Aktualności


Daria Ilow Fotografiti

19.11.2011, 12:05:20

Stara Galeria ZPAF zaprasza w poniedziałek, 21 listopada, o godz. 18 na wernisaż wystawy "Fotografiti" autorstwa Darii Ilow. Wystawa potrwa do 31 grudnia. Fotografie pochodzą z cyklu rozpoczętego w 2003 roku.

 

\"\"

 

Jak mówi artystka: "W swoich pracach staram się obrazować różne emocje; radość, niepokój, smutek. Koncentruję się przy tym na ciele ludzkim, portrecie.Wykorzystuję do tego proces obróbki, który sama stworzyłam – od fotografii przez malarstwo. Obraz ten zmienia się, jest rodzajem impresji; na granicy biologii i metafizyki. Stopniowo zacieram; gubię przedmiot, wówczas możemy dopatrzeć się tylko abstrakcji. Inne z kolekcji prace zawierają, choć trudno dostrzegalne na pierwszy rzut oka, postać ludzką. I właśnie ona ma prowokować wyobraźnię widza do większej aktywności".

 

\"\"

 

Mirosław Ratajczak pisał o fotografii Darii Ilow:  "...Motywy obrazów Darii Ilow są proste: akt kobiecy, rzadziej portret. Podstawowy motyw jest powtarzany w serii obrazów bez większych zmian. Nie ma tu narracji, ale zmienia się malarskie entourage. Bo na fotografie stanowiące tutaj punkt wyjścia autorka nanosi ręcznie malunek. Czasem jest to abstrakcja z dominującą rolą koloru, innym razem akcent położony jest na ekspresję, a malarskie znaki mogą zawierać konotacje symboliczne. Następnie taki „prefabrykat” jest skanowany i poddawany obróbce komputerowej. W ostatniej fazie obraz jest drukowany na płótnie naciągniętym na blejtram. Złożoność technologiczna – od fotografii, przez malarstwo i komputerową obróbkę kompozycji oraz koloru po druk, a poprzez ostateczną formę podajnikową znów powrót do malarstwa (blejtram) – sprawia, że odbiorcy nieco ucieka materialna (warsztatowa) tożsamość dzieła. Czy mamy do czynienia z fotografią „artystyczną”, czy malarstwem wykorzystującym fotografię? A może bliżej nam do grafiki komputerowej? W sytuacji, gdy współczesna sztuka korzysta z fotografii na najrozmaitsze sposoby, także te najprostsze (dosłowne), nie przejmując się gatunkowymi i technologicznymi podziałami i umieszczając konkretne prace w przedziale ogólnym „sztuka”, i my nie musimy tutaj dzielić włosa na czworo..."

Daria Ilow (ur. 1979) jest absolwentką Prywatnego Policealnego Studium Fotograficznego „PHO-BOS” we Wrocławiu, oraz Wyższych Studiów Fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2009 roku członek ZPAF. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

EIZO Expert Day

15.11.2011, 14:46:34

EIZO Expert Day ze sklepami Fotoklik.pl oraz Fotogeneracja - już w środę 16 listopada.

Kolejne spotkanie z cyklu EIZO Expert Day odbędzie się 16 listopada 2011 r. (środa) w Galerii Eizo przy ul. Weneckiej 12 w Warszawie.

 

\"\"

 

Zapraszamy Grafików, Zawodowców i Pasjonatów fotografii. W trakcie spotkania zaprezentujemy najnowsze rozwiązania japońskiego producenta monitorów Eizo. Przybliżymy informacje związane z prawidłowym odwzorowaniem barw na monitorze. Odpowiemy na pytania związane z doborem odpowiedniego monitora, jego kalibracją oraz zasadami wiernego wyświetlania barw na ekranie monitora.

W szczególny sposób omówimy następujące zagadnienia:

- Rola monitor w edycji fotografii.

- Przestrzenie odwzorowania koloru: sRGB, AdobeRGB, CMYK.

- Sposoby kalibracji monitorów i urządzenia do kalibracji.

- Jak osiągnąć zgodność z wydrukiem?

Warsztaty odbędą się w godzinach: 10:00, 13:30, 15:30. Osoby zainteresowane udziałem w bezpłatnych warsztatach, prosimy o wysłanie maila na adres: michal@fotogeneracja.pl. Warsztaty poprowadzi ekspert Eizo - Piotr Wieczorek.

Uczestnicy  warsztatów otrzymają specjalny rabat na zakup monitorów oraz urządzeń kalibracyjnych, będą też mogli dokonać wydruków na papierze Ardata.

 

\"\"

 

\"\"

Z widokiem na morze

14.11.2011, 12:52:26

Wrocławski Klub Firlej (ul. Grabiszyńska 56, Wrocław) zaprasza na wystawę "Vista Del Mar" Macieja Kułakowskiego, której wernisaż odbędzie się 16 listopada, o godz. 18.

 

\"\"

 

„Vista Del Mar” („Z widokiem na morze”) to cykl fotografii, który powstał na przełomie 2010 i 2011 roku, na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, podczas wyjazdu stypendialnego autora. Jest on próbą podjęcia na nowo tematu, zaproponowanego przez amerykańskich fotografów w II połowie XX wieku, pod nazwą „New Topography” - oscylującego wokół przestrzeni oraz wpływu człowieka na krajobraz jego egzystencji. Tytuł cyklu nawiązuje do zdjęcia, które wykonał Henry Wessel w 1995 roku.

 

\"\"

 

Fotografie Kułakowskiego odarte zostały z wszelkich „artystycznych falbanek” i zredukowane do stanu zasadniczo topograficznych historii z uwzględnieniem postaci - bardziej jako elementu dopełniającego krajobraz i przenoszącego znaczną ilości informacji wizualnych, niż głównego sprawcy zaistniałych sytuacji. Minimalistyczne kadry w odcieniach szarości przyciągają wzrok widza symetrią, harmonią i spokojem.

 

\"\"

 

Cykl „Vista Del Mar” prezentowany był na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Młodych 2011 w Jarosławiu, gdzie zdobył wyróżnienie. We Wrocławiu zaś eksponowany jest w całości po raz pierwszy (kilka zdjęć prezentowanych było podczas jesiennej edycji TIFF).

Maciej Kułakowski, fotograf, grafik i podróżnik, obecnie mieszka we Wrocławiu, gdzie ukończył fotografię na Akademii Sztuk Pięknych. Odbył również studia w ramach programu stypendialnego na Wydziale Artystycznym UPV w Walencji. Nie należy do ZPAF. Prowadzi bloga  www.maciekkulakowski.tumblr.com

Glenn Murcutt Architecture for place

12.11.2011, 17:55:39

Już od 10 listopada w Architekturzentrum Wien (Alte Halle, Museumsplatz 1, 1070 Wiedeń) oglądać można wystawę zdjęć architektury Glenna Murcutta. Fotografie Anthony’ego Browella można oglądać do 13 lutego.

