Aktualności
Foto Audio Wideo
2.11.2011, 13:25:00
Organizatorzy zapraszają na Dzień otwarty nowych technologii FOTO – AUDIO – WIDEO, który odbędzie się 4 listopada w auli budynku Wyższej Szkoły Mechatroniki oraz Akademii Kompetencji w Katowicach. To już kolejna edycja spotkań, poświęcona nowoczesnym technologią i rozwiązaniom multimedialnym, organizowana przez firmę KSK Dystrybucja sp. z o.o. Zaprezentowane zostaną nowości ze świata fotografii, możliwości kamer profesjonalnych, NEX-VG20 i innych modeli aparatów z tej serii. Każdy będzie mógł zapisać materiał wideo na własnym nośniku, tak aby później móc zobaczyć jakość jego nagrania na własnym sprzęcie w domu. Zostaną Państwo zapoznani z nowoczesną i interaktywną formą kształcenia - szkoleniami online, przybliżając ich różnorodną tematykę.
Dla osób na co dzień pracujących z materiałem wideo przygotowany będzie przegląd oferty Sony Vegas™ z porównaniem możliwości jego poszczególnych wersji. Przedstawiony zostanie sposób jak program współpracuje z oprogramowaniem Sound Forge, zdradzony zostanie sekret nagrywania i edycji narracji oraz komentarzy na potrzeby filmów wideo.
W czasie spotkań będzie można się dowiedzieć do czego tak naprawdę może przydać się tablet oraz jak wiele możliwości otwiera nowa lina Bamboo 3, zaprezentowany zostanie najbardziej zaawansowany ekran piórkowy – Cintiq 24HD, który wyznacza nowe standardy pracy dla osób tworzących projekty trójwymiarowe, animację, czy efekty wizualne. Eksperci pokażą jak zmienić analogowy szkic w cyfrowy obraz.
Szczegóły rejestracja na http://warsztaty.kskd.pl
Konsultacje techniczne:
Każdy z uczestników będzie miał możliwość samodzielnego przetestowania nowoczesnych produktów i programów oraz konsultacji technicznych. Nasi specjaliści udzielą odpowiedzi na Państwa pytania.
Czas i miejsce spotkania:
Wyższa Szkoła Mechatroniki oraz Akademia Kompetencji,
ul. 11 Listopada 13, Katowice
4 listopada 2011 roku w godzinach 10 - 16
Greyality - magia szarej rzeczywistości wg Mirrormana
10.10.2011, 12:59:48
Greyality, najnowszy projekt fotograficzny autorstwa Mirrormana, polskiego niezależnego muzyka i fotografa jest już dostępny w Internecie.
Greyality to nastrojowe połączenie dwóch światów: obrazu i dźwięku. Trudno wręcz oprzeć się wrażeniu, iż jedno wynika z drugiego. W swoim najnowszym przedsięwzięciu Mirrorman zaprasza do klimatycznej galerii portretów kobiet sfotografowanych w rozmaitych sytuacjach – zarówno codziennych jak i tych inscenizowanych.
„To projekt o ludzkiej aurze złożonej z ciszy i szarości.“ – powiedział artysta.
Wszystkie zdjęcia mają wspólny mianownik: chropowaty, surowy styl, do którego artysta zdążył już przywyczaić. Mirrorman, który jest zwolennikiem eksperymentalnej obróbki zdjęć, osobiście wywołuje wszystkie swoje filmy często używając w procesie nietypowych materiałów co daje finalnie oryginalny, frapujący efekt wizualny.
Jak powiedział Mirrorman:
„Nigdy nie uważałem siebie za specjalistę w kwestiach czysto technicznych. Dlatego trudno mi wypowiadać się na temat pracy nad moimi zdjęciami. Fotografia jest dla mnie sposobem na przekazanie moich własnych emocji i komunikację bez zbędnych słów. Nie zastanawiam się nad wyborem techniki, ponieważ fotografuję wyłącznie jednym, prawie dwudziestoletnim aparatem, w którym znajdują się ponad trzydziestoletnie filmy. W procesie wywoływania korzystam z mocno przeterminowanej chemii i raczej ciężko powiedzieć bym trzymał się kurczowo jakichkolwiek standardów czy wytycznych. Krótko mówiąc, fotografuję oczami, nie głową.“
Greyality to projekt w fazie ciągłego rozwoju. W założeniach artysty galeria ma być „niekończacym się strumieniem szczerych emocji“, w którym ludzie zostawiają swój trwały ślad. Zapytany o sposób funkcjonowania projektu Mirrorman powiedział:
„Zostawiłem w tym projekcie drzwi uchylone dla wszystkich. Jeżeli ktoś odnajdzie cząstkę siebie w Greyality to równie dobrze może ją zostawić tam na zawsze poprzez swoje zdjęcia. Moim celem jest fotografowanie osób, które nie muszą udawać emocji właściwych dla tego miejsca. Tak długo jak będę je spotykał lub będą zgłaszały się do mnie, tak długo będzie istnieć Greyality.“
Obecnie Mirrorman pracuje nad swoistym soundtrackiem do projektu. Pierwszy album „Greyality Part I‘ ma być gotowy na wiosnę 2012 i, jak wstępnie zadeklarował artysta, ma być udsotępniony za darmo na stronie projektu.
