Aktualności
ZPAF w czasie Nocy Muzeów
14.05.2009, 12:06:03
Po raz pierwszy w historii Okręg Warszawski ZPAF bierze udział w Nocy Muzeów. 16 maja zapraszamy do obejrzenia wystaw w obydwu galeriach ZPAF, prezentacji multimedialnych i spotkań ze znanymi fotografami a także absolwentami i słuchaczami Studium Fotografii ZPAF.
W programie Nocy oglądanie wystaw: „Akt w czeskiej fotografii 1960-2000”, wystawa zbiorowa przygotowana przez Vladimira Birgusa, prezentująca między innymi fotografie Jana Saudka, Ivana Pinkavy i Tono Stano („Stara Galeria” ZPAF) oraz „Autoportret abstrakcyjny” autorstwa Darka Cichockiego (Galeria Obok ZPAF). W ramach wydarzeń zaplanowano prezentacje i spotkania z fotografami. Autorskie projekty fotograficzne zaprezentują i na pytania odpowiedzą:
godz. 19 - Tomek Sikora
godz. 20 - Magda Hueckel
godz. 21 - Mikołaj Grynberg
godz. 22 - Jacek Jędrzejczak
godz. 23 - Katarzyna Majak
godz. 24 - Leszek Szurkowski
Dodatkowo czeka nas fotoAKTywacja – multimedialna prezentacja nagich fotografii absolwentów i słuchaczy Studium Fotografii oraz innych kursów OW ZPAF.
Czuła ostrość
13.05.2009, 14:08:27
Fotograficzna część wystawy jest wynikiem analitycznego spojrzenia twórców, zbiorem różnorodnych, niezależnych komentarzy otaczającej rzeczywistości, zrealizowanych w konwencji klasycznego reportażu, fotografii portretowej oraz kreacyjnej. Część video odnosi się przede wszystkim do analizy struktury samego medium, nawiązuje do tradycji filmu eksperymentalnego, jest próbą nowatorskiego dialogu fotografii z filmem, choć nie brak w niej również autorskich, bardziej intymnych wypowiedzi.
Wernisaż: 15.05.2009, godz. 18
Wystawa czynna: do 14.06.2009
Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1, Katowice
Black White + Gray
13.05.2009, 14:06:14
Robert Mapplethorpe znany jest jako autor homoerotycznych i utrzymanych w stylistyce SM fotografii, które wywołały skandal w politycznym establishmencie Ameryki lat 80. Do dziś istnieją spory, czy fotografie te powstałyby bez wsparcia i zachęty ze strony Sama Wagstaffa, kolekcjonera i kuratora, jednocześnie kochanka i mentora Mapplethorpe’a.
Film Jamesa Crumpa podkreśla to, że podczas gdy Mapplethorpe cieszy się sławą jednego z najważniejszych artystów gejowskich, który zrewolucjonizował fotografię, rola Sama Wagstaffa, kolekcjonera fotografii, którego działalność przemieniła status samego medium, pozostaje kompletnie nieznana. Film stara się wypełnić ów brak równowagi, pozostając zarazem fascynującym ćwiczeniem w konstruowaniu mitografii artystycznej. Wprowadzenie będzie więc dotyczyło nie tylko samego Wagstaffa, ale też mechanizmów budowania artystycznej biografii, oraz kwestii, które najbardziej nurtowały samego Wagstaffa: kolekcji jako nieustannego poszukiwania i w końcu autoportretu samego kolekcjonera.
13.05.2009, godz. 18
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2,Warszawa
Poezja z fotografią w tle
12.05.2009, 14:01:44
Autorzy wierszy to m.in. Ewa Lipska, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, Adam Zagajewski, Anna Kamieńska, Anna Świrszczyńska, ks. Jan Twardowski, Jerzy Harasymowicz, Julia Hartwig Hartwig, Jerzy Napiórkowski, Krystyna Chołoniewska Interpretacja wierszy Bożena Adamek i Jakub Kosiniak. Oprawę muzyczną zapewnia Trio Muzyczne "La Volta", a w programie utwory m.in. B. Marini - Sonata sopra la Monica, D. Castello - Sonata quarta a due soprano 2, J. A. Corelli - Ciaccona, F. Haendel Sonata D - dur, Falconieri – Passacalle.