 

\"\"

 

Glenn Murcutt jest postacią dobrze znaną wszystkim miłośnikom architektury, choć jego projekty możemy podziwiać jedynie w Australii – skąd pochodzi, gdzie mieszka i gdzie prowadzi własną szkołę architektury. Obecnie Murcutt uważany jest za najwybitniejszego australijskiego architekta – jego projekty doceniło jury Pritzkera, wyróżniając go tą prestiżową nagrodą w 2002 roku. Przed dwoma latami otrzymał także Złoty Medal Amerykańskiego Instytutu Architektów (AIA).

 

\"\"

 

Murcutt znany jest z tego, że nie stara się być znany. Tworzy jedynie projekty małe (głównie domy prywatne wplecione w naturalny krajobraz), tak by móc pracować samemu w swoim stsunkowo niewielkim atelier. Sam postrzega proces projektowania jako „myślenie obrazami“. Rysowanie to dla Murcutta podstawowy instrument odkrywczy: Ręka, która tworzy rysunek, znajduje rozwiązania jeszcze zanim przetworzy je umysł.

 

\"\"

 

Prezentowane na wystawie fotografie Anthony’ego Browella są dowodem na istnienie harmonii pomiędzy budynkiem a przyrodą. Na długo przed globalnym rozprzestrzenieniem się idei zrównoważonego rozwoju, Murcutt zrealizował ją w pełni w każdym ze swoich projektów…

Własną miarą II w ramach TIFF

9.11.2011, 20:55:52

10 listopada o godz. 18 w Schronie przy Placu Strzegomskim we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy "Własną miarą II" przygotowanej przez studentów i absolwentów fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Impreza odbędzie się w ramach Trochę Innego Festiwalu Fotografii.

 

\"\"

 

Wystawa prezentuje wybór kilkunastu realizacji powstałych w ostatnich latach w Pracowniach Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Prace, które powstały podczas studiów bądź jako dyplomy, są rodzajem artystycznego debiutu, początkiem drogi twórczej młodych ludzi.

Wystawa traktuje o ryzyku, jakie podejmują autorzy indywidualnego spojrzenia na rzeczywistość. O budowaniu dystansu w stosunku do wspólnej miary, spoiwa niezbędnego w życiu każdej zbiorowości. Wspomniana wspólna miara, jeśli zastosować ją w sztuce, z zasady pozostaje w sprzeczności z każdą częścią, która miała by w jej skład wchodzić. Liczy się przede wszystkim to, co indywidualne.

Tytuł wystawy odnosi się zarówno do indywidualnej miary w odniesieniu do każdej prezentowanej realizacji, jak i własnej miary, która zdaniem kuratorów wystawy, stanowi istotny rys nauczania sztuki – fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Specyficzne napięcie miedzy indywidualnym a zbiorowym jest obecne w każdej pracy prezentowanej na wystawie. Młodzi twórcy często podejmują działania, w których silnie zaznacza się element autotematyzmu.

Sztuka prawie zawsze posiada charakter autotematyczny. Jest środkiem, dzięki któremu możliwe staje się przekazanie indywidualnej ekspresji wbrew wspólnej, bezpiecznej mierze zbiorowości. W prezentowanych pracach autorzy wykorzystują często własną postać i bezpośrednie, osobiste odniesienia, dzięki czemu ich propozycje zyskują za sile i autentyczności.

 

\"\"

 

Piotr Wołyński

Autorzy biorący udział w wystawie:

1.    Michał Bugalski

2.    Michał Choróbski

3.    Anna Cywińska

4.    Maria Dmitruk

5.    Marta Gromadzka

6.    Agata Grzych

7.    Anna Kędziora

8.    Magda Kmiecik

9.    Maciej Kruczek

10.    Marek Kucharski

11.    Magda Płaczkowska

12.    Maciej Sperski 

13.    Maciej Ślusarek

14.    Weronika Trojanowska

Żegnamy Macieja Michalskiego

8.11.2011, 16:33:24

Wczoraj dotarła do nas smutna wiadomość. W wieku 59 lat zmarł Maciej Michalski - pedagog, animator kultury, twórca i prezes honorowy Pabianickiego Towarzystwa Fotograficznego im. Juliusa Wortheila. Specjalizował się w fotograficznych technikach szlachetnych, np. w technice gumy.

Laureat nagród krajowych i zagranicznych – wystawy na wszystkich kontynentach. Uczestnik Międzynarodowych Salonów Fotograficznych. Był posiadaczem tytułu Artysty FIAP (AFIAP) i Excelence FIAP (EFIAP). Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 listopada 2004, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Gość króla Hiszpanii w 1997. Ofiarował swą pracę pt. A LA BOUR OF LOVE do muzeum Prado w Madrycie. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i zbiorach instytucji, m.in. guma pt.: IKAROS w zbiorach Pałacu Festiwali Filmowych w Cannes (1999), monochromatyczny brom pt. KOCHAĆ CZŁOWIEKA - LEKCJA PIERWSZA – od 2003 roku w zbiorach Muzeum Watykańskiego (Museo Vaticano).

/źródło wikipedia

EIZO Expert Day

8.11.2011, 09:52:18

EIZO Expert Day ze sklepami Fotoklik.pl oraz Fotogeneracja - już w środę 16 listopada.

 

Kolejne spotkanie z cyklu EIZO Expert Day odbędzie się 16 listopada 2011 r. (środa) w Galerii Eizo przy ul. Weneckiej 12 w Warszawie.

 

\"\"

 

Zapraszamy Grafików, Zawodowców i Pasjonatów fotografii. W trakcie spotkania zaprezentujemy najnowsze rozwiązania japońskiego producenta monitorów Eizo. Przybliżymy informacje związane z prawidłowym odwzorowaniem barw na monitorze. Odpowiemy na pytania związane z doborem odpowiedniego monitora, jego kalibracją oraz zasadami wiernego wyświetlania barw na ekranie monitora.

 

W szczególny sposób omówimy następujące zagadnienia:

 

- Rola monitor w edycji fotografii.
- Przestrzenie odwzorowania koloru: sRGB, AdobeRGB, CMYK.
- Sposoby kalibracji monitorów i urządzenia do kalibracji.
- Jak osiągnąć zgodność z wydrukiem?

 

Warsztaty odbędą się w godzinach: 10:00, 13:30, 15:30. Osoby zainteresowane udziałem w bezpłatnych warsztatach, prosimy o wysłanie maila na adres: michal@fotogeneracja.pl. Warsztaty poprowadzi ekspert Eizo - Piotr Wieczorek.