Planowane są także wystawy fotograficzne dokumentujące poszczególne etapy projektu oraz album fotograficzny z wybranymi przez Mirrormana kadrami.
Szczegółowe informacje:
Więcej o artyście:
Cisza wyborcza
8.10.2011, 20:30:23
Przypominamy: "W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej. Publikacja na forum jakichkolwiek treści mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny". (Art.107 ustawy Kodeks Wyborczy z dnia 5 stycznia 2011 roku, DZ.U. 2011 Nr 21 poz. 112 z późn. zm.)
Instant Life
6.10.2011, 00:18:03
W Firleju (ul. Grabiszyńska 56, Wrocław) szykuje się kolejne ciekawe wydarzenie jesieni. Już 11 października o godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Darka Ozdoby, zatytułowanej "Instant Life".
Techniką fotografii natychmiastowej Darek Ozdoba zainteresował się kilka lat temu. Urzekła go jej estetyka oraz unikatowość spowodowana brakiem negatywu. Za pomocą Polaroida rejestruje on w swoich kadrach przedmioty, ludzi, miejsca i wydarzenia, tworząc swego rodzaju „osobisty dziennik fotograficzny”.
Jak sam mówi: Fotografuję przy pomocy Polaroida ponieważ technika ta nie daje możliwości wykonania odbitki, przez co każde zdjęcie zrobione przy jej pomocy nabiera wyjątkowej wartości. Odpowiada mi też niedoskonałość samego sprzętu, który jako amatorski z założenia, nie daje możliwości ingerowania w jakość uzyskanego obrazu. Jest to dla mnie dodatkowym wyzwaniem, ale też daje pewne poczucie wolności. Wystarczy skoncentrować się na tym, co chce się utrwalić i czekać, aż na małym kawałku papieru emulsja wyciśnięta przez rolki aparatu zamieni się w magiczny sposób w wyjątkowy i niepowtarzalny wycinek rzeczywistości.
Ozdoba doskonale komponuje kadry, panuje nad oświetleniem. Jego „polaroidowe zapiski” to często impresje, niekiedy wręcz malarskie. Obrazy tak krótkich i ulotnych chwil, że nie wiemy czy to wspomnienia konkretnych wydarzeń, czy może snów. Czasami humorystyczne, czasami zaś refleksyjne i liryczne zdjęcia utrzymane są w poetyckim i nostalgicznym klimacie. Na ekspozycji, która potrwa do 12 listopada 2011 r., prezentowanych jest 76 oryginalnych polaroidów.
Darek Ozdoba urodził się w Poznaniu w 1973 roku. Jest grafikiem i fotografem. Pracuje jako freelancer, udziela się również jako Art Director w agencjach reklamowych.
Warsztaty fotograficzne z Kubą Dąbrowskim
3.10.2011, 20:59:08
Jeden dzień to zdecydowanie za mało, żeby nauczyć się fotografii. Kiedy jednak spotykają się osoby nieco już świadome tej profesji, wnioski wypływające ze wspólnych rozmów mogą w znacznym stopniu rozwinąć wszystkich uczestników. Tak właśnie mają wyglądać te warsztaty - bez rozwodzenia się nad aspektami technicznymi medium, skoncentrowane na rozmowie o samej idei fotografii - czym jest i jak się przez nią wyrażać. Niezależnie, czy to będą zdjęcia mody czy dokumentu - fotografia to swoisty język. Kuba Dąbrowski opowie o jego świadomym użyciu, na przykładzie zdjęć uczestników tych warsztatów oraz swoich.
Liczba miejsc: 10 osób
Jeden z czołowych polskich fotografów młodego pokolenia, obecnie mieszkający we Włoszech. Zajmuje się głównie fotografia prasową. Sportretował (między innymi dla Przekroju i Polityki) większość znanych polskich osobistości (polskich artystów, intelektualistów i polityków). Realizuje także swoje własne projekty artystyczne. W ostatnim czasie przeprowadził wraz z Rafałem Milachem cykl warsztatów dla dzieci, jeżdżąc przyczepą po Polsce północno-wschodniej.
