Aktualności
Lost Boys
15.04.2009, 14:11:39
Slava Mogutin to artysta, którego twórczość wyrasta z konfliktu kultury i historii. Jeden z czołowych fotografików z nad rzeki Hudson wreszcie nad Wisłą. Wystawa monografii, którą przygotowaliśmy razem z Galerią Pauza to Polska prapremiera jego kultowej serii "Lost Boys". Oto świat, w którym nawet ciało ledwie pozostaje prywatne. Oto zagubieni chłopcy na surowym łonie Matki Rosji.
Slava Mogutin (1974) urodzony na Syberii artysta i pisarz. Prześladowany za otwarcie homoseksualne motywy w swojej twórczości w wieku 21 lat udał się na emigrację. Z pomocą Amnesty International i amerykańskiego PEN Clubu uzyskał azyl polityczny w USA. Jest autorem dwóch monografii fotograficznych Lost Boys i NYC Go-Go oraz siedmiu książek wydanych po rosyjsku. Jego zdjęcia wystawiano w galeriach na całym świecie i publikowano m. in. w "The New York Times", "The Village Voice", "ArtUS", "i-D", "Visionaire", "L\'Uomo Vogue" i "Stern". W 2004 wraz ze swym partnerem Brianem Kenny stworzył duet artystyczny SUPERM tworzący i wystawiający w galeriach w Nowym Jorku, Los Angeles, Moskwie, Berlinie, Londynie, Sztokholmie, Oslo, Bergen, Haifie i hiszpańskim León. Mieszka w Nowym Jorku. Jest reprezentowany przez galerię Envoy.
Według kuratora wystawy, Łukasza Maciejewskiego wystawa to: "(...) Oto świat, w którym nawet ciało ledwie pozostaje prywatne. Oto zagubieni chłopcy na surowym łonie Matki Rosji." Projekt zrealizowany został w ramach Festiwalu Kultura dla Tolerancji,
Kraków 16 - 19 kwietnia 2009
"Lost Boys" – Slava Mogutin
Wernisaż: 16.04.2009, godz. 20
Wystawa czynna do: 30.04.2009
Galeria Pauza, ul. Floriańska 18, II p., Kraków
Michał Wasążnik w Galerii 2b
15.04.2009, 14:05:29
Wystawa składa się z trzech części. Pierwszą stanowi wybór zdjęć czarno-białych z cyklu "Lalki" powstałego w Polsce w latach 80. Druga to kolorowe fotografie stanowiące indywidualne spojrzenie autora na Oslo – miasto, w którym obecnie mieszka. Są to zdjęcia z ostatnich kilku lat, będące efektem niezliczonych wędrówek, nie mają jednak nic wspólnego z typowym reportażem. Tytuł cyklu "Oslo inaczej".
Ostatnia część to prezentacja wybranych zdjęć czarno-białych, które powstały w różnych okresach, od lat 80. po ostatnie. Spoiwem jest tu nie tyle temat – motywy bowiem są bardzo różne, w tym wiele prywatnych jak portrety żony, córki i przyjaciół – co forma. Tytuł tej części: "Ulubione".
Michał Wasążnik, urodzony w Warszawie, w 1956 roku, od lat 70. związany z tamtejszym niezależnym środowiskiem artystycznym. Uczył się fotografii utrwalając radykalne akcje plastyczne i koncerty muzyczne w głośnych klubach studenckich «Riviera Remont» i «Stodoła» oraz galerii «Pracownia Dziekanka». Sam również wystawiał tam swoje prace.
W centrum klubowym Riviera Remont w Warszawie prowadził pracownię fotograficzną. W 1984 złożył egzaminy przed komisją Ministerstwa Kultury i Sztuki i uzyskał prawo wykonywania zawodu fotografika. Jako pracę dyplomową przedstawił cykl unikalnych zdjęć pokazujących działalność polskiej młodzieży alternatywnej mającej odmienne od obowiązujących poglądy polityczne i, co też ważne, wyrażającej sprzeciw wobec kulturalnej «urawniłowki».
Prace te zostały przedstawione w Pracowni Dziekanka pod tytułem "Generacja 84" i spotkały się z uznaniem środowiska artystycznego. Młody fotografik nawiązał wówczas bliskie kontakty twórcze z miedzy innymi: Andrzejem Bonarskim, Edwardem Krasińskim, Tomaszem Sikorskim, Tadeuszem Rolke.
