Festiwal Warsztaty Sztuki Fotografii

19.01.2012, 21:58:46

Festiwal Warsztaty Sztuki Fotografii w Krakowie będzie trzydniowym wydarzeniem (20 – 22 stycznia 2012) o bogatym i różnorodnym programie. Różni się od większości innych festiwali tym, że ukazuje nie tylko rezultat procesu fotografowania (poprzez wystawy, fotokasty), lecz proces ten w całości od pomysłu do końcowej odbitki oglądanej podczas wystawy czy w albumie.

W programie Festiwalu znajdą się zarówno projekcje filmów o historii fotografii, spotkania autorskie i wykłady fotografów, jak i warsztaty i pokazy dotyczące sprzętu fotograficznego,  postprodukcji zdjęć, warsztaty ze znakomitymi fotografami, a w końcu przeglądy portfolio, pokazy fotokastów oraz wernisaż wystawy: odnoszącej ogromny sukces „Street Photography Now. Fotografia uliczna tu i teraz”. Wystawa, która do 15 stycznia pokazywana będzie w Warszawie, przyciągnęła ponad 4 tys. widzów przez dwa pierwsze dni ekspozycji!

Do udziału w festiwalu zaproszono znakomitych fotografów, w tym gwiazdy dwóch pokoleń: Wojciecha Grzędzińskiego (członka Fundacji.DOC, laureata World Press Photo, Grand Press Photo, BZWBK Press Photo, Visa D\'Or News, fotografa Prezydenta Bronisława Komorowskiego) oraz Wojciecha Plewińskiego (jednego z najważniejszych polskich fotografów, autora kilkuset okładek Przekroju). Towarzyszyć im będą członkowie Fundacji.DOC (Piotr Bułas, Rafał Siderski, Joanna Kinowska), kolektyw Holograf (Łukasz Kuś, Kakha Kakhiani, Paweł Boczkowski, Grzegorz Wełnicki), Aleksander Bochenek, Grzegorz Ostręga (Babel Images), Michał Mąsior.

Miejsce: Galeria Pauza, Kino 18, Klub Pauza (ul. Floriańska 18), Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle11), studio fotograficzne Diamonds Factory (ul. Fabryczna 20a)

Wydarzenia

1. Projekcja filmu „In-sight”, reż. Nick Turpin, 38\'. "In-sight" to dokumentalny film Brytyjskiego fotografa ulicznego Nicka Turpina, który podąża za członkami kolektywu "In-public" fotografującymi ulice Nowego Jorku, Melbourne i Rotterdamu. Używając małej kamery HD umieszczonej w \'gorącej stopce\' aparatu fotograficznego pozwala widzowi podpatrzeć jak pracują najlepsi współcześni fotografowie uliczni. Nick Turpin jest jednym z założycieli kolektywu In-Public oraz autorem słynnego manifestu fotografii ulicznej, jest też jednym z autorów prezentowanych na wystawie oraz w albumie "Street Photography Now". [20.01, godz. 19.00, Kino 18]

2. Projekcje odcinków serii BBC "Geniusz zaklęty w fotografii", ok. 60\'. "Geniusz zaklęty w fotografii" to fascynująca i mistrzowsko przygotowana seria. Jest nie tylko najdokładniejszym opisem 170-letniej historii fotografii, ale również niezwykłą próbą odpowiedzi na pytanie, co powoduje, że jest się dobrym fotografem. Twórcy starannie dobrali przykłady zdjęć i artystów, tak by oddać wszystkie aspekty tej najbardziej wpływowej formy sztuki współczesnej ery, jaką jest fotografia – reportaże Henri Cartier Bressona i Martina Parra, portrety Diane Arbus i Annie Leibovitz, pejzaże Ansela Adamsa i Roberta Franka, humanizm Roberta Doisneau i konceptualizm Irvinga Penna – i wiele więcej... [20.01., godz. 19.00, 21.01. godz. 10.30, 20.00, 22.01., godz. 18.00, Kino 18]

3. Wykład otwarty: Od inspiracji do postprodukcji, prowadzi Michał Massa Mąsior. Jak wygląda fotografia w XXI w. Podczas tego wykładu prowadzący zastanowi się wspólnie z uczestnikami, co zrobić by zdjęcie było "udane". Omówione zostaną wszystkie etapy powstawania zdjęcia w technologii cyfrowej. Co jest potrzebne, żeby efekt końcowy był dobry? Ciężka praca, a może szczęście?