- Kandydaci proszeni są o przesłanie do 6 zdjęć, najlepiej (ale niekoniecznie) w cyklach, rozmiar pojedynczego obrazu nie powinien przekraczać 500kb.
- Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem mailowym: warsztaty@fundacjablik.pl (w tytule maila wpisać: WARSZTATY - KD)
- Prosimy o załączenie wypełnionego formularza zgłoszeniowego, który jest dostępny na: http://www.tiff.wroc.pl/program/warsztaty/zapisy
- Pełny program festiwalu na www.tiff.wroc.pl
Warsztaty odbędą się 22 października 2011
sobota, godz: 10:00 – 15:00,
Dom Edyty Stein,
ul Nowowiejska 38, Wrocław
koszt: 80 zł
zapisy do 09.10.2011
Trochę Inny Festiwal Fotografii
14.10.2011, 13:58:23
Fotografia jako pełnoprawna dziedzina sztuk wizualnych rozwija się w Polsce niezwykle dynamicznie - świadczy o tym między innymi ogromna popularność szkół i kierunków fotograficznych, a także pochodne im kursy i warsztaty. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszą się również wystawy i festiwale fotograficzne, których na kulturalnej mapie Polski jest coraz więcej.
TIFF powstał z myślą o dynamicznym rozwoju kultury wrocławskiej, w obszarze której wciąż niewystarczająco miejsca poświęca się właśnie fotografii. Wiosną tego roku, w czasie organizacji cyklu polsko-niemieckich autorskich spotkań fotograficznych i wystaw towarzyszących, pojawiło się nieśmiałe pragnienie, aby fotografia we Wrocławiu wzrosła do poziomu, który przywróci miastu pozycję silnego ośrodka fotograficznego w Polsce. Powołanie do życia festiwalu jest bowiem nawiązaniem do bogatej tradycji wrocławskiej twórczości fotograficznej, która na przestrzeni lat oddziaływała na cały kraj i państwa sąsiednie. TIFF dąży do tego, aby wznowić ten kierunek i stać się katalizatorem dla rozwoju fotografii poprzez oferowanie różnorodnym środowiskom (lokalnym, artystycznym i akademickim) melanżu aktywności w obrębie fotografii i sztuk pokrewnych.
Jesienna edycja TIFF skupi następujące sekcje programowe: Autorskie Pokazy Slajdów, Debiuty, Warsztaty, 5. Piętro, Salon Filmowy, Wystawy Towarzyszące, Koncerty i Klub Festiwalowy.
W pierwszej kolejności organizatorzy zapraszają do udziału w spotkaniach z polskimi i niemieckimi fotografami, którzy podczas autorskich pokazów slajdów i wystaw im towarzyszących podzielą się swoimi zawodowymi i artystycznymi doświadczeniami.
TIFF stworzy również możliwość prezentacji własnej twórczości debiutującym fotografom, rozpoczynającym swoją artystyczną karierę. W ogólnopolskim konkursie „Debiuty 2011” wyłoniono 5 laureatów, którzy zaprezentują się szerokiej widowni podczas indywidualnych spotkań autorskich. Część z nich pokaże także swoje wystawiennicze prace.
Mając na uwadze edukację artystyczną, nie można pominąć formuły warsztatowej. Osobom zainteresowanym nabyciem nowych umiejętności w zakresie fotografii proponujemy wzięcie udziału w warsztatach prowadzonych przez uznanych pedagogów i fotografów.
W ostatnich latach szkolnictwo fotograficzne w Polsce przeżywa swój największy w historii rozwój. TIFF postanowił wydobyć fotografie z podziemi szkolnych i umieścić je na 5 piętrze Muzeum Współczesnego Wrocław. Będzie to okazja, aby zobaczyć nierzadko bardzo dojrzałe, zrealizowane w różnych konwencjach i stylistykach prace młodych artystów.
Działaniami uzupełniającymi są debaty, podczas których uczestnicy festiwalu będą mogli spotkać się z przedstawicielami polskich ośrodków akademickich i instytucji kultury. Dla sympatyków filmu przygotowano natomiast kameralne kino festiwalowe, a wieczorami koncerty oraz Klub Festiwalowy, gdzie w mniej oficjalnej, ale jakże artystycznej, atmosferze będzie można oddać się inspirującym rozmowom o fotografii i nie tylko...
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem festiwalu na www.tiff.wroc.pl
Kompozycja - konkurs
29.09.2011, 13:58:25
Razem z wydawnictwem Helion zapraszamy do udziału w konkursie. Do wygrania książki "Kompozycja. Od zdjęcia do arcydzieła" i "Kompozycja obrazu fotograficznego".
