Aktualności


Festiwal Podróżników Trzy Żywioły 2012

1.03.2012, 16:27:31

 

Trzy Żywioły to festiwal z dziewięcioletnią tradycją. Każda edycja to trzy dni wydarzeń: pokazów filmów podróżniczych, spotkań z cenionymi gośćmi, warsztatów oraz wystaw fotografii. Tegoroczny festiwal jak zwykle dogodzi rozmaitym gustom. Zwolennicy podróży po szeroko rozumianym Wschodzie będą mieli okazję zobaczyć Indie oczami Jarosława Kreta, wysłuchać opowieści Jacka Hugo-Badera o trudnej przeszłości Kołymy, powędrować Jedwabnym Szlakiem wraz ze Zbyszkiem Pawlakiem, dowiedzieć się więcej o Afganistanie dzięki Jakubowi Rybickiemu oraz Marianowi Bale, Po czarnym lądzie będzie można pobuszować z Anią Olej-Kobus i Krzysztofem Kobusem, którzy zaprezentują uroki Namibii, a Staszek Kotlarczyk pokaże, jak otwierał oczy Etiopii. Wszyscy patrioci odkryją skarby Dolnego Śląska z Joanną Lamparską, z kolei ceniący sobie domowe zacisze być może skorzystają z pomysłu Jarka Sępka.

Na przybyłych czekać będą warsztaty, podczas których Piotrek Trybalski podpowie jak poradzić sobie z fotografią uliczną w podróży, Jacek Szymczak przedstawi, na czym polega praca filmowca-podróżnika, Katarzyna Mazurkiewicz doradzi jak zorganizować wyprawę do Indii, a Hubert Olender i Dorota Ludwicka (Fly4free) jak i gdzie kupować najtańsze bilety lotnicze.

Imprezę jak zwykle poprowadzą: Marek Tomalik i Piotrek Trybalski.

Więcej informacji na stronie Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły

 

Festiwal Podróżników Trzy Żywioły

Nowohuckim Centrum Kultury

al. Jana Pawła II 232, Kraków

Festiwal trwa od 16 do 18 marca 

52 MGNIENIA Lublina

27.02.2012, 22:44:45

52 tygodnie fotografowania, 38 aktywnych uczestników, ponad 1500 fotografii, niezwykłe spojrzenia na Lublin, ważne wydarzenia, wyjątkowe chwile i zwykłe życie - wszystko to w ramach projektu 52 Mgnienia na jubileusz 75-lecia Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Przez cały rok 2011 członkowie i sympatycy Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego wspólnie pracowali nad projektem 52 MGNIENIA, którego celem było pokazanie prawdziwego oblicza miasta tak, jak postrzegają je ludzie w nim egzystujący. Założeniem było nawiązanie polemiki z typowym, sztampowym i niestety banalnym sposobem przedstawiania Lublina w albumach, czy na pocztówkach.

W projekcie aktywnie wzięło udział 38 uczestników, którzy zgromadzili łącznie ponad 1500 fotografii - od pierwszego dnia roku, aż do Sylwestra. Różnorodność spojrzeń, interpretacji i tematów jest przeogromna - od popularnych zabytków miasta, poprzez portrety, wydarzenia społeczne, kulturalne i sportowe, życie ulicy, aż po nieznane rewiry. Śmiało można powiedzieć, że wszystkie fotografie mają znaczenie dokumentalne i historyczne, ale wiele z nich ma dodatkowo wysokie walory artystyczne.

Cały projekt, którego pomysłodawcą i koordynatorem jest Robert Pranagal, był swego rodzaju eksperymentem. Czy się powiódł? Na pewno tak. Wiele aspektów potoczyło się zgodnie z oczekiwaniami i założeniami, ale też nie brakowało zaskoczeń. Oglądając zebrane fotografie można nie tylko zobaczyć żywy dokument życia miasta, ale także dowiedzieć się wiele o samych fotografujących. Projekt zwieńczy wystawa końcowa, na której zaprezentowane zostaną 52 fotografie wybrane przez uczestników projektu - po jednej na każdy tydzień roku, a także zdjęcia dodatkowe prezentujące przekrój zebranego materiału.

Na wernisaż niezwykłej wystawy końcowej projektu 52 MGNIENIA zaprasza Lubelskie Towarzystwo Fotograficzne dnia 29 lutego 2012r., na godzinę 18, do Wojewódzkiego Ośrodka Kultury przy ul. Dolnej Panny Marii 3 w Lublinie. Wstęp wolny.



 

Spotkanie z kolektywem KGF w Galerii Pauza

24.02.2012, 18:15:00

W ramach wydarzeń towarzyszących trwającej do końca lutego w Galerii Pauza (ul. Floriańska 18/5 (II piętro), Kraków) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (CORT) krakowskiej odsłonie międzynarodowej wystawy Street Photography Now. Fotografia Uliczna Tu i Teraz będzie można spotkać się i porozmawiać z fotografami kolektywu KGF.

Spotkanie odbędzie się 26 lutego 2012 o godzinie 16:00!

W pierwszej części spotkania fotografowie KGF skonfrontują swoje spojrzenia na miasto i człowieka ze stylistyką „decydującego momentu”, czy też „antymomentu”. Autorzy pokazu multimedialnego to: Jakub Cholewka, Dorota Kuchna, Krzysztof Sobiecki, Michał Płachta, Paweł Repetowski, Przemek Strzelecki, Przemek Struski oraz Ewa Waszkiewicz.

W drugiej części prezentacji można będzie obejrzeć autorskie projekty członków KGF w tym: „Family business” - fotograficzne spojrzenie na współczesną wieś z intymnej perspektywy Jakuba Cholewki, „Spitsbergen” Karoliny Mostek o wyprawie na największą wyspę Norwegii na Morzu Arktycznym, „Caloiros" Pawła Repetowskiego - reportaż o kontrowersyjnych chrzcinach portugalskich studentów pierwszego roku, projekt „Tsataani” Przemka Strzeleckiego o koczownikach wypasających renifery w najdalszym północnym zakątku Mongolii, „Band Crew” Michała Syguta o deskorolkarzach, „Sinai only” projekt Aleksandra Wasilewskiego zainspirowany miłośnikami kąpieli słonecznych i nurkowania w Egipcie, "Pewnego razu w Indiach" Ewy Waszkiewicz - subiektywną opowieść o subkontynencie oraz fotoreportaż Michała Wilka „Harcerze” o zmaganiach młodych ludzi, czasem dzieci wkraczających w świat dorosłych.

KGF to kolektyw zajmujący się dokumentem, reportażem, fotografią uliczną. Kolektyw tworzą miłośnicy fotografii, reporterzy, dziennikarze i podróżnicy.

Wygraj książki

20.02.2012, 22:24:30

Razem z wydawnictwem Helion zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym "W drodze", w którym można wygrać następujące książki:

- Adobe Photoshop Lightroom 3. Podręcznik dla fotografów

 

\"\"

 

- Kompozycja obrazu fotograficznego

 

\"\"

 

- Światło w fotografii. Warsztaty ze Scottem Kelbym

 

\"\"

 

Zasady:

1. Zdjęcia przyjmujemy do 20 marca.

2. Dodając fotografię do galerii głównej Plfoto.com pamiętajcie o tytule "W drodze - konkurs" - tylko tak będziemy w stanie rozpoznać, czy zdjęcie zostało zgłoszone do konkursu.

3. Zdjęcie zgłoszone do konkursu musi zostać zrobione według następującej instrukcji: Poszukaj sceny, która połączy ciekawe widoki z fajną historią. Liczy się temat i wykonanie.

