Aktualności


Wystawa Andrzeja Borysa w Starej Galerii ZPAF

9.07.2012, 20:38:15

16 lipca o godz. 18 w Starej Galerii ZPAF otwarta zostanie wystawa "Elipsy" Andrzeja Borysa. Wystawa czynna do 4 sierpnia.

 

\"\"

 

"Fotografie Andrzeja Borysa są klasycznymi, pięknymi pejzażami, jakich w środowisku kieleckim w ostatnim półwieczu powstało bardzo wiele. W każdym albumie pod przysłowiowym tytułem „piękno ziemi kieleckiej“ mają szansę się znaleźć i zaświadczać o romantycznej duszy ich autora. Jednak opinia taka byłaby dużym uproszczeniem, tak tylko może się zdawać komuś, kto spojrzy w przelocie na te prace, a na refleksję nie będzie miał już chwili. Tymczasem każda część wystawy jest przemyślanym, zamkniętym cyklem powstałym z pasji, talentu i eksperymentowania w obrębie samego medium fotografii, czego najlepszym przykładem jest praca „wóz-przewóz“. Jest też przy okazji dokumentem, czasami wymagających wielu lat konsekwentnego zapisywania jednego motywu, jak w przypadku serii zdjęć pt. „Sinusoida“, na który potrzeba było 26 lat obserwacji i rejestracji, by walor plastyczny podporządkować idei dokumentowania zmian w środowisku naturalnym jednego z najładniejszych fragmentów Kielecczyzny. Moją ulubioną pracą jest niepozorny czarno-biały tryptyk „animacja“, niczym limeryk: szmatka na wietrze, motyw banalny, efekt figlarny. Kilka najstarszych czarno-białych prac pochodzi z lat siedemdziesiątych, ich drugiej połowy, kiedy to Andrzej Borys z pasją dokumentował świat swoich dziadków, rówieśników oraz miejsc swojej młodości. Najnowsze z 2011 roku są impresjami graficznymi, z których dyptyk „elipsy“ symbolicznie łączy kolejne opowiadania w interesującą całość."

 

\"\"

 

Andrzej  Borys urodził się 10. 05. 1949 r. w Łowiczu. Debiut artystyczny to początek lat 70-tych - wyróżnienie w Ogólnopolskim Biennale Fotografii Studenckiej w Szczecinie (1972). Jest autorem ponad 50 wystaw indywidualnych i niezliczonych wystaw zbiorowych. Członek ZPAF od 1978 r., prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF w latach 1990 – 1994 oraz od 2002 do chwili obecnej. Pomysłodawca oraz organizator Międzynarodowych plenerów Fotograficznych „ART – EKO” od 1988 r. do chwili obecnej. Organizator i Komisarz ogólnopolskich plenerów i wystaw pt. „Świętokrzyskie w Obiektywie” w latach 2005-2008. Współorganizator, Kurator oraz Juror ogólnopolskiego konkursu pt. „Życie jest piękne”- pierwsze trzy edycje, Komisarz 15 Międzynarodowego Biennale Krajobrazu "S-ave the E-art-h". Odznaczony wieloma nagrodami w kraju i zagranicą m.in. Złoty i Srebrny Medal FIAP, liczne nagrody w Biennale Krajobrazu Polskiego, Dyplom Uznania Ministra Kultury, Brązowy Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony Kulturze Polskiej GLORIA ARTIS 2007 i w ostatnim okresie: Nagroda I Stopnia Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnienia i ochrony Kultury - 2011 oraz Świętokrzyska Nagroda Kultury 2011 w uznaniu dokonań wzbogacających dorobek kulturalny województwa świętokrzyskiego.

2. Leica Street Photo. Moment jest jeden

8.07.2012, 17:16:55

Leikowy konkurs fotografii ulicznej, który w ubiegłym roku zgromadził tysiące uczestników, doczekał się swojej kontynuacji. Aktualną edycję polski przedstawiciel Leica Camera prowadzi z Fundacją .DOC, organizatorem wystawy "Street Photography Now. Fotografia uliczna tu i teraz", prezentowanej w Warszawie i Krakowie na przełomie 2011/2012.

 

\"\"

 

Nagrodami są: udział w wystawie prezentowanej w Leica Gallery, kolekcjonerska odbitka fotografii mistrza polskiej fotografii ulicznej, Bogdana Dziworskiego oraz nagroda specjalna, ufundowana przez jednego z członków jury – Szymona Szcześniaka – wybrane powiększenie jednej z prac projektu Into the Wild.

Konkurs rozgrywany jest na Facebooku: 2.Leica Street Photo. Moment jest jeden.

Uczestnicy sami dodają zdjęcia, które następnie mogą komentować, „polubić” albo skrytykować.

Regulamin jest dostępny pod linkiem: Regulamin konkursu

 

\"\"

 

Pełen skład jury to: Rafał Milach (fotograf), Szymon Szcześniak (fotograf), Joanna Kinowska (kurator, Fundacja .DOC), Katarzyna Żebrowska (kurator, właścicielka galerii Refleksy w Warszawie), Rafał Łochowski (Leica Gallery Warszawa) oraz Kuba Śwircz (kurator).

Konkurs potrwa przez dwa miesiące, do 1 września.

Wernisaż wystawy zwycięskich prac i wręczenie nagród 13 września 2012.

Wszelkie pytania w sprawie konkursu można przesyłać na adres leica@leicacamera.pl 

KONKURS: Akty w krzywym zwierciadle

17.07.2012, 17:14:59

Przyszła pora na koleją edycję konkursu organizowanego wspólnie z wydawnictwem Helion. Tym razem tematem przewodnim jest "Akt w krzywym zwierciadle". Czekamy na prace humorystyczne, ironiczne, pokazujące zarówno dystans fotografa, jak i modelki. Do wygrania książka  "Cyfrowa Fotografia Ślubna - Warsztaty Fotograficzne"

Aby wziąć udział w konkursie, należy w terminie od 05.07 do 31.07 opublikować zdjęcie w galerii głównej Plfoto.com i w tytule lub opisie umieścić hasło "Akt w krzywym zwierciadle" Wyniki ogłosimy na początku sierpnia. Powodzenia!!!