Michał Mąsior - fotografik, absolwent kursów w International Center Of Photography w Nowym Jorku. Wystawiany w Barcelonie, Krakowie i Łodzi. Od pięciu lat współpracuje z agencjami reklamowymi, projektantami ubrań i agencjami modelek w Polsce i za granicą. W 2007 roku nominowany do nagrody “Fotograf Modowy Roku” w prestiżowym plebiscycie Polskich Oskarów Mody. [21.01., godz. 12.00, Kino 18].

4. Wykład otwarty: Dzisiejsza fotografia reklamowa w Polsce, prowadzi Grzegorz Wełnicki. Wykład Grzegorza Wełnickiego na temat precyzyjnego oświetlanie postaci w konwencji reklamowej. Fotograf opowie o kolejnych etapach produkcji reklamy: tworzenia layoutu, przygotowania modeli i ekipy, ustawienia światła pod montaż, postprodukcji oraz montażu graficznego. Omówione także zostaną różne źródła światła, różnice między "końcówkami" lamp, a także przedstawione tricki oświetleniowca.

Grzegorz Wełnicki - asystent zajmujący się oświetlaniem planów zdjęciowych oraz obsługą przystawek cyfrowych. Posiada wieloletni doświadczenie. Współpracowała z takimi studiami jak: Studio Flesz i Studio Tęcza. Obecnie asystent Łukasza Ziętka z Shoot Me oraz Radka Polaka. Obsługiwał największe plany fotografii reklamowej miedzy innymi, Szymona Świętochowskiego, Pawła Fabiańskiego, Jacka Kołodziejskiego, Tomka Albina, Zuzy Krajewskiej, Bartka Wieczorka i wielu innych polskich i zagranicznych fotografów. W 2009 roku wraz z Wojtkiem Czajką oraz Pawłem Boczkowskim założył grupę Holograf zajmującą się szeroko pojętym dokumentem i reportażem. [21.01, godz. 13:30, Kino 18]

5. Prezentacja kolektywu Holograf. Spotkanie z dokumentalistami kolektywu fotograficznego Holograf. Opowiedzą oni o szczegółach pracy w zespole, a oprócz omówienia najnowszych materiałów, przybliżą słuchaczom kulisy swojego warsztatu. Jak szukają tematów? Jak przygotowują się do wyjazdów? Holograf podzieli się ze słuchaczami praktyczną wiedzą. [21.01, godz. 15.00, Kino 18]

6. Wykład otwarty: Fotoreportaż. Prowadzą: Wojciech Grzędziński, Piotr Bułas. [21.01, godz. 17.30, Kino 18]

7. Warsztat fotoreportażu z Wojciechem Grzędzińskim. Grzędziński Wojciech - ur. 1980. Pracował jako etatowy fotoreporter dla „Super Ekspressu”, „Rzeczypospolitej” i „Dziennika”. Nagradzany w polskich konkursach fotografii prasowej (Grand Press Photo, Newsreportaż, BZWBK Press Photo), otrzymał trzecią nagrodę w konkursie World Press Photo 2009. Mieszka i pracuje w Warszawie. Współzałożyciel Fundacji .DOC [21.01, godz. 12.00 – 16.00, Galeria Pauza I]

8. Warsztaty Street Photo z Rafałem Siderskim. Fotografia uliczna jest najbardziej dostępną ze wszystkich form fotografii dokumentalnej. Po prostu bierzesz aparat i idziesz na ulice. Podczas warsztatu obejrzymy zdjęcia klasyków tego gatunku, porozmawiamy o pracy na ulicy i przede wszystkim - będziemy krytycznie omawiać zdjęcia zrobione przez uczestników.