W 1886 roku wyjechał z Polski i osiedlił się w Norwegii. Mieszka w Oslo, gdzie prowadzi własną firmę fotograficzną, specjalizując się zwłaszcza w fotografii architektury i portretu. Ostatnio powrócił do pasji muzycznych realizując dłuższy projekt fotograficzny we współpracy z klubem jazzowym Cosmopolite w Oslo.
W latach 90. spędził pewien czas w Polsce fotografując życie ulicy w tym niepowtarzalnym okresie. Niektóre z tych zdjęć zostały zamieszczone w Księdze Dziesięciolecia Polski Niepodległej 1989/1999 Fundacji Małgorzaty Niezabitowskiej i Waldemara Kuczyńskiego. Ostatnio wystawiał między innymi w Galleri Kan-skje, Anna Roza-art, Stylo-design w Oslo i Galeri Neue w Berlinie, a także w Galerii Synteza Warszawie, w Lubinie, Poznaniu i Wrześni. Planowana jest wystawa w jeleniogórskim muzeum okręgowym. oddział W Szklarskiej Porębie i w Ambasadzie Polskiej w Norwegii. Michał Wasążnik posługuje się zarówno techniką analogową i cyfrową; utrwala poetyckie, nostalgiczne motywy, lub stosuje ostrą, nowoczesną formę. "Fotografia to praca ze światłem, niezależnie od tematu i zastosowania" – twierdzi artysta.
Michał Wasążnik
Wernisaż: 18.04.2009, godz. 19
Wystawa czynna: do 30.05.2009
Galeria 2b+R, ul. Bukowińska 22a (Przyorle), Warszawa
Mam tylko jedno skrzydło
14.04.2009, 13:26:24
17.04-21.05.2009
galeria Kałamarz (Tarnowskie Góry, ul. Górnicza 7)
Wernisaż wystawy: 17 kwietnia 2009 r., godzina 19.00
Potencjalnie każdy z nas ma skrzydła. Są one czymś, co daje nam poczucie spełnienia i wolności, co pozwala wzlecieć ponad światem oraz sobą samym. Nosimy w sobie tylko jedno skrzydło, szukając kogoś lub czegoś, co przyprawi nam drugie, umożliwiając ich nieskrępowane rozwinięcie. Pragnienie to staje się jednym z najbardziej podstawowych dążeń, utożsamianych z osiągnięciem szczęścia. Dopiero odnajdując "drugie skrzydło”, możemy odnaleźć prawdziwy sens swoich działań.
Mam tylko jedno skrzydło to cykl dziewięciu fotografii, na których w zbliżeniu oglądamy człowieka mierzącego się z uczuciem samotności i wewnętrznej pustki, wynikającej z utraty chroniących nas skrzydeł, po których widoczne są jedynie ślady na plecach… Fotografie te, to studium przedstawiające proces poszukiwania wewnętrznego dopełnienia. Obserwujemy jego kolejne etapy – od momentu zamknięcia, po próby odnajdywania wewnętrznej równowagi i konfrontacji z otaczającą rzeczywistością.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt starannego doboru materiałów w prezentowanej ekspozycji. Fotografie zostały przygotowane na płótnie i oprawione w ramy, przez co emanują ciepłem i miękkością obrazów, oddających jeszcze dokładniej ich intymny i emocjonalny charakter.
Zapraszamy do oglądania wystawy, która prezentowana będzie przez miesiąc w części galeryjnej Restauracji/Kawiarni Kałamarz w Tarnowskich Górach (ul. Górnicza 7).
W czerwcu planowana jest prezentacja wystawy w Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach.