Zasady:
1. Zdjęcia przyjmujemy do 12 października.
2. Dodając fotografię do galerii głównej Plfoto.com pamiętajcie o tytule "Kompozycja - konkurs" - tylko tak będziemy w stanie rozpoznać, czy zdjęcie zostało zgłoszone do konkursu.
3. Zdjęcie zgłoszone do konkursu musi zostać zrobione według następującej instrukcji: Poprowadź widza do tematu zdjęcia prostą lub wijącą się ścieżką. Poszukaj sceny, w której mógłbyś popracować nad rolą linii prowadzących wzrok do głównego tematu zdjęcia, liniami prostymi pionowymi lub poziomymi, ukośnymi, biegnącymi w poprzek kadru lub w łagodnym kształcie litery S.
4. Wyniki ogłosimy 14 października.
Między zdjęciami a filmem - wielki finał
27.09.2011, 00:27:33
27 września o godz, 11 w Starej Galerii ZPAF (Plac Zamkowy 8, Warszawa) odbędzie się konferencja prasowa, na której zaprezentowane zostaną produkty firmy SanDisk. Konferencja połączona zostanie z ogłoszeniem zwycięzców konkursu fotograficznego "Między zdjęciami a filmem". Tego samego dnia o godz. 18 będzie miał miejsce wernisaż najlepszych prac nadesłanych na konkurs fotograficznych.
Foto Beksiński
24.09.2011, 19:54:39
Jolanta Rycerska - Prezes Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Bogdan Szymanik - Dyrektor Wydawnictwa BOSZ serdecznie zapraszają na spotkanie wspomnieniowe poświęcone osobie i twórczości Zdzisława Beksińskiego połączone z prezentacją najnowszego albumu Wydawnictwa BOSZ "Foto Beksiński".
Spotkanie odbędzie się 28 września (środa) o godzinie 18 w siedzibie Związku Polskich Artystów Fotografików (Plac Zamkowy 8, Warszawa).
Common Ground - Przemka Krzakiewicza
23.09.2011, 20:36:31
21 października polska fotografia zagości na Ukrainie. W Centrum Sztuki Współczesnej "Soviart" (Andriyivsky 22-A, Kijów) zostanie otwarta wystawa Przemka Krzakiewicza pt. "Common Ground".
Prezentowana w Kijowie wystawa Przemka Krzakiewicza „Common Ground” jest oryginalnym połączeniem fotografii portretowej i wielokanałowej projekcji z elementami teorii chaosu. Na bazie realizowanych od wielu lat serii portretów osób zbierających się w jednym miejscu, połączonych wspólną ideą – światopoglądem, pasją, sposobem spędzania wolnego czasu – powstała interaktywna instalacja, nad której ostatecznym kształtem panuje nie autor, a widz.
Fotografowani przez Przemka Krzakiewicza ludzie chętnie pozują do portretów, swoją przynależność do idei, kościoła, fanklubu, mniejszości etnicznej podkreślając rekwizytami i kostiumem. Nic wcześniej nie wskazywało, że ich drogi się przetną. W instalacji „Common Ground” portrety ludzi wyrwanych ze swoich społeczności artysta zestawia w przypadkowe podzbiory. Płynący strumień obrazów zatrzymać może pojedynczy gest widza, tworzącego w ten sposób przypadkowe zestawienie kilku sportretowanych osób. Ich rzeczywiste spotkanie – mało prawdopodobne, choć możliwe – przywodzi na myśl zarówno teorię chaosu, jak i tzw. teorię sześciu stopni oddalenia.
Zgodnie z nią od dowolnie wybranej osoby dzieli nas najwyżej sześć innych osób. Niezależnie od klasy społecznej czy odległości geograficznej, uruchamiając łańcuch znajomych, możemy z jednakową łatwością dotrzeć do prezydenta USA, jak i pucybuta na obrzeżach Bombaju. Wobec tej zasady wszyscy jesteśmy równorzędni – jednakowo sobie dostępni. Roześmiana dziewczyna w bikini i pobożny chasyd, kibic piłki nożnej i szwajcarski kolekcjoner sztuki, miłośnik jamników i uczestniczka demonstracji w Kijowie. Więcej ich dzieli niż łączy. Każdy z portretowanych jest oddany własnej grupie, określającej jego miejsce we wszechświecie. Wspólnym mianownikiem społeczności może stać się idea lub miejsce: festiwal muzyczny, pogrzeb papieża czy rekonstrukcja historycznej bitwy. W instalacji Przemka Krzakiewicza to widz jednym gestem tworzy nowe „podzbiory” osób o często różnych światopoglądach, których wspólne spotkanie jest w takim samym stopniu możliwe, jak i nieprawdopodobne.