 

Solarigrafia, czyli obrazy Słońcem malowane

29.06.2012, 13:07:50

Kolejna odsłona zbiorowej wystawy solarigrafii już w wakacje w Krynicy Morskiej. Wernisaż odbędzie się 2 lipca o godzinie 16, a spotkanie autorskie z Markiem Korzeniem i Markiem Jasińskim w piątek (27 lipca oraz 3 i 10 sierpnia) o godzinie 17. Wystawę będzie można oglądać do 18 sierpnia 2012. Wstęp wolny. Wszystkie informacje tutaj.

 

\"\"

 

Ignacy w 3D

27.06.2012, 00:05:03

W ramach Industriady w Kopalni Zabytkowej „Ignacy” w Rybniku, będzie miała miejsce niecodzienna wystawa fotografii trójwymiarowej członków Polskiego Klubu Stereoskopowego (PKS) pt. „Ignacy w 3D”. Fotografie powstały podczas krótkiego pleneru fotograficznego, jaki miał miejsce 1 kwietnia 2012 r. na teranie Kopalni Zabytkowej Ignacy. Wtedy to członkowie PKS-u uczestnicząc w Festiwalu Podróżników Rozjazdy 2012, organizowanego przez Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach, zwiedzali kopalnię i jednocześnie wykonywali swoje wyjątkowe fotografie. Na wystawie, którą widzowie będą oglądać w specjalnych trójwymiarowych okularach, swoje prace zaprezentują: Jerzy Mazur, Katarzyna Wasiuk, Tomasz Bielawski, Maciej Samulski, Borys Wasiuk, Mirosław Majcher i Krzysztof Ostrowski.

 

\"\"

 

Polski Klub Stereoskopowy (PKS) - jest niewielką organizacją, ale bez przerwy przyjmuje nowych członków z całej Polski. PKS organizował Ogólnopolskie Weekendy Trójwymiarowe w różnych punktach Polski, podczas których uczestnicy fotografowali w stereo-3D, oglądali zdjęcia i filmy trójwymiarowe, zapoznawali się ze sprzętem 3D oraz różnymi trójwymiarowymi technikami. Obecnie PKS prowadzi również warsztaty fotografii stereoskopowej i współpracuje z różnymi instytucjami. PKS jest członkiem International Stereoscopic Union (Międzynarodowego Stowarzyszenia Stereoskopowego). Członkowie PKS-u uczestniczą w międzynarodowych konkursach fotografii 3D, także tych akceptowanych przez NSA (National Stereoscopic Association) i PSA (Photographic Society of America) – wpływowych organizacjach fotograficznych o światowym autorytecie. Ma w dorobku pięć wystaw zbiorowych: „Zamek w Kórniku”, „Wystawa zbiorowa”, „PKS-em po Polsce”,  „PKS-em po świecie” i „Ignacy w 3D”.

 

\"\"

 

Kopalnia Zabytkowa „Ignacy”

Tradycje przemysłowe Rybnika sięgają XVII w., kiedy cystersi z pobliskich Rud uruchomili wzdłuż rzeki Rudy kilka zakładów hutniczych. Gwałtowny rozwój przemysłu nastąpił w poł. XIX w., kiedy w okolicy powstały kopalnie węgla kamiennego, a do miasta doprowadzono linię kolejową (1856 r.). W dzielnicy Niewiadom zachował się zespół zabudowań dawnej kopalni Hoym, uruchomionej w 1792 r. (od 1936 r. Ignacy) z szybami Oppburg (Głowacki) i Grundmann (Kościuszko), dwiema parowymi maszynami wyciągowymi z 1900 i 1920 r. oraz budynkami pomocniczymi. Atrakcją kopalni jest możliwość wejścia na punkt widokowy w dawnej wieży ciśnień o wysokości 46 m., z którego rozciąga się rozległa panorama ziemi rybnickiej.

 

\"\"



Industriada – Święto Szlaku Zabytków Techniki

Technika faktycznie zbliża ludzi, poczujemy to 30 czerwca 2012 r., kiedy to rusza Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki www.zabytkitechniki.pl/pl. Jest to już trzecia edycja jednodniowego festiwalu, który promuje unikalny w skali kraju turystyczny szlak samochodowy, skupiający 36 obiektów industrialnych z całego śląskiego regionu. Tego dnia wszystkie te obiekty w poindustrialnej scenerii, zorganizują specjalne koncerty, happeningi, spektakle, wystawy, konkursy i warsztaty kreatywne pełne pozytywnej energii. Jest to niepowtarzalna okoliczność poznania dziedzictwa przemysłowego Śląska, spuścizny kulturowej naszych przodków, obiektów, które miały tak istotny wpływ na życie i rozwój danego miejsca, regionu i lokalnej społeczności.

Rusza nabór do Sekcji Debiuty 2012

22.06.2012, 22:20:18

Rozpoczął się nabór do Sekcji „Debiuty 2012”, organizowany w ramach tegorocznej edycji Trochę Innego Festiwalu Fotografii, który odbędzie się w terminie  26.10 - 30.11.2012 w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu. Skierowany jest on  do debiutujących twórców, którzy pragną zaprezentować  swoją twórczość szerokiej publiczności.

 

\"\"

 

Nabór trwa do 30 lipca 2012 roku. Do tego dnia należy nadsyłać prace ułożone w cykl/cykle fotograficzne, wykonane w dowolnej technice, zgodnie z parametrami opisanymi w regulaminie, wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym, dostępnym na stronie: www.tiff.wroc.pl

Z nadesłanych projektów Jury powołane przez Organizatora wyłoni 4 Laureatów, którym zorganizowana zostanie pokonkursowa, zbiorowa wystawa. W ramach Sekcji „Debiuty 2012” odbędą się również pokazy slideshow oraz spotkania autorskie z wyróżnionymi Laureatami.

