Aktualności


Byle do przodu. VI Festiwal Podróżników 3 Żywioły

16.03.2009, 11:29:43

Wędrowali żaglowozami przez pustynię Gobi, przywozili kolorowe pakistańskie ciężarówki łowili wielkie łososie w rzekach Alaski… Jeśli ktoś nigdy w życiu nie ruszał poza granice Polski, to goście VI Festiwalu Podróżników 3 Żywioły na pewno pobudzili w nim taką ochotę. A jeśli ktoś ma za sobą wyjazdy, to na pewno poczuł chęć, żeby znana trasę pokonać w sposób bardziej niezwykły, a czasami nawet wręcz szalony…

 
Okazuje się, że miłośników podróży czy słuchania o podróżach jest w Polsce mnóstwo, na dodatek w każdym wieku. Sala Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie, normalnie licząca sobie 600 miejsc siedzących, w czasie Festiwalu wypchana była po brzegi i do granic możliwości, a wiek uczestników ( co wiadomo dzięki ankiecie przeprowadzonej ze sceny przez organizatorów) wahał się od 3 tygodni do lat 80. Jak widać więc, wędrowanie, pokonywanie przestrzeni i granic własnych możliwości ma zwolenników w każdym wieku. Oczywiście, i w tym roku wśród gości Festiwalu nie zabrakło prawdziwych sław. Była wśród nich Elżbieta Dzikowska, która tym razem opowiadała, że w podróży najważniejszy jest…uśmiech, słynna polska himalaistka Kinga Baranowska czy Lech i Wojciech Flaczyńscy – ojciec i syn, zeszłoroczni zdobywcy KOLOSA w kategorii Wyczyn Roku za wyprawę na Alaskę, o której opowiedzieli także krakowskim widzom. Tym, którzy oprócz przemierzania przestrzeni potrzebny jest także dreszcz emocji związany z nietypowym środkiem transportu, na pewno spodobała się relacja Anny Grebieniow z wyprawy żaglowozami przez pustynię Gobi czy film z podróży prawdziwie kosmicznym pojazdem – bajecznie kolorową ciężarówką bez hamulców ( za to z dziesięcioma klaksonami), którą Kasia Gembalik i Mikołaj Książek postanowili przywieźć z Pakistanu do Polski. A niezwykłe spojrzenie na znane i odwiedzane miejsca zaprezentowali na pewno Barbara Radwańska i Adam Kwaśny, wyznawcy santerii, religii panującej na Kubie czy Rajesh Kumar Shaw, pierwszy zagraniczny gość festiwalu, prezentujący spojrzenie Hindusa na bengalską dżunglę czy popularny w Kalkucie zawód rikszarza.

 
Oczywiście – opowiadanie o podróżach nie obyło się bez ilustracji, więc impreza na pewno spodobała się miłośnikom fotografii, zwłaszcza fotografii podróżniczej. No i jestem pewna, że ci, którzy się na Festiwalu pojawili, z pewnością niedługo gdzieś wyjadą.

Spotkanie z Basią Sokołowską

16.03.2009, 11:26:42

Atelier Foksal zaprasza na spotkanie z artystką fotografką Basią Sokołowską.

Od prawie dwudziestu lat Basia Sokołowska tworzy cykle barwnych fotografii, które są poetyckim przetworzeniem jej doświadczeń i emocji. Na spotkaniu artystka zaprezentuje jej ostatni, eksponowany obecnie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski projekt pt. Mroczne Przejście, a także przedstawi kilka wcześniejszych cykli fotografii. Będzie również można kupić album wydany z okazji wystawy.

Basia Sokołowska ukończyła studia na University of Sydney w Australii, gdzie mieszkała i pracowała przez wiele lat. Jej fotografie były prezentowane na ponad 30. wystawach indywidualnych i zbiorowych w Australii, Europie i Japonii. Basia Sokołowska jest także kuratorką kilku zbiorowych wystaw, wykładowcą fotografii w Europejskiej Akademii Fotografii i Studium Fotografii ZPAF a także recenzentką wystaw dla magazynu fotoTAPETA.

17.03.2009, godz. 18
Fundacja Atelier, ul. Foksal 11, II piętro, Warszawa

Zdjęcia z Meksyku

13.03.2009, 10:35:36

W Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie można oglądać wystawę fotografii z Meksyku Lindy Lasky "Odległe pejzaże, ukryte horyzonty".

Wystawa podzielona jest na 12 serii, a każda z nich składa się z pięciu zdjęć. Zdjęcia mają tytuł, który poza tym, że jest informacją, w połączeniu z resztą tytułów z serii, tworzy krótką opowieść. Linda Lasky po zakończeniu liceum rozpoczęła studia medyczne, otrzymała dyplom stomatologa. Jej pasją jednakże okazała się historia i sztuka, więc oddała się studiom w tym kierunku zarówno na Uniwersytecie w Meksyku jak i uczelni zagranicznej (Uniwersytet w Toronto w Kanadzie). Podczas kariery zawodowej brała udział w wielu badaniach archeologicznych, głównie na terenie Meksyku. Na swoim koncie ma liczne publikacje naukowe. Jedną z jej pasji jest fotografia. Podróżując po zapomnianych przez czas miejscach w Meksyku, odkrywa różnorodność ich mieszkańców oraz historię, wszystko uwiecznia na kliszy fotograficznej. Każda stworzona przez nią seria fotograficzna, opowiada historię niezwykłych miejsc i ludzi w Meksyku.

