Aktualności


Spotkanie autorskie ze Stanisławem Markowskim

8.12.2010, 14:09:51

W poniedziałek, 13 grudnia, o godz. 18 w Starej Galerii ZPAF (Plac Zamkowy 8, Warszawa) odbędzie się wieczór autorski Stanisława Markowskiego, podczas którego promowany będzie album fotografii "Ku wolności". Do udziału zaproszeni zostali goście specjalni: prof. Jerzy Trznadel, Jerzy Zelnik i Adam Borowski. Spotkanie poprowadzi Jan Pospieszalski. 

Masa prac - Polska fotografia współczesna

6.12.2010, 11:27:27

Masa prac - Polska fotografia współczesna

Od kilku lat obserwowane jest rosnące zainteresowanie polską fotografią, coraz więcej osób decyduje się na zakup zdjęć i rozpoczęcie swojej przygody z ich kolekcjonowaniem. W Yours Gallery przygotowany został w związku z tym specjalny projekt, który jest subiektywnym zbiorem ciekawych nazwisk współczesnej polskiej fotografii. Każde pokolenie ma swoich idoli i bohaterów, poszukujących nowej estetyki, dlatego też galeria zachęca Państwa do spojrzenia na tę szeroką panoramę składającą się z już uznanych nazwisk i tych, które czekają dopiero na odkrycie.

"Masa prac" to ponad dwudziestu autorów oraz blisko siedemdziesiąt fotografii zróżnicowanych tematycznie, technicznie, a także cenowo. Każda z nich jest przygotowana od razu do zakupu, dzięki czemu może stać się unikalnym prezentem dla najbliższych lub początkiem nowej kolekcji.

"Masa prac" jest jednocześnie próbą zerwania z podziałami panującymi na polskim rynku fotografii. Najważniejsza jest sama jakość obrazu i jego atrakcyjność. Organizatorzy nie chcą szufladkować i klasyfikować autorów. Dzisiaj, gdy fotografia jest tak popularna, każdy z klientów może znaleźć coś specjalnie dla siebie. Oczywiście, w dokonaniu najlepszego wyboru pomoże zespół Yours Gallery, odpowiadając na najtrudniejsze pytania dotyczące prac.

Przez cały grudzień, aż do Nowego Roku, można odwiedzać Yours Gallery i wybierać spośród zaproponowanego zestawu aktualnej polskiej fotografii. Wśród zaproszonych autorów znaleźli się: Bownik, Kuba Dąbrowski, Przemek Dzienis, Michał Grochowiak, Tomasz Gudzowaty, Michał Jelski, Maciej Jeziorek, Zuza Krajewska & Bartek Wieczorek, Adam Lach, Weronika Łodzińska,Kasia Majak, Rafał Masłow, Rafał Milach, Anna Orłowska, Adam Pańczuk, Łukasz Sokół, Kamil Strudziński, Szymon Szcześniak, Łukasz Trzciński, Wojtek Wieteska, Magda Wuensche, Zorka Project.

Yours Gallery zaprasza serdecznie do rozpoczęcia przygody z kolekcją fotografii!

"Masa prac - Polska fotografia współczesna"

Yours Gallery

Krakowskie Przedmieście 33, Warszawa

7 grudnia 2010 - 9 styczeń 2011

 

 

Rosyjski kadr

29.11.2010, 13:54:38

Wyłoniono laureatów konkursu "Rosyjski kadr". W ciągu 2 miesięcy nadesłano ponad 1200 zdjęć. Nagrodzone fotografie będą prezentowane podczas wystawy w dniach 6-12 grudnia w warszawskim centrum handlowym Blue City w ramach "Rosyjskiego kiermaszu świątecznego". 10 grudnia o godzinie 18:00 nastąpi oficjalne wręczenie nagród.

Lista laureatów:

KATEGORIA KRAJOBRAZ

I miejsce - Gołąb. autor: Natalia Dobryszycka

II miejsce - Panorama moskiewska. autor: Jakub Rybicki

III miejsce - Niezniszczalni. autor: Dymitr Kutz

Wyróżnienie - Wschód. autor: Gosia Mikowska

KATEGORIA LUDZIE

I miejsce - Dusza na oścież. autor: Dymitr Kutz

II miejsce - Po lekcjach. autor: Paweł Biarda

III miejsce - Red. autor: Leszek Golubiński

Wyróżnienie - Upał kanał. autor: Barbara Król

KATEGORIA MARTWA NATURA

I miejsce - Wesoły Sajuz. autor: Milena Sobieraj

III miejsce - Przydrożny bufet. autor: Paweł Majkowski

nie przyznano II nagrody

KATEGORIA REPORTAŻ

I miejsce - Dominująca forma życia. autor: Leszek Golubiński

II miejsce - Grodno-Mińsk-Moskwa. autor: Maciej Borowiec

III miejsce - Ewenkowie. autor: Krzysztof Pierzgalski

WYNIKI G£OSOWANIA INTERNAUTÓW (tych zdjęć nie będzie na wystawie)

KATEGORIA KRAJOBRAZ

Bajkał. autor: Emila Ogrodowczyk - 1879 głosów

KATEGORIA LUDZIE

Djadja Sasza. autor: Wioletta Piotrowska - 2044 głosów

KATEGORIA MARTWA NATURA

Kadrowałem po rosyjsku. autor: Zbigniew Regulski - 1978 głosów

KATEGORIA REPORTAŻ

U Ałtajskich Kazachów. autor: Jacek Jarosik - 746 głosów

Wszystkie zdjęcia dostępne są na stronie www.rosyjskikadr.pl

Cześć Polsko!

