Aktualności


Otwarty wykład z Włodzimierzem Pniewskim

21.01.2011, 20:35:44

Już w najbliższą sobotę, tj. 22 stycznia o godz. 19.30 w Warszawskiej Szkole Fotografii (ul. Łazienkowska 14) odbędzie się spotkanie z wybitnym fotografem humanistycznym Włodzimierzem Pniewskim. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Więcej informacji na www.wsfoto.art.pl

Podczas wykładu słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z twórczością artysty, głównie w obszarze fotografii reportażu.

Sobotni wykład poprowadzi Włodzimierz Pniewski absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jego prace pojawiły się w wielu tytułach prasowych zarówno w kraju i za granicą, m.in. w kwartalniku "FOTOGRAFIA", tygodnikach "Polityka", "Der Spiegel", "Alta Vista", dziennikach "Die Tages Spiegel", "Die Zeit". Ponadto wystawiał swoje fotografie - indywidualnie w galerii Hybrydy i w klasztorze w Górce Klasztornej (ekspozycja stała) oraz na wystawach zbiorowych. Fotografował w ZSRR, Rumunii, Bułgarii, Hiszpanii i Francji. Włodzimierz Pniewski jest również współautorem wielu okładek tygodników, książek i płyt oraz laureatem Nagrody Młodych im. Wyspiańskiego.


 

Fotografie Joanny Borowiec we Wrocławiu

17.01.2011, 12:36:27

Tym razem Firlej (ul. Grabiszyńska 56, Wrocław) zaprasza do siebie na wystawę Joanny Borowiec "Sny niedokończone". Jej wernisaż odbędzie się 21 stycznia o godzinie 18. Wystawa trwać będzie do 20 lutego, a wstęp na nią jest wolny.

„Moje sny bywają niczym motyle, wirujące, delikatne, nadlatują niespodziewanie chmarą i zanim się im dokładniej przyjrzę, już gdzieś znikają. Czasami jednak zdarza się, że sny przypominają ćmy krążące w mojej głowie jak wokół żarówki. Mnożą się z nadejściem nocy i nie dają się odpędzić. Nie są piękne i porywające jak kolorowe motyle, lecz nachalne i nie dające spokoju, jak zbłąkane dusze. Wywołują niepokój. To łącznicy między światem żywych i zmarłych. Pojawiają się i niespodziewanie znikają. Mimo że nie zawsze je rozumiem i się ich obawiam, czuję, że są dla mnie ważne”../Joanna Borowiec.

Prace obrazują marzenia senne, motywy, urywki wspomnień, które zapewne przejawiają się w snach każdego z nas. Sny – nieodłączni towarzysze losu – zachęcają nas do analizy własnych przeżyć, zrozumienia przeznaczenia. Umożliwiają wydobycie na powierzchnię głęboko skrywanych tajemnic i wzniesienie się ponad sferę doczesną. Zapisy te zrodzone są z wyobraźni, pamięci nietrwałej i efemerycznej. Nie mają być jednoznaczne, powinny wytyczać drogę do wolnej interpretacji, swobodnego odbioru, tak by każdy mógł dopisać do nich własną historię.

Joanna Borowiec - absolwentka Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie, praca dyplomowa w Pracowni Fotografii Kreacyjnej i Ekspresyjnej  pod kierunkiem dr Izabeli Jaroszewskiej. Fotografuje od kilku lat, manager, wielbicielka fotografii analogowej,  pasjonatka filozofii wschodu. Mieszka w Warszawie. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne m.in. w Galerii Schody (Warszawa, 2010), Migawka Klub (Warszawa, 2008), oraz zbiorowe m.in. Międzynarodowe Biennale  Fotografii Artystycznej (Galeria WBPICAK, 2010), Portret 2010 (Miejski Dom Kultury w Kole, 2010), Miesiąc Fotografii w Krakowie (Slide Nite, Kraków, 2010), Otoczenie Projekt (Radom, 2009), Galeria Bezdomna (Białystok, 2009). Wyróżniona w pięciu kategoriach w International Photography Awards 2010 (U.S.A.). Udział w albumie-Projekt Holga 2010.

http://www.joannaborowiec.fotea.pl/

Holga Mon Amour

14.01.2011, 11:56:24

Dzisiaj, 14 stycznia, o godz. 18 w Galerii BWA w Skierniewicach (Reymonta 33) odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Malwiny de Bradé.

"Holga Mon Amour" to cykl zdjęć zrobionych jak sama nazwa wskazuje aparatem Holga. Jest on próbą pokazania, że niedoskonałości sprzętu, plastikowej optyki nie muszą być wadą, a jednym ze środków tworzenia nastrojowych zdjęć.