Rafał Siderski - urodzony w 1984 roku w Białymstoku. W 2009 roku uzyskał tytuł licencjata w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie (Republika Czeska). Obecnie student studiów magisterskich na tymże Uniwersytecie. Fotografuje, bo lubi. Od początku zainteresowany jest fotografią dokumentalną, a w szczególności autorskim ujęciem tematu. Inspiracje do zdjęć czerpie z otaczającego świata i codziennego życia. Woli fotografować rzeczy znajdujące się blisko zamiast szukać egzotyki w dalekich krajach. Jest autorem zestawów „Home Town” – opowieści o jego rodzinnym mieście. Zdjęcia te były pokazywane w Gliwicach w 2008 oraz w Kownie podczas Kaunas Photo Festival w 2009 roku. W 2010 roku jego zestaw „The Story” zakwalifikował się do finału Mio Photo Award, a zestaw „Wizyta” był w finale Wine Photo 2010. Od 2008 roku mieszka i pracuje w Warszawie. Publikuje w takich tytułach, jak „Przekrój”, „Dziennik” czy „Newsweek”. [21.01, godz. 12.00 – 16.00, Galeria Pauza, II]

9. Wernisaż wystawy Street Photography Now! Fotografia uliczna tu i teraz. Fotografia uliczna nie jest właściwie reportażem. Może być zdjęciem pamiątkowym czy wziętym prosto z albumu rodzinnego. Właściwie nie musi zdarzać się na ulicy, w mieście, ale nawet w głębi lasu czy na pustkowiu. Współczesny nurt tej fotografii – na pewno dokumentalnej i, choć często trudno w to uwierzyć, absolutnie prawdziwej – porywa robiących zdjęcia na całym świecie.

Zapraszamy do zapoznania się z polską odmianą fotografii ulicznej. Obok zdjęć „ze świata, z zagranicy” pokazujemy - głównie oczami młodych ludzi nie zawsze zajmujących się zawodowo fotografią - „nasze” podwórka i zaułki. Jedni poczuwają się do kontynuowania drogi Eliotta Erwitta czy Roberta Doisneau, inni powołują się na nieskażoną fotografię Jacques Henri Lartigue. Jeszcze inni wychodzą zza biurka o godzinie 16 - wiadomo, gdy najpiękniej świeci słońce – poddając się rytmowi miasta.
Wystawę polskiej fotografii ulicznej prezentujemy obok ekspozycji „Street Photography Now” opracowanej przez Third Floor Gallery w oparciu o album Sophie Howarth i Stephena McLarena o tym samym tytule. [wernisaż: 21.01, godz. 17, Galeria Pauza]

10. Prezentacje, konsultacje i testy RCS2. Eksperci z firmy RCS Authorized Apple Reseller poprowadzą całodzienne konsultacje, testy i prezentacje tabletów, monitorów, Godzinne prezentacje przybliżą tematykę kalibracji monitora, zarządzania barwą i druku. Wykłady podzielone będą na bloki tematyczne:

21.01., godz. 13.00: Prawda czy fałsz? - techniki wizualizacji w oparciu o monitory. Monitor graficzny w chwili obecnej jest połową sukcesu w pracy zawodowej każdego z nas. Nieważne, czy jest to grafik, architekt czy fotograf - każdy z nich wymaga, aby digitalizacja jego pracy odbywała się wiernie i w komfortowych dla jego oka warunkach. Kalibracja, linearyzacja, walidacja? Celem tej prezentacji jest wskazanie najkrótszej drogi do zrozumienia tych pojęć i osiągnięcia porozumienia z monitorem.

21.01., godz. 15.30: Wacom - Digitalizacja naszych marzeń. "Gwiezdne wojny", "Avatar", "Władca pierścieni" to tylko część z produkcji filmowej, która została oparta o rysowaną wyobraźnię ludzi współpracujących przy tego typu produkcjach. Od zawsze kartka i ołówek przekazywały informacje. Czy teraz są już tylko reliktem przeszłości? Spróbujcie przekonać się sami.