4. Wyniki ogłosimy 26 marca.

Damian Chrobak Make-up line

19.02.2012, 22:12:09

24 lutego o godz. 18, we wrocławskim Firleju (ul. Grabiszyńska 56) otwarta zostanie wystawa Damiana Chrobaka "Make-up line". Będzie ją można oglądać do 19 marca.

 

\"\"

 

Zmieniają się czasy, zmieniają się obyczaje. Tabu upadają, naruszamy je, obalamy - jedno za drugim. Duże skupiska ludzi - miasta, zdają się temu szczególnie sprzyjać. Im więcej nas i im nam ciaśniej, tym bardziej anonimowo się czujemy i mniej jesteśmy gotowi, by zważać na to, co wypada, a co nie. Czy poprawianie makijażu lub wręcz robienie go od podstaw w miejscach publicznych jest w złym, czy dobrym tonie? Czy jest wyrazem braku manier, prostactwa, czy raczej kobiecej odwagi, niezależności i ekonomicznego gospodarowania czasem?

 

\"\"

 

Głosy w dyskusji są, jak można się domyślać, zróżnicowane. W japońskim metrze nakładanie makijażu uznane zostało za drażniące, podobnie jak głośne słuchanie muzyki, picie alkoholu czy śmiecenie, a w wagonach rozwieszone zostały plakaty nakłaniające kobiety do zaprzestania tej czynności pod hasłem „zrób to w domu“.  Jednak dla wielu kobiet – i ten argument słyszeć będziemy często – jest to znaczna oszczędność czasu, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie czas dziennie spędzany w środkach publicznego transportu  liczy się w godzinach. Jest to element wielkomiejskiego stylu życia: nie mam czasu gotować – zjem na mieście; nie mam czasu pójść na zakupy – zamówię potrzebne mi rzeczy on-line; nie mam czasu zrobić rano makijażu – zrobię w drodze do pracy, czy będzie to w autobusie, pociągu, czy metrze.

Podczas gdy w dużych aglomeracjach z problemem zdążono się nieco oswoić, a oprócz głosów za i przeciw można już nawet znaleźć porady specjalistów na temat, jak w podobnych warunkach najsprawniej i w najmniej drażniący sposób wykonać makijaż, w mniejszych miastach problem ten jest czymś nowym i dość szokującym. Czy możemy sobie wyobrazić, iż siedząc w tramwaju, pewnego pięknego poranka, na przeciw nas usiądzie pani, wyjmie kosmetyczkę i nie zważając na nic, zacznie przedstawienie – krem, podkład, korektor, puder, róż…?

 

\"\"

 

Damian Chrobak od roku dokumentuje tego typu zmagania w londyńskim metrze. Fotograf znany z tego, że preferuje fotografię tzw. tradycyjną, analogową, prezentuje tu serię wykonaną przy użyciu aplikacji Hipstamatic na telefonie iPhone. Czy jest to przewrotny gest artysty, który - jak i jego (nieświadome swej roli) modelki -  idzie, przynajmniej w tej jednej serii, z duchem postępu? W końcu fotografowanie telefonem komórkowym jest domeną naszych czasów, w podobny sposób, jak malowanie się kobiet w środkach publicznego transportu.

Damian Chrobak pochodzi z Jastrzębia Zdroju, od 2004 roku mieszka w Londynie. Studiował na Akademii Fotografii w Warszawie. Ukończył również kurs Black & White Photography na University of the Arts London. W styczniu 2010 został członkiem ZPAF (Związku Polskich Artystów Fotografików). Jest pomysłodawcą i współzałożycielem grupy fotograficznej un-posed. Prowadzi zajęcia z fotografii dla STP (Stowarzyszenie Techników Polskich) w Londynie oraz zajęcia praktyczne z fotografii ulicznej w studium ZPAF-u w Warszawie. Poza licznymi wystawami w Polsce i w Europie, jego zdjęcia wystawione były podczas London Street Photography Festival w ramach wystawy "Polish Perspectives".

Zwycięstwo Polaka w konkursie Rolls Royce\'a

17.02.2012, 22:40:25

W swoje stulecie producent brytyjskiej marki samochodów Rolls-Royce ogłosił konkurs na fotograficzne przedstawienie "Spirit of Ecstasy" - popularnej statuetki wienczącej dostojne Rolls-Royce\'y.

Konkurs odbywał się na facebookowym profilu Rolls-Royce\'a, dlatego mogli w nim wziąć udział fotograficy z całego świata. Konkursowe fotografie znajdują się na profilu marki.  

Główną nagrodę przyznano Michałowi Wilczkowi z Bydgoszczy. Na jego czarno-białej fotografii w rolę "Ducha Ekstazy" wcieliła się Magdalena Frączek. 

Gratulujemy!

Spotkanie autorskie z Tomaszem Lazarem na FILM VIDEO FOTO 2012

16.02.2012, 18:00:31

Tomasz Lazar - zdobywca drugiej nagrody w kategorii "Ludzie w wiadomościach" World Press Photo 2011 - będzie gościem jubileuszowej, 15. edycji Targów Sprzętu Fotograficznego, Filmowego i Video - FILM VIDEO FOTO w Łodzi.

W dniach 29 - 31 marca 2012 r. odbędą się jedyne w Polsce targi sprzętu fotograficznego, filmowego i video FILM VIDEO FOTO. W programie jubileuszowej, 15. edycji FVF zaplanowane zostało spotkanie autorskie z fotografikiem Tomaszem Lazarem. Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z laureatem World Press Photo 2011 i jego pracami 30 marca 2011 o godz. 13:00 w auli nowego Centrum Konferencyjno-Wystawienniczego przy alei Politechniki 2 w Łodzi. Program spotkania przewiduje rozmowę z fotografikiem, prezentację jego prac i sesję pytań od widzów. Jest ono otwarte dla wszystkich odwiedzających FVF 2012.

Więcej informacji o spotkaniu i Tomaszu Lazarze na stronie.

Prywatne wiadomości

16.02.2012, 10:10:41

Drodzy użytkownicy, w związku z koniecznością wprowadzenia zmian technicznych, prywatne wiadomości mogą nie być dostępne przez najbliższych kilkanaście godzin. Za problem przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość.

Przerwy techniczne

15.02.2012, 22:05:05

Drodzy użytkownicy,

 
w związku z przerwami technicznymi, jakie miały dzisiaj (15 lutego) miejsce, część treści dodanych w ciągu ostatnich godzin może nie być dostępna. Za utrudnienia i kłopot przepraszamy i w ramach rekompensaty dodajemy każdemu po dwa zdjęcia do tymczasowego limitu. 
 
Przerwa miała związek z usprawnieniami, które muszą zostać wprowadzone w związku z nadchodzącymi zmianami w Plfoto.com. Warto jeszcze chwilkę poczekać na efekty :-)

Miasto w obiektywie

14.02.2012, 17:34:19

Galeria Negatyw (ul. Jagiellońska 17a, Katowice) zaprasza 18 lutego o godz. 18:30 na wernisaż wystawy będącej zwieńczeniem konkursu "Miasto w obiektywie". Całość uświetni koncert jazzowy w wykonaniu grupy studentów katowickiej AM.

 

\"\"

 

O konkursie:

Konkurs trwał od 15 października 2011 i zakończył się 31 stycznia 2012. Tematem konkursu były zdjęcia obrazujące miasto ze wszystkimi zagadnieniami dotyczącymi jego życia, mieszkańców, infrastruktury, wydarzeń kulturalnych i społeczno-politycznych oraz innych, bezpośrednio związanych z tematem, pokazane w możliwie najciekawszy sposób.