25.11.2010, 20:52:52

W  drugiej połowie 2011r . Polska obejmie prezydencję Unii Europejskiej. Nadarza się niezwykła okazja do zaprezentowania Polski współczesnej z całą jej złożonością i bogactwem tożsamości, jej nowoczesność i powiązania z tradycją. Warto więc stworzyć silny przekaz za pomocą sztuki. Sztuka fotografii, oprócz swej siły artystycznego wyrazu, ma możliwość pokazania za granicą obrazu Polski. Obrazu, który od chwili jej wstąpienia do Unii Europejskiej, zmienił się na korzyść. Jednak w powszechnie dostępnej w masowych mediach ikonografii Polska nadal nie funkcjonuje jako kraj nowoczesny, pełen bogatej kultury i natury. Organizatorzy pragną ukazać Polskę jako barwny kraj, zamieszkały przez ludzi mających marzenia i potrafiący je realizować. Zorganizowanie wystawy fotograficznej o współczesnej Polsce jest szansą pokazania specyfiki naszego kraju, uwydatniając jednocześnie to wszystko, co łączy ją z innymi krajami Europy. Dlatego powstał Konkurs Fotograficzny z atrakcyjnymi nagrodami. Plonem Konkursu ma stać się zbiór obrazów prezentujących Polskę i Jej mieszkańców w ciekawy i pozytywny sposób.

Konkurs ma charakter otwarty, czyli bez kategorii wiekowych, czy podziału na profesjonalistów i amatorów. Nie ma też żadnych podziałów tematycznych. Jedynymi kryteriami są: artystyczna jakość i pozytywny przekaz o naszym kraju oraz wymagania techniczne umożliwiające wydruk wielkoformatowy wybranych prac (zamieszczone w regulaminie).
Organizatorem Konkursu jest Aleja Kultury Sp. z o.o. Współorganizatorami i Partnerami konkursu są między innymi: Związek Polskich Artystów Fotografików ZPAF (patronat artystyczny), Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (patronat artystyczny) oraz Instytut Informacji Naukowej Uniwersytetu Warszawskiego, a także odpowiedzialna za PR Agencja DIART. Udział w Jury wezmą wybitni fotograficy: Chris Niedenthal – przewodniczący, Tadeusz Rolke, Andrzej Świetlik oraz profesor Fotografii Wydziału Grafiki ASP w Warszawie, przedstawiciel MSZ i kurator wystawy - Antoni Rodowicz.

Prace mogą być nadsyłane tylko w wersji elektronicznej na specjalnie przygotowany serwer. Jury przyzna nagrody, a oprócz nagrodzonych prac dokona wyboru kilkudziesięciu najciekawszych fotografii, które razem z pracami laureatów wezmą udział w planowanej na lipiec 2011 wystawie pokazywanej w Polsce i na świecie.

Wystawie towarzyszyć ma album zawierający wybrane fotografie. Będzie on zaprojektowany w nowoczesny i praktyczny sposób.

Organizatorzy zapraszają do udziału w Konkursie wszystkich, którzy chcą pokazać Polskę, z jakiej są dumni i jakiej obraz chcieliby przekazać światu.

Regulamin i Formularze Zgłoszeniowe Konkursu dostępne są na stronach internetowych:

www.msz.gov.pl

www.Iis.uw.edu.pl

www.asp.waw.pl 

www.zpaf.pl

Urodzinowe Zdjęcie Dnia

23.11.2010, 22:13:19

Pewnie większość z Was zadaje sobie pytanie: o co chodzi? Otóż dzisiejsze Zdjęcie Dnia to jedno z pierwszych, jakie zostały opublikowane w Plfoto.com. Data publikacji? 24 listopada 2000 roku, czyli dokładnie dziesięć lat temu. ID 15. ID użytkownika 13. Tak właśnie wyglądały początku naszego serwisu. Jak wy je zapamiętaliście? Zapraszamy do komentowania :-)

Retrospektywa fotografii Krystyny Łyczywek

16.11.2010, 16:27:07

Z okazji 60-lecia  pracy twórczej artystki Krystyny Łyczywek OW ZPAF zaprezentuje w Starej Galerii ZPAF (Plac Zamkowy 8, Warszawa) przekrojową wystawę jej twórczości.

W ubiegłym roku Krystyna Łyczywek obchodziła 60-lecie pracy twórczej. Jest to autorka niezwykle zasłużona dla polskiej fotografii, szczególnie w dziedzinie jej popularyzacji i organizacji życia artystycznego. Trudno jednoznacznie określić charakter bogatej twórczości Krystyny Łyczywek. Jej fotografia jest najbliższa reportażowi humanistycznemu, choć w jej dorobku ważne miejsce zajmują także zdjęcia miejskiego pejzażu.