Odległe pejzaże, ukryte horyzonty – Linda Lasky
Wystawa czynna: do 26.03.2009
Państwowe Muzeum Etnograficzne, ul. Kredytowa 1, Warszawa

Polskie sumo

13.03.2009, 10:31:13

Katarzyna Sagatowska, po serii zdjęć poświęconych baletowi tym razem zabrała się za fotografowanie zawodników sumo. Wystawę jej prac można oglądać w warszawskiej galerii Luksfera.

Cykl "Polskie sumo" jest w pewnym sensie kontynuacją mojej serii fotografii baletowych prezentowanych pod tytułem "Szkoła" – mówi o swoim projekcie Katarzyna Sagatowska. - Zainteresowanie ciałem i obserwacja jego sprawności w warunkach ekstremalnych było dla obydwu materiałów punktem wyjścia. Sumo to jednak nie tylko ciało, równie ważny jest aspekt duchowy, a rytuały z nim związane są głęboko zakorzenione w japońskiej tradycji. Sumo zainteresowało mnie od chwili, kiedy po raz pierwszy usłyszałam od znajomego dziennikarza sportowego, że dyscyplina ta staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju, a polscy sumici zdobywają najważniejsze medale na mistrzostwach Europy i świata. Bardzo chciałam zobaczyć jak ta jednoznacznie kojarzona z Japonią dyscyplina wygląda w wykonaniu polskich mistrzów. Jakich wymaga predyspozycji i umiejętności skoro jedna walka trwa tylko kilka czy kilkanaście sekund, czym może fascynować, jaka jest jej dynamika, jak wypadają polscy sumici w porównaniu z dobrze znanym nam wzorcem japońskiego wojownika. Spotkanie z polskim sumo stało się również impulsem do głębszego zainteresowania japońską estetyką, której cechy takie jak prostota, nieregularność i nietrwałość były mi zawsze bliskie w poszukiwaniach artystycznych.

W serii czarno-białych fotografii "Polskie sumo” przedstawiam subiektywną wizję natury i istoty sumo, a także portrety najwybitniejszych polskich sumitów. Podczas wystawy prezentowany będzie także photocast, w którym o sumo opowiada najbardziej utytułowany polski zawodnik Robert Paczków.

Katarzyna Sagatowska – obecnie studiuje w prestiżowym Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie w Republice Czeskiej. Absolwentka Europejskiej Akademii Fotografii, Studium Form Fotograficznych przy Fotoklubie Rzeczpospolitej, a także Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. Autorka wystaw indywidualnych oraz uczestniczka licznych wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Laureatka pierwszej nagrody w konkursie fotograficznym National Geographic Traveler i Dilmah (2009), pierwszej nagrody w konkursie fotograficznym Newsreportaż 2003 magazynu Newsweek za cykl "Szkoła” oraz pierwszej nagrody w konkursie fotograficznym "Rower w obiektywie” organizowanym przez Urząd Miasta Krakowa za tryptyk z cyklu „Rower Power”. Stale współpracuje z galerią Luksfera oraz Galerią Latającą, a także Polską Agencją Fotografów FORUM. Publikuje w prasie oraz wydawnictwach książkowych. Współzałożycielka Stowarzyszenia "Dom Fotografii”.

Polskie sumo - Katarzyna Sagatowska
Wernisaż: 19.03.2009, godz. 20
Wystawa czynna: do 26.04.2009
Galeria Luksfera, ul. Ząbkowska 27/31, Warszawa

Mój Grotowski

12.03.2009, 13:04:10

W Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu od jutra można oglądać wystawę Andrzeja Paluchiewicza: Mój Grotowski. Ekspozycję tworzą głównie wielkoformatowe wydruki zdjęć oraz audiowizualne instalacje, do których dźwięk skomponował amerykański artysta Timothy Imlay.

Andrzej Paluchiewicz przez dziesięć lat fotografował Grotowskiego i aktorów Teatru Laboratorium w różnych sytuacjach – podczas ćwiczeń, spektakli, podróży, tworząc w ten sposób zapis tamtego czasu i dokumentując- atmosferę awangardy w polskiej sztuce powstającej na przełomie lat 60. i 70.

Andrzej Paluchiewicz w 1966 pomyślnie, jako jeden z niewielu, zdał egzamin na adepta Instytutu Aktora Teatru Laboratorium. Od tego roku grał w sztukach „Akropolis” i brał udział w przygotowaniach do „Samuela Zborowskiego” i „Apocalipsis cum Figuris”. Przez cały ten czas, wraz z innymi członkami zespołu, pracował z Jerzym Grotowskim nad jego książką „Ku teatrowi ubogiemu”. Uczestniczył w tournée Teatru po Polsce i świecie (między innymi Holandii, Belgii, Niemczech, Danii, Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Meksyku, Australii).