Nazwiska Laureatów ogłoszone zostaną 15 sierpnia 2012.

Organizatorem TIFF – Trochę Innego Festiwalu Fotografii jest Fundacja BLIK.

Podejrzane obrazy

21.06.2012, 22:02:31

Cezary Filew zaprasza na wystawę swoich prac z z Etiopii  p.t. "Podejrzane Obrazy", która mieści się przed Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (ul.Kredytowa 1).  Wystawa potrwa co najmniej do 7 lipca.

 

\"\"

XI Doroczna Wystawa Studium Fotografii ZPAF

19.06.2012, 14:55:46

XI Doroczna Wystawa Studentów Studium Fotografii ZPAF prezentowana w Starej Galerii ZPAF jest owocem pracy wykładowców oraz słuchaczy naszego studium. Dzięki ich wspólnemu wysiłkowi, talentowi oraz wrażliwości przestrzeń galerii stała się - cytując Urszulę Czartoryską - sceną dla „nieskrepowanej wyobraźni, wolnej od wulgarności iluzjonizmu”.

 

\"\"

Joanna Hasiak

 

W stworzonej przestrzeni obrazów fotograficznych splatają się ze sobą różne podejścia w sposobie nauczania fotografii oraz tradycyjne i nowoczesne techniki kreacji. Łączą się postawy twórcze wykładowców, rozwijające wrażliwość wizualną, wraz z  poszukiwaniami własnych rozwiązań estetycznych i osobistych refleksji studentów. Na wystawie znajdziemy zdjęcia zarówno obiektywnego zapisu rzeczywistości, fotografię kreacyjną, stanowiącą wyraz osobistej wrażliwości, inteligencji i temperamentu,  jak i fotografię „postmedialną”, zwracającą się ku własnemu wewnętrznemu zapisowi obrazu.

 

\"\"

Katarzyna Piądłowska z cyklu "Wspomnienia z dzieciństwa"

 

Doroczna Wystawa Studium Fotografii ZPAF to prezentacja najlepszych prac tegorocznych absolwentów Roku podstawowego i warsztatowego. Stanowi swoiste podsumowanie całorocznej pracy, pokazuje przekrój realizowanych w pracowniach zadań i poruszanych tematów. Wieńczy i zamyka kolejny rozdział edukacji fotograficznej w ZPAF. Prace roku podstawowego to samodzielnie wykonane odbitki srebrowe, natomiast roku warsztatowego - fotografie wykonane w technikach wybranych przez słuchaczy dla realizacji konkretnego zadania fotograficznego.

 

\"\"

Daniel Prusaczyk

 

Jedynym kryterium doboru prac przez jury była jakość przedstawionych przez słuchaczy fotografii.  Z tego powodu na wystawie znalazły się zarówno prace realizowane podczas samych zajęć, jak również fotografie, które powstały w ramach zadań w pracowaniach wykładowców ZPAF. Wśród prac zakwalifikowanych do wystawy znalazła się również własna twórczość słuchaczy realizowana w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy - obserwowana i konsultowana przez wykładowców ZPAF.

 

\"\"

Milena Soporowska "Project"

 

Kontynuując myśl Susan Sontag twierdzącej, że "nieruchoma fotografia to chwila obdarzona przywilejem trwałości, zmieniona w niewielki, płaski przedmiot, który można przechowywać i oglądać do woli", warto spojrzeć na tę wystawę jak na niezwykły - bo zagadkowy, mozaikowy i metaforyczny - świat zmaterializowanych w fotografiach odcisków chwil z jednego roku życia naszych absolwentów. Tym samym - pośrednio - eksponowane prace obrazują również twórcze życie Studium i tętniącego energią młodych adeptów fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików.

Stara Galeria ZPAF, Plac Zamkowy 8, Warszawa
Wernisaż: poniedziałek, 25 czerwca, godz. 18
Wystawa czynna do 14 lipca, codziennie w godz.12-18


 

Irena Kalicka - Autoportret

15.06.2012, 18:25:57

Już jutro, 16 czerwca o godz. 20 krakowska Pauza zaprasza na wernisaż wystawy Ireny Kalickiej pt. "Autoportret". Wystawa potrwa do 31 lipca i jest częścią pierwszego krakowskiego gallery weekendu (http://www.krakers.art.pl/).

 

\"\"

 

„Trzecia ubojnia koni, do której dzwonię. Kolejna pani odkłada słuchawkę. Mam wrażenie, że słowo fotografia tak na nie działa. Próbuję jako studentka rzeźby. Nic. Weterynarii, też nie. Wiem już wszystko o gospodarce odpadów i przepisach o utylizacji. Drugi miesiąc tego wysłuchuję. Jeszcze raz obdzwaniam te same miejsca, a nuż trafię na kogoś innego. Trafiam. Kilka razy rozmawiamy przez telefon, kiedy odbiera ktoś inny rozłączam się.

 

\"\"

 

Czekam na dzień uboju, mam przyjechać po zamknięciu i zaparkować po drugiej stronie ulicy, poznamy się po samochodach. Miała być sama skóra, ale worek jest potwornie ciężki, nie mogę go dowlec do bagażnika, Janek mi pomaga, odjeżdżamy szybko. Proszę mamę żeby zatrzymała się gdzieś na uboczu. Jest początek wiosny, pada. Otwieram bagażnik, chcę rozwiązać worek ale jest cały we krwi a ja nie mam w co wytrzeć rąk. Na widok oczu robi mi się słabo. Nie chcę tych zdjęć, zakopmy to i zapomnijmy o wszystkim.”

