Aktualności


Obrazy malowane słońcem

5.05.2011, 13:47:27

Plfoto.com i Alchemia zapraszają na wyjątkową wystawę będącą częścią tegorocznej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie. "Solarigrafia, czyli obrazy malowane Słońcem" to zbiorowa ekspozycja prac autorów związanych z galerią internetową Plfoto.com, którzy w erze digitalizacji wracają do korzeni fotografii.

 

\"\"

 

Solarigrafia to plasterki wycięte z czasoprzestrzeni, obserwacje niedostrzegalnego, kosmos uwięziony w puszce. Dzień, tydzień, miesiąc, kwartał, pół roku, rok. Nieubłagalny upływ czasu zaklęty w papierze. O obrotach ciał niebieskich. Pierwsza fotografia Niecephore\'a Niepce\'a – światłoszczelne pudełko z otworkiem, płytka pokryta asfaltem syryjskim, wielogodzinne naświetlanie, widok z okna, rok 1826. Prawie 200 lat później Sławek Decyk i Paweł Kula używają takiej samej kamery i współczesnego papieru światłoczułego, który samoistnie ciemnieje pod wpływem światła. I tylko jeden szczegół więcej – ślad pozostawiony przez Słońce w czasie wielodniowych naświetleń.

 

Pierwotnie projekt "Solaris" miał rejestrować wędrówkę Słońca po niebie pomiędzy przesileniami. Szybko jednak wyszedł poza postawione ramy i zyskał popularność na całym świecie. Solarigrafia, bo tak nazwali tę technikę, zaczęła być używana do rejestrowania obrazów w czasie krótszym i dłuższym niż rytm wyznaczony przez podróż Ziemi po orbicie. Rejestracja procesów nie podlegających normalnej percepcji. Wzrost roślin, budowy, rozbiórki, zmiany niedostrzegalne w codziennym pośpiechu. Kondensacja czasu do wymiaru właściwego fotografii, a jednocześnie tak różnego od tej fotografii, do której jesteśmy przyzwyczajeni.

 

Solarigrafia to wyjście w teren, polowanie na przestrzeń, światło, czas. Ciągła walka z przyrodą, z ludźmi, ciekawością popychającą do bezinteresownej destrukcji. Przyroda jest bezwzględna, błyszczące oko kamery przyciąga ptaki z ostrymi i twardymi dziobami, deszcz zalewa otworek, woda wdziera się do wnętrza, mokra i rozgrzana emulsja spływa, żelatyna porasta grzybem. Ale i tak największym wrogiem jest człowiek. Nieznany przedmiot wzbudza ciekawość, popycha do zerwania i... tu kompletne zaskoczenie. Z niemałym trudem oderwany walec nie jest tym, czym wydawał się być – lekki, pozornie pusty, wzbudza strach. Zostaje wyrzucony, zdeptany, rozerwany. Zdarza się, że wyrwany ze środka papier poniewiera się obok, deptany przez przechodniów. Czasem, z nieodgadnionych pobudek, kamera zostaje wypchana zwykłym papierem i wraca na swoje miejsce. Czasem w nienaruszonym stanie zostaje odwieszona w to samo miejsce po kilku dniach. Kiedy indziej przepada bez śladu. Zupełna nieprzewidywalność. Codzienne doglądanie, czy jeszcze wisi, wahanie, czy zdjąć już teraz, czy naświetlać jeszcze jeden tydzień, przeszukiwanie okolicy, gdzie mogła zostać porzucona. Czy wręcz przeciwnie - pozostawiona na cały rok na pastwę losu, ze świadomością, że jeśli cokolwiek się stanie będzie nie do odzyskania. Dreszcz emocji towarzyszący wyciąganiu papieru z puszki, większy niż ten, który towarzyszy wyciąganiu mokrej kliszy z koreksu.

 

Swoje prace zaprezentują:

 

Paweł Bogdanowicz
Bogusława Czajkowska
Dariusz Dorosz
Natalia Garczyńska-Klaman
Marek Jasiński
Agata Kasperek
Jakub Kaszuba
Krystian Kleszcz
Marek Korzeń
Jacek Kucybała
Mariusz Łapiński
Adam Majchrzak
Mateusz Mazur
Tadeusz Piotrowski
Tomasz Powrózek
Piotr Rygielski
Krzysztof Sowa
Adam Topolski
Danuta Turkiewicz
Grzegorz Witek

 

Wernisaż będzie miał miejsce 18 maja (środa) o godzinie 20 w Alchemii (ul. Estery 5). Wstęp wolny.

Żar. Oddech Afryki

3.05.2011, 16:19:04

"Słońce, deszcz, spiekota, chłód - wszystko w Afryce się miesza. (…) Lubimy myśleć o tym kontynencie jak o Czarnym Lądzie, sferze ciemności i śmierci, które dominują nad ludźmi. Ale to nieprawda. Afryka to życie w najpełniejszym wydaniu".

/Dariusz Rosiak

4 maja w Galerii Drugiego Planu (ul. 1 Maja 95, Rybnik) odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć Dariusza Rosiaka pt. "Żar. Oddech Afryki". Na wystawie prezentowane będą fotografie dziennikarza z jego afrykańskich wypraw. Wystawa trwa do 31 maja.

"Żar. Oddech Afryki" nie jest zwykłą wystawą, stanowi fotograficzną ilustrację książki Dariusza Rosiaka, pod tym samym tytułem. Książka została nominowana w kategorii Podróżnicza Książka Roku w prestiżowym plebiscycie Travelery 2010.
Dziennikarz radiowej Trójki, schodzi w niej z wydeptanych ścieżek i pokazuje świat, na który nie ma miejsca w mediach. Krok po kroku odkrywa przed nami to, co w Afryce najciekawsze i najważniejsze. Oglądamy kontynent pełen kontrastów widziany okiem reportera. Poznajemy kilkanaście różnorodnych krajów i fascynujących ludzi, ich codzienność i marzenia.
Podczas Festiwalu Podróżników Rozjazdy 2011 w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach, autor przedstawił cykl fotocastów, czyli opowieści tworzonych przy pomocy zdjęć i dźwięków z Afryki. Publiczność wzięła głęboki oddech, poczuła Żar Afryki.

