III Dni Fotografii w Lublinie

8.05.2009, 17:56:51

III Dni Fotografii w Lublinie to wydarzenie, które powstało w wyniku zespolenia wysiłków dwóch organizacji: Agencji Fotograficznej Terra oraz Grupy Fotografów Lubelskich. Do tej pory organizacje te realizowały samodzielne przedsięwzięcia: Oblicza Fotografii oraz Dni Fotografii. Tegoroczna inicjatywa obu grup jest pierwszym krokiem do stworzenia dużego festiwalu fotograficznego, który obejmowałby swym zasięgiem najważniejsze placówki kulturalne Lublina, oraz angażowałby lokalne środowiska artystyczne. Dni Fotografii będą w tym roku poświęcone fotografii dokumentalnej i reportażowej.

Wystawa prac Edwarda Hartwiga. III Dni Fotografii zostaną uroczyście otwarte wernisażem wystawy fotografii Edwarda Hartwiga. Prezentowane fotografie to oryginalne odbitki wykonane przez artystę, przedstawiające Lublin w latach powojennych. Wszystkie prace pochodzą ze zbiorów Ośrodka "Brama Grodzka-Teatr NN". Wystawa ta będzie upamiętnieniem setnej rocznicy urodzin artysty.

Łukasz Trzciński to fotograf ceniony zarówno w Polsce jak i za granicą. Jest laureatem prestiżowych nagród polskich i zagranicznych tj Pictures of the Year International (2004, 2006), zdjęcie Roku w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej (1999, 2002) czy Fujifilm Euro Press Photo Awards. Współzałożyciel Kolektywu Fotografów Visavis.pl oraz Fundacji Imago Mundi promującej fotografie i jej autorów. Współorganizator festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. Jego dorobek fotograficzną tworzą przede wszystkim reportaże o tematyce społecznej. http://www.lukasztrzcinski.com

Adam Nurkiewicz - fotograf. Mieszka w Warszawie. Fotografuje sport na całym świecie dla mediów oraz korporacji. Wykonuje także fotoreportaże, fotografię biznesową oraz portretową. Z uwagą przygląda się otoczeniu w poszukiwaniu ciekawych historii, które może opowiedzieć za pomocą fotografii swoim czytelnikom. W 2001 roku stworzył Agencję Fotografii Sportowej MEDIASPORT, która jest obecnie jedną z najdynamiczniej rozwijających się agencji fotografii sportowej w Polsce.

Robert Grablewski – dziennikarz, fotografik. Od 2001 roku jest dziennikarzem muzycznym Akademickiego Radia Centrum, w którym prowadzi "ProgGram" - audycje poświęconą rockowi progresywnemu. Oprócz muzyki jego drugą pasją jest fotografowanie, a aparat fotograficzny stał się jego nieodłącznym towarzyszem wypraw koncertowych.

Lubelskie Towarzystwo Fotograficzne - zostało zawiązane na przełomie roku 1936 i 1937 przez grupę miłośników fotografii działających w środowisku lubelskim. Obecnie zrzesza ponad 40 członków, czynnie uczestniczących w wystawach i konkursach fotograficznych organizowanych przez LTF oraz przez inne stowarzyszenia z kraju i z zagranicy. LTF organizuje plenery fotograficzne, prowadzi prelekcje, pokazy multimedialne poświęcone fotografii. http://www.ltf.org.pl

Mikołaj Majda - fotoreporter i fotografik, absolwent Wydziału Ekonomicznego UMCS, związany z Kurierem Lubelskim, twórca Ivent Studia - pracowni kreacji wizerunku, fotografii portretowej, artystycznej i reklamowej.

Robert Sadowski (Rafał Czarny) – fotograf, zamieszkały w Krakowie.
O swoich pracach pisze: "na moich fotografiach koloru mało. Więcej zdjęć żuli i żebraków, niż kwiatów (tych w ogóle nie ma), pszczółek (też nie ma), czy motyli (ani jednego). Są za to ludzie, ludzie i ludzie. Piękni i brzydcy, głupi i mądrzy, dobrzy i źli. brzydkich jest zdecydowanie więcej. Bo w większości ludzie są brzydcy (sam zresztą jestem brzydki). Złych też pewnie jest więcej, ale to trudniej dostrzec przypatrując się fotografiom. A głupich? Hmmm.... Nie sieją (...)".

Adam Pańczuk –absolwent Akademii Ekonomicznej i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Przewędrował Azję od Bliskiego Wschodu po Syjam. W Pakistanie dotarł do nielegalnych fabryk broni. W Bangkoku poznał większość miejscowych domów publicznych – w ramach pracy nad materiałem o tajskich prostytutkach. Na swoim koncie ma liczne nagrody w konkursach fotograficznych m.in.. Photographer of the Lear, Grand Press Photo, National Geographic, Newsreportaż oraz na FotoFestiwalu w Łodzi.

Forum Rozwoju Lublina - idea Stowarzyszenia powstała na międzynarodowym forum architektoniczno - urbanistycznym http://www.skyscrapercity.com wśród forumowiczów związanych z Lublinem. Po żywych dyskusjach w przestrzeni internetowej narodziła się chęć dyskusji i spotkań w przestrzeni realnej. Obecnie FRL posiada charakter otwartego portalu. Jego celem jest działanie na rzecz rozwoju Lublina i jego aglomeracji, w szczególności wspieranie, opiniowanie, inspirowanie działań władz publicznych i podmiotów prywatnych w zakresie polityki przestrzennej, ochrony zabytków i dziedzictwa architektonicznego, polityki komunikacyjnej, działań prorozwojowych i promocyjnych, rewitalizacji przestrzeni, ochrony środowiska i terenów zielonych, infrastruktury miejskiej, estetyki architektury i jej jakości, sportu i rekreacji. http://www.frl.org.pl

Grupa Fotografów Lubelskich - koło fotograficzne UMCS to forma promowania sztuki fotografii wśród studentów i mieszkańców Lubelszczyzny. Skupiamy się głównie na fotografii artystycznej, ale i reportaż nie jest nam obcy. Istniejemy również po to, by zapewnić większe pole do promocji swojej twórczości. W kręgu naszych zainteresowań jest nie tylko najpopularniejsza teraz fotografia cyfrową, ale również ta tradycyjna, oparta na materiale srebrowym. Oferujemy możliwość zaistnienia młodym twórcom. Od trzech lat organizujemy Dni Fotografii.

AF Terra powstała na KUL w 1988 z inicjatywy Niezależnego Zrzeszenia Studentów KUL. Początkowa jej działalność skupiała się wokół fotografii reporterskiej, która dokumentowała gorący okres przełomu lat ‘80-tych i ‘90-tych. Obecnie zrzesza studentów próbujących swych sił na polu fotografii czarno-białej, kolorowej, cyfrowej zarówno dokumentalnej jak i artystycznej.

Więcej informacji na stronie http://www.fotografia.umcs.lublin.pl/

powrót do aktualności



Komentarze

Brak komentarzy