Autorka wozi ten aparat ze sobą wszędzie, ponieważ jest lekki i mimo pozornej kruchości wytrzymuje on bardzo wiele.

Malwina de Bradé zaprezentuje na wystawie zdjęcia z alternatywnej, trochę zaczarowanej rzeczywistości, istniejącej gdzieś, poza czasem i zgiełkiem współczesnego świata. Jak sama twierdzi, są dla niej odpoczynkiem od zalewającej nas cyfrowej doskonałości.

Malwina de Bradé jest  absolwentką ASP w Warszawie. Jest fotografem, grafikiem, ilustratorem. Maluje. Wystawiała w kultowej Małej Galerii.  Prezentowała tam dwa cykle:  „Niedzielni dandysi” z 1997r. oraz „Bi-cykl” z 2003r. Należy do międzynarodowej grupy fotograficznej „Szare Dni”. Brała udział wielu wystawach w kraju i za granicą.

http://debrade.blogspot.com/

Nabór do tegorocznej edycji Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie rozpoczęty!!!

12.01.2011, 16:44:56

Projekty fotograficzne i multimedialne zgłaszać można od 6 stycznia do 20 lutego 2011. Prace oceniać będzie profesjonalne jury, w skład którego wchodzą czołowi polscy fotografowie i kuratorzy: Mikołaj Długosz, Rafał Milach, Krzysztof Miller, Jakub Śwircz, Wojciech Wieteska oraz Magda Wunsche & Samsel. Z nadesłanych zgłoszeń wybranych zostanie 12 zwycięskich projektów, których lista zostanie ogłoszona 6 marca na stronie festiwalu: www.photomonth.com.

Laureaci, pod kuratorską opieką członków jury, przygotują swoje projekty tak, by zaprezentować je później na indywidualnych, majowych wystawach organizowanych w ramach Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie 2011. Konfrontacja ze spojrzeniem profesjonalistów i wspólne poszukiwanie najlepszej formy i kształtu przyszłej ekspozycji – to cenne doświadczenia i szansa dla wszystkich, którzy twórczo wykorzystują medium jakim jest fotografia.

Tegoroczną innowacją, atrakcyjną zarówno dla widzów jak i uczestników Sekcji ShowOFF, będzie możliwość zakupu wybranych prac laureatów oraz poświęconych im wydawnictw.

Do konkursu zgłaszać można zarówno gotowe, jak i będące w trakcie realizacji projekty fotograficzne i multimedialne. Zdjęcia lub materiały video wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym pobranym ze strony Miesiąca Fotografii, należy przesyłać drogą mailową na adres showoff[at]photomonth.com.

Ostateczny termin nadsyłania projektów mija 20 lutego 2011 roku!!! Szczegóły w Regulaminie i Formularzu zgłoszeniowym na stronie www.photomonth.com.

Fotografowanie w podróży

12.01.2011, 11:15:36

W dniach 18-20 lutego 2011, w Pensjonacie Kacper (ul. Podhalańska 84) w Zakopanem, odbędą się warsztaty "Fotografowanie w podróży".

 

"To nie sprzęt fotograficzny robi zdjęcia. Ta myśl przyświeca moim warsztatom od samego początku. Dlatego nie musisz posiadać lustrzanki za kilka tysięcy złotych, nie musisz w ogóle posiadać aparatu, bo to co mam do powiedzenia to wiedza praktyczna, wynikające z mojej wieloletniej pracy z aparatem w ręku. Praktyka, która pozwoli Ci spojrzeć inaczej na to co i jak fotografujesz, pomoże odnaleźć w sobie pewien rodzaj wrażliwości, który odpowiada za to, że jedne zdjęcia nam się podobają, a inne nie. Nie powiem Ci jak zrobić dobre zdjęcia. Nikt nie jest w stanie tego Ci powiedzieć. Ale powiem Ci co zrobić aby bariery, które spotykasz (mając lub nie świadomość ich istnienia) na swojej fotograficznej ścieżce odeszły w niepamięć. Powiem Ci jak podejść do fotografowania tak, by mieć pełną kontrolę nad tym co robisz, jak to robisz. Pomogę Ci zrozumieć, że fotografia rodzi się w sercu, w głowie, a nie w torbie z drogim sprzętem. W końcu powiem Ci jak poradzić sobie w różnych sytuacjach, które determinują co i jak będziesz fotografował. Dam Ci mnóstwo praktycznych, bo sprawdzonych przeze mnie, rad jak podejść do tematu aby osiągnąć sukces czyli zrobić takie zdjęcia jakie zaplanowałeś. Dobre zdjęcia. I nie ważne czy masz zamiar rozpocząć karierę fotografa – podróżnika czy po prostu chcesz przywieźć dobre zdjęcia z wakacji. Wiedza, którą przekazuje jest uniwersalna. Po prostu pozwala zrobić krok do przodu…” - tak pisze organizator, Piotr Trybalski. 

