Aktualności


Przegląd Portfolio na Fotofestiwalu

30.03.2009, 14:11:39

W trakcie 8. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi odbędzie się Przegląd Portfolio.

SOBOTA, 9 maja, godz. 10–15.
NIEDZIELA, 10 maja, 11–16.

Przeglądy portfolio obecnie są jedną z najważniejszych form promocji, która umożliwia fotografom indywidualne i bezpośrednie spotkania z kuratorami, krytykami, dziennikarzami, wydawcami książek i magazynów oraz właścicielami galerii. Przegląd portfolio podczas Fotofestiwalu przeznaczony jest dla studentów i absolwentów fotografii, fotografów profesjonalnych, lub takich, którzy posiadają już w swoim dorobku co najmniej jedną wystawę lub publikację.

ORGANIZACJA PORTFOLIO
— każde spotkanie z recenzentem trwa 20 minut
— ilość dostępnych miejsc na sesję sobotnią: 20 osób
— ilość dostępnych miejsc na sesję niedzielną: 20 osób
— każda z osób uczestniczących w portfolio może wybrać tylko jedną sesję portfolio (sobota lub niedziela), podczas której spotka się z 5 ekspertami. Informacje zamieszczone w biografiach recenzentów pomogą wam wybrać osoby, z którymi spotkanie będzie dla was najbardziej wartościowe. Każda sesja zaczyna się o godzinie 10 lub 11 a kończy się o godz. 15 lub 16. W tym czasie przewidziana jest półgodzinna przerwa. Opłaty w wysokości 70 zł lub 50 zł (studenci) dokonać należy pół godziny przed rozpoczęciem przeglądu portfolio.

REJESTRACJA
Prześlij wypełniony formularz, CV oraz 10 swoich zdjęć (JPG) razem maximum 3 MB na adres portfolio@fotofestiwal.com do 15 kwietnia. Najpóźniej 30 kwietnia na stronie www.fotofestiwal.com ogłoszona zostanie lista osób zakwalifikowanych do przeglądu. Dodatkowo, każda z tych osób zostanie poinformowana mailowo o udziale w przeglądzie, najpóźniej do 4 maja.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PRZEGLĄDU PORTFOLIO?
Co możesz zyskać, uczestnicząc w przeglądzie portfolio? Co zrobić, aby jak najwięcej skorzystać na spotkaniu z recenzentem? Jak wybrać zdjęcia? W jaki sposób się zaprezentować? Jak się przygotować?

RECENZENCI 
1. Jim Casper (Lens Culture, Francja)
2. Horst Klover (Photeur, Niemcy)
3. Nina Kassianou (Thessaloniki Museum of Photography, Grecja)
4. Dewi Lewis (Dewi Lewis Publishing, Anglia)
5. David Korecki (Langhans Gallery, Czechy)
6. Alessandra Capodacqua (Fondazione Studio Marangoni, Włochy)
7. Gunther Dietrich (Photo Edition Berlin, Niemcy)
8. Urlich Pursiainem (Photographic Centre Nykyaika, Finlandia)
9. Alla Räisänen (Northern Photographic Centre, Finlandia)
10. Łukasz Smudziński (Yours Gallery, Polska)
11. Maja Herzog (Biuletyn Fotograficzny Świat Obrazu)
12. Anna Cymer (Biuletyn Fotograficzny Świat Obrazu)
13. Martin Breindl
14. Peggy Sue Amison

Lata świetlne

30.03.2009, 11:57:34


W warszawskiej Yours Gallery od piątku będzie można oglądać prace francuskiej fotografki Corinne Mercadier. Na wystawie "Lata Świetlne" zobaczymy ponad 60 prac z różnych projektów.

Corinne Mercadier wykorzystuje w swojej twórczości technikę Polaroida. Powstałe fotografie przetwarza, powiela i powiększa. Na trzech piętrach Galerii będzie można obejrzeć ponad 60 prac, które pochodzą z cykli: Longue Distance (Długi dystans), Paysages (Krajobrazy), Ou comence le ciel? (Gdzie zaczyna się niebo?), Une fois et pas plus (Raz i tylko raz), Intérieurs (Wnętrza). Prezentowane będą też unikatowe, oryginalne polaroidy SX-70.

Tytuł wystawy pochodzi od nazwy jednego z jej zdjęć w serii "Longue Distance", które odzwierciedla ducha całej ekspozycji. To inne spojrzenie na to, co znane, moment zmiany perspektywy. Dystans, którego szuka, to dotykanie czegoś niebezpiecznego, dającego możliwość zobaczenia rzeczy codziennych, prostych i bliskich, w innym kontekście, z odległości. Czas i pamięć, które nieustannie modyfikują, pomijają i przekształcają wspomnienia, zmieniając formę w pozostawionych przez siebie obrazach, to kolejne tematy poruszane przez autorkę. Tajemnicze piękno, którym nasycone są fotografie, bardziej niepokoi niż daje uczucie harmonii.

Yours Gallery zaprasza także na spotkanie z autorką. Podczas wieczoru artystka opowie o swoich inspiracjach i sposobie pracy. Po raz pierwszy pokaże też rzeźby, które wykorzystuje w swoich fotografiach. Wstęp wolny.