Irena Kalicka (1986) – studentka V roku Łódzkiej Filmówki, członkini grupy Strupek. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Sponsorzy wystawy: Mama i Tata Irenki

Europejska Fotografia Otworkowa

14.06.2012, 17:19:35

Wiejski Dom Kultury w Olzie (ul. Szkolna 7) zaprasza do Galerii "Na Sali" na wystawę "Europejska Fotografia Otworkowa". Wystawa będzie czynna w dniach od 18 czerwca do 5 lipca.

 

\"\"

 

Autorzy:

Stowarzyszenie ACSAF - Włochy

Pierre-Olivier Boulant - Francja

Andriy     Dzugaev - Ukraina

Oleg     Tarasov - Rosja

Thomas    Töpler - Niemcy

Patronat - Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO.

O Autorach w skrócie:

Pierre-Olivier Boulant - Francja

Z zawodu jestem chemikiem, z wyboru serca - artystą. Zanim oddałem się pasji dźwięku i obrazu, pracowałem przez kilka lat w przemyśle. Zajmuję się fotografią otworkową od 4 lat. Prowadzę warsztaty, podczas których fotografuję pinholem i zarażam tym wszystkich uczestników. Seria grafik solarnych, prezentowanych podczas Festiwalu, została wykonana kamerą składającą się z opakowań (tub) po sześciu butelkach whiskey, w których zostały zrobione po trzy otworki. Dospawałem je do sześciokątnej ramy z puszek (po pomidorach). Tylko do 5 pinholi włożyłem papier światłoczuły, reszta z nich była skierowana do ściany na moim balkonie. Naświetlanie na papierze fotograficznym RC trwało od 27 lipca do 21 grudnia 2008. Zdjęcia zostały zeskanowane i cyfrowo obrobione przed wydrukiem. Fotografie solarne nie mogą być wywoływane w żadnej chemii, wywoływacz spowodowałby, że papier stałby się zupełnie czarny, podczas gdy utrwalacz zupełnie by go wybielił. Jedno efemeryczne zdjęcie wymaga pięciomiesięcznej ekspozycji.

 

\"\"

 

Andriy Dzugaev - Ukraina

Otworkuję od 2006 roku i od tego czasu jestem też regularnym uczestnikiem WPPD i imprez tematycznych, mogę też się pochwalić publikacjami. Dla mnie fotografia otworkowa jest sposobem wyrażenia idei pozaobrazowej, ponieważ pinhol oczyszcza dany obiekt z jego zamazanego, niepotrzebnego kontekstu, pozostawiając miękki obraz, rzeczywisty lub wyobrażony.

Oleg Tarasov - Rosja

Nazywam się Oleg Tarasov, urodziłem się w Krasnojarsku, w Rosji w 1962. Po ukończeniu studiów związanych z elektroniką oraz pracy jako technik radiowy, studiowałem w Krasnojarsku w szkole fotograficznej w latach 2003 - 2004.
Moja pierwsza wystawa odbyła się w 2003 roku, a pierwsza wystawa fotografii otworkowej w 2006 roku.
Moja droga do fotografii otworkowej była długa. Wypstrykałem setki rolek filmu i zrobiłem tysiące zdjęć cyfrowych. Robiłem to co robiło tysiące innych fotografów przede mną. Ale to nie było to czego chciałem. Więc spróbowałem fotografii otworkowej. Fotografia otworkowa jest dla mnie sposobem na ukazanie prawdziwego stanu świata: niepewnego, złudnego i ulotnego. W momencie, kiedy zanurzamy się w strumyku, nie zauważamy pojedynczych kropel wody - czujemy "wodę". Z biegiem czasu zaczynamy zauważać różne nurty w dużych strumykach. Moja fotografia otworkowa jest próbą ukazania całości tego, co nas otacza - nie jako oddzielnych części, ale jako płynącej całości.

 

\"\"

 

Thomas Töpler - Niemcy

Po raz pierwszy spostrzegłem, że fotografia otworkowa może być czymś potencjalnie bardzo interesującym podczas rozmowy z przyjacielem, kiedy siedzieliśmy w ogrodzie przy ognisku około północy w dniu moich 30-tych urodzin. Niedługo później zacząłem konstruować kamerę pinholową ze specjalną perspektywą. Skleiłem ze dwie konstrukcje aparatów otworkowych, a następnie zbudowałem również małą kamerę stereo. Jednak ten pierwszy aparat spodobał mi się najbardziej. Spodobała mi się przede wszystkim ta zakrzywiona perspektywa, jednak kamera nie była zbyt funkcjonalna. Używając papieru 20x24 mogłem zrobić właściwie tylko jedno zdjęcie, po czym wracać do ciemni, żeby zmienić papier. Zrobiłem więc kilka zdjęć, ale to wszystko. Aparat, którym zacząłem pracować w 2002, jest ulepszoną wersją tego prototypu. Używam filmu 4x5" i bardzo mi się podoba możliwość wykonania tylu zdjęć, na ile akurat mam ochotę. Jestem szczególnie zadowolony właśnie z tej kamery i nie chcę już mieć żadnej innej. Moim celem nie jest posiadanie aparatów, ale robienie zdjęć. Bardzo się cieszę ze skonstruowania tej właśnie kamery, bo świetnie się pracuje na sprzęcie zrobionym przez samego siebie. Mimo tego, że zajmuję się fotografią otworkową już od jakiegoś czasu, ciągle czuję, że jestem na początku odkrywania i dochodzenia do tematów/motywów, które są bliskie mojemu sercu. Czuję także, że jest jeszcze mnóstwo zdjęć, które tylko czekają, żeby zostać odkrytymi przeze mnie. To wspaniała perspektywa.