 

Uczestnicy  warsztatów otrzymają specjalny rabat na zakup monitorów oraz urządzeń kalibracyjnych, będą też mogli dokonać wydruków na papierze Ardata.

 

\"\"

 

\"\"

Grand Prix Fotofestiwal 2012

3.11.2011, 23:09:55

Nagroda Główna: 10.000 zł

Termin nadsyłania projektów: 15 listopada 2011

Więcej informacji: www.fotofestiwal.com / gp@fotofestiwal.com

Grand Prix Fotofestiwal 2012 to możliwość zaprezentowania swoich prac podczas jednego z największych wydarzeń fotograficznych w Europie Środkowej oraz szansa na nagrodę w wysokości 10.000 zł.

Organizatorzy zapraszają do składania projektów na konkurs Grand Prix Fotofestiwal 2012. Coroczny konkurs i wystawa w tym roku zaistnieją w nowej, zmienionej formule. Spośród zgłoszonych prac jury złożone z międzynarodowej grupy kuratorów wybierze jednego zwycięzcę oraz 9 finalistów. Do jury zaprosiliśmy światowej klasy specjalistów, wśród nich znajdą się m.in.: Xavier Canonne dyrektor belgijskiego Muzeum Fotografii w Charleroi, redaktor „British Journal of Photography” – Simon Bainbridge i Adam Mazur, kurator Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski”. Zachęcamy do zapoznania się z Bio Jury.

Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 10.000 zł z oraz tytuł Grand Prix Fotofestiwal 2012, a jego projekt zostanie zaprezentowany podczas indywidualnej wystawy w trakcie Fotofestiwalu w maju 2012 roku. Prace 9 finalistów pokazane będą w formie pokazu slajdów, podczas głównego weekendu festiwalowego (10-13.05.2012). Wtedy także oficjalnie ogłosimy wyniki, a zwycięzca otrzyma nagrodę.

Zaproszenie skierowane jest do fotografów i kuratorów, co roku przynosi setki zgłoszeń. Formuła tego programu jest otwarta i nie zakłada ograniczeń tematycznych, wiekowych ani geograficznych, co pozwala na prezentacje różnorodnych prac i osobowości.

*JURY*

Xavier Canonne, dyrektor Muzeum Fotografii w Charleroi, Belgia

Simon Bainbridge, redaktor „British Journal of Photography”

Adam Mazur, kurator Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski” w Warszawie

Krzysztof Candrowicz, dyrektor FOTOFESTIWALU Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi

Marta Szymańska, dyrektor programowa FOTOFESTIWALU Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi

*WARUNKI UCZESTNICTWA*

Do nadsyłania zdjęć zaproszeni są wszyscy fotograficy. Program Grand Prix nie zakłada żadnych ograniczeń dotyczących tematu, techniki wykonania zdjęć lub ich ilości. Organizatorzy proszą jednak o nieprzysyłanie pojedynczych zdjęć. Zależy im na całych projektach – już skończonych lub będących na ukończeniu.

Formularz zgłoszeniowy

Szczegółowe warunki uczestnictwa znajdują się w regulaminie oraz zaproszeniu.
 

Archimetrie Anny Mayrah Gregorczyk

31.10.2011, 21:58:03

Anna Mayrah Gregorczyk zaprasza wszystkich Plfotowiczów i nie tylko ich, na wernisaż wystawy "Archimetrie", który odbędzie się 12 listopada 2011, o godz. 19. Ekspozycja potrwa od 13 do 22 listopada 2011 w poznańskim SPOCIE. (ul. Dolna Wilda 87, Poznań).

 

\"\"

 

Znaleźć linie, które biegną w nieskończoność, uchwycić i zapętlić, aby tworzyły całość. Gregorczyk traktuje bryłę architektury jako przestrzeń doświadczalną, teren obserwacji. Poszukuje neokonstruktywistycznych form we współczesnym pejzażu miejskim. Jej fotografie nawiązują do malarstwa abstrakcyjnego, ale mają barwy akwareli. Gregorczyk czerpie z klasycznej fotografii architektury lat 30-tych XX wieku, ale nowatorskie spojrzenie autorki powoduje, że jej zdjęcia bliskie są współczesnym artystom. W poszukiwanie linii i kompozycji przypomina Aleksandra Bildera, czy sinusoidalne kompozycje betonowych konstrukcji Laurent Gueneau. Łączy fotografię reklamową ze sztuką. Sama przyznaję się do fascynacji twórczością Hélène Binet.

Głównym celem wystawy jest przypomnienie odbiorcom, że architektura jest jedną z najdoskonalszych form sztuki, która może inspirować nie tylko artystów, ale również zwyczajnych użytkowników architektury. Równorzędnym motywem jest prezentacja wybranych realizacji m.in. poznańskich architektów w formie fotografii autorskiej, pokazującej bryłę i przestrzeń w sposób abstrakcyjny, uwypuklając \'symetrię\' tworzoną przez obiekt i jego wyobrażenie.

Anna \'Mayrah\' Gregorczyk (ur.1982), absolwentka UAM w Poznaniu, założycielka INNEJ Grupy Fotograficznej, planistka przestrzenna, redaktor magazynu Zawód:Architekt, ale przede wszystkim fotograf architektury.

Publikowała m.in w magazynach: Architektura Murator, Architektura&Biznes, Zawód:Architekt, Inwestor, www.bryla.pl.
Laureatka Ogólnopolskich Mistrzostw Fotograficznych 2010 w kategorii Architektura

Athos - Świętagóra

29.10.2011, 19:25:54

Wystawa dwóch warszawskich fotografów - Sławka Chelisa i Tomasza Zygmonta, którzy wspólnie odwiedzili Świętą Górę Athos w roku 2007. W kilkudziesięciu fotografiach autorzy pokazują świat tajemniczego i nie dla wszystkich dostępnego zakątka Europy, w którym prawosławni mnisi od ponad tysiąca lat kultywują chrześcijańską duchowość.

 

\"\"

 

Miejsce: Galeria „Anielska” przy kościele Księży Michalitów, ul. Ks. Bronisława Markiewicza 1, Warszawa – Bemowo (wejście przez dom parafialny obok świątyni).

Wernisaż: poniedziałek, 24 października 2011 r., o godzinie 19.

Finisaż: czwartek, 24 listopada 2011 r., o godzinie 19 - połączony z pokazem slajdów pt. „Ścieżkami pielgrzyma”.

Kontakt: Galeria Anielska, tel. (22) 638 63 66,

Kazimierz bez słów

27.10.2011, 16:23:39

Miłośnicy atmosfery krakowskiego Kazimierza, jego ciasnych uliczek oraz chłodnych synagog mogą znaleźć namiastkę tej wyjątkowej dzielnicy w świeżo wydanym albumie "Kazimierz bez słów". Autorem zawartości jest Bogdan Frymorgen - londyński korespondent radia RMF FM, popularny dziennikarz i współpracownik BBC World Service.