Od 1973 brał udział w działaniach parateatralnych Teatru w Brzezince koło Wrocławia, a także Francji, Włoszech, USA i Australii. W czasie, kiedy był związany z IATL, fotografował Grotowskiego i jego Zespół. Jest twórcą unikalnej kolekcji zdjęć dokumentujących tamten okres. Większość z nich nie była dotąd nigdzie publikowana. W 1977 wyjechał do Szwecji, gdzie mieszka do dzisiaj. Jest autorem fotoreportaży prasowych, okładek do książek i zdjęć reklamowych. Wystawy jego fotografii prezentowane są w Polsce, Szwecji i USA.

Mój Grotowski – Andrzej Paluchiewicz
Wernisaż: 19.03.2009, godz. 18.30
Wystawa czynna do 19.04.2009
Centrum Sztuki WRO, Widok 7, Wrocław

Kolejka linowa na Wezuwiusz

11.03.2009, 10:15:34

W Galerii Muzalewska w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy Mikołaja Polińskiego: Il Vesuvio - La Funicolare (Kolejka linowa na Wezuwiusz).

Mikołaj Poliński urodził się w 1977 roku w Poznaniu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (1996-2001) oraz Universitaet der Kuenste w Berlinie (2001-2002). Od 2002 roku jest pedagogiem ASP w Poznaniu. Od 2003 roku kieruje Galerią Naprzeciw oraz prowadzi Galerie Aneks. Dotychczasowe realizacje związane z porządkiem muzycznym: Seria dwunastotonowa Berlin 2001, Mechanika nieba Galeria Muzalewska, Poznań 2003, Daiwa RF Viewing Room, Hiroshima 2005, Kontrapunkt, Galeria Oko Ucho, Poznań 2006 oraz Seria siedmiotonowa - Tonangeben Ackerstr.

Il Vesuvio - La Funicolare – Mikołaj Poliński
Wernisaż:19.03.2009, godz. 19
Wystawa czynna: do30.04.2009
Galeria Muzalewska, ul. Głogowska 29/3, Poznań

Nasze miasto, tamte czasy

10.03.2009, 14:42:28

Plfoto.com zaprasza na wystawę fotografii Geralda Howsona „Nasze miasto, tamte czasy", na których uwieczniony został Kraków i Kazimierz lat 50. XX wieku.

 Wernisaż będzie miał miejsce w czwartek, 19 marca 2009, o godz. 18. W Centrum Kultury Żydowskiej (ul. Meiselsa 17, Kraków). Kuratorem wystawy jest Bogdan Frymorgen.

Gerald Howson przyjechał do Polski w kwietniu 1959 roku. Zabrał ze sobą wysłużony aparat i kilka filmów. Jego zadaniem było udokumentowanie swej podroży dla elitarnego czasopisma „Queen”. Obrazy jakie zarejestrował Howson nigdy jednak nie pojawiły się na szpaltach tego wydawnictwa. Redakcja uznała je za zbyt szorstkie i prawdziwe. Spośród kilkuset fotografii, zaledwie kilka opublikował brytyjski dziennik „Daily Telegraph”. Większość negatywów przeleżała w szufladzie pół wieku. Teraz po raz pierwszy zdjęcia te przedstawione zostaną publicznie.

- Byłem zafascynowany Krakowem - wspomina brytyjski fotograf - szczególnie interesował mnie Kazimierz. Wyglądał jak z powieści Dostojewskiego, na pół opuszczony i odarty z przeszłości. Pamiętam historyczne centrum miasta i przerażającą w swej stylistyce Nowa Hutę – mówi autor.

Przez miesiąc Howson snuł się ulicami polskich miast. W Krakowie spędził zaledwie kilka dni. Fotografował przede wszystkim ludzi. Mimo że nie mówił po polsku, nie bał się podchodzić do nich blisko. Interesowały go twarze, codzienne sytuacje i atmosfera Krakowa. Mniej budynki. Te jawią się na jego fotografiach niczym scenografia. - Mieszkałem w Hiszpanii za czasów generała Franco i wiem jak wyglądają ludzie umęczeni tyranią - wspomina Howson. - Polacy mieli jednak w sobie pewną szlachetność. Spotkałem tu wielu wspaniałych ludzi, którzy nie różnili się niczym od Brytyjczyków.

Wieczorami, w towarzystwie przyjaciół, Howson rozmawiał o powojennej historii i polityce. W nocy w prowizorycznej ciemni wywoływał zdjęcia używając chemikaliów przywiezionych przez siebie z Londynu.

Gerald Hawson wrócił do Anglii z kilkunastoma rolkami filmów. Zdjęcia, które wywołał i powiększył w Krakowie, przemycił w nogawkach spodni. Gdy podczas towarzyskiego spotkana w Londynie pokazał je pracownikowi polskiej ambasady usłyszał, ze jego fotografie są obrzydliwe. Nie było w nich bowiem śladu socjalistycznej propagandy, nie pasowały one do oficjalnej wizytówki ówczesnej Polski.