"Lata świetlne" - Corinne Mercadier
Wernisaż: 27.03.2009, godz. 19
Wystawa czynna: do 16.05.2009
Yours Galery, ul. Krakowskie Przedmieście 33, Warszawa

Nowe Jeruzalem

30.03.2009, 11:52:37

Gdańska Galeria Fotografii zaprasza na wernisaż wystawy Marty Deskur. Artystka pokaże swój projekt pt. "Nowe Jeruzalem", który nawiązuje do tradycji chrześcijańskiej i jej symboli.

Nowe Jeruzalem to druga w Polsce prezentacja projektu znakomitej polskiej fotografki Marty Deskur. Wystawa jest nową interpretacją apokryficznego mitu miasta idealnego. W tym wypadku tworzą go "perfekcyjne" postaci - artystki, artyści i ludzie sztuki, których pokazano jako Apostołów i Cnoty Kardynalne. Całą grupę inauguruje Chrystus Zmartwychwstały a wieńczy trawestacja obrazu Egona Schiele Kardynał i zakonnica. Towarzyszy temu pokaz filmu wideo Pocałunek Judasza. 

Deskur po raz kolejny podjęła w swojej twórczości problem przynależności do grupy i samodzielnego tworzenia podzbioru związanych wspólnym wątkiem osób. Tym razem bohaterami stali się ludzie ze środowiska artystycznego Krakowa, miasta – zdaniem artystki- mistycznej arkadii sztuk. Idealistyczna wizja z Apokalipsy Św. Jana została rozciągnięta na współczesnych prozaików, malarzy, artystów wizualnych. Ich figury stanowią odniesienie do uczniów Chrystusa i personifikacji cnót a wśród apostołów pojawia się potępiany Judasz, powołany na jego miejsce św. Maciej a także powołany już po zmartwychwstaniu św. Paweł.

Dla autorki odniesieniem podstawowym stała się wielowiekowa tradycja przedstawieniowa oparta o kulturę grecko-rzymską i chrześcijańską. Podczas analizy tej ostatniej, Deskur dostrzegła elementy pomijane, wypierane przez zachodni katolicyzm jak fakt przynależności etnicznej Chrystusa i apostołów do narodu Żydowskiego oraz rzeczywista liczba wszystkich apostołów, których było czternastu. Swoista gra z chrześcijańską tradycją przejawia się w wielu aspektach, poczynając od osobistego zaproszenia – powołania na apostołów mężczyzn ze swojego otoczenia działających w świecie sztuki, poprzez obdarzenie ich atrybutami-rekwizytami aż po tondalną formę wideo pt. Pocałunek Judasza.

Deskur "wytypowała" na św. Piotra - Marcina Maciejowskiego, św. Pawła - Piotra Lutyńskiego, św. Jana - Wilhelma Sasnala, św. Andrzeja - Andrzeja Szczepaniaka , św. Bartłomieja - Grzegorza Sztwiertnię, św. Jude Tadeusza - Sebastiana Cichockiego, św. Jakuba Młodszego - Krzysztofa Kaczmarka, św. Szymona Gorliwego - Wojtka Kule, św. Macieja - Xawerego Wolskiego vel xavimodo, św. Jakuba Starszego - Łukasza Skąpskiego, św. Filipa - Mikołaja Sodzańskiego, św. Mateusza Ewangelistę - Sławomira Shuty, św. Tomasza - Rafała Bujnowskiego i Judasza - Bartka Materkę.

Wszyscy biorący udział w projekcie sfotografowani są w swoich codziennych ubraniach, z wpiętymi pejsami i współczesnymi odpowiednikami tradycyjnych atrybutów. Personifikacjami cnót kardynalnych męstwa, sprawiedliwości wstrzemięźliwości i roztropności są zgodnie z tradycją chrześcijańską, gnostycką i symbolistyczno-filozoficzną młode kobiety. Artystka trochę prowokująco pyta jak to się dzieje, że cechy męskie znajdują reprezentację w kobiecej figurze.
Postacie naturalnej wielkości prezentowane są na przezroczystej pleksi, i choć forma przypomina witraż, zniwelowany został dystans do widza. Aranżacja wystawy pozwala na wykorzystanie znakomitego wnętrza XVII Pałacu Opatów, osiowo rozmieszczonych sal z absydalnymi niszami. Pałac był ufundowany i zamieszkiwany przez biskupów katolickich toteż współcześni apostołowie - z greckiego wysłannicy, znajdują tu swoje uzasadnione miejsce.

"Nowe Jeruzalem" - Marta Deskur
Wernisaż: 29.03.2009, godz. 17
Wystawa czynna: do 30.05.2009
Gdańska Galeria Fotografii, Oddział Sztuki Nowoczesnej Pałac Opatów
Muzeum Narodowe w Gdańsku
ul. Cystersów 18, Gdańsk   

Wiosenna Aukcja Fotografii Polskiej

27.03.2009, 15:14:50

W najbliższą sobotę w samo południe w warszawskiej Starej Galerii ZPAF rozpocznie się kolejna Wiosenna Aukcja Fotografii Polskiej. Do kupienia będą zdjęcia wielu znanych polskich artystów.

Tak jak poprzednio, aukcja została przygotowana dla różnego typu odbiorcy - zarówno kolekcjonerów klasycznej fotografii, jak i miłośników piękna zawartych w prostych kadrach, czy to z pejzażem, aktem, reportażem.