Projekt Metropolis

13.06.2012, 19:45:09

Projekt Metropolis podejmuje próbę zmierzenia się ze stereotypowym wizerunkiem Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz stworzenia współczesnego portretu regionu korzystając z narzędzi sztuk wizualnych. Otwiera dyskusję artystów i mieszkańców na temat, sztukę traktując jako narzędzie poznawcze, a nie realizujące tylko z góry przyjęte założenia czy też życzeniowy obraz.

 

\"\"

 

Punktem wyjścia działań projektowych jest seria rezydencji artystycznych, które zostaną zrealizowane w latach 2012 – 2014 na obszarze Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Cały region zamieni  się w tym czasie w prawdziwe laboratorium sztuki wizualnej!

Wśród artystów zaproszonych do projektu są m.in. autorzy prezentowani przez Museum of Modern Art w Nowym Jorku, laureaci World Press Photo, zwycięzca Złotego Lwa na weneckim Biennale, laureaci „Zdjęć Roku” i „Paszportów Polityki”. To twórcy patrzący na przestrzeń metropolii bez uprzedzeń i stereotypowych skojarzeń, reprezentujący możliwie wiele obszarów sztuki – fotografię, film, video art, autorzy instalacji czy działań performatywnych w przestrzeni publicznej. W roku 2012 odbędą się następujące rezydencje: Matteo Terzaghi i Marco Zurchera (Szwajcaria), Bartka Materki, Kuby Dąbrowskiego, Mikołaja Długosza, Łukasza Trzcińskiego, Wojciecha Nowickiego, Konrada Pustoły, Rafała Milacha, Patrycji Orzechowskiej, Magdy Tothovej (Słowacja), Bogny Burskiej, Krzysztofa Miękusa, Natalii Romik i Nicolasa Grospierre’a.

 

\"\"

 

Szczególnym punktem programu Projektu będzie współpraca artystów z mieszkańcami regionu w ramach serii treningów wizualnych. Zaproszenie do udziału w treningach organizatorzy kierują do wszystkich, którzy chcą podzielić się swoim spojrzeniem na region a przy okazji zobaczyć i nauczyć się posługiwania narzędziami, z których korzystają sztuki wizualne. Więcej informacji na temat treningów i współpracy z artystami można uzyskać pod adresem mailowym: projektmetropolis@imagomundi.pl lub na stronie internetowej projektu: www.projektmetropolis.pl

Pozostałe elementy programu to dziesiątki spotkań i wydarzeń artystycznych zamykających poszczególne rezydencje i treningi wizualne. Podsumowanie całego Projektu nastąpi na przełomie 2013 i 2014 roku. Finalna wystawa zostanie zaprezentowana w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego.

Organizatorem Projektu jest Fundacja Imago Mundi oraz bytomskie Centrum Sztuki Współczesnej Kronika. W działania wokół Metropolis włączyły się najważniejsze instytucje w regionie – Muzeum Śląskie, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Miejskie w Tychach,  Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki: Galeria Extravagance, Miasto Sosnowiec, GUIDO - Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego w Zabrzu, Regionalny Ośrodek Kultury, Uniwersytet Śląski – Instytut Socjologii, Górnośląski Związek Metropolitalny.

Projekt wspierają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski, Urząd Marszałkowski woj. Śląskiego, Urząd Marszałkowski woj. Małopolskiego oraz Szwajcarska Fundacja dla Kultury Pro Helvetia.

www.projektmetropolis.pl

www.facebook.com/projektmetropolis

Wielkie majowe montowanie - wyniki

11.06.2012, 22:21:52

Miło nam ogłosić, że laureatką konkursu "Wielkie majowe montowanie" została pani Anna Pożarycka, znana jako AnnaP. Nagrodzoną pracę można obejrzeć tutaj.

Pani Annie serdecznie gratulujemy!

Srebro - mokry kolodion

11.06.2012, 15:38:04

Wrocławski Klub Firlej zaprasza na wystawę Piotra Pietrygi zatytułowaną „Srebro – mokry kolodion”. Wernisaż odbędzie się w piątek, 15 czerwca o godz. 19.

Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt ambrotypów, wykonanych metodą mokrego kolodionu oraz - opracowaną przez autora - metodą "collodion print", polegającą na naświetleniu cyfrowych plików. Artysta po raz pierwszy zaprezentuje swoje cenne oryginały szerokiej publiczności.

 

\"\"

 

Ambrotypia jest to technika fotograficzna powstała w połowie XIX wieku, w której fotografie tworzy się przy użyciu m.in. wybuchowego octanu nitrocelulozy w eterze i alkoholu, soli jodków, azotanu srebra i kilku innych substancji. Po ich połączeniu powstaje emulsja kolodionowa, którą wylewa się na szklaną płytę. Następnie należy ją uczulić, naświetlić i wywołać. Na wykonanie tych czynności fotograf ma zaledwie kilka, kilkanaście minut. Parujący eter i etanol bezlitośnie odmierzają mu czas - gdy płyta wyschnie przed wywołaniem - obraz nigdy już nie powstanie. Naświetlanie płyty zachodzi bezpośrednio w aparacie, w związku z tym wykonanie jej kopii jest fizycznie niemożliwe - powstaje tylko jeden egzemplarz pracy. Obrazy, powstałe z osiadłego na szklanych płytach srebra, w partiach jasnych mienią się niespotykanym światłem, a ich czerń pozostaje nieprzenikniona. Daje to wrażenie trójwymiarowości. Widoczne jest na nich nawet najmniejsze zawahanie, drżenie czy wręcz świadome tworzenie „niedoskonałości” przez twórcę. Fotograf na każdym zdjęciu pozostawia swego rodzaju ślad - „odcisk palca”, który na zawsze łączy go z daną pracą.

 

\"\"

 

Pietryga stworzył serię ambrotypów, w której najważniejszy jest koncept fotografii, a kontrolowana niedoskonałość obrazu go uzupełnia. Jego prace nasuwają skojarzenia z fotografiami Sary Moon - pełnymi niepokoju, smutku, tajemniczości, na których świat rzeczywisty miesza się z fikcją.