Po latach fotografie Howsona stały się cennym zapisem tamtych czasów w Krakowie.

Gerald Howson mieszka wraz żoną w Londynie. Na wyspach uchodzi za autorytet w dziedzinie Flamenco. Jest także uznanym ekspertem w temacie hiszpańskiej wojny domowej. Howson jest autorem trzech książek poświęconych temu konfliktowi. Jego ostatnia, „Arms for Spain”, opisuje miedzy innymi polski wątek w tej wojnie (Hawson dotarł do dokumentów z których wynika, iż ówczesny rząd polski dostarczał broń republikańskim bojownikom).

Fotograf z Rumunii

10.03.2009, 11:27:49

Bielska galeria fotografii B&B zaprasza na wernisaż prac Vasile Dorolti, artysty-fotografika z Rumunii.

Vasile Dorolti mieszka w Baia-Mare (Rumunia). Fotografuje od roku 1976. Poważniej zajął się fotografią w latach 80., kiedy to studiował na University Photo Club w Cluj. Zdobył wiele ważnych nagród fotograficznych na konkursach organizowanych podczas studenckich festiwali w tym czasie. Wraz z kolegami - takimi jak m.in.: Mircea Albu, Karol Feleki (obecnie nauczyciel fotografii na uniwersytecie w Cluj), Istvan Feleki, Dorel Gaina i Petre Mercea - stworzyli solidne podstawy tzw. Szkoły diaporamistow z Cluj. Brał również udział w wielu wysatawach indywidualnych i zbiorowych (międzynarodowych), organizowanych pod patronatem FIAP i AAFR (rumuńskie Towarzystwo Artystów Fotografików).  Zajął się również fotografowaniem w jaskiniach. Często współpracuje z Cristianem Lascu, znanym rumuńskim spaleologiem i badaczem, obecnie redaktorem naczelnym rumuńskiej edycji "National Geographic”. W 1999 utworzył towarzystwo "7 Zile” (wraz z Cosminem Bumbutem, Silviu Ghetiem i Rene Treiblem), którego do dnia dzisiejszego jest prezesem. Grupa "7 Zile” odbiła swe piętno na rumuńskiej fotografii początku XXI wieku i po siedmiu latach działalności (plenery i wystawy krajowe i zagraniczne) opublikowała album pt. "7 Zile, 7 Ani in Maramures", który odniósł ogromny sukces. Książka ukazała się dzięki najbardziej prestiżowemu wydawnictwu w Rumunii - Humanitas.


Autor wystawiał swe prace w Rumunii, na Węgrzech, we Francji i Holandii. W Polsce autor wystawi swe prace po raz pierwszy. Jego prace ukazały się również w albumach zbiorowych: "Piatra Altarului" (1994, jaskinie) , "Muntii Apuseni" (przyroda, 2006). Współpracuje z tygodnikiem kulturalnym "Dilema Vecie". Publikuje artykuły o fotografii w "Photomagazine" (Rumunia), "Digital Foto" (Ukraina), "Lens Work" (USA), "Minolta Mirror" (Japonia).

 

Wernisaż: 13.03.09, godz. 18
Wystawa czynna: do 7.04.09
Galeria B&B, ul. 1 Maja 12, Bielsko-Biała

VI Festiwal Podróżników 3 Żywioły

10.03.2009, 11:14:45

Już w najbliższy weekend w krakowskim Nowohuckim Centrum Kultury ( al. Jana Pawła II 232) odbędzie się VI Festiwal Podróżników 3 Żywioły. W programie festiwalu znalazły się spotkania z podróżnikami i globtroterami, pokazy slajdów, zdjęć, filmów, nocny maraton filmów turystyczno-podróżniczych, wystawy oraz stoiska wystawiennicz biur proponujących aktywne podróżowanie.

 

Spotkania w ramach festiwalu poprowadzą: Marek Tomalik - podróżnik, dziennikarz National Geographic Polska, autor setek publikacji i kilkunastu wystaw fotograficznych. Pisze o podróżach i o muzyce. Współautor programu Globtroter - 15 lat na antenie w Radia Kraków. Miłośnik i znawca Australii. Organizator wypraw w australijski outback - m.in. Australia Zachodnia 2002 (nagrodzonej prestiżowym Kolosem), Śladami Strzeleckiego 2004 (wyróżnienie Kolosy). Od 2001 roku prowadzi Klub Podróżnika Shackleton. Piotr Trybalski - geograf, dziennikarz, fotografik. Czuje się dobrze wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego. Wierny miejscom, które odwiedza. Dotarł drogą lądową do Nepalu, objechał Indie dookoła, gnał minibusem przez pakistańską pustynię, witał króla wioski na madagaskarskiej prowincji i kłaniał się Górze Gór. Dał sobie ukraść buty w tureckim meczecie i ogolić głowę w wiosce trędowatych, latał bez celu motolotnią nad dżunglą dorzecza Orinoko. Ponad wszelkie materialne dobra kultury ceni sobie dymek biri wśród rybaków z Puri.