 

\"\"

 

"Kazimierz bez słów" - album fotograficzny autorstwa Bogdana Frymorgena. Zawiera prawie sto czarno-bialych fotografii poświęconych żydowskiej dzielnicy Krakowa. Zdjęcia powstały na przestrzeni ostatnich kilku lat. Są osobistym spojrzeniem autora na współczesne oblicze historii Kazimierza.

 

\"\"

 

"Dla tych, którzy poznali los dawnych mieszkańców Kazimierza – pustka pokazana na fotografiach Bogdana Frymorgena nie jest tylko zwyczajnym brakiem koloru, radości, uroku codziennego życia…  Przejmujący czarno-biały świat przypomina to co było.  To przypomnienie nie jest dosłowne, nie jest wprost… Nagle metaforycznego znaczenia nabierają cienie, kapelusze, kontury ludzkie, graffiti, dawne przedmioty użytkowe… Kamienice, balkony, okna, place, korytarze, sklepy, dachy, ulice, ściany, balustrady, bramy, bruk… Wszystkie je znamy, mijamy na co dzień, ale w tym albumie wyglądają jakoś inaczej, tak jakby zastygły w bezruchu, jakby były trochę z innego świata… Część fotografii epatuje wręcz pustką, brakiem, ciszą… „Tej pustki nic nie wypełni. Niech życie uszanuje jej ciszę” to przejmujący apel autora fotografii. Wtórując jego słowom można jedynie dodać : niech pustka zostanie dostrzeżona, cisza usłyszana i pamięć uszanowana przez życie."

 

Edyta Gawron 

IV Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej

23.10.2011, 17:36:39

OFFO 2011 to czwarta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego  przez Grupę Trzymającą OFFO. Jest to impreza cykliczna (biennale), która nie ma odpowiednika w polskim środowisku fotograficznym, znana także za granicami kraju. Festiwal skierowany jest do zaproszonych twórców, zarówno polskich, jak i zza granicy.

 

\"\"

 

Podczas OFFO w 42 górnośląskich galeriach będzie można zobaczyć wystawy festiwalowe. W Festiwalu bierze udział 22 autorów zagranicznych i 45 polskich oraz 4 grupy twórcze.

 

\"\"

 

W jego ramach odbędzie się także wystawa prac zakwalifikowanych na I Międzynarodowy Konkurs Fotografii Otworkowej o nagrodę serwisu Fotografia Otworkowa (201 prac 39 autorów z kraju i zagranicy). Podczas Festiwalu poznać można prace pochodzące m.in. z Francji, Argentyny, Kanady, USA czy Ukrainy. Prezentacje ograniczone zostały do wielozdjęciowych zwartych zestawów. Wystawom towarzyszyć będą pokazy filmów otworkowych, multimediów, prelekcje, pokazy...

 

\"\"

 

Tak duża liczba wystaw pozwala ukazać nie tylko różnorodność efektów, jakie można uzyskać przy wykorzystaniu camery obscury, lecz również wielość punktów widzenia i poglądów na temat fotografii, sztuki czy, po prostu, rzeczywistości. Udział w Festiwalu biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii – członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polski, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P.

Wstępny harmonogram:

czwartek, 3.11.2011, 17.00

Wernisaż wystawy Barbary Panek-Sarnowskiej  „Studio portretowe BPS & Co. - Model 2009” (Galeria „Na sali” Wiejski Dom Kultury, Olza)

17.00

Wernisaż wystawy Janusza Musiała „Twarze. Ikony i znajome.” + prezentacja filmów otworkowych (Galeria Klubu Pod Sową MiPBP, Będzin)

Piątek, 4.11.2011, 16.00

Wernisaż wystawy Janusza Musiała „OBSERWACJE MORZA KOMNATA SNU TAJEMNICE OGRODU”  + prezentacja filmów otworkowych (Miejski Ośrodek Kultury, Orzesze)

18.00

Otwarcie Festiwalu (Dom Kultury, Rybnik – Chwałowice)

od 19.00

Spotkania z autorami OFFO, wernisaż wystaw - Bogdan Brydak „Po sezonie”, Janusz Chojnacki „Karuzele i huśtawki”, Michał Gozdek „Zakłady Omfmana”, Michał Mazurek „Fraszki dendrologiczne”, Grzegorz Sawa-Borysławski (Dom Kultury, Rybnik – Chwałowice)

Pokaz aparatów otworkowych (twórcy - Michał Gozdek, Kuba Luboradzki) i multimediów (filmy otworkowe Jakuba Kaszuby „Krótki film o brzoskwince”, Janusza Musiała „Twarze. Ikony i znajome.”, Michała Radochońskiego „Ucho obrazu”, diaporamy Grupy „W&R” - Wiesława Stasińska i Ryszard Poprawski i Pawła Janczaruka, pokazy autorskie m.in. Lena Källberg „walk around favourite building”, Ilya Tishchenko „Fathers life”, prace IV OFFO) połączony z promocją książki Pawła Janczaruka „Wszystko, co chcę powiedzieć o otworkach” (Dom Kultury, Rybnik – Chwałowice)

Sobota, 5.11.2011, 12.00

Wernisaż wystawy Artura Gawina „Architektura Krakowa” (Galeria Katakumby, Jastrzębie-Zdrój)

12.30

georgia Krawiec: „(O)środki Camery obscury - wycieczka po Europie” - wykład (Galeria Katakumby, Jastrzębie-Zdrój)

od 16.00

Leszek Krutulski „Studio półportretów”

Paweł Janczaruk „Galeria Jednego Dnia” (wymiana fotografii) (Galeria „Magazyn 22”, Miejski Ośrodek Kultury, Jastrzębie-Zdrój)

18.00

Otwarcie Festiwalu, wernisaż wystawy Ryszarda Karczmarskiego „DUCHOWOŚĆ MIEJSCA” oraz wystawa-pokaz stereofotografii otworkowej Tadeusza Bielawskiego „Na gołe klaty...” (Galeria „Epicentrum”, Miejski Ośrodek Kultury, Jastrzębie-Zdrój)

od 19.00

pokaz aparatów otworkowych (twórcy - Tomasz Bielawski, Michał Gozdek, Kuba Luboradzki), spotkania autorskie (Galeria „Epicentrum”, Miejski Ośrodek Kultury, Jastrzębie-Zdrój)

promocja książki Pawła Janczaruka „Wszystko, co chcę powiedzieć o otworkach” (Galeria „Magazyn 22”, Miejski Ośrodek Kultury, Jastrzębie-Zdrój)

konkurs publiczności na najlepszą fotografię OFFO Objazdowego z nagrodami w postaci aparatu otworkowego „Omfman” (Galeria „Magazyn 22”, Miejski Ośrodek Kultury, Jastrzębie-Zdrój)

wtorek, 8.11.2011, 18.00

Tandem Fotograficzny „KASZUBY” - Jakub Kaszuba i Krzysztof Sowa, wernisaż wystawy „Fabryka słońca” + pokaz multimediów (Galeria Gawra, Racibórz)

