Aktualności
Historie nienaturalne
21.06.2010, 20:45:57
27 czerwca będzie miał miejsce wernisaż wystawy „Historie nienaturalne” autorstwa dwojga fotografów – Aleksandry Neumann i Artura Mieczkowskiego. Oboje w swoich pracach przedstawiają odrealnioną rzeczywistość i psychodeliczne portrety. Wernisażowi towarzyszyć będą koncerty oraz projekcje wizualne.
W programie wernisażu:
- recital piosenki aktorskiej (piosenki Nick’a Cave’a zaśpiewają aktorzy Teatru Muzycznego i Teatru Miejskiego w Gdyni)
- recital zespołu Nostromo
- projekcje audiowizaualne
- afterparty
Aleksandra Neumann ur. 10 listopada 1980 r. w Gdyni. Projektantka wnętrz, architektka krajobrazu, fotografka. „Fotografia stanowi dla mnie dialog ze sobą, z drugim człowiekiem... krzyk – o tym co trudne, zniewolone, niewygodne. Jest odrzuceniem świadomego wymiaru rzeczywistości, terapią duszy. Jest podglądaniem świata w odłamku kryształu podświadomości…”
Artur Mieczkowski ur. 16 sierpnia 1974 r., w Pasłęku, od kilkunastu lat mieszka w Trójmieście. W latach 2006–2008 prowadził agencję reklamowo-fotograficzną. Fotografią i grafiką komputerową zajmuje się od 8 lat. „Jestem dzieckiem tantrysty. Jestem dzieckiem anarchisty. Nie uznaję definicji. Każda sztuka jest niedefiniowalna, jest duchową anarchią. Genesis P-Orridge rzekł: „Jesteśmy w tym dziwnym punkcie historii gdzie nic nie jest w pewien sposób realne. To wszystko zaczyna przypominać buddyjską formę interpretacji świata, że wszystko jest iluzją”.
„Historie nienaturalne” Aleksandry Neumann i Artura Mieczkowskiego
Klub Desdemona,
ul. Abrahama 37, Gdynia
Wernisaż: 27 czerwca, godz. 19
IX Doroczna Wystawa Studium Fotografii ZPAF
18.06.2010, 19:58:34
W poniedziałek, 28 czerwca, Stara Galeria ZPAF zaprasza na wernisaż IX Dorocznej Wystawy Studium Fotografii ZPAF. Wśród 200 prac studentów pierwszego i drugiego roku pokazuje przekrój przez problemy i zadania fotograficzne, realizowane w Studium w ciągu ostatniego roku. Wystawa prezentuje fotografie zróżnicowane tematycznie i technicznie. Pierwszy rok to głównie klasyczna fotografia czarno-biała, a także zdjęcia wykonane w technice bezkamerowej, jak heliografia i luksografia.
Drugi rok to przede wszystkim praca pod okiem mistrzów realizowana w pracowniach autorskich Andrzeja Zygmuntowicza, Magdy Hueckel, Pawła Żaka, Jowity Mormul, Mikołaja Grynberga i Basi Sokołowskiej. Fotografie uczestników drugiego roku, to niebanalne fotografie zrealizowane w szerokim spektrum technik - w tym prezentacje multimedialne i książka artystyczna.
Kuratorka wystawy - Anna Wolska dodaje, iż niezmiennym kluczem do sukcesu jest m.in. umiejętność patrzenia, spostrzegania i świadomego wyboru motywu, poparta wiedzą i doświadczeniami wcześniejszych pokoleń. Tylko w ten sposób mogą powstać prace, o których można będzie powiedzieć coś więcej niż tylko, że są "ładne", i które rozbudzą emocje w widzach i krytykach.
Na tej wystawie można zauważyć, jak, dzięki grupie najlepszych pedagogów należących do czołówki polskich fotografów, w procesie edukacji z niedzielnego "pstrykacza" powstaje świadomy siebie twórca, który robiąc zdjęcia staje się "wrażliwym kolekcjonerem świata".
IX Doroczna Wystawa Studium Fotografii ZPAF
Stara Galeria ZPAF, Plac Zamkowy 8, Warszawa
Wernisaż 28.06. godz. 18.00
Wystawa czynna do 17 lipca, codziennie 12.00-18.00
Warsztaty Fotografii Koncertowej
18.06.2010, 15:24:37
Music Foto Kolektiv i Open Mind Festival zapraszają na pierwsze w Polsce Warsztaty Fotografii Koncertowej.