Ksymena Zawada
Kurator wystawy
Agnieszka Astaszow – od kilku lat zajmuje się zawodowo fotografią – jest absolwentką Studium Fotograficznego przy Instytucie Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej, z wykształcenia również socjolog i dziennikarka. Współpracuje m.in. z BWA w Katowicach, z katowicką redakcją "Gazety Wyborczej”, Górnośląskim Centrum Kultury i Teatrem Korez. Zajmuje się również realizacją niezależnych projektów w tym m.in. w ramach Katowickiego Karnawału Komedii i Letniego Ogrodu Teatralnego. Do tej pory swoje prace prezentowała m.in. w Westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego – Motyle (honorowy patronat Wojewody Śląskiego), krakowskiej Galerii A1, Galerii "Piętro Wyżej” w Górnośląskim Centrum Kultury – przeLOTem, skoczowskiej galerii ARTadres – Mam tylko jedno skrzydło, Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie – Teatralia.
www.astaszow.com
Homo - Decor
14.04.2009, 11:28:01
Formalnym punktem wyjścia dla wystawy są rzeźby z piaskowca. To one są inspiracją dla fotografii, a ta z kolei daje pretekst do realizacji wklęsłodruków i animacji.
"Mój Homo – Decor, powołany do życia dla potrzeb mojej wewnętrznej dialektyki jest archetypem wszystkiego co w człowieku piękne i banalne jednocześnie" – mówi o projekcie jego autorka. – "Jest połączeniem prawdy i kiczu. Jest kimś kogo nawet nie mogę polubić, bo zbyt nachalnie przypomina mi o tym, jak bardzo jestem do niego podobna".
Wernisaż: 17.04.2009, godz. 17
Wystawa czynna: do 15.05.2009
Galeria Biblioteka, ul. Sterlinga 26, Łódź
Światłocień
14.04.2009, 11:16:43
Na wystawie przygotowanej przez Instytut Współpracy Międzynarodowej w Stuttgarcie zobaczymy ponad 150 zdjęć z Niemiec i 25 fotografii zrobionych w Polsce. Wszystkie powstały w latach 1968-2008.
Barbara Klemm to jedna z najbardziej znaczących fotograficzek niemieckich. Jej prace dają świadectwo historycznego rozwoju oraz teraźniejszości w kraju, który przez dziesiątki lat był podzielony na dwie części. Wiele ze zdjęć Barbary Klemm stało się ikonami historii najnowszej i wywiera wpływ na pamięć kulturalną wielu pokoleń. Jest to dzieło fotograficzne, które w sposób rzadko spotykany w niemieckiej prasie łączy ze sobą dokumentację i artystyczną inspirację.
"Światłocień" – Barbara Klemm
Wernisaż: 16.04.2009, godz. 18
Wystawa czynna: do 24.05.2009
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa
Salaryman
10.04.2009, 12:44:41
W warszawskiej Galerii Obok ZPAF można oglądać wystawę Pawła Jaszczuka "Salaryman".
Paweł Jaszczuk, absolwent School of Visual Arts w Sydney, mieszka i pracuje na co dzień w Tokyo. Wystawa to zderzenie japońskiej tradycji z współczesną cywilizacją, korporacyjnego stylu życia z marzeniem o chwilowym zapomnieniu i chwilowej wolności. "Salaryman", to seria portretów osób, dla których kawałek publicznej przestrzeni – chodnik czy ulicę uznały za dogodne miejsce na krótszą bądź dłuższą drzemkę. Powodem wyczerpania nie jest, jak można by przypuszczać, przeciążenie pracą, ale nadużycie napojów alkoholowych. Tradycyjne japońskie sake czy schohu mieszają się w organizmie salarymana z dobrze schłodzonym piwem, podobnie jak rodzimy etos pracy przenika się w jego biurze ze zwyczajami importowanymi z zachodnich korporacji. Ten, kto sądzi, że Salaryman ma cokolwiek wspólnego z zapijaczonym kloszardem wygrzebującym resztki ze śmietnika jest w ogromnym błędzie. Salaryman, za dnia stateczny, szanowany obywatel, staje się nocą integralną częścią miejskiego krajobrazu, na którą niewielu przechodniów zwraca szczególną uwagę.
"Salaryman" – Paweł Jaszczuk
Wystawa czynna: do 30.04.2009
Galeria Obok ZPAF, pl. Zamkowy 8, Warszawa
Wystawa Anny Bodnar
10.04.2009, 12:40:03
W Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu od 24 kwietnia będzie można oglądać wystawę fotografii Anny Bodnar "Id”.