Rezerwacja zaproszeń: teatr.stygmator@gazeta.pl oraz Muzeum Historii Fotografii i Radio Kraków
15.05.2009, godz. 20
Studio "S" Radia Kraków, Al. Słowackiego 22, Kraków
Private Space
12.05.2009, 12:29:54
Prywatna przestrzeń to świat ludzi uwikłanych w sztukę: artystów, krytyków i kuratorów. To także próba zatrzymania czasu, z jednej strony więc działanie racjonalne, z drugiej wszechogarniający chaos wyłaniający się ze zdjęć.
Andrzej Lachowicz urodził się w Wilnie w 1939 roku. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, fotografią, filmem, wideo oraz teorią sztuki. W 1965 roku ukończył Państwową Wyższą Szkolę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, trzy lata później wstąpił do Związku Polskich Artystów Fotografików. Był współzałożycielem i komisarzem grupy i galerii PERMAFO. Wspólnie z Natalią LL - swoją życiową partnerką - i Zbigniewem Dłubakiem tworzył tam podstawy polskiego fotomedializmu. Jest autorem tekstu teoretycznego Poziomy energetyczne sztuki (1978). W ciągu czterdziestu lat pracy twórczej miał kilkadziesiąt znaczących wystaw indywidualnych, a ponadto uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.
"Private Space" – Andrzej Lachowicz
Wystawa czynna: do 2.06.2009
Galeria Piekary, ul. Piekary 5, Poznań
Wystawa do zobaczenia
11.05.2009, 13:22:46
"Wystawa do zobaczenia” jest subiektywnym wyborem fotografii Anny Jaklewicz z jej pobytu w Chinach i Wietnamie. Większość z dziesięciu prezentowanych zdjęć to portrety, fotograficzne wspomnienie spotkań autorki z mieszkańcami obu krajów.
- Nie musimy posługiwać się tym samym językiem, ani rozmawiać o sensie istnienia, czasem nie pamiętam albo nigdy nie poznaję ich imion. Liczy się tylko ta krótka chwila, w której jest nam dane cieszyć się wzajemnie swoją obecnością. Do zobaczenia – mówię na pożegnanie próbując wierzyć że to nie kłamstwo – mówi autorka wystawy.
Wystawę oglądać można w siedzibie Gazety Wyborczej (Czerska 8/10) do 11 do 25 maja.
Anna Jaklewicz
Urodzona w Częstochowie, ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizując się w archeologii Egiptu i Sudanu. Absolwentka Warszawskiego Studium Sztuk Plastycznych i Technik Wizualnych. Podróżowała po Sudanie, Wietnamie, Tybecie. Przez rok pracowała w Egipcie i niespełna dwa lata w Chinach. Swoje teksty o podróżach publikowała m.in. na łamach Dodatku Turystycznego Gazety Wyborczej. Jest również autorką dwu podróżniczych blogów:
www.TybetAnka.bloog.pl
www.afropolka.blog.onet.pl
Himmelfahrt - Wniebowzięci
11.05.2009, 11:19:50
Małgorzata Ząbkowska i Jacek Bassa prezentują wspólną wersję świata sfotografowanego, opisanego i poznanego poprzez kategorie przeciwstawności. Pion i poziom, pierwiastek żeński i męski, kolor i jego brak, na zdjęciach ulegają rozszerzeniu - ludzie i ich brak, niepowtarzalny moment i formalna kompozycja.
Małgorzata Ząbkowska ukończyła w 2002 roku studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej, Instytut Sztuk Audiowizualnych. Jednocześnie uczęszczała do WSRTiF w Poznaniu na kierunku: Realizacja Obrazu i Fotografia. W 2006 uzyskała dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi, na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej. W latach 2006-2008 otrzymała pomagisterskie stypendium artystyczne DAAD w Deutsche Film und Fernsehakademie Berlin.
Jacek Bassa jest poszukiwaczem, formalnym eksperymentatorem i fotograficznym samoukiem. Zakochany w świecie fotografii od pierwszej Smieny. Aktualnie zajęty nurkowaniem głębinowym w technologii cyfrowej i spokojnym żeglowaniem po zakamarkach fotografii analogowej.