 

Program:
 

13.03.09
godz. 19 - Otwarcie Festiwalu
godz. 20 - 06Nocny Maraton Filmowy
W jego ramach zobaczymy kilkanaście filmów, w tym: Spotkania na krańcach świata, W górę Jangcy i Księga rekordów Sztuki
 

14.03.09
godz. 14 - Wojciech Maciejewski, Grzegorz Szczygieł, Piotr Biernacki - Autem na dach świata
godz. 15 - Anna Grebieniow - Żaglowozem przez pustynię Gobi
godz. 16 - Barbara Radwańska i Adam Kwaśny - Kuba - czułość i santeria
godz. 17 - Anna i Jakub Urbańscy - Po trzykroć Papua
godz. 18 - Asia i Edi Pyrek - Dlaczego podróżowanie uzależnia, czyli co zjadła Alicja po drugiej stronie lustra
godz. 19 - Elżbieta Dzikowska - W podróży ważny jest uśmiech
 

15.03.09
godz. 14 - Katarzyna Gembalik i Mikołaj Książek - Jeźdźcy burzy (Pakistan)
godz. 15 - Rajesh Kumar Shaw - Koła życia i Dziennik podróży do dżungli Sunderban
godz. 16 - Lech i Wojciech Flaczyńscy - Z czekanem i pagajem (Alaska 2007)
godz. 17 - Andrzej Piętowski - Kanion Colca - polskie odkrycie, międzynarodowa inwazja, wspólna odpowiedzialność
godz. 18 - Kinga Baranowska - Pierwsza Polka na dwóch ośmiotysięcznikach
 

Wystawy:

Elżbieta Dzikowska - Świat z bliska - pokazuje naturę - wodę, piasek, kory drzew, przekroje drzew, ziemię - w formie małych fragmentów przeskalowanych do dużych formatów, co sprawia, że natura nabiera innego wymiaru, staje się najbardziej realistyczną abstrakcją, zaświadczając, że z niej to właśnie czerpią inspirację różne kierunki sztuki.

Anna i Jakub Urbańscy - Ludzie, duchy, drzewa - wystawa dokumentuje Papuę - region dosyć odległy, egzotyczny i niezwykle rzadko odwiedzany przez polskich podróżników. Przybliża plemię Asmat, zamieszkujące południe wyspy - rzeźbiarzy, owianych famą łowców głów i kanibali.

Beata Zalot - Miejsca bliskie i dalekie - pastele Beaty to wędrówka po starych podwórkach, odkrywanych zaułkach, m.in. na Słowacji, Węgrzech, w Grecji, Wenezueli, Laosie i we Lwowie. Świat postrzega emocjami. Pisze wiersze, opowiadania, maluje i fotografuje, podróżuje. Jest absolwentką filologii polskiej UJ, redaktor naczelną Tygodnika Podhalańskiego.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie http://podroze.onet.pl/3zywioly/.

Wiosna w Camelot

9.03.2009, 10:09:47

Galeria Camelot i Fundacja Imago Mundi zapraszają na wiosnę w Camelot. W najbliższy piątek, 13 marca spotkamy się tu z Szymonem Szcześniakiem.

Szymon Szcześniak za sprawą swoich fotografii zabierze nas w surrealistyczną podróż po Egipcie i Maroko. Ponadto Szymon pokaże swoje najnowsze zdjęcia z Polski. Spotkanie połączone będzie z promocją albumu Szymona Szcześniaka.

Spotkanie z Szymonem Szcześniakiem
13.03.2009, godz. 19
Galeria Camelot, ul. św. Tomasza 17, Kraków

Australia okiem Niedźwiedzia

9.03.2009, 10:03:44

W środę w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Marka Niedźwiedzkiego - Australia okiem Niedźwiedzia.

Marek Niedźwiecki w swych fotografiach ukazuje różnorodne oblicza Australii - zarówno te bardziej popularne, jak i mniej znane. W jego zdjęciach widać fascynację naturą, wielką wrażliwość na piękno przyrody i grę światła. Niektóre z fotografii ujmują nutą nostalgii, inne zaś subtelnym humorem. Autor utrwalił na zdjęciach niezwykłe bogactwo flory i fauny Australii, a także winnice, zabytki architektury i całe bogactwo pejzaży Piątego Kontynentu.

Australia okiem Niedźwiedzia
Wernisaż: 11.03.2009, godz. 18
Wystawa czynna: 10.05.2009
Muzeum Ziemi Lubuskiej, al. Niepodległości 15, Zielona Góra

Ulica krokodyli

6.03.2009, 10:23:23

W Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach odbędzie się wernisaż wystawy fotografii piktorialnej Pictorial Teamu Ulica krokodyli. Podczas wernisażu spotkamy się z autorami prac prezentowanych na wystawie, a Mieczysław Wielomski przedstawi nurt fotografii piktorialnej.