Pierwsze fotografie artystki przedstawiały najbliższych, były to przede wszystkim portrety jej dzieci. Zaraz potem pojawiły się zdjęcia zniszczonego Szczecina, w którym po wojnie zamieszkała. Prace o  romantycznym, nastrojowym charakterze, bliskie są tendencji piktorialnej, choć ich walor dokumentacyjny i historyczny jest nie do przecenienia. Większość fotografii Krystyny Łyczywek ma związek z jej licznymi podróżami. Na początku lat 60. realizuje pierwszy zbiór dokumentalnych fotografii z Paryża (1961), chyba najbardziej symboliczny  i istotny. Pod koniec dekady powstają zdjęcia bardziej eksperymentalne, jak „graficzny” cykl „Eforia Nord” (1969). W latach 70. realizuje ekspresyjną serię dłoni („Chochłów”, 1972), prace o podobnej poetyce przedstawiające artystów ludowych oraz serię zdjęć formalnie bliskich nowej rzeczowości (Świnoujście, 1980).

Od końca lat 70., przez całą kolejną dekadę powstają najbardziej zaangażowane społecznie zdjęcia autorki: prace przedstawiające niepełnosprawnych oraz młodych ludzi na ulicach (Paryża, Kolonii). Przez cały czas fotografuje dzieci. Najwięcej prac o tej tematyce i najciekawszych powstaje w latach 50, 60.i 70.

W latach 80. powstaje fotograficzny eksperyment o charakterze „instalacji”: zdjęcia ulic Wrocławia wykonane zza szyby samochodu, przygotowane do eksponowania na podłodze galerii. W tym czasie często prezentuje serie swoich fotografii w postaci diaporam, której to techniki była  propagatorką (książka „Diaporama”, 1989).

Od lat 90. do dziś Krystyna Łyczywek pracuje nad serią „odbić” – barwnych zdjęć architektury Szczecina i Paryża wykonywanych poprzez refleksy na szybach i w wodzie.

Obecna wystawa Krystyny Łyczywek nie ma charakteru pełnej retrospektywy, jednak jest próbą, by z bogatego i wielowątkowego dorobku autorki zaprezentować najbardziej istotne punkty. Jest to tym trudniejsze, że do tej pory Krystyna Łyczywek sama przygotowywała swoje wystawy i publikacje, opatrując je odautorskim komentarzem. Nieliczne teksty innych autorów, które zostały opublikowane,  dotykają zaledwie niektórych zagadnień jej twórczości, brak jest naukowych, krytycznych opracowań.

Wystawa w Starej Galerii ZPAF akcentuje dwa najważniejsze wątki twórczości Krystyny Łyczywek: studium człowieka oraz przedstawienia miasta, widzianego jako społeczno - architektoniczny organizm. Taki sposób ujęcia pozwala również wydobyć dwie perspektywy, którymi posługuje się autorka – bliską studium oraz panoramie, szerszej, choć często szkicowej, narracji.

Wernisaż: poniedziałek, 22 listopada,  godz.18.00

Wystawa czynna 11 grudnia 2010 r.

Kurator wystawy: Magdalena Wicherkiewicz

 

Pierwsze urodzinowe spotkanie Plfoto.com

15.11.2010, 11:02:47

Pod koniec listopada Plfoto.com będzie obchodziło jubileusz 10-lecia istnienia. Z tej okazji zaplanowaliśmy między innymi kilka spotkań urodzinowych w różnych miastach Polski. Pierwsze z nich odbędzie się 12 grudnia (niedziela) w krakowskiej Pauzie. Obchody planujemy uczcić kolejnymi pokazami zdjęć, rozmowami i... to niespodzianka :-)

 

Wszystkich zainteresowanych pokazaniem swoich prac zapraszamy do nadsyłania linków do swoich zdjęć na adres admin@plfoto.com. Z wybranymi użytkownikami skontaktujemy się osobiście.

Zenit startuje

14.11.2010, 21:06:45

13 listopada 2010 r. w Bazie Zbożowej (ul. Zbożowa 4 w Kielcach) odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Zenit startuje”. Zdjęcia prezentowane na wystawie mają wspólny mianownik - egzotykę miejsc i sytuacji.

„Domki 2" Pawła Chmielewskiego - to dokument obrazujący interior jednego z największych w Europie zbiorowisk „małej architektury” - kieleckich ogródków działkowych, gdzie na przestrzeni kilku kilometrów kwadratowych od lat 60. powstało kilka tysięcy domków. Wybór z obszernej dokumentacji ukazuje fantazję, zaradność, przemieszanie stylów, jest świadectwem przemian historycznych.

„Ludzie" Tomasza Kozłowskiego - to wizerunki osób i sytuacji w przestrzeni miasta, rzadziej krajobrazu ukazujące postaci w ciekawych, często zaskakujących konfiguracjach.

„Portrety" Agnieszki Łuczyńskiej - powstałe w Brazylii, Hiszpanii i Egipcie ukazują ludzi w sytuacjach bardzo subtelnych - samotności i wyciszenia. Nietypowe wizerunki są doskonałym dopełnieniem domków, ludzi i wskazują, że egzotyki można szukać naprawdę wszędzie.

„Baza Zbożowa” to ośrodek kultury powstały w 2005 r. na terenie dawnej bazy transportowej milicji. W obszarze postindustrialnym o powierzchni ponad 5 tys. m kwadratowych organizowane są koncerty, przeglądy teatralne, warsztaty artystyczne, wystawy malarstwa, fotografii, rzeźby.

Paweł Chmielewski i Tomasz Kozłowski prowadzą na terenie „Bazy Zbożowej” galerię, w której dotychczas prezentowano m.in. wystawy zdjęć „Teatr mój widzę... odmienny” (cz. I i II) czyli sceny alternatywne w obiektywie, „Industriale” – przegląd fotografii obszarów przemysłowych.

Wystawa potrwa do 30 stycznia 2011 r.