 

\"\"

 

Piotr Pietryga urodził się w środku lata w najbrzydszym według wielu mieście w Polsce - w Wałbrzychu. Po skończeniu liceum jego skłonność do zmian miejsc zamieszkania zaprowadziła go do Poznania, skąd wyjechał na 3 lata do Wrocławia. Obecnie znów mieszka i studiuje w Poznaniu, wciąż blisko związany z Wrocławiem. Fotografuje od 9 lat. Zajmuje się głównie portretem, aktem i fotografią uliczną. Pracuje na aparatach średnioformatowych i 5x7 cala. Z wykształcenia magister farmacji, obecnie studiuje medycynę na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

Strony internetowe: www.collodionprint.com

www.piotrpietryga.com
 

Jessica Hilltout - Amen

8.06.2012, 14:34:12

Galeria Pauza (ul. Floriańska 18/15, 2 piętro, Kraków) zaprasza 14 czerwca o godz, 20 na wernisaż wystawy "Amen", na której pokazane zostaną zdjęcia Jessici Hilltout.

 

\"\"

 

Jessica Hilltout (1977), w  młodości studiowała w  Art College w Blackpool, w Anglii. W 2002 roku podróżowała po Azji Centralnej i Afryce, fotografując ukryte piękno tematów pozornie nieistotnych.

 

\"\"

 

W Afryce piłka nożna nie jest religią, ale jest wszystkim, czym religia powinna być.

 

\"\"

 

Jej prace zabierają nas daleko od blichtru świata, do miejsc gdzie fundamentalne ludzkie wartości są najważniejsze. AMEN, jej najpoważniejszy, jak dotąd  cykl, to szczera opowieść o znajdowaniu piękna i radości tam, gdzie inni widzą tylko smutek i ubóstwo.

Ostatni weekend Miesiąca Fotografii w Krakowie

7.06.2012, 15:41:32

Trwająca właśnie 10. edycja festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie to bogaty zestaw wystaw oraz propozycji dodatkowych: projekcji, spotkań, dyskusji, warsztatów... Nadchodzący weekend to jednak ostatnie dni, podczas których można zobaczyć cały tegoroczny Festiwal.

DOŁĄCZCIE!

Dwie wystawy jubileuszowego Miesiąca Fotografii, rozpoczęte jeszcze przed startem Festiwalu, wcześniej się również zakończą. Finisaż nietypowej dla mistrza surrealizmu ekspozycji Wierność obrazów. René Magritte i fotografia odbędzie się już w niedzielę, 10 czerwca o godz. 19:00 w Międzynarodowym Centrum Kultury. Ekspozycja niezwykłych fotografii Viviane Sassen Parasomnia w Galerii Pauza zakończy się natomiast 12 czerwca. Festiwal potrwa do 17 czerwca, ale nie warto zwlekać ze zwiedzaniem wystaw tegorocznego Miesiąca Fotografii! Wszechobecne podczas 10. edycji Festiwalu hasło DOŁĄCZ! to gorąca zachęta do aktywnego uczestnictwa. Tegoroczna formuła Miesiąca Fotografii pozwala wszystkim chętnym zaangażować się, wypowiedzieć czy zaprezentować własne fotografie. Sekcja eksperymentalna – nowość
w ramach Festiwalu – nieustannie zmienia się dzięki aktywnemu udziałowi publiczności. Serdecznie zapraszamy wszystkich: od najmłodszych do najstarszych – dzieci, młodzież oraz dorosłych. To ciekawe doświadczenie dla każdego! Interaktywna wystawa Fotografia w życiu codziennym codziennie jest inna, zachęca do częstych powrotów, sprawdzania – co też się zmieniło? Wolny wstęp do Bunkra Sztuki bardzo to ułatwia!

W Programie Miesiąca Fotografii w Krakowie również Sekcja ShowOFF, czyli 10 wystaw młodych artystów, oraz bogaty Program wydarzeń towarzyszących. Ten intensywny program realizowany będzie aż do ostatniego dnia Festiwalu: Miesiąc Fotografii w Krakowie trwa cały miesiąc!

DOŁĄCZ do nas, świętuj z nami 10. urodziny Miesiąca Fotografii, celebruj fotografię!

Galeria na Puocie 2012. Laureaci

5.06.2012, 20:34:29

Ogólnopolski Konkurs na Fotoreportaż Galerii na Puocie 2012 rozstrzygnięty!

1 czerwca w nowopowstającej galerii fotograficznej "27" Łukasza Gniadka, dwukrotnego laureata PUOTu, zebrali się: Ewa Meissner, Maciek Jeziorek, Adam Lach i Filip Klimaszewski. To ta piątka jest odpowiedzialna za wybór prac uhonorowanych w tegorocznej edycji konkursu.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest: “MŁODZIEŻ”. Temat zdecydowanie trudny - wymagający dużego zaangażowania w środowisko. Okazało się, że nie jest on zbytnio zeksplorowany przez fotografów, prac na konkurs nie przyszło tak wiele, jak w latach poprzednich. Jednak wyłonione w konkursie prace są naprawdę na wysokim poziomie. Obrady były burzliwe!

Ostatecznie jury wyłoniło cztery cykle, które przez okres trzech miesięcy zawisną w sercu polanickiego Parku Zdrojowego. A są nimi:

Nowi Polacy - Patryka Karbowskiego,

 

\"\"

 

Newborn - Michała Siarka

 

\"\"

 

Zmieszani z błotem - Jacka Świerczyńskiego

 

\"\"

 

1st floor - także Jacka Świerczyńskiego

 

\"\"

 

Jednocześnie jury wyłoniło zwycięzcę GRAND PRIX PUOTu 2012. Jednak, tradycyjnie, o tym, kto zgarnie główną nagrodę - 2tys. zł - dowiemy się dopiero podczas oficjalnego otwarcia wystawy, czyli 9 czerwca o godzinie 18 w Polanicy-Zdroju.
Od przyszłego roku formuła Galerii na Puocie nieco się zmieni - będzie to Ogólnopolski Konkurs na Cykl Fotograficzny, a więc wszelkie formy opowiadania zdjęciami: od dokumentu do własnych wizji artystów. Wszak już teraz wyłaniane w konkursie prace nie odpowiadały wszystkim założeniom fotoreportażu. A temat przyszłorocznej edycji brzmi: “Pokolenia”.