Dariusz Rosiak - dziennikarz "Rzeczpospolitej", pisze głównie w dodatku "Plus Minus". W III Programie Polskiego Radia prowadzi, co sobota "Raport o stanie świata". Autor książki "Żar. Oddech Afryki" (Otwarte 2010), zbioru reportaży na temat krajów Afryki, będącego owocem kilkunastu podróży dziennikarskich na ten kontynent. Wcześniej wydał "Oblicza Wielkiej Brytanii" (Prószyński i ska 2001). Pisze i mówi głównie na tematy międzynarodowe, zwłaszcza krajów Południa.

Play Off

2.05.2011, 15:14:00

W piątek, 6 maja, o godzinie 20 w Galerii Olympia (ul. Józefa 18, Kraków - Kazimierz) odbędzie się wernisaż wystawy "Play Off", na której swoje zdjęcia zaprezentuje Keymo.

Kuratorka wystawy, Iwona Klauke, pisze:

"Poznawanie twórczości Keymo to wysiłek. Interpretowanie skazane jest na fiasko. Gdy wydaje Ci się, że umiesz wypowiedzieć jedno prawdziwe zdanie, napotykasz na fotografię, która obala wypracowany konstrukt. Początkowo rzecz wydaje się prosta. Znajdujesz pierwszą analogię: Nobuyoshi Araki! Bondage, modelki wysterylizowane z tożsamości, zaburzona kompozycja. Wszystko się zgadza, łącznie z samym brzmieniem imienia artystki. Otwierasz kolejny folder. Napięcie seksualne na równie wysokim poziomie, ale nie jest to już erotyka azjatycka a zdecydowanie zachodnia, konsumencka. Słowem: fashion. Helmut Newton, Irving Penn, Horst P. Horst. Budujesz nowy system. Keymo spogląda na swoje modelki okiem mężczyzny. John Berger przychodzi z pomocą. Oko kamery zamienia Keymo w heteroseksualnego samca dysponującego władzą spojrzenia. Otwierasz kolejne foldery. Diane Arbus, Joel-Peter Witkin, Nan Goldin, Robert Mapplethorpe. Musisz opuścić zaklęty krąg heteromatrix. Zarówno płeć jak i orientacja seksualna fotografa(ki) jest już płynna. Zakładasz, że to jakaś gra. Queer Game. Za każdym kliknięciem w mysz przechodzisz na inny poziom. Zmieniają się bohaterowie. Zmienia się tło i zasady gry. Nie masz już pewności czy Keymo serwuje Ci fotograficzny dokument czy kreacyjną fikcję. Z przerażeniem patrzysz na tempo w jakim tracisz punkty. Twój bohater umiera, ale Keymo ofiarowuje Ci kolejne życie, już w innym ciele i z nową tożsamością. Natrafiasz na portrety o głębi przekraczającej możliwości jakie oferuje współczesna technologia. To już nie cinema 4D, nie 5D Extreme, ani nawet obiecywana produkcja przyszłości 6D. Zastanawiasz się kim są ci ludzie z portretów Keymo i dlaczego zaufali jej/jemu tak bardzo, bardziej niż ktokolwiek kiedykolwiek zaufał Tobie. Tym razem nie umiesz już podać żadnego nazwiska z historii fotografii. Jesteś bezradny. Keymo zrobił(a) z Ciebie głupca. Możesz się obrazić i nazwać te fotografie jakimkolwiek słowem. Najostrzejszym i najbardziej wulgarnym – każde z nich będzie w równym stopniu prawdziwe co i fałszywe. Możesz też na chwilę zapomnieć, że wokół ponowoczesność i pewnych słów już się nie wypowiada, choć mogą być jedynymi, które cokolwiek powiedzą Ci o tym kim Keymo jest."

Wystawa czynna do 1 czerwca. Po wernisażu, o godzinie 21 After Party - koncert zespołu ESZE

Światło w fotografii - konkurs z Helionem

29.04.2011, 17:49:46

Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym można wygrać niezwykłe wydawnictwo multimedialne "Światło w fotografii. Warsztaty ze Scottem Kelbym".

 

\"\"

 

Aby wziąć udział w zabawie, wystarczy do 5 maja 2011 r. dodać do galerii Plfoto.com zdjęcie zatytułowane "Światło w fotografii" nawiązujące do tematu konkursu. 6 maja ogłosimy zwycięzców. Zapraszamy do zabawy!!!

Przegląd Portfolio MFK

27.04.2011, 12:11:30

Już po raz szósty w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie wszyscy zdolni fotografowie mogą wziąć udział w Przeglądzie Portfolio.

VI Przegląd Portfolio odbędzie się 21 maja w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Wydarzenie to oferuje uczestnikom możliwość spotkań z profesjonalistami, którzy gotowi są zaoferować swoją wiedzę, doświadczenie oraz możliwość nawiązania współpracy z reprezentowaną przez nich instytucją, pomocną przy realizacji wystaw lub wydaniu przyszłych publikacji.

W tym roku do grona recenzentów zaprosiliśmy takie osobowości, jak Charlotte Cotton(National Media Museum), Bill Kouwenhoven (HotShoe), Izabela Jaroszewska (EAF), Wojciech Wieteska, Saul Robbins (wykładowca wizytujący w Akademii Fotografii), Hanna Rydlewska (Exklusiv), Jakub Śwircz (Fundacja Archeologia Fotografii, Akademia Fotografii), Jason Evans, Agnieszka Czarnecka (Galeria Czarna), Patrycja Kwas (Agencja Gazeta), Paweł Fabjański, Jan Zamoyski i Witold Orski (Galeria Czułość), Joanna Kinowska (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Akademia Fotografii)

Zasady uczestnictwa:

Do 15 maja 2011 pod adresem portfolio@photomonth.com przyjmowane będą formularze zgłoszeniowe, dostępne na stronie photomonth.com

Opłata za wzięcie udziału w spotkaniach z:

- sześcioma recenzentami 180 złotych (45euro)

- czterema recenzentami 150 złotych (40 euro)

Trochę Inny Festiwal Fotografii

26.04.2011, 17:29:58

Już w czwartek, 28 kwietnia o godz. 18 w Domu Edyty Stein (ul. Nowowiejska 38, Wrocław) odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach Trochę Innego Festiwalu Fotografii. Tym razem będzie to autorskie spotkanie z Gotzem Diergartenem oraz wernisaż Wystawy METROplis. Po atrakcjach programowych organizatorzy zapraszają na Klub Festiwalowy w Klubokawiarni Mleczarnia.

