Aktualności


Paweł Bajew i jego portrety

16.01.2012, 00:00:48

Wrocławski Klub Firlej (ul. Grabiszyńska 56)  zaprasza na wystawę fotografii Pawła Bajewa, znanego z licznych portali fotograficznych, na których publikuje swoje zdjęcia pod pseudonimem „Kroomen”. Wernisaż rozpocznie się we wtorek,  24 stycznia o godz. 18:00.

 

\"\"

 

Tak o fenomenie jego portretów pisze fotograf - Maks Skrzeczkowski:

„Portrety autorstwa Pawła Bajewa to dużo więcej niż wizerunki fotografowanych osób. To niesamowity świat, do którego autor i modele zapraszają widzów; to kraina, w której nie ma żadnych ograniczeń. W portretach Bajewa ujrzymy nie tylko barwnych bohaterów naszej szarej rzeczywistości, ale także jego samego, odbijającego swe niepowtarzalne piętno w każdym obrazie. Zachęcam do uważnego wchodzenia w ten świat... Kto wie czy nie znajdziemy tam samych siebie”.

 

\"\"

 

Paweł Bajew „Kroomen”, urodzony w 1981 roku w Puławach. Fotografujący samouk. Swoją przygodę z fotografią zaczął w 2007 roku.  Na swoim koncie ma kilka wystaw autorskich, między innymi w galerii Obok ZPAF w Warszawie. W marcu 2009 roku projektem "Dziwadła" zajął III miejsce w I edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Młodych  w Jarosławiu. W kwietniu 2009 roku zajął I miejsce w konkursie  "Flaga RP w obiektywie" organizowanym przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.        W maju 2009 roku fotografie Bajewa ukazały się w limitowanym albumie poświęconym Polskiej fotografii o tematyce aktu "New Polish Nude Photography" wydawnictwo "Negoist". W maju 2010 laureat sekcji ShowOff „Miesiąca Fotografii w Krakowie”, gdzie pod opieką swojego kuratora Tomka Sikory, zaprezentował cykl „Autoportret”, który został wyeksponowany w Krakowskiej galerii „Pauza”, a następnie w lutym 2011 roku w Polskim Instytucie w Sofii. W marcu 2011 roku zaprezentował swoje prace w postaci projekcji multimedialnej podczas „Ósmego Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Rybniku”. W czerwcu 2011 roku współpracował z reaktywującym się zespołem „Illusion”, dla którego wykonał sesję zdjęciową.

 

\"\"

 

Strona fotografa: www.pawelbajew.com

Podczas wernisażu zaprezentowany zostanie również slideshow.

Wystawa Joanny Kozłowskiej

12.01.2012, 15:08:03

Już w piątek, 13 stycznia, o godz. 18 w Klubie Pod Blachą (Plac Zamkowy 2, Warszawa) odbędzie się wernisaż wystawy Joanny Kozłowskiej pt. "Portrety i nie tylko..."

Joanna Kozłowska mówi sama o sobie,że jest „uzależniona od dźwięku migawki”, ma tylko 60 lat, dwoje dzieci, i troje wnuków. Fotografuje od 8 lat. W 1975 roku skończyła Wydział Elektroniki na Politechnice Warszawskiej. Pierwsze spotkanie z fotografią odbyła w 2002 roku, w czasie dwuletniej szkoły filmowej AFiT na wydziale reżyserii - przedmiot operatorka. Szkoli się tam pod okiem „wspaniałego nauczyciel, prof. Szabłowskiego”. Jeszcze epizod w Warszawskiej Szkole Fotografii w 2005 roku i koniec kariery fotografa, natomiast pasja z biegiem lat się nasiliła....

W tej chwili Joanna Kozłowska koncentruje się głownie na portretach. Dwa tygodnie temu otworzyła własne studio "Luna Light Foto", na razie fotografuję znajomych i rodzinę.

15. edycja Targów Sprzętu Fotograficznego, Filmowego i Video - FILM VIDEO FOTO

11.01.2012, 18:06:56

Już 29 marca 2012 roku w Łodzi rozpocznie się  jubileuszowa, 15.  edycja Targów Sprzętu Fotograficznego, Filmowego i Video - FILM VIDEO FOTO. Najwięksi światowi producenci sprzętu i usług zaprezentują swoje najnowsze produkty w nowoczesnym obiekcie targowym, który gwarantuje najwyższe standardy infrastrukturalne - Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym przy alei Politechniki 2 w Łodzi. Już teraz można dokonać pre-rejestracji swojej obecności na FVF 2012. Znane są również pierwsze imprezy towarzyszące tegorocznym targom.

Tradycyjnie, jak co roku wczesną wiosną w dniach 29 - 31 marca 2012 r. odbędą się jedyne w Polsce targi sprzętu fotograficznego, filmowego i video FILM VIDEO FOTO. Tym razem to wyjątkowa edycja. Nie tylko jubileusz, ale także zmiana miejsca na bardziej komfortowe i nowoczesne, które zaskoczy odwiedzających targi nie tylko nowościami oferty wystawców, ale i zwiększy wygodę zapoznawania się z nimi.

Targi FILM VIDEO FOTO od wielu lat są najważniejszym i największym wydarzeniem branżowym w Polsce, a także wiodącym w Europie Środkowo-Wschodniej. Każdego roku wystawcy prezentują m.in.: sprzęt i akcesoria fotograficzne, video i filmowe oraz najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu grafiki komputerowej i cyfrowej obróbki obrazu. Nad przygotowaniami czuwa organizator targów - Międzynarodowe Targi Łódzkie - które wspólnie z wystawcami i patronami medialnymi, do grona których należą: DIGITAL FOTO VIDEO, Computer Arts, CHIP, CRN, portal plfoto.com, Bankier.tv, Fotograficzny Program bez Nazwy, magazyn FILMPro, portal Filmowiec.pl, kwartalnik Film & TV Kamera oraz TVP Łódź, przygotują szereg imprez towarzyszących salonowi wystawienniczemu.

Targi FILM VIDEO FOTO, oprócz możliwości zapoznania się z ofertą rynkową wystawców, którzy na tę okazję przygotowują swoje premiery produktowe, to także bogaty cykl warsztatów, seminariów, prezentacji, spotkań i wystaw fotograficznych. W tym roku będzie można wziąć udział w:

.    Seminariach poświęconych fotografii, zorganizowanych przez redakcję DIGITAL FOTO VIDEO.

.   Warsztatach pt. CYFROWA EDYCJA ZDJĘĆ W PRAKTYCE, przygotowanych przez serwis internetowy Cyfrografia.pl. W dniach 29 - 31 marca 2012 w godz. 11.00 - 15.00 będzie można skorzystać z bezpłatnych warsztatów archiwizacji i obróbki cyfrowych fotografii przy pomocy najlepszych aplikacji. Każdego dnia targów powtórzy się cykl multimedialnych prezentacji, w których lektorem będzie Rafał Olszak. Szkolenie składać się będzie z trzech modułów.