Londyn wg Damiana Chrobaka

9.11.2010, 17:11:35

19 listopada o godz. 18 we wrocławskim Firleju (ul. Grabiszyńska 56, Wrocław) odbędzie się wernisaż wystawy "Londyn - miasto w Anglii", która prezentuje codzienne obrazki z życia londyńczyków. Fotografie Damiana Chrobaka to ilustrowany przewodnik po zakątkach jednej z kulturalnych stolic Europy.

Damian Chrobak, ur. 1977r w Jastrzębiu. Od 2004 roku mieszka w Londynie. Świadomie zainteresował się fotografią jeszcze przed wyjazdem w 2003 roku. Przez pewien czas studiował w warszawskiej Akademii Fotografii, którą jednak porzucił będąc przekonany, że to właśnie doświadczenie w fotografowaniu na ulicy nauczy go więcej, niż najlepsza szkoła. W swoim dorobku artystycznym ma wystawy indywidualne i zbiorowe oraz publikacje w polskiej, angielskiej i amerykańskiej prasie. W tym roku został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Fotografia streetowa pozostaje w centrum jego zainteresowań. W swoich kadrach rejestruje codzienność, bo to ona, jak twierdzi „otacza nas przez większość naszego czasu, gdy ledwo ją zauważamy”. Stara się dowieść, że tzw. „zwykłe” momenty w życiu też mogą być interesujące, zabawne, groteskowe i wiekopomne.

W ramach wystawy pokazanych zostanie 22 czarno - białych fotografii powstałych w Londynie na przestrzeni ostatnich 4 lat. Z wielką przenikliwością psychologiczną oraz socjologiczną, a także wrażliwością estetyczną, fotograf wyłowił z otaczającego go biegu zdarzeń momenty pozornie nieistotne i odkrył ich szczególne znaczenie. Głęboko humanitarna refleksja nad charakterem tak jednostki, jak i społecznych mas, znamionuje każde z tych zdjęć. Czasem satyrycznie, z lekka ironicznie, czasem zaś refleksyjnie Chrobak utrwala w swych kadrach życie mieszkańców Londynu oraz wydarzenia, które rozgrywają się w przestrzeni miejskiej. Przechadza się, jak stendhalowskie zwierciadło, po gościńcach XXI-wiecznego miasta. Udaje mu się jednak uchwycić na kliszy coś ponadczasowego, jakąś odwieczną prawdę o człowieku jako gatunku, prawdę, która nie uległa zmianie na przestrzeni setek, tysięcy lat.

Wystawa czynna do 15.12.2010 roku.

 

Fotografia obnażona

5.11.2010, 21:43:13

7 listopada o godzinie 13:00 wydawnictwo Helion zaprasza do sali numer 3 na spotkanie z Radosławem Brzozowskim, jednym z wybitnych specjalistów fotografii aktu i autorem książki "Fotografia obnażona. Mistrzowskie sesje aktu".

Pierwsza część spotkania zostanie poświęcona fotografii aktu, omówieniu znaczenia nagości w naszej kulturze, różnym kierunkom w fotografii aktu, a także zasadom współpracy z modelką i organizacji samej sesji aktu.

Część druga będzie poświęcona pracy w amatorskim studio; budowie własnego studia, poszukiwaniu przystępnych cenowo rozwiązań, które mogą zastąpić rozwiązania profesjonalne, na które wielu z nas nie stać, a także pracy ze światłem studyjnym w oparciu o zdjęcia aktu.

Akt, to nie tylko golizna, to zaklęte w obrazie za pomocą techniki fotograficznej najgłębsze ludzkie emocje. A brak ubrania jest jedynie dosadnym narzędziem wyrazu. Dowiedz się jak stworzyć profesjonalne studio  fotograficzne. Opanuj światło, wykorzystaj opcje, które daje Ci Twój sprzęt i osiągaj zamierzone efekty. Przygotowanie sesji: dbałość o odpowiednie warunki i aspekty techniczne oraz współpraca z modelką. Sprzęt: statyw, teleobiektyw, blenda, sprzęt oświetleniowy, tła, meble, kosmetyki i dodatki. Światło i możliwości manipulowania cieniem: praca z jedną lub kilkoma lampami i końcówkami modelującymi światło. Efekty specjalne: zmiana kontrastu, korekty, konwersja do obrazu czarno-białego, tonowanie i wyostrzanie zdjęcia.

Radosław Brzozowski – fotograf z wieloletnim doświadczeniem. Twórca zdjęć studyjnych i plenerowych – od portretu, przez akt, do fotografii reklamowej. Dyrektor Trójmiejskiej Szkoły Fotografii (www.tsf.edu.pl). Doświadczony dydaktyk, filolog, tłumacz książek o fotografii i edycji zdjęć oraz autor podręczników.

 

Wieczór fotografii otworkowej

3.11.2010, 16:21:12

15 listopada o godz 18.00 Okręg Warszawski ZPAF zaprasza na kolejny wieczór fotografii otworkowej. Tak jak na pierwszym spotkaniu w programie prezentacje i wymiana doświadczeń w pracy z camerą obscurą. Dodatkowo tym razem nieformalny przegląd portfolio zdjęć otworkowych.

W pierwszej części Zbigniew Tomaszczuk będzie kontynuował prezentacje dokonań współczesnych fotografów otworkowych używających niezwykłych rodzajów aparatów otworkowych. W drugiej części Wiktor Nowotka opowie o swojej pracy z techniką otworkową. W trzeciej części dynamicznie działający "Otwór w mieście" pokaże dwa ze swoich ostatnio zrealizowanych projektów.