Warsztaty odbędą się podczas Open Mind Festival w Szczytnie, w dniach 12-14 sierpnia, a poprowadzą je założyciele Music Foto Kolektiv, doświadczeni fotografowie koncertowi: Marcin Bąkiewicz i Artur Rawicz, fotografujący między innymi dla: Wirtualnej Polski, Onetu i CGM.pl, współpracujący z niemal wszystkimi większymi mediami muzycznymi w Polsce, organizatorzy pierwszego w Europie, corocznego konkursu na najlepszą fotografię koncertową.
Uczestnicy Warsztatów będą mogli zapoznać się z pracą fotografa koncertowego w teorii i praktyce. Codziennie od godz. 11 do 14 prowadzone będą zajęcia teoretyczne, podczas których prezentowane będą zdjęcia z koncertów, omawiane aspekty techniczne a także prezentowana będzie praca fotografów "od kuchni". Po południu i wieczorem odbywać się będą zajęcia praktyczne – najpierw warsztatowicze będą mogli fotografować zespoły podczas prób dźwięku, a potem na koncertach.
Ponadto każdy z uczestników warsztatów będzie miał za zadanie przygotować fotoreportaż na zadany temat, związany z festiwalem i życiem na imprezie.
Warsztatowicze otrzymają specjalne fotopassy, umożliwiające wejście do fosy i fotografowanie na terenie festiwalu. Ponadto prace uczestników warsztatów zostaną zaprezentowane podczas wystawy, która planowana jest na jesień w klubie Stodoła. Zdjęcia i fotoreportaże wezmą również udział w konkursie, a oceniać je będą dziennikarze muzyczni i muzycy.
Koszt uczestnictwa w imprezie wynosi 250 zł. Dodatkowo zapewniamy tani nocleg w pensjonacie w Szczytnie. Szczegółowy program znajduje się na stronie Music Foto Koletiv: http://mfk.com.pl/page5.php
Uwaga – ilość miejsc ograniczona – przewidujemy udział maksymalnie 16 osób.
Plfoto.com jest patronem medialnym warsztatów.
Chopin u fotografów
14.06.2010, 17:03:42
W sobotę, 19 czerwca, o godz. 18 Stara Galeria ZPAF zaprasza wszystkich na Plac Zamkowy 8, gdzie odbędzie się kolejny koncert z cyklu "Muzyka u fotografów".
Tym razem przewidziano występ Pawła Kowalskiego (fortepian), wykonującego utwory Fryderyka Chopina. Ponad to, wszyscy przybyli na koncert będą mogli obejrzeć wystawę „Ziarna światła” autorstwa Pierra Cottin, prezentującą polskie realia lat 80-tych.
Holga mon amour
11.06.2010, 18:18:21
12 czerwca Galeria 2B+R (ul. Bukowińska 22a, Warszawa) zaprasza na otwarcie wystawy fotografii absolwentki warszawskiej ASP, Malwiny de Bradé. Ekspozycja pod znaczącym tytułem „Holga mon amour” odkryje przed widzami wrażliwie pojmowany świat artystki.
„Holga mon amour” to cykl zdjęć zrobionych aparatem Holga. Jest on próbą pokazania, że niedoskonałości sprzętu, plastikowej optyki nie muszą być wadą, a jednym ze środków tworzenia nastrojowych zdjęć. Autorka wozi ten aparat ze sobą wszędzie, ponieważ jest lekki i mimo pozornej kruchości wytrzymuje on bardzo wiele. Malwina de Bradé zaprezentuje nam tutaj zdjęcia jakby z alternatywnej, trochę zaczarowanej rzeczywistości, istniejącej gdzieś poza czasem i zgiełkiem współczesnego świata. Jak sama twierdzi, są dla niej odpoczynkiem od zalewającej nas cyfrowej doskonałości.
Wystawa trwa do 10 lipca.
