regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy będą dostępne na stronie internetowej www.kliszozercy.nzsuek.pl.
Konkurs jest częścią Miesiąca Fotografii w Krakowie organizowanego.