"Himmelfahrt – Wniebowzięci" - Małgorzata Ząbkowska. Jacek Bassa
Wystawa czynna: do 30.05.2009
Galeria Nova, Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18, Łódź
Przyszłość polskiej fotografii
11.05.2009, 11:16:11
W ciągu zaledwie kilku lat mamy do czynienia w Polsce z prawdziwym boomem na fotografię. Organizowane w całym kraju imprezy festiwalowe i biennale walczą o palmę pierwszeństwa oraz uwagę coraz bardziej wymagającej publiczności i krytyki. Aktualne ożywienie jest tym wyraźniejsze, że jeszcze przed niespełna dekadą w świecie fotografii właściwie prawie nic się nie działo. Dominował skostniały post-peerelowski system, gdzie właściwie wszystko było wiadome, kto, co, gdzie i jak wystawia i co inni o tym myślą. Jeśli ten swoisty układ scalony polskiej fotografii odszedł bezpowrotnie w przeszłość, to powstaje pytanie co go zastąpiło? Jaka jest dynamika i kierunek współczesnego życia fotograficznego w Polsce? Spotkanie w kontekście nowej fali fotograficznych imprez poprowadzi Adam Mazur – kurator, krytyk sztuki i fotografii, autor książki "Kocham fotografię", której promocja będzie częścią spotkania w Klubie Bunkra Sztuki.
15.05.2009, godz. 18
Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3, Kraków
III Dni Fotografii w Lublinie
8.05.2009, 17:56:51
Wystawa prac Edwarda Hartwiga. III Dni Fotografii zostaną uroczyście otwarte wernisażem wystawy fotografii Edwarda Hartwiga. Prezentowane fotografie to oryginalne odbitki wykonane przez artystę, przedstawiające Lublin w latach powojennych. Wszystkie prace pochodzą ze zbiorów Ośrodka "Brama Grodzka-Teatr NN". Wystawa ta będzie upamiętnieniem setnej rocznicy urodzin artysty.
Łukasz Trzciński to fotograf ceniony zarówno w Polsce jak i za granicą. Jest laureatem prestiżowych nagród polskich i zagranicznych tj Pictures of the Year International (2004, 2006), zdjęcie Roku w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej (1999, 2002) czy Fujifilm Euro Press Photo Awards. Współzałożyciel Kolektywu Fotografów Visavis.pl oraz Fundacji Imago Mundi promującej fotografie i jej autorów. Współorganizator festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. Jego dorobek fotograficzną tworzą przede wszystkim reportaże o tematyce społecznej. http://www.lukasztrzcinski.com
Adam Nurkiewicz - fotograf. Mieszka w Warszawie. Fotografuje sport na całym świecie dla mediów oraz korporacji. Wykonuje także fotoreportaże, fotografię biznesową oraz portretową. Z uwagą przygląda się otoczeniu w poszukiwaniu ciekawych historii, które może opowiedzieć za pomocą fotografii swoim czytelnikom. W 2001 roku stworzył Agencję Fotografii Sportowej MEDIASPORT, która jest obecnie jedną z najdynamiczniej rozwijających się agencji fotografii sportowej w Polsce.
Robert Grablewski – dziennikarz, fotografik. Od 2001 roku jest dziennikarzem muzycznym Akademickiego Radia Centrum, w którym prowadzi "ProgGram" - audycje poświęconą rockowi progresywnemu. Oprócz muzyki jego drugą pasją jest fotografowanie, a aparat fotograficzny stał się jego nieodłącznym towarzyszem wypraw koncertowych.
Lubelskie Towarzystwo Fotograficzne - zostało zawiązane na przełomie roku 1936 i 1937 przez grupę miłośników fotografii działających w środowisku lubelskim. Obecnie zrzesza ponad 40 członków, czynnie uczestniczących w wystawach i konkursach fotograficznych organizowanych przez LTF oraz przez inne stowarzyszenia z kraju i z zagranicy. LTF organizuje plenery fotograficzne, prowadzi prelekcje, pokazy multimedialne poświęcone fotografii. http://www.ltf.org.pl
Mikołaj Majda - fotoreporter i fotografik, absolwent Wydziału Ekonomicznego UMCS, związany z Kurierem Lubelskim, twórca Ivent Studia - pracowni kreacji wizerunku, fotografii portretowej, artystycznej i reklamowej.
Robert Sadowski (Rafał Czarny) – fotograf, zamieszkały w Krakowie.
