Aktualności


Spotkanie z Agnieszką Rayss w Gdańskiej Galerii Fotografii

5.03.2011, 20:54:17

We wtorek 8 marca o godz. 17 w Gdańskiej Galerii Fotografii (ul. Grobla I 8/11, Gdańsk) odbędzie się spotkanie z Agnieszką Rayss.

Agnieszka Rayss w swojej praktyce artystycznej analizuje współczesne zjawiska popkultury. "American Dream" to jej najnowszy album fotograficzny, dokument poświęcony kobietom, ich potrzebie uczestnictwa w złudnym świecie reklamy i dążeniu do kariery opartej na sławie, urodzie i pięknym ciele. Autorkę zainspirowała popularność konkursów piękności, programów telewizyjnych i ich wpływ na codzienne życie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w ostatnich latach. Zaobserwowała tym samym zmianę pozycji kobiet i sposobu kształtowania się ich świadomości i tożsamości. Rayss nie ocenia swoich bohaterek, jej intencją jest raczej ich wspieranie. Poszczególne postacie przedstawia poprzez ich własne wypowiedzi i portrety miejsc, które jej bohaterki chciałyby porzucić lub w których doznają rozczarowań niespełnionego marzenia o lepszym(?) życiu. Agnieszka Rayss w formie fotokastu ( wideoklipu z fotografiami) i książki zaprezentuje projekt i opowie o jego realizacji.

Agnieszka Rayss (1970) – fotoreporterka, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Sorbonie, Studium Fotografii ZPAF, Europejskiej Akademii Fotografii i Laboratorium Reportażu przy Collegium Civitas, uczestniczka warsztatów Agencji Fotograficznej VII we Francji, finalistka konkursu Hasselblad Masters 2009 za projekt Beautiful Bodies poświęcony kulturystom, laureatka konkursów Newsreportaż i Grand Press Photo, a ostatnio także Picture of the Year. Freelancerka, mieszka w Warszawie. Zainteresowana głównie przemianami i transformacją społeczną krajów Europy postkomunistycznej w kontekście pozycji kobiet, płci i sportu. Publikowała w „Rzeczpospolitej”, „Polityce” i „Przekroju”. Projekt American Dream był prezentowany podczas festiwalu Noorderlicht i Biennale w Pradze, Wilnie i Kownie. Agnieszka Rayss jest współzałożycielką grupy fotograficznej SPUTNIK PHOTOS oraz jedną z autorek zdjęć na aktualnie prezentowanej w Gdańskiej Galerii Fotografii wystawie IS (not).

 

Fotografowanie w podróży - II edycja warsztatów w Zakopanem

3.03.2011, 19:40:48

Plan Warsztatów Fotograficznych „Fotografowanie w podróży”

8-10 kwietnia 2011, Dom Wypoczynkowy Jadzia, ul. Strążyska 22, Zakopane

Piotr Trybalski tak pisze o fotografii:

„To nie sprzęt fotograficzny robi zdjęcia. Ta myśl przyświeca moim warsztatom od samego początku. Dlatego nie musisz posiadać lustrzanki za kilka tysięcy złotych, nie musisz w ogóle posiadać aparatu, bo to co mam do powiedzenia to wiedza praktyczna, wynikające z mojej wieloletniej pracy z aparatem w ręku. Praktyka, która pozwoli Ci spojrzeć inaczej na to co i jak fotografujesz, pomoże odnaleźć w sobie pewien rodzaj wrażliwości, który odpowiada za to, że jedne zdjęcia nam się podobają, a inne nie. Nie powiem Ci jak zrobić dobre zdjęcia. Nikt nie jest w stanie tego Ci powiedzieć. Ale powiem Ci co zrobić aby bariery, które spotykasz (mając lub nie świadomość ich istnienia) na swojej fotograficznej ścieżce odeszły w niepamięć. Powiem Ci jak podejść do fotografowania tak, by mieć pełną kontrolę nad tym co robisz, jak to robisz. Pomogę Ci zrozumieć, że fotografia rodzi się w sercu, w głowie, a nie w torbie z drogim sprzętem. W końcu powiem Ci jak poradzić sobie w różnych sytuacjach, które determinują co i jak będziesz fotografował. Dam Ci mnóstwo praktycznych, bo sprawdzonych przeze mnie, rad jak podejść do tematu aby osiągnąć sukces czyli zrobić takie zdjęcia jakie zaplanowałeś. Dobre zdjęcia.

I nie ważne czy masz zamiar rozpocząć karierę fotografa – podróżnika czy po prostu chcesz przywieźć dobre zdjęcia z wakacji. Wiedza, którą przekazuje jest uniwersalna. Po prostu pozwala zrobić krok do przodu…”

Informacje praktyczne:

Termin: 8-10 kwietnia 2011 (piątek – niedziela)

Ilość osób: mała, kameralna grupa do 15 osób

Miejsce: Zakopane, Dom Wypoczynkowy Jadzia, ul. Strążyska 22, Zakopane

Początek warsztatów: piątek, godz. 21.00 (wariant 1) lub sobota, godzi. 10 (wariant 2)

Koszt warsztatów:

Wariant 1: 490 zł

Cena zawiera: zajęcia od piątku do niedzieli, dwa noclegi, pełne wyżywienie (w tym wegetariańskie , piątek – kolacja, sobota – śniadanie, obiad, kolacja, niedziela – śniadanie, obiad), dostęp do Internetu, certyfikat ukończenia warsztatów, skrypt z warsztatów, możliwość swobodnych, bezpretensjonalnych rozmów o swoich zdjęciach i fotografii.

Wariant 2: 450 zł

Cena zawiera: zajęcia od soboty do niedzieli, jeden nocleg, pełne wyżywienie (w tym wegetariańskie, sobota – śniadanie, obiad, kolacja, niedziela – śniadanie, obiad)), dostęp do Internetu, certyfikat ukończenia warsztatów, skrypt z warsztatów, możliwość swobodnych, bezpretensjonalnych rozmów o swoich zdjęciach i fotografii.

Formularz zgłoszeniowy i program warsztatów można znaleźć tutaj

Plan Warsztatów:

Piątek, 8 kwietnia

21.00 – Rozpoczęcie warsztatów

Wykład „Czym jest fotografowanie w podróży”, rozmowy kuluarowe o fotografii, kolacja, pokaz fotokastu „W 10 lat dookoła świata”

Sobota, 9 kwietnia

9.00 – śniadanie

10.00 – Jak się przygotować do wyjazdu fotograficznego.