Ogólnopolski konkurs \"Galerii Na Puocie\" rozstrzygnięty
8.06.2010, 17:23:29
2 czerwca w Miejskim Centrum Kultury w Polanicy-Zdroju jury w składzie: Dorota Sitnik, Marzena Zawal, Petr Šulc, Tomasz
Gmerek stanęło przed zadaniem wyłonienia sześciu finalistów ogólnopolskiego konkursu na fotoreportaż "Galeria Na Puocie". Na konkurs zostały zgłoszone 263 reportaże. W późnych godzinach nocnych jury, po dłuższych dyskusjach, wybrało
następujące fotoreportaże (w kolejności alfabetycznej):
"Bez Granic" Karoliny Jonderko, opowiadający o pokazie mody ślubnej w wykonaniu podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Rybniku.
"Graffiti - nocni wojownicy" Bartosza Mateńko przedstawiający pracę grafficiarzy w jednym z polskich miast.
"Mikrokosmos" Łukasza Gniadka o relacji człowieka i jego prywatnej przestrzeni.
"Rybacy" Pawła Kozioła o zespołowej pracy rybaków.
"Śląskie Boże Ciało" Roberta Wiącka przedstawiający obchody święta w Świętochłowicach-Lipinach
"Wypał" Tadeusza Koniarza obrazujący życie codzienne wypalaczy węgla drzewnego.
Oficjalne otwarcie wystawy fotograficznej, na której zaprezentowane będą powyższe fotoreportaże, nastąpi 12 czerwca o godzinie 18 w Parku Zdrojowym Polanicy-Zdroju. Wtedy też poznamy zwycięzcę Grand Prix. Wystawa będzie wisieć do 12 września 2010r. Aktualne informacje oraz notki biograficzne zwycięzców i jury na stronie: www.puot.pl. Podczas ceremonii otwarcia można będzie zakupić album ze zwycięskimi fotoreportażami, który w późniejszym terminie dostępny będzie w Biurze Promocji Miasta i Informacji Turystycznej Polanicy-Zdroju.
Fotografie przez kraty
8.06.2010, 11:05:18
Od 5 czerwca w Galerii Camelot (ul. św.Tomasza 17, Kraków) można oglądać wystawę fotografii Martina Povera zatytułowanej "Carceri/ Więzienia".
W serii zdjęć "Carceri/ Więzienia" Martin Pover pokazuje fotografie pochodzące z Europy, Ameryki i Chin. Tematem, który wzbudził zainteresowanie artysty, jest sceneria współczesnych ogrodów zoologicznych. Fotografie, które można obejrzeć w Galerii Camelot, zostały wykonane w Paryżu, Londynie, Edynburgu, Colchester, Pekinie, Szanghaju, Tiencin. Lizbonie, Berlinie, Rzymie, Pradze, Budapeszcie, Waszyngtonie, Los Angeles i San Diego.W związku z tym, że są to surowe ujęcia, niepoddane obróbce cyfrowej, sprawiają wrażenie realistycznej wiarygodności.
Martin Pover to angielski fotograf dokumentalista. Ukończył University of East London. Jego fotografie były prezentowane podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji, USA i Kanadzie. W 2007 roku wziął udział w zbiorowej wystawie "Jacy jesteśmy. Fotografując Wielką Brytanię, 1840-2007", która odbyła się w londyńskiej galerii Tate Britain. Od wielu lat naucza, wykładał na kilkunastu uczelniach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Malezji, Australii, Grecji i Kanadzie. Obecnie jest starszym wykładowcą na University College for the Creative Arts. Pisze o fotografii m.in. dla "Portfolio" i "London Independent Photography".
Manuel Álvarez Bravo w Galerii Pauza
1.06.2010, 20:04:24
Już jutro, 2 czerwca, o godz. 19 w Galerii Pauza (ul. Floriańska 18/5, II piętro, Kraków) będzie miało miejsce otwarcie wystawy "Esencia mexicana: Manuel Álvarez Bravo - najlepsze lata 1926-1949" prezentowanej w ramach cyklu "Klasycy Fotografii".