O swoich pracach pisze: "na moich fotografiach koloru mało. Więcej zdjęć żuli i żebraków, niż kwiatów (tych w ogóle nie ma), pszczółek (też nie ma), czy motyli (ani jednego). Są za to ludzie, ludzie i ludzie. Piękni i brzydcy, głupi i mądrzy, dobrzy i źli. brzydkich jest zdecydowanie więcej. Bo w większości ludzie są brzydcy (sam zresztą jestem brzydki). Złych też pewnie jest więcej, ale to trudniej dostrzec przypatrując się fotografiom. A głupich? Hmmm.... Nie sieją (...)".
Adam Pańczuk –absolwent Akademii Ekonomicznej i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Przewędrował Azję od Bliskiego Wschodu po Syjam. W Pakistanie dotarł do nielegalnych fabryk broni. W Bangkoku poznał większość miejscowych domów publicznych – w ramach pracy nad materiałem o tajskich prostytutkach. Na swoim koncie ma liczne nagrody w konkursach fotograficznych m.in.. Photographer of the Lear, Grand Press Photo, National Geographic, Newsreportaż oraz na FotoFestiwalu w Łodzi.
Forum Rozwoju Lublina - idea Stowarzyszenia powstała na międzynarodowym forum architektoniczno - urbanistycznym http://www.skyscrapercity.com wśród forumowiczów związanych z Lublinem. Po żywych dyskusjach w przestrzeni internetowej narodziła się chęć dyskusji i spotkań w przestrzeni realnej. Obecnie FRL posiada charakter otwartego portalu. Jego celem jest działanie na rzecz rozwoju Lublina i jego aglomeracji, w szczególności wspieranie, opiniowanie, inspirowanie działań władz publicznych i podmiotów prywatnych w zakresie polityki przestrzennej, ochrony zabytków i dziedzictwa architektonicznego, polityki komunikacyjnej, działań prorozwojowych i promocyjnych, rewitalizacji przestrzeni, ochrony środowiska i terenów zielonych, infrastruktury miejskiej, estetyki architektury i jej jakości, sportu i rekreacji. http://www.frl.org.pl
Grupa Fotografów Lubelskich - koło fotograficzne UMCS to forma promowania sztuki fotografii wśród studentów i mieszkańców Lubelszczyzny. Skupiamy się głównie na fotografii artystycznej, ale i reportaż nie jest nam obcy. Istniejemy również po to, by zapewnić większe pole do promocji swojej twórczości. W kręgu naszych zainteresowań jest nie tylko najpopularniejsza teraz fotografia cyfrową, ale również ta tradycyjna, oparta na materiale srebrowym. Oferujemy możliwość zaistnienia młodym twórcom. Od trzech lat organizujemy Dni Fotografii.
AF Terra powstała na KUL w 1988 z inicjatywy Niezależnego Zrzeszenia Studentów KUL. Początkowa jej działalność skupiała się wokół fotografii reporterskiej, która dokumentowała gorący okres przełomu lat ‘80-tych i ‘90-tych. Obecnie zrzesza studentów próbujących swych sił na polu fotografii czarno-białej, kolorowej, cyfrowej zarówno dokumentalnej jak i artystycznej.
Więcej informacji na stronie http://www.fotografia.umcs.lublin.pl/
Dziś rozpoczyna się Miesiąc Fotografii w Krakowie
8.05.2009, 12:41:14
Oficjalnym otwarciem festiwalu będzie wystawa prezentująca jednocześnie Gościa Specjalnego imprezy, czyli Czechy – retrospektywa Viktora Kolář ( o godz. 18, Galeria Starmach, ul. Węgierska 5). Z kolei o godz. 20 zapraszamy do Bunkra Sztuki przy pl. Szczepańskim na otwarcie wystaw "Witkacy. Psychoholizm" oraz "Krzysztof Wodiczko – Autoportret 2". Ci, którym mało będzie wrażeń, od godz. 22 będą mogli się bawić na photomonth party w Klubie Pauza, ul. Floriańska 18 ( podziemia).