Na postawie teorii sześciu stopni oddalenia wiemy już, że między każdą z możliwych kombinacji portretów istnieje niewidzialna sieć relacji i bliższych lub dalszych znajomych; pozostaje pytanie o prawdopodobieństwo czy wręcz przewidywalność takiego a nie innego układu. Znawcy automatów do gry znają odpowiedź: jest ono nieskończenie niskie. Zwolennicy teorii chaosu znajdą tu pole do niekończących się rozważań. A widzowi pozostawmy pytanie, czy jego gestem kieruje przypadek, czy przeznaczenie. A także to, jakie odczucia i refleksje budzą w nim portretowane osoby i sytuacje.
Przemysław Krzakiewicz (ur. 1975) jako 16-latek zadebiutował w „Tygodniku Powszechnym”, przez wiele lat pracował dla „Przekroju”, a w 2005 r. z Łukaszem Trzcińskim założył w Krakowie agencję fotograficzną Visavis.pl, dynamiczny kolektyw fotografów dokumentalistów z różnych stron Polski i świata. Pomysłodawca wystaw i inicjatyw kulturotwórczych (we współpracy z fundacją Imago Mundi). Stypendysta Miasta Krakowa w roku 1997. Brał udział w wystawach zbiorowych w Krakowie, Warszawie, Cork (Irlandia), Erfurcie (Niemcy). Jego prace były także prezentowane na wystawie indywidualnej Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2008 roku. Ostatnie ważniejsze publikacje: album Małopolska. Fotografie. To niczego nie wyjaśnia, Graphis Photography Annual 2008 oraz Chinese Agents.
Zagranicznym partnerem projektu jest ukraińska fundacja The Alternative Visual Studies z Kijowa: organizacja non-profit założona w 2000 roku, która skupia się na rozwijaniu i prezentacji eksperymentalnych, nowatorskich pomysłów i form sztuki. AVS realizuje lokalne i międzynarodowe wystawy, warsztaty i festiwale, m.in. KIMAF – Kijowski Międzynarodowy Festiwal Sztuki i Mediów, interdyscyplinarny projekt „Matrix of Collaboration”, międzynarodowy projekt artystyczny „Dynamo Machine”. W 2005 roku organizacja AVS utworzyła program Media Art Lab mający na celu promowanie i wspieranie sztuki mediów. Partnerem programu jest Fundacja Centrum Sztuki Współczesnej w Kijowie. Założycielkami fundacji, a także kuratorkami wystawy „Common Ground” są Liudmila Motsiuk i Natalia Manzhali.
Rebis - w poszukiwaniu kamienia filozoficznego
20.09.2011, 00:20:59
Krakowska Grupa Athanor oraz Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, zapraszają w dniach 22-25 września na plener fotograficzny w Beskidzie Niskim pod kierunkiem Zbigniewa Podsiadło. Ekspedycja fotograficzno - antropologiczna będzie odbywała się pod hasłem "Rebis - w poszukiwaniu kamienia filozoficznego". Za cel wyprawy obrano Krainę Łemków, a więc geograficzny Beskid Niski. Pośród wykładowców znajdzie się: dr Mateusz Wierciński, dr Angelika Uziębło, dr Elżbieta Wiącek oraz inż. arch. Grzegorz Ratajski.
Natalia LL Donatio w Gdańsku
17.09.2011, 15:57:43
Gdańska Galeria Fotografii już 18 września o godz. 12 zaprasza do Pałacu Opatów (ul. Cystersów 18, Gdańsk) na otwarcie wystawy autorstwa Natalii LL Donatio pt. Istnienie i Nadzieja ze zbioru "Opera Omnia". Wystawa będzie czynna do 20 listopada.
Natalia LL (Natalia Lach-Lachowicz) jest bez wątpienia jedną z najbardziej fascynujących i niezwykłych Artystek Polskich. W latach 1957 – 1963 studiowała w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu m.in. pod kierunkiem prof. Stanisława Dawskiego. Zajmuje się fotografią, malarstwem, rysunkiem, performance i sztuką wideo. W 1970 roku została współzałożycielką Galerii PERMAFO we Wrocławiu. Od 1975 roku brała udział w licznych konferencjach, sympozjach i wystawach organizowanych przez międzynarodowy ruch sztuki feministycznej. Od 2004 roku współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu jako Artystka Wizytująca. Natalii LL udało się stworzyć charakterystyczny, niezwykle sugestywny i ekscentryczny wizerunek artystyczny, który silnie odwołuje się do wartości egzystencjalnych, za którymi zawsze stoi konkretny człowiek. Według Artystki sztuka może powstać tylko z prawdziwej miłości i jest bezwzględnie najwyższą wartością w życiu człowieka.