Spotkanie poprowadzi Basia Sokołowska

W przerwach między prezentacjami będzie możliwość skonsultowania swojego portfolia (w formie odbitek lub wydruków) zdjęć otworkowych.

Tak jak poprzednio, prosimy wszystkich praktyków fotografii otworkowej o przyniesienie i pochwalenie się swoimi aparatami.

Wstęp wolny.

Stara Galeria ZPAF,

Plac Zamkowy 8, Warszawa

15 listopada 2010, godz. 18-21

Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne

29.10.2010, 16:59:26

Już poraz siódmy Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie przygotował dla profesjonalistów, amatorów i pasjonatów ogólnopolskie Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne. Konkurs o tyle ciekawy, że nie wygrywają w nim jedynie zdjęcia zawodowych fotografów. Mistrzostwa rozegrają się w następujących tematach:

* KAŻDY CZŁOWIEK - kategoria wspólna dla takich tematów jak: portret, akt, reportaż

* CAŁA NATURA - fotografie fauny, flory oraz krajobrazu

* MAŁA I WIELKA ARCHITEKTURA

W jury konkursu zasiądą: Izabela Jaroszewska (Dyrektor Europejskiej Akademii Fotografii), Ryszard Czerwiński (znany fotograf fauny i flory), Janusz Kobyliński (wykładowca Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi), Marek Marcinkowski (Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie) i Paweł Staszak (fotograf, koordynator Fotomotif Festival). Opłata za uczestnictwo wynosi 20 złotych i należy ją przesłać na adres Organizatora:

Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie,

10-538 Olsztyn, ul. Dąbrowszczaków 3

lub na konto bankowe BOŚ S.A. 67 1540 1072 2001 5000 3766 0002 z dopiskiem "Mistrzostwa fotograficzne"

Wpłaty Uczestników konkursu będą przeznaczone na obsługę konkursu.

Każdy autor może nadesłać maksymalnie 6 prac, przy czym ich tematyka nie musi być identyczna.

Dopuszczaną techniką wykonania jest tylko i wyłącznie papier fotograficzny. Zdjęcia na innych nośnikach nie zostaną dopuszczone do konkursu. Format zdjęcia nie może być mniejszy niż 20 x 20 cm i nie większy niż 80 x 80 cm.

Każde zdjęcie powinno zawierać na odwrocie: godło składające się z jednego wyrazu oraz czterech cyfr arabskich (np. FOTO8742), nazwę kategorii oraz tytuł i (bądź) datę wykonania fotografii. Do prac powinna być dołączona karta zgłoszeniowa zawierająca: godło autora, nazwę kategorii i spis prac.

Do prac powinna również być dołączona zaklejona koperta oznaczona tym samym godłem zawierająca: ankietę personalną z godłem autora, imię i nazwisko, adres zamieszkania bądź adres korespondencyjny, numer telefonu (wraz z numerem kierunkowym), ewentualnie adres e-mail oraz własnoręczny podpis. Formularze ankiety personalnej i karty zgłoszeniowej można pobrać z oficjalnej strony Mistrzostw: www.omf.mok.olsztyn.pl. Organizatorzy zastrzegają, że prace wcześniej nagrodzone w innych konkursach fotograficznych nie zostaną dopuszczone do Mistrzostw.

Prace należy nadsyłać w terminie do dnia 15 listopada 2010 roku (liczy się data stempla pocztowego) pocztą zwykłą. Nienagrodzone fotografie będzie można odbierać w siedzibie Organizatora do 15 stycznia 2011 roku.

Ważne daty

* 15 listopada - zakończenie koniec przyjmowania prac

* 19 listopada - obrady jury

* 23 listopada - ogłoszenie wyników na stronie www OMF

* 4 grudnia - gala rozdania nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej
 

Wrsztaty Fotografii Tańca

29.10.2010, 16:22:40

6 listopada w Szkole Tańca TITO Dance Studio (Plac św. Anny 4, Tychy) odbędą się warsztaty Fotografii Tańca. Będzie to kolejne spotkanie z fotografią w ramach Warsztatów Akademii Sony Centre.

 

Fotografia tańca to fotografia sportowa, portretowa i reportażowa zarazem. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję dowiedzieć się jak zrobić dobre zdjęcie obiektu w ruchu. Rozmawiać będziemy o tym jak fotografować sport i co jest ważne w fotografii sportowej, czym różni się zdjęcie portretowe sportowca od zdjęcia reportażowego sportowego na przykładach z gazet.

 

Tak wygląda lista zagadnień:

 

    * Fotografia portretowa tańczącej osoby
    * Fotografia tańczącej osoby w atrakcyjnej i specyficznej fazie ruchu (wykorzystanie funkcji contionus AF)
    * Seria zdjęć prezentująca fazy ruchu
    * Zdjęcie reportażowe ze spotkania
    * Zdjęcie tańczącej osoby z oświetleniem błyskowym.

 

Więcej informacji tutaj.

I Przegląd Portfolio w ramach Międzynarodowego Festiwalu Transfotografia 2010

27.10.2010, 17:32:02

6 listopada w Galerii Pionova (ul. Olejarna 2, Gdańsk) odbędzie się pierwszy przegląd portfolio w ramach Międzynarodowego Festiwalu Transfotografia 2010.