Miesiąc Fotografii to nie tylko wystawy, dlatego sobota rozpocznie się od wydarzeń… sportowych. O godz. 11 na boisku piłkarskim AWF, ul. Śniadeckich 12 rozegrany zostanie mecz Polska – Czechy, w którym udział wezmą artyści i kuratorzy. O 13 w przestrzeni fabrycznej, czyli Fabryce Erdal, ul. Żółkiewskiego 17 otwarta zostanie wystawa "Archiwum Centralne", o godz. 16 niezwykłe zdjęcia Arnolda Odermatta "Karambolage" zobaczymy w Galerii Camelot, ul. św. Tomasza 17, o 17 swoje prace w Dominik Art Projects, ul. Mikołajska 5/2 zaprezentuje Miroslav Tichý, a o 18.30 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie otwarta zostanie prezentacja "Weegee. Z kolekcji Hendrika Berinsona". Zakończenie wieczoru to oczywiście impreza, tym razem w Miejsce Bar, ul. Estery 1 na Kazimierzu. Z najważniejszych wydarzeń niedzielnych należy wymienić o godz. 17:30 Masao Yamamoto "KAWA = flow” w Galerii ZPAF i S-ka, ul. św. Tomasza 24 oraz o godz. 20 Ireneusz Zjeżdżałka "Sedymentacje", Galeria Pauza, ul. Floriańska 18/5.
Bauhaus XX-XXI. Dziedzictwo wciąż żywe
8.05.2009, 12:20:16
Estetyka Bauhasu, wypracowana w najsłynniejszej szkole projektowania i stworzona przez najwybitniejszych architektów i dizajnerów XX wieku, mimo upływu niemal stulecia pozostaje niewyczerpanym źródłem inspiracji. Dwanaście najważniejszych przykładów architektury Bauhausu, sfotografowanych przez Gordona Watkinsona, zbudowanych przed 1933 rokiem zestawiono ze współczesnymi realizacjami kontynuującymi zasady bauhausowskiego stylu w architekturze i dizajnie. Wystawę wzbogacają meble i przedmioty użytkowe zaprojektowane przez artystów Bauhausu i do dzisiaj produkowane przez firmy takie jak Knoll, Tecnolumen i Thonet.
Wystawa jest opowieścią, wizją artysty o narodzinach, sukcesie i trwaniu Bauhausu jako fenomenu awangardy XX i XXI wieku – mówił podczas otwarcia wystawy dyrektor centrum, prof. Jacek Purchla. – Chcemy tą wystawą uwrażliwić publiczność na to, że może istnieć synteza dziedzictwa i nowoczesności.
- Z twórczością Bauhausu zetknąłem się po raz pierwszy w 1997 roku – tak o swoich pracach opowiadał Gordon Watkinson. - Nie wiedziałem wtedy o niej wiele, znałem tylko ogólne zarysy. Ale kiedy odwiedzałem obiekty Bauhausu zrozumiałem, że jego dziedzictwo to coś więcej niż tylko biała bryła o charakterystycznym kształcie. Postanowiłem wtedy wykorzystać dzieła Bauhausu do pokazania ludziom, że "dziedzictwo" nie oznacza tylko oglądania starych rzeczy, ale że wpływa na rzeczywistość.
9.05. 2009, godz. 12
Zwiedzanie wystawy z Gordonem Watkinsonem, autorem fotografii prezentowanych na wystawie. Oprowadzanie w języku angielskim (tłumaczenie konsekutywne), w cenie biletu.
10.05.2009, godz.10 - 18
Dzień otwarty w Galerii MCK,
godzina 10- 18
Oprowadzania po wystawie, warsztaty plastyczne dla dzieci, konkursy z nagrodami. Wstęp wolny
Wystawa czynna: do 5.07.2009
Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25, Kraków
Fotograficzna Bitwa o Politechnikę
7.05.2009, 11:10:47
Wszystkich pasjonatów zapraszamy do wzięcia udziału w bitwach on-line, w których zwycięskie prace będą wystawione w jednym z najbardziej prestiżowych i zaszczytnych miejsc w Warszawie i Polsce - Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej.
Gmach Główny znany jest doskonale studentom, ale z racji swojej niepowtarzalności i niesamowitego uroku jest miejscem w którym odbywały się ważne imprezy kulturalne, artystyczne i biznesowe. Wystawa odbędzie się w dniach 1-3 czerwca 2009 roku.
Bitwa rozpoczęła się 6 maja 2009 i potrwa do 25 maja 2009, z tym, że prace mogą być zgłaszane najpóźniej do 23 maja.