Wyniki konkursu na najlepszą korektę zdjęcia w programie graficznym
14.09.2011, 18:11:05
Razem z wydawnictwem Helion mamy przyjemność ogłosić wyiniki konkursu na najlepszą (ale nie najbardziej nahalną :-)) korektę zdjęcia w programie graficznym. Nagrodami są książki "Adobe Photoshop Lightroom 3. Podręcznik dla fotografów".
Zwyciężyły prace:
http://plfoto.com/zdjecie,szukaj,Cyfrowa%20ciemnia,2342851.html
http://plfoto.com/zdjecie,szukaj,Cyfrowa%20ciemnia,2339615.html
Gratulujemy!
Bez odpowiedzi - wystawa Tomasza Lazara w Firleju
12.09.2011, 15:53:50
Jesienny sezon w Firleju (ul. Grabiszyńska 56, Wrocław) rozpocznie się 13 września o 18 wystawą fotografii autorstwa Tomasza Lazara. Zdjęcia z cyklu "Bez odpowiedzi" oczekują na nowe interpretacje przez przybyłych widzów do 9 października.
W ramach wystawy pokazane zostaną 22 czarno – białe fotografie powstałe w Polsce i za granicą na przestrzeni ostatnich 3 lat. Wykorzystując swoje zamiłowanie do obserwacji i komunikacji z ludźmi, Tomasz Lazar, za pomocą aparatu fotograficznego, stara się odkryć i przedstawić nam momenty i chwile, wyłowione z otaczającego nas biegu wydarzeń. Pozostawia sytuacje bez odpowiedzi, dzięki czemu to od odbiorcy zależy ich interpretacja. Fotograficzne zapisy Lazara czasami są wesołe i ironiczne, czasami refleksyjne, a czasem też tajemnicze - na granicy jawy i snu. Zdjęcia wykonane zostały na ulicach takich miast jak: Szczecin, Warszawa, Wenecja czy Berlin.
Tomasz Lazar - fotograf niezależny. Urodził się w 1985 roku w Szczecinie. Członek ZPAF. Absolwent Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, kierunek Informatyka. Uczestnik wielu warsztatów np. z Tomaszem Tomaszewskim, Edddie Adams Workshop w USA. Laureat konkursów fotograficznych w Polsce i za granicą (m.in. Sony World Photography Award, International Photography Award, BZWBK Press Photo). Ostatnio nominowany w kategorii "Deeper Perspective Photographer of the Year" w konkursie International Photography Award. Od 2011 roku członek kolektywu fotograficznego Un-posed, związanego z fotografią uliczną. Miłośnik kawy i dobrej muzyki. Czerpie przyjemność z przebywania z ludźmi i poświęca każdą możliwą chwilę fotografii. Obecnie ciągle w podróży.
Anna Andrzejewska w Galerii Negatyw
7.09.2011, 19:18:22
W nowo otwartej Galerii Negatyw (ul. Jagiellońska 17a, Katowice) można oglądać pierwszą indywidualną wystawę Anny Andrzejewskiej, znanej jako Anna66. Prezentowany cykl nosi tytuł "Humantaria" i składa się z serii czarno-białych aktów uzupełnionych geometrycznymi figurami.
Oto co o autorce pisze kurator wystawy, Wojciech Kukuczka:
"Anna66 to niezwykła osobowość twórcza. Przeglądając jej portfolio, można odnieść wrażenie, że w sferze aktu i portretu jest w nim wszystko. Od poważnych, monumentalnych, niemalże barokowych portretów, poprzez surrealistyczne zestawienia ciała z rekwizytem, aż do groteskowych, balansujących na granicy kiczu scen rodzajowych. Przeglądając jej prace, nigdy nie wiem, co za chwilę mnie spotka. Mam wrażenie, że dziesiątki spośród jej fotografii są zaczątkami wybitnych dzieł. Oglądam fotografię delikatną, melancholijną, o wyrafinowanej miękkiej tonacji, wymyślnej kompozycji, subtelnym geście modelki i myślę sobie, że to początek wspaniałego cyklu. Przewracam stronę, by spostrzec, że następne zdjęcie przedstawia drapieżną kobietę, w oczach której zobaczyć można sumę wszystkich smutków i trosk tego świata. Kompozycja prosta, geometryczna, zdecydowana, ogromny ładunek emocjonalny i znowu myślę sobie, że to chyba początek jakiegoś niezwykłego dzieła. I tak na każdym kroku :)
Pomimo ogromnej rozpiętości tematycznej, koncepcyjnej i formalnej, w jej pracach można odnaleźć wspólne cechy. Na pewno ogromny szacunek do koloru, który wprawdzie pełni w pracach Anny różne zadania, jednak mam nieodparte wrażenie, że autorka po prostu go czuje i rozumie. Ładunek emocjonalny to także narzędzie doskonale autorce znane i używane z największą precyzją. Jednak moim zdaniem, najbardziej znamienne dla Anny66 jest zaskoczenie i umiejętność odnalezienia się w każdym temacie.