Manuel Álvarez Bravo, prekursor fotografii artystycznej w Meksyku, uważany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli fotografii latynoamerykańskiej XX-ego wieku. Álvarez Bravo tworzył od końca lat 20-tych do lat 90-tych. Jest symbolem okresu porewolucyjnego, znanego także jako renesans meksykański. Była to epoka różnorodności, wynik szcześliwego, choć nie zawsze spokojnego, współistnienia zapału do modernizacji i poszukiwania własnej tożsamości, w którym archeologia, historia i etnologia, tak jak sztuka, odegrały znaczącą rolę. Według wielu krytyków twórczość tego "poety obiektywu" wyraża esencję Meksyku, ale obecne w jego dziełach spojrzenie humanistyczne, odniesienia estetyczne, literackie i muzyczne nadają im także wymiar uniwersalny. Wystawa prezentowana będzie w ramach cyklu "Klasycy Fotografii" (zapoczątkowanego w Galerii Pauza w 2009 roku wystawą fotografii Edwarda Steichena), we współpracy z Instytutem Cervantesa w Krakowie, Ambasadą Meksykańskich Stanów Zjednoczonych w Polsce oraz Asociación Manuel Álvarez Bravo.
Wystawa prezentowana będzie do 27 czerwca 2010.
Konkurs MFK 2010
28.05.2010, 16:57:46
Miesiąc Fotografii w Krakowie ogłasza konkurs na najlepsze zdjęcie dokumentujące wydarzenia związane z tegoroczną edycją Festiwalu. Każdy z uczestników może zgłosić do 3 nietworzących cyklu zdjęć, spośród których niezależne jury wybierze 3 zwycięzców. Zdjęcia należy wysłać do 6 czerwca b.r. na adres mailowy: samsung@photomonth.com. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowy regulamin dostępne na: www.photomonth.com/MFK2010_regulamin_konkursu.doc
Nagrody:
Zwycięzcy otrzymają zaawansowane aparaty fotograficzne marki Samsung – partnera technologicznego Miesiąca Fotografii w Krakowie. Na autorów najlepszych zdjęć czekają:
I miejsce - aparat Samsung PL150
II miejsce - aparat Samsung PL100
III miejsce - aparat Samsung PL80
Ogłoszenie wyników nastąpi 13 czerwca b.r. na stronie internetowej MFK.
Nagroda główna - Samsung PL150.
Zobacz Przenikanie w Firleju
26.05.2010, 13:27:15
We wrocławskim ODA "Firlej" można oglądać wystawę prac Piotra Pietrygi, "Przenikanie".
Piotr Pietryga fotografuje nieustannie od 7 lat. Zajmuje się głównie portretem, aktem i fotografią uliczną. Akt w jego twórczości to gra formy, jaką tworzy w kadrze ludzkie ciało. Starając się przełamać konwencję aktu kobiecego artysta nie skupia się na ukazaniu piękna, lecz tworzy prace, w których główną rolę odgrywa konstrukcja. Faktura, kształt, światło, delikatność linii, harmonia, skupienie to cechy, które charakteryzują zdjęcia Pietrygi. Dzięki estetyce opartej na prostocie są one subtelne i pozostawiają pole do indywidualnej interpretacji.
Cykl pt: "Przenikanie" poświęcony jest tajemnicy spotkania i mieszania się dwóch światów - kobiety i morskich głębin. Wybór nieprzypadkowy - obydwa światy są piękne, tajemnicze i nieosiągalne. Seria dziewiętnastu zdjęć eksponowanych na wystawie jest odkrywaniem kobiety, jako istoty delikatnej i pełnej tajemnic. Proces ten owocuje melancholią wyczuwalną w surowych, a zarazem tak lirycznych zdjęciach. Cała seria została wykonana techniką analogową za pomocą aparatu średnioformatowego.
Strona artysty: http://plfoto.com/180452/autor.html
Sny niedokończone
24.05.2010, 17:39:22
W najbliższą środę, 26 maja, o godz. 19 odbędzie się wernisaż wystawy Joanny Borowiec, zatytułowanej "Sny niedokończone". Przybyli do Galerii Schody (ul. Nowy Świat 39, Warszawa) będą mogli obejrzeć surrealistyczne obrazy wyjęte z sennych wizji autorki.
Prace obrazują marzenia senne, motywy, urywki wspomnień, które zapewne przejawiają się w snach każdego z nas. Sny – nieodłączni towarzysze losu – zachęcają nas do analizy własnych przeżyć, zrozumienia przeznaczenia. Umożliwiają wydobycie na powierzchnię głęboko skrywanych tajemnic i wzniesienie się ponad sferę doczesną.
Zapisy te zrodzone są z wyobraźni, pamięci nietrwałej i efemerycznej. Nie mają być jednoznaczne, powinny wytyczać drogę do wolnej interpretacji, swobodnego odbioru, tak by każdy mógł dopisać do nich własną historię.