Wydarzenie też przyjmie nazwę skróconą: PUOT. Genezę słowa oraz więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia: www.puot.pl

Tymczasem zapraszamy do Polanicy na wernisaż, a wszystkim uhonorowanym serdecznie gratulujemy!
 

Rusza konkurs fotograficzny SanDisk

4.06.2012, 16:32:56

Kibice wszystkich sportów – łączcie się!

Rusza druga edycja konkursu na najlepsze zdjęcia, organizowana przez firmę SanDisk. Tym razem jest on skierowany do wszystkich, którym kibicowanie sprawa wielką przyjemność.

 

\"\"

 

Piłka nożna na światowym poziomie lub lokalny mecz siatkówki – dyscyplina nie ma tutaj znaczenia – najważniejsze, żeby za pomocą zdjęć pokazać zmagania zawodników lub radość kibicowania.

Warszawa, 4 czerwca 2012 roku - Od dzisiaj wszyscy miłośnicy fotografii mogą nadsyłać swoje prace na konkurs pt. „Mistrzowskim okiem kibica” organizowany przez firmę SanDisk. Celem akcji jest wyłonienie najlepszych zdjęć prezentujących zmagania zawodników lub radość kibiców.

Uczestnicy mają za zadanie nadsyłać prace pokazujące różne aspekty emocji sportowych towarzyszących zmaganiom zawodników oraz emocje fanów w 6 kategoriach od portretu aż po zjawiska społeczne. Osobnymi kategoriami będą zdjęcia seryjne oraz obrazy uchwycone telefonem komórkowym.

„Chcemy, aby konkurs fotograficzny SanDisk stał się wydarzeniem cyklicznym. Z uwagi na ogromne zainteresowanie ubiegłoroczną edycją na zdjęcia seryjne zdecydowaliśmy się na kolejną odsłonę. Tym razem chcielibyśmy skupić się na emocjach, które towarzyszą zmaganiom sportowym. Święto piłki nożnej, które za klika dni zagości w naszym kraju, jest wspaniałą okazją do uchwycenia wyjątkowych momentów. Oczywiście czekamy również na zdjęcia innych dyscyplin” – powiedział Janusz Klaka - National Account Manager w firmie SanDisk.

Uczestnicy mogą nadsyłać zdjęcia pojedyncze lub serie zdjęć wykonane dowolnym aparatem, w tym również telefonem komórkowym. Fotografie można zamieszczać na stronie konkursowej mistrzowskimokiemkibica.pl od 2 czerwca do 5 sierpnia w ramach jednej z 6 kategorii:

1) portret

2) emocje

3) sport

4) społeczeństwo

5) zdjęcia seryjne

6) mobile

Po zakończeniu pierwszego etapu między 6 a 20 sierpnia jury oceni wszystkie nadesłane prace i zakwalifikuje najlepsze do ścisłego finału. W drugim etapie, pomiędzy 21 sierpnia a 10 września, internauci będą mogli oddawać głosy na swoje ulubione zdjęcia na stronie mistrzowskimokiemkibica.pl. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone na gali 2 października.

Nagrody w konkursie to vouchery zakupowe o wartości 1500 zł za pierwsze miejsce oraz po 500 zł za drugie miejsce w każdej z 6 kategorii. Wszystkie wyróżnione w konkursie prace będą przedstawione szerokiej publiczności jesienią na wystawie w Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików na warszawskim Starym Mieście. Zwycięzcy oraz nagrodzeni zostaną także zaproszeni do wzięcia udziału w warsztatach fotograficznych, które poprowadzi fotograf Robert Wolański. Jednocześnie, obok nagród przyznanych przez jury, zostanie przyznana nagroda specjalna ZPAF - rok edukacji w Studium Fotografii ufundowana przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Fotografików.

„Zaangażowaliśmy się w kolejny projekt firmy SanDisk, bo wspieranie młodych talentów jest dla nas ważne. Konkurs „Mistrzowskim okiem kibica” jest szansą dla miłośników fotografii na pokazania najlepszych prac szerszej publiczności, co nam daje okazję do wyławiania prawdziwych perełek spośród młodych, utalentowanych artystów. Ukoronowaniem konkursu będzie wystawa finałowych prac w Starej Galerii ZPAF” – dodaje Jolanta Rycerska, Prezes Związku Polskich Artystów Fotografików.

Jury w składzie: Janusz Klaka - SanDisk, Jolanta Rycerska - Prezes Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Robert Wolański i Jacek Bonecki – fotografowie, wybierze spośród nadesłanych zdjęć najlepsze prace.  Laureaci konkursu zostaną uhonorowani podczas wernisażu 2 października. Wystawę będzie można oglądać jesienią w Starej Galerii ZPAF przy Placu Zamkowym w Warszawie.

Więcej informacji o konkursie znaleźć można na stronie mistrzowskimokiemkibica.pl.
 

Sierpniowe Czarowne warsztaty

2.06.2012, 17:42:34

…To propozycja warsztatów skierowana do wszystkich Miłośników Fotografii na tegoroczne wakacje. Alicja Reczek fotografka szerzej znana jako WHITE ALICE, wychodzi z ofertą autorskich warsztatów fotograficznych.