Na wystawę składają się fotografie z dwóch cykli: Ulicy Krokodyli i Sklepów Cynamonowych. Wystawa Ulica Krokodyli to efekt fascynacji prozą Bruno Schulza, a w szczególności tytułowym opowiadaniem. To także swego rodzaju artystyczny zapis socjologiczny traktujący o nowej kapitalistycznej rzeczywistości, która weszła nagle w naszą siermiężną popeerelowską. Wiele fotografii przedstawia miejsca, gdzie kiedyś funkcjonowały społeczności żydowskie, a po których nie pozostał nawet ślad. Jednakże Ulica opisana przez Schulza na dobrą sprawę trwa nadal wokół nas…Sklepy Cynamonowe to tematyczna i stylistyczna kontynuacja Ulicy Krokodyli z uwydatnieniem obsesyjnego dla Schulza motywu manekinów. Jest to nadrealny świat istot, które przedstawiając życie, zachowują przeciwną wszelkiemu życiu nieruchomość wyrazu. Postacie te, zdegradowane w swojej monomanii przez erotykę, zamieszkują masochistyczne miasto - witrynę sklepową. W rozumieniu Schulza są duchem uwięzłego w cielesności człowieka, który z podmiotu stał się przedmiotem. Jednakże manekiny z witryn sklepowych przy Ulicy Krokodyli symbolizują oprócz bezdusznej zmysłowości również nowoczesny komercjalizm, w którym znienawidzona nowoczesność staje się przedmiotem uwielbienia, a jej symbole - tandeta, lalki, manekiny - urastają do rangi fetyszy.

Mieczysław Wielomski - artysta fotografik rocznik 1948, twórca formacji fotograficznych Kron, Hard czy Landskapiści. Zdobywca licznnych nagród i wyróżnień na konkursach fotograficznych w kraju i zagranicą - w tym tytuł Autora Roku, nagrody Ministra Kultury RP, Ministra Kultury Rosji, Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego, Sinar Award. Prace Mieczysława Wielomskiego prezentowane były w najważniejszych polskich galeriach (m.in w Zachęcie). Artysta współreprezentował polską fotografię na festiwalach polskiej kultury w kilkunastu krajach Europy, Azji i Afryki. Kilkadziesiąt jego prac znajduje się w prywatnych kolekcjach, głownie niemieckich a kilkaset drukowanych było w kalendarzach czy albumach. Przenosi na grunt polskiej fotografii zasady i idee fotografii piktorialnej w jej odmianie modern czyli obraz fotograficzny jest kreowany cyfrowo oczywiście zgodnie z duchem i ideą piktorializmu.

Wernisaż: 6.03.2009, godz. 18
Wystawa czynna: do 30.04.2009
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach, ul. 1 Maja 95, Rybnik

Stryj Piotr

6.03.2009, 10:03:42

W warszawskiej galerii Asymetria można oglądać wystawę "Stryj Piotr" niedawno zmarłego Mariusza Hermanowicza.

Bohaterem projektu jest Piotr Hermanowicz (1881- 1939), rzeźbiarz, stryj ojca Mariusza Hermanowicza, który zaginał bez wieści we wrześniu 1939 roku, po wejściu do Wilna wojsk sowieckich. Mariusz Hermanowicz zaczął prace nad projektem jeszcze w 1979 roku. W kwietniu 1993 nastąpiła premierowa wystawa w Galerii Fotografii w Gdańsku, a potem projekt ten był jeszcze prezentowany tylko jeden raz w 1996 roku w Olsztynie. Wystawa jest artystycznym gestem znakomitego fotografa wobec rzeźbiarza, którego życie i dzieło stara się zgłębić na własną rękę dokonując po wielu latach rzeczywistych odkryć z jego biografii, oraz rejestrując i odszukując dzieła przez niego wykonane, nieraz istniejące już tylko na fotografiach, rysunkach czy we wspomnieniach ludzi. Ale to nie tylko próba dotarcia do postaci z rodzinnego kręgu - to bardzo osobista i wnikliwa rekonstrukcja "straconego czasu", miejsc minionych i tego wszystkiego co składa się na bogactwo indywidualnych i zbiorowych losów.

Mariusz Hermanowicz (zm.3.10.2008) był nie tylko znakomitym fotografem. Skończył Państwowa Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi na Wydziale Operatorskim. Oprócz fotografii, filmu i sztuk wizualnych pasjonowała go historia własnej rodziny. Od lat pracował nad "Księgą przodków". Rodzina Mariusza Hermanowicza, o bardzo rozległych koligacjach (m.in. jednym z jego przodków był słynny Ignacy Domeyko), wywodziła się z Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej. Jego matka, również artystka malarka, urodziła się w Wilnie i pochodzi z rodziny która z kolei miała korzenie w Alzacji. Miasto Wilno, w którym mieszkali Hermanowiczowie bardzo silnie odcisnęło się na losach całej rodziny. Stryj Piotr mieszkał cale życie w Wilnie, tam pracował i aktywnie udzielał się w miejscowym życiu artystycznym.

Podczas wernisażu zaprezentowany zostanie krótki zapis video autorstwa Anny Francmann. W tym zwięzłym ale bardzo wyrazistym materiale autorce udało się przekazać montaż prac i klimat przygotowań do wystawy, oraz zarejestrować krótkie komentarze autora ściśle powiązane z przygotowaniami do ekspozycji.