środa, 9.11.2011, 18.30

wernisaż wystawy zbiorowej: Andriy Dzugaev - Ukraina, Lena Källberg - Szwecja, Bob St. Cyr - Kanada, Peter Wiklund - Szwecja „Dreamscapes”, Barbara Englender „Szkło”, Witold Englender „Machina” (Galeria Katowice ZPAF, Katowice)

Wtorek, 29.11.2011, 18.00

Finisaż Festiwalu (Muzeum Śląskie, Katowice)

Pierwsze pokazy slajdów, wystawa - instalacja i salon filmowy

20.10.2011, 12:32:32

W nadchodzącym tygodniu na uczestników TIFF-u czekają kolejne atrakcje festiwalowe. Planowane jest spotkanie m.in z Kubą Dąbrowskim, który na zaproszenie TIFF przyleci aż z Mediolanu! Kuba zaprezentuje wrocławskiej publiczności wystawę - instalację pt: "Una lacrima sul viso", a także opowie o własnej twórczości podczas spotkania autorskiego i slideshow.
Drugim gościem będzie Joanna Ziajka, laureatka ogólnopolskiego konkursu TIFF-Debiuty 2011, którego celem jest promowanie młodych zdolnych fotografów. Nie zabraknie zdjęć, interesujących opowieści i inspiracji do własnej twórczości.

W najbliższa sobotę startuje Salon Filmowy, który prezentować będzie kino europejskie i światowe. Pokazy w Salonie rozpoacznie seans filmu "Sfabrykowany Krajobraz" reż. Jennifer Baichwa. Jest to historia fotografa Edwarda Burtynsky\'ego, który podróżując po świecie obserwuje zmiany w krajobrazie wynikające z działalności przemysłowej. Kino zaangażowane społecznie i fotograficznie zarazem.

 

\"\"

 

KUBA DĄBROWSKI

21.10.2011, piątek, godz: 18:00

I wernisaż wystawy "Una lacrima sul viso"

godz: 18:30

I autorski pokaz slajdów

I Dom Edyty Stein

ul. Nowowiejska 38, Wrocław

Kuba Dąbrowski. Jeden z czołowych polskich fotografów młodego pokolenia, obecnie
mieszkający we Włoszech. Jest również związany z Akademią Fotografii w Warszawie, gdzie wykłada analizę obrazu fotograficznego. Zajmuje się głównie fotografią prasową. Sportretował (między innymi dla Przekroju i Polityki) większość znanych polskich osobistości (polskich artystów, intelektualistów i polityków). Realizuje także swoje własne projekty artystyczne. W ostatnim czasie przeprowadził z Rafałem Milachem cykl warsztatów dla dzieci, podróżując przyczepą po Polsce północno-wschodniej.

Wystawy Indywidualne: Galeria Arsenał Białystok WAŻNE PYTANIA 2004 i PIĆ Z TOBĄ colę 2008, Point galery Tokio EVERYTHING 2007, Lefttanker Tokio FAUNA & FLORA 2007, Platan Budapeszt FONTOS KERDESEK 2005, Zero Berlin WAS DICH NERVT 2005, Ha-art Bukareszt TRIST KARAOKE 2007, MFK Kraków FAUNA I FLORA 2006, Festiwal Fotografii w Łodzi CHCIAŁBYM UMRZEĆ JAK JAMES DEAN 2008, ZPAF i SKA KOLEDZY Kraków 2009, TR PREZENTY 2009
Wystawy grupowe: Palazzo dell Esposizione Rzym LA GIOIA 2009, bwa Katowice ENTUZJAŚCI 2009, Bunkier Sztuki Kraków SZCZYT BOHATERÓW 2009, CSW Mińsk PEJZAŻ POLSKI 2009, 2008 MFK Kraków POLSKA WENUS 2008, CSW Warszawa EFEKT CZERWONYCH OCZU 2008, Wydawnictwo książkowe i seria plenerowych wystaw MAŁOPOLSKA. FOTOGRAFIE. TO NICZEGO NIE WYJAŚNIA 2007, MFK Kraków TERAZ POLSKA 2006

http://kubadabrowski.blogspot.com

 

\"\"

 

SALON FILMOWY

22.10.2011, sobota, godz: 16:30 - 18.00

I Sfabrykowany krajobraz

2006 | Kanada | Dokumentalny

reż. Jennifer Baichwal, 90 min

I Dom Edyty Stein

ul. Nowowiejska 38, Wrocław

wstęp wolny

Pretekstem do realizacji dokumentu "Sfabrykowany krajobraz" jest postać fotografa Edwarda Burtynsky\'ego. Ten Kanadyjczyk ukraińskiego pochodzenia od lat zajmuje się fotografowaniem przemysłowego krajobrazu: kopalni odkrywkowych, fabryk, hut, portów, wysypisk śmieci, slumsów i nowoczesnych metropolii. Według słów samego autora, jego celem jest zmuszenie widza do konfrontacji obrazu \'świata jaki jest\' z obrazem \'świata jaki istniał do niedawna\'. Idealnie do tego zadania nadają się Chiny, gdzie rozwój ekonomiczny ma pierwszeństwo nad ekologią i potrzebami jednostki. Ekipa filmowa pod dowództwem Jennifer Baichwal towarzyszyła mu podczas jednej z nich. Jej rezultatem jest właśnie "Sfabrykowany krajobraz".

 

\"\"

 

JOANNA ZIAJKA

22.10.2011, sobota, godz: 18:30

I autorski pokaz slajdów

I Dom Edyty Stein

ul. Nowowiejska 38, Wrocław

Joanna Ziajka (ur. 15.11.1984), absolwentka Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Akademii Fotografii w Warszawie. Obecnie studentka II. roku Instytutu Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie. Jej prace z cyklu “Hunters” były prezentowane na wystawie ”Dwadzieścia lat Instytutu Twórczej Fotografii Śląskiego Uniwersytetu w Opawie” w ramach Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej. Jako jedna z 7 studentów została wybrany do prezentacji swoich prac w albumie “Rough Cut,” wydanym w 2011 roku przez Akademię Fotografii i Instytut Kultury Wizualnej. We wrześniu we Wrocławskim „Wydawnictwie”  można oglądać “Myśl”- projekt współtworzony z Krzysztofem Kowalskim oraz Aleksandrą Loską.