Niech więc i ta wystawa Anny będzie dla wszystkich znających jej twórczość zaskoczeniem. Nie ma w niej koloru ani emocji, a co najbardziej zaskakujące, jest ogromna konsekwencja i spójność. W Humantrii Autorka przedstawia postać w kontekście geometrycznych form, szuka relacji pomiędzy ciałem a figurą, skupia się na podziałach, kompozycji i geometrii. Cały cykl zachowany jest w minimalistycznej scenografii, która tym bardziej uwypukla podejmowany przez autorkę problem. Cykl bazuje na rozwiązaniach formalnych, aczkolwiek momentami wydaje się wkraczać w sferę treści i znaczeń. W moim przekonaniu jest to wyważony, przemyślany i interesujący cykl, który pokazuje jedno z wielu oblicz autorki.
Na koniec chciałbym dodać, że możliwość organizowania pierwszej indywidualnej wystawy tej niezwykłej osobowości jest dla mnie szczególnym wyróżnieniem. Uważam, że Anna66 pomimo, iż nie zdefiniowała jeszcze do końca swojej artystycznej postawy, posiada niezwykły dar i przekonany jestem, że za kilka lat stanie się ona ważnym przedstawicielem świata fotografii."
Otwarty Przegląd Portfolio w ZPAF
4.09.2011, 13:28:42
Związek Polskich Artystów Fotografików zaprasza wszystkich pasjonatów fotografii na Otwarty Przegląd Portfolio. Doświadczeni fotograficy i wykładowcy podzielą się swoją fachową wiedzą i pomogą wytyczyć ścieżkę rozwoju. Każdy z uczestników może liczyć na konstruktywną krytykę i profesjonalną opinię.
Recenzentami będą: Stanisław Fitak, Jolanta Rycerska, Anna Wolska.
Spotkanie ma charakter otwarty. Wszyscy chętni będą mogli przybyć w piątek 16 września w godzinach 13-17.30 do Starej Galerii ZPAF (Plac Zamkowy 8, Warszawa). Organizator prosi o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa mailowo na adres biuro@zpaf.pl. Ilość miejsc jest ograniczona.
Prace na przegląd portfolio należy przynieść w formie drukowanej lub elektronicznej (pendrive, cd) - każdy uczestnik może przedstawić maksymalnie 30 fotografii.
Wyniki TIFF - Debiuty
1.09.2011, 20:17:41
Ogólnopolski, otwarty konkurs TIFF - Debiuty 2011 dobiegł końca. W ciągu dwóch miesięcy spłynęły setki portfolio, co dowodzi żywego zainteresowania możliwością autoprezentacji wśród debiutujących fotografów oraz zaufania, jakim obdarza się festiwal TIFF.
Jednocześnie pragniemy poinformować, iż wysoki poziom nadesłanych prac przekonał Jury do poszerzenia grona Laureatów. Poniżej znajdują się nazwiska nie czterech, a pięciu zwycięzców.
1. Aleksandra Loska
2. Joanna Ziajka
3. Urszula Kluz-Knopek
4. Karina Cybulska
5. Dominik Tarabański
TIFF -Trochę Inny Festiwal Fotografii
TIFF powstał z myślą o dynamicznym rozwoju kultury wrocławskiej, w obszarze której wciąż niewiele miejsca poświęca się fotografii. W ramach TIFF proponowany jest cykl spotkań z uznanymi fotografami z Polski i Niemiec, którzy nie tylko zaprezentują swoje prace na wystawach, ale podczas pokazów slajdów i wykładów podzielą się swoimi zawodowymi i artystycznymi doświadczeniami w dziedzinie fotografii. Zaproszeni artyści - fotograficy są czołowymi przedstawicielami swojej dziedziny, a spotkanie z nimi to znakomita okazja, by spojrzeć na sztukę fotografii z dwóch perspektyw - polskiej i niemieckiej.
Druga odsłona festiwalu potrwa od 14 października do 18 grudnia. Więcej informacji o sekcji Debiutów i pełnym programie festiwalu już wkrótce na www.tiff.wroc.pl
Cyfrowa ciemnia: wygraj książkę!