Przegląd portfolio to szansa zaprezentowania swoich prac profesjonalistom w dziedzinie fotografii. Poddanie portfolio merytorycznej ocenie recenzentów pozwoli skonfrontować swoje dokonania na polu fotografii oraz uzyskać wskazówki dotyczące dalszych perspektyw rozwoju, w tym zawodowego czy artystycznego.

W gronie recenzentów znajdą się:

Waldemar Śliwczyński

Leszek J. Pękalski

Marta Eloy Cichocka

Michał Szlaga

Paweł Olearka

Organizacja Portfolio:

Udział w przeglądzie jest otwarty dla wszystkich miłośników fotografii, doświadczonych jak i tych na początku swojej drogi fotograficznej. Każda osoba biorąca udział w przeglądzie, ma możliwość odbycia indywidualnej rozmowy z dwoma wybranymi przez siebie ekspertami. Czas pojedynczej sesji ograniczony jest do 20 minut. Zapisy do konkretnych recenzentów odbywają się online. Godziny przeglądu to 11:00 – 13:00 & 14:00 – 17:00. Planowana jest jednogodzinna przerwa.

W celu zgłoszenia swojego uczestnictwa, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie www.transfotografia.com) i przesłać na adres aksiezopolska@transphoto.net.

Wypełniony formularz należy odesłać do 3 listopada 2010.

Do wypełnionego formularza zgłoszeniowego trzeba dołączyć 5 autorskich zdjęć w formacie JPG i w rozmiarze maksymalnym 1024 pikseli na dłuższym boku.

Organizatorzy proszą o tytułowanie plików swoim nazwiskiem i imieniem.

Uczestnicy będą przyjmowani według kolejności zgłoszeń. W przypadku ograniczenia liczby miejsc, organizator zastrzega sobie prawo do odmowy przyjęcia zgłoszenia. Gwarancją przyjęcia zgłoszenia jest otrzymanie odpowiedzi potwierdzającej uczestnictwo.

 

Fotografia Dzikiej Przyrody 2009

26.10.2010, 22:35:06

Prezentowane na wystawie we wrocławskim Muzeum Sztuki Mieszczańskiej (Ratusz, Rynek 1) fotografie to zwycięskie prace z prestiżowego i największego na świecie konkursu fotografii przyrodniczej, który od 1964 r. wspólnie organizuje BBC Wildlife Magazin oraz Natural History Museum w Londynie. Na wystawę składa się 95 zdjęć nagrodzonych i wyróżnionych w 14 kategoriach. Zostały one wybrane z ponad 43 tys. fotografii, jakie na konkurs przysłało 3700 fotografów z 94 krajów. Po raz drugi wśród nagrodzonych zdjęć są aż 3 zdjęcia z Polski.

Ta wystawa to niezwykła podróż po niedostępnym świecie dzikiej przyrody i jej mieszkańców. Autorom zdjęć udało się uchwycić chwile wyjątkowe, być we właściwym miejscu i czasie. Dzięki ich pracy i determinacji w poznawaniu życia zwierząt, roślin oraz kształtowaniu krajobrazu przez klimat, możemy dziś podziwiać momenty wyjątkowe i niezwykłe. Bycie we właściwym czasie i we właściwym miejscu determinuje przetrwanie w dzikim świecie przyrody. Ta pokonkursowa wystawa pokazuje takie właśnie sytuacje, dzięki obecności autorów zdjęć we właściwym miejscu i czasie. Na niektórych fotografiach po raz pierwszy udało się człowiekowi uchwycić ulotne chwile z życia zwierząt i roślin. Zobaczymy na niej zarówno prawdziwych gigantów: bawoły i wielkie małpy, jak i świat mikroskopijny, w którym mrówki są niemal równe kropli wody. W zeszłorocznej edycji Polacy zdobyli dwie nagrody i jedno wyróżnienie. Dzięki niezwykłym zdjęciom wystawa ma duże walory edukacyjne. Ukazuje nam dramatyzm i różnorodność życia na ziemi, a przez to pobudza w nas chęć dbałości o przyrodę i aktywnego interesowania się jej przyszłością.

Już ósmy rok z rzędu Polacy wraz z mieszkańcami innych krajów tworzą ponad milionową publiczność tej wystawy. Prezentowane na niej zdjęcia są nie tylko wizualnymi ambasadorami świata natury. Ukazują też artystyczną perfekcję, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody, uchwycone przez fotografów w momencie jej wspaniałości.

Fotografia Dzikiej Przyrody 2009

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej

Stary Ratusz

Rynek 1, Wrocław

04 – 28 listopada 2010

Autoportrety emocjonalne

25.10.2010, 22:40:35

Od poniedziałku, 25 października, Stara Galeria ZPAF (Plac Zamkowy 8, Warszawa) zaprasza na wystawę Magdy Hueckel zatytułowaną "Autoportrety emocjonalne".

Prezentowane fotografie i projekcja video pochodzą z otwartego projektu, który artystka zaczęła realizować 4 lata temu. "Zainteresowało mnie to, co subiektywne, relatywne i irracjonalne, a jednocześnie decydujące o sposobie odbierania i interpretowania rzeczywistości."- mówi autorka o swoim projekcie. Obszarem tematycznym działań artystki jest autoportret, którego konsekwentnie używa do badania i opisywania stanów psychicznych, w zakres których wchodzi zarówno silna emocja rozumiana jako kompulsywna irracjonalna, reakcja na otoczenie, jak i stan emocjonalnego wyciszenia doświadczanego w bezkresie krajobrazu.