TIFF – Trochę Inny Festiwal Fotografii powstał z myślą o dynamicznym rozwoju kultury wrocławskiej, w obszarze której wciąż bardzo mało miejsca poświęca się fotografii. W ramach projektu TIFF odbędzie się cykl ośmiu spotkań z uznanymi fotografami z Polski i Niemiec, którzy nie tylko zaprezentują swoje prace, ale m.in. podczas spotkań i wykładów podzielą się swoimi zawodowymi i artystycznymi doświadczeniami w dziedzinie fotografii. Zaproszeni artyści - fotograficy są czołowymi przedstawicielami swojej dziedziny, a spotkanie z nimi to znakomita okazja, by spojrzeć na sztukę fotografii z dwóch perspektyw - polskiej i niemieckiej.Jednym z głównych założeń TIFF jest stworzenie odbiorcom możliwości obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie.

TIFF prezentować będzie sztukę, która wyznacza kierunki, kształtuje gusta i zwiększa świadomość dotyczącą fotografii i jej odbioru. Spotkania będą miały nie tylko wymiar artystyczny, ale i edukacyjny - posłużą zdobywaniu wiedzy i wymianie doświadczeń.W TIFF - Trochę Innym Festiwalu Fotografii wezmą udział: Wojciech Wieteska, Grzegorz Przyborek, Niemcy natomiast reprezentować będą Götz Diergarten i Andreas Lang.

VII Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej 2011

22.04.2011, 11:31:25

Zainicjowany w 2005 roku Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej poświęcony jest popularyzacji fotografii, jako dziedziny artystycznej. Wokół wspólnych zagadnień związanych ze współczesną fotografią artystyczną skupia w każdej edycji twórców różnych specjalności z Polski, Europy i wybranych krajów świata. Promocji, szczególnie dokonań młodych autorów, służą organizowane wydarzenia: konkurs, wystawy indywidualne, prezentacje zbiorowe, tematyczne, multimedialne; pokazy filmów, wykłady, spotkania autorskie. Festiwal prezentuje różne postawy, koncepcje, nurty i konwencje pojawiające się w ujęciu historycznym oraz współcześnie, u twórców różnych generacji. Poza szeroką ofertą wydarzeń pokazujących różne aspekty fotografii polskiej i zagranicznej, w ramach programu głównego szczególnie przybliżane są wątki fotografii jednego, wiodącego kraju ‒ gościa honorowego. W 2011 roku jest nim Izrael.

VII WFFA realizowany jest w nietypowy sposób. Inicjatorzy Festiwalu wraz z Radą Artystyczną, mając na względzie najwyższy poziom merytoryczny i artystyczny wydarzeń, podjęli decyzję o przekształceniu corocznego przedsięwzięcia w formułę biennalową. Tegoroczne wydarzenia festiwalowe, na które złożą się: wystawa pokonkursowa oraz kilkanaście wydarzeń z programu imprez towarzyszących to preludium do święta fotografii przygotowywanego w przyszłym roku. Na program główny oraz pozostałe imprezy: wystawy fotografii izraelskiej, amerykańskiej, francuskiej, niemieckiej, meksykańskiej, krajów Grupy Wyszehradzkiej; seminarium poświęcone europejskiej historii fotografii, wykłady na temat sztuki krajów innych kontynentów, m.in. fotografii izraelskiej, krajów Ameryki pn i środkowej, oraz rozbudowany program wystaw tematycznych, zbiorowych i indywidualnych pokazujących różne oblicza współczesnej i dawnej polskiej fotografii ‒ zapraszamy w maju 2012 roku.

Konkurs, już tradycyjnie kierowany jest do młodych twórców – studentów i absolwentów wyższych szkół artystycznych i fotograficznych w Warszawie i w Polsce oraz szkół z Izraela ‒ gościa honorowego VII WFFA. Wystawa pokonkursowa WFFA pokazuje różne postawy twórcze, charakterystyczne dla młodego pokolenia inspiracje, a także zagadnienia motywujące i wpływające na ich pracę.

W marcu bieżącego roku prace konkursowe zostały poddane ocenie Komisji w składzie: dr Agata Zbylut (wykładowca szczecińskiej ASP oraz prezes Zachęty w Szczecinie); Alon Simhayoff, Attaché ds. Kultury (przewodniczący Jury, Ambasada Izraela w Polsce); Paweł Łubowski (dyrektor CSW, Toruń); Paweł Staszak (redaktor prowadzący pisma „FOTO”); prof. Stanisław Wieczorek (dyrektor Instytutu Sztuki Mediów ASP w  Warszawie) oraz Mariusz Dąbrowski (redaktor naczelny „mediaart”).

Jury przyznało nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Profilab oraz nagrody i wyróżnienia pism: „Artluk”, „Foto” i „mediaart” następującym osobom: Grand Prix oraz nagroda pisma „Foto”: Dariusz Zatoka (UA, Poznań); I nagroda – Orli Perel Nir (Wizo Design Academy, Haifa, Izrael); II nagroda – Agnieszka Ziobro (ASP, Warszawa); III nagroda oraz nagroda pisma artystycznego „Artluk” – Elizaveta Voronina (Bezalel Academy of Arts and Design, Jerozolima, Izrael); nagroda pisma „mediaart” – Krzysztof Ćwiertniewski (ASP, Warszawa). Wyróżnienia honorowe otrzymali: Maja Zembrzuska, Agnieszka Lucyna Jaźwińska, Anna Tomczyńska (absolwentki warszawskiej ASP), Marta Streng (Sopocka Szkoła Fotografii) oraz duet: Bat El Emma Dayan / Dorian Gottlieb (Bezalel Academy of Arts and Design, Jerozolima, Izrael).

Prace laureatów oraz wszystkich pozostałych uczestników części konkursowej będzie można oglądać w Galerii Spokojna 15 ASP w Warszawie (ul. Spokojna 15) w terminie: od 28 kwietnia (wernisaż wystawy i wręczenie nagród 28.04.2011 o godz. 18.00) do 20 maja 2011 roku.

Organizatorzy Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej zapraszają także do obejrzenia imprez towarzyszących, odbywających się w kwietniu/maju br. w Warszawie (więcej na www.wffa.pl):

- Dominik Miklaszewski Między szarościami, Służewski Dom Kultury, ul. Puławska 255, wernisaż: 28.04, godz. 18.30 (czynna do 15.05.2011)

– Marian Schmidt Fotografie, Galeria Di Arte A&S, ul. Łazienkowska 14, wernisaż: 28.04, godz.19.00 (czynna do 29.05.2011)

–  Maja Zembrzuska i Agnieszka Lucyna Jaźwińska Razem ale osobno, Galeria Schody , ul. Nowy Świat 39, wernisaż: 28.04, godz. 19.30 (czynna do 5.05.2011)

– Robert Dróżdż Zimowe Podlasie, Galeria Steel Forest, Stara Papiernia, al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna, wernisaż: 30.04, godz. 17.00 (czynna do 15.05.2011)


- Stanisław Legus Nudności, Galeria Wyjście Awaryjne SDK, Rynek Starego Miasta 2, wystawa czynna: 1-15.05.2011

– Monika Masłoń Tymczasem, Galeria Delfiny, ul. Smulikowskiego 10 m 2, wernisaż: 5.05, godz. 19.30 (czynna od 28.04 do 14.05.2011)

– Oficjalna fotografia Słowacji /1939-1945/ / The official photographs of Slovak State /1939-1945 kurator: Bohunka Koklesowa, Galeria Stara ZPAF, pl. Zamkowy 8, wernisaż: 5.05, godz. 18 (czynna do 28.05.2011)

– Prace dyplomowe z Pracowni Fotografii Ekspresyjnej i Kreacyjnej dr Izabeli Jaroszewskiej: Joanna Stoga, Arkadiusz Kubisiak, Marta Żołędowska, Tomasz Lazar, Galeria EAF, ul. Mokotowska 4/6, wystawa: 5.05 – 30.06.2011

– Młoda czeska fotografia, kurator: prof. Vladimir Birgus, Galeria Klimy Bocheńskiej, ul. Zabkowska 23/27, wernisaż: 10.05, godz. 19 (czynna do 20.05.2011)

Portrety Joanna Chudy, Anna Nowicka, Katarzyna Kryńska, Anna Tomczyńska, Arkadiusz Wiedeński, Aleksandra Wrońska, Mkhitaryan Vahram, Centrum Działań Twórczych 1500 m2 do wynajęcia, ul. Solec 18, wernisaż: 11.05, godz. 19 (czynna do 31.05.2011)

–  Zofia Rydet Początek, Galeria art NEW media, ul. Krakowskie Przedmieście 41, wernisaż: 12.05, godz. 19 (czynna do 13.06.2011)

– Pokaz prac Katedry Multimediów Wydziału Grafiki ASP w Warszawie, Państwowa Galeria Sztuki, ul. Plac Zdrojowy 2, Sopot, otwarcie wystawy: 15.05, godz. 19

– Oblicza Meksyku. 25 współczesnych meksykańskich fotografików:
Kraków: MCK, Rynek Główny, otwarcie wystawy: 10.05, godz. 18:00 (czynna do 30.05.2011)
Warszawa: Instytut Cervantesa, sala wystawowa, ul. Nowogrodzka 22, wernisaż: 7.06.2011, godz. 18.30 (czynna do 16.06 do g. 14)
 

Anna Bodnar w Firleju

21.04.2011, 20:51:35

Galeria Firlej (ul. Graniszyńska 56, Wrocław) na kwietniowe przesilenie proponuje wystawę fotografii Anny Bodnar zatytułowaną „Face Off”. Surrealistyczne akty i portrety będzie można oglądać od 27 kwietnia, od godziny 18.

Anna Bodnar pisze o sobie: Odkąd pamiętam interesuje mnie sztuka wizualna, gdyż często przekazuje więcej niż słowa. Przez całe życie szukałam artystycznego sposobu wyrażenia siebie. To, co robię to moja pasja, to niechęć do "plastikowego" świata. Źródłem inspiracji jest dla mnie życie codzienne jak również literatura piękna. Do swoich prac mam bardzo emocjonalny stosunek, ponieważ w dużej mierze wyrażają mnie. W swojej twórczości posługuję się fotografią oraz różnymi programami do obróbki grafiki. W pracy bardzo często wykorzystuję najtańszą, zawsze punktualną modelkę, czyli siebie. Większość moich prac jest pewnego rodzaju dialogiem wewnętrznym. Dialogiem ze swoim ciałem i seksualnością. W większości zdjęć wykorzystuje swoje ciało, które jest dla mnie takim samym materiałem jak dla malarza farby. Fotografia bardzo często jest dla mnie materiałem wyjściowym i wykorzystuję ją do kreowania własnej rzeczywistości.”

Kamila Dworniczak (Galeria Prospero, Lublin) o fotografiach Anny Bodnar:

Ciało kobiety - niemal namacalne, erotyczne, ukazane z wnikliwą czułością i ostrością spojrzenia. Wymykające się fizycznym i społecznym ograniczeniom. Wychodzące z utartych ról. Niejednokrotnie storturowane, odrzucone, w dekonstrukcji. Zawsze surowe i autentyczne.

Autoportret - introspekcja, ciągłe poszukiwanie tożsamości i prawdy. Wysnute z wnętrza emocje. Przestrzeń nieustannej metamorfozy. Bunt wobec śmierci - oswajanie nieuchronnego.

Opowieść - istnienie w świecie bez-czasu, na pograniczu snu i wolnej gry imaginacji. Efemeryczne zdarzenie zawieszone między niepokojącym „przed” i niejasnym „po”. Druga strona lustra.

Te trzy elementy budują obraz prawdziwie fascynujący, wielowymiarowy, którego artystycznym tworzywem jest kobiece ciało, obliczem - psychika artysty, a scenerią - nieskończona przestrzeń wyobraźni.

Anna Bodnar - z wykształcenia filolog oraz grafik komputerowy. Obecnie również współwłaścicielka agencji reklamowej. Od marca 2008 jest członkiem ZPAF, a od stycznia 2011 roku członkiem Royal Photographic Society. Ma na swoim koncie liczne wystawy, publikacje w Polsce i za granicą. W 2010 roku zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie „Digital Camera Photographer of the Year w kategorii „Portret”, oraz drugą nagrodę w konkursie „Digital Photographer of the Year w kategorii „Fotografia kreatywna”.

Święta z Qrczakiem

17.04.2011, 00:35:01

W poniedziałek,18 kwietnia o godzinie 9.45, Qrczak zaprasza do hali głównej dworca Warszawa Centralna na wernisaż świątecznej wystawy zdjęć autorstwa Tomasza Zająca z udziałem zapraszającego. Ekspozycja potrwa dwa tygodnie. Fotografie prezentowane będą w powiększeniach formatu 13x18 cm. Qrczak i Zając życzą Wesołych Świąt!

Daleko od domu - poznajcie laureatów

15.04.2011, 17:32:28

Jury konkursowe po dłuuuugim namyśle wybrało laureatów konkursu "Daleko od domu".

 

Pierwsze miejsce zajął J_Mrówka ze zdjęciem http://plfoto.com/zdjecie,szukaj,Daleko%20od%20domu,2263860.html

 

Wyróżnienia otrzymują autorzy prac:

 

http://plfoto.com/zdjecie,szukaj,Daleko%20od%20domu,2264343.html

 

http://plfoto.com/zdjecie,szukaj,Daleko%20od%20domu,2265096.html

 

Gratulujemy!

Między szarościami

14.04.2011, 12:20:24

W Galerii Przy Kozach (Służewski Dom Kultury, ul. Puławska 255, Warszawa), 28 kwietnia, o godz. 18.30 w ramach Warszawskiego Festiwalu Fotografii odbędzie się wystawa fotografii Dominika Miklaszewskiego pt. "Między Szarościami".

Tak o autorze i jego pracach pisze Anna Zajdel: Nie lubi pisać o sobie "do komputera\',  a ja jestem zbyt daleko, by spotkać się choć na szybką kawę w mieście. Pospiesznie zdobywam jego adres mejlowy i piszę krótką wiadomość. Odpowiada od razu. Uwielbiam współpracować z ludźmi, którzy nie mylą kroków w tangu życia. I taki zdaje się być Dominik Miklaszewski, którego fotografia absolutnie mnie zauroczyła. Siedziałam z wlepionym okiem w monitor i śledziłam powoli każde zdjęcie na jego stronie. Dominik Miklaszewski 28 kwietnia zaprezentuje swoje fotografie w Galerii przy Kozach przy Służewskim Domu Kultury. O sobie pisze skromnie, ale konkretnie:

"Informatyk z wykształcenia, humanista-hobbysta. Fotograf amator, samouk. Fotografią zająłem się 10 lat temu. Pejzaż, człowiek, przestrzeń dzielona między ludzi a naturę; trochę fotografii ulicznej. Technika tradycyjna - od początku do końca realizowana własnymi siłami. Nie chciałbym jednak się zbyt mocno wgłębiać w technikę. Nie ma w mojej fotografii zamkniętych projektów - w ogóle nie lubię słowa projekt, do czegoś co funkcjonuje dość spontanicznie we mnie."

W dobie takiego zagęszczenie sprawami i bodźcami z każdej strony świata, dość trudno jest się zatrzymać i popatrzeć z bliska na coś, co tak subtelnie dotyka fragmentów nas samych. A jednak przy tych zdjęciach, to zdaje się być możliwe, a nawet konieczne do przejścia do kolejnego etapu doświadczania życia. Zapraszam serdecznie w imieniu całego zespołu organizatorów wystawy.

Więcej o autorze na stronie Dominika Miklaszewskiego



 

Maciej Dakowicz w Białymstoku

13.04.2011, 14:33:50

Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku (ul. Legionowa 2) zaprasza na otwarcie wystawy "Cardiff Nocą" Macieja Dakowicza. Wernisaż odbędzie się w piątek, 15 kwietnia o godzinie 18. Wystawa potrwa do 15 maja 2011. Na wystawie zaprezentowany zostanie wybór fotografii przedstawiających życie nocne Cardiff w Walii.

O autorze:

Maciej Dakowicz - fotograf, doktor informatyki, współwłaściciel galerii fotograficznej. Wyjechał z Polski do Hong Kongu w 2000 roku tuż po ukończeniu studiów informatycznych na Politechnice Białostockiej. W 2004 przeprowadził się do stolicy Walii, Cardiff, by doktoryzować się i pracować na uczelni. Przygodę z informatyką zakończył w 2009 i od tego czasu pracuje jako fotograf. Od prawie dziesięciu lat podróżuje i fotografuje odległe kraje, często wracając do Indii. Przez cały swój pobyt w Cardiff fotografuje tamtejsze życie nocne, co przyniosło mu rozgłos w największych brytyjskich gazetach, różnyh magazynach i niezliczonych stronach internetowych. Wyróżniany w konkursach fotograficznych. Jedyny Polak profilowany w wydanej niedawno książce "Streeet Photography Now" - przeglądzie fotografii ulicznej świata.

Więcej fotografii na stronie autora
 

Wygraj wycieczkę w dowolne miejsce na Ziemi

7.04.2011, 14:19:36

Firma Vertis.pl, twórca usługi ZarabiajNaFotografii.pl, organizuje konkurs dla profesjonalnych fotografów. Na zwycięzców czekają wartościowe nagrody, w tym nagroda główna - voucher o wartości 6 000 zł na wycieczkę dla dwóch osób w dowolne miejsce na kuli ziemskiej.

 

Konkurs realizowany jest w serwisie ZarabiajNaFotografii.pl. Ta innowacyjna platforma internetowa umożliwia każdemu fotografowi udostępnienie i sprzedaż zdjęć poprzez specjalne galerie internetowe. Dzięki temu fotograf, uzupełniając swoją ofertę o sprzedaż zdjęć za pośrednictwem internetu, ma możliwość zwiększenia swojego dochodu pochodzącego z obsługi wszelkich eventów okolicznościowych np. komunii, wesel czy imprez firmowych. Uczestnicy sfotografowanego wydarzenia, powiadomieni uprzednio o zamiarze utworzenia ekspozycji (np. za pośrednictwem specjalnych wizytówek), będą mogli nabyć interesujące ich zdjęcia. Z kolei fotografowie, mają szansę zarobić dodatkowe pieniądze na zdjęciach, których pierwotnie by nie wykorzystali.

 

Aby wziąć udziału w konkursie, należy założyć oraz aktywować konto fotografa w serwisie Zarabiajnafotografii.pl i rozpocząć sprzedaż zdjęć. Użytkownicy platformy mają niepowtarzalną okazję zarabiać na zdjęciach, poszerzyć grono swoich odbiorców, a dodatkowo wygrać atrakcyjne nagrody. Konkurs jest podzielony na miesięczne etapy i będzie trwał do końca 2011 roku. Na zwycięzców, czyli trzy osoby, które uzyskały najlepsze wyniki (zarobiły najwięcej na sprzedaży zdjęć w serwisie), czekają atrakcyjne nagrody: voucher o wartości 6000 zł do wykorzystania na dowolnie wybraną wycieczkę dla dwóch osób (z oferty portalu wczasyzagraniczne.eu), profesjonalne warsztaty fotograficzne i tablet ViewPad 7.

 

Ponadto, w każdym miesiącu wyróżniony zostanie Lider Miesiąca, czyli osoba, która osiągnie najlepszy wynik w ostatnich 30 dniach. Otrzyma on nagrodę w postaci konta fotografa w wersji srebrnej na platformie Zarabiajnafotografii.pl, a także możliwość prezentacji swojej sylwetki oraz dorobku fotograficznego w serwisie.

 

Warunkiem udziału w konkursie jest przestrzeganie zasad regulaminu. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie http://www.zarabiajnafotografii.pl.

Wystawa Grzegorza Przyborka

7.04.2011, 00:11:00

Do 29 kwietnia Okręg Warszawski ZPAF i Stara Galeria ZPAF (Plac Zamkowy 8, Warszawa) zapraszają na wystawę  fotografii Grzegorza Przyborka, jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych współczesnych Polskich fotografów. Grzegorz Przyborek od lat konsekwentnie rejestruje aparatem fotograficznym wykreowane przez siebie trójwymiarowe inscenizacje. Jak  mówi artysta: Fotografia dała mi możliwość powołania do życia świata, który w obrazie fotograficznym egzystuje samodzielnie. Nie jest reprodukcją rzeczywistości. Potocznie mówiło się, że fotografia jest „lustrem rzeczywistości” lub oknem, przez które patrzymy na rzeczywistość. Ale to  rozumienie dzisiaj, staje się nieaktualne. Moim zdaniem, fotografia nie ma nic wspólnego z obiektywnie istniejącą rzeczywistością. Jest raczej odbiciem naszego postrzegania i rozumienia rzeczywistości. Fotografia jedynie poszerzyła nasze widzenie świata. Do końca nie zdajemy sobie sprawy, że dzisiaj nasza świadomość widzenia w dużym stopniu opiera się na fotografii. Fotografia oprócz wolności w budowaniu własnej przestrzeni, dała mi możliwość pełnej wypowiedzi, balansowania pomiędzy fikcją a realnością, odkrywaniem nowych egzystencji".

Na prezentację w Starej Galerii składają się trzy cykle: „Cantus lamentus“ z 2010, „Utopie“ z 2003 oraz  „Thanatos“ z 1997. Będą to zarówno wydruki cyfrowe, jak i fotografie barytowe.

Grzegorz Przyborek  jest Absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Uzyskał dyplom na Wydziale Grafiki w l974 roku. Od 1976 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od 1999 roku jako profesor tytularny, kieruje Pracownią Fotografii w Katedrze Multimediów. Ponadto pisze teksty o fotografii. Ma w swoim dorobku dydaktycznym wielu wychowanków aktywnie działających w sztuce.Twórczość obejmuje zakres fotografii, mediów elektronicznych, obiektu, instalacji, rysunku, grafiki, rzeźby oraz  pogranicza innych dyscyplin sztuki. Brał udział w wielu wystawach w Polsce oraz za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach między innymi Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Stadtmuseum Gross-Gerau, Collectiones des Artotheques „Photographie d’Auteur” w Lyonie, Promocje Broncolor, Promocja Radici-Grou w Bergamo, Fond National d’Art Contemporain (FNAC) we Francji, Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Poznaniu.

 

V Lubelskie Dni Fotografii

4.04.2011, 12:51:03

W dniach 15-17 kwietnia 2011 rusza już V edycja Lubelskich Dni Fotografii w ACK Chatka Żaka. Tegoroczny festiwal poświęcony został fotografii krajobrazu i architektury. Gościem specjalnym będzie dwóch znakomitych fotografików: Bartosz Dybowski oraz Filip Springer.

Na przybyłych czekają wystawy, spotkania autorskie, warsztaty z naszymi gośćmi, projekcje multimedialne, panele dyskusyjne, a także te kuluarowe rozmowy w gronie uczestników. Na zakończenie kilka rad jak robić zdjęcia, by nie popaść w prawne tarapaty. Dla uczestników Dni Fotografii odbędą się zapisy na wyjazd plenerowy do Kazimierza Dolnego z Filipem Springerem.
(termin zostanie ustalony wspólnie podczas festiwalu).

Wstęp na wszystkie punkty programu jest bezpłatny.

www.fotografia.umcs.lublin.pl

www.facebook.com/GFLublin
 

Wiosenny kurs ABC Fotografowania w ZPAF

29.03.2011, 12:09:43

Już 9 kwietnia rusza wiosenna edycja popularnego kursu "ABC fotografowania". Intensywny, dwumiesięczny weekendowy kurs dla początkujących zapewnia podstawową wiedzę i umiejętności, i pozwoli fotografować od razu z sensem oraz radością, unikając błędów. Mile widziani są także ci, którzy fotografują od jakiegoś czasu, ale czują potrzebę uporządkowania wiedzy lub  szukają motywacji do ponownego zajęcia się fotografią.

Kurs składa się z części praktycznej, fotografowania w plenerze, warunkach studyjnych i ciemni oraz teoretycznej prowadzonej w formie wykładów.

Program obejmuje podstawy techniki, warsztatu i estetyki, opracowania zapisu cyfrowego zdjęć, zasady budowania obrazu fotograficznego, prezentację klasycznej techniki czarno-białej (średni format) łącznie z wykonaniem powiększenia w ciemni. Duży nacisk kładziony jest na zajęcia praktyczne i ćwiczenia plenerowe, rozwijające umiejętności fotograficzne i strategie radzenia sobie z trudnymi tematami i sytuacjami.

Organizatorem kursu są Programy Edukacyjne Okręgu Warszawskiego ZPAF.

Zajęcia (60 godzin) w soboty i niedziele, głównie w godz. 10-14

od 9.04 do 11.06 w siedzibie ZPAF, Plac Zamkowy 8, Warszawa

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

http://www.zpaf-edukacja.pl  lub otrzymać od koordynatora kursu Janusza Lirskiego 

 

Kwietniowe warsztaty fotomontażu

25.03.2011, 11:27:09

Data: 2 kwietnia 2011
Sesja poranna w godzinach 9:00 - 14:00 (max. 20 osób)
Sesja popołudniowa w godzinach 15:00 - 20:00 (max. 20 osób)
Rodzaj: Fotomontaż cyfrowy
Miejsce: Akademia Kompetencji w Katowicach, ul. 11 listopada 13

 

\"\"

 

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak mógłbyś wyglądać na okładce znanego, kolorowego czasopisma lub jak stworzyć fotografię swojego dziecka pośród ulubionych postaci z bajek, zwierzaków czy innych, super-bohaterów?  A może chciałbyś mieć zdjęcie z uwielbianym przez ciebie sportowcem czy aktorem? Albo tak po prostu, marzysz o tym, aby się przenieść na rajskie plaże, nie wychodząc z domu?

 

To wszystko jest możliwe dzięki technice fotomontażu czyli metodzie tworzenia obrazów fotograficznych, polegającej na nałożeniu na siebie fragmentów dwóch lub więcej fotografii. Jej efekty są praktycznie tylko ograniczone inwencją i umiejętnościami autora. Niemal w codziennym życiu, w telewizji, na bilbordach, w Internecie widzimy zaskakujące obrazy reklamowe, będące wynikiem fotomontażu.

 

Na naszych warsztatach udowodnimy, że każdy samodzielnie może zająć się tą techniką. Pokażemy jak znaleźć ciekawy temat, na czym polega zaprojektowanie fotomontażu, jak poprawnie sfotografować obiekt i dobrać odpowiednie oświetlenie, jak komputerowo obrobić zdjęcie, a także jak uzyskać wrażenie spójności i jednolitości prowadzące do wykończenia zdjęcia – wyostrzania obrazu. Szczegóły i rejestracja na: www.akademiasony.pl

 

Do kogo adresowane są warsztaty?

 

Warsztaty są przeznaczone dla osób pragnących dowiedzieć się więcej o technice fotomontażu. Tym samym rozpoczynamy cykl spotkań poświęconych tej tematyce różnicując go na kolejne stopnie zaawansowania i interakcji z jego uczestnikami (szczegóły zostaną przekazane podczas warsztatów).

 

Ze względu na specyfikę tematu i konieczność pracy w małych grupach, warsztaty będą podzielone na dwie takie same sesje. Każda z zarejestrowanych osób może wybrać sobie odpowiednią dla siebie sesję:

 

Sesja poranna: 9.00 – 14.00.
Sesja popołudniowa: 15.00 – 20.00

 

Warsztaty są zorganizowane w taki sposób by po ich ukończeniu każdy z uczestników wiedział jak samodzielnie wykonać poprawne zdjęcie z odpowiednim oświetleniem oraz fotomontaż.

 

Agenda dla sesji porannej: 9.00 – 14.00

 

8.30 – rejestracja uczestników
9.00  – wykład:

 

- na czym polega projektowanie fotomontażu
- jak znaleźć i wybrać ciekawy temat
- dobór obiektów – na podstawie treści, ładunku emocjonalnego, wartości symbolicznej oraz naszych możliwości fotograficznych
- dobór kadru do potrzeb (pionowy/poziomy)
- wykonanie schematu (rysunku) przed wykonaniem zdjęć – ujawnienie potencjalnych problemów
- oprawa powstałego obrazu czyli dodatki w postaci napisów, ramek i elementów graficznych.
- jak sfotografować poprawnie obiekt, aby móc komfortowo użyć go w fotomontażu
- użycie światła naturalnego a błyskowego
- rozmieszczanie światła błyskowego – jak uzyskać modelunek i zasymulować naturalne relacje przestrzenne między obiektami – rzucanie cienia, wzajemne przysłanianie się obiektów.

 

9.45 – Ćwiczenia polegające na poprawnym dobieraniu oświetlenia:

 

- użycie zewnętrznych lamp błyskowych typu HVL, dobór, rozmieszczenie i moc lamp oraz zastosowanie nakładki dyfuzyjne dla uzyskania naturalnego efektu (parasolki i softboxy), odpowiednie upozowanie modeli.

 

11.20 - przerwa
11.30

 

- Komputerowa obróbka zdjęć przy pomocy tabletu piórkowego WACOM
- Ćwiczenia: 

 

-dopasowywanie jasności zdjęć komponentowych w celu uzyskania spójnej sceny oświetleniowej
- edycja w programie graficznym: jak obrysować, wyciąć i umieścić wszystkie zdjęcia komponentowe w jednym dokumencie
- nadawanie obiektom właściwego światłocienia
- właściwe łączenie obiektów – jak uzyskać wrażenie spójności i jednolitości (nadawanie miękkości) oraz wykańczanie zdjęcia – wyostrzanie obrazu.

 

13.15 - przerwa
13.30 - zebranie zdjęć, podsumowanie i omówienie prac.

 

Agenda dla sesji popołudniowej: 15.00 - 20.00

 

14.30 – rejestracja uczestników
15.00 – Wykład:

 

- na czym polega projektowanie fotomontażu
- jak znaleźć i wybrać ciekawy temat
- dobór obiektów – na podstawie treści, ładunku emocjonalnego, wartości symbolicznej oraz naszych możliwości fotograficznych
- dobór kadru do potrzeb (pionowy/poziomy)
- wykonanie schematu (rysunku) przed wykonaniem zdjęć – ujawnienie potencjalnych problemów
- oprawa powstałego obrazu czyli dodatki w postaci napisów, ramek i elementów graficznych
- jak sfotografować poprawnie obiekt, aby móc komfortowo użyć go w fotomontażu
- użycie światła naturalnego a błyskowego
- rozmieszczanie światła błyskowego – jak uzyskać modelunek i zasymulować naturalne relacje przestrzenne między obiektami – rzucanie cienia, wzajemne przysłanianie się obiektów.

 

15.45 – Ćwiczenia polegające na poprawnym dobieraniu oświetlenia: 

 

- użycie zewnętrznych lamp błyskowych typu HVL, dobór, rozmieszczenie i moc lamp oraz zastosowanie nakładki dyfuzyjne dla uzyskania naturalnego efektu (parasolki i softboxy), odpowiednie upozowanie modeli.

 

17.20 - przerwa
17.30 – Komputerowa obróbka zdjęć przy pomocy tabletu piórkowego WACOM. Ćwiczenia:

 

- dopasowywanie jasności zdjęć komponentowych w celu uzyskania spójnej sceny oświetleniowej
- edycja w programie graficznym: jak obrysować, wyciąć i umieścić wszystkie zdjęcia komponentowe w jednym dokumencie
- nadawanie obiektom właściwego światłocienia.
- właściwe łączenie obiektów – jak uzyskać wrażenie spójności i jednolitości (nadawanie miękkości) oraz wykańczanie zdjęcia – wyostrzanie obrazu.