Do dnia aukcji trwa wystawa przeaukcyjna, na której można zobaczyć wszystkie wystawione na sprzedaż obiekty.
Wszelkie pytania dotyczące Aukcji można kierować bezpośrednio do Kurator Aukcji - Anny Wolskiej (tel. 609 84 28 06). Rezerwacji obiektów można dokonać po zgłoszeniu telefonicznym lub mailowym oraz ewentualnej weryfikacji takiego zgłoszenia.

Wiosenna Aukcja Fotografii Polskiej 2009 
28.03.2009, godz. 12
Stara Galeria ZPAF, pl. Zamkowy 8, Warszawa

Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej

26.03.2009, 15:33:40

W CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy "Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej. Edycja 5", prezentującą najnowszą sztukę.

W ramach 5. Edycji Międzynarodowej Kolekcji Sztuki CSW zostaną pokazane prace ponad 90 artystów (w tym 30 zagranicznych), posługujących się wszechstronnymi środkami wypowiedzi (malarstwo, rzeźba, fotografia, rysunek, instalacja, wideo, zapisy akcji artystycznych i projektów publicznych). Zapoczątkowaną w latach 60. listę kolejnych generacji twórców sztuki polskiej będą zamykały manifestacje artystów pokolenia debiutującego już w 21. wieku.

Artyści: Magdalena Abakanowicz, Paweł Althamer, Eric Andersen, Ron Arad, Janusz Bałdyga, Mirosław Bałka, Basia Bańda, Krzysztof Bednarski, Jerzy Bereś, Agata Bogacka, Christian Boltanski, Wiesław Borowski, Włodzimierz Borowski, Wojciech Bruszewski, Rafał Bujnowski, Tomasz Ciecierski, Matt Collishaw, Martin Creed, Atilla Csorgo, Hubert Czerepok, Oskar Dawicki, Zbigniew Dłubak, Andrzej Dłużniewski, Grzegorz Drozd, Stanislaw Drożdż, Edward Dwurnik, Wojcech Fangor, John Furnival, Adam Garnek, Stefan Gierowski, Nan Goldin, Maurycy Gomulicki, Katarzyna Górna, Nicolas Grosspierre, Paweł Grunert, Edward Hartwig, Lynn Hershman, Jenny Holzer, IRWIN, Zuzanna Janin, Zdzislaw Jurkiewicz, Ilya Kabakov, Koji Kamoji, Tadeusz Kantor, Karska/Went, Tadashi Kawamata, Mary Kelly, Marek Kijewski, Kijowski/Kocur, Milan Knižak, Komar/Melamid, Anna Konik, Joseph Kossuth, Piotr Kowalski, Jarosław Kozakiewicz, Jaroslaw Kozłowski, Katarzyna Kozyra, Edward Krasiński, Barbara Kruger, Oleg Kulik, Przemysław Kwiek, Zofia Kulik, Kwiek/Kulik, Andrzej Lachowicz, Dominik Lejman, Norman Leto, Zbigniew Libera, Natalia LL, Richard Long, Ingo Maurer, Jaroslaw Modzelewski, Anna Molska, Teresa Murak, Roman Opałka, Denis Oppenheim, Tony Oursler, Ben Patterson, Sławek Pawszak, Phantom, Michelangelo Pistoletto, Dorota Podlaska, Aleksandra Polisiewicz, Joanna Rajkowska, Józef Robakowski, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Michel Seuphor, Jan Simon, Mikolaj Smoczynski, Daniel Spoerri, Roman Stańczak, Philippe Starck, Henryk Stażewski, Alina Szapocznikow, Andrzej Szewczyk, Radek Szlaga, Leon Tarasewicz, Mariusz Tarkawian, Tomasz Tatarczyk, Rosemarie Trockel, Twożywo, Zbigniew Warpechowski, Lawrence Weiner, Ryszard Winiarski, Krzysztof Wodiczko, Piotr Wyrzykowski, Yoko Ono, Krzysztof Zarębski, Artur Żmijewski

Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej
Wernisaż: 27.03.2009, godz. 18
Wystawa czynna do 6.09
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Warszawa

Alfabet polski 3

26.03.2009, 15:29:49

31 marca w Tarnowie, w ramach projektu: Sekcja Sztuki Nowoczesnej - Alfabet polski 3, odbędzie się spotkanie z Mikołajem Grospierrem oraz otwarcie wystawy artysty.

Alfabet polski to pierwszy w Tarnowie długofalowy projekt edukacyjny prezentujący najciekawszych polskich artystów młodego pokolenia, inspirowany dotkliwym brakiem edukacji w zakresie sztuki. Jego celem jest popularyzacja najciekawszych zjawisk polskiej sztuki ostatnich lat, instytucji, publikacji, czasopism branżowych.

Mikołaj Grospierre - (ur. 1975) jeden z najciekawszych fotografów młodego pokolenia. Twórca dokumentalnych cykli architektury i portretów zamkniętych społeczności. W konceptualnej Bibliotece pokazał inspirujący labirynt wiedzy i niekończące się możliwości odczytań tekstów kultury. Autor zdjęć do wystawy Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings nagrodzonej Złotym Lwem na ostatnim Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji.