22.01., godz. 13.00: Drukować każdy może, czyli jakość galeryjna w każdym domu. Fakt, że lubimy oglądać zdjęcia jest niepodważalny, jednak coraz większa grupa osób zapomina o najważniejszym czyli... Zapachu, Strukturze, Fakturze. To rzeczy, których nie przekaże żaden z dostępnych wyświetlaczy LCD, Plasma Czy OLED. W trakcie prezentacji postaramy się zachęcić wszystkich obecnych do drukowania naszych wspomnień i prac artystycznych.

22.01., godz. 15:30: Ruchoma Galeria Epson - Nowoczesne formy cyfrowej Galerii. Galeria Fotograficzna na budynkach mieszkalnych? Projektory otwierające szerzej drzwi dla artystów, wernisaż na ścianach budynków, ruchome obrazy z przejmującą oprawą dźwiękową to nowa forma przekazu i wpływu na nasze postrzeganie sztuki. Czy na pewno - oceńcie sami.

11. Prezentacje, konsultacje i testy Canon. Prezentacje i testy najnowszych aparatów fotograficznych i obiektywów firmy Canon. Ekspert  Canona poprowadzi konsultacje z możliwością wypróbowania sprzętu w zaaranżowanym studio fotograficznym. Konsultacje zorganizowane przy współpracy z firmą Foto-Nova. [21.01., godz. 12 – 17, 22.01., godz. 12 – 18]

12. Modowa sesja fotograficzna w zaaranżowanym studio. Michał Massa Mąsior poprowadzi sesję z udziałem modelek, po której będziecie mogli skorzystać z zaaranżowanego studia i spróbować swoich sił w fotografii studyjnej oraz zasięgnąć rady doświadczonego fotografa. Plan oświetlony będzie sprzętem Bowens i Manfrotto.

Będziecie mogli zaobserwować powstawanie pełnej produkcji fotograficznej. Przygotowania, ustawianie światła oraz pracę z modelką. Powstałe podczas sesji zdjęcia będą służyły jako materiał do obróbki podczas kolejnych zajęć prowadzonych przez specjalistów z firmy RCS Authorized Apple Reseller. Sesja przygotowana we współpracy z: Foto 7, Fashion Color, Image Consulting, Claudius Hair Treser Team.

21.01, godz. 14.00: Sesja fotograficzna w studio, prowadzi Michał Massa Mąsior

21.01, godz. 15.00 – 17.00: Warsztaty fotografii studyjnej, konsultacje: Warsztaty Sztuki Fotografii, Bowens

22.01., godz. 14.00: Sesja fotograficzna w studio, prowadzi Michał Massa Mąsior

22.01., godz. 15.00 – 18.00: Konsultacje: Bowens

13. Warsztaty oświetlenia planów zdjęciowych, prowadzi Grzegorz Wełnicki

Warsztaty będą obejmować precyzyjne oświetlanie postaci (wieloma jednostkami światła) w konwencji reklamowej. Przeprowadzona zostanie symulacja rzeczywistej reklamy, obejmująca rozmowę na temat layoutu, przygotowanie modeli i ekipy, ustawienie światła pod montaż, przeprowadzenie delikatniej postprodukcji oraz montażu graficznego, na koniec omówienie ukończonego produktu.

Omówione także zostaną różne źródła światła, różnice między "końcówkami" lamp, a także przedstawione tricki oświetleniowca. [22.01., godz. 10 – 19, Diamonds Factory Studio, koszt udziału: 150 zł]

14. Warsztaty Fotografii Kreacyjnej, prowadzi: Grzegorz Mart. Będzie dużo o niekonwencjonalnej fotografii, nieco eksperymentowania. Prowadzący zachęci do tego, żeby próbować nowych środków podczas robienia zdjęć.