"Hunters"

Cykl powstał na przełomie roku 2009 i 2010. Hunters nie ma na celu pokazania czym jest myślistwo; nie próbuje opowiedzieć się za lub przeciw niemu. Jest subiektywną próbą podejrzenia zjawiska i charakteryzuje go raczej chęć oddania atmosfery towarzyszącej polowaniu. Brak w nim krwi i szokujących oko obrazów. Dużo jest zaś statycznych kadrów, które podkreślają klimat panujący między oddawaniem strzałów.

www.joziajka.blogspot.com

 

Kompozycja - wyniki konkursu

18.10.2011, 11:44:02

Trochę spóźnieni w związku z zalewem fantastycznych gniotów, ale podajemy wyniki konkursu, w którym można było wygrać książki "Kompozycja. Od zdjęcia do arcydzieła" i "Kompozycja obrazu fotograficznego".

 

\"\"

 

\"\"

 

Postanowiliśmy nagrodzić dwie prace:

 

\"\"

 

\"\"

 

Autorom serdecznie gratulujemy! Niebawem nowy konkurs.

Nieobiektywnie - wystawa fotografii bezobiektywowej

17.10.2011, 15:41:23

Już dziś o 19 w Traffic Clubie (ul. Bracka 25, Warszawa) Joanna Maria Rybczyńska otworzy autorską wystawę pt. "Nieobiektywnie", na której zaprezentuje prace wykonane techniką bezobiektywową. Wystawa będzie trwać w dniach 17 października do 17 listopada 2011. Stanowi ona uhonorowanie 25. lat twórczości artystki.

 

\"\"

 

Organizatorzy serdecznie zapraszają na wernisaż i wystawę fotografii bezobiektywowej autorstwa Joanny Marii Rybczyńskiej EFIAP, AFRP, która obchodzi w tym roku 25-lecie twórczości fotograficznej. Charakterystyka obrazu zastosowanej przez autorkę fotografii bezobiektywowej, umożliwiła jej ekspresję rzeczywistości w nieobiektywnej formie. Obraz został pozbawiony detali, zamazane zostały kontury, gdzieniegdzie powstały efekty flary i halo, które przypominają zjawiska uzyskane na przykład poprzez przymrużenie powiek. Powstał świat trochę nierzeczywisty, senny, syntetyczny, ale jednocześnie refleksyjny. Motywem projektu "Nieobiektywnie" były dla autorki rozważania nad kwestią postrzegania rzeczywistości.

Cykl został stworzony w Warszawie w latach 2007-2011.

 

\"\"

 

Joanna Maria Rybczyńska - artystka fotograf, malarka. Urodzona w 1960 roku, mieszka i tworzy w Warszawie. Laureatka ponad 40. nagród, medali i wyróżnień za twórczość fotograficzną, przyznanych jej w 12 krajach Europy oraz USA. Wśród nagród posiada certyfikat przyznany przez  profesor Andreę Liggins, dziekana Wydziału Sztuki i Projektowania na Uniwersytecie Walijskim.

 

\"\"

 

Prócz wystaw indywidualnych, wzięła udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w Polsce oraz w ponad 20 krajach Europy, w USA, Kanadzie, Argentynie, Australii, Indiach, Chinach, Tajwanie, Republice Południowej Afryki. Między innymi - w odbywających się pod patronatem UNESCO, Międzynarodowych Wystawach Współczesnych Pastelistów Europejskich EUROPASTEL we Włoszech (2002) i Rosji (2003) . Za twórczość fotograficzną Fédération Internationale de l\'Art Photographique w Paryżu nadała jej tytuł wybitnego artysty Excellence FIAP (EFIAP). Prace Rybczyńskiej znajdują się w muzeum fotografii Musée de l\'Elysee w Lozannie /Szwajcaria/ i zbiorach prywatnych.

 

11. Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA

14.10.2011, 16:55:44

W dniach od 3 do 4 grudnia odbędzie się 11. Festiwal Slajdów Podróżniczych Terra, organizowany przez Katarzynę i Andrzeja Mazurkiewiczów - znanych podróżników fotografów, organizatorów wypraw eksploracyjnych do Azji.

Przez dwa dni sale warszawskiego kina Wisła wypełnią miłośnicy podróży. Zobaczą zdjęcia wyświetlane na wielkim ekranie, usłyszą pełne emocji opowieści fotografujących podróżników i posłuchają muzyki świata.

O tegorocznej edycji:

W czasie Festiwalu powędrujemy ulicami Hawany i Trynidadu, zanurkujemy w Zatoce Świń, odwiedzimy plantację trzciny cukrowej i zatańczymy salsę.  Anna-Olej Kobus i Krzysztof Kobus – autorzy pokazu,  w poszukiwaniu kolonialnych i socrealistycznych klimatów  wybrali się na Kubę wraz z  sześcioletnim Michasiem i czteroletnim Stasiem. Spotkamy też wielu dobrych ludzi i przeżyjemy niemało przygód wyruszając z Anią i Robbem Maciągami na ośmiomiesięczną rowerową wyprawę Jedwabnym Szlakiem  - z Turcji przez Syrię, Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan aż do Chin. Marek Tomalik od wielu lat zafascynowany australijskim outbackiem odkryje niektóre tajemnice Aborygenów - rdzennych mieszkańców Australii żyjących w zgodzie z naturą. Natomiast przyrodnik i fotograf Grzegorz Leśniewski w przepięknej diaporamie zadziwi  fascynującym światem przyrody wschodniej Polski. Zobaczymy m.in. jesienne zlotowiska orłów, tokowiska cietrzewi i głuszców, godowe obyczaje saren, bieszczadzkie wilki. Monika Witkowska zabierze nas na polarną wyprawę jachtem wzdłuż wybrzeży północnej Kanady, Alaski i Czukotki, próbując odpowiedzieć na pytania: czy Eskimosi rzeczywiście całują się nosami i dlaczego penis morsa kosztuje kilkaset dolarów?

Bogatą historię i różnorodne krajobrazy zachodniej Turcji przedstawią Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie. Obejrzymy ślady wielkich antycznych kultur i piękne meczety, powędrujemy szlakiem licyjskim, dotrzemy w góry Taurus, zachwycimy się baśniową Kapadocją. Podróżując śladami Marco Polo z Anną i Marcinem Szymczakami oraz 4-letnią Igą dotrzemy do mało znanych zakątków Chin Zachodnich. Przemierzymy pustynię Badai Jaran, powędrujemy przez góry Bogda Shan, odwiedzimy tybetańskie klasztory. I w końcu, przez tajemniczy, egzotyczny i wciąż mało znany Sudan poprowadzi nas swoimi nastrojowymi zdjęciami i opowieścią Marcin Jamkowski, który był świadkiem odkrywania nubijskich grobowców i kościołów, tańczył z derwiszami i wspinał się w górach Taka.