Biorąc udział w głosowaniu, również Wy będziecie mieli wpływ na to które prace wygrają.
Mamy dla Was 5 tematów:
01. Najlepszy portret.
02. Najlepsze zdjęcie: Czerń i biel.
03. Najlepsze zdjęcie: Technologia.
04. Najlepsze zdjęcie: Grzebień.
05. Kwadratowy kadr.
Strona bitew: http://ebitwa.pl/bitwa-o-politechnike/
Eliska Bartek i Mariusz Gajewski
7.05.2009, 11:09:52
Prezentowana wystawa Eliski Bartek skomponowana została z dwóch cykli. Pierwszy - to swoista impresja z podróży do Abu Dhabi, w którym przez długie naświetlanie i aparat w ruchu, Bartek pokazuje płynny charakter Megamiasta (Megacity) podczas przylotu i odlotu z lokalnego lotniska. Drugi, to zdjęcia wykonane bez użycia kamery - niezwykle liryczne i poetyckie, fotogramowe powidoki sylwetki zestawianej z cieniami przypadkowych atrybutów codzienności.
Ponieważ w realnej rzeczywistości nie znajduję obrazów, w których mogłabym wyrazić moje uczucia. A uczucia nie dają się sfotografować – tak o swojej twórczości mówi Eliska Bartek. - Fotogramy są dla mnie jak opowiadania Marcela Prousta, jak zagubiony czas. Wyłania się z nich zamglona tajemnica, której nie można uchwycić, której nie można konkretnie dostrzec. To tak jakby kształtować światłem i cieniem, jakby zanurzać fotogramy w głębinach tajemnicy. Do ich tworzenia potrzebna jest intuicja, uczucie, wprawa i fantazja. Krajobrazy ducha. Moje fotogramy przypominają raczej zagadkowe krajobrazy Alfreda Kubina, niż prace Mana Raya. Po prostu tajemnica –maluję światłem.
Mariusz Gajewski od kilku lat zajmuje się analizą efektów uzyskiwanych na drodze negatywowego zapisu. - Negatyw, dając efekt odwrócenia tonalnego obrazu zakłamuje jego oczywistość i czytelność – twierdzi autor. - Staje się nową jakością wizualną bliską abstrakcji, niejednokrotnie inspirująco działając na wyobraźnię, budzi różne skojarzenia. Kojarzy się np. z obrazem prześwietlonego bagażu na lotnisku, czy zdjęciem USG płodu dziecka....
Za temat swoich prac Mariusz Gajewski obiera pospolite przedmioty z najbliższego otoczenia obiekty neutralne takie jak np. kran, prysznic, pudełko. Wykonuje zdjęcia cyfrowym aparatem w komputerze odwracając ślady zanotowanego na światłoczułym materiale światła.
Eliska Bartek i Mariusz Gajewski
Wernisaż: 7.05.2009, godz. 19
Fabryka Koronek - Galeria Sztuki Współczesnej, ul. Burakowska 5/7, Warszawa
Ludzie, wydarzenia, przemiany
7.05.2009, 11:02:31
Fotografowie "Gazety Wyborczej” codziennie przez 20 lat przyglądali się Polsce, Europie i światu. Pokazywali współczesność na milionach klatek. Jak je uporządkować, jak z tego bogactwa ułożyć opowieść o wolności? Efekt ich starań zobaczymy w warszawskiej Zachęcie, gdzie od 12 maja będzie można oglądać wystawę "Ludzie, wydarzenia, przemiany. 20 lat fotografii Gazety Wyborczej”.
"Ludzie, wydarzenia, przemiany. 20 lat fotografii Gazety Wyborczej"
Wernisaż: 11.05.2009, godz. 18
Wystawa czynna: do 12.07.2009
Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, pl. Małachowskiego 3, Warszawa
Genetyczne konteksty
6.05.2009, 11:14:50
Wystawa porusza trzy tematy związane z funkcjonowaniem wartości socjologicznych w sztuce. Pierwszym tematem jest fotograficzna wizualizacja dziecięcej autokreacji przed obiektywem aparatu fotograficznego. Bohaterem zdjęć jest siedmioletni Witek, a powstałe w ten sposób fotografie są opowieścią o dziecku poznającym nową, przyjazną mu rzeczywistość. Z zestawem pochodzącym z lat 70. zestawione zostaną nowe prace, gdzie przed obiektywem staje Marta, córka Witka. Ośmioletnia dziewczynka staje przed zadaniem zmierzenia się z rekwizytami obcymi i wrogimi jej wiekowi. Rekwizyty te sugerują zagrożenie zdrowia i życia dziewczynki i napiętnowanie jej rozwijającej się osobowości nieetycznymi cechami.