Innym wątkiem autoportretów Magdy Hueckel jest relacja z własną cielesnością. Do tych realizacji należy cykl fotografii, w którym autorka zajmuje się zjawiskiem lęku przed rozpadem ciała, czy też próba syntetycznego ujęcia zmian własnej fizjonomii na przestrzeni 10 lat. Prezentowane na wystawie cykle: "Autoportrety wyciszone", "Autoportrety zrezygnowane", "Autoportrety obsesyjne" oraz "Autoportret - Transformacje", to fotografie czarno-białe, barwne oraz realizacja video.

Autoportrety Magdy Hueckel były dotychczas prezentowane na wielu wystawach w Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Paryżu, Arles, Kristiansand (Norwegia) i Santander (Hiszpania). Wystawa w Starej Galerii ZPAF będzie pierwszą warszawską przekrojową prezentacją twórczości Magdy Hueckel z ostatnich lat.

Magda Hueckel (1978) Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiowała w Vysokej Skole Vytvarnych Umeni w Bratysławie (Słowacja) oraz Schule fuer Gestalltung w St.Gallen (Szwajcaria). W 2002 wraz z Agatą Serafin założyła duet fotograficzny hueckelserafin, który w 2004 otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu Sopocka Muza dla Młodych Twórców. Członkini ZPAF od 2006.  Wykłada w Studium Fotografii ZPAF,  pracuje w Teatrze Współczesnym w Warszawie, współpracuje z Teatrem Nowym. W 2009 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracuje z Galerią Piekary (Poznań), Galerią Wanted Paris (Francja) oraz Agencją Millennium (UK). Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą; m.in. w Tate Britain (2010, Wielka Brytania), XIX International Contemporary Art Fair (2010, Hiszpania), Vienna Fair (2010, Austria), Art Vilnus (2009, Litwa), Voies Off (2009, Francja), Rencontres Photographiques de Montpellier (2009, Francja),  Biennale Fotografii w Poznaniu (2009), Biennale Sztuki  Młodych - Rybie Oko (2008), Miesiąc Fotografii w Krakowie (2006, 2003), Fotonoviembre (2005, Teneryfa), Miesiac fotografie (2005, Słowacja), Warszawskie Lato Fotografii (2005), Daylesford Foto Biennale (2004, Australia) i wielu innych. Jej prace znajdują się w licznych kolekcjach fotografii.

Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.

Wystawa czynna do 19 listopada 2010.

Między wierszami, czyli nagradzamy zaczytanych

21.10.2010, 21:18:34

Konkurs "Między wierszami, czyli nagradzamy zaczytanych” jest organizowany przez Wydawnictwo Helion dla wszystkich czytelników. Organizator oferuje udział w ciekawej zabawie z bardzo atrakcyjnymi nagrodami. Czytelnicy biorąc udział w konkursie walczą o 4 nagrody główne:

1.10 - 24.10.2010 – netbook ASUS 1001PX-BLK006X

25.10 - 07.11.2010 – aparat cyfrowy Olympus SP 600 UZ

08.11 - 21.11.2010 – kamera cyfrowa JVC GZ-MG750

22.11 - 05.12.2010 – iPod Classic 160 GB

Dodatkowo co dwa tygodnie zostanie rozdane po jednym bonie na 500 złotych i 200 złotych, do wymiany na książki w księgarni helion.pl

Konkurs składa się z dwóch części.

Część 1.

1.Należy zagrać w jedną z gier w portalu Facebook na profilu marki Helion (www.facebook.com/HelionPL)

2.W nagrodę grający otrzymuje zniżkę 10% na zakup książek (dotyczy tylko tytułów objętych promocją) i darmowego ebooka.

Część 2.

1.Za każdą zakupioną książkę, która znajduje się na liście książek promocyjnych, czytelnik otrzymuje kod, który uprawnia go do dalszej gry.

2.Otrzymany kod i recenzję książki, należy wpisać do aplikacji, która znajduje się pod adresem (http://apps.facebook.com/konkurshelion/recenzuj.php)

3.Po zakończeniu każdego etapu, jury wybierze trzy najlepsze recenzje i nagrodzi zwycięzców.

W promocji bierze udział ponad 100 księgarni na terenie całej Polski i księgarnia internetowa Helion.pl

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie www.konkurs.helion.pl lub kontaktując się telefonicznie lub mailowo z Brand Managerem Helion - Tomaszem Nowackim (tomasz.nowacki@helion.pl, tel. **48 (0)32 230 98 63 wew. 186, tel. **48 603 980 219).

Prawa człowieka - Wolność

20.10.2010, 17:08:52

Finał konkursu fotograficznego "Prawa człowieka - WOLNOŚĆ" w ramach 8 Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie w Katowicach już za nami.

Jurorzy w składzie:

Sebastian Szwajczak - fotograf mody i reklamy 

Arek Gola - dokumentalista, autor esejów fotograficznych o Górnym Śląsku

wybrali do wystawy 40 zdjęć, w tym przyznając 3 nagrody i 3 wyróżnienia.

Konkurs fotograficzny "Prawa człowieka - WOLNOŚĆ" był wspólnym głosem jego uczestników. Pokazał, jak oni postrzegają zagadnienie praw człowieka, w tym przypadku wolności, czym dla nich są i jak bardzo są dla nich istotne.