O    Moduł pierwszy - selektywny wybór aplikacji do edycji cyfrowych fotografii.

O    Moduł drugi - Adobe Lightroom w praktyce, czyli podstawowy kurs obsługi jednego z najpopularniejszych programów do archiwizacji i szybkiej edycji zdjęć cyfrowych.

O    Moduł trzeci - przekrojowy praktyczny kurs wykorzystania programu Adobe Photoshop do stylizacji, retuszu i korekcji cyfrowych fotografii.

.   Bloku spotkań z fotografią podróżniczą przygotowanych przez portal szkoleniowy oraz galerię internetową www.good-photo.pl w dniu 31 marca 2012 (sobota) w godz. 10.00 - 16.00. A w nim: jak się przygotować do fotografowania w podróży; jak, gdzie i czym fotografować; jakich akcesoriów użyć, a także co jest zbędne a bez czego nigdzie nie wyjeżdżamy.

W programie również pokazy slajdów z podróży:

O   Fundacja Kadry ze Świata - O dwóch takich w krajach "macho" czyli jak kobiety przełamują stereotypy.

O   Autostopem Ku wolności - wyprawa która miała na celu dotarcie do Indii drogą lądową przez Bliski Wschód tylko i wyłącznie z wykorzystaniem autostopu.

O  Ekspedycje Good Photo - opowieści o podróżach na Syberię, wejściu na Kilimandżaro, podróżach po Afryce. Prezentacje poprowadzi Jacek Jaraszek, President Good Photo Adventure Team.

O   RPA + Victoria Falls 2011 - Paweł Wójcik z PhotoAdventure opowie i zaprezentuje zdjęcia z wyjazdu do Południowej Afryki wraz z odskokiem do Victoria Falls.

.   Warsztatach filmowych serwisu Filmowiec.pl - "Krótka szkoła Filmowiec.pl: Od pomysłu do dzieła". Odbędą się 29 - 30 marca 2012 w godz. 11.00 - 15.00. Na warsztatach będzie można poznać cały proces tworzenia filmu: od omówienia materiałów wyjściowych (które dostarczą uczestnicy warsztatów, w oparciu o konkretne warunki) po montaż, który na żywo przeprowadzi znany montażysta filmowy Jarek Barzan.

Wymienione propozycje są tylko pierwszą częścią atrakcji. Kolejne planowane imprezy towarzyszące FVF 2012 będziemy przedstawiać sukcesywnie.   

Pierwszy dzień targów (29 marca) przeznaczony jest, jak co roku, dla profesjonalistów na spotkania businessowe. W tym dniu targi będzie można zwiedzać na podstawie: zaproszeń, kart wielokrotnego wstępu dla profesjonalistów oraz akredytacji dziennikarskich. Już dziś można dokonać pre-rejestracji, która pozwoli na zakup karty dla profesjonalisty w promocyjnej cenie 20 pln. Prosty i krótki formularz dostępny jest na stronie .

Więcej szczegółowych informacji znaleźć można na stronie www.mtl.lodz.pl/fvf . Zapraszamy również na nasz profil na portalu Facebook.

 

Rebis, w poszukiwaniu kamienia filozoficznego

10.01.2012, 20:28:46

Grupa Athanor oraz Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w Krakowie pragną zaprosić na wernisaż poplenerowej wystawy fotograficznej "Rebis - w poszukiwaniu kamienia filozoficznego". Ponad 60 prezentowanych fotografii powstało we wrześniu 2011 r., podczas pleneru fotograficznego w Beskidzie Niskim, pod kierunkiem znakomitego fotografika Zbigniewa Podsiadło.

Wernisaż odbędzie się w czwartek 12 stycznia 2012 r. o godz.19 w Dworku Białoprądnickim (ul. Papiernicza 2), w Sali Złotej oraz w Piwnicach Galerii Dworek. Wystawa trwa do 29 lutego 2012 roku.

\"\"

\"\"

\"\"

 

Wystawa fotografii Jolanty Blij

7.01.2012, 20:23:32

Galeria Smolna (ul. Reymonta 69, Rybnik) w środku zimy zaprasza na Czarny Ląd za sprawą wystawy "Etiopia. W dolinie rzeki Omo" Jolanty Blij. Otwarcie ekspozycji nastąpi 9 stycznia o godz. 19, choć fotografie można oglądać od 3 stycznia.

 

\"\"

 

Jedna z fotografii prezentowanych na wystawie, „zagrała” z głośnym już filmie Woody Allena pt. “Paryż o północy”.

 

\"\"

 

Jolanta Blij obecnie paryżanka, kiedyś mieszkanka Rybnika. Mając 24 lata wyjechała z Rybnika. Mieszka we Francji, gdzie uczy języka polskiego i francuskiego. Od wczesnych dziecięcych lat jej życie wypełnione jest dwoma pasjami: fotografią i podróżami. Fotografowania nauczył ją ojciec – „Jako dziecko potrafiłam godzinami przesiadywać z nim w domowej ciemni. W czerwonym świetle lampy z niecierpliwością obserwowałam, jak na zanurzonym w chemikaliach papierze pojawia się obraz.”  Marzy również o wolności, odkrywaniu świata i poznawaniu ludzi.

 

\"\"

 

Do udziału w podróży po południowej Etiopii namówili ją fotograf, etiopski artysta malarz z Addis Abeby i jego francuska żona, zooarcheolog, pracująca przy wykopaliskach na terenie Etiopii. Z aparatem dotarła do doliny rzeki Omo, gdzie mieszka kilkadziesiąt plemion etnicznych, które żyją jeszcze poza zasięgiem cywilizacji, odziani w kozie skóry, w rytm wschodów i zachodów słońca, kultywując rytuały plemienne i żywiąc się tym, co dostarczy im polowanie lub ziemia. Plemiona różnią się od siebie sposobem życia, ozdobami ciała, fryzurami i dialektem.

 

\"\"

 

Zdjęcia przedstawiają kilka z tych plemion: Karo, Hamar, Mursi, Arbore, Konso, Borana i Surma. Kolor sepii nadany zdjęciom ma skupić uwagę i podkreślić charakter etniczny i ponadczasowy  ludności, jaką chciałoby się ochronić przed, często niszczycielskimi wpływami współczesnego świata i turystów. Może i z taka myślą scenografka filmu “Paryż o północy” Woody Allena postanowiła pokazać jedno ze zdjęć z Etiopii właśnie w tym filmie. Dla pani Jolanty to i tak wiele. Ciekawość świata pcha ją ku nowym podróżom. Teraz planuje wyprawę do Indii.

 

Into the Wild

3.01.2012, 22:11:39

5 stycznia o godz. 19 Leica Gallery Warszawa (C. H. BlueCity, poziom +1, Aleje Jerozolimskie 179) zaprasza na otwarcie wystawy Szymona Szcześniaka "Into the Wild" i prezentację kalendarza "Szymon Szcześniak. Laica 2012".