Stryj Piotr – Mariusz Hermanowicz
Wernisaż: 10.03.2009, godz. 18
Wystawa czynna: do 29.03.2009
Galeria Asymetria, ul. Nowogrodzka 18A m 8 (4 piętro), Warszawa

Przerwa techniczna

5.03.2009, 17:23:29

Drodzy użytkownicy Plfoto.com,

z powodu konserwacji systemu na ok. 3 godziny zablokowaliśmy dodawanie zdjęć. Przewidywany termin ponownego uruchomienia wszystkich funkcji serwisu to godz. 19.00. Liczymy na Waszą wyrozumiałość i przepraszamy za utrudnienia w korzystaniu z serwisu.

Redakcja Plfoto.com

Popstrykany w Lublinie

5.03.2009, 13:06:08

6 marca o godz 17 w AKC UMCS "Chatka Żaka" (ul. Radziszewskiego 16 w Lublinie) odbędzie się
wernisaż wystawy autorskiej Pawła Bajewa.

Wystawa nosi tytuł "Popstrykany" i składa się z 56 wybranych przez autora prac. Można ją oglądać
do 20 marca.

Z pracami Pawła można się również zapoznać w Plfoto.com: http://plfoto.com/142345/autor.html.

Frimagination

4.03.2009, 10:29:12

W Ostrołęckim Centrum Kultury od 6 marca można oglądać wystawę fotografii Dariusza Klimczaka "Frimagination”

Autor pochodzi z Sieradza. Obecnie mieszka nieopodal Łeby. W fotografii interesują go głównie: nastrój, rytm, metafizyka, symbole i archetypy, które są w stanie poruszyć wyobraźnię widza i zmusić go do refleksji. Podczas otwarcia autor zaprezentuje również pokaz multimedialny ponad stu prac, zilustrowany skomponowaną przez siebie muzyką.
Prace Dariusza Klimczaka można oglądać na stronie http://plfoto.com/130158/autor.html.

Frimagination – Dariusz Klimczak
Wernisaż: 6.03.2009, godz. 17.30
Wystawa czynna: do 5.03.2009
Hall kina "Jantar", Ostrołęckie Centrum Kultury,ul. Inwalidów Wojennych 23, Ostrołęka

Historia pewnej sukienki

3.03.2009, 10:04:45

Od 6 marca w krakowskiej Galerii Zderzak można będzie oglądać wystawę Katarzyny Majak, zatytułowaną Desire. Poznamy na niej historię pewnej sukienki, nad którą ciąży przekleństwo.

Ta historia zdarzyła się naprawdę. Jej główną bohaterką jest biała sukienka ślubna. Na tę wieloelementową realizację artystyczną złożą się wielkoformatowe fotografie w specjalnie dobranych ramach, album ślubny - wzorowany na tradycyjnym albumie upamiętniającym najważniejszy dzień z życia Panny Młodej (limitowany nakład 10 egzemplarzy) wideo, muzyka majak&the unmarried, oraz performance. Desire to nie jest fikcja literacka – twierdzi autorka projektu, Katarzyna Majak. - To historia ślubnej sukienki, która została przeklęta, i której część dane mi było doświadczyć. Przeklęta sukienka - spytacie? Czyż nie była piękną towarzyszką niejednej kobiety? Czyż nie była pożądana przez owe kobiety, ich narzeczonych, ich narzeczone? Czyż nie była fotografowana i filmowana? Chciana i uwielbiana? Owszem, ale była również sprzedawana i obwiniana. Poznałam sukienkę tuż przed mym zaplanowanym zamążpójściem, kiedy dostałam ją na szczęście. Na początku sądziłam, że jest wyłącznie moja. Wkrótce stało się jasne, iż żyje własnym życiem, w którym przypadła mi do odegrania rola panny młodej bez pana młodego. Fragmenty projektu Desire Galeria Zderzak prezentowała na 13. Targach Sztuki ARTFORUM w Berlinie.

Desire – Katarzyna Majak
Wernisaż: 6.03.2009, godz. 18
Wystawa czynna: do 09.04.2009
Galeria Zderzak, ul. Floriańska 3, Kraków

Śląskie inspiracje krajobrazowe

2.03.2009, 10:23:08

W Muzeum Śląskim w Katowicach można oglądać prezentację twórczości dwóch artystów fotografików: Edwarda Poloczka oraz Michała Cały. Ich prace inspirowane są śląskim krajobrazem z elementami jego przemysłowej poetyki.

Prace autorstwa Poloczka układają się w tematyczny cykl 8. Dzień Tworzenia, prace Cały ilustrują dany temat, łącząc walory dokumentacyjne z artystycznymi. Wspólnie zdjęcia tworzą zapis rzeczywistości, który jest jednocześnie poetycką refleksją nad przemijalnością. Obaj artyści dokonują własnej rejestracji śląskiego krajobrazu. Dotykają zarówno obszarów miejskich, jak i terenów postindustrialnych, gdzie głównymi bohaterami są zdemolowane przemysłowe kompleksy. Penetrują śląskie podwórka, fragmenty zabudowy, ulice czy torowiska. Wszystkie prace prezentowane na wystawie to fotografie czarno-białe. Pochodzą z lat 60., 70. i 80. ubiegłego stulecia. Wykonane są w tradycyjnej technice bromowej.