Każde spotkanie zakończy się otwarciem wystawy prac przywiezionych przez artystów w Galerii Sekcji - przestrzeni specjalnie wydzielonej na czas projektu. Zakończeniem cyklu będzie powakacyjna wystawa zbiorowa i wydanie publikacji promującej sztukę współczesną w Tarnowie i okolicach.

Wśród artystów zaproszonych do projektu są m.in. Basia Bańda, Pola Dwurnik, Mikołaj Grospierre, Łukasz Jastrubczak, Szymon Kobylarz, Tomasz Kowalski, Małgorzata Markiewicz, Agnieszka Polska, Wilhelm Sasnal, Zorka Wollny.

Spotkanie z Mikołajem Grospierrem
31.03.09, godz. 18
Galeria Miejska w Tarnowie, Rynek 9

Międzynarodowy Festiwal Fotografii

25.03.2009, 13:11:41

W najbliższy weekend zapraszamy do Rybnika na szóstą edycję Międzynarodowego Festiwalu Fotografii. W programie imprezy wiele wystaw indywidualnych, zbiorowych, prezentacje autorskie, projekcje, spotkania i konsultacje.

Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Rybniku przygotowano w tym roku po raz szósty. Organizatorami imprezy są Klub Fotograficzny "Format" oraz Fundacja Elektrowni Rybnik. Podczas Festiwalu prezentowane będą projekty fotografów profesjonalnych, grup, klubów i towarzystw fotograficznych oraz autorów amatorów. Z myślą o nich przygotowano specjalną galerię otwartą i szereg spotkań, podczas których będzie można konsultować swoje prace. W tym roku gośćmi festiwalu będą m.in. Bartek Pogoda, Mariusz Forecki, Inez i Andrzej Baturo.

VI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOTOGRAFII RYBNIK 2009
27 - 29.03.2009
P R O G R A M:

27.03.2009
18  - otwarcie festiwalu, prezentacja wystaw fotografii
18.30 - Mariusz Forecki (Poznań) - portal fotografii dokumentalnej www.5klatek.pl
19.30 - Arkadiusz Gola (Zabrze) - prezentacja
20 - Artur Nyk (Katowice) - prezentacja
20.30 - Bartek Pogoda (Warszawa) - prezentacja

28.03.2009
15 - 16.15 - konsultacje fotografii dla wszystkich zainteresowanych - prowadzić będą Vojtech Bartek (Czechy), Maria Śliwa (Rybnik) i inni fotografowie zaproszeni na festiwal.
16.30 - Suwalska Grupa Twórcza - prezentacja
17  - Grupa fotograficzna Indygo - prezentacja
17.30 - Vojtech Bartek z uczniami PSP Bielsko-Biała - prezentacja
18 - Inez i Andrzej Baturo (Bielsko-Biała) - prezentacja
19  - Paweł Maria Smejkal (Słowacja) - prezentacja
19.30 - Filip Zawada (Wrocław) - prezentacja
20  - Instytut Fotografii ProFotografia - Monika Piotrowska - prezentacja
20.30 - Wojtek Sienkiewicz (Oława) - prezentacja
21.30 - "noc z dokumentem" - cykl fotokastów przygotowanych przez Instytut Profotografia i inne prezentacje związane z fotografią dokumentalną

29.03.2009
16  - Klub fotograficzny Kadr z Żor - prezentacja
16.30 - Fotoklub Trzebińska Kinematografia - prezentacja - Przemysław Stankiewicz - prezentacja
17  - Bogdan Kułakowski - prezentacja
17.30 - Maria Śliwa - historia fotografii portretowej - prezentacja
18.30 - Katarzyna Widmańska Warszawa - prezentacja
19  - Piktorial Team - prezentacja
19.30 - Diana Łapin (Bielsko-Biała) - prezentacja
20  - Krzysztof Szlapa (Katowice) - prezentacja

VI Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Rybniku
Termin: 27-29.03.2009
Wystawy czynne: do 24.04.2008
Klub Energetyka, ul. Podmiejska 1, Rybnik

Kamp w Galerii Młodzi

25.03.2009, 10:46:29

Łódzka Galeria Młodzi od 20 lutego przyjmuje zgłoszenia do pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu fotografii i grafiki "Kamp - niepohamowana wrażliwość". Główną nagrodą jest 3000 zł.

Niniejszy konkurs to próba sprowokowania artystycznej refleksji nad sztuką kampu. Kamp jako pewna szczególna wrażliwość, skłonność do sztuczności i przesady, jest coraz powszechniejszy, coraz częściej sięga po niego zarówno język sztuki jak i reklamy. Mimo, iż często nie uświadamiany Kamp stanowi część naszej codzienności, pytamy zatem: Jakim celom służy? Jakie potrzeby zaspokaja? O czym mówi  o czym milczy? Innymi słowy, jak tego rodzaju estetyka wpływa na nasz odbiór rzeczywistości?

Wystawa pokonkursowa to próba odpowiedzi na postawione pytania i zachęta do wspólnej dyskusji. Przedmiotem konkursu jest kamp w grafice i fotografii młodych twórców polskiej sceny artystycznej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie http://galeriamlodzi.pl/index.php?option=konkurs

Lost Space

24.03.2009, 14:55:21

W krakowskiej galerii Foto-Medium-Art zostanie otwarta wystawa dzieł Jerzego Olka – "Lost Space". To kontynuacja interdyscyplinarnych badań teoretycznych, artystycznych i wystawienniczych opatrzonych wspólnym tytułem Bezwymiar iluzji.

Od prawie 20 lat Jerzy Olek koncentruje się na problematyce związanej z zagadnieniami przestrzenności obrazu, widzialnością rzeczy, możliwościami i granicami poznania. Artystyczna metoda Jerzego Olka stawia prymat pytania nad odpowiedzią. Rozważając interesujące go zagadnienia, posiłkuje się wiedzą z zakresu matematyki, geometrii nieeuklidesowej, psychofizjologii i kosmologii.

W prezentowanych pracach artysta posłużył się fotografią. Lata badań doprowadziły Olka do konkluzji, że to medium nie pokazuje całej rzeczywistości. Poza sensualną realnością jest bowiem jeszcze ta niesiatkówkowa, a sztuka, zamiast odzwierciedlać, może ją eksplorować. Wyobraźnia Jerzego Olka opisała ten problem na setki sposobów. Tworzona przez artystę iluzyjnie przestrzeń jest skomplikowana, trudna do interpretacji i niemożliwa do zobaczenia w pełni. Olek udowadnia jednak jej istnienie - nadał jej kształt i opisał. Cykl prac Zgubiona przestrzeń (2008) to tryptyki złożone z fotografii i foto-obiektów wykorzystujących formę piramidy. Stanowią refleksję nad wizualną zmiennością formy pod wpływem projektowanej na nią wiązki światła. Proces zmiany charakteru bryły i struktury utrwalony przy użyciu technik fotograficznych ujawnił jeszcze inną prawdę. Artysta również niedawno powołał do istnienia bryłę o 180 szpicach (Kolczatka, 2008), a następnie fotografował jej fragmenty i uzyskane zdjęcia przylepiał do ostrych kolców. Proces powtarzał wielokrotnie, uzyskując w efekcie konstrukcję kumulatywną. Kolczatka, która zajęła artyście niemal rok intensywnych badań, była punktem wyjścia do serii prac o nazwie Zagięta przestrzeń (2008)- fotografii i foto-reliefów. Olek fotografował fragmenty kolczastego obiektu, odbitki układał w różnorodne kompozycje - tworzył piramidy i zamykał w eleganckie ramy. Porządkował chaos - snując fragmentaryczne refleksje o całości.

Jerzy Olek (ur. 1943) artysta i teoretyk sztuki. Animator ruchu fotografii ekspansywnej i medialnej (lata 70.) oraz fotografii elementarnej (lata 80.). Pomysłodawca i kurator wielu wystaw w Polsce i za granicą. Twórca galerii Foto-Medium-Art (1977), obecnie działającej w Krakowie. Aktualny lub były członek zespołów redakcyjnych Fotografii, European Photography, Projektu, Art Life, Arteonu i Artluku. Kurator Fotokonferencji Wschód-Zachód Europejska Wymiana (1989-1999). Od 1999 dyrektor artystyczny festiwalu sztuki lAbiRynT w Kłodzku. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W domowej galerii ef, znajdującej się w wiejskim domu w Kotlinie Kłodzkiej, prezentuje międzynarodową kolekcję miniatur fotograficznych. Od 1991 r. realizuje autorską ideę Bezwymiaru iluzji poprzez multimedialne wystawy i publikacje. W ramach tego projektu zorganizował 100 wystaw indywidualnych i dialogów artystycznych.

"Lost Space" - Jerzy Olek
Wernisaż: 27.03.2009, godz. 18
Wystawa czynna: do 23.05.2009
Galeria Foto-Medium-Art, ul. Karmelicka 28/12, Kraków

Spotkanie z fotografem

24.03.2009, 14:53:59

Biblioteka Sztuki. Nowe Terytoria Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu "Nie ma co się bać, czyli Czym jest sztuka według...". Gościem spotkania będzie Marek Wasilewski.

Kogo i dlaczego drażni sztuka współczesna? O pułapkach czyhających na tych, którzy poszukują definicji sztuki. O "intelektualnej bezdomności" współczesnych artystów. Oraz o tym, co sprawiło, że "heroiczny artysta-stworzyciel ustąpił miejsca krytykowi społeczeństwa, manipulatorowi i szamanowi" – dowiecie się na spotkaniu. W jego trakcie z Markiem Wasilewskim porozmawiamy o jego najnowszej książce "Czy sztuka jest wściekłym psem?"(Czas Kultury, 2009). W spotkaniu udział weźmie również Jakub Szufnarowski, praktyk i teoretyk fotografii.

Marek Wasilewski jest artystą wykorzystującym głównie technikę wideo i fotografię cyfrową, kuratorem wystawy "Pies w sztuce polskiej", autorem tekstów i książek o sztuce, profesorem ASP w Poznaniu, redaktorem naczelnym "Czasu Kultury".

Spotkanie z Markiem Wasilewskim
25.03.2009, godz. 18
Małopolski Instytut Kultury, ul. Karmelicka 27, Kraków

Rodzina człowiecza

23.03.2009, 10:21:14

W warszawskiej Galerii Schody można oglądać wystawę fotografii studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (Pracownia Fotografii na Wydziale Grafiki "Rodzina czlowiecza".

Warto zerknąć na zdjęcia młodych twórców w "dobie kryzysu". Chodzi nie tylko o kryzys ekonomiczny ale kryzys który dotyka dzisiaj każdego z nas - kryzys hierarchii wartości. Prezentowane zdjęcia nie powstały tylko dla samego, "czystego" fotograficznego obrazu. W dużej mierze są one częścią większego projektu. Zawierają przemyślenia i odpowiedzi na konkretne pytania. Można w nich dojrzeć rozwiązania często bardzo poważnych, moralnych czy też egzystencjalnych problemów.

Najważniejsze cele pracowni fotografii to rozbudzanie wyobraźni jak również nauka uporczywego poszukiwania właściwego rozwiązania na przekór tym, które się same narzucają. Posługiwanie się oszczędnymi środkami wyrazu, myślenia prostego, celowego oraz unikanie dekoracyjności. Umiejętność łączenia pojęć i zawierania ich w prostą, czystą formę oraz pozbycie się nawyków i odrzucenie schematów.

"Rodzina człowiecza"
Wystawa czynna: do 29.03.2009
Galeria Schody, ul. Nowy Świat 39, Warszawa

Jazzgrafie

23.03.2009, 10:20:01

Górnośląskie Centrum Kultury w Katowicach oraz Galeria Piętro Wyżej zapraszają na wernisaż wystawy "Jazzgrafie" Moniki i Wiktora Naturskich.

Fotografie składające się na wystawę "Jazzgrafie" są naszą wizualną opowieścią o jazzie – mówią o wystawie jej autorzy. - Ideą, jaka nam przyświecała podczas wykonywania i wyboru tych prac, było oddanie klimatu, atmosfery i energii muzyki, jaką jest jazz. Nie jest to reporterska rejestracja wydarzenia muzycznego.

Wystawa jest zbiorem głównie czarno-białych portretów, wykonanych podczas licznych festiwali i koncertów oraz sesji zdjęciowych organizowanych przy ich okazji. Fotografie są jednak bardziej portretem jazzu niż konkretnych muzyków. Pokazują emocje artystów towarzyszące koncertom, jak i obrazy z perspektywy słuchacza, gdzie muzyk, instrument i jazz stanowią jedność. Portrety sesyjne w zaaranżowanym studio są bardziej intymne, pozwalają podglądnąć muzyka poza sceną, odnaleźć jego relację z instrumentem, członkami zespołu czy z … fotografem. To takie ulotne jazzowe spotkania.

Zdjęcia powstały w ciągu ostatniego roku podczas festiwali i koncertów, takich jak: jaZZ i okolice , Śląski Festiwal Jazzowy , Warsaw Summer Jazz Days, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami, Krakowska Jesień Jazzowa, Bielska Zadymka Jazzowa, Jesień Jazzowa w Bielsku-Białej, Jazz Raz Po Raz.

"Jazzgrafie" – Monika i Wiktor Naturscy
Wernisaż: 24.03. 2009, godz. 18
Wystawa czynna: do 26.04.2009
Górnośląskie Centrum Kultury, pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice

Spotkanie z fotografią przyrodniczą

20.03.2009, 10:51:27

Galeria Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu i Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zapraszają w sobotę na całodniowe "Spotkanie z fotografią przyrodniczą".

W ramach spotkań o godz. 12 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii przyrodniczej Grupy Twórczej "Plenerowicze "- "Fotoklimaty" oraz spotkanie z Łukaszem Stępniem i pokaz slajdów. O godz. 14 zaplanowano spotkanie z Antonim Kasprzakiem a około godz. 15.30 - indywidualne konsultacje (uczestnicy spotkania proszeni są o przyniesienie swoich zdjęć o tematyce przyrodniczej).

Łukasz Stępień - wiceprezes Związku Polskich Fotografów Przyrody. Wielokrotny laureat Pomorskich Spotkań z Diaporamą. W 2003 wygrał Konkurs Międzynarodowej Federacji Fotografii Przyrodniczej .

Antoni Kasprzak - laureat Grand Prix II Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska 2006 oraz pierwszego miejsca wśród amatorów w w/w konkursie w kategorii "Zwierzęta". W 2008 r. w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2008, zdobył I miejsce w kategorii "Zachowanie Zwierząt: Ptaki" za zdjęcie "Starcie orłów".

Wernisaż: 21.03.2009, godz. 12
Wystawa czynna: do 21.03.2009
Galeria Miejskiego Domu Kultury, ul. Kościuszki 55, Wągrowiec

Promocja i wernisaż

20.03.2009, 10:47:29

W sobotę w Teatrze Na Woli odbędzie spotkanie promocyjne książki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, Pawła Grabowskiego oraz Michała Walczaka zatytułowanej "Wolna wola. Dramaty Teatru na Woli". Premierze towarzyszy otwarcie międzynarodowej wystawy "Światłoczułe obrazy".

Tom "Wolna Wola" to  zbiór dramatów "Burmistrz" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, "Terminal"  Pawła Grabowskiego oraz "Amazonia" Michała Walczaka, których pierwsze prezentacje w formie prób czytanych miały miejsce w Teatrze na Woli. "Burmistrz"  i "Amazonia" to dramaty napisane specjalnie na zamówienie Teatru.

W ramach promocji książki odbędzie się spotkanie z autorami. Promocji książki będzie towarzyszyło otwarcie międzynarodowej wystawy zatytułowanej "Światłoczułe obrazy". Zobaczymy na niej fotografie Ramona Chomona, Sławka Decyka, Pawła Kuli, Diego Lopeza i Piotra Rybkowskiego, opublikowane w książce "Wolna wola. Dramaty Teatru na Woli". Z kolei w niedzielę odbędzie się wykład "Światłoczułe obrazy". Będzie to prezentacja projektów, w których zjawisko światłoczułości, ekstremalne czasy ekspozycji i nietypowe wykorzystanie aparatów fotograficznych było głównym elementem kreacyjnym (projekt Solaris, Thomas Bachler, Michael Wesely, Dominique Stroobant, Marek Noniewicz, Jiri Sigut, William Henry Fox Talbot, Steven Pippin i inni). Wykład poprowadzi Paweł Kula. Tego samego dnia (od godz. 14 do 16) odbędą się warsztaty, które poprowadzi Paweł Kula. Tematem zajęć będzie zjawisko światłoczułości i fenomen camera obscura, budowa prostych aparatów oraz wspólne zdjęcia, oswojenie z podstawowymi właściwościami materiałów światłoczułych i technika solarigrafii.

Promocja i wernisaż: 21.03.2009, godz. 19
Wykład: 22.03.2009, godz. 13
Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Kasprzaka 22, Warszawa

Requiem dla szałasu

19.03.2009, 12:15:45

W krakowskim Muzeum Etnograficznym od 20 marca będzie można oglądać wystawę zdjęć Jana Władysława Rączki "Requiem dla szałasu”. Serwis Plfoto.com jest patronem medialnym wystawy.

Bardzo nietypową wystawę, poświęconą pasterskim szałasom zdecydowało się zorganizować Muzeum Etnograficzne w Krakowie. To bardzo subiektywne spojrzenie na ten przejaw kultury pasterskiej, którego autorem jest Jan Władysław Rączka, znawca budownictwa drewnianego i miłośnik gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą z lat 70. XX wieku. Nadają one szałasom cech żywej grafiki. Tę właśnie graficzność wydobywa autor aranżacji wystawy, Aleksander Duraj i prezentuje widzowi nieobiektywne, wrażeniowe spojrzenie zarówno na fotografię, jak i odchodzącą kulturę.

Requiem dla szałasu – Jan Władysław Rączka
Wernisaż: 19.03.2009, godz. 18
Wystawa czynna: do 28.06.2009
Muzeum Etnograficzne w Krakowie, pl. Wolnica 1

Spotkanie z czeskim fotografem

19.03.2009, 12:06:15

Fundacja Imago Mundi zaprasza na kolejne spotkanie w Galerii Camelot. Jego bohaterem tym razem będzie czeski fotograf Grzegorz Klatka.

Fotograf studiował w Opawie, a potem spędził w Czechach dwa lata pracując dla tamtejszej prasy i realizując swoje autorskie projekty. Podczas spotkania artysta zaprezentuje swoje spojrzenie na Czechów i ich mały kraj, w którym życie toczy się własnym, odmiennym rytmem. Fotograf poświęcił się z zaangażowaniem portretowaniu czeskiego narodu i pdjął próbę zrozumienia specyficznej mentalności jego członków.

Spotkanie z Grzegorzem Klatką
20.03.2009, godz. 19
Galeria Camelot, ul. św. Tomasza 17, Kraków

Nasze miasto, tamte czasy

18.03.2009, 13:04:37

Fundacja Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie zaprasza na wystawę fotografii Geralda Howsona z Wielkiej Brytanii. Wystawa "Nasze miasto, tamte czasy” pokazuje Kraków i dzielnicę Krakowa – Kazimierz z lat 50. XX wieku. Gerald Howson przyjechał do Polski w kwietniu 1959 roku. Jego zadaniem było zrealizowanie dokumentalnego cyklu dla elitarnego czasopisma "Queen". Obrazy jakie zarejestrował nigdy nie zostały opublikowane. Redakcja uznała je za zbyt szorstkie i prawdziwe. Spośród kilkuset fotografii, zaledwie kilka ukazało się na łamach brytyjskiego dziennika "Daily Telegraph". Większość negatywów przeleżała w szufladzie pół wieku. Zdjęcia pierwszy raz będą prezentowane publicznie.

Byłem zafascynowany Krakowem - wspomina brytyjski fotograf - szczególnie interesował mnie Kazimierz. Wyglądał jak z powieści Dostojewskiego, na pół opuszczony i odarty z przeszłości. Pamiętam historyczne centrum miasta i przerażającą w swej stylistyce Nowa Hutę - mówi autor.

"Nasze miasto, tamte czasy” – Gerald Howson
Wernisaż: 19.03.2009, godz. 18
Wystawa czynna: do 30.04.2009
Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17, Kraków

W 10 lat dookoła świata

18.03.2009, 10:48:52

W warszawskiej Galerii Abakus można będzie zobaczyć wystawę Andrzeja Lachowskiego.

Wystawa to podsumowanie 10 lat podróży autora z aparatem fotograficznym po pięciu kontynentach. Na wystawie będzie można zobaczyć fotografie między innymiz takich krajów jak: Nowa Zelandia, Chiny, Australia, Stany Zjednoczona,Libia, Ukraina, Holandia, Tunezja. Tematyka fotografii jest bardzo różnorodna. Autor fotografował zarówno najsłynniejsze parki narodowe jak i największe metropolie.

Andrzej Lachowski

Urodził się w Warszawie. Absolwent Katedry Sztuki Politechniki Radomskiej kierunek Edukacja Artystyczna. Podyplomowo ukończył Produkcję Filmową w PWSTiF w Łodzi oraz Marketing Kultury Uniwersytetu Warszawskiego. Pomysłodawca Galerii Młodych w Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, której inauguracją była jego pierwsza wystawa autorska fotografii pt. "Zaklęte w Kamień". Od dziecka podróżuje, a od 10 lat uwiecznia swoje wyprawy na zdjęciach. Właśnie 10-leciu jego przygody z fotografią podróżniczą poświęcona jest ta wystawa. Autor postanowił zaprezentować zdjęcia z pięciu kontynentów, które odwiedził podczas owej dekady.

W 10 lat dookoła świata – Andrzej Lachowski
Wernisaż: 26.03.2009, godz. 18
Wystawa czynna: do 30.04.2009
Galeria Abakus, ul. Jezuicka 4, Warszawa

Apocalypsis cum figuris

17.03.2009, 11:11:11

Od 20 marca do 30 kwietnia w Dolnośląskim Centrum Fotografii Domek Romański we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę fotografii "Proch. Apocalypsis cum figuris" włoskiego fotografika - Maurizio Buscarino.

W 1979 roku w Mediolanie wybitny włoski artysta, Maurizio Buscarino, sfotografował próby i spektakl Apocalypsis cum figuris Teatru Laboratorium, a także nagrania do filmu dokumentującego to przedstawienie. Tylko nieliczne zdjęcia z jego kolekcji publikowane były do tej pory w różnych wydawnictwach. Po latach, na prośbę Instytutu Grotowskiego, autor opracował pozostałe fotografie i dokonał ich wyboru specjalnie z myślą o ekspozycji w historycznej sali Teatru Laboratorium - w miejscu, gdzie powstawała Apokalipsa w 1968 roku (tu też nastąpiła pierwsza odsłona wystawy w styczniu 2009 r.). Wybór ten, obejmujący czterdzieści siedem zdjęć, umożliwia odbycie swoistej podróży w czasie. W jej trakcie mamy szansę obcować z historycznym dziełem Jerzego Grotowskiego i jego zespołu w jedyny w swoim rodzaju sposób.

Uroczyste otwarcie ekspozycji, przygotowanej wspólnie z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, odbędzie się we wtorek 31 marca o godz. 13.

Apocalypsis cum figuris - Maurizio Buscarino
Wernisaż: 31.03.2009, godz. 13
Wystawa czynna: od 20.03.2009 do 30.04.2009
Dolnośląskie Centrum Fotografii Domek Romański, Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki, pl. bpa Nankiera 8, Wrocław

Wydomowienie

17.03.2009, 11:08:37

W Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy palestyńskiej artystki Ahlam Shibli Wydomowienie.

W swej twórczości Shibli skupia się przede wszystkim na dokumentowaniu codziennego życia Palestyńczyków pod izraelską okupacją. Odwołując się do ponad stuletniej tradycji fotografowania pejzażu palestyńskiego, Shibli unika zazwyczaj w swych pracach przedstawiania sylwetek ludzkich, utrwalając wyłącznie ich ślady. Jej wcześniejsze cykle przedstawiały najczęściej opuszczone domostwa, niedokończone budowy, pustkowia i cmentarze. Artystka próbuje dokumentować historię, odciskającą swe piętno na palestyńskich osadach, koncentruje się na analizowaniu takich zjawisk jak rozproszona tożsamość, wieloaspektowe uczucie bezdomności, nomadyzm, pamięć miejsca.

Trzy cykle pokazywane w Warszawie nie dotyczą wyłącznie tematyki palestyńskiej - artystka dokumentuje oznaki destabilizacji, nędzy i nierówności społecznej w szerszym, międzynarodowym kontekście. Najnowszy cykl fotograficzny "Dom dziecka” z 2008 roku, który zostanie po raz pierwszy pokazany w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, został zrealizowany podczas podróży Ahlam Shibli po Polsce i jej odwiedzin w jedenastu, rozrzuconych po całym kraju domach dziecka. Podczas tych wizyt artystka nawiązała specjalną emocjonalną więź z przebywającymi w tych instytucjach dziećmi, co odzwierciedla intymny, pełen psychologicznych niuansów charakter wykonanych wówczas fotografii.
Ahlam Shibli urodziła się w 1970 roku w Palestynie, gdzie stale mieszka i pracuje, rejestrując - jak sama to określa - codzienność zrodzoną z ciągłego naruszania palestyńskiego prawa do ziemi. Jej prace prezentowane były w galeriach, muzeach i na biennale w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej.

Wydomowienie – Chlam Shibli
Wernisaż: 20.03.2009, godz. 19
Wystawa czynna: do 4.05.2009
Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, Warszawa