31.08.2011, 14:21:19
Razem z wydawnictwem Helion zapraszamy do udziału w konkursie na najlepszą (ale nie najbardziej nahalną :-)) korektę zdjęcia w programie graficznym. Do wygrania książki "Adobe Photoshop Lightroom 3. Podręcznik dla fotografów".
Zasady:
1. Zdjęcia przyjmujemy do 10 września.
2. Dodając fotografię do galerii głównej Plfoto.com pamiętajcie o tytule "Cyfrowa ciemnia" - tylko tak będziemy w stanie rozpoznać, czy zdjęcie zostało zgłoszone do konkursu.
3. Zdjęcie zgłoszone do konkursu musi być sklejką: po lewej stronie zdjęcie przed obróbką, po prawej po. Tematyka dowolna.
4. Wyniki ogłosimy 14 września.
Sandomierz - wystawa fotografii w Bytomiu
29.08.2011, 01:13:42
Od 2 września Galeria Rotunda (pl. Jana III Sobieskiego 3, Bytom) zaprasza na wystawę "Sandomierz" stworzoną przez Zbigniewa Podsiadło. Zdjęcia tego wyjątkowego miasta będzie można oglądać do 31 września.
"Prezentowana wystawa powstała w czasie Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego „ART.-EKO” w 2010 roku, organizowanego cyklicznie od wielu lat przez Okręg Świętokrzyski ZPAF. Sandomierz to jedno z najstarszych, najpiękniejszych i najważniejszych historycznie miast Polski, ponieważ jest miastem o tysiącletniej historii, malowniczo położonym na nadwiślańskiej skarpie a unikalne renesansowe zabytki są chlubą i dumą nie tylko regionu, ale i całego kraju. Eksponowane na wystawie fotografie ukazują architekturę miasta pokazaną w specyficznym i dosyć unikalnym oświetleniu. Chciałbym aby moje sandomierskie „poszukiwanie światła” chociaż odrobinę poruszyło doznania estetyczne odbiorców a jednocześnie stało się hołdem dla roli oświetlenia w postrzeganiu i rejestracji otaczającego nas świata."
Zbyszek Podsiadło
Zbigniew Podsiadło – ur. w 1955 r., mieszka i pracuje w Sosnowcu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, obecnie prezes Okręgu Górskiego ZPAF. Wielokrotny laureat najważniejszych konkursów i wystaw fotograficznych. Odznaczony m.in. Medalem 150-lecia Fotografii, Złotą Odznaką Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych, Odznaką Ministra Kultury i D. N. „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”. Członek Rady Fundacji „CENTRUM FOTOGRAFII” www.baturo.art.pl/FCF. Członek Rady Programowej Sosnowieckiego Centrum Sztuki – ZAMEK SIELECKI www.zameksielecki.pl. Laureat Artystycznej Nagrody miasta Sosnowca w 2010 roku. Brał udział w ponad dwustu wystawach międzynarodowych i krajowych. Medale i nagrody na wystawach w Zagrzebiu, Singapurze, Rio de Janeiro, Budapeszcie, Moskwie, Madrycie, Pekinie, San Francisco, Berlinie. Uczestnik i organizator plenerów i sympozjów artystycznych. Opiekun Artystyczny Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu www.fotografia.kiepura.pl.
Zmarł Janusz Czajkowski
27.08.2011, 16:23:00
Dzisiaj rano dotarła do nas bardzo smutna informacja: Janusz Czajkowski, znany w Plfoto.com jako A_R_mator, nie żyje.
Janusz był jednym z najaktywniejszych i najwierniejszych użytkowników naszego forum. Posiadał ogromną wiedzę na temat fotografii i chętnie się nią dzielił z innymi. Ci, którzy mieli okazję poznać Janusza osobiście, zapamiętają Go jako niezwykle ciepłego, serdecznego, pomocnego i bezinteresownego człowieka. Wszyscy pamiętamy Jego opowieści podczas pierwszego krakowskiego spotkania Plfoto.com, kiedy zaprezentował swoje zdjęcia. Później też nie opuścił okazji, żeby nam towarzyszyć: był w ZPAF na Placu Zamkowym w Warszawie, a ostatnio również na wernisażu Solarigrafii w krakowskiej Alchemii.
Poniedziałek 13.30-14:.30 - wystawienie i pożegnanie Janusza przy krematorium cm. komunalnego w Częstochowie przy ul. Radomskiej 117, później kremacja. Wtorek 14:00 - pogrzeb w kościele Piotra i Pawła, ul. Wręczycka 128 w Częstochowie.
Łączymy się w bólu z rodziną Janusza i przekazujemy najszczersze kondolencje. Spoczywaj w pokoju Przyjacielu.
Redakcja Plfoto.com