Popęd Id według Freuda poprzez likwidację napięcia dąży do zaspokojenia i przyjemności, przez co jest podstawowym źródłem energii oraz siłą napędową osobowości człowieka. W swoich fotografiach Anna Bodnar dokonuje destrukcji własnego ciała, prowadzi dialog zarówno z nim jak i ze swoją seksualnością, próbując tym samym odnaleźć swoje głęboko ukryte ja.
Anna Bodnar urodziła się w 1982 roku. Mieszka w Bielsku-Białej. Z wykształcenia jest filologiem i grafikiem komputerowym. Artystka ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe .
"Id” – Anna Bodnar
Wernisaż: 24.04.2009, godz.19
Wystawa czynna: do 27.05.2009.
Centrum Kultury Zamek, Pl. Świętojański 1, Wrocław
Cztery w tonacji
9.04.2009, 12:05:21
Sformułowany przez artystę system Czterech Znaków Płaszczyzny i Czterech Obszarów Przestrzeni pozwala na znalezienie elementów z jakich zbudowana jest przestrzeń i sztuka. Obiekty sztuki potwierdzają związek miedzy punktami odniesienia w przestrzeni natury, a punktami odniesienia w przestrzeni analitycznej wyobraźni. Na tej wystawie znajdą się obrazy z otwartym obszarem, z horyzontalnymi i pionowymi liniami poza obrazem, lub zmieniające się w ruchu wymiary i powierzchnie.
Jerzy Grochocki - absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Warszawskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1967 założył artystyczną grupę malarską noszącą nazwę Grupa 7. W roku 1970 w wyniku rozważań na temat koloru, przestrzeni i płaszczyzny obrazu, wyodrębnił cztery podstawowe pojęcia kształtu: płaszczyznę, kwadrat, linie i punkt oraz cztery pojęcia barwy: czarnej, złotej, srebrnej i białej.
Wernisaż: 15.04.2009, godz. 19
Wystawa czynna: do 6.05.2009
Milano Galeria Sztuki, Rondo Waszyngtona 2a, Warszawa
Świat na piasku
9.04.2009, 11:56:57
Autorka po raz kolejny w nietypowy sposób pokazuje twory natury. Po zdjęciach maleńkich przekrojów drzew, i "Świecie na wodzie", przyszedł czas na "Świat na piasku", gdzie wyzwaniem dla artystki staje się ziemia.
Jak mówi Elżbieta Dzikowska, w trakcie pracy najważniejsza jest dla niej emocja. Zdjęcia dobre są wtedy, kiedy ona je przeżywa. Autorka w swej fotografii nie ilustruje przyrody, raczej przedstawia jej estetykę wraz z bagażem wrażliwości plastycznej i wiedzą historyka sztuki.
"Świat na piasku" to najnowsza seria Dzikowskiej, świadectwo kontaktu przede wszystkim ze światłem w rozmaitych miejscach świata - w Polsce, Dubaju, Izraelu.
Wernisaż: 14.04.2009, godz. 18
Wystawa czynna: do 5.05.2009
Galeria Sztuki Współczesnej, ul. T. Kościuszki 3, Przemyśl
Piotr Morawski nie żyje
8.04.2009, 14:46:04
- Wypadek miał miejsce podczas wyjścia aklimatyzacyjnego (przygotowującego organizm do przebywania do wysokości) na wysokości ok. 5500 metrów - powiedział portalowi Gazeta.pl Marcin Józefowicz z zakopiańskiego TOPR-u.
Zdjęcia Piotra można obejrzeć na stronie http://plfoto.com/2323/autor.html.
My celebrities
8.04.2009, 14:14:54
Na wystawie zostaną zaprezentowane zdjęcia z cyklu "My Celebrities", ukazujące bohaterów wyobraźni autorki w zaskakujących kompozycjach.
Miriam Petráñová urodziła się w 1974 roku w Žilinie na Słowacji. W latach 1993-1999 studiowała na VŠMU w Bratysławie, które to studia ukończyła tytułem magistra z dziedziny reżyserii filmów dokumentalnych. W latach 1998-1999 była gościnną studentką animacji na FAMU w Pradze. W latach 2003 – 2005 studiowała na VŠVU/AFAD w Bratysławie, gdzie w 2006 roku doktoryzowała się z dziedziny fotografii. W 1999 roku zdobyła nagrodę Najlepszego Portfolio podczas Miesiąca Fotografii w Bratysławie za Dom jest Światem. Oprócz fotografii zajmuje się także video-artem, ilustrowaniem książek i projektowaniem okładek CD, tworzeniem filmów dokumentalnych (m.in. Spotykając Annie Girardom w 1999 roku, Opowieść o jednym pianiście w 2005 roku), reżyserowaniem videoclipów (np. dla Jany Kirschner, Different Colours).