 

Piotr Trybalski – od kilkunastu lat podróżuje, pisze i fotografuje. Jest dziennikarzem i fotografem, publikował zdjęcia i teksty m.in. w: Magazynie Podróże, Poznaj Świat, Polityce, Wprost, Przekroju, National Geographic, Gazecie Wyborczej, FOCUSIE, Kaleidoscope. Prowadzi blog dla fotografujących podróżników FotografWpodrozy.pl oraz serwis internetowy dla pasjonatów sprawdzonych podróży GoPlanet.pl. Uczestniczył i współorganizował wyprawy ekspedycyjne do Australii, Wenezueli, Mali, na Madagaskar, Indii i Nepalu, Gwatemali. Jego pasją jest odkrywanie podwodnego świata, śledzenie znikających kultur i podróże szlakami world music. Jest współautorem przewodnika „Polska dla Aktywnych”, od 2004 roku organizuje „Festiwal Podróżników Trzy Żywioły” i „Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata”.

 

Więcej informacji na stronie Trybalski.com.

Paweł Młodkowski w Poznaniu

12.01.2011, 00:25:25

"Estetyka destrukcji" to najnowszy projekt fotograficzny Pawła Młodkowskiego, który będzie można obejrzeć od 13 stycznia w Galerii 2pir w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Na wystawie objętej mecenatem Nikon Polska pokazane zostaną zdjęcia bliskie estetyce malarstwa abstrakcyjnego. Zostały one wykonane z wysokości kilkudziesięciu do kilkuset metrów nad ziemią. Fotografie, ukazujące niszczenie jako proces twórczy, uruchamiają grę skojarzeń u widza i odzwierciedlają wyjątkowy sposób patrzenia na rzeczywistość.

Fotografie tworzące projekt "Estetyka destrukcji" zostały wykonane z perspektywy lotu ptaka i ukazują piękno, które jest wynikiem między innymi procesów szkodliwych dla środowiska. Powstały w przeciągu dwóch lat podczas lotów na paralotni między innymi nad kopalniami odkrywkowymi, składowiskami odpadów poprzemysłowych, miejscami robót drogowych związanych z budową autostrad.

"Każde działania na rzecz ochrony środowiska są niezwykle istotne. Poprzez podjęcie tego rodzaju tematyki w pewnym sensie zwracam uwagę na problem ochrony przyrody i naszego wpływu na nią. Jednak moim pierwszorzędnym celem nie było prowokowanie kolejnej debaty między ekologami a przedstawicielami szeroko rozumianego przemysłu. Poszukując piękna w destrukcji, szukałem potwierdzenia tezy, że niszczenie jest procesem twórczym. Myślę, że w kategoriach czysto wizualnych, tak właśnie jest." mówi autor zdjęć.

Wystawę można obejrzeć od 13 do 28 stycznia 2011 r. w Galerii 2pir w Poznaniu w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Wernisaż wystawy odbędzie się 12 stycznia o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Informacje o fotografie:

Paweł Młodkowski - fotograf i pilot paralotniowy, właściciel firmy Locolot, specjalizujący się w fotografii lotniczej. Nagradzany i wyróżniany w polskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych m.in.: trzykrotnie w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic Polska (2006, 2007 - wyróżnienia; 2008 Grand Prix), zdobywca złotego i dwóch srebrnych medali oraz kilku wyróżnień w International Photography Awards (2008, 2010). Fotograf od kilku lat współpracuje z Nikon Polska.

Plfotowicze w rajdzie Budapest-Bamako

11.01.2011, 10:01:52

15 stycznia z Budapesztu na Węgrzech startuje kolejna edycja słynnego rajdu Budapest-Bamako. Impreza jest organizowana od 2005 roku i przez jej organizatorów jest nazywana "tańszym rajdem Paryż-Dakar". Nie jest to typowa impreza sportowa - to bardziej gratka dla miłośników podróży, przygód i motoryzacji.

 

Uczestnicy zabawy, jak co roku, włączą się działalność charytatywną na terenie Afryki - wspomagają szkoły, dofinansowują budowę ujęć wody w Mali. Jest to największy amatorski rajd na świecie - poza klasą wyścigową dla zawodowych kierowców, startuje też kategoria turystyczna. Trasa rajdu biegnie przez tereny 9 krajów, w tym cztery afrykańskie: Maroko, Mauretanię, Senegal i Mali. Drużyny mają do pokonania ok. 9000km w 15 dni.

 

W tym roku w rajdzie startują nasi użytkownicy: Kamila i Bartek Budrewiczowie. Relacja na żywo z całego rajdu będzie się na bieżąco pojawiać się na blogu całej drużyny, pod adresem: http://power-rangersteam.blogspot.com. Więcej informacji o całej imprezie na stronie: http://www.budapestbamako.org/en.
 

Gadające głowy

10.01.2011, 20:00:14

11 stycznia o godz. 13, w Galerii Światłocień (ul. Drobnera 5, Wrocław) będzie miało miejsce otwarcie wystawy pt. "Gadające głowy".

Cykl  fotografii  „Gadające Głowy” prezentuje wybrane fragmenty projektu edukacyjno-artystycznego towarzyszącego drugiemu semestrowi  pracowni technik fotograficznych  Macieja Stawińskiego.

Autorzy koncepcji zdjęć - uczestnicy projektu – kreowali wizję swojej symbolicznej martwej natury, wkraczającej w tematykę współczesną. Konieczna  do uporządkowania prac  typologia pewnych elementów formalnych wskazała uczestnikom na potrzebę inwencji i zdolności do wizualizacji. Materializacja wizji następowała jako działanie zbiorowe (w studio) w formie kroków i korekt, które doprowadziły prace do  kształtu fotogenicznego.

Problematyka prac związana jest z tożsamością wspólczesnego bohatera zbiorowego. Wskazuje na wagę symbolicznego istnienia przedmiotów, a poprzez to, pozwala odświeżyć spojrzenie na martwą naturę.

Sekcja ShowOFF

7.01.2011, 18:05:16

Rozpoczęto nabór do tegorocznej edycji Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie. Projekty fotograficzne i multimedialne zgłaszać można od 6 stycznia do 20 lutego 2011. Prace oceniać będzie profesjonalne jury, w skład którego wchodzą czołowi polscy fotografowie i kuratorzy: Mikołaj Długosz, Rafał Milach, Krzysztof Miller, Jakub Śwircz, Wojciech Wieteska oraz Magda Wunsche & Samsel. Z nadesłanych zgłoszeń wybranych zostanie 12 zwycięskich projektów, których lista zostanie ogłoszona 6 marca na stronie Festiwalu www.photomonth.com.

Laureaci, pod kuratorską opieką członków jury, przygotują swoje projekty tak, by zaprezentować je później w na indywidualnych, majowych wystawach organizowanych w ramach Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie. Konfrontacja ze spojrzeniem profesjonalistów i wspólne poszukiwanie najlepszej formy i kształtu przyszłej ekspozycji – to cenne doświadczenia i szansa dla wszystkich, którzy twórczo wykorzystują medium jakim jest fotografia.

Tegoroczną innowacją, atrakcyjną zarówno dla widzów jak i uczestników Sekcji ShowOFF, będzie możliwość zakupu wybranych prac laureatów oraz poświęconych im wydawnictw.

Do konkursu zgłaszać można zarówno gotowe, jak i będące w trakcie realizacji projekty fotograficzne i multimedialne. Zdjęcia lub materiały video wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym pobranym ze strony Miesiąca Fotografii, należy przesyłać drogą mailową na adres showoff[at]photomonth.com. Ostateczny termin nadsyłania projektów mija
20 lutego 2011 roku.

Lidia Makowska w Gdańskiej Galerii Fotografii

4.01.2011, 16:42:26

W środę, 5 stycznia o godzinie 17.00 Gdańska Galeria Fotografii, w ramach projektu "Album dla Gdańska" gościć będzie Lidię Makowską.

Lidia Makowska, prezeska Stowarzyszenia Kultura Miejska i koordynatorka inicjatywy mieszkańców wrzeszcz.info.pl podejmie temat „miasta kreatywnego”. Co to jest? Czy to raczej modny slogan, zaczerpnięty z tytułu książki Charlesa Landry pt. "The Creative City: A toolkit for urban innovators", czy też narzędzie, stwarzające mieszkańcom przestrzeń do działań twórczych? Jak kultura łączy się aktywnością pro-ekologiczną i obywatelską? Czy powszechna dostępność aparatów cyfrowych i Internetu znosi granicę pomiędzy zawodowymi artystami a twórcami amatorami (mieszkańcami)? Punktem wyjścia do rozmowy jest namysł nad miejscem dla kultury w obywatelskiej przestrzeni Gdańska. Co można zrobić, by miasto stało się społecznym dziełem sztuki?

Lidia Makowska - z wykształcenia kulturolożka i germanistka. Przez długi czas związana z Nadbałtyckim Centrum Kultury, gdzie zajmowała się głównie współpracą kulturalną z krajami nadbałtyckimi. Współpracowała też między innymi z największą siecią organizacji kulturalnych w Brukseli - Culture Action Europe, którą zamieniła jednak na działania lokalne, prowadzone na terenie Gdańska i  mikrolokalne - wrzeszczańskie. Swoim nazwiskiem firmuje Stowarzyszenie Kultura Miejska, inicjatywę Indeks 73 i portal wrzeszcz.info, w których spotykają się kultura, polityka i sztuka.

Spotkanie z Lidią Makowską będzie trzecim z cyklu wykładów przewidzianych w programie towarzyszącym wystawie pokonkursowej Album dla Gdańska 2010. Pozostałe to:

09.01.2011, godz. 18.00 – Tomasz Błyskosz: 20 lat prac konserwatorskich przy gdańskich zabytkach

10.01.2011, godz. 17.00 – Mirosław Baka: Długi film o aktorstwie

11.01.2011, godz.17.00 – Paweł Mazur, Interakcja

13.01.2011, godz. 17.00 – Maciej Kosycarz: Fotograficzne opowieści o tajemnicach zawodu fotoreportera

15.01.2011, godz. 17.00 – Mieczysław Abramowicz: Za Pamięć naszą i waszą

22.01.2011, godz. 17.00 – Barbara Szczepuła: O bohaterach moich książek

27.01.2011, godz. 17.00 – Małgorzata Paszylka-Glaza: Gdańsk i jego artyści w XIX wieku

29.01.2011, godz. 13.00 – Andrzej Trzeciak: Młode Miasto-inne miasto-nowe miasto. Historia, ludzie, perspektywy.

Bajka Masajka

3.01.2011, 12:40:20

Galeria Pauza (ul. Floriańska 18/5, Kraków) zaprasza na pierwszy w tym roku wernisaż, który odbędzie się 8 stycznia o godz. 20. Tym razem otworzona zostanie wystawa Macieja Cieślaka, zatytułowana "Bajka Masajka". Wystawa potrwa do 9 lutego.

Projekt Bajka Masajska jest fotograficzną ilustracją jednej z afrykańskich bajek archetypicznych. To opowieść o męskiej inicjacji: marzeniach, stracie, poczuciu słabości, pokonywaniu lęków, słuchaniu ludzi, nie uleganiu pozorom oraz odkryciu i uznaniu własnej siły. Tradycyjne plemiona afrykańskie są dziś ostatnimi depozytariuszami starych bajek i opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Niestety w dobie naporu cywilizacji, plemiona te ulegają dezintegracji i wiele przekazów bezpowrotnie ginie, gdyż nie są nigdzie zapisane. Projekt był okazją do stworzenia takiego zapisu. Prezentowany materiał powstał w trakcie dwóch wypraw autora do Laikipii – enklawy zamieszkałej przez plemię Masajów, leżącej na terytorium Kenii. Ilustracje powstały w czasie spotkań z mieszkańcami kilku wiosek masajskich w kwietniu 2010. Tam też w czasie jednego z wieczornych spotkań z mężczyznami przy ognisku, autor usłyszał i zapisał tą bajkę.

Maciej Cieślak (ur. 1967, Dębica) – fotograf, doktor fizyki, doradca kapitałowy. Absolwent Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików. Mieszka i pracuje w Warszawie. Fotografią profesjonalnie zajmuje się od trzech lat. Specjalizuje się w fotografii portretowej i reporterskiej. Jego pasją jest również fotografia podróżnicza. Nagrodzony w tegorocznym Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geografic w kategorii „Ludzie”.

Teaser nowej wersji graficznej

30.12.2010, 09:56:48

Drodzy użytkownicy,

 

jak na pewno zauważyliście, przez ostatnią dobę Plfoto.com zmieniło nagłówek i stopkę. Ten zabieg miał na celu zebranie Waszych opinii na temat planowanego liftingu graficznego serwisu i uniknięcie problemów, z jakimi spotkaliśmy się podczas wdrożenia poprzedniej szaty graficznej. Za wszystkie (i te negatywne, i pozytywne) bardzo dziękujemy i na pewno weźmiemy je pod uwagę przed pełnym wdrożeniem nowych elementów. Sugestie możecie wciąż przesyłać na adres admin@plfoto.com. Dziękujemy za pomoc :-)

Pierwsze wrocławskie spotkanie Plfoto.com

29.12.2010, 10:28:54

Pod koniec listopada Plfoto.com obchodziło swoje 10. urodziny. Z tej okazji zaplanowaliśmy między innymi kilka spotkań w różnych miastach Polski. Pierwsze z nich odbyło się 12 grudnia w krakowskiej Pauzie. Drugie odbędzie się w sobotę, 29 stycznia, we wrocławskim ODA "Firlej" (ul. Grabiszyńska 56). Początek o godz. 16.

 

Wszystkich zainteresowanych pokazaniem swoich prac zapraszamy do nadsyłania linków do swoich zdjęć na adres admin@plfoto.com. Z wybranymi użytkownikami skontaktujemy się osobiście.

Ballada bezludna

23.12.2010, 12:12:51

W Nowym Roku Galeria Da Vinci w Jastrzębiu Zdroju zaprasza na wystawę Marka Gruma zatytułowaną "Ballada bezludna". Będzie to kolejna prezentacja tego projektu na Górnym Śląsku.

Fotografie, poprzez które Marek Grum definiuje interesujące go nurty artystyczne w fotografii - prace bowiem nawiązują do estetyki piktorialnej, stylu i idei kultywowanych przez twórców bliskich Kieleckiej Szkole Krajobrazu. Zdjęcia konsekwentnie realizują jeden, wybrany temat. Artysta posługuje się kompozycją umiejętnie i z wyczuciem. Rozbija geometrię płaszczyzn dynamizując przestrzeń. Malowniczo współgra światło, biel i czerń - już nie realność, jeszcze nie abstrakcja - dając efekt delikatnej poetyki przestrzeni pejzażu bezludnego, acz przecież tkniętego ludzką ręką.

Malarski efekt jaki osiąga Grum z pozoru prosty, spokojny, powściągliwy, przepełniony jest mocnymi akcentami i emocjami. Kompozycja, układ linii i cieni wiedzie patrzącego do światła i nadziei lub do tajemnicy skrytej w ciemności, od głównego tematu w rozgrywający się bezmiar spokoju. Swą wyrazistość stylistyczną Grum kształtuje realizując artystyczną twórczość w gronie fotografów skupionych wokół piktorialni.art.pl, fotoklub.szczecin.pl.

Marek Grum - mieszkaniec Polic, od 2007 należy do Fotoklubu Szczecin. W dorobku posiada kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich, wystawy zbiorowe i indywidualne.

"Ballada bezludna" Marek Grum

Galeria Da Vinci

ul. Witczaka 3 a, Jastrzębie Zdrój

Wystawa czynna od 3 do 31 stycznia 2011

 

Modeluj światłem z Plfoto.com i Galaktyką!

21.12.2010, 13:21:58

Wraz z wydawnictwem Galaktyka zapraszamy do udziału w konkursie "Modelowanie światłem", w którym można wygrać książkę Allison Earnest o tym samym tytule.

 

Zasady są proste: nawiązujące do tytułu książki zdjęcie opublikuj w Plfoto.com w dniach od 21 do 26 grudnia (w tytule wpisując "Modelowanie światłem"). Pięć najciekawszych prac zostanie nagrodzonych. Ze laureatami skontaktujemy się mailowo do 30 grudnia.

 

Zapraszamy do zabawy!

Lech Lechowicz i jego eseje

18.12.2010, 20:59:41

Yours Gallery i Fundacja Archeologii Fotografii zapraszają na premierę książki Lecha Lechowicza pt. "Fotoeseje. Teksty o fotografii polskiej". Spotkanie z autorem odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 20 grudnia, o godzinie 19 w Yours Gallery (ul. Krakowskie Przedmieście 33, Warszawa). W rozmowie poświęconej książce oraz polskiej fotografii udział weźmie Lech Lechowicz - krytyk, historyk fotografii, kustosz Działu Fotografii i Technik Wizualnych Muzeum Sztuki w Łodzi, a także Anna Theiss - krytyk sztuki.

Akt 3. Naked Wind w Starej Galerii ZPAF

17.12.2010, 16:50:33

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Warszawski oraz autorzy zapraszają na promocję albumu i wernisaż wystawy towarzyszącej "Akt 3. Naked Wind" Jana Berdaka, Jacka Jędrzejczaka i Sergiusza Sachno. Otwarcie będzie miało miejsce w Starej Galerii ZPAF (Plac Zamkowy 8, Warszawa), we wtorek, 21 grudnia, o godzinie 18. Wystawa potrwa do 7 stycznia 2011 roku. Wstęp wolny.

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2011

15.12.2010, 22:25:37

Ujawniamy pierwsze szczegóły dotyczące kolejnej, dziewiątej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie, zaplanowanej na maj 2011 roku! Jednocześnie z radością informujemy, że edycja ósma walczy o nagrodę w konkursie organizowanym przez Radiowy Dom Kultury Trójki w kategorii Wydarzenie Roku.

Krakowski Miesiąc Fotografii tym razem będzie w całości kuratorowany przez znany już z wcześniejszych edycji Festiwalu duet Adam Broomberg – Olivier Chanarin. W zaproponowanym przez nich programie podstawowym zagadnieniem stanie się kwestia tożsamości artysty, której towarzyszyć będzie szersza refleksja nad tworzeniem fikcyjnych postaci w obrębie współczesnej sztuki.

W przeciwieństwie do wcześniejszych edycji, w tym roku organizatorzy zrezygnowali z nadrzędnego tematu, organizującego kolejne wystawy, na rzecz wyboru określonej strategii artystycznej, której podporządkowane będą prezentowane dzieła. We współpracy pisarzy i artystów powstaną sylwetki i prace fikcyjnych fotografów, które zostaną zaprezentowane podczas Festiwalu. „Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się zakwestionować ideę artysty jako marki” – wyjaśniają kuratorzy. Centralnym wydarzeniem Miesiąca Fotografii w Krakowie 2011 będzie wystawa w Bunkrze Sztuki, prezentująca prace ponad trzydziestu wpływowych artystów z całego świata i ukazująca historyczne tło podjętej strategii. Zgodnie z tym założeniem skonstruowane zostaną również pozostałe elementy programu. Tożsamość prawdziwych autorów: uznanych pisarzy i gwiazd fotografii, pozostanie ukryta aż do otwarcia Festiwalu.

Uzupełnieniem tegorocznego Miesiąca Fotografii będzie wystawa publikacji zgłoszonych poprzez stronę Self Publish Be Happy, promującej /selfpublishing/, czyli niskonakładowe publikacje tworzone bezpośrednio przez artystów.

Organizatorzy nie zapominają o cieszącym się ogromnym powodzeniem programie wydarzeń towarzyszących: w tym roku będą to między innymi audycje radiowe, w których fikcyjne biografie artystów ukazane zostaną jako niezależne dzieła sztuki literackiej, projekcje filmów, czytelnia, oraz spotkania z artystami, którzy zaprezentują swoje projekty. W ramach Miesiąca Fotografii odbędzie się także rozstrzygnięcie Sittcomm Award, międzynarodowego konkursu, uznawanego za najważniejszy w dziedzinie fotografii w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowej, oraz znane z wcześniejszych edycji Festiwalu wystawy młodych twórców w ramach ShowOFF, multimedialne projekcje fotografii zorganizowane w przestrzeni miasta pod szyldem Slide Nite, liczne spotkania, projekcje, dyskusje, wykłady, warsztaty i przegląd portfolio. Nowością będzie możliwość zakupu prac pokazywanych w ramach sekcji ShowOFF.

Dreamland - inny świat Doroty Wróblewskiej

13.12.2010, 17:29:34

Już 17 grudnia w Firleju odbędzie się otwarcie wystawy cyklu fotografii „Dreamland” Doroty Wróblewskiej, wyróżnionego w konkursie Prix de la Photographie w 2007 roku. Barwne prace artystki wkraczają w intymne rejony ludzkiej podświadomości odpowiedzialne za najbardziej bezczelne wizje i ukryte pragnienia, które pozbawiają jednostkę twardej cielesności.

Sny nie mają na celu skrywania czegokolwiek, wręcz odwrotnie - przekazują ważne informacje do świadomości. A to oznacza, że nieświadomość ujawniająca się w snach, jest rodzajem siły, kierującej świadomą jaźnią. Freud postrzegał nieświadomy, przejawiający się w snach, aspekt jaźni jako infantylny i animalistyczny, a jawną treść snów jako ukryte odreagowanie społecznie nieakceptowanych popędów. Dopiero Carl Jung odkrył, że nieświadoma jaźń ujawniająca się w snach jest mieszaniną niższych i wyższych duchowych bodźców.

Fotografie Doroty Wróblewskiej z cyklu „Dreamland” inspirują i stymulują naszą świadomość oraz poruszają twórczą nieświadomość. Porządkują i pozwalają zrozumieć wewnętrzny świat autorki. Podobnie jak sny, prace Doroty kompensują wewnętrzną nierównowagę i wspomagają proces rozwoju osobowości. Posiadają zarówno obiektywne, jak i subiektywne płaszczyzny interpretacji. Interpretacje obiektywne są odbiciem codziennego życia autorki, jej stosunków ze światem zewnętrznym. Interpretacje subiektywne reprezentują wewnętrzne życie artystki, jej myśli i uczucia”.

Dorota Wróblewska jest absolwentką Europejskiej Akademii Fotografii. Zajmuje się głównie portretem i fotografią inscenizowaną. Interesuje się wpływem nieświadomości na proces twórczy. Dyplom zrealizowała w Pracowni Fotografii Kreacyjnej Izabeli Jaroszewskiej. Swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych między innymi w Galerii Luksfera, VI Krakowskiej Dekadzie Fotografii, wystawie towarzyszącej V Międzynarodowemu Festiwalowi w Łodzi, SPOT. Od 2008 roku wraz z Moniką Ostrowską tworzą pod nazwą Aparatki.

„Dreamland” Dorota Wróblewska

Firlej

ul. Grabiszyńska 56, Wrocław

Wernisaż: 17 grudnia, godz. 18

Wystawa trwa do 19 stycznia

Wstęp wolny

VI Aukcja Polskiej Fotografii

11.12.2010, 11:47:56

W nawiązaniu do tradycji z lat poprzednich, Okręg Warszawski ZPAF jest organizatorem aukcji fotograficznej przeznaczonej dla osób zainteresowanych kolekcjonowaniem fotografii, spełniającej normy i standardy zarówno pod względem estetyki obrazu, elementów merytorycznych. jak i technicznych (trwałości obrazu).

Ideą naszych aukcji jest przede wszystkim propagowanie kolekcjonerstwa, które nie zawsze musi być traktowane jako hobby dla bogatych, szukających możliwości lokaty kapitału ludzi, instytucji kultury, czy pasjonatów gatunku. Zbieranie fotografii można rozpocząć na każdym etapie niezależnie od statusu materialnego. Stąd na aukcji pojawiają się obiekty, których cena wywoławcza oscyluje w granicach 200 – 300 zł (papiery solne, cyjanotypie Pawła Janczaruka), po 10 000 zł – fotoperformance Leszka Golca (Laboratorium).

Duży nacisk na aktualnej Aukcji położono także na „aspekt hande made’u”. Większość prac to odbitki bromowe lub zdjęcia wykonane w technikach unikatowych. W wypadku wydruków, w większości wypadków organizatorzy zapewniają (wiedząc gdzie i jak były drukowane), iż powstawały pod nadzorem autorskim. Zakres tematyki i typologii zawiera się między portretem, szeroko rozumianym aktem, pejzażem, pracami estetyzującymi, kierunkami - decentryzmem, konceptualizmem, post modernizmem.

Wszyscy zainteresowani mogą odwiedzać wystawę przedaukcyjną, która udostępniona zostanie 14 grudnia w Starej Galerii ZPAF oraz aktywnie uczestniczyć w samej Aukcji w dniu 18 grudnia o godzinie 16. Tak jak w latach poprzednich istnieje możliwość rezerwacji obiektów drogą elektroniczną - podając numer obiektu, cenę maksymalną w wypadku chęci licytacji obiektu oraz pełne dane kontaktowe. W wypadku braku zainteresowania, staną się Państwo nabywcami obiektu za cenę wywoławczą - w wypadku zainteresowania innych osób, osoba prowadząca aukcję będzie licytować obiekt w Państwa imieniu do górnej granicznej kwoty jaką Państwo zaproponują.

Lista autorów:

Andraka Elżbieta, Barna Szymon, Billewicz Maciej, Borys Anna, Budzyński Tomasz, Bujak Adam, Bulińska Marta, Bułhak Jan, Carnelli Lechosław, Czarnecki Grzegorz, Dubus Barbara, Filutowski Piotr, Gmerek Ewelina, Golec Leszek, Hartwig Andrzej, Hubert Humka, Jama Waldemar, Janczaruk Paweł, Jankowski Marcin, Jędrzejczak Jacek, Kamiński Krzysztof, Korsak Wojciech, Krawiec Georgia, Lachowicz Andrzej, Lewczyński Jerzy, Łada Andrzej, Łada Justyna, Łapiński Jerzy, Łojko Andrzej, Łopieński Bogdan, Łyczywek Krystyna, Malinowski Jerzy, Młodkowski Paweł, Morek Jan, Mormul Jowita, Mościcki Tomasz, Nowotka Wiktor, Olejnikowska Jagna, Opaliński Krzysztof, Pierściński Paweł, Pisula-Mandziej Anna, Pisuk Maciej, Piwowarczyk Jerzy, Piwowar Katarzyna, Pollesch Konrad, Pozerskis Romualdas, Pręgowski Stanisław, Rycerska Jolanta, Resiak Łukasz, Sachno Sergiusz, Salij Aleksander, Sikora Tomek, Sita Michał, Skwara Karina, Stysiak Marta, Szurkowski Leszek, Tomaszewski Tomasz, Turno Wiesław, Tworos Marcin, Węgrzyn Witold, Widmańska Katarzyna, Witchen Edyta, Wołkow Wiktor, Woś Stanisław, Zduńczyk Małgorzata (Gonia).

„VI Aukcja Polskiej Fotografii”

18 grudnia 2010, godzina 16,

Stara Galeria ZPAF

Plac Zamkowy 8, Warszawa