Drugi temat wystawy mówi o osobistych doświadczeniach i refleksjach związanych z podróżami w czasie i przestrzeni: odwiedzanymi przez nas różnymi miejscami oraz o systemach wartościowania w sztuce. Trzeci z kolei, "Fryzury" porusza problem wolności w sztuce i podejmowania niezależnych wyborów w życiu osobistym. To zbiór autoportretów autorki z potarganymi włosami), z podpisem Ja decyduję o swojej fryzurze a nie dyktatorzy mody. Temu protestowi przeciwstawiona jest inna postawa, wyrażona współczesnymi zdjęciami: niezależności, wyrażonej w swobodnej zabawie w filmowe animowanie własnych włosów.
"Genetyczne konteksty" – Anna Kutera
Wernisaż: 6.05.2009, godz. 17
Wystawa czynna: do 25.05.2009
Galeria Miejska, ul. Kiełbaśnicza 28, Wrocław
Wakacje w mieście
6.05.2009, 11:06:30
Bohaterami czarno-białych prac są dzieci mieszkające przy pl. św. Macieja we Wrocławiu. Latem ich domem, placem zabaw, boiskiem jest podwórko, na którym rozgrywają się ich pierwsze dramaty i rozczarowania, ale także chwile radości i wzlotów, na którym zawiązują się pierwsze przyjaźnie. Wielkoformatowe fotografie są dokumentem ich trudnego dorastania, jedyną pamiątką z wakacji w mieście.
Agnieszka Prusak-Cybulska – wrocławska artystka młodego pokolenia: malarka, rysowniczka, ilustratorka. Bez względu na to jakiego medium używa, czy jest to malarstwo, rysunek, czy fotografia zawsze na plan pierwszy wysuwa się zaangażowanie społeczne. Nie jest obojętna na otaczającą ją rzeczywistość, podejmuje dialog z otoczeniem. Dobitnym tego przykładem jest wystawa "Lato w mieście", na którą składają się fotografie zrobione na wrocławskim Śródmieściu w 2008 roku, w pobliżu miejsca zamieszkania artystki.
"Wakacje w mieście" – Agnieszka Prusak-Cybulska
Wernisaż: 7.05.2009, godz. 17
Wystawa czynna: do 30.05.2009
Domek Romański, Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, pl. bpa Nankiera 8, Wrocław
Młode życie, stary świat
5.05.2009, 11:46:36
Bogdan Frymorgen - urodzony w roku 1962. Producent i dziennikarz radiowy. Studiował anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1986 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii. Mieszka z żoną i dwoma synami w Londynie. Od wielu lat związany jest z radiem BBC World Service, RMF FM i instytucjami kulturalnymi na krakowskim Kazimierzu.
-Samotność jest najintymniejszym doświadczeniem człowieka – mówi o wystawie jej autor. - Na pewnym głębokim poziomie towarzyszy nam zawsze. Jej najbardziej niewinna odmiana panuje w świecie dziecka. Nawet, gdy dzieci śmieją się do nas, zatrzaśnięte są w rzeczywistości tylko w przybliżeniu dla nas zrozumiałej. Celem mojej fotografii jest rejestracja tej tajemnicy. Zatrzymanie w kadrze subtelności, które nadają dziecięcej codzienności ponadczasowego charakteru. To również próba nieinwazyjnego zbliżenia dwóch perspektyw: dorosłej i dorastającej.