Śląskie inspiracje krajobrazowe – Michał Cała, Edward Poloczek
Wystawa czynna do 17.05.09
Muzeum Śląskie, al. Korfantego 3, Katowice

Zwiadowca

27.02.2009, 11:48:04

CSW Łaźnia w Gdańsku zaprasza na wernisaż Zwiadowca. Projekt Poza Postmodernizm. Celem wystawy jest wypracowanie nowej, możliwie szerokiej perspektywy postrzegania postmodernizmu.

Wystawa stawia pytania o potencjalne kierunki rozwoju sztuki współczesnej. Marek Rogulski, autor projektu i kurator wystawy, zaprosił do udziału w niej artystów, w których działaniach i realizacjach pojawiają się zainteresowania metafizycznym wymiarem życia. Ich prace mają ułatwić odpowiedź na pytanie o mechanizmy i uwarunkowania właściwe dla ludzkiej percepcji. Projekt, realizowany od 2000 r. przez Fundację TNS i Ośrodek Badań Przestrzeni Wewnętrznej, dąży do rozpoznania tych obszarów ludzkiej aktywności, których rozwój niesie w sobie potencjał odnalezienia szerszej perspektywy postrzegania rzeczywistości, pozwalającej na przewartościowanie zastanego światopoglądu. Prowadzone poszukiwania uwzględniają wszystkie aspekty ludzkiego działania, realizowane w sferze intencjonalnej, behawioralnej, kulturowej jak i społecznej. Wystawa zaprezentuje aktualne dokonania zaproszonych artystów - instalacje przestrzenne, video art, performance, obiekty artystyczne, fotografię oraz prace i działania uwzględniające kontekst instytucji w jakiej będą prezentowane.

Udział w wystawie biorą: Andrzej Dudek Dürer, Michał Brzeziński, Carmen Feliu, Agata Michowska, Leszek Golec i Tatiana Czekalska, Marek Rogulski, Paweł Anaszkiewicz, Marek Zygmunt, Andrzej Miastkowski i Wspólnota Leeeżeć.

Zwiadowca. Projekt Poza Postmodernizm
Wernisaż: 27.02. 2009, godz. 18
Wystawa czynna: do 5.04.2009
CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

Zabrania się zabraniać

27.02.2009, 11:45:53

Gdańska Galeria Fotografii zaprasza na wystawę projektu Marty Deskur "Zabrania się zabraniać". Elementem wernisażu będzie performance muzyczny: Marc Krzy "IL MANIFESTO" (wiolonczela elektryczna).

Artystka w swojej pracy nawiązuje do przełomowych wydarzeń rewolty francuskiej z roku 1968. Ostrzega przed pomijaniem głosu społeczeństw i jednostek w debacie publicznej. Zwraca uwagę, że w czasach ekonomicznego chaosu, ekspansji i terroru mediów, problem wolności jednostki staje się na nowo aktualny i bardzo ważny. Marta Deskur: Sieczka manipulowanych informacji, doprowadza społeczeństwo do tworzenia teorii spiskowych i wpadania w stan ogólnej psychozy i przygnębienia. Począwszy od katastrofy z 11 września, po niekończące się wojny aż do dzisiejszego wielkiego kryzysu. Niechęć do społeczeństwa rozwydrzonej konsumpcji i do sztuki "elitarnej", do literatury reklamowanej medialnie, masowej rozrywki, coraz potężniejszej telewizji, zmielonego na sieczkę przez żurnalistów języka, zdaje się być ciągle żywa.
 
Marta Deskur (ur. 1962, Kraków) mieszka i pracuje w Paryżu i w Krakowie, jest absolwentką francuskich szkół artystycznych. W latach 1983-88 studiowała w Ecole des Beaux-Art, w Aix-en-Provence (Francja). Początkowo realizowała prace malarskie. W latach dziewięćdziesiątych rozpoczęła prace na obszarze wideo i fotografii. Jest autorką instalacji, w których wykorzystuje przezroczystość fotograficznego tworzywa. Zrealizowała m.in. projekty: Marta Deskur. Rodzina (CSW Łaźnia 2000), Nowe Jeruzalem (Galeria Starmach 2007), Dziewice (Galeria Potocka, 2002), Fanshon (Le Guern, 2004). Jej prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta" w Warszawie, Museum Bochum (Niemcy), Sonje Museum of Contemporary Arts Collection (Korea), Galerii "Potocka" w Krakowie, Galerii Arsenał w Białymstoku.

Wystawa Marty Deskur jest częścią cyklu "Feminoteka", prezentującego współczesne postawy artystek, wykorzystujących w swojej twórczości fotografię.

"Zabrania się zabraniać" - Marta Deskur
Wernisaż: 28.02.2009, godz. 18
Wystawa czynna: do 29.03.2009
Muzeum Narodowe w Gdańsku, Gdańska Galeria Fotografii Oddział Sztuki Współczesnej, ul. Grobla I, 3/5, Gdańsk