O Festiwalu:

Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA odbywający się od 2001 roku w pierwszy weekend grudnia w Warszawie to przegląd staranie wybranych, profesjonalnych pokazów slajdów z różnych zakątków świata.

Kluczem doboru pokazów nie są ekstremalne wyczyny podróżnicze - chyba, że są dobrze sfotografowane i opowiedziane – ale bardzo dobre prezentacje fotograficzne, z ciekawym komentarzem, przemyślaną kompozycją pokazu, ilustrowanych muzyką, pokazujące pasje autorów i emocje im towarzyszące. Organizatorzy tak dobierają prezentacje, by widzom pozostawiły piękne obrazy pod powiekami, zaciekawiły, zachwyciły, czy w końcu skłoniły do refleksji, a czasem także zainspirowały do własnych podróży. Festiwal TERRA  ma  za zadanie przekonać widzów o wyższości pokazów slajdów i kontaktu z żywym słowem nad innymi środkami przekazu.

Pierwsza edycja TERRY, która odbyła się w grudniu 2001 w  Muzeum Etnograficznym w Warszawie okazała się sukcesem, festiwal co roku  gromadzi  liczną publiczność. Od czwartej edycji festiwal zmieniał miejsce w poszukiwaniu coraz większej sali i tak z Muzeum Etnograficznego przez Centrum Olimpijskie, Kinotekę i Kino Luna dotarł w 2010 roku do kina Wisła.
Data i miejsce:

Festiwal odbędzie się w dniach od 3-4 grudnia 2011 w kinie Wisła w Warszawie, pl. Wilsona 2.

Program:

sobota 3 grudnia 2011

godz. 11.00 - 12.30 - KUBA - MUZEUM NIESPEŁNIONYCH MARZEŃ - Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus

godz. 13.30 - 15.00 - TYSIĄC SZKLANEK HERBATY - ZAPISKI Z JEDWABNEGO SZLAKU -Ania i Robb Maciąg

godz. 16.00 - 17.30 – AUSTRALIA, GDZIE KWIATY RODZĄ SIĘ Z OGNIA - Marek Tomalik

godz. 18.30 - 20.00 - PRZEZ PUSZCZE I BAGNA - PRZYRODA POLSKI WSCHODNIEJ - Grzegorz Leśniewski

niedziela 4 grudnia 2011

godz. 11.00 - 12.30 - TURCJA ZACHODNIA - NA STYKU EUROPY I AZJI - Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

godz. 13.30 - 15.00 - ARKTYCZNY REJS - JACHTEM U CZUKCZÓW, ESKIMOSÓW I INUITÓW - Monika Witkowska

godz. 16.00 - 17.30 - ŚLADAMI MARCO POLO - CHINY POZA UTARTYMI SZLAKAMI - Anna i Marcin Szymczakowie

godz. 18.30 - 20.00 - SUDAN - POTOP W KRÓLESTWIE KUSZ - Marcin Jamkowski

Bilety:

Bilet na jeden pokaz - 15 zł

Karnet na jeden dzień - 45 zł

Przedsprzedaż biletów i karnetów od 5 października przez Internet za pośrednictwem formularza na stronie http://festiwalterra.pl/

Organizatorzy:

Organizatorem Festiwalu jest Terra Incognita Agencja Podróżnicza  prowadzona przez Katarzynę i Andrzeja Mazurkiewiczów - podróżników, autorów wystaw fotograficznych i książek, prekursorów profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce.

Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. W 1988 po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, a także Wenezuelę, Tanzanię i Turcję.

Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1995 r. organizują wyprawy trekkingowe w Himalaje.

Sponsorzy:

Klub Podróży Horyzonty

JanySport

Wings Platinum 4

Ceneria.pl

Perfect

Patroni Medialni:

Magazyn Turystyki Górskiej "n.p.m."

National Geographic Traveler

Geoblog.pl

Fotogea.com

ImprezyPodroznicze.pl

plfoto.com

GoPlanet.pl

Travel Channel

Fotoblogia.pl

Kontakt z Organizatorami:

Terra Incognita Agencja Podróżnicza

Katarzyna Mazurkiewicz,

ul. Wolska 115 A/6, 01-235 Warszawa

terra@terra.waw.pl, tel.: +48 22 836 65 51, tel. kom.: +48 600 193 298

Kontakt dla mediów:

TravelBrain.pl – PR&Marekting interaktywny

Piotr Trybalski

Ul. Obozowa 50A/15, 30-383 Kraków

Piotr@travelbrain.pl, tel.: +48 (12) 394 21 34, tel. kom.: +48 791 851 871

Tytuł Nieznany otwiera Trochę Inny Festiwal Fotografii

14.10.2011, 15:39:20

Dziewiętnaście Osób. Różne środowiska, szkoły i miejsca. Odmienne światopoglądy, wrażliwości estetyczne i wizje fotografii. Może minęli się parę razy na ulicy, może stali obok siebie w tramwaju.W sumie nie łączyło ich prawie nic. Na zaproszenie TIFF - Trochę Innego Festiwalu Fotografii podjęli wspólny wysiłek skonstruowania wystawy o niecodziennej formule, która wnosi nową jakość do wrocławskiego środowiska fotograficznego.

 

Artyści spotkali się w Muzeum Współczesnym Wrocław, gdzie spędzili trzy dni na żywiołowych dyskusjach i próbie wypracowania wspólnego obrazu. Zadaniem fotografów było scalenie różnorakich światów w spójną opowieść, zachowując indywiduum każdego z nich. Czy synergia między ludźmi skrajnie różnymi i sobie wcześniej obcymi jest możliwa? Czy to, co rozproszone zaistnieje jako kompletny, uzupełniający się obraz?

 

W rezultacie fotografowie - kursanci, studenci i absolwenci wrocławskich ośrodków zajmujących się edukacją fotograficzną, stworzyli unitarną wystawę. Postanowili też, że tytuł roboczy pozostanie ostateczną nazwą wystawy. Pomimo wielu alternatywnych propozycji, "Tytuł Nieznany" najlepiej charakteryzuje działanie i sens, jaki chcieli przekazać. Uznali bowiem, że formuła tworzenia wystawy, w której to sami autorzy są kuratorami – konstruktorami,  powinna zostać ukonstytuowana jako jedna z metod tworzenia wystaw i oddana do publicznego użycia na zasadzie wolnego dostępu.