Laureatami konkursu są:

Jakub Ochnio (Zgłobice) - nagroda I za zestaw "Portrety z Alcatraz"

Adam Ignaczak (Łódź) - nagroda II za reportaż "Igor, Adrian tata was kocha"

Błażej Zych (Czeladź) - nagroda III za zestaw pięciu zdjęć: "Zostaw mnie", "Wyrosłem stąd", "Gra", "Komuniści z muzeum Stalina w Batumi", "Pucybuci"

Wyróżnienia otrzymali:

Agnieszka Mandal za zestaw trzech zdjęć: "Sama", "Dwoje", "Krzyk"

Oleksij Demidov za zdjęcia: "Niewola 1", "Niewola 2"

Jola i Franciszek Kluczyńscy za zestaw: "Oblicza wolności"

Strona festiwalu:

http://www.watchdocs.org.pl

Twoja klisza z Powstania - finał

19.10.2010, 16:43:27

21 października o godz. 19.00, już po raz czwarty, Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na finał projektu „Twoja klisza z Powstania”. Podczas wieczoru wystąpi Voice Band - zespół, którego koncert przeniesie słuchaczy w klimat przedwojennych kawiarni…

„Twoja klisza z Powstania” to projekt składający się z dwóch części: fotograficznej gry miejskiej i konkursu na najlepsze zdjęcie. Jak co roku, gra odbyła się w sierpniu w ramach obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Teraz przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze zdjęcie wykonane podczas gry lub zgłoszone dodatkowo, a ukazujące ślady Powstania Warszawskiego. Podczas finału nagrody za najlepsze zdjęcie zostaną przyznane zarówno przez internautów, którzy głosowali na zdjęcia na facebookowym profilu „Ziutka”, a także Jury w składzie: Karol Bagiński (wykładowca Warszawskiej Szkoły Fotografii), Dariusz Majgier (autor popularnych na Facebooku gier fotograficznych FotoWarszawa i FotoKraków), Julia Sielicka-Jastrzębska (fotograf z Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz Maciej Skawiński (reporter, laureat nagrody World Press Photo).

Podczas wieczoru nie zabraknie także wyjątkowej muzyki. Zapraszamy na koncert zespołu Voice Band. Grupa, przy akompaniamencie akordeonu, wykonuje znane, oryginalne piosenki w nowoczesnych aranżacjach. Członkowie kapeli sięgają po tradycję przedwojennych revellersów, czyli męskich kwartetów lub kwintetów wokalnych, śpiewających piosenki i inne lekkie utwory muzyczne rozpisane na głosy, najczęściej a capella, bez akompaniamentu instrumentów. Revellersi narodzili się przed I wojną światową w Stanach Zjednoczonych. Fascynowali słuchaczy różnorodnością stylów, bogactwem repertuaru, umiejętnym opracowaniem utworów na głosy oraz niezwykłą aranżacją, która uwzględniała możliwości głosowe poszczególnych artystów. Wśród najsłynniejszych polskich revellersów warto wspomnieć chór Dana, w którym śpiewał Mieczysław Fogg, legendarny warszawski bard.

Tegoroczna edycja "Twojej kliszy z Powstania" poświęcona była życiu i twórczości Józefa Andrzeja Szczepańskiego czyli „Ziutka”, twórcy słynnego „Pałacyku Michla". Od 13 października zdjęcia „z Kliszy” oglądać można także w Fotoplastikonie Warszawskim (Al. Jerozolimskie 51, w podwórzu czynszowej kamienicy naprzeciwko Dworca Śródmieście). Na wystawie prezentowane są zdjęcia nadesłane na konkurs i spełniające wymogi trójwymiarowego pokazu. Warto dodać, że Fotoplastikon Warszawski rozpoczął działalność około 1905 roku i przetrwał w tym samym miejscu okres zaborów, obie wojny światowe, Powstanie Warszawskie oraz czasy PRL. Jest obecnie jedynym takim obiektem na świecie zachowanym w oryginalnym miejscu eksploatacji.

Wstęp wolny

Konfrontacja/ KGFtryptyki

10.10.2010, 16:15:14

Krakowska Grupa Fotograficzna to kolektyw krakowsko-śląski - łączy zainteresowanych i zajmujących się dokumentem, reportażem oraz fotografią uliczną. KGF współtworzą miłośnicy fotografii, reporterzy, dziennikarze i podróżnicy. Zbiorowy projekt KGF Tryptyki konfrontuje spojrzenia fotograficzne członków grupy. Przyjęta forma tryptyków, mini-historii opowiedzianych przez poszczególnych autorów, stała się punktem wyjścia i wspólnym mianownikiem wystawy. Nie ograniczając indywidualnego podejścia do fotografii, prezentuje zbiór fotografii o współczesności i człowieku. Materiał miał swoją premierę jako publikacja multimedialna na stronie internetowej KGF oraz był częściowo prezentowany w ramach Galerii Bezdomnej w Tarnowie w 2009 roku. Teraz, po roku, grupa pokazuje ten projekt jako osobną, zmaterializowaną całość.

Więcej informacji na:

www.krakowska.art.pl

www.fabrykadrutu.org.pl

 

krakowska grupa fotograficzna

Konfrontacja    /     KGFtryptyki

16.10.2010 - 14.11.2010

wernisaż: 16.10.2010,  godz. 18.00

miejsce: Fabryka Drutu /Halo!gen/

ul. Dubois 22, Gliwice