Grzegorz Mart - urodzony w 1984 r. w Sosnowcu, absolwent Fotografii PWSFTViT w Łodzi obecnie student ASP w Krakowie na kierunku Intermedia. Zainteresowany relacją pomiędzy malarstwem i fotografią, które w znacznym stopniu przenikają się w jego pracach. Uczestnik wielu wystaw m.in. w galerii BWA w Tarnowie, Bunkrze Sztuki, Galerii Pauza i MCK w Krakowie, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Pacamera w Suwałkach. Mieszka i tworzy w Krakowie. [22.01., godz. 12, Kino 18]

15. Warsztaty rodzinne. Prowadzą: Joanna Kinowska, Rafał Siderski (Fundacja .DOC). Zapraszamy do wspólnej rodzinnej zabawy ze zdjęciami z ulic. Na zajęciach obejrzymy fragment wystawy „Street Photography Now. Fotografia uliczna tu i teraz”. Opowiemy o tym jak można zrobić fajne zdjęcia, jakie sceny możemy znaleźć na ulicy. Przed nami też trochę gimnastyki i mnóstwo twórczej zabawy! Zajęcia przeznaczone są dla rodzin z dziećmi w wieku + 4 lata. rodzice i opiekunowie też uczestniczą w działaniach! [22.01, godz. 12, Galeria Pauza]

16. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Street Photography Now. Fotografia uliczna tu i teraz. [22.01., godz. 14, Galeria Pauza]

17. Photo Day. Wydarzenie współorganizowane przez Moje Miasto Kraków. Informacje: www.mm.krakow.pl. [22.01., godz. 13 – 17, CORT, Pauza]

18. Spotkanie z Wojciechem Plewińskim. Spotkanie poświęcone albumowi zdjęć Wojciecha Plewińskiego "Szkice z kultury". Jeden z najważniejszych polskich fotografów opowie o swoim długoletnim doświadczeniu w pracy z ludźmi teatru - i nie tylko.

Wojciech Plewiński - urodził się 31 sierpnia 1928 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej Fotografików. Od 1957 roku jest Członkiem rzeczywistym ZPAF oraz FIAP ( Federation Internationale de l’Art Photographique) A I E. W latach 1950-56 w ramach pracy w Pracowni Konserwacji Zabytków inwentaryzował niszczejące zabytki Małopolski.

Współpracował z wieloma wydawnictwami, „Tygodnikiem Powszechnym”. Od roku  1957 przez 40 lat pracował w tygodniku „Przekrój”, dla którego fotografował modę, portrety, pejzaże, przygotowywał reportaże. Jego autorstwa jest ponad 500 okładek „Przekroju” z portretami kobiet, które stały się znakiem firmowym pisma.

W latach 1965-68 powstały cykle aktów „Przenikania” i „Lustra”. Niezwykłe miejsce w twórczości Wojciecha Plewińskiego zajmuje od 1959 roku teatr. Wówczas fotografował spektakle Teatru Rapsodycznego i rozpoczął  stałą współpracę z Teatrem im. Juliusza Słowackiego i Starym Teatrem w Krakowie.

Przez 40 lat sfotografował niemal wszystkie spektakle tej sceny – legendarne inscenizacje Lidii Zamkow, Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Jarockiego, Zygmunta Hubnera, Józefa Szajny, Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy. Współpracował z teatrami całej Polski, m.in.: Teatrem STU i  Ludowym w Krakowie, Studio i Narodowym w Warszawie, Polskim i Współczesnym we Wrocławiu, teatrami  w  Katowicach, Chorzowie, Tarnowie, Bielsku, Łodzi ,Zakopanem.

Wojciech Plewiński brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Był wielokrotnie nagradzany w konkursach i na wystawach fotografii. Jego zdjęcia znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Starego Teatru. [22.01., godz. 16.00, Kino 18]

19. Konsultacje z Wojciechem Plewińskim. Podczas indywidualnych konsultacji Wojciech Plewiński porozmawia z uczestnikami o ich pracach, wskaże kierunki rozwoju, doradzi, jak unikać błędów. [22.01., godz. 17, Galeria Pauza]

20. Przegląd portfolio / konsultacje z Aleksandrem Bochenkiem i Grzegorzem Ostręgą. Spotkanie jest skierowane dla początkujących i zaawansowanych fotografików chcących przedstawić swoje portfolio lub projekt fotograficzny (ukończony lub w realizacji). Podczas indywidualnego, 30 minutowego spotkania, prowadzący wskażą słabe i mocne strony przedstawionego portfolio / projektu oraz zarekomendują dalszy kierunek rozwoju fotograficznego.