 

19.15 - przerwa
19.30 – zebranie zdjęć, podsumowanie i omówienie prac.

 

Rejestracja na : http://akademiasony.pl/fotomontaz2011.htm. Koszt uczestnictwa w warsztatach wynosi:

 

• 40 złotych brutto od osoby.
• dla uczestników Programu Klientów Sony Centre posiadających kartę Sony Centre, koszt uczestnictwa w warsztatach wynosi 30 zł brutto (25% rabatu). Regulamin Programu dostępny w każdym z naszych salonów oraz na stronie www.sony.pl/program.

 

Liczba miejsc jest ograniczona – maksymalnie 20 osób w każdej sesji. Decyduje kolejność zgłoszeń i dokonywanych opłat na warsztaty. Wstęp wyłącznie za okazaniem dowodu wniesienia opłaty.

Między światłem a cieniem - wystawa Róży Sampolińskiej

25.03.2011, 10:29:14

2 kwietnia 2011 w Krakowie (Da Cesare, Krupnicza 6, Kraków) odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Róży Sampolińskiej.
"Między światłem a cieniem" - to seria portretów w czerni i bieli. Większość fotografii prezentowanych w trakcie wystawy powstała w Berlinie, gdzie Róża Sampolińska spędziła ostatni rok. W tym okresie właśnie nastąpil największy rozwój jej twórczości.

Róża Sampolińska (ur. 1974 r.) – do niedawna związana z korporacjami, tłumacz j. angielskiego. Od niedawna jej życie wypełnia już tylko fotografia. Dotychczasowa ogromna pasja stała się również jej kolejnym zawodem. Fotografią pasjonuje sie od lat, jednak w swoje umiejętności uwierzyła niedawno. Fotografuje od 2,5 roku. Róża ma za sobą publikacje w kilku magazynach fotograficznych, m.in.: Digital Foto Video, Fotografia i Aparaty Cyfrowe, Stern, Snap Me, Pokochajfotografie.pl.

Wystawa będzie otwarta do końca kwietnia. Wstęp wolny.

Rusza druga edycja konkursu na fotoreportaż - Galeria na Puocie

24.03.2011, 16:06:34

Dzięki dużej popularności, jaką cieszyła się pierwsza edycja Galerii Na Puocie, ogólnopolski konkurs na fotoreportaż i wystawa plenerowa w Polanicy-Zdroju staną się imprezą cykliczną. W tym roku temat prac brzmi: "My, Polacy". Zwycięzca Grand Prix otrzyma, jak w zeszłym roku, 1500zł.

 

W pierwszej edycji  Galerii Na Puocie wzieło udział kilkuset fotografów z całej Polski. Jury wybrało sześć cykli, które zawisły na trzy miesiące w sercu Polanicy-Zdroju. Wystawę obejrzało kilkanaście tysięcy osób.

 

\"\\"\\"\"

 

Warto dodać, że uhonorowani w Galerii na Puocie 2010 fotografowie zostali odznaczeni w wielu innych prestiżowych konkursach:

 

- zwycięzca Grand Prix - Łukasz Gniadek - zwyciężył w 5-boju fotopolis 2010

 

- Robert Wiącek dostał aż dwie nagrody w konkursie BZWBK Press Photo 2010: 1. miejsce w kategorii Cywilizacje oraz 3. w kategorii Społeczeństwo

 

- Karolina Jonderko zwyciężyła w IX Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym Portret 2010

 

- Bartosz Mateńko będzie brał udział w sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie 2011 wystawiając pracę wyróżnioną w Galerii na Puocie 2010, czyli cykl "Graffiti - nocni wojownicy".

 

W pierwszej edycji Galerii Na Puocie zwycięskie prace zawisły na ogrodzeniu zamykającym przestrzeń przebudowywanego Parku Zdrojowego. W lipcu 2011r. znaczna część Parku Zdrojowego ma zostać oddana do użytku. Dlatego też miejsce wystawienia prac musi się zmienić.

 

Ze względu na dużą popularność, jaką cieszyła się pierwsza edycja Galerii Na Puocie władze miasta Polanica-Zdrój postanowiły zainwestować w projekt. W tym celu stworzone zostaną stojaki wystawiennicze nawiązujące do ogrodzenia, na którym wisiała Galeria na Puocie 2010. Stojaki te ustawione zostaną w centralnej części Parku Zdrojowego Polanicy-Zdroju. Dzięki temu konkurs i wystawa będą powtarzane w kolejnych latach.

 

\"\"

 

Temat tegorocznego konkursu brzmi: "MY, POLACY". Termin nadsyłania prac: 19 maja 2011, godz. 20. Data otwarcia wystawy: 4 czerwca 2011, godz. 18.

 

Prace należy przesłać korzystając z formularza na stronie www.puot.pl. Organizator podał już także temat konkursu na rok 2012. Temat dostępny na stronie www.puot.pl.

Fotoedycja i archiwizacja-autorskie spotkanie z Jerzym Nogalem

17.03.2011, 21:02:24

W najbliższą sobotę, tj. 19 marca o godz. 19.30 w Warszawskiej Szkole Fotografii (ul. Łazienkowska 14, Warszawa) odbędzie się otwarty wykład fotoreportera i fotoedytora Jerzego Nogala. Tematem spotkania będzie „Fotoedycja i archiwizacja”. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Jerzy Nogal urodził się w Koszalinie. Od 1993 roku związany jest z Gazetą Wyborczą. Początkowo pracował jako fotoreporter koszalińskiej redakcji „Gazeta na Pomorzu”, następnie jako fotoreporter szczecińskiego wydania tej samej gazety. Od 1996 roku pracuje jako fotoedytor mi. in. „Gazety Wyborczej”, „Wysokich Obcasów” jak również innych wkładek i publikacji wydawnictwa Agora. Jest współtwórcą polskiej wystawy upamiętniającej upadek muru berlińskiego „Bramy wolności” (Berlin).

Już w sobotę miłośnicy fotografii będą mogli spotkać Jerzego Nogala osobiście na otwartym wykładzie w Warszawskiej Szkole Fotografii, gdzie opowie o swojej pracy fotoedytora.  Prowadzący przedstawi realia pracy fotoreportera jak i pracy w redakcji, a także opowie o procesie przygotowywania materiałów do składu. Podczas wykładu słuchacze będą mogli przejrzeć archiwalne numery „Gazety Wyborczej” i „Dużego Formatu”, aby dokonać porównania okładek i layoutów.