Joanna Borowiec-absolwentka Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie, praca dyplomowa w Pracowni Fotografii Kreacyjnej i Ekspresyjnej pod kierunkiem dr Izabeli Jaroszewskiej.Fotografuje od kilku lat. Manager, wielbicielka fotografii analogowej, pasjonatka filozofii wschodu. Mieszka w Warszawie.
Wystawa czynna do 2 czerwca.
The Promised City
21.05.2010, 17:16:59
Seria zdjęć Katarzyny Kryńskiej "Przejście"(\'Crossing\') jest częścią interdyscyplinarnego projektu \'The Promised City\', który jest poświęcony tematowi poszukiwania szczęścia i obietnic we współczesnych miastach: Berlinie, Warszawie i Mumbaju.
"Przejście" to cykl zdjęć, który powstał na terenie Schroniska dla Nieletnich i Zakładu Poprawczego dla dziewcząt w wieku 13-21 lat w Warszawie, Falenicy. Dziewczęta trafiają tu skierowane przez Sąd. Zamknięty zakład jest ośrodkiem resocjalizacyjnym, w którym prowadzone są zajęcia edukacyjne mające charakter wychowawczo-socjalny i terapeutyczny.
Więcej informacji:
wernisaż 22.05.2010
Centrum Działań Twórczych 1500 m2 ul. Solec 18
godzina 18:00
wystawa czynna 22.05-12.06.2010
Poranek w Łodzi
19.05.2010, 17:07:06
1 czerwca o godz. 18.30 łódzka Galeria ŁTF (ul Piotrkowska 102) zaprasza na wernisaż wystawy Filipa Marandy zatytułowanej "Poranek". Autor w swoich zdjęciach oprowadza widzów po kobiecości, ukazując jej wstydliwe zaułki i reprezentacyjne fasady.
Sam fotograf pisze o sobie: "Fotografia to moja pasja od 3 lat, jest częścią mojego życia. Uwielbiam tworzyć obrazy, przetwarzać je w mojej głowie. Od pomysłu do powstania zdjęcia mija sporo czasu, ale też często jest to impuls, dlatego nie mam recepty na stworzenie idealniej fotografii. "Poranek", to projekt ukazujący codzienne, prozaiczne czynności, które wykonują wszystkie kobiety. Począwszy od ziewania, kąpania, malowania, po przygotowanie i zjedzenie posiłku..., itp. Mimo, że są to tak zwykłe sprawy, chciałem pokazać je własnymi oczami. Projekt, którego powstawanie trwało pół roku, był dla mnie nie lada wyzwaniem.".
Filip Maranda urodził się w 1980 roku. Mieszka w Łodzi. Jest absolwentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Obecnie całkowicie oddany fotografii. Przedmiotem fotografii Filipa są głównie kobiety. W swojej twórczości wykorzystuje technikę cyfrową i analogową. Artysta ma na swoim koncie kilka wystaw zbiorowych oraz wyróżnienia w konkursach fotograficznych.
Wystawa czynna do 15 czerwca. Wstęp wolny.
Distractions
19.05.2010, 00:10:48
Co przyciąga wzrok człowieka, a co go odwraca? Dlaczego po aparat fotograficzny sięgają: Marzena Gregier oraz Gonçalo Franco - autorzy wystawy fotograficznej pt. "Distractions"? Dowiedzieć się tego można oglądając wystawę prezentowaną w Centrum Informacji im.J.Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie.
Gregier i Franco wybierają z otaczającego świata motywy na pozór banalne i niewarte uwagi: detale architektoniczne, znaki drogowe, przejścia dla pieszych, naznaczone zębem czasu elewacje. W swoich fotografiach stosują proste podziały kadrów, eksponują minimalistyczne formy. Dzięki temu zwyczajne rzeczy, czy też miejsca, obok których często przechodzimy obojętnie, nabierają nowych znaczeń, zaczynają żyć własnym życiem. Na wystawie artyści prezentują zarówno czarno - białe jak również nasycone intensywnymi kolorami fotografie. Proste, czasami wręcz sterylne ujęcia emanują ciszą i spokojem. Minimalistyczne, zatrzymane w bezruchu kadry przekraczają granice między sztuką i codziennością.