 

\"\"

 

Zdjęcia z cyklu Into the Wild, są zapisem podróży przez Kalifornię, którą Artysta odbył w 2011 roku. Przedstawiają ludzi i miejsca, w których żyją; powstały w miejscowościach: Bombay Beach, Salton Sea, Niland, Death Valley, Ballarat, Slab City i Joshua Tree.

Podróż tylko częściowo zaspokoiła marzenie Artysty - pragnienie powrotu na łono natury. Mając „w głowie” zdjęcia krajobrazów Jean Loup Sieffa, pożyczył samochód i skierował się na pustkowia, do Doliny Śmierci.

To było jak daleka podróż w odwiedziny u starych znajomych, których od dawna się nie widziało. Godziny jazdy po pustkowiu wprowadzają w pewnego rodzaju trans, który oczyszcza umysł i wyostrza wszystkie zmysły. Ten nastrój jest bardzo odczuwalny w fotografiach, pełnych skrajnych uczuć towarzyszących Artyście w podróży - dojmującej samotności, na przemian z olbrzymim zachwytem przyrodą i ludźmi.

W oślepiającym świetle wschodzącego słońca pustyni rozpadająca się architektura przypomina tu scenografię filmową. Bez elektryczności, wody i innych udogodnień, kilka domów letniskowych i przyczep kempingowych. Skupisko ludzi, którzy z rożnych przyczyn znaleźli się w tym samym miejscu - uciekając przed przeszłością, cywilizacja, prawem, swoimi demonami i systemem. Czas tu nie istnieje a o przyszłości się nie mówi.

Jest to bardzo osobisty projekt, o którym Autor mówi: Czuję absolutne uwielbienie i ogromny szacunek dla tych facetów. Każdy z nich opowiedział mi jakąś historię. Stając przed obiektywem mojej Leiki podarował mi cząstkę siebie.  Jestem Im za to ogromnie wdzięczny. Mam nadzieję, że ślad tej więzi pomiędzy fotografem i bohaterem fotografii pozostał na moich kadrach.

Szymon Szcześniak - ur. w 1975 r., absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie w 2004 r., wykładowca Akademii Fotografii, specjalizuje się w fotografii portretowej. Współpracuje z takimi pismami jak Viva, Playboy, Zwierciadło, Gala, Twój Styl, Przekrój, Pani; dla których sportretował znanych ludzi. Wystawiał m.in. w Port Autonome Gallery, Paryż (2004), OBOK Galeria ZPAF, Warszawa (2006), Yours Gallery, Warszawa (2007), Galeria MELON, Warszawa (2009).

Belarus Press Photo 2010/2011

1.01.2012, 20:19:31

Galeria Pauza (ul. Floriańska 18/5, Kraków) zaprasza na wystawę "Belarus Press Photo 2010/2011" prezentującą najlepsze fotografie nagrodzone w konkursie Belarus Press Photo w latach 2010-2011. Wystawa trwać będzie od 05 stycznia 2012 do 16 stycznia 2012. Wernisaż odbędzie się 5 stycznia o godz. 20.

 

\"\"

 

Te fotografie to notatki o życiu, kronika teraźniejszości, pochwycone ulotne i zachwycające momenty. Szokujące zdarzenia i problemy społeczne. Ludzie. Te zdjęcia to nie tylko odbicie spojrzenia fotografa na świat. Jest w nich – samo życie. Prawdziwe życie Białorusi i Białorusinów we wszystkich jego przejawach.

Wystawa prezentuje prace laureatów niezależnego i otwartego konkursu na najlepszą fotografię prasową na Białorusi z ostatnich dwóch lat. Są to zarówno pojedyncze zdjęcia, jak i krótkie serie w 8 kategoriach: wiadomości, ludzie w wydarzeniach, portret, sport, życie codzienne, tradycje narodowe, przyroda, sztuka i rozrywka.

Część prezentowanych zdjęć nie może zostać pokazana na Białorusi ze względów politycznych, choć są wśród nich także prace nawiązujące do sztuki, kultury, tradycji i obrzędowości Białorusinów. Paradoksalnie, najbardziej zaskakujący i fascynujący jest realizm ujęć ukazujących życie codzienne i nieznane fragmenty białoruskiej rzeczywistości.

W jury konkursu zasiadają fotografowie i dziennikarze z różnych krajów, m.in. Aleksandr Ziemlaniczenko (Rosja, redaktor naczelny Moskiewskiego biura agencji Associated Press, dwukrotny laureat Pulitzer Prize), Maria Mann (redaktor naczelna EPA), James Hill (Anglia, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów na świecie). Wśród zwycięzców znaleźli się artyści pracujący zarówno dla mediów państwowych i niezależnych.

Pejzaż samotny

31.12.2011, 18:14:06

Stara Galeria ZPAF (Plac Zamkowy 8, Warszawa) 9 stycznia o godz. 18 inauguruje wystawę fotografii Marcina Jastrzębskiego "Pejzaż samotny".W ramach wystawy zaprezentowanych zostanie 17 prac, które powstały w 2009 roku.Wszystkie fotografie zarejestrowane zostały  na  materiałach analogowych przy wykorzystaniu  techniki długich ekspozycji.

 

\"\"

 

Głównym zamierzeniem było, jak mówi artysta: "wyjście poza ramy fotografii pejzażowej. Bardzo charakterystyczna estetyka tego typu fotografii, pozwala na stworzenie obrazów, w których przedstawiony świat, oczyszczony jest ze zbędnych i ulotnych szczegółów. Uzyskana w ten sposób minimalistyczna forma, paradoksalnie nie ułatwia odbioru przedstawionych przedmiotów, a wręcz przeciwnie, powoduje, że malowana czasem i światłem sceneria, wygląda obco, ponieważ pochodzi, że „świata”, który nie jest dostępny naszym zmysłom..."

 

\"\"

 

Wystawie towarzyszy motto: „Kto chce jednym spojrzeniem ująć wiele równocześnie przedmiotów, ten żadnego z nich nie widzi wyraźnie“ - Kartezjusz

Marcin Jastrzębski ur. 1974 w Lublinie. Studiował na wydziale Filozofii UMCS w Lublinie. Członek Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz od 2007 roku Związku Polskich Artystów Fotografików. Utrwala głównie naturę, pejzaż, charakterystyczne miejsca miast. Jego twórczość fotograficzna nierozerwalnie związana jest z zamiłowaniem do malarstwa i grafiki, dlatego też często utrwala na zdjęciach formy abstrakcyjne lub świat postrzegany bardzo subiektywnie. W plenerze posługuje się długimi czasami ekspozycji dla odrealnienia rejestrowanego obrazu, a większość zdjęć wykonuje w porze świtu lub zmierzchu, gdyż jak twierdzi jest to "pora zmian", w której można uchwycić świat w najbardziej zaskakujący sposób. Brał udział w wielu wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych. Laureat  konkursów fotograficznych w kraju i za granicą.

Chleb, tajemnica, władza, cud. W hołdzie ukochanej Warszawie

30.12.2011, 00:23:57

Stara Galeria ZPAF (Plac Zamkowy 8, Warszawa) zaprasza na wystawę fotografii Marco Castoldiego "Chleb, tajemnica, władza, cud. W hołdzie ukochanej Warszawie", której wernisaż odbędzie się 9 stycznia o godz. 19.