"My celebrities" - Miriam Petráñová
Wernisaż: 8.04.2009, godz. 17
Wystawa czynna: do 24.05.2009
Górnośląskie Centrum Kultury, pl. Sejmu Śląskiego, Katowice
Warszawa z wysoka
7.04.2009, 14:44:26
Na tej plenerowej ekspozycji zaprezentowane zostaną wybrane zdjęcia lotnicze Warszawy wykonane przez Luftwaffe w latach 1940-45. W 2007 roku całkowicie zapomniany zbiór odkrył Zygmunt Walkowski, varsavianista specjalizujący się w interpretowaniu zdjęć stolicy z czasów II wojny światowej. Fotografie lotnicze szczegółowo dokumentują lata okupacji i czas walk powstańczych w Warszawie.
Ekspozycję można oglądać od 7 kwietnia do 24 maja na skwerze u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.
Sommer Album
7.04.2009, 14:24:37
Do Teatru Kana powraca projekt "Obraz utrwalony" prowadzony przez Filipa Bylaka i Pawła Kulę. Projekt prezentuje twórców zainteresowanych pogranicznymi obszarami współczesnej fotografii, artystów wędrujących raczej ścieżkami niż drogami, zdradzających zindywidualizowane podejście do fotograficznego medium. Jego tegoroczną odsłonę zainauguruje wystawa zdjęć Marka Noniewicza pt. "Sommer Album", o którym autor mówi: świadomość złożoności zjawisk przyrody podsunęła mi pomysł, by spróbować odwzorować je przez procesy fotograficzne. Artysta poprowadzi także warsztaty, na których przybliży proste techniki przenoszenia obrazów fotograficznych na wybrane powierzchnie przedmiotów (monotypia fotograficzna) oraz elementy swobodnych technik graficznych wykorzystujących właściwości wrażliwych na światło materiałów (luminogramy i barwne chemigrafie).
"Sommer Album" – Marek Noniewicz
Wernisaż: 17.04.2009, godz. 20
Piwnica Kany, Plac. Piotra i Pawła 4/5, Szczecin
Aaron Turner i Josh Graham we Wrocławiu
7.04.2009, 13:14:36
Miejsce: ODA Firlej, ul. Grabiszyńska 56, Wrocław
Dwóch wybitnych muzyków: Aaron Turner, który podczas Asymmetry Festival wystąpi z projektami: Mamiffer i House of Low Culture oraz Josh Graham, który zagra w składzie A Storm of light, zajmują się również, z dużym powodzeniem, projektowaniem graficznym. Prace Turnera w limitowanej wersji będzie można nabyć w trakcie imprezy. Na Asymmetry Festiwal we Wrocławiu po raz pierwszy w Europie wystąpią długo wyczekiwane zespoły reprezentujące nowoczesne formy rocka, metalu i elektroniki: Minsk i House Of Low Culture. Razem 27 projektów z 11 krajów. Żadnego z nich nie da się wrzucić do jednej szuflady, ale łączy ich wysoki poziom artystyczny, niebanalność i twórcze, muzyczne poszukiwania.