"...młode życie, stary świat..." – Bogdan Frymorgen
Wernisaż: 8.05.2009, godz. 18
Spotkanie z artystą: 8.05.2009, godz. 18.30
Wystawa czynna: do 9.06.2009
Galeria Fotografii B&B, ul. 1 Maja 12, Bielsko-Biała
Juwenalia w obiektywie
4.05.2009, 16:49:10
Co należy zrobić, żeby wziąć udział w walce o nagrodę? To proste - maksymalnie dwa zdjęcia przedstawiające najciekawsze Twoim zdaniem momenty Juwenaliów. Zdjęcia należy dodać do galerii konkursowej za pośrednictwem strony specjalnej "Juwenalia w obiektywie" na stronie www.plfoto.com. Aparat otrzyma autor, którego praca zdobędzie najwięcej głosów innych użytkowników. Zdjęcia autorów wyróżnionych prac zostaną pokazane na wystawie pokonkursowej w Klubie Studenckim Żaczek.
Strona konkursowa znajduje się pod adresem http://plfoto.com/juwenalia.html.
Zapraszamy do zabawy!
Wystawa Zdzisława Beksińskiego
4.05.2009, 13:29:39
Beksiński – co zresztą podkreślał w wywiadach - zarzucił fotografię w latach 60. Okazuje się jednak, że w latach 70 powrócił do tego medium. Odbitki wykorzystane w wystawie Beksiński wykonał razem z laborantem około1978 roku, po przeprowadzce do Warszawy. Artysta wykorzystał stare negatywy, ale zostały one wywołane w nowy, bardziej eksperymentalny sposób. Znajdziemy tutaj portrety m.in. żony, oraz pejzaże wyznaczające granice jakiejś zony, struktury emocjonalnej która pulsowała wówczas w artyście. Artysta nigdy nie pokazał tych fotografii.
Zdzisław Beksiński urodził się 24 lutego 1929 roku w Sanoku. W 1947 roku rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Zaczął swą twórczość jako fotografik, prezentując w 1958 r. prace na kilku wystawach w Warszawie, Gliwicach i Poznaniu. Jednak to twórczość rysunkowa i malarska, a także częściowo rzeźbiarska przyniosła mu pierwsze sukcesy. W 1964 r. w Starej Pomarańczarni w Warszawie Janusz Bogucki zorganizował wystawę artysty, która okazała się pierwszym poważniejszym sukcesem, gdyż wszystkie prace zostały sprzedane. Wystawa przygotowana przez Boguckiego w roku 1972 prezentowała obrazy nowego nurtu, który po latach został przez artystę nazwany okresem fantastycznym, a trwał w biografii twórczej Beksińskiego do lat 80. Zdzisław Beksiński zginął zamordowany 21 lutego 2005 roku.
Wernisaż: 4.05.2009, godz. 18.30
Wystawa czynna: do 29.05.2009
Galeria Asymetria, ul. Nowogrodzka 18a, Warszawa
Fotografie ojca
4.05.2009, 13:18:40
Remonty, zalanie, żarłoczne szczury ze strychu, wilgoć i kurz. 47 lat i 4 przeprowadzki… Ocalało 21 kopert z negatywami z 1962 roku. Reszta bezpowrotnie przepadła. I nie zachowała się żadna odbitka – tak o wystawie opowiada Aleksander Prugar. - Te kilkaset zdjęć na ocalałych negatywach mój Ojciec zrobił aparatem Werra produkcji zachodnio-niemieckiej, gdy miał 15 lat. Od chwili wykonania nikt ich nie oglądał. Wybierając klisze, starałem się poznać mojego Ojca jako piętnastoletniego chłopaka. Jego sposób patrzenia i postrzegania świata… Fotografiom nadałem formę dyptyków. Bo w ten sposób mogłem lepiej zrozumieć i poznać tamten świat. Dobierałem zdjęcia, aby wzajemnie się uzupełniały i przekazywały maksimum treści. Ten esencjonalny, kronikarski zapis najbliższego otoczenia mojego Ojca dotyczy tylko jednego roku. Roku 1962, w którym wystrzelono w kosmos pierwszego satelitę telekomunikacyjnego a Telewizja Polska wyemitowała pierwszą dobranockę, "Jacek i Agatka".
Aleksander Prugar studiuje na wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest fotoreporterem w "Gazecie Wyborczej". Był nagradzany w wielu konkursach fotograficznych m.in. Grand Press Photo, Konkursie Fotografii Prasowej, Śląskiej Fotografia Prasowej.
"Fotografie ojca" – Aleksander Prugar
Wernisaż: 5.05.2009, godz. 19
Wystawa czynna: do 31.05.2009
Galeria BB, ul. Garbarska 24, Kraków