 

\"\"

 

W ramach wystawy zaprezentowanych zostanie 36 czarno-białych fotografii powstałych w ciągu ostatnich trzech lat w różnych miejscach Europy.Castoldi w fotografii koncentruje się na relacji między światem wewnętrznym a zewnętrznym. Autor w procesie tworzenia przygląda się z uwagą otaczającemu krajobrazowi, przysłuchuje się własnym emocjom, obserwuje rezonans pomiędzy tymi światami. W stanie kontemplacji powstaje obraz fotograficzny. Fotografia zatem nie stanowi jedynie środka do utrwalenia chwili, lecz dzięki procesowi uobecniania daje możliwość  przeżycia w pełni świadomie danej chwili oraz doświadczenia głębokiej relacji z otaczającym światem.

 

\"\"

 

Marco Castoldi ur. 1982 w Mediolanie. Pokazywał swoje prace na kilku wystawach indywidualnych oraz zbiorowych we Włoszech.Laureat konkursów fotograficznych międzynarodowych oraz włoskich.

 

\"\"

 

Ostatni tydzień TIFF-u

14.12.2011, 14:47:22

W najbliższym tygodniu we Wrocławiu odbędą się ostatnie wydarzenia w ramach Trochę Innego Festiwalu Fotografii. Pozostały już tylko trzy wystawy, dwa koncerty i jeden autorski pokaz slajdów.

Już w czwartek 15 grudnia o 18 w  Mieszkaniu Gepperta odbędzie się wernisaż wystawy Piotra Zbierskiego „White Elephant”. Będzie to premierowe wystąpienie artysty we Wrocławiu. Dzień później, 16 grudnia o godz. 19, Klub Firlej ugości wystawę Sylwestra Rozmiarka „22 historie”. Wernisażowi towarzyszyć będzie koncert zespołów: The Kurws oraz 60 MINUTE PROJEKT a.k.a. LXMP, który rozpocznie się o godzinie 20:00. Natomiast w sobotę 17 grudnia w Domu Edyty Stein, o 17 odbędzie się premiera francusko-belgijskiego dokumentu „Somewhere to dissapear”. Jest to film o człowieczeństwie, Ameryce, fotografii i marzeniu o zniknięciu. Po projekcji ostatnia wystawa festiwalu: „Size 36” i spotkanie autorskie z laureatem konkursu Debiuty 2011 – Dominikiem Tarabańskim.

Oficjalne zakończenie TIFF nastąpi w sobotę 17 grudnia w Klubokawiarni Mleczarnia. Od godziny 21.00 zapraszamy na poczęstunek, wino i dobrą zabawę.

Piotr Zbierski

„WHITE ELEPHANT”

 

\"\"

 

Wernisaż wystawy „WHITE ELEPHANT”

15.12.2011 godz. 18:00

Mieszkanie Gepperta

ul. Ofiar Oświęcimskim 1/2

(wystawa czynna do 05.01.2012)

Cykl “White Elephant” powstawał trzy lata podczas rozmaitych podróży do takich miejsc jak Indie, Ukraina, Mołdawia, Berlin czy Lizbona, ale również do Łodzi, miasta rodzinnego fotografa. Gdy patrzymy na bawiące się dzieci, podwórka i sceny uliczne, z łatwością wyczuwamy chęć zapisania chwili, złapania rzeczywistości. Jako że artysta korzysta jedynie z zastanego światła część zdjęć jest niedoświetlona, nieostra, ziarnista czy rozmazana. Piotr Zbierski wykorzystuje te niedoskonałości techniczne by nawiązać bezpośrednią relację z tymi, których fotografuje. Pomaga to także zbudować  wrażenie bliskości przedstawianych sytuacji, dzięki czemu udaje mu się ukazać wyjątkowość osób, przedmiotów i chwil, które tak starannie dobiera. Przez White Elephant” przemawia namacalna wręcz atmosfera zawieszenia i swoistej dramaturgii.  Autor cyklu zdecydowanie podkreśla swoje subiektywne postrzeganie rzeczywistości, dzięki któremu każde zdjęcie stanowi dokumentacje osobistego przeżycia. Fotografie wydają się mówić: “Jestem tu, w mojej dłoni jest aparat, a przede mną człowiek, któremu robię portret i nic innego w tej chwili się nie liczy”. Piotr Zbierski tworzy własną wizję rzeczywistości i za pomocą cyklu “White Elephant” interpretuje świat w bardzo emocjonalny i osobisty sposób.

Piotr Zbierski (ur. 1987, Łódź) – studiuje fotografię w PWSFTviT w Łodzi. Wystawy indywidualne: Białe słonie, Tu, Sny dziecięce, zbiorowe, m.in. Lab East, Czuła Ostrość. Prezentował swoje prace na festiwalach w Łodzi, Budapeszcie i Bradze. www.piotrzbierski.com

 

Sylwester Rozmiarek &

The Kurws & 60 Minut Projekt

Wernisaż wystawy “22 historie”

16.12.2011 godz: 19:00

Klub Firlej

ul. Grabiszyńska 56, Wrocław

(ekspozycja czynna do: 22.01.2012 pon-pt 9:00-16:00)

 

\"\"

 

Fotografia humanistyczna, czy też „uliczna” – jak dzisiaj ją się nazywa – nie jest w pracach Sylwestra Rozmiarka zwykłą rejestracją tego, co nas otacza. Fotografie ukazują codzienność, w której można znaleźć porządek i historie tam, gdzie na pierwszy rzut oka ich nie ma. Konteksty zależności między architekturą a człowiekiem, relacje międzyludzkie wyalienowane z otoczenia i sytuacji. To propozycja niosąca pierwiastek poznawczy – rozpoznajemy miejsca, osoby – jak również estetyczny, nadająca im nowy kontekst bytu jako abstrakcyjną grę form, światła i przestrzeni. Wnikliwa obserwacja, oczekiwanie i przewidywanie pozwala autorowi kreować nową wartość artystyczną. Sztuka bowiem nie odwzorowuje rzeczywistości, ale czerpiąc z niej tworzy nową jakość. Prezentowane na wystawie zdjęcia to pełne klatki negatywu małoobrazkowego, zarejestrowane przy użyciu obiektywu standardowego. [dr Izabella Retkowska]

www.rozmi.com

Wernisażowi towarzyszyć będzie koncert zespołów: The Kurws oraz 60 MINUTE PROJEKT a.k.a. LXMP, który rozpocznie się o godzinie 20:00.

Bilety na koncert: 15 pln: przedsprzedaż poprzez sieć Ticketpro (EMPIK, Media Markt, Saturn) oraz w dniu koncertu, w Klubie z legitymacją studencką; 20pln: bilet normalny w dniu koncertu

THE KURWS

www.myspace.com/thekurws

Zespół sam o sobie mówi, że powstał jako spontaniczna konsekwencja sesji ping-pongowej, która zeszła do podziemia, gdzie tkwi po dziś dzień. W rzeczywistości grupa ta jest idealnym przykładem świeżego i organicznego punk-rocka z silnymi wpływami post-modernizmu. W swojej twórczości penetrują oni tradycje punk-rocka i rock’n’rolla, garage/surf, kraut-rocka, zgniłego funk, a także nowojorskiego no-wave, a ich debiutancki album „Dziura w getcie”, to w ich mniemaniu dźwiękowe zilustrowanie przeświadczenia o kolektywnej improwizacji bez warsztatowego przygotowania, realizowanej w cichej nadziei na to, że zespół uniknie kompromitacji. Na swoim koncie mają liczne występy, m.in. jako suport legendarnej grupy NoMeansNo w Klubie Firlej, a także w bliskich ich korzeniom squotach: CRK i Rozbracie. Pierwszy oficjalny materiał The Kurws powstał w postaci kolekcjonerskiego wydania kasetowego. Jak informują na swoich oficjalnych serwisach, niebawem ukażą się również reedycje na cd i winylach.

SKŁAD

Kuba Majchrzak - bas

Dawid Bargenda - perkusja

Hubert Kostkiewicz - gitara

Krzysztof Tokarski - saksofon

60 MINUT PROJEKT

http://www.myspace.com/60minutprojekt

Osobliwa historia duetu (na co dzień udzielającego się w grupie Mitch&Mitch), zaczęła się od uczestnictwa muzyków w jednej z wrocławskich imprez drum’n’bassowych. Po kilku wzajemnych, spontanicznych występach narodził się ich wspólny projekt – 60 MP (60 Minut Projekt), którego nazwa ma swoją genezę od improwizowanych, godzinnych setów, umożliwiających „równoległe picie herbaty, podjadanie czegoś z talerzyka oraz rozprostowywanie kości, gdy plecy bolą”. Ciekawostkę stanowi fakt, iż artyści używają w swojej muzyce minimalnej ilości sprzętu po to, aby uzyskać maksymalny, eksperymentalny efekt.

SKŁAD

Piotr Zabrodzki

Macio Moretti (Maciej Moruś)

 

Somewhere to disappear &

Dominik Tarabański „SIZE 36”

17 grudzień, godz 17:00

Dom Edyty Stein

(ul. Nowowiejska 38)

wstęp wolny

reż. Laurie Flamarion, Arnaud Uyttenhove/ Belgia, Francja

„Somewhere to Disappear” to film o pragnieniu ucieczki. Do swojego projektu „Broken Manual” Alec Soth przemierzył Amerykę szukając ludzi, którzy wycofali się ze społeczeństwa. Niektórzy z nich zamieszkują górskie chaty, niektórzy jaskinie, jeszcze inni spędzają swe życie na pustyni. Kim są współcześni pustelnicy? Dlaczego chcą uciec? I co tak naprawdę Soth stara się odnaleźć?

Alec Soth jest uznanym na całym świecie fotografem. Znanym przede wszystkim ze swoich portretów wykonanych wielkoformatowym aparatem. Jest reprezentowany przez Gagosian Gallery, Weinstein Galerry i Magnum Photos. Laurie Flamarion i Arnaud Uyttenhove to młodzi filmowcy, którzy podążali za Soth’em przez ponad dwa lata.
(z materiałów dystrybutora, tłum. Franciszek Ammer)

Po projekcji, o 18.30 zapraszamy na wystawę i autorski pokaz slajdów ostatniego z laureatów

Debiutów 2011 -  DOMINIKA TARABAŃSKIEGO

 

\"\"

 

Wernisaż wystawy “SIZE 36”

ekspozycja czynna do: 08.01.2012

(pon-nd 10:00-19:00)

Cykl “SIZE 36” jest inspirowany moim pełnym sprzeczności stosunkiem do różnych wymiarów zjawiska mody i jej wpływu na nasze wzorce. Odnajdywana przeze mnie atrakcyjność w szczupłych formach ciała wprawia mnie - od zachwytu do potępienia - w zakłopotanie. Nadrzędna rola kobiet i lansowane chude sylwetki, których rolę w fotografii odgrywają często niepełnoletnie jeszcze modelki. Cyfrowa manipulacja, która starannie wyselekcjonowaną doskonałość przetwarza i czyni ostatecznie hybrydą, oczekiwań odbiorców, unikatowej stylizacji i nieosiągalnych wzorców. Co pozostaje, gdy zrzucimy z siebie modę w najpopularniejszym rozmiarze?

www.tarabanski.com

22 historie Sylwestra Rozmiarka

13.12.2011, 10:12:09

W ramach TIFF, 16 grudnia o godz.19 w Firleju (ul. Grabiszyńska 56, Wrocław) odbędzie się wernisaż wystawy Sylwestra Rozmiarka "22 historie". Po wernisażu odbędzie się koncert zespołów: The Kurws oraz 60 MINUT PROJEKT a.k.a. LXMP, który rozpocznie się o godz. 20. Ekspozycja czynna będzie do 22 stycznia.

 

\"\"

 

Fotografia humanistyczna, czy też „uliczna” – jak dzisiaj ją się nazywa – nie jest w pracach Sylwestra Rozmiarka zwykłą rejestracją tego, co nas otacza. Fotografie ukazują codzienność, w której można znaleźć porządek i historie tam, gdzie na pierwszy rzut oka ich nie ma. Konteksty zależności między architekturą a człowiekiem, relacje międzyludzkie wyalienowane z otoczenia i sytuacji. To propozycja niosąca pierwiastek poznawczy – rozpoznajemy miejsca, osoby – jak również estetyczny, nadająca im nowy kontekst bytu jako abstrakcyjną grę form, światła i przestrzeni. Wnikliwa obserwacja, oczekiwanie i przewidywanie pozwala autorowi kreować nową wartość artystyczną. Sztuka bowiem nie odwzorowuje rzeczywistości, ale czerpiąc z niej tworzy nową jakość. Prezentowane na wystawie zdjęcia to pełne klatki negatywu małoobrazkowego, zarejestrowane przy użyciu obiektywu standardowego.

[dr Izabella Retkowska] 

 

\"\"

 

Sylwester Rozmiarek jest absolwentem Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył także Policealne Studium Plastyczne Towarzystwa Nowoczesnej Edukacji w Toruniu – specjalność: fotografia artystyczna. Członek kolektywu snaps.pl oraz public-life.org. 
 

3 dni na końcu świata

10.12.2011, 19:58:07

Muzeum Śląska Cieszyńskiego (ul. Regera 6, Cieszyn) zaprasza 16 grudnia o godz. 18 na otwarcie wystawy "3 dni na końcu świata" Jakuba Połomskiego. To pierwsza indywidualna wystawa autora, trwać będzie do stycznia 2012.

 

\"\"

 

"W lutym 2011 roku uczestniczyłem w kilkudniowej wyprawie do Patagonii w Argentynie. Wyjazd był nagrodą w konkursie fotograficznym. W czasie 3 dni spędzonych w pięknej i surowej Patagonii miałem okazję odwiedzić wszystkie największe atrakcje turystyczne tego regionu. Wystawa fotograficzna “3 DNI NA KOŃCU ŚWIATA” jest owocem tej krótkiej i jednocześnie intensywnej wyprawy. Oprócz zdjęć wykonanych w trakcie licznych i długich podróży po Patagonii, będzie można również zobaczyć:

Lodowiec Perito Moreno – jeden z ostatnich lodowców na świecie, który wciąż zwiększa swoją objętość

Iglice Cerro Torre i Fitz Roy – mekka wspinaczy; Cerro Torre to jeden z najtrudniejszych do zdobycia szczytów na świecie

Torres Del Paine – Park Narodowy w Chile, w którym znajduje się unikatowej budowy masyw górski o tej samej nazwie

Dodatkowo zaprezentowane zostaną zdjęcia ze stolicy Argentyny – Buenos Aires (fotografie wykonane w trakcie godzinnego spaceru po słynnej kolorowej dzielnicy La Boca)."/ Jakub Połomski

\"\"

\"\"

\"\"

 

Obrazy malowane Słońcem - Solarigrafia

8.12.2011, 20:14:30

W poniedziałek, 12 grudnia, o godz. 19 w Domu Kultury "Działdowska" (ul. Działdowska 6, Warszawa) odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć 24 autorów, których połączyło zamiłowanie do tej samej formy fotografii.

 

\"\"

Świąteczna promocja Helion dla Plfoto.com

8.12.2011, 14:46:13

Dla wszystkich miłośników fotografii i użytkowników Plfoto.com przygotowaliśmy świąteczny kupon rabatowy o wartości 10 zł! Kupon rabatowy można wykorzystasz podczas zakupów w księgarni internetowej helion.pl.

 

Kupon ważny jest do 20 grudnia włącznie, a jego numer to: F6B78F-69DC7E-H

 

Kupon rabatowy pomniejszy wartość zamówionych książek o przyznaną kwotę rabatu. Kuponu rabatowego nie musisz przepisywać. Skopiuj go z listu poprzez schowek. Wystarczy, że podczas składania zamówienia wpiszesz numer kuponu rabatowego, a zniżka 10 zł zostanie automatycznie odliczona.

 

    * Kupony rabatowe mogą zostać wykorzystane jedynie w księgarni internetowej helion.pl.

    * Kupony rabatowe mogą służyć jedynie uzyskaniu upustu na zakup książek i nie są wymienne na pieniądze.

    * Minimalna wartość zamówienia (wartość książek), dla którego można wykorzystać kupon rabatowy wynosi 30 zł.

    * Kuponów nie można łączyć w pojedynczym zamówieniu. W jednym zamówieniu może zostać wykorzystany tylko jeden kupon.

    * Jeżeli wartość kuponu przekracza wartość zamówienia, zamówione książki są wysyłane gratisowo, a niewykorzystana kwota przepada.
 

Anna Orłowska & Filmówka & Jens Weyers na TIFF

6.12.2011, 21:43:05

Już 8 grudnia (czwartek) o godz. 19 w Centrum Kultury Agora odbędzie się wernisaż wystawy Anny Orłowskiej – jednej z najwybitniejszych polskich fotografów młodego pokolenia. Będzie to pierwsza, premierowa wystawa Orłowskiej we Wrocławiu. „Przeciek” to próba zwizualizowania pojęć, stanów, zjawisk związanych z kondycją człowieka. To cykl o niepewności świata, niestabilności iluzji rzeczywistości, fałszywych pragnieniach. Interesuje mnie jaki jest i jak działa świat marzeń i jak bardzo zmienia się on pod wpływem i naciskiem rzeczywistości. Konflikt, pomiędzy tym kim człowiek chciałby być a tym kim jest. Interesuje mnie też, jakie jest i jak głęboko sięga wykrzywienie relacji między współczesnym człowiekiem a światem, naturą. Wystawa czynna od 8 do 31 grudnia 2011.

Dzień później, 9 grudnia (piątek) o godz. 18, organizatorzy zapraszają na ostatnią już odsłonę 5. Piętra w Muzeum Współczesnym Wrocław. Tym razem swoją twórczość zaprezentują studenci i absolwenci PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. Wystawa zbiorowa “Fairy Tale Element”  to określenie motywów ukazujących odwrócenie się od powierzchni rzeczywistości, od teraźniejszości, zewnętrznej powierzchni rzeczy - w stronę tego co już było, co będzie lub tego co w ogóle nie istnieje. Bowiem wg romantyków sztuka bierze się właśnie z odrzucenia, buntu wobec rzeczywistości lub ze zdegradowania jej, z odmówienia jej prawdziwej realności i zaprzeczenia jej wartości. Wystawa czynna od 9 do 13 stycznia 2012.

Autorzy: Agata Barańska, Ola Buczkowska, Kaja Dobrowolska, Przemek Dzienis, Nina Hajdorowicz, Hubert Humka, Kamila Ilnicka, Katarzyna Iwańska, Rafał Jóźwicki, Irenka Kalicka, Kuba Karwowski, Mikołaj Krawczunas, Tomasz Pastyrczyk, Igor Pisuk, Łukasz Prus-Niewiadomski, Jakub Rubaj, Ewa Szatybełko
Kuratorzy: Maciej Bujko, Maciej Nowaczyk, Anna Orłowska

Natomiast w sobotę, 10 grudnia o godz 18 w Domu Edyty Stein, odbędzie się wernisaż wystawy niemieckiego fotografa – Jensa Weyersa. Po wernisażu przewidziano czas na autorski pokaz slajdów, podczas którego artysta zaprezentuje przegląd swojej twórczości. Głównymi tematami dla cyklów fotograficznych Jensa Weyersa są przeobrażenia i zmiany. Obecnie autor kładzie nacisk na przenikanie się oraz współzależność pojęć ojczyzny i tożsamości (Heimat und Identitaet), chociaż w jego pojęciu i rozumieniu słowa ojczyzna widać głównie zmienione struktury miejskie (np. seria "Pół sekundy" lub "Protected space").

 

\"\"

 

Szczegóły programu na www.tiff.wroc.pl
 

Ostatni taki pejzaż

2.12.2011, 12:27:39

Czarno-białe pejzaże wychwalanej od czasów Żeromskiego Kielecczyzny można oglądać od 3 grudnia w Muzeum Historii Fotografii (ul. Józeffitów 16, Kraków) na wystawie Jerzego Piątka "Ostatni taki pejzaż". Wystawa czynna do 29 stycznia.

 

\"\"

 

Jerzy Piątek - fotograf od lat związany z Kielecką Szkołą Krajobrazu i ze Świętokrzyskim Towarzystwem Fotograficznym, gdzie współpracował m.in. z Janem Siudowskim, Pawłem Pierścińskim i Janem Spałwanem. Za swojego mistrza uważa przede wszystkim Jana Siudowskiego, który nauczył go myśleć w prosty sposób o fotografowaniu, podobnie jak robią to dokumentaliści. Oprócz fotografii pejzażowej Jerzy Piątek ma spory dorobek jako fotograf aktów i fotograf społeczny. W 2007 r. przygotował wystawę oraz album pt. „Smutek i urok prowincji”, w którym zgromadził swoje zdjęcia wykonane w końcu lat 70. i na pocz. lat 80. XX w. na Kielecczyźnie. Warto podkreślić silne przywiązanie fotografa do czarno-białego rejestrowania rzeczywistości, obojętne czy jest to pejzaż, akt czy społeczne dokumenty.

 

\"\"

 

O swojej najnowszej wystawie „Ostatni taki pejzaż” i o planach na przyszłość Jerzy Piątek pisze tak: „Tytuł mojej wystawy i albumu oznacza, że zakończyłem fotografowanie pejzażu, a i temat coraz bardziej „ześmiecony”, i gdyby nie pomysł: ekologia, degradacja środowiska przyrodniczego, kamieniołomy, kopalnie odkrywkowe – to chyba nic by nie powstało. Trzeba się rozliczyć z wielu lat fotografowania i dokumentowania poczynań własnych i grona kolegów. W tym czasie udało się zaistnieć w dziedzinie fotografii socjologicznej, a nawet w akcie. A chciałoby się spróbować jeszcze „czegoś”. Z całą pewnością nie będzie to jednak zapis cyfrowy, czasem zamieniany na „gray scale”, ani guma chromianowa. Może coś zupełnie innego… licząc na wyrozumiałość kolegów i krytyki.”
 

10. urodziny Pauzy

28.11.2011, 19:12:19

Co roku Pauza zaprasza swoich Przyjaciół na Urodziny. Ten jeden raz w roku Galeria Pauza zmienia się w przestrzeń, w której odbywa się niezwykła - urodzinowa - sesja fotograficzna połączona z otwarciem wystawy „Twarzowa Kolekcja”. Zaprzyjaźniony z Pauzą znakomity fotograf Tomek Sikora portretuje przybywających Gości. Każda urodzinowa sesja ma swoją myśl przewodnią, a przybyli zachęcani są do aktywnego udziału w fotograficznej akcji: inscenizacji polskich przysłów (2006), ozdabiania twarzy graficznymi ingerencjami węgielkiem lub szminką (2007), „Pokaż jaki jesteś naprawdę!” (2008), „pokazania swojej drugiej połowy” (2009) czy „flagowej twarzy” (2010).

Tegoroczny temat brzmi: „Wykreuj grupę” - fotograf zaprasza razem z przyjaciółmi do stworzenia portretów grupowych! Sesja startuje w samo południe.

Zdjęcia, które powstaną, drukowane będą na bieżąco, dzięki czemu Goście opuszczą urodzinowe przyjęcie z prezentem - unikatowym pamiątkowym zdjęciem. Fotografie wykonane w czasie Urodzin stają się także częścią specjalnego, „rodzinnego” wręcz albumu, który prezentowany jest na ścianach Pauzy i od dnia pierwszej urodzinowej sesji w niezwykły sposób się rozrasta. W tym roku z okazji okrągłej 10. rocznicy wydany zostanie książkowy wieczny kalendarz
ze zdjęciami z poprzednich wydarzeń urodzinowych!

Tomek Sikora urodził się w 1948 roku w Warszawie w rodzinie artystycznej. Matka była malarką, ojciec znanym rzeźbiarzem. W wieku 20 lat wyjechał do Paryża, gdzie zajął się poważnie fotografią. Po powrocie do Polski w 1971 roku, przez 10 następnych lat pracował jako fotoreporter dla Tygodnika Ilustrowanego. W tym czasie współpracował także z czołowymi polskimi grafikami tworząc plakaty teatralne i filmowe. W 1979 zrealizował 2 duże projekty fotograficzne: „Album“ i „Alicja w Krainie Czarów“, które były surrealistyczną wizją świata i w 1980 roku zostały wystawione w Centrum Pompidou w Paryżu na wystawie Biennale Młodych. Zaczął wtedy wystawiać także w innych krajach Europy i w USA. W 1982 roku wyjechał do Australii, gdzie prowadził warsztaty fotograficzne w Victorian College of the Arts. Następnie założył studio fotografii reklamowej oraz kontynuował swoją działalność artystyczną. Od 1986 roku intensywnie podróżuje po świecie. Od 1996 roku dzieli swoje życie pomiędzy Polskę i Australię. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Do dzisiaj publikuje limitowane edycje swoich książek autorskich oraz wystawia swoje prace w wielu krajach na świecie.

Wyjątkowa sesja zdjęciowa połączona z otwarciem wystawy Twarzowa Kolekcja to pierwsza z naszych atrakcji urodzinowych. Zwieńczeniem Urodzin jest, odbywający się późnym wieczorem w Klubie Pauza (podziemia) koncert - w tym roku zagrają: Muzykoterapia i Niedźwiedź w lesie. Wstęp na osobne zaproszenia.

10. urodziny Pauzy odbędą się 3. grudnia 2011 roku!

KONFRONTACJA/KGF TRYPTYKI

24.11.2011, 14:48:38

Krakowska Grupa Fotograficzna ma przyjemność zaprosić na krakowską edycję grupowej wystawy KONFRONTACJA/KGF TRYPTYKI. Wernisaż wystawy odbędzie się w pełnym artystycznego życia miejscu Artefakt Café.

Dzięki wspólnej inicjatywie fotograficznego bloga, to właśnie w Internecie na co dzień Krakowska Grupa Fotograficzna prowadzi najintensywniejszą wymianę poglądów i doświadczeń. Zbiorowym projektem KGF Tryptyki konfrontują swoje spojrzenia fotograficzne. Przyjęta forma tryptyków, mini-historii opowiedzianych przez poszczególnych autorów, stała się punktem wyjścia i wspólnym mianownikiem wystawy. Członkowie grupy prezentują nieograniczający indywidualnego spojrzenia każdego z nich zbiór fotografii o współczesności i człowieku.

Wystawa miała swoją premierę w niezwykłym miejscu w Gliwicach, jakim jest Galeria w Starej Fabryce Drutu. Teraz grupa pokazuje niniejszy projekt w rodzinnym Krakowie.

Autorzy biorący udział w wystawie: Aleksander Bochenek, Jakub Cholewka, Dorota Kuchna, Karolina Mostek, Marcin Piechota, Michał Płachta, Paweł Repetowski, Przemek Struski, Michał Sygut, Przemek Strzelecki, Danuta Turkiewicz, Aleksander Wasilewski, Ewa Waszkiewicz.

W trakcie wernisażu odbędzie się również multimedialny pokaz kilku dodatkowych projektów fotograficznych członków KGF, wśród nich: projekty z Portugalii, Mongolii, Indii, Francji - szczegóły niech pozostaną niespodzianką do dnia wernisażu :)

wernisaż: 25.11.2011, godz. 20.00

miejsce: Artefakt Café, ul. Topolowa 40, 31-506 Kraków

wydarzenie na facebook

aktualny, wystawowy album Tryptyki można znaleźć tutaj.

 

 

Milach & Bertram na TIFF, czyli polsko-niemieckim okiem na fotografię

23.11.2011, 14:35:26

Już 25 listopada (piątek) w Domu Edyty Stein (ul. Nowowiejska 38, Wrocław) odbędzie się autorski pokaz slajdów dwóch uznanych i nagradzanych na świecie fotografików – Evy Bertram (Niemcy) i Rafała Milacha. Spotkanie z artystami będzie niecodzienną szansą spojrzenia na fotografię dokumentalną w dwóch odmiennych ujęciach.

 

\"\"

 

Sobota i niedziela upłyną pod znakiem wystaw i spotkań autorskich z laureatkami ogólnopolskiego konkursu TIFF-Debiuty 2011: Urszulą Kluz-Knopek i Aleksandrą Loską. 26 listopada TIFF zaprasza na wernisaż wystawy „Ofiarowanie”, autorstwa Urszuli Kluz-Knopek. Autorka w swoich pracach porusza temat kobiecości w różnych kontekstach (osobistym czy społeczno-kulturowych). W pracy twórczej sięga po intermedia -  miksuje fotografię, video, internet by nawiązać bliższą więź z widzem. Dzień później, w niedzielę 27 listopada, w ramach festiwalowego Salonu Filmowego będzie można obejrzeć australijski dokument „Girl in a Mirror”, reżyserii Kathy Drayton. Po projekcji odbędzie się wernisaż wystawy „Muchy” Aleksandry Loski, który zostanie wzbogacony autorskim pokazem slajdów. Artystka w swoich pracach skupia się na przedstawieniu kondycji człowieka, zobrazowanej za pomocą jego cielesności...

 

\"\"

 

Czego nie wolno. Etyka w fotoreportażu

20.11.2011, 19:12:51

22 listopada o godz. 19 w Gdańskiej Galerii Fotografii (ul. Grobla I 8/15, Gdańsk) odbędzie się podwójny wernisaż - wystawy Jana Grabka "Polska. Ziemia obiecana?" oraz Olgi Mielnikiewicz "Afganistan - poza stereotypami". Obie ekspozycje składają się na projekt "Czego nie wolno. Etyka w fotoreportażu", który zainicjowany zostanie debatą pod tym samym tytułem, 23 listopada o godz. 18.

 

\"\"

 

Wystawa zawiera blisko siedemdziesiąt fotografii reportażowych dokumentujących trudne warunki życia w wyniszczonym wojną Afganistanie i ubogich ośrodkach dla uchodźców w Polsce. Prezentowane prace są idealnym kontekstem dla  refleksji nad etyczną stroną tworzenia fotografii reporterskiej. Szczególnie ciekawym jest fakt pracy fotoreporterów działających na zlecenie organizacji pomocowych, przykładem bardzo świadomie prowadzonej polityki w tym zakresie jest działalność Polskiej Akcji Humanitarnej. O zagadnieniach związanych z tym tematem i o istnieniu kodeksu postępowania w zakresie informowania i przedstawiania w obrazach innych krajów opowiedzą dnia 23.11.2011 autorzy fotografii Olga Mielnikiewicz i Jan Grabek w rozmowie z trójmiejskimi fotoreporterami prasowymi. Rozmowę poprowadzi reżyser Przemek Młyńczyk (prezes Fundacji Młodego Kina), który odniesie się także do kwestii etyki w reklamie filmowej.

O wystawie

Wystawa fotografii Olgi Mielnikiewicz, podróżniczki i edukatorki, skupia się na ludziach i przyrodzie Afganistanu. Autorka spędziła blisko rok na  misji edukacyjnej PAH i blisko współpracowała z mieszkańcami tego wyniszczonego wojną i naznaczonego piętnem terroryzmu kraju. Wśród jej fotografii wiele jest portretów dzieci i kobiet ale także surowej natury. Powagę i dramatyczne napięcie zarejestrowanych scen łagodzą barwne odcienie codzienności, bazary, wnętrza domów i strojów. Podtrzymywane choćby w namiastce jako wspomnienie świetności Afganistanu. Zdjęcia które prezentuje na wystawie, zostały wykonane podczas pobytu w Afganistanie w 2008-2009 r. podczas pracy i w czasie wolnym, w Kabulu oraz górskich wioskach w prowincjach Parwan, Kapisa, Pandższir za zgodą fotografowanych osób. Ciekawym kontekstem dla prezentacji Mielnikiewicz, są czarno-białe losy przypadkowych mieszkańców Polski w pracach Jana Grabka. Cykl fotograficzny „Polska.Ziemia Obiecana?” prezentuje realia życia przymusowych emigrantów w naszym kraju. Przez ostatnie miesiące autor odwiedzał różne ośrodki dla uchodźców, w których rejestrował codzienność przebywających tam osób. Fotografie Grabka pokazują stan zawieszenia, w jakim znaleźli się mieszkańcy tych miejsc. Mamy wrażenie, że nikt nie jest tu naprawdę, gdyż oczekiwanie stało się dominującym elementem codziennej egzystencji. Autor wypowiada się w imieniu swoich bohaterów:

 

\"\"

 

Naszym życiem kierują procedury, których nie tylko nie rozumiemy, ale o których niewiele wiemy. Stają się one niespodziewaną przeszkodą na każdym naszym kroku. Decyzje administracyjne, od których – nie wiedzieć czemu – zależy nasza przyszłość, są ciągle opóźniane i często pozbawione uzasadnień.(…)

Żyjemy z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc, z roku na rok. Bez żadnych gwarancji, że nie będą to stracone lata. Nie wiemy, czy pewnego dnia, wcześniej czy później, nie będziemy musieli powiedzieć swoim dzieciom, że wracamy do kraju…

W przejmujących fotografiach zobaczymy więc ciężką atmosferę  życia emigrantów, których poczucie wyobcowania zasadza się nie tylko na braku możliwości komunikacji ale i odmiennych zwyczajach życia. Pozbawieni swojego naturalnego otoczenia, stłoczeni na małych przestrzeniach mieszkalnych wegetują bez prawa do pracy, szans na obywatelstwo polskie, edukacji językowej. Tylko dzieci są w stanie cieszyć się chwilą.

O autorach:

Olga Mielnikiewicz - filolożka i dziennikarka. W latach 2006-2009 realizowała projekty wodne i edukacyjne Polskiej Akcji Humanitarnej w Czeczenii i Afganistanie. Od 2009 zajmuje się edukacja globalną w Polsce, między innymi starając pokazaywać szerszej publiczności piękną i ciekawą twarz Afganistanu. Autorka publikacji edukacyjnych PAH i artykułów o Afganistanie.

Jan Grabek -  (rocznik 1987) studiuje na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na specjalizacji Fotografia Prasowa. Jest absolwentem Akademii Fotoreportażu. Interesuje się problematyką społeczną:  migracją i współczesnym życiem rodzinnym.