Spośród zdjęć nadesłanych na konkurs, jury wybierało najciekawsze prace, a podczas wernisażu wyróżni ich autorów następującymi nagrodami:

I nagroda – 1000 zł

II nagroda – 700 zł

III nagroda – 500 zł

Polscy laureaci World Press Photo 2012

10.02.2012, 14:18:19

World Press Photo to najbardziej prestiżowy międzynarodowy konkurs fotografii prasowej. Każdego roku ekspozycja zdjęć laureatów WPP objeżdża w formie wystawy 40 państw. Fotografowie startują w kilkunastu kategoriach, m.in. zdjęcie roku, wydarzenia, ludzie, sport, życie współczesne, życie codzienne, portret, sztuka i rozrywka, natura. Obejmują one fotografie pojedyncze oraz reportaże.

Zwycięską pracą tegorocznej edycji World Press Photo jest zdjęcie Hiszpana - Samuela Arandy. Zdjęcie przedstawia kobietę w czarnej burce, trzymającą w obięciach młodego, nagiego mężczyznę. Fotografia powstała w Jemenie podczas "Arabskiej Wiosny".  

Miło nam donieść, że dwie nagrody World Press Photo 2012 otrzymali Polacy, wśród których znajduje się użytkownik naszego serwisu - Tomasz Gudzowaty oraz Tomasz Lazar.

Serdecznie gratulujemy!

Wystawa poplenerowa Okręgu Dolnośląskiego ZPAF Wobec Miejsca i Czasu...III -Tożsamość Subiektywna

8.02.2012, 21:15:35

W dniach od 23 – 25 września 2011 w Zamku Książ odbyła się kolejna, juz trzecia, edycja ogólnopolskiego pleneru Okręgu Dolnośląskiego ZPAF "Wobec Miejsca i Czasu... III -Tożsamość Subiektywna". 23 autorów z Polski przyjęło zaproszenie i w aktywny i kreatywny sposób zainspirowany niezwykłym miejscem, zrealizowała swoje prace -  Barbara Charkiewicz, Czesław Chwiszczuk, Andrzej Dudek- Durer, Alek Figura, Tomasz Fronckiewicz, Barbara Górniak, Waldemar Grzelak, Roman Hlawacz, Ryszard Karczmarski, Jacek Lalak, Marek Liksztet, Stanisław Michalski, Janusz Musiał, Janusz Moniatowicz, Piotr Maciej Nowak, Jerzy Piątek, Wacław Ropiecki, Andrzej Rutyna, Zdzisław Słomski, Rafał Warzecha, Zbigniew Wielgosz, Iwona Wojtycza, Waldemar Zieliński.

 

\"\"

 

Idea pleneru zainicjowana przez  Andrzeja Dudka-Dürera to stworzenie platformy dla twórców o różnych postawach i orientacjach artystycznych, wymiana doświadczeń, konfrontacja filozofii życia i  twórczości, konfrontacja różnych podejść do techniki i technologii, metod pracy i działań.

 

\"\"

 

Wobec Miejsca i Czasu...III -Tożsamość Subiektywna to hasło przewodnie pleneru. Interesują nas zagadnienia przemijania i upływu czasu, relacji człowiek - natura, twórca- natura; świadomości i konsekwencji wynikających z rozwoju cywilizacji; Podtytuł pleneru Tożsamość Subiektywna to idea związana ze świadomością fotografii, subiektywnością doświadczenia miejsca i czasu, analizą percepcji i indywidualnej wizualizacji. Tożsamość miejsca i czasu, ich relacji i konsekwencje wynikające z tych doświadczeń, relacji z kreatorem i kreacją-  Andrzej DUDEK-DÜRER.

 

\"\"

 

Efektem pleneru jest wystawa pokazująca ponad  60 prac artystów. W ramach pleneru odbyły się również otwarte warsztaty fotograficzne, każdy z uczestniczących twórców przedstawił dorobek twórczy oraz założenia teoretyczne twórczości. Gośćmi pleneru byli krytycy Andrzej Saj i Krzysztof Jurecki, którzy przedstawili wykłady odnoszące się do idei pleneru.

Galeria Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętorzyskim

Wernisaż: 10 luty, godz.18.

Wystawę będzie można oglądać do 24 lutego
 

Oczyszczenie. 1950-1990 Jerzego Lewczyńskiego

7.02.2012, 16:18:49

09 lutego 2012 roku, o godz. 18 Gdańska Galeria Fotografii (ul. Grobla I 8/11, Gdańsk) zaprasza na otwarcie wystawy fotografii jednego z najważniejszych fotografów XX wieku - Jerzego Lewczyńskiego.

 

\"\"

 

Wszystkie zgromadzone na niej zdjęcia pochodzą z archiwum artysty. Pierwsze powstały w latach pięćdziesiątych, ostatnie zaś w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Ekspozycja ukazuje wybrane fotografie z wielu okresów twórczości, od wczesnych zdjęć, zdradzających fascynację autora włoskim neorealizmem; do późniejszych, w których występują elementy surrealistyczne. Wiele zaprezentowanych prac należy do nurtów nazwanych „antyfotografią" (ponieważ zostały uznane w chwili ich tworzenia za przeciwne kanonowi, antyestetyczne) i „archeologią fotografii" (to z  kolei zdjęcia powstałe na podstawie fotografii znalezionych, zapożyczonych). Są tu także dzieła powstałe stosunkowo niedawno, już bez użycia aparatu, najczęściej kserograficzne reprodukcje rozmaitych dokumentów - to niemal utopijna próba zapisu całej rzeczywistości, w najdrobniejszych jej przejawach. Tej próbie rejestracji towarzyszy przekonanie autora o konieczności propagowania fotografii; uważa on bowiem medium fotograficzne za uniwersalny instrument, służący do zapisywania i tłumaczenia rzeczywistości - choć przyznaje także, że porażka jest wpisana w jego działanie.

Wystawa prowadzi od wiary w fotografię jako medium obdarzone własnym językiem (czerpiącym jednak pełnymi garściami z języka malarstwa) po swoisty fotograficzny agnostycyzm. Młody Lewczyński pokazuje trudne do odczytania fragmenty rzeczywistości, gęste, ciemne, skondensowane; układa je niekiedy w sekwencje o chwiejnym, niepewnym znaczeniu. W późniejszym okresie zajmuje się istotą samego medium, aby na koniec zwątpić, pokazywać reprodukcje wykonane już bez użycia aparatu i przeznaczone po prostu do czytania. Jego późna sztuka nie służy już pięknu, lecz poddana jest bez reszty koncepcji: reprodukowane przez Lewczyńskiego notesy, kartki z zeszytów, listy i dokumenty to szkoła zwątpienia nie tylko w przekazywalność uczuć, ale i podstawowych faktów. Notatki są nieczytelne, polszczyzna starych dokumentów niezbyt zrozumiała, kartki z zeszytów to raczej fantazmaty na temat pisma niż rzeczywisty zapis języka.

Nacisk położony został nie tylko na ostateczny rezultat, ale i na proces twórczy. Wystawa nie ogranicza się więc do fotografii ikonicznych, najczęściej pokazywanych czy reprodukowanych. Znalazły się na niej również zdjęcia przez samego Lewczyńskiego niedocenione, czy wręcz uznane jedynie za materiał wyjściowy. Ważną rolę w wystawie pełni więc wybór dokonywany przez kuratora Wojciecha Nowickiego, który odkrywa przed widzem meandry archiwów artysty.

„Jerzy Lewczyński. Oczyszczenie" to wystawa rozmyślnie łamiąca porządek czasowy, oparta na swobodnych asocjacjach, odrzucająca kontekst historii fotografii - a więc skoncentrowana na procesie twórczym autora, a nie na jego fascynacjach czy przyjaźniach artystycznych takich jak współpraca ze Zdzisławem Beksińskim, Bronisławem Schlabsem, Zofią Rydet, czy kontakty z Urszulą Czartoryską. Wystawa ta jest hołdem dla fotografa, który szanuje wszystkie zdjęcia - nie tylko swoje własne, ale i te przedmioty zniszczone, niegdyś zżyte z czyimś istnieniem, a teraz porzucone po strychach i śmietnikach. To hołd dla artysty, który wytyczał nowe kierunki w sztuce polskiej.