 

"Tytuł Nieznany" nie jest to tylko wystawą. To próba połączenia czegoś, co zazwyczaj funkcjonowało oddzielnie i nie wchodziło ze sobą w dialog. To pretekst, aby młodzi fotografowie mogli się poznać i podzielić doświadczeniami. Wierzymy, że pomimo bardzo odmiennych punktów widzenia, można znaleźć wspólny mianownik i wywołać synergię między lokalnymi środowiskami fotograficznymi. TIFF wraz z Muzeum Współczesnym Wrocław stworzą na 5.Piętrze przestrzeń, w której spotka się różnorodność. Zapraszamy do udziału w tym eksperymencie.

 

Autorzy:

 

Adam Muszyński
Agnieszka Konarska
Alina Ścibor
Arkadiusz Wojciechowski

 

fot. Agnieszka Konarska

 

\"\"

Foto Audio Wideo

2.11.2011, 13:25:00

Organizatorzy zapraszają na Dzień otwarty nowych technologii FOTO – AUDIO – WIDEO, który odbędzie się 4 listopada w auli budynku Wyższej Szkoły Mechatroniki oraz Akademii Kompetencji w Katowicach. To już kolejna edycja spotkań, poświęcona nowoczesnym technologią i rozwiązaniom multimedialnym, organizowana przez firmę KSK Dystrybucja sp. z o.o. Zaprezentowane zostaną nowości ze świata fotografii, możliwości kamer profesjonalnych, NEX-VG20 i innych modeli aparatów z tej serii. Każdy będzie mógł zapisać materiał wideo na własnym nośniku, tak aby później móc zobaczyć jakość jego nagrania na własnym sprzęcie w domu. Zostaną Państwo zapoznani z nowoczesną i interaktywną formą kształcenia - szkoleniami online, przybliżając ich różnorodną tematykę.

 

\"\"

 

Dla osób na co dzień pracujących z materiałem wideo przygotowany będzie przegląd oferty Sony Vegas™ z porównaniem możliwości jego poszczególnych wersji. Przedstawiony zostanie sposób jak program współpracuje z oprogramowaniem Sound Forge, zdradzony zostanie sekret nagrywania i edycji narracji oraz komentarzy na potrzeby filmów wideo.

W czasie spotkań będzie można się dowiedzieć do czego tak naprawdę może przydać się tablet oraz jak wiele możliwości otwiera nowa lina Bamboo 3, zaprezentowany zostanie najbardziej zaawansowany ekran piórkowy – Cintiq 24HD, który wyznacza nowe standardy pracy dla osób tworzących projekty trójwymiarowe, animację, czy efekty wizualne. Eksperci pokażą jak zmienić analogowy szkic w cyfrowy obraz.

Szczegóły  rejestracja na http://warsztaty.kskd.pl

Konsultacje techniczne:

Każdy z uczestników będzie miał możliwość samodzielnego przetestowania nowoczesnych produktów i programów oraz konsultacji technicznych. Nasi specjaliści udzielą odpowiedzi na Państwa pytania.

Czas i miejsce spotkania:

Wyższa Szkoła Mechatroniki oraz Akademia Kompetencji,

ul. 11 Listopada 13, Katowice

4 listopada 2011 roku w godzinach 10 - 16

Greyality - magia szarej rzeczywistości wg Mirrormana

10.10.2011, 12:59:48

Greyality, najnowszy projekt fotograficzny autorstwa Mirrormana, polskiego niezależnego muzyka i fotografa jest już dostępny w Internecie.

 

\"\"

 

Greyality to nastrojowe połączenie dwóch światów: obrazu i dźwięku. Trudno wręcz oprzeć się wrażeniu, iż jedno wynika z drugiego. W swoim najnowszym przedsięwzięciu Mirrorman zaprasza do klimatycznej galerii portretów kobiet sfotografowanych w rozmaitych sytuacjach – zarówno codziennych jak i tych inscenizowanych.

„To projekt o ludzkiej aurze złożonej z ciszy i szarości.“ – powiedział artysta.

Wszystkie zdjęcia mają wspólny mianownik: chropowaty, surowy styl, do którego artysta zdążył już przywyczaić. Mirrorman, który jest zwolennikiem eksperymentalnej obróbki zdjęć, osobiście wywołuje wszystkie swoje filmy często używając w procesie nietypowych materiałów co daje finalnie oryginalny, frapujący efekt wizualny.

Jak powiedział Mirrorman:

„Nigdy nie uważałem siebie za specjalistę w kwestiach czysto technicznych. Dlatego trudno mi wypowiadać się na temat pracy nad moimi zdjęciami. Fotografia jest dla mnie sposobem na przekazanie moich własnych emocji i komunikację bez zbędnych słów. Nie zastanawiam się nad wyborem techniki, ponieważ fotografuję wyłącznie jednym, prawie dwudziestoletnim aparatem, w którym znajdują się ponad trzydziestoletnie filmy. W procesie wywoływania korzystam z mocno przeterminowanej chemii i raczej ciężko powiedzieć bym trzymał się kurczowo jakichkolwiek standardów czy wytycznych. Krótko mówiąc, fotografuję oczami, nie głową.“

Greyality to projekt w fazie ciągłego rozwoju. W założeniach artysty galeria ma być „niekończacym się strumieniem szczerych emocji“, w którym ludzie zostawiają swój trwały ślad. Zapytany o sposób funkcjonowania projektu Mirrorman powiedział:

„Zostawiłem w tym projekcie drzwi uchylone dla wszystkich. Jeżeli ktoś odnajdzie cząstkę siebie w Greyality to równie dobrze może ją zostawić tam na zawsze poprzez swoje zdjęcia. Moim celem jest fotografowanie osób, które nie muszą udawać emocji właściwych dla tego miejsca. Tak długo jak będę je spotykał lub będą zgłaszały się do mnie, tak długo będzie istnieć Greyality.“

Obecnie Mirrorman pracuje nad swoistym soundtrackiem do projektu. Pierwszy album „Greyality Part I‘ ma być gotowy na wiosnę 2012 i, jak wstępnie zadeklarował artysta, ma być udsotępniony za darmo na stronie projektu.

Planowane są także wystawy fotograficzne dokumentujące poszczególne etapy projektu oraz album fotograficzny z wybranymi przez Mirrormana kadrami.

Szczegółowe informacje:

www.greyality.com

Więcej o artyście:

www.mirrorman.pl

www.facebook.com/mirrorreality

Cisza wyborcza

8.10.2011, 20:30:23

Przypominamy: "W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej. Publikacja na forum jakichkolwiek treści mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny". (Art.107 ustawy Kodeks Wyborczy z dnia 5 stycznia 2011 roku, DZ.U. 2011 Nr 21 poz. 112 z późn. zm.)