Jeśli myślisz, że fotografowanie zaczyna się w momencie kiedy wysiadasz z samolotu w jakimś odległym miejscu – jesteś w wielkim błędzie. Gro pracy musisz wykonać na długo przed wyjazdem. Jak się więc do tego przygotować, skąd czerpać wiedzę na temat miejsc, co czytać, co oglądać, z kim się spotykać? Skąd można przywieźć interesujące zdjęcia? Co warto wiedzieć o… sobie samym? I o swoim sprzęcie fotograficznym?

11.00 – Jak zaplanować wyjazd fotograficzny?

Znasz miejsce, wiesz co chcesz fotografować. Przed tobą logistyka. Z czym się musisz liczyć na lotnisku, w samochodzie, w samolocie a może na rowerze? Czym się różni fotografowanie z wykorzystaniem różnych środków lokomocji? Skąd czerpać informację na temat optymalnego terminu wyjazdu i kiedy to jest? Jak się spakować? Co zabrać?

12.00 – Jak zorganizować sobie plan pracy w czasie wyjazdu fotograficznego?

Jesteś na miejscu. Co dalej? Jak zaplanować pracę, w jakich porach dniach fotografować i co fotografować? Gdzie spać, jak się poruszać? Fotografować w grupie, w samotności? Z przewodnikiem? Jak się ubrać i jak sie zachowywać? Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i sprzętu. Jak analizować i oceniać swoje zdjęcia na miejscu?

13.00 – Jak wybrać sprzęt do fotografii podróżniczej?

Czy lustrzanka za 7 tys. zł rozwiąże Twoje problemy fotograficzne? Jak myśleć o sprzęcie aby wydatki były adekwatne do potrzeb, możliwości i celów fotografowania. Jaki sprzęt się nadaje, a jaki nie? Które obiektywy spełnią swoje zadanie, a o których nie ma co myśleć. Czy aparat kompaktowy to odpowiedni sprzęt dla fotografującego podróżnika. Jak i gdzie kupować sprzęt fotograficzny? Jak kreatywnie korzystać z funkcji aparatu?

14.00 – Obiad

16.00 – Wyposażenie fotografa – podróżnika czyli rzecz o akcesoriach

Dodatki – czasem niezbędne, momentami zupełnie niepotrzebne. Fotobanki, lampy błyskowe, filtry, gripy, systemy zasilania – w tym słonecznego, osłony, ochraniacze, torby, plecaki, systemy transportowe, statywy, monopody, laptopy, netbooki… Jakie wybrać i po co, gdzie kupić, jak się nie dać naciągnąć na zakupy rzeczy, które nigdy nam się nie przydadzą?

17.00 – Jak magazynować i archiwizować zdjęcia?

Jak dbać o zapisane zdjęcia jeszcze na miejscu, w plenerze? Jak je magazynować, jak przechowywać, jak uniknąć utraty prac? Jak przechowywać zdjęcia w domu, jak je selekcjonować, jak zabezpieczyć? Dlaczego Raw jest lepszy od JPG-a czy TIFF-a?

18.00 – Jak sprzedać zdjęcia z podróży i czy to się w ogóle da zrobić?

Stocki fotograficzne, agencje, fotoedytorzy, magazyny… Czy na fotografii podróżniczej da się zarobić? Jak stworzyć portfolio, gdzie i komu prezentować zdjęcia, jak rozmawiać z fotoedytorami z redakcji kolorowych magazynów, jakie zdjęcia się „sprzedają”, a o jakich można zapomnieć? Jak przygotować zestaw zdjęć do publikacji?

19.00 – Kolacja

20.30 – Warsztaty: ocena i dyskusja nad zdjęciami uczestników zajęć.

Każdy z uczestników pokaże do 5 – jego zdaniem najlepszych – zdjęć, dyskusja nad celem fotografowania, techniką, sposobem podejścia do fotografowanego tematu.

Na koniec odbędzie się prezentacja zdjęć z podróży prowadzącego warsztaty i historii ich powstania.

Niedziela, 10 kwietnia

9.00 – śniadanie

10. 00 – Jak fotografować ludzi?

Dlaczego teleobiektyw nie służy do fotografowania ludzi? Jak i czy rozmawiać z ludźmi, których chcemy fotografować? Jak to robić w różnych kulturach, częściach świata? Jak fotografować w krajach muzułmańskich? Człowiek, a miejsce w którym żyje – czym jest portret społeczny (socjologiczny)? Czy płacić za zdjęcia? Zagadnienia prawne związane z fotografią portretową.

11.00 – Jak fotografować na ulicy?

Definicja fotografii ulicznej, jak się do niej przygotować? Jak trenować fotografowanie na ulicy? Jak zadbać o bezpieczeństwo? Rytm miasta, dzień bez aparatu – o co tu chodzi? Jaki sprzęt nadaje się na ulicę? Fotografia czarno biała czy kolorowa – co determinuje wybór techniki?

12.00 – Jak fotografować w trudnych i niesprzyjających warunkach, cz. 1?

Fotografowanie na pustyni, w kajaku, na rowerze, pod wodą i na wodzie, na grzbiecie słonia czy wielbłąda, w górach i zimą, kiedy mróz albo gdy pada deszcz, gdy zapada zmrok. Jak się przygotować, jak transportować, przygotować i zabezpieczyć sprzęt, jak konserwować i ratować sprzęt w krytycznych sytuacjach? Jak podejść do kadru i techniki? Tips&tricks – czyli praktyczne rady.

13.00 – Obiad

14.30 – Jak fotografować w trudnych i niesprzyjających warunkach, cz. 2?

15.30 – Zakończenie Warsztatów.

Widziane po drodze

2.03.2011, 15:24:38

Galeria Schody (ul. Nowy Świat 39, Warszawa) zaprasza na wystawę fotografii Sławomira Słomki zatytułowaną "Widziane po drodze". Wystawa będzie trwała do 14 marca. Wstęp wolny.

Wystawa fotografii, pt. „Widziane po drodze” to owoc blisko dwuletniej pracy nad cyklem fotografii pejzażowej miejsc, które znajdują się w najbliższej okolicy miejsca zamieszkania.

„Mając aparat zawsze przy sobie byłem gotowy do zarejestrowania ulotnych chwil”.

Są to pejzaże niezwykłe, których urok ujawniał się na chwilę by potem bezpowrotnie zniknąć. Ta wystawa to próba zatrzymania zabieganego człowieka i zmuszenia go do otwartego spojrzenia na rodzimy krajobraz, by dostrzec jego ukryte piękno. Często szukamy inspiracji fotograficznej wyjeżdżając w dalekie, zamorskie krainy, gdzie zaczarowują nas palmy, wodospady i słońcem okryte góry na tle błękitnego nieba. Zapominamy, nie umiemy lub nie chcemy zauważyć piękna, które nas otacza bezpośrednio „za płotem”.

Prawdziwą bowiem sztuką jest wykonanie pięknych i wartościowych fotografii w miejscu zamieszkania. Te miejsca często nie oszołamiają nas zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Wydają nam się szare i codzienne. Wystarczy inaczej na nie spojrzeć, a zaskoczą nas wywołując uśmiech.

Ze wszystkich tematów fotograficznych autor najbardziej polubił pejzaż. Bezkresne pola, ze spoczywającymi na nich ogromnymi słomianymi walcami, mazowieckie wierzby, leśne ostępy, wszystko to stanowi o urokach mazowieckiego krajobrazu uchwyconego na zdjęciach. Autor posiada duże wyczucie perspektywy i światłocienia. Świadomie i z wyczuciem z nich korzysta, oddając klimat ulotnych chwil, kiedy poranne czy też wieczorne słońce kładzie długie żółto-pomarańczowe cienie, które subtelnymi, precyzyjnymi muśnięciami rzeźbią w terenie kształty zaskakujące i metafizyczne.

Operuje mocnym, nasyconym kolorem. Z dzieciństwa pozostało mu jednak zamiłowanie do czerni i bieli. Pejzaż odarty z koloru ujawnia nam nowe oblicze znanych , często być może opatrzonych widoków – zmusza do zwrócenia uwagi na fantastyczne kształty, układ geometryczny, kompozycję. Czarno- biały świat nie jest gorszy- jest inny.

Fotografia jest dla twórcy środkiem wyrazu, dzięki któremu może pokazać to, co jest niewidoczne dla wielu zabieganych ludzi. W dobie ruchomego obrazu zdjęcie w magiczny sposób zatrzymuje czas, zabierając nas w metafizyczną podróż. Oglądając zdjęcie przenosimy się do jego wnętrza i wtedy na chwilę czas staje w miejscu…
 

Jerzy Łapiński w Starej Galerii ZPAF

25.02.2011, 11:25:26

Stara Galeria ZPAF (Plac Zamkowy 8, Warszawa) zaprasza na wieczór autorski Jerzego Łapińskiego, który odbędzie się 28 lutego o godz. 17:00. Spotkanie poprowadzi kurator Anna Wolska. Wieczór będzie okazją do bliższego poznania twórczości artysty.

Na prezentację Jerzego Łapińskiego składa prawie 50 fotografii wykonanych w klasycznej czarno-białej technice, wystawa ma charakter przekrojowy i zawiera zdjęcia wykonane od 1989 roku do chwili obecnej. Krajobraz, z rożnych regionów Polski, między innymi góry, Mazowsze, rozlewisko Bugu, przedstawiony jest w uniwersalnej ponadczasowej konwencji. Ogromnym, i rzadko spotykanym walorem tych czarno-białych fotografii, jest własnoręczna obróbka ciemniowa tych zdjęć przez autora, który podobnie jak Ansel Adams przywiązuje ogromną wagę do wykonania odbitki. Jak podkreślił  Marek Grygiel przy okazji wystawy fotografii tego autora w Małej Galerii  ZPAF-CSW: "Jerzy Łapiński swoje fotografie wykonuje nie tylko wtedy, gdy obmyśla, starannie dobiera kolejny fragment w terenie naciskając spust migawki aparatu, ale również wtedy, gdy wykonuje te zdjęcia - sam, w sensie dosłownym, w samotności pracy laboratoryjnej. Przez lata bezpośredniej i świadomej praktyki posiadł ogromną wiedzę na temat wydawałoby się najprostszy: jak powinna wyglądać perfekcyjnie wykonana odbitka."

Jerzy Łapiński urodził się w 1954 roku w Warszawie. Fotografią zajmuje się od szkoły średniej, specjalizując się w fotografii czarno-białej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1979. Prezentował swoje prace na 24 wystawach indywidualnych oraz 14 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Fotografie Jerzego Łapińskiego znajdują się w zbiorach i kolekcjach prywatnych w Polsce, Czechosłowacji, Niemczech, Szwecji i USA.  Prowadziłem wykłady z fotografii na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w Łódzkiej Szkole Filmowej i na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Sląskiego w Katowicach.  Oprócz czynnego uprawiania fotografii zajmuje się wykonywaniem powiększeń kolekcjonerskich dla innych fotografów, jest również rzeczoznawcą i biegłym sądowym w zakresie fotografii.

Wstęp wolny, zapraszamy!

Autoportret myśli

23.02.2011, 12:24:44

W najbliższy piątek, 25 lutego, o godzinie 22 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Marty Głowskiej. Wystawę pt. "Autoportret myśli..." będzie można oglądać w Teatrze Miejskim w Gdyni (ul. Bema 26) do 11 marca.

Autorka o swoich pracach pisze: "Fotografia jest dla mnie próbą zatrzymania mojego czasu, utrwaleniem tego, co widzą moje oczy, autoportretem moich myśli. Przekazuję to co czuję, fotografuję własne emocje, są moim czasem, moim widzeniem, moją historią, zapamiętuję siebie. Fotografia zmusza mnie do skupienia uwagi na fragmencie historii która dzieje się po drugiej stronie obiektywu, do koncentracji na tym co w danej chwili jest istotne, światło, kolor, ruch - tym samym staje się autoterapią, na zdjęciu pozostają emocje, ja się od nich uwalniam. Moje fotografie są osobistą podróżą w głąb siebie. No i to by było na tyle" 

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2011. Informacja prasowa.

18.02.2011, 16:50:52

Miesiąc Fotografii w Krakowie to jedna z największych w Polsce imprez poświęconych sztukom wizualnym. Jest także zaliczany do grona czołowych europejskich festiwali fotograficznych. Na program dziewiątej edycji złoży się sześćdziesiąt wydarzeń – wystaw i akcji – odbywających się w niemal wszystkich krakowskich instytucjach związanych ze sztuką, w przestrzeni publicznej i miejscach zaadaptowanych na potrzeby Festiwalu. Po raz pierwszy do pracy nad Programem Głównym Festiwalu zaproszono kuratorów zewnętrznych: będzie to artystyczny duet z Wielkiej Brytanii, Adam Broomberg i Oliver Chanarin.

Główny program Miesiąca Fotografii 2011 (kuratorzy: Adam Broomberg i Oliver Chanarin, informacja o nich niżej) nosi tytuł "Alias". Inspiracją stał się pewien rodzaj pseudonimu literackiego, heteronim. Oznacza stworzoną przez autora fikcyjną postać, jego alter ego, obdarzone osobną biografią, wyglądem, tożsamością, stylem czy poglądami, które wcale nie muszą pokrywać się z poglądami rzeczywistego twórcy.

Punktem wyjścia będzie wystawa w Bunkrze Sztuki - przegląd współczesnych praktyk wykorzystujących strategię heteronimu. To pierwsza wystawa przeglądowa tego rodzaju. Zostaną na niej pokazane dokumentacje prac wielu artystów. Będą to m.in. Marcel Duchamp (jako Rrose Selavy), Walid Raad (jako The Atlas Group),  Brian O\\\\\\\'Doherty (jako Patrick Ireland), Renzo Martens (jako Renzo Martens), Alec Soth (jako Lester B Morrison), Simon Fujiwara (jako jego ojciec), William Kentridge (jako Kentridge vs Kentridge), Joe Scanlon (jako Donnell Woolford), a także wielu innych, którzy wykorzystują w swojej twórczości fikcyjne postaci.

Na program "Alias" złożą się prace czterdziestu czterech artystów i pisarzy, których prace przedstawione zostaną w różnych punktach miasta. Autorzy zostali zachęceni do porzucenia własnego „ja”, dotychczasowego stylu i znalezienia języka dla wymyślonej osoby. Kuratorzy podejmują w ten sposób problem związków pomiędzy fikcją a rzeczywistością, a także kwestię ograniczeń tożsamości i jej konstrukcji w języku. Wszystkie projekty powstają na zamówienie krakowskiego festiwalu i będą miały swoja premierę w maju 2011.

W projekcie uczestniczą między innymi następujący artyści: Gabriel Orozco, David Goldblatt, Alec Soth, Matthew Buckingham, Johan Grimonprez, Jeremy Deller, Marine Hugonnier, Andro Wekua, Ketuta Alexi-Meskhishvili, Lisa Brice, Roe Etheridge, Celine Condorelli, Beatrice Gibson, Polly Braden, Elizabeth McAlpine, Godfried Donkor, Clare Strand i Gordon MacDonald, Rut Blees Luxemburg, Rafil Kroll-Zaidi. W gronie pisarzy – autorów fikcyjnych sylwetek – znajdują się Siddhartha Mukherjee, Lynne Tillman, Ivan Vladislavic, Brad Zellar, Fernando Pessoa, Jennifer Higgie, Clare Carolin, Sean O\\\\\\\'Toole, John Haskell, Avery Gordon, Brian Dillon, David Campany, Helen Dewitt, Ekow Eshun, Alexander Düttman, Chris Mullen, Brown & Bri, Gemma Sieff.

Podczas Miesiąca Fotografii odbędą się także finały dwóch konkursów fotograficznych. Sittcomm.award to jedna z najważniejszych nagród przyznawanych artystom posługującym się medium fotografii w Europie Środkowo-Wschodniej. Sekcja ShowOFF to prezentacja młodych polskich artystów. Prace nadesłane do Sekcji ShowOFF oceniać będzie profesjonalne jury, w skład którego wchodzą czołowi polscy fotografowie i kuratorzy: Mikołaj Długosz, Rafał Milach, Krzysztof Miller, Jakub Śwircz, Wojciech Wieteska oraz Magda Wunsche & Samsel.

Program wystaw uzupełniają dziesiątki imprez towarzyszących: spotkania, wykłady, dyskusje panelowe, warsztaty, przegląd portfolio, projekcje filmów, czytelnia, spotkania z artystami, multimedialne projekcje fotografii zorganizowane w przestrzeni miasta pod szyldem Slide Nite. Nowością będzie możliwość zakupu prac pokazywanych w ramach sekcji ShowOFF. W roku 2011 Festiwal poświęcony będzie także niskonakładowym publikacjom, tworzonym przez artystów i wciąż raczkującemu rynkowi kolekcjonerskiemu w Polsce.

O kuratorach:
Adam Broomberg i Oliver Chanarin współpracują ze sobą od około dekady. Ich prace wystawiano na całym świecie, na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych i licznych wystawach zbiorowych. Poza tym regularnie prowadzą warsztaty i fotograficzne kursy mistrzowskie; wykładają również na studiach z zakresu Fotografii Dokumentalnej w LCC w Londynie i w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Broomberg i Chanarin są laureatami wielu nagród, w tym Vic Odden Award, przyznawanej przez Royal Photographic Society; są członkami Rady Powierniczej Photoworks i Photographers’ Gallery. Podziw i uznanie przyniosło im nowatorskie podejście do fotografii dokumentalnej, przekraczające granice tego gatunku.

Miesiąc Fotografii w Krakowie: 13.05.2011-12.06.2011.

10.05.2011 – 12.05.2011 – otwarcie Sekcji ShowOFF

13.05.2011 – 15.05.2011 – weekend otwierający Festiwal

13.05.2011 – 29.05.2011 – wykłady, spotkania, wydarzenia towarzyszące

12.06.2011 – zakończenie Festiwalu

Więcej na www.photomonth.com
 

Wystawa Isaaca Sibecasa + koncert All Sounds Allowed & City Tourists

16.02.2011, 22:59:24

Kataloński fotograf Isaac Sibecas to młody i utalentowany artysta, który ma już za sobą wystawy w Europie jak i w Ameryce Południowej. Współpracuje z Instytutem Cervantes, Luces de Bohemia w Pradze, jak i z Ambasadą Hiszpańską w Pradze, jego zdjęcia często pojawiają się w prasie.

Fotografia jest jego pasją od dziecka. Pochodzi z rodziny z tradycjami fotograficznymi (trzecie pokolenie), a więc można śmiało powiedzieć, że ten rodzaj sztuki jest jego naturalnym środowiskiem. Fotografować zaczął w wieku dwóch lat. Sam o sobie mówi, że żyje na przełomie fotografii analogowej i cyfrowej, dlatego właśnie jego prace zawsze są zawieszone pomiędzy klasycznym a nowatorskim obrazem. Wszystko to składa się na swoistą swobodę i odwagę w poruszaniu się na płaszczyźnie klatek, a sposób widzenia i uchwycenia tego świata jest szalenie niepowtarzalny. Każdy obraz jest oryginalną całością, która łączy w sobie różne techniki. Ponieważ artysta zawsze pozostawia otwarte drzwi, szczelinę, przez którą można się prześlizgnąć i wejść do niezwykłej przestrzeni minimalizmu, niedomówień, prostoty, gry świateł, jak i archaicznej zabawy black & white. I tę niesamowitą całość, każdy może dokończyć w swoim otoczeniu.

Cykl fotografii "Geometria" (geo - ziemia, metria - miara) obejmuje prace, które można uszeregować w trzy główne nurty:

- point of view

- circus

- street art

Fotografie te powstały w okresie 2004 - 2010 w rozmaitych światoprzestrzeniach. Artysta posłużył się różnymi technikami, sięgnął do klasycznej, analogowej fotografii jak i do współczesnej - cyfrowej. Wszystkie prace są czarno - białe. Niezwykle ważną rolę odgrywa tu światło i cień, jak i uzyskana perspektywa. Elementy te sprawiają, że odbiorca ma niepowtarzalną możliwość zobaczenia wielości obrazu na płaszczyźnie jednej fotografii. Inaczej mówiąc, cykl łączy prace, które nie są jednoznaczne, ich mnogość znaczeń potęguje zestawienie takich wrażeń jak gładkość - surowość, obłość - ostrość, światło - cień... Przy tych wszystkich wymiarach wkrada się harmonia, która zachowując odpowiednie proporcje tworzy całkowitą przestrzeń miasta, jakiegokolwiek miasta, również i Twojego. Wystawa eksponowana była już w Warszawie (09.2010) i w Chorzowie (11.2010), gdzie spotkała się z ogromnym zainteresowaniem widzów.

Wernisaż + koncert: 22 luty, godzina 18:00

ODA Firlej,

ul. Grabiszyńska 56, Wrocław

Bilety: wstęp wolny

Ekspozycja czynna będzie do 20 marca

IS (not)

13.02.2011, 20:46:58

Gdańska Galeria Fotografii i Sputnik Photos zapraszają na wystawę fotografii współczesnej pod tytułem "Is (not)".

Wystawa "Is (not)" jest wynikiem zrealizowanego przez kolektyw fotograficzny Sputnik Photos projektu "Islandzkie opowieści". Jest to opowiedziana językiem współczesnej fotografii historia o dotkniętym kryzysem społeczeństwie na tle niezwykłego krajobrazu i tradycyjnych zajęć. Pięcioro wybitnych polskich fotografów dokumentalistów oraz islandzcy pisarze i poeci, przedstawiając indywidualne losy Islandczyków, tworzą historie charakterystyczne dla współczesności wyspy – kraju.

autorzy fotografii: Grupa Sputnik Photos: Adam Pańczuk, Agnieszka Rayss, Michał Łuczak, Rafał Milach, Jan Brykczyński

autorzy tekstów: Hermann Stefánsson, Kristín Heiða Kristinsdóttir, Sindri Freysson, Sigurbjörg Þhrastardóttir, Huldar Breiðfjörð.

Wernisaż odbędzie się 15 lutego 2011 r. o godz. 18.00.

Spotkanie z autorami wystawy dnia 16 lutego 2011 o godz. 17.00.

Wystawa potrwa do 13 marca 2011 r.

Miejsce: Gdańska Galeria Fotografii, ul. Grobla I 8/11, Gdańsk

Wystawa Anny Weroniki Kos

12.02.2011, 16:46:15

Już od 5 lutego Anna Weronika Kos zaprasza do Galerii na Dziedzińcu w Pałacu w Kurozwękach na wystawę autorskich fotografii pt. "Impresje i inspiracje fotograficzne".

Autorka tak pisze o swojej pasji: "Inspiracje czerpię z natury, przyglądając się światu i ludziom. Przygoda z fotografią uświadomiła mi jak wspaniale i mistrzowsko został skonstruowany cały nasz świat i każdy człowiek, który ten świat tworzy, buduje, odkrywa i odnajduje w nim nie tylko siebie. Fotografią pasjonuję się od wielu lat i wciąż poszukuję nowych przestrzeni fotoobrazu, jego malarskości, tajemniczości, ulotności."

Anna Weronika Kos - Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Krakowskiej oraz Otwartego Studium Fotografii przy Politechnice Krakowskiej w 2010r. Studia podyplomowe w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy w Warszawie "Bezpieczeństwo i ochrona człowieka w środowisku pracy" ukończyła w 2000r. Jej ulubione tematy prac to: impresje - odbicia na wodzie, wszelkie inne odbicia, światłocienie i cienie, nastrojowe klimaty we wnętrzach, abstrakcje - świat budowany z wyobraźni.

Czas trwania: od 05 lutego do 22 kwietnia 2011r.

Miejsce ekspozycji: Galeria na Dziedzińcu - Pałac w Kurozwękach

Adres: Zespół Pałacowy Sp. z o.o. Kurozwęki, ul. Zamkowa 3, Staszów,

tel. (015) 866 72 71, 866 72 72, 
 

World Press Photo: Polacy nagrodzeni

11.02.2011, 13:48:56

Drugie miejsce w kategorii "Sport" dla Tomasza Gudzowatego i trzecie w kategorii "Ludzie w Wydarzeniach" dla Filipa Ćwika - w tegorocznej edycji World Press Photo Polacy otrzymali dwa wyróżnienia.

 

Tomasz Gudzowaty już po raz ósmy został laureatem konkursu. Tym razem jury nagrodziło jego fotoreportaż z odbywających się w Meksyku amatorskich wyścigów samochodowych.

 

Trzecią nagrodę w kategorii "Ludzie w Wydarzeniach" zdobył Filip Ćwik, fotoreporter tygodnika "Newsweek Polska" i agencji "Napo Images". Dla "Newsweeka" Ćwik wykonał nagrodzony fotoreportaż z żałoby narodowej po katastrofie smoleńskiej.

 

Główna nagroda World Press Photo przypadła Jodi Bieber z tygodnika "Time". Zdjęcie przedstawia Afgankę z nosem obciętym przez męża.

 

źródło: Gazeta.pl

Ostatnie dni, by wysłać swoje zgłoszenie na Miesiąc Fotografii w Krakowie 2011!

10.02.2011, 21:16:56

Do otwarcia Miesiąca Fotografii w Krakowie pozostało jeszcze kilka miesięcy, ale już teraz  zdolni fotografowie mogą ubiegać się o możliwość wystawienia swoich prac podczas tegorocznej edycji Festiwalu. Obok Programu Głównego w ramach Miesiąca Fotografii odbywają się pokazy najlepszych prac nadesłanych do Sekcji ShowOFF oraz w konkursie sittcomm.award.

Sekcja ShowOFF skierowana jest do młodych polskich fotografów. Z nadesłanych do nas zgłoszeń wybranych zostanie dwanaście zwycięskich projektów. Laureaci, pod kuratorską opieką członków jury, przygotują swoje projekty tak, by zaprezentować je później na indywidualnych wystawach organizowanych w ramach Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie. W skład tegorocznego jury wchodzą czołowi polscy fotografowie i kuratorzy: Mikołaj Długosz, Rafał Milach, Krzysztof Miller, Jakub Śwircz, Wojciech Wieteska oraz Magda Wunsche & Samsel.

Do konkursu zgłaszać można zarówno gotowe, jak i będące w trakcie realizacji projekty fotograficzne i multimedialne.

Termin zgłaszania projektów do Sekcji ShowOFF mija 20.02.2011. Formularz zgłoszeniowy i regulamin na stronie – www.photomonth.com

sittcomm.award to jedna z najważniejszych nagród dla profesjonalnych fotografów ze wschodniej i centralnej Europy. Zwycięzcę konkursu czeka nie tylko majowa wystawa podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie, ale i nagroda finansowa. Projekty będą oceniane przez międzynarodowe Jury, składające się z kuratorek Zuzany Flaskovej (Wielka Brytania) i Miry Keratovej (Czechy), polskiej krytyczki Anny Theiss i Romana Babjaka (Słowacja).

Termin zgłaszania projektów do sittcomm award mija 28.02.2011. Formularz zgłoszeniowy i regulamin na stronie – www.award.sittcomm.sk

 

Zaklęci w czasie

10.02.2011, 10:47:37

Arkadiusz Pieńkos zaprasza na kolejną autorską wystawę poświęconą tematyce portretów. Inspiracją do zrobienia ich były mi chwila, miejsca i fotografowane osoby. Przedstawiane zdjęcia są autora ulubionymi, według niego najlepszymi i najciekawszymi, które do tej pory zrobił. Są to fotografie zarówno pozowane w studio bądź plenerze jak i zdjęcia zrobione na spotkaniach i imprezach. Zarówno fotograf jak i osoby fotografowane mają przy robieniu zdjęć wiele śmiechu i zabawy.

Arkadiusz Pieńkos urodził się 25 listopada 1986 r. w Makowie Mazowieckim. Z wykształcenia jest technikiem handlowcem, a w 2008r skończył dwuletnie studium w Europejskiej Akademii Fotografii.

Autor pisze o sobie: "Mimo że tata, odkąd pamiętam robił dużo zdjęć poczciwym Zenit-em, a łazienkę zamieniał w ciemnię, nie fascynowało mnie to. Moja przygoda z fotografią na poważnie zaczęła się gdy w listopadzie 2006 roku wyjechałem do Londynu i tam nabyłem pierwszy cyfrowy aparat. Od tego momentu z aparatem się nie rozstaję. Systematycznie czytam wszystko, co związane jest z fotografią. Po powrocie do Polski w 2007 roku rozpocząłem studium o tematyce fotograficznej. Szybko swojego kompakta zamieniłem na pierwszą cyfrową lustrzankę. Po pół roku określiłem się, jaką tematykę fotograficzną będę rozwijał. Tym samym zmieniłem aparat na bardziej profesjonalny.

Pracuję, a w chwilach wolnych dużo fotografuję. Ciągle uczę się i rozwijam, a gdy okazja sprzyja podróżuję w różne zakątki Polski i upamiętniam je na fotografiach.

Używam półprofesjonalnego sprzętu fotograficznego cyfrowego jak i analogowego. Duża gama obiektywów stałoogniskowych sprawia, że zdjęcia są wykonane na najwyższym poziomie. Większość fotografii jest zrobiona cyfrowo, żeby móc pokazać jak ja
widzę świat, z pomocą idą mi programy graficzne, które w różnym stopniu wykorzystuję. Jednak żaden program nie zastąpi tego co daje nam naturalne ciepłe słoneczne światło lub zimne mroczne światło latarni ulicznych.

Najbardziej kocham krajobrazy. Wieczorne niebo z zachodzącym lub poranne ze wschodzącym słońcem. Mogę wtedy siedzieć godzinami i wpatrywać się w dal. Krajobraz to specyficzna forma fotografii, która uczy cierpliwości i pokory. Poza krajobrazami uwielbiam scenerie nocne. Zagadkowe, tajemnicze i mroczne zakamarki i ulice miast. Nocą miasta wyglądają dużo piękniej niż za dnia, a już na pewno inaczej. Mają wtedy swój specyficzny urok. Nie straszny mi też portret jak i zdjęcia reklamowe. A ostatnio dzielę się swoją pasją z młodymi parami które zawierają sakrament małżeński."

Oficjalna Strona: www.ffalco.pl

Wernisaż 12 lutego 2011r godzina 17:00,

Miejski Dom Kultury "Galeria na piętrze"

ul. 3 Maja 16

06-300 Przasnysz

Wystawa otwarta do 15 marca 2011r.

Wstęp Wolny

Warszawskie spotkanie Plfoto.com

9.02.2011, 12:23:37

Pod koniec listopada 2010 r. Plfoto.com obchodziło swoje 10. urodziny. Z tej okazji zaplanowaliśmy między innymi kilka spotkań w różnych miastach Polski. Pierwsze z nich odbyło się 12 grudnia w krakowskiej Pauzie. Drugie 29 stycznia we wrocławskim ODA "Firlej". Trzecie będzie miało miejsce 12 marca w Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie (Plac Zamkowy 8). Początek o godz. 16.

 

Wszystkich zainteresowanych pokazaniem swoich prac w formie cyfrowej (projektor) zapraszamy do nadsyłania linków do swoich zdjęć na adres admin@plfoto.com. Z wybranymi użytkownikami skontaktujemy się osobiście.

Krajobrazy Jerzego Łapińskiego

4.02.2011, 18:19:20

Stara Galeria ZPAF (Plac Zamkowy 8, Warszawa) zaprasza na wernisaż wystawy z udziałem autora w poniedziałek, 7 lutego 2011 o godz 18.00.

Wystawę będzie można oglądać do 4 marca.

Na wystawę autorską fotografii krajobrazu Jerzego Łapińskiego składa się prawie 50 fotografii wykonanych w klasycznej technice czarno-białej. Wystawa ma charakter przekrojowy, podsumowujący dotychczasowe dokonania autora w dziedzinie fotografii krajobrazu. Zawiera zdjęcia wykonane od 1989 roku do chwili obecnej. Krajobraz, z różnych regionów Polski, między innymi gór, Mazowsza, rozlewisk Bugu, przedstawiony jest w uniwersalnej, ponadczasowej konwencji, której ogromnym walorem jest własnoręczna obróbka ciemniowa tych zdjęć przez autora, który przywiązuje ogromną wagę do jakości wykonywanych odbitek. Jak podkreślił  Marek Grygiel przy okazji wystawy fotografii tego autora w Małej Galerii  ZPAF-CSW: "Jerzy Łapiński swoje fotografie wykonuje nie tylko wtedy, gdy obmyśla, starannie dobiera kolejny fragment w terenie naciskając spust migawki aparatu, ale również wtedy, gdy wykonuje te zdjęcia - sam, w sensie dosłownym, w samotności pracy laboratoryjnej. Przez lata bezpośredniej i świadomej praktyki posiadł ogromną wiedzę na temat wydawałoby się najprostszy: jak powinna wyglądać perfekcyjnie wykonana odbitka."

Jerzy Łapiński urodził się w 1954 roku w Warszawie. Fotografią zajmuje się od szkoły średniej, specjalizując się w fotografii czarno-białej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1979. Prezentował swoje prace na 24 wystawach indywidualnych oraz 14 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Fotografie Jerzego Łapińskiego znajdują się w zbiorach i kolekcjach prywatnych w Polsce, Czechosłowacji, Niemczech, Szwecji i USA.

Prowadził wykłady z fotografii na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w Łódzkiej Szkole Filmowej i na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.  Oprócz czynnego uprawiania fotografii zajmuje się wykonywaniem powiększeń kolekcjonerskich dla innych fotografów; jest również rzeczoznawcą i biegłym sądowym w zakresie fotografii.

sittcomm.award - nagroda dla profesjonalnych fotografów

1.02.2011, 19:42:51

Miesiąc Fotografii w Krakowie i sittcomm.sk zapraszają do wzięcia udziału w konkursie dla fotografów profesjonalnych z Europy Środkowo-Wschodniej.

sittcomm.award jest jedną z najważniejszych nagród dla fotografów ze Wschodniej i Centralnej Europy (Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Grecja, Węgry, Kosowo, Łotwa, Litwa, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Ukraina).

To wyjątkowa możliwość, by dać się zauważyć nie tylko we własnym kraju, ale w całej Europie. Pomysłodawcami tego konkursu są Roman Babjak i Lucia Nimcova, a jego pierwsza edycja odbyła się w 2006 roku. Roman jest kuratorem i wydawcą – freelancerem zajmującym się fotografią i muzyką. „Uważałem, że w Europie Środkowo-Wschodniej nie ma odpowiedniego wsparcia dla niezależnych artystów – fotografów. Konkurs skierowany jest do fotografów profesjonalnych, a kryteria nie zmieniły się poprzez lata. Trudno je sprezyzować... Jeśli o mnie chodzi, szukam ciekawych pomysłów (liczy się też ich przekładalność na medium fotograficzne), a drugim kryterium jest autentyczny, autorski formalny sposób pokazywania idei” – mówi Babjak.

Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać zgłoszenie, składające się z:

cyklu fotograficznego

oświadczenia o zgłoszonych pracach

portfolio

CV

formularza aplikacyjnego (dostępny na www.award.sittcomm.sk)

Projekty będą oceniane przez międzynarodowe Jury w składzie:

Zuzana Flaskova (UK)

Mira Keratova (CZ)

Anna Theiss (PL)

Roman Babjak (SK)

Zwycięzcę czeka nie tylko majowa wystawa podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie, ale i nagroda finansowa (3.000 euro). Pozostali finaliści będą promowani i prezentowani na stronie internetowej (http://www.award.sittcomm.sk) i podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie.

W tym roku zgłoszenia nadsyłać można do 28 lutego.

Wszystkie informacje i formularz aplikacyjny dostępne na www.award.sitcomm.sk

Więcej o Miesiącu Fotografii w Krakowie 2011 na www.photomonth.com

Zimowy kurs ABC Fotografowania w ZPAF

31.01.2011, 10:45:43

W pierwszą sobotę lutego rusza kolejna edycja popularnego kursu "ABC fotografowania" prowadzona w warszawskim ZPAFie. W ramach intensywnego, dwumiesięcznego weekendowego kursu początkujący fotografowie nabędą podstawową wiedzę i umiejętności, aby fotografować od razu, z sensem i radością, unikając błędów.

Program obejmuje podstawy techniki, warsztatu i estetyki, zajęcia i ćwiczenia plenerowe.
podstawy opracowania zapisu cyfrowego zdjęć w programach komputerowych i naświetleń na papier/wydruk, zasady budowania obrazu fotograficznego, prezentację klasycznej techniki czarno-białej (średni format) łącznie z wykonaniem powiększenia w ciemni.

Zajęcia (60 godzin) będą odbywać się w soboty i niedziele, głównie w godz. 10-14 od 5 lutego do 26 marca w siedzibie ZPAF (Plac Zamkowy 8, Warszawa).

Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.zpaf-edukacja.pl lub otrzymać od koordynatora kursu, Janusza Lirskiego kursy@zpaf.pl

 

Spotkanie z Adamem Broombergiem i Oliverem Chanarinem

30.01.2011, 12:30:17

Fundacja Sztuk Wizualnych i Bunkier Sztuki zapraszają w najbliższą środę, 2 lutego, o godzinie 18.30 na spotkanie z gościnnymi kuratorami tegorocznej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie - Adamem Broombergiem i Oliverem Chanarinem, podczas którego przybliżą swoje strategie artystyczne i opowiedzą o tym, co zobaczymy w maju 2011.

Adam Broomberg i Oliver Chanarin to duet fotografów z Londynu. Artyści pracują razem już od ponad dekady. Wynikiem tej długotrwałej współpracy są kolejne wystawy indywidualne i zbiorowe oraz towarzyszące im monografie. Broomberg i Chanarin są między innymi autorami sześciu książek monograficznych poświęconych fotografii dokumentalnej. Wydany w 2000 roku "Trust" towarzyszył ich pierwszej solowej wystawie w Hasselblad Center. Wystawiane w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2007 roku "Ghetto" (2003) prezentowało osiągnięcia artystów pochodzące z okresu ich pracy jako wydawców oraz głównych fotografów w magazynie "Colors". Południowej Afryce po upadku apartheidu poświęcony był z kolei "Mr. Mkhize’s Portrait" (2004), towarzyszący indywidualnej wystawie duetu w Photographer’s Gallery, a współczesnemu Izraelowi – "Chicago" (2006). Ostatnie publikacje artystów to wydane w wydawnictwie Steidl Fig oraz The Red House (oba z 2007 roku). Ich kolejna książka poświęcona historii archiwów fotograficznych w zachodnim Belfaście ukaże się wiosną 2011 roku.

Broomberg i Chanarin regularnie uczą i prowadzą warsztaty oraz kursy mistrzowskie w zakresie fotografii, są też wykładowcami fotografii dokumentalnej w London College of Communication. Są laureatami wielu nagród, w tym prestiżowej nagrody Vic Odden przyznawanej przez Royal Photographic Society (2004), Best Documentary Book (USA, 2004), Pierwszej Nagrody GRIN (Gruppo Redattori Iconografici Nazionale, Włochy, 2004), Best Book of the Year (USA, 2004). Są też członkami rady powierniczej w Photoworks oraz w The Photographers’ Gallery.

Ich wystawy indywidualne i zbiorowe prezentowane były między innymi we Francji, Szwajcarii, Australii, Holandii, Szwecji, Hiszpanii, Danii, Belgii, RPA, w Niemczech, USA, Egipcie, Włoszech. Ich prace znajdują się w tak prestiżowych instytucjach i galeriach sztuki, jak International Center of Photography, Victoria & Albert Museum, National Portrait Gallery, Van Vlissingen, czy Musee de l’Elysee w Szwajcarii.

Spotkanie z Adamem Broombergiem i Oliverem Chanarinem, kuratorami Miesiąca Fotografii w Krakowie 2011.

Bunkier Sztuki,

Pl. Szczepański 3A, Kraków

środa, 2 luty, godz. 18:30

Pierre Cottin w Ostrowcu Świętokrzyskim

28.01.2011, 13:20:15

Już dziś, 28 stycznia, o godzinie 18 w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury (al. 3 Maja 6, Ostrowiec Świętokrzyski) zostanie otwarta wystawa Pierre\'a Cottin pt. "Ziarna światła". Wystawę będzię można zwiedzać od 28 stycznia do 24 lutego.

Wystawa prezentuje czarno-białe fotografie, które autor wykonał w czasie podróży po Polsce w latach osiemdziesiątych. W odróżnieniu od wydarzeń polityczno-społecznych, jakie interesowały wielu zachodnich fotoreporterów dokumentujących stan wojenny i ostatnie lata komunizmu, Cottin skupił swoją uwagę na portretach zwykłych ludzi. Andrzej Wajda o projekcie Cottin\'a napisał: "Portretując Polaków stworzył fragment obrazu społeczeństwa tamtych czasów. Bohaterami Jego opowieści są m. in. robotnicy, rolnicy, intelektualiści i artyści. Spotkani podczas podróży po Polsce ludzie byli fotografowani w swoich mieszkaniach, domach, gospodarstwach i miejscach pracy. Obdarzając fotografa ogromnym zaufaniem na chwilę powierzali mu swoją prywatność. To, co uderza w tych zdjęciach, to uchwycony w kadrze wyraz nadziei widoczny w oczach portretowanych osób."

Mark Power ponownie o Polsce

25.01.2011, 21:21:55

Fundacja Lablab zaprasza na spotkanie z fotografem najbardziej prestiżowej agencji fotograficznej na świecie  - Magnum Photos – Markiem Powerem, autorem głośnego cyklu "Melodia dwóch pieśni", poświęconego dzisiejszej Polsce. Mark Power to jeden z najważniejszych współczesnych fotografów zajmujących się dokumentem, jest również ważnym ambasadorem kultury brytyjskiej w Polsce i łącznikiem dla fotograficznych tradycji obu krajów. Jego projekt, "Melodia dwóch pieśni" wydany w 2010 roku w postaci książki przez brytyjskie wydawnictwo Photoworks, a który w formie wystawy miał swoją premierę również w 2010 roku na Miesiącu Fotografii w Krakowie jest wydarzeniem na skalę międzynarodową. Jako jeden z nielicznych tak szeroko prezentuje Polskę współczesną, odkrywając ją również przed samymi Polakami. Dialog obcokrajowca z krajem, po którym podróżuje dał niezwykłe efekty. Bardzo współczesne obrazy, pozostające w kontakcie z klasyczną formą pozwoliły na udokomentowanie zmiany jaka zaszła w Polsce na przestrzeni lat; bardzo cennym doświadczeniem jest fakt, że dostrzegł to przede wszystkim ktoś z zewnątrz, mający bogaty warsztat obserwatora i piękną historię swojej kariery.

Spotkanie, będzie doskonałą okazją, by przybliżyć publiczności samego autora, jak i jego ogląd sytuacji. Wydarzenie promujące projekt Marka Powera, będzie pierwszą okazją, by zobaczyć "Melodię dwóch pieśni" w Warszawie. Mark Power jest reprezentowany w Polsce przez galerię ZPAF i SKA. Partnerem spotkania jest British Council.

Data spotkania: 29.01.2011 godz.16:00
Miejsce spotkania: Press Club, Krakowskie Przedmieście 64, Warszawa

 

Otwarty wykład z Włodzimierzem Pniewskim

21.01.2011, 20:35:44

Już w najbliższą sobotę, tj. 22 stycznia o godz. 19.30 w Warszawskiej Szkole Fotografii (ul. Łazienkowska 14) odbędzie się spotkanie z wybitnym fotografem humanistycznym Włodzimierzem Pniewskim. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Więcej informacji na www.wsfoto.art.pl

Podczas wykładu słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z twórczością artysty, głównie w obszarze fotografii reportażu.

Sobotni wykład poprowadzi Włodzimierz Pniewski absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jego prace pojawiły się w wielu tytułach prasowych zarówno w kraju i za granicą, m.in. w kwartalniku "FOTOGRAFIA", tygodnikach "Polityka", "Der Spiegel", "Alta Vista", dziennikach "Die Tages Spiegel", "Die Zeit". Ponadto wystawiał swoje fotografie - indywidualnie w galerii Hybrydy i w klasztorze w Górce Klasztornej (ekspozycja stała) oraz na wystawach zbiorowych. Fotografował w ZSRR, Rumunii, Bułgarii, Hiszpanii i Francji. Włodzimierz Pniewski jest również współautorem wielu okładek tygodników, książek i płyt oraz laureatem Nagrody Młodych im. Wyspiańskiego.