wystawa czynna od 12.05 do 06.06
Centrum Informacji im.J.Nowaka-Jeziorańskiego,
ul. Czerniakowska 178a, Warszawa
spotkanie z autorami (finisaż) - 28.05 godz. 18:00
Galeria na Puocie: konkurs i wystawa
18.05.2010, 15:00:19
Konkurs "Człowiek w relacji" skierowany jest do wszystkich, którzy poprzez fotografie chcą opowiedzieć o ciekawych ludziach, wydarzeniach, zjawiskach społecznych. Najbardziej sugestywne historie zawisną na trzy miesiące w Parku Zdrojowym jednego z najpiękniejszych uzdrowisk w Polsce, gdzie będą obejrzane przez kilkanaście tysięcy odbiorców. Do konkursu będą przyjmowane prace wyłącznie w formie fotoreportaży, a więc cykle zdjęć liczące min 5, max 8 zdjęć.
Oficjalna strona konkursu i wystawy: www.puot.pl
Do wygrania:
* szansa niezwykłej prezentacji zdjęć w jednym z najpiękniejszych uzdrowisk Polski
* oglądalność wystawy szacowana na kilkanaście tysięcy osób
* GRAND PRIX w kwocie 1500zł
* wydruk prac w dużym formacie.
Termin składania prac konkursowych mija 1 czerwca 2010 roku. Prace należy złożyć za pośrednictwem formularza na stronie: www.puot.pl.
Oficjalne otwarcie wystawy GALERIA NA PUOCIE odbędzie się 12 czerwca 2010 roku o godzinie 18:00 w sercu Polanickiego Parku Zdrojowego. Polanica-Zdrój to jedno z bardziej znanych uzdrowisk w Polsce. W ciągu roku odwiedzana jest przez tysiące turystów z Polski i zagranicy. Polanicki Park Zdrojowy - jedna z głównych atrakcji miasteczka - poddany jest generalnej przebudowie. Znaczna większość Parku jest ogrodzona. Prace mają trwać dwa lata. PPPZ.PL - serwis poświęcony przebudowie Parku Zdrojowego.
Organizatorami projektu są: firma ideaPIX oraz Biuro Promocji i Turystyki Miasta Polanica-Zdrój.
Projekt nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego ze strony Urzędu Miasta Polanica-Zdrój oraz firm:
* Auto-Komplex Sp. z o.o. Kłodzko
* Anti SA - architektura krajobrazu
* Hefajstos - Bramy Ogrodzenia
* Letni Tor Saneczkowy w Polanicy-Zdrój
* Pensjonat Beata, Polanica-Zdrój
* Hefajstos - Bramy Ogrodzenia
* Parkowa Polana - Apartamenty w sercu Polanicy
* Perfect SC - Poligrafia
* Twierdza Kłodzko - Galeria Handlowa
White Alice i Fetish zapraszają na warsztaty
17.05.2010, 13:43:55
Termin: 3 - 9 lipca 2010 r.
Miejsce: Mazury / Łabędziewo.
Prowadzący: Alicja Reczek "White Alice" & Andrzej "Fetish" Frankowski
Strona www: www.warsztatyfoto.eu
Letnie warsztaty fotograficzne odbędą się dniach: 3-9 lipca 2010 w miejscowości Łabędziewo- magicznym miejscu ukrytym w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Uczestnicy będą pracować w plenerze na zakresach: portret i akt. Odbędą się zajęcia teoretyczne, praktyczne oraz zajęcia dotyczące twórczości. Uczestnicy będą mieli możliwość współpracy z dwiema fotomodelkami oraz z wizażystką.
Celem letnich warsztatów -Fetish & White Alice- jest połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, czynnym wypoczynkiem i wymiana wspólnych doświadczeń fotograficznych między uczestnikami. Będą poruszane takie kwestie jak: -istota emocji w akcie i portrecie, kreowanie własnej twórczości, obraz - jego siła i moc przekazu. Ponieważ będzie do dyspozycji cały tydzień, bez problemu będzie można zrealizować planowane założenia. Propozycja ta powinna trafiać do osób, które lubią w sposób niebanalny i kreatywny spędzać swój czas wolny. To świetny pomysł na tegoroczne wakacje.