 

\"\"

 

Celem warsztatów jest połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką i czynnym wypoczynkiem. Jest to przedsięwzięcie jedyne w swoim rodzaju. Intrygujący, wciągający klimat. Merytoryczny, rozbudowany program. Wyjątkowi goście ze świata kultury i sztuki, którzy podzielą się z Wami swoją wiedzą i pasją. Piękne, profesjonalne modelki. Zapierające dech w piersiach scenerie. Magiczne wizaże i stylizacje. Przesympatyczna i ciepła atmosfera.  Wszystko to tworzy ‘alchemiczną i spójną mieszankę’ która zadziała niezwykle skutecznie, jeśli odważycie się jej spróbować :)

 

\"\"

 

‘Czarowne Warsztaty’ propagują ideę Wielkiego Twórczego Spotkania. Jest to prawdziwa gratka dla pasjonatów. Każdy z uczestników oprócz wiedzy i owocnego materiału ma szansę przywieść ze sobą wenę i moc inspiracji. To świetna propozycja na tegoroczne wakacje. Przekona się o tym każdy, kto zdecyduje się odwiedzić fotograficzną ‘Krainę Czarów’.

Mimo iż oficjalna rekrutacja ruszyła całkiem niedawno, to lista uczestników błyskawicznie się zapełnia. Zakończyła się już rekrutacja na edycję lipcową. Do dyspozycji są ostatnie, wolne miejsca na EDYCJĘ SIERPNIOWĄ: 6-12.08.2012

 

\"\"

 

Wszystkie informacje znajdują się na stronie : www.warsztatyfoto.eu

Facebook: www.facebook.com/pages/Warsztaty-Fotografii-Artystycznej-WHITE-ALICE/131264216946129

Warsztaty będą trwały cały tydzień i odbędą się na Mazowszu. Uczestnicy spędzą czas w pięknym miejscu. Ośrodek położony jest przy lesie i nad jeziorem. Ponadto zagwarantowany jest:

- unikatowy i rozbudowany program

- piękne i oryginalne fotomodelki (4 piękne panie:)

- zapierające dech w piersiach plenery

- magiczne kreacje, wizaże oraz stylizacje

- klimatyczne grille i gwieździste noce ;)

- ciekawi goście specjalni ze świata kultury i sztuki

- wyjątkowe atrakcje m.in. wycieczka do zabytkowej stadniny konnej  połączona z sesją fot.


 

Twarzą w twarz. Fotografie Piotra Topperzera

31.05.2012, 18:48:08

Do 1 lipca w krakowskim Muzeum Historii Fotografii otwarta jest wystawa portretów stworzonych przez Piotra Topperzera.

 

\"\"

 

W Muzeum Historii Fotografii pokazany zostanie obszerny wybór czarno-białych portretów stworzonych przez duńskiego artystę na przestrzeni lat. Wśród sfotografowanych postaci można rozpoznać wielu znanych i cenionych przedstawicieli sztuki, fotografii, muzyki i polityki.

 

\"\"

 

Piotr Topperzer:

Urodził się w 1948 roku we Wrocławiu. Od 1969 mieszka w Danii. W Polsce studiował języki obce, w Danii ukończył szkołę fotograficzną. Portretuje ważne postaci z duńskich środowisk twórczych i artystycznych. Swoje prace wystawia w Krakowie po raz pierwszy.

może morze?

29.05.2012, 22:26:41

Od 5 czerwca do 12 lipca w Leica Gallery Warszawa (Al. Jerozolimskie 179) zagości wystawa "może morze?". Wernisaż odbędzie się 5 czerwca o godz. 19.

 

\"\"

 

"może morze?" to wielowymiarowe spojrzenie na jeden z klasycznych tematów fotografii i kultury w ogóle. Wielka woda fascynuje, często stając się okazją do niezwykłych obserwacji. Dzieje się tak ze względu na skalę - człowiek na tle błękitu wydaje się być zbyt kruchym, by przetrwać i coś znaczyć. Dłuższe spojrzenie na ten niesłabnący związek ujawnia jednak, jak wiele z niego czerpiemy i jak ta nasza słabość może przerodzić się w bohaterstwo. Morze, linia brzegowa są sceną dla niecodziennych obserwacji, zdarzeń, które mają miejsce gdzieś na uboczu naszej codzienności.

Wystawa prezentuje kilka wybranych projektów, powstałych współcześnie, autorstwa takich artystów jak: Rafał Milach, Agata Pietroń, Łukasz Sokół, Beat Presser, Mariusz Janiszewski i Kacper Kowalski. Każde z nich czyni z wielkiej wody pretekst, by pokazać fragment trudno obserwowalnej rzeczywistości. Dla Beata Pressera i Mariusza Janiszewskiego to okazja do spotkania z egzotyką, ale również pokazania fizycznego wymiaru zmagań z żywiołem w codziennej pracy. Dzięki Agacie Pietroń możemy być świadkami spełnianego marzenia grupy niewidomych, żeglujących po otwartym morzu. Łukasz Sokół swobodnie, w stylu street photo portretuje pojedyncze sytuacje, chwilowe spotkania. Znane z cyklu Czarne morze betonu prace Rafała Milacha, mówią z kolei wiele o przemianach zachodzących w krajobrazie współczesnej Ukrainy. Ostatni, Kacper Kowalski wzbija się wysoko nad plaże, tworząc ze śladów ludzkiej obecności nie dostrzegane wcześniej, abstrakcyjne obrazy.

 

\"\"

 

Każdy z projektów posługuje się odmiennymi środkami wyrazu. Każdy pokazuje morze z innej perspektywy i w innym kontekście. Mieszany jest tu dystans z bliskością, spontaniczność i energia klasycznego reportażu z wypracowaną formą dojrzałego dokumentu.

Wystawa składa się z 30 czarno-białych i kolorowych fotografii formatu od 35x50 do 100x150 cm.

Więcej informacji na www.facebook.pl/LeicaCameraPoland