Aktualności


Wolność od-zysku

21.07.2009, 10:54:09

Warszawska Zachęta zaprasza na swoją najnowszą wystawę „Wolność od-zysku”. Można na niej zobaczyć zdjęcia, instalacje rzeźbiarskie, slajdy i projekcje wideo ilustrujące stosunek artystów do kryzysu ekonomicznego.
Wystawa dotyczy kryzysu i różnych jego kontekstów, a także momentu wyczerpania, jakiego w dobie kryzysu doświadczamy. Wynika z potrzeby zatrzymania się w pędzie ku produkcji i konsumpcji. „Za dużo!” chce się zawołać za Derridą.
Nadmiar i brak stanowią najważniejsze pojęcia określające kryzysową rzeczywistość. Jednocześnie mimo finansowej zapaści błędne koło konsumpcji i produkcji toczy się dalej  - w wielu aspektach życia kryzys wydaje się być odległy i nierealny. Wystawa ta ma być komentarzem tej sytuacji. Świat sztuki podlega także zależnościom ekonomicznym, stąd pytanie o sytuację dzieła sztuki i rynku sztuki w czasach recesji. Czy zgodnie z hasłem Wszystko zysk grupy Twożywo każda produkcja artystyczna ma przynosić dochód?
Czas kryzysu zmusza do innych działań, alternatywnych zachowań opartych na powściągliwości, sięganiu wstecz, poszukiwaniu nowych jakości w posiadanym już „kapitale artystycznym”. Obok nisko budżetowych, specjalnie stworzonych na wystawę prac jest sporo powstałych w wyniku recyklingu, zapożyczeń, powtórek, przeszukiwaniu archiwów - to jedne z możliwych sposobów twórczych, ważnych zarówno z punktu widzenia ekonomii, jak i ekologii.
Artyści zaproszeni do udziału w wystawie:  Michał Budny, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Wojciech Doroszuk, Roman Dziadkiewicz, Katarzyna Józefowicz, Agnieszka Kurant, Robert Kuśmirowski, Angelika Markul, Anna Orlikowska, Agnieszka Polska, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Janek Simon, Twożywo, Wunderteam
„Wolność od-zysku”
Wystawa czynna: do 30.08.2009
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3, Warszawa

Moja dwudziestoletnia

20.07.2009, 10:41:39

Przy okazji festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu będzie można zobaczyć wystawę fotografii studentów łódzkiej Filmówki pt. „Moja dwudziestoletnia”.
„Moja dwudziestoletnia” to rodzaj eseju fotograficznego, wielogłosowej narracji, której przedmiotem jest zobrazowanie emocjonalne i artystyczna postawa wobec minionego dwudziestolecia. Poprzez szereg subiektywnych artykulacji dana jest możliwość poznania naszego spojrzenia. Z jednej strony czułe zainteresowanie przemianami i spontaniczna potrzeba ich rejestracji, z drugiej zaś ucieczka od doraźności i taniej publicystyki. W zamian uważne spojrzenie "niespiesznego przechodnia", szukającego w codziennej gmatwaninie prawdziwych symptomów odmiany. To również gest powątpiewania w zdolność opisu tradycyjnego reportażu, z jego zawsze obecnym widmem