Zdobywanie wiedzy fotograficznej, praktyka, spędzenie czasu z innymi twórczymi ludźmi, wypoczynek okraszony pięknymi, mazurskimi krajobrazami. Wspólne ogniska, niezapowiedziani goście ze świata kultury i sztuki, odkrywanie siebie, wymiana refleksji z innymi, ciekawe pamiątki jakie dostaną uczestnicy na koniec warsztatów... wyczarują jedyny w swoim rodzaju klimat. Wspomnienia, które narodzą się podczas letnich warsztatów będą inspirować oraz podnosić na duchu w niejeden deszczowy i chłodny wieczór.
Alicja Reczek: pseudonim artystyczny: WHITE ALICE. Urodzona 12 listopada 1983 r. w Katowicach. Obecnie mieszka i tworzy w Płocku. Plastyczka, muzyk i pedagog. Wszystkie zawody w jej życiu wzajemnie się przenikają i łączą wpływając tym samym na sztukę, którą tworzy. Przez wiele lat uprawiała malarstwo olejne, by ostatecznie zająć się fotografią artystyczną. Jej odbiorcy często nazywają ją: czarodziejką, Alicją z Krainy Czarów, wróżką z Nibylandii czy też białą Alicją.
White Alice w swoich fotograficznych obrazach uwiecznia głównie kobiety. Stara się, by jej zdjęcia nie były tylko estetyczne, ale przede wszystkim autentyczne, co nie oznacza jednak dosłownego realizmu. Pragnie ukazywać w nich piękno zewnętrzne i wewnętrzne. White Alice wierzy w to, że każdy człowiek jest wyjątkowy, nietuzinkowy, reprezentuje inny typ osobowości… i jest unikatem. Kraina Czarów to przenośnia dla -krainy naszych marzeń czy też -świata fantazji, który pielęgnuje w sobie każdy z nas. Artystka stara się, by właśnie to wartościowało jej fotografię.
www.alicjareczek.pl
http://plfoto.com/92915/autor.html
Andrzej Frankowski: Pseudonim artystyczny: FETISH. Urodzony 12 listopada 1972 r. w Kętrzynie. Od najmłodszych lat czuł wewnętrzną potrzebę zatrzymywania i utrwalania przelotnych chwil. Mimo iż jego zawodowe losy na początku nie były związane zupełnie z fotografią, na dzień dzisiejszy Andrzej Fetish Frankowski uchodzi bez wątpienia dla wielu za mistrza w dziedzinie aktu artystycznego.
Fotografia Fetisha odznacza się charakterystycznym dla niego stylem: wyrazistą kolorystyką, szczególnym sposobem kadrowania, czy też umiejętnością ukazywania emocji w połączeniu z pięknem kobiecego ciała. Konsekwencja jaką się kieruje zapewniła mu liczne grono wiernych odbiorców.
Andrzej Frankowski to indywidualista. Nie związany z organizacjami czy też kołami fotograficznymi podąża twórczą drogą snując swoją wyjątkową opowieść. Jej głównymi bohaterkami są kobiety, które przedstawia na swoich fotografiach.
Plfoto.com otworkowo
13.05.2010, 15:28:01
W dniu wczorajszym w naszej galerii pojawiła się nowa kategoria - "Pinhole" dla zdjęć otworkowych. Zapraszamy, pokażcie swoje prace!
Noc Muzeów w ZPAF
12.05.2010, 18:26:13
Już w najbliższy weekend rusza kolejna Noc Muzeów. Po raz kolejny na nocne zwiedzanie zaprasza Okręg Warszawski ZPAF.
W tym roku przygotowano szereg atrakcji fotograficznych odbywających się aż w trzech miejscach: w Starej Galerii ZPAF i Galerii "Obok ZPAF" przy Placu Zamkowym, Galerii Jabłkowskich w podwórzu ul. Chmielnej 21, a także w Złotych Tarasach.