Szczegółowy program festiwalu na
www.asymmetryfestival.pl
www.firlej.wroc.pl
Aaron Turner - muzyk, piosenkarz, grafik i założyciel wytwórni muzycznej Hydra Head Records. Ukończył School of the Museum of Fine Arts w Bostonie. Znany jest jako gitarzysta i wokalista post – metalowego amerykańskiego zespołu Isis. Oprócz muzyki artysta zajmuje się również grafiką artystyczną. Prace Tunera zmierzają w kierunku abstrakcji i surrealizmu, ukazując dziwne, na poły fantastyczne krajobrazy oraz różnorodne struktury. Artysta projektuje okładki płyt, plakaty oraz t-shirty dla zespołów skupionych wokół Hyde Head Records (m.in. Isis, Pelican, Boris). Strona artysty: http://aaronbturner.blogspot.com/
Josh Graham - wokalista, gitarzysta, znany ze współpracy z Red Sparowes, Battle of Mice i.t.p. Jest on również uznanym reżyserem teledysków. Artysta dba o oprawę wizualną koncertów zespołu Neurosis, dla którego nakręcił niesamowite dvd: ” The sun that never sets”. Zajmuje się grafiką komputerową, projektuje okładki płyt. Strona artysty: http://www.suspendedinlight.com/
Oto jest ciało moje
6.04.2009, 12:58:17
Zdjęcia prezentowane na wystawie tematycznie nawiązują do czasu – w okolicach Wielkanocy każdy z nas zadaje sobie bowiem pytanie, czym jest śmierć? Fotografie Wojciecha Hildebrandta przedstawiają najważniejszą ikonę chrześcijaństwa - Jezusa na krzyżu. U Hildebrandta można zobaczyć zwielokrotnioną postać, wydobytą z cmentarnych śmietników lub z wysokości ołtarza, połamaną, czasem rozsypującą się, a kiedy indziej lśniącą złotem.
Wystawa jest owocem kilku lat fotograficznych poszukiwań autora, które zaprowadziły go m. in. do maleńkiego Lubomierza na Dolnym Śląsku, Sandomierza czy francuskiego miasteczka Loches w dolinie Loary.
"Oto jest ciało moje" – Wojciech Hildebrandt
Wystawa czynna: do 30.04.2009
MOOSEUM Wielkopolskiej Szkoły Architektury i Sztuki, plac Bernardyński 1/1, Poznań
Potknięcia czasu
3.04.2009, 15:10:55
Pierwsza seria prac artystek, "Miasto-projekt" pokazuje topniejące miasta, modernistyczną architekturę z rozpływającego się cukru. Wykreowane miasta, choć mają roszczenia do trwałości, ze swojej definicji od początku skazane są na destrukcję i rozkład. Ich makiety niemal na oczach widzów zmieniają się w makiety ruin, porzucone pozostałości nigdy niezrealizowanych projektów.
Alicja Karska i Aleksandra Went fotografują obiekty i przestrzenie byle jakie, przestarzałe, podupadłe, wycofane z obiegu i pozornie pozbawione znaczenia. Zdjęcia objęte tytułem "Z cyklu” wyglądają jak reprodukcje z książki, która nigdy nie istniała. Pierwsze fotografie przedstawiają stary, zniszczony budynek osłonięty metalową siatką. W kolejnych ujęciach i zbliżeniach uwaga autorek skupia się już na samej siatce, wypełniającej cały kadr i przejmującej wizualną narrację na kartkach/zdjęciach nienapisanej historii.
Alicja Karska i Aleksandra Went tworzą filmy, fotografie, instalacje. Pracują razem od czasu studiów w gdańskiej ASP. Ich wspólne wystawy prezentowano w CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa (2003); Galeria Le Guern, Warszawa (2004); Projekt_1, Gdańsk (2005); BGSW, Słupsk(2005); Galeria Miejska Arsenał, Poznań (2006). Artystki uczestniczyły w szeregu wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą.
"Potknięcia czasu” - Alicja Karska i Aleksandra Went
Wystawa czynna: do 7.06.2009
Fundacja Profile, ul. Hoża 41/22, Warszawa
Prace Tomasza Fularskiego
3.04.2009, 14:57:48
Zaprezentowane zostaną prace z powstałych w 2007 i 2008 roku cykli: "Za Betonową Kurtyną" oraz "Oczekiwanie".
Tomasz Adam Fularski (ur. 1957 w Łodzi). Fotografia towarzyszy mu od kilkudziesięciu lat. Przez większość życia głównie dokumentował swoje podróże i afrykańskie wyprawy. Od 2007 roku studiuje fotografię na wydziale Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi.
Prezentowany w Łodzi cykl "Za Betonową Kurtyną" składa się z fotografii otwierającej "In concrete we trust" oraz fotografii przedstawiających alegorie lęków i kompleksów pozbawionego kontaktu z przyrodą współczesnego człowieka. Jak każde obce środowisko, przyroda staje się coraz częściej miejscem mistycznym i tajemniczym. Przyrody dotyczy także drugi z pokazywanych cykli, "Oczekiwanie", pokazujący nierozerwalny związek człowieka z przyrodą.