Prezentacja gdańska jest wyborem z szerszej ekspozycji, która odbyła się w 2011 w  Czytelni Sztuki w Gliwicach.

Jerzy Lewczyński jest jednym z najważniejszych polskich autorów fotografii artystycznej. Urodzony w 1924 roku w Tomaszowie Lubelskim, większość swego dotychczasowego życia spędził w Gliwicach. Jest absolwentem Politechniki Śląskiej, pierwsze fotografie wykonywał w 1938 roku. W latach 1951-1984 był członkiem  organizacji zrzeszających fotografików m.in. Polskiego Towarzystwa Fotograficznego w Gliwicach, Związku Polskich Artystów Fotografików. Najbardziej znany jako twórca teoretycznej koncepcji „archeologii fotografii", nad którą pracował od końca lat 60. Artysta zajmuje się także historią fotografii, krytyką oraz publicystyką związaną z fotografią. Jest autorem wyjątkowej publikacji z 1999 roku pt. „Antologia fotografii polskiej 1839-1989".  

Street games - pierwsza wystawa kolektywu Un-posed

4.02.2012, 16:30:33

Un-posed - czyli bez pozowania – to świat uchwycony w kadr…miasto, ulica, światło, człowiek, zaskakujące wycinki banalnej rzeczywistości i czasem ironia albo absurd. Nieustanna gra z tematem, fotografa z samym sobą, ale również z widzem, któremu fotografia uliczna pokazuje niezwykłość codzienności, odkrywanej w fotograficznej klatce.

Pierwsza wspólna wystawa kolektywu un-posed w Leica Gallery, jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie polskiej publiczności fotografią uliczną. Dowodem tego były tłumnie odwiedzane, zeszłoroczne wystawy: Moment jest jeden (Leica Gallery) i Street Photography Now. Fotografia Uliczna Tu i Teraz (Fundacja DOC).

Co wyróżnia un-posed? Przede wszystkim pasja z jaką uprawiają Street photography. Celem grupy jest kształtowanie artystycznej świadomości w Polsce, oraz promowanie osiągnięć polskich fotografów ulicy i polskich pionierów tego gatunku fotografii za granicą.

Od 6 lat nie wyszedłem z domu bez aparatu - mówi Damian Chrobak – pomysłodawca i szef kolektywu.

Kolektyw un-posed został powołany do życia w 2011 roku. Grupa składa się z fotografów specjalizujących się w niepozowanej i niestudyjnej fotografii, znanej także jako "street photo", klasyfikowanej jako rodzaj fotografii dokumentalnej. Ich rozpoznawalny styl opiera się na rejestrowaniu sytuacji zwykle niezauważanych przez większość społeczeństwa, choć rejestrowanych w miejscach publicznych.

Grupę tworzą: Michał Adamski, Damian Chrobak, Tomasz Lazar, Maciej Dakowicz, Andrew Kochanowski, Piotr Koszczyński, Zbigniew Osiowy, Paweł Piotrowski, Marcin Płonka, Jacek Szust i Paweł Walczyk. W styczniu dołączył Tomasz Wiech.

Powstanie un-posed wzbudziło zainteresowanie i uwagę europejskich i amerykańskich środowisk fotograficznych i mediów m.in. Radiate Magazine  i Foto+Bumaga.

Widzi się klatkami

Każdy z członków fotografuje w nurcie Street photography, ale każdy ma odrębny, indywidualny styl, co pokazuje ile twarzy ma współczesna fotografia uliczna. Jedni nawiązują do klasyków czarnobiałej fotografii i Henri Cartier-Bressona, inni wybierają bardziej nowoczesne spojrzenie i kolorową fotografię. Jedno jest wspólne i konieczne: wyprzedzanie zdarzeń, bycie bardzo blisko sytuacji i ludzi, fotografowanie codziennie, które bywa czekaniem 20 minut na stacji metra na „tę” odpowiednią chwilę, instynktowne podniesienie aparatu w ułamku sekundy…

Wernisaż będzie unikalną okazją do spotkania ze składem un-posed.

Wystawę można oglądać do 4 marca 2012 r.

Street games – pierwsza wystawa kolektywu UN-POSED

Wernisaż z udziałem fotografów Un-posed:

9 lutego 2012 r., godz. 19.00

Leica Gallery Warszawa

 

Wystawa Beyond the body Tomasza Gudzowatego w Starej Galerii ZPAF

2.02.2012, 13:42:22

Stowarzyszenie Autorów ZAIKS oraz Związek Polskich Artystów Fotografików zapraszają na wernisaż wystawy Tomasza Gudzowatego, zorganizowanej z okazji wręczenia nagrody ZAIKS-u 2011 w dziedzinie sztuk wizualnych. Wernisaż wystawy w obecności autora odbędzie się 6 lutego o godzinie 18.00 w Starej Galerii ZPAF (Plac Zamkowy 8, Warszawa).

 

\"\"

 

Wystawa Tomasza Gudzowatego "Beyond the body" jest autorskim wyborem Tomasza Gudzowatego, przeglądem jego twórczości z ostatnich lat. To kolejna odsłona wieloletniego projektu fotograficznego Tomasza Gudzowatego. Całość składała się z czterdziestu esejów poświęconych różnym sportom, głównie etnicznym i tradycyjnym, ale także dyscyplinom należącym do współczesnej kultury wielkomiejskiej. Wspólnym mianownikiem jest wizja sportu jako aktywności w równym stopniu fizycznej i duchowej, kształtującej życie jednostek i społeczności, często objawiającej się w wymiarze rytualno-religijnym. W świecie zdominowanym przez media, w którym główną, a często jedyną miarą wartości podejmowanego wysiłku jest popularność, Tomasz Gudzowaty ukazuje nieznane oblicza sportu i nowe sposoby ich wizualnej reprezentacji. Pierwszy szerszy wybór fotografii sportowej Tomasza Gudzowatego, zatytułowany Sports Features, był pokazywany do roku 2007 w Warszawie, Opolu, Lille i Sztokholmie, a w nieco zmienionej formie także w Arles i Pradze. Obecna wystawa, której premiera odbyła się w Budapeszcie we wrześniu 2011, zawiera zdjęcia zrealizowane w latach 2008-2010 i do tej pory nie prezentowane w Polsce.

Tomasz Gudzowaty - jest laureatem nagrody w dziedzinie sztuk wizualnych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS  za swoje osiągnięcia na polu fotografii. Jest najbardziej utytułowanym polskim fotografikiem, członkiem ZPAF z wieloletnim stażem, wielokrotnym laureatem tak prestiżowych konkursów fotograficznych jak World Press Photo, Pictures of the Year i NPPA Best of Photojournalism czy polskich Grand Press Photo oraz WBK. Jest autorem wielu wystaw i wydawnictw albumowych.  Tomasz Gudzowaty ma rozpoznawalny, efektowny styl i jest bardzo konsekwentny w tematach i sposobach fotografowania; funkcjonując w głównym obiegu unika jednoznacznego działania komercyjnego. Fotografuje tematy egzotyczne i jednocześnie ambitne tak, by trafiały do szerokiej publiczności. Bliski mu jest nurt fotografii humanistycznej i forma klasycznego czarno-białego fotoeseju. Zaczynał od fotografii przyrodniczej, osiągając w niej pierwsze międzynarodowe  sukcesy, następnie zwrócił się w stronę reportażu społecznego, a od kilku lat koncentruje się na fotografii sportowej. Jego szczególnym zainteresowaniem cieszą się sporty peryferyjne, nietypowe lub w inny sposób wykraczające poza główny nurt. Artysta jest również aktywnym organizatorem i inspiratorem wydarzeń fotograficznych. W powstałej z jego inspiracji Yours Gallery organizowane były  wystawy światowych sław fotografii, warsztaty i spotkania młodych twórców.

Informacja o nagrodzie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS: Tradycja Nagród ZAiKS-u sięga roku 1966, kiedy to ustanowiono nagrodę literacką dla tłumaczy. Nagrody są wręczane także w dziedzinach: varsavianów, za popularyzację polskiej twórczości rozrywkowej, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie choreografii, za propagowanie polskiej muzyki współczesnej. Od 2010 roku wręczana jest  nagroda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych. Jej pierwszą laureatką została Magdalena Abakanowicz, kolejnym wyróżnionym jest Tomasz Gudzowaty, fotografik, który może pochwalić się największą liczbą światowych wyróżnień i dyplomów za swe prace.


 

Fotografia dzikiej przyrody 2011

31.01.2012, 16:53:32

Wystawa Fotografia dzikiej przyrody 2011. Wildlife Photographer of the Year 2011 co roku przygotowywana jest przez BBC Wildlife Magazine i Natural History Museum w Londynie w nowej odsłonie. Tworzą ją zwycięskie prace z konkursu fotograficznego organizowanego od 1965 r. W roku 2012 Bytom jest jednym z pierwszych miejsc, w których jest eksponowana, a wernisaż odbędzie się już 2 lutego o godz. 17.

 

\"\"

 

Na wystawę składają się wyłącznie fotografie nagrodzone i wyróżnione w 17 kategoriach. Są najlepsze z najlepszych, gdyż zostały wybrane z ponad 40 tys. zdjęć, wykonanych przez ponad 4,3 tys. fotografów z 96 krajów. Po raz kolejny znaleźć można tu też zdjęcia z Polski. Wystawa prezentowana jest w naszym kraju od dziesięciu lat, a Muzeum Górnośląskie w Bytomiu szczyci się tym, że właśnie od dziesięciu lat znajduje się w gronie instytucji, które ją goszczą. Jak już zaznaczono wcześniej, mieszkańcy Górnego Śląska będą mogli wystawę zobaczyć jako jedni z pierwszych, bo już w lutym 2012 roku.

Nagrodzone zdjęcia są nie tylko obrazowymi ambasadorami świata natury. Prezentują też artystyczną perfekcję, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody, uchwycone przez twórców. Nic nie oddziałuje bardziej niż sugestywna fotografia, która stymuluje wyobraźnię, zajmuje umysł i porusza serce.

Komisarz: Waldemar Żyła

Wernisaż wystawy: 2 lutego 2012 r., godz. 17

Czas trwania wystawy: 2 lutego - 26 lutego 2012 r.

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach główny, pl. Jana III Sobieskiego 2

 

Solarigrafia, czyli obrazy Słońcem malowane

28.01.2012, 15:05:33

1 lutego o godz. 17.30 zainaugurowana zostanie kolejna z odsłon zbiorowej wystawy solarigrafii, tym razem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie.

Swoje prace zaprezentuje 24 autorów, których połączyło zamiłowanie do tej niezwykłej formy fotografii. Zobaczyć będzie można obrazy powstałe w wyniku naświetlań trwających od kilkudziesięciu minut, przez kilka tygodni, aż do nawet roku. Wystawa będzie dedykowana zmarłemu przyjacielowi, Januszowi Czajkowskiemu, którego solarigrafie wykonane przy pomocy aparatu wielkoformatowego znajdują się wśród prezentowanych prac.

Wystawę będzie można oglądać do 18 lutego 2012.

\"\"

Szok kulturowy

25.01.2012, 21:43:12

Tym razem na stacji Metro Marymont w Warszawie będzie można oglądać projekt fotograficzny autorstwa Bartosza Mateńki pt. "Szok Kulturowy". Wystawa potrwa do końca lutego 2012r.

Bartosz Mateńko (ur. 1987) - fotograf specjalizujący się w nurcie dokumentu i reportażu. Studiuje fotografię w Łódzkiej Szkole Filmowej, jest absolwentem Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Najczęściej realizuje własne projekty długoterminowe. Porusza tematy związane z różnymi grupami społecznymi, subkulturami, czy bohaterami dnia codziennego, nawiązując do klasyki tego gatunku. Uczestnik wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą.

strona autora: www.bartoszmatenko.com

na facebooku: http://www.facebook.com/bartoszmatenko

strona galerii: http://a19marymont.pl/

Marymont_metro dla sztuki to przestrzeń, gdzie swoje prace prezentować mogą młodzi artyści. Punktem wyjścia projektu jest Galeria A19 działająca od 2007 roku na stacji metra Marymont w Warszawie. Galeria powstała już w fazie projektowania stacji i stała się miejscem ekspozycji prac wybieranych cyklicznie w konkursie. W projekcie wystroju wnętrza stacji zaplanowano specjalną przestrzeń do prezentacji sztuki najnowszej. Jest to ściana o wymiarach 35,87 x 3,43 m, funkcjonująca jako zmieniający się element wnętrza. Jest to również miejsce, gdzie codziennie pojawiają się tysiące pasażerów, a więc i potencjalnych gości galerii.

Galeria działa  pod patronatem i opieką Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie.

Od 2007 roku na stacji prezentowane były prace młodych artystów i absolwentów uczelni artystycznych, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Dotychczasowymi laureatami poprzedniej edycji konkursu byli: Anna Pisarska, Julia Curyło, Zbigniew Sikora, Mateusz Lenart, Łukasz Rudnicki, Piotr Wachowski oraz Karol Radziszewski.

New Wave Photography

20.01.2012, 21:27:07

Do 4 lutego w Pawilonie Wyspiańskiego w Krakowie oglądać można wystawę New Wave Photography prezentowaną niedawno w Londynie.

New Wave Photography to jedyna w swoim rodzaju wystawa przedstawiająca wschodzące talenty współczesnej fotografii z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Wystawa  powstała przy współpracy z wieloma europejskimi instytucjami kulturalnymi. Prezentuje ona ponad czterdzieści starannie wyselekcjonowanych prac z dziedziny fotografii kreatywnej. New Wave Photography ma na celu przedstawienie współczesnej fotografii z rejonu Europy Środkowo- Wschodniej, nowej generacji artystów wyrażających własne wizje i potencjał.

Wernisaż wystawy odbył się w czwartek 12 stycznia. Gościło na nim ponad 200 osób. Swoją obecnością zaszczycili Pawilon Wyspiańskiego między innymi Generalny Konsul Republiki Słowacji w Krakowie Tomáš Kašaj oraz Generalny Konsul Republiki Austrii w Krakowie Christophe Ceska.

Festiwal Warsztaty Sztuki Fotografii

19.01.2012, 21:58:46

Festiwal Warsztaty Sztuki Fotografii w Krakowie będzie trzydniowym wydarzeniem (20 – 22 stycznia 2012) o bogatym i różnorodnym programie. Różni się od większości innych festiwali tym, że ukazuje nie tylko rezultat procesu fotografowania (poprzez wystawy, fotokasty), lecz proces ten w całości od pomysłu do końcowej odbitki oglądanej podczas wystawy czy w albumie.

W programie Festiwalu znajdą się zarówno projekcje filmów o historii fotografii, spotkania autorskie i wykłady fotografów, jak i warsztaty i pokazy dotyczące sprzętu fotograficznego,  postprodukcji zdjęć, warsztaty ze znakomitymi fotografami, a w końcu przeglądy portfolio, pokazy fotokastów oraz wernisaż wystawy: odnoszącej ogromny sukces „Street Photography Now. Fotografia uliczna tu i teraz”. Wystawa, która do 15 stycznia pokazywana będzie w Warszawie, przyciągnęła ponad 4 tys. widzów przez dwa pierwsze dni ekspozycji!

Do udziału w festiwalu zaproszono znakomitych fotografów, w tym gwiazdy dwóch pokoleń: Wojciecha Grzędzińskiego (członka Fundacji.DOC, laureata World Press Photo, Grand Press Photo, BZWBK Press Photo, Visa D\'Or News, fotografa Prezydenta Bronisława Komorowskiego) oraz Wojciecha Plewińskiego (jednego z najważniejszych polskich fotografów, autora kilkuset okładek Przekroju). Towarzyszyć im będą członkowie Fundacji.DOC (Piotr Bułas, Rafał Siderski, Joanna Kinowska), kolektyw Holograf (Łukasz Kuś, Kakha Kakhiani, Paweł Boczkowski, Grzegorz Wełnicki), Aleksander Bochenek, Grzegorz Ostręga (Babel Images), Michał Mąsior.

Miejsce: Galeria Pauza, Kino 18, Klub Pauza (ul. Floriańska 18), Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle11), studio fotograficzne Diamonds Factory (ul. Fabryczna 20a)

Wydarzenia

1. Projekcja filmu „In-sight”, reż. Nick Turpin, 38\'. "In-sight" to dokumentalny film Brytyjskiego fotografa ulicznego Nicka Turpina, który podąża za członkami kolektywu "In-public" fotografującymi ulice Nowego Jorku, Melbourne i Rotterdamu. Używając małej kamery HD umieszczonej w \'gorącej stopce\' aparatu fotograficznego pozwala widzowi podpatrzeć jak pracują najlepsi współcześni fotografowie uliczni. Nick Turpin jest jednym z założycieli kolektywu In-Public oraz autorem słynnego manifestu fotografii ulicznej, jest też jednym z autorów prezentowanych na wystawie oraz w albumie "Street Photography Now". [20.01, godz. 19.00, Kino 18]

2. Projekcje odcinków serii BBC "Geniusz zaklęty w fotografii", ok. 60\'. "Geniusz zaklęty w fotografii" to fascynująca i mistrzowsko przygotowana seria. Jest nie tylko najdokładniejszym opisem 170-letniej historii fotografii, ale również niezwykłą próbą odpowiedzi na pytanie, co powoduje, że jest się dobrym fotografem. Twórcy starannie dobrali przykłady zdjęć i artystów, tak by oddać wszystkie aspekty tej najbardziej wpływowej formy sztuki współczesnej ery, jaką jest fotografia – reportaże Henri Cartier Bressona i Martina Parra, portrety Diane Arbus i Annie Leibovitz, pejzaże Ansela Adamsa i Roberta Franka, humanizm Roberta Doisneau i konceptualizm Irvinga Penna – i wiele więcej... [20.01., godz. 19.00, 21.01. godz. 10.30, 20.00, 22.01., godz. 18.00, Kino 18]

3. Wykład otwarty: Od inspiracji do postprodukcji, prowadzi Michał Massa Mąsior. Jak wygląda fotografia w XXI w. Podczas tego wykładu prowadzący zastanowi się wspólnie z uczestnikami, co zrobić by zdjęcie było "udane". Omówione zostaną wszystkie etapy powstawania zdjęcia w technologii cyfrowej. Co jest potrzebne, żeby efekt końcowy był dobry? Ciężka praca, a może szczęście?

Michał Mąsior - fotografik, absolwent kursów w International Center Of Photography w Nowym Jorku. Wystawiany w Barcelonie, Krakowie i Łodzi. Od pięciu lat współpracuje z agencjami reklamowymi, projektantami ubrań i agencjami modelek w Polsce i za granicą. W 2007 roku nominowany do nagrody “Fotograf Modowy Roku” w prestiżowym plebiscycie Polskich Oskarów Mody. [21.01., godz. 12.00, Kino 18].

4. Wykład otwarty: Dzisiejsza fotografia reklamowa w Polsce, prowadzi Grzegorz Wełnicki. Wykład Grzegorza Wełnickiego na temat precyzyjnego oświetlanie postaci w konwencji reklamowej. Fotograf opowie o kolejnych etapach produkcji reklamy: tworzenia layoutu, przygotowania modeli i ekipy, ustawienia światła pod montaż, postprodukcji oraz montażu graficznego. Omówione także zostaną różne źródła światła, różnice między "końcówkami" lamp, a także przedstawione tricki oświetleniowca.

Grzegorz Wełnicki - asystent zajmujący się oświetlaniem planów zdjęciowych oraz obsługą przystawek cyfrowych. Posiada wieloletni doświadczenie. Współpracowała z takimi studiami jak: Studio Flesz i Studio Tęcza. Obecnie asystent Łukasza Ziętka z Shoot Me oraz Radka Polaka. Obsługiwał największe plany fotografii reklamowej miedzy innymi, Szymona Świętochowskiego, Pawła Fabiańskiego, Jacka Kołodziejskiego, Tomka Albina, Zuzy Krajewskiej, Bartka Wieczorka i wielu innych polskich i zagranicznych fotografów. W 2009 roku wraz z Wojtkiem Czajką oraz Pawłem Boczkowskim założył grupę Holograf zajmującą się szeroko pojętym dokumentem i reportażem. [21.01, godz. 13:30, Kino 18]

5. Prezentacja kolektywu Holograf. Spotkanie z dokumentalistami kolektywu fotograficznego Holograf. Opowiedzą oni o szczegółach pracy w zespole, a oprócz omówienia najnowszych materiałów, przybliżą słuchaczom kulisy swojego warsztatu. Jak szukają tematów? Jak przygotowują się do wyjazdów? Holograf podzieli się ze słuchaczami praktyczną wiedzą. [21.01, godz. 15.00, Kino 18]

6. Wykład otwarty: Fotoreportaż. Prowadzą: Wojciech Grzędziński, Piotr Bułas. [21.01, godz. 17.30, Kino 18]

7. Warsztat fotoreportażu z Wojciechem Grzędzińskim. Grzędziński Wojciech - ur. 1980. Pracował jako etatowy fotoreporter dla „Super Ekspressu”, „Rzeczypospolitej” i „Dziennika”. Nagradzany w polskich konkursach fotografii prasowej (Grand Press Photo, Newsreportaż, BZWBK Press Photo), otrzymał trzecią nagrodę w konkursie World Press Photo 2009. Mieszka i pracuje w Warszawie. Współzałożyciel Fundacji .DOC [21.01, godz. 12.00 – 16.00, Galeria Pauza I]

8. Warsztaty Street Photo z Rafałem Siderskim. Fotografia uliczna jest najbardziej dostępną ze wszystkich form fotografii dokumentalnej. Po prostu bierzesz aparat i idziesz na ulice. Podczas warsztatu obejrzymy zdjęcia klasyków tego gatunku, porozmawiamy o pracy na ulicy i przede wszystkim - będziemy krytycznie omawiać zdjęcia zrobione przez uczestników.

Rafał Siderski - urodzony w 1984 roku w Białymstoku. W 2009 roku uzyskał tytuł licencjata w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie (Republika Czeska). Obecnie student studiów magisterskich na tymże Uniwersytecie. Fotografuje, bo lubi. Od początku zainteresowany jest fotografią dokumentalną, a w szczególności autorskim ujęciem tematu. Inspiracje do zdjęć czerpie z otaczającego świata i codziennego życia. Woli fotografować rzeczy znajdujące się blisko zamiast szukać egzotyki w dalekich krajach. Jest autorem zestawów „Home Town” – opowieści o jego rodzinnym mieście. Zdjęcia te były pokazywane w Gliwicach w 2008 oraz w Kownie podczas Kaunas Photo Festival w 2009 roku. W 2010 roku jego zestaw „The Story” zakwalifikował się do finału Mio Photo Award, a zestaw „Wizyta” był w finale Wine Photo 2010. Od 2008 roku mieszka i pracuje w Warszawie. Publikuje w takich tytułach, jak „Przekrój”, „Dziennik” czy „Newsweek”. [21.01, godz. 12.00 – 16.00, Galeria Pauza, II]

9. Wernisaż wystawy Street Photography Now! Fotografia uliczna tu i teraz. Fotografia uliczna nie jest właściwie reportażem. Może być zdjęciem pamiątkowym czy wziętym prosto z albumu rodzinnego. Właściwie nie musi zdarzać się na ulicy, w mieście, ale nawet w głębi lasu czy na pustkowiu. Współczesny nurt tej fotografii – na pewno dokumentalnej i, choć często trudno w to uwierzyć, absolutnie prawdziwej – porywa robiących zdjęcia na całym świecie.

Zapraszamy do zapoznania się z polską odmianą fotografii ulicznej. Obok zdjęć „ze świata, z zagranicy” pokazujemy - głównie oczami młodych ludzi nie zawsze zajmujących się zawodowo fotografią - „nasze” podwórka i zaułki. Jedni poczuwają się do kontynuowania drogi Eliotta Erwitta czy Roberta Doisneau, inni powołują się na nieskażoną fotografię Jacques Henri Lartigue. Jeszcze inni wychodzą zza biurka o godzinie 16 - wiadomo, gdy najpiękniej świeci słońce – poddając się rytmowi miasta.
Wystawę polskiej fotografii ulicznej prezentujemy obok ekspozycji „Street Photography Now” opracowanej przez Third Floor Gallery w oparciu o album Sophie Howarth i Stephena McLarena o tym samym tytule. [wernisaż: 21.01, godz. 17, Galeria Pauza]

10. Prezentacje, konsultacje i testy RCS2. Eksperci z firmy RCS Authorized Apple Reseller poprowadzą całodzienne konsultacje, testy i prezentacje tabletów, monitorów, Godzinne prezentacje przybliżą tematykę kalibracji monitora, zarządzania barwą i druku. Wykłady podzielone będą na bloki tematyczne:

21.01., godz. 13.00: Prawda czy fałsz? - techniki wizualizacji w oparciu o monitory. Monitor graficzny w chwili obecnej jest połową sukcesu w pracy zawodowej każdego z nas. Nieważne, czy jest to grafik, architekt czy fotograf - każdy z nich wymaga, aby digitalizacja jego pracy odbywała się wiernie i w komfortowych dla jego oka warunkach. Kalibracja, linearyzacja, walidacja? Celem tej prezentacji jest wskazanie najkrótszej drogi do zrozumienia tych pojęć i osiągnięcia porozumienia z monitorem.

21.01., godz. 15.30: Wacom - Digitalizacja naszych marzeń. "Gwiezdne wojny", "Avatar", "Władca pierścieni" to tylko część z produkcji filmowej, która została oparta o rysowaną wyobraźnię ludzi współpracujących przy tego typu produkcjach. Od zawsze kartka i ołówek przekazywały informacje. Czy teraz są już tylko reliktem przeszłości? Spróbujcie przekonać się sami.

22.01., godz. 13.00: Drukować każdy może, czyli jakość galeryjna w każdym domu. Fakt, że lubimy oglądać zdjęcia jest niepodważalny, jednak coraz większa grupa osób zapomina o najważniejszym czyli... Zapachu, Strukturze, Fakturze. To rzeczy, których nie przekaże żaden z dostępnych wyświetlaczy LCD, Plasma Czy OLED. W trakcie prezentacji postaramy się zachęcić wszystkich obecnych do drukowania naszych wspomnień i prac artystycznych.

22.01., godz. 15:30: Ruchoma Galeria Epson - Nowoczesne formy cyfrowej Galerii. Galeria Fotograficzna na budynkach mieszkalnych? Projektory otwierające szerzej drzwi dla artystów, wernisaż na ścianach budynków, ruchome obrazy z przejmującą oprawą dźwiękową to nowa forma przekazu i wpływu na nasze postrzeganie sztuki. Czy na pewno - oceńcie sami.

11. Prezentacje, konsultacje i testy Canon. Prezentacje i testy najnowszych aparatów fotograficznych i obiektywów firmy Canon. Ekspert  Canona poprowadzi konsultacje z możliwością wypróbowania sprzętu w zaaranżowanym studio fotograficznym. Konsultacje zorganizowane przy współpracy z firmą Foto-Nova. [21.01., godz. 12 – 17, 22.01., godz. 12 – 18]

12. Modowa sesja fotograficzna w zaaranżowanym studio. Michał Massa Mąsior poprowadzi sesję z udziałem modelek, po której będziecie mogli skorzystać z zaaranżowanego studia i spróbować swoich sił w fotografii studyjnej oraz zasięgnąć rady doświadczonego fotografa. Plan oświetlony będzie sprzętem Bowens i Manfrotto.

Będziecie mogli zaobserwować powstawanie pełnej produkcji fotograficznej. Przygotowania, ustawianie światła oraz pracę z modelką. Powstałe podczas sesji zdjęcia będą służyły jako materiał do obróbki podczas kolejnych zajęć prowadzonych przez specjalistów z firmy RCS Authorized Apple Reseller. Sesja przygotowana we współpracy z: Foto 7, Fashion Color, Image Consulting, Claudius Hair Treser Team.

21.01, godz. 14.00: Sesja fotograficzna w studio, prowadzi Michał Massa Mąsior

21.01, godz. 15.00 – 17.00: Warsztaty fotografii studyjnej, konsultacje: Warsztaty Sztuki Fotografii, Bowens

22.01., godz. 14.00: Sesja fotograficzna w studio, prowadzi Michał Massa Mąsior

22.01., godz. 15.00 – 18.00: Konsultacje: Bowens

13. Warsztaty oświetlenia planów zdjęciowych, prowadzi Grzegorz Wełnicki

Warsztaty będą obejmować precyzyjne oświetlanie postaci (wieloma jednostkami światła) w konwencji reklamowej. Przeprowadzona zostanie symulacja rzeczywistej reklamy, obejmująca rozmowę na temat layoutu, przygotowanie modeli i ekipy, ustawienie światła pod montaż, przeprowadzenie delikatniej postprodukcji oraz montażu graficznego, na koniec omówienie ukończonego produktu.

Omówione także zostaną różne źródła światła, różnice między "końcówkami" lamp, a także przedstawione tricki oświetleniowca. [22.01., godz. 10 – 19, Diamonds Factory Studio, koszt udziału: 150 zł]

14. Warsztaty Fotografii Kreacyjnej, prowadzi: Grzegorz Mart. Będzie dużo o niekonwencjonalnej fotografii, nieco eksperymentowania. Prowadzący zachęci do tego, żeby próbować nowych środków podczas robienia zdjęć.

Grzegorz Mart - urodzony w 1984 r. w Sosnowcu, absolwent Fotografii PWSFTViT w Łodzi obecnie student ASP w Krakowie na kierunku Intermedia. Zainteresowany relacją pomiędzy malarstwem i fotografią, które w znacznym stopniu przenikają się w jego pracach. Uczestnik wielu wystaw m.in. w galerii BWA w Tarnowie, Bunkrze Sztuki, Galerii Pauza i MCK w Krakowie, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Pacamera w Suwałkach. Mieszka i tworzy w Krakowie. [22.01., godz. 12, Kino 18]

15. Warsztaty rodzinne. Prowadzą: Joanna Kinowska, Rafał Siderski (Fundacja .DOC). Zapraszamy do wspólnej rodzinnej zabawy ze zdjęciami z ulic. Na zajęciach obejrzymy fragment wystawy „Street Photography Now. Fotografia uliczna tu i teraz”. Opowiemy o tym jak można zrobić fajne zdjęcia, jakie sceny możemy znaleźć na ulicy. Przed nami też trochę gimnastyki i mnóstwo twórczej zabawy! Zajęcia przeznaczone są dla rodzin z dziećmi w wieku + 4 lata. rodzice i opiekunowie też uczestniczą w działaniach! [22.01, godz. 12, Galeria Pauza]

16. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Street Photography Now. Fotografia uliczna tu i teraz. [22.01., godz. 14, Galeria Pauza]

17. Photo Day. Wydarzenie współorganizowane przez Moje Miasto Kraków. Informacje: www.mm.krakow.pl. [22.01., godz. 13 – 17, CORT, Pauza]

18. Spotkanie z Wojciechem Plewińskim. Spotkanie poświęcone albumowi zdjęć Wojciecha Plewińskiego "Szkice z kultury". Jeden z najważniejszych polskich fotografów opowie o swoim długoletnim doświadczeniu w pracy z ludźmi teatru - i nie tylko.

Wojciech Plewiński - urodził się 31 sierpnia 1928 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej Fotografików. Od 1957 roku jest Członkiem rzeczywistym ZPAF oraz FIAP ( Federation Internationale de l’Art Photographique) A I E. W latach 1950-56 w ramach pracy w Pracowni Konserwacji Zabytków inwentaryzował niszczejące zabytki Małopolski.

Współpracował z wieloma wydawnictwami, „Tygodnikiem Powszechnym”. Od roku  1957 przez 40 lat pracował w tygodniku „Przekrój”, dla którego fotografował modę, portrety, pejzaże, przygotowywał reportaże. Jego autorstwa jest ponad 500 okładek „Przekroju” z portretami kobiet, które stały się znakiem firmowym pisma.

W latach 1965-68 powstały cykle aktów „Przenikania” i „Lustra”. Niezwykłe miejsce w twórczości Wojciecha Plewińskiego zajmuje od 1959 roku teatr. Wówczas fotografował spektakle Teatru Rapsodycznego i rozpoczął  stałą współpracę z Teatrem im. Juliusza Słowackiego i Starym Teatrem w Krakowie.

Przez 40 lat sfotografował niemal wszystkie spektakle tej sceny – legendarne inscenizacje Lidii Zamkow, Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Jarockiego, Zygmunta Hubnera, Józefa Szajny, Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy. Współpracował z teatrami całej Polski, m.in.: Teatrem STU i  Ludowym w Krakowie, Studio i Narodowym w Warszawie, Polskim i Współczesnym we Wrocławiu, teatrami  w  Katowicach, Chorzowie, Tarnowie, Bielsku, Łodzi ,Zakopanem.

Wojciech Plewiński brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Był wielokrotnie nagradzany w konkursach i na wystawach fotografii. Jego zdjęcia znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Starego Teatru. [22.01., godz. 16.00, Kino 18]

19. Konsultacje z Wojciechem Plewińskim. Podczas indywidualnych konsultacji Wojciech Plewiński porozmawia z uczestnikami o ich pracach, wskaże kierunki rozwoju, doradzi, jak unikać błędów. [22.01., godz. 17, Galeria Pauza]

20. Przegląd portfolio / konsultacje z Aleksandrem Bochenkiem i Grzegorzem Ostręgą. Spotkanie jest skierowane dla początkujących i zaawansowanych fotografików chcących przedstawić swoje portfolio lub projekt fotograficzny (ukończony lub w realizacji). Podczas indywidualnego, 30 minutowego spotkania, prowadzący wskażą słabe i mocne strony przedstawionego portfolio / projektu oraz zarekomendują dalszy kierunek rozwoju fotograficznego.

Aleksander Bochenek - niezależny fotografik. Absolwent wydziału fotoreportażu w GrisArt w Barcelonie. Wyróżniany w konkursach Grand Press Photo, National Geographic, BZWBK Press Photo, uczestnik warsztatów agencji VII. Juror w licznych konkursach fotograficznych.

Grzegorz Ostręga - dziennikarz, podróżnik i od kilku lat także fotograf. Swoje zdjęcia robił głównie w Azji, gdzie pracował m.in. dla "Southeast Asia Globe". Tegoroczny finalista konkursu PHOTOVISA. [22.01., CORT]

21. Otwarty przegląd portfolio. Zaproszeni na Festiwal fotografowie Fundacji .DOC, grupy Holograf oraz Michał Massa Mąsior i Grzegorz Mart spotkają się na indywidualnych konsultacjach z początkującymi i zaawansowanymi fotografami. [22.01., Galeria Pauza, CORT]

22. Etiudy studentów wydziału operatorskiego PWSFTViT. 87\'. Program projekcji: Pętla, real. Maciej Majchrzak, 2006, 10’. Gdzieś na pustkowiu stacja benzynowa. Miejsce, w którym zakrzywia się czas.

Chodź do nieba serc, real. Linn Foerland, 2009, 4’30”. W Domu Spokojnej Starości granica między fantazją, a rzeczywistością powoli się zaciera.

Mój brat, reż. Jan Wagner, oper. Michał Stajniak, 2007, 09’ 43”. Co tak naprawdę robi mój brat, kiedy chodzi na ryby…?

Księżniczka, real. Karolina Pająk, 2006, 3’30”. Niezwykły dzień księżniczki.

Bardzo duży, reż. Rafał Skalski, oper. Filip Drożdż, 2008, 7’10”. Krótki film o dużym problemie w małym samochodzie.

Grobari, real. Bartek Cierlica, 2008, 8’30”. W lipcu 1995 roku, w małej miejscowości uzdrowiskowej Srebrenica na południowym krańcu Bośni i Hercegowiny doszło do największego ludobójstwa w Europie od czasów II wojny światowej. „Grobari" - „Grabarze", to refleksja autora na temat najmroczniejszego rozdziału historii byłej Jugosławii.

Syndrom, real. Adam Lipiński, 2009, 2’47”. Próba zobrazowania chorego psychicznie umysłu.

Pan Much, real. Marcin Władyniak, 2007, 9’40”. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie dziewczyna. Cień podejrzenia pada na zaborczą matkę.

20XX, real. Paweł Maj, 2011, 12’40”. Młody mężczyzna błąka się po ruinach zdewastowanego świata. Trafia na rodzinę ocalałych i odkrywa, że tam gdzie nic już nie pozostało, nie ma się też czym dzielić.

Pamięć, real. Grzegorz Korczak, 2003, 6’. Film formą przypomina amatorski zapis z wakacji w górach. Ten "dziennik pokładowy" z kolejnego wyjazdu grupy młodych ludzi jest próbą uchwycenia i zdefiniowania tak ulotnego i mglistego pojęcia, jakim jest przyjaźń.

Motur, real. Marcin Ściegliński, 2010, 13’10”. Historia o poszukiwaniu miejsca na ziemi trojga bohaterów, pochodzących z malutkiej wsi. Relacje ojca oraz wkraczającego w dorosłe życie syna, po śmierci matki chłopca, wystawione są na ciężką próbę. Między nimi staje Kasia, wiejska piękność, która burzy skostniałe zasady i przyczynia się do odnowienia stosunków ojca i syna.

[22.01., 19.30, Kino 18]