Dokumentalna Noc w galeriach ZPAF to spotkania i dyskusje z sześcioma dokumentalistami prowadzone przez Andrzeja Zygmuntowicza, wystawy i projekcja filmu "Manufactured Landscapes" z Planet Doc Review
Stara Galeria ZPAF:
18.00 wernisaż wystawy "Londyn - miasto w Anglii" Damiana Chrobaka
19.00 spotkanie z Bogdanem Łopieńskim
20.00 spotkanie z Adamem Lachem
21.00 spotkanie z Maciejem Nabrdalikiem
22.00 spotkanie z Andriejem Liankievichem
23.00 spotkanie z Rafałem Milachem
24.00 spotkanie i wieczór autorski Damiana Chrobaka
Galeria Obok ZPAF:
20.30 spotkanie z Patrykiem Karbowskim (Galeria Obok)
W Galerii Braci Jabłkowskich, w podwórzu ul. Chmielnej 21 noc rozpocznie się wcześnie:
16:30 Fotografia miejska- wykład, prezentacja: Włodek Krzemiński
18.00 Fotografia nocna- zagadnienia techniczne: Stanisław Fitach
20.00 Inauguracja projektu fotomiastikon, wernisaż,
do 1 – koncert.
W Złotych Tarasach odbędzie się finał konkursu "Uchwyć miasto. Stwórz unikalny portret Warszawy" i plener fotografii nocnej
20.00 - gala konkursu, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, wernisaż wystawy pokonkursowej
21.00 - plener fotografii nocnej ze Stanisławem Fitakiem.
Szczegółowy program Nocy Muzeów w ZPAF na stronie http://www.zpaf-edukacja.pl/page36/page36.html i www.zpaf.pl
Fotografia portretowa w Katowicach
12.05.2010, 13:44:33
22 maja w Miejskim Domu Kultury "Koszutka” (Katowice, ul. Grażyńskiego 47) odbędą się warsztaty "Fotografia portretowa studyjna". Początek o godz. 10, koniec o godz. 15.
To pierwsze w tym roku spotkanie z fotografią w ramach Warsztatów Akademii Sony Centre. Tym razem organizatorzy pokażą jak w warunkach studyjnych, wykorzystując sprzęt oświetleniowy i jego ustawienie, można wykonać wyjątkowy portret.
Podczas warsztatów zostaną omówione następujące zagadnienia:
- podstawowe zasady dotyczące wykonywania portretów (ogniskowa obiektywu, kąt widzenia, GO – głębia ostrości)
- praca z modelem, stylizacja modela
- oświetlenie portretowe/całopostaciowe z użyciem jednej, dwóch, czterech lamp
- oświetlenie typu “beauty”
- podstawy oświetlenia (światło modelujące, wypełniające, kontrujące, efektowe, powierzchnie odbijające)
- rodzaje źródeł światła (podział źródeł błyskowych ze względu na twardość i kontrastowość)
- praca z wielopunktowym oświetleniem błyskowym przenośnym (wykorzystanie systemowych lamp Sony HVL jako lamp studyjnych)
- modyfikowanie światła a modelowanie twarzy,
· zasady podstawowej obróbki fotografii - korekcja ekspozycji, korekcja tonów, wyostrzanie i odszumianie,
· modyfikowanie zdjęcia -stworzenie efektu glamour.
Więcej infromacji na stronie http://akademiasony.pl/w20100522.htm
Jednodniowe Warsztaty Otworkowe w ZPAF
9.05.2010, 20:51:54
23 maja i 6 czerwca w siedzibie warszawskiego ZPAF-u (Plac Zamkowy 8, Warszawa) odbędą się Jednodniowe Warsztaty Otworkowe.
Ruszają zapowiadane na Wiosennej Burzy Otworków w ZPAFie jednodniowe warsztaty otworkowe. W ciągu jednej niedzieli będzie można dowiedzieć się na czym polega i jak działa camera obscura, własnoręcznie zbudować aparat otworkowy, zrobić nim zdjęcia i wywołać je w ciemni fotograficznej. Warsztaty adresowane są do wszystkich zainteresowanych fotografią otworkową i nie wymagają wiedzy i praktyki fotograficznej. Ten ekspresowy kurs w fotografii jest idealny dla wszystkich, którzy chcą świadomie i samodzielnie konstruować aparaty otworkowe i eksperymentować z tą unikalną techniką. Każdy uczestnik proszony jest o przyniesienie pudełka, puszki lub innego pojemnika (najlepiej światłoszczelnego), z którego powstanie aparat otworkowy, oraz cienkiej igły. Wszystkie inne materiały, także filmy i papiery ciemniowe zapewniają organizatorzy.
Koszt 170 PLN. Ilość miejsc ograniczona.