Aleksander Bochenek - niezależny fotografik. Absolwent wydziału fotoreportażu w GrisArt w Barcelonie. Wyróżniany w konkursach Grand Press Photo, National Geographic, BZWBK Press Photo, uczestnik warsztatów agencji VII. Juror w licznych konkursach fotograficznych.

Grzegorz Ostręga - dziennikarz, podróżnik i od kilku lat także fotograf. Swoje zdjęcia robił głównie w Azji, gdzie pracował m.in. dla "Southeast Asia Globe". Tegoroczny finalista konkursu PHOTOVISA. [22.01., CORT]

21. Otwarty przegląd portfolio. Zaproszeni na Festiwal fotografowie Fundacji .DOC, grupy Holograf oraz Michał Massa Mąsior i Grzegorz Mart spotkają się na indywidualnych konsultacjach z początkującymi i zaawansowanymi fotografami. [22.01., Galeria Pauza, CORT]

22. Etiudy studentów wydziału operatorskiego PWSFTViT. 87\'. Program projekcji: Pętla, real. Maciej Majchrzak, 2006, 10’. Gdzieś na pustkowiu stacja benzynowa. Miejsce, w którym zakrzywia się czas.

Chodź do nieba serc, real. Linn Foerland, 2009, 4’30”. W Domu Spokojnej Starości granica między fantazją, a rzeczywistością powoli się zaciera.

Mój brat, reż. Jan Wagner, oper. Michał Stajniak, 2007, 09’ 43”. Co tak naprawdę robi mój brat, kiedy chodzi na ryby…?

Księżniczka, real. Karolina Pająk, 2006, 3’30”. Niezwykły dzień księżniczki.

Bardzo duży, reż. Rafał Skalski, oper. Filip Drożdż, 2008, 7’10”. Krótki film o dużym problemie w małym samochodzie.

Grobari, real. Bartek Cierlica, 2008, 8’30”. W lipcu 1995 roku, w małej miejscowości uzdrowiskowej Srebrenica na południowym krańcu Bośni i Hercegowiny doszło do największego ludobójstwa w Europie od czasów II wojny światowej. „Grobari" - „Grabarze", to refleksja autora na temat najmroczniejszego rozdziału historii byłej Jugosławii.

Syndrom, real. Adam Lipiński, 2009, 2’47”. Próba zobrazowania chorego psychicznie umysłu.

Pan Much, real. Marcin Władyniak, 2007, 9’40”. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie dziewczyna. Cień podejrzenia pada na zaborczą matkę.

20XX, real. Paweł Maj, 2011, 12’40”. Młody mężczyzna błąka się po ruinach zdewastowanego świata. Trafia na rodzinę ocalałych i odkrywa, że tam gdzie nic już nie pozostało, nie ma się też czym dzielić.

Pamięć, real. Grzegorz Korczak, 2003, 6’. Film formą przypomina amatorski zapis z wakacji w górach. Ten "dziennik pokładowy" z kolejnego wyjazdu grupy młodych ludzi jest próbą uchwycenia i zdefiniowania tak ulotnego i mglistego pojęcia, jakim jest przyjaźń.

Motur, real. Marcin Ściegliński, 2010, 13’10”. Historia o poszukiwaniu miejsca na ziemi trojga bohaterów, pochodzących z malutkiej wsi. Relacje ojca oraz wkraczającego w dorosłe życie syna, po śmierci matki chłopca, wystawione są na ciężką próbę. Między nimi staje Kasia, wiejska piękność, która burzy skostniałe zasady i przyczynia się do odnowienia stosunków ojca i syna.

[22.01., 19.30, Kino 18]
 


powrót do aktualności



Komentarze

Brak komentarzy