"Za Betonową Kurtyną" i "Oczekiwanie" - Tomasz Adam Fularski
Wystawa czynna: do 20.04.2009
Galeria Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, ul. Piotrkowska 102, Łódź
Pokaz multimedialny
3.04.2009, 14:46:06
Aleksander Prugar urodził się w 1984 roku w Gliwicach. Dziennikarz multimedialny, łączący fotografię i nagrania dźwiękowe przy realizowaniu reportaży. Pracuje w "Gazecie Wyborczej". Obecnie kończy studia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Laureat konkursów fotograficznych m.in. Grand Press Photo, BZ WBK PressPhoto, Konkurs Fotografii Prasowej, Śląska Fotografia Prasowa. Absolwent warsztatów Eddie Adams Workshop 2008. Stypendysta Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Udział w przekrojowej wystawie "Aktualizacja" podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie.
W swojej pracy kieruje się zdaniem: "Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy. Drugiego wczoraj ani dziś nie będzie. Zostanie dla przyszłości na zdjęciach - o ile się je zrobi". Poza fotografią pisze wiersze, zajmuje się grafiką.
Spotkanie z artystą
3.04.2009, godz. 18
Pokaz multimedialny 3.04- 5.05.2009
Galeria Fotografii B&B, ul. 1 Maja 12, Bielsko-Biała
Przejście
3.04.2009, 14:42:45
Pierwszy to cykl fotografii "Osssuaria" - wykonanych na szkle, zmuszających do zastanowienia się czym – w obecnej cywilizacji konsumpcji i pogoni za dobrami życia doczesnego, w którym śmierć jest tematem tabu – jest cmentarz. Miejscem wiecznego pochówku szczątków zmarłych, świadectwem kultury i historii, odzwierciedleniem kondycji umysłu i świadomości duchowej społeczeństwa czy przystankiem w dalszej drodze?
Drugi cykl stanowią czarno-białe fotograficzne autoportrety wykonane na szkle zatytułowane "Przejście", na których autorka dokonuje manualnych przekształceń.
Karolina Aszyk urodziła się w 1972 roku w Gdyni. Artystka jest absolwentką Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – 1998 rok. W 2005 roku, uzyskała doktorat z zakresu sztuk plastycznych w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Organizuje wystawy indywidualne oraz uczestniczy w wystawach zbiorowych. Karolina Aszyk jest pedagogiem malarstwa, rysunku i fotografii w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni-Orłowie.
"Przejście" - Karolina Aszyk
Wernisaż: 3.04.2009, godz. 18
Wystawa czynna: do 25.04.2009
Galeria FF, ul. Traugutta 18, Łódź
Warszawa 1916 według Willy\'ego Römera
1.04.2009, 12:24:20
Gościem spotkania będzie Tadeusz Świątek, historyk, który opowie o codzienności mieszkańców Warszawy w czasie I wojny światowej. Spotkanie poprowadzi Tomasz Markiewicz, varsavianista i współautor wystawy.
Spotkanie będzie ostatnią okazją, by obejrzeć ekspozycję. Na wystawie prezentowane są zdjęcia znanego niemieckiego fotoreportera, Willy\'ego Römera, który w czasie I wojny światowej wykonał blisko 60 zdjęć Warszawy. Utrwalone na szklanych negatywach fotografie tworzą niezwykle cenny zapis historii miasta, które w tym czasie odzyskuje pozycję stolicy. Ze zdjęć wyłania się jej wielowymiarowy obraz: widzimy zarówno znane, historyczne budynki, które stały się siedzibą nowych władz miasta, jak i biedę żydowskich dzielnic i codzienność w okupowanej przez Niemców stolicy. Ekspozycję uzupełniają cytaty z ówczesnej prasy, fragmenty wspomnień świadków, dokumenty oraz komentarze varsavianistów.
Zdjęć na wystawę użyczyło ABZ Berlin.
Miasto na szklanych negatywach. Warszawa 1916 w fotografiach Willy\'ego Römera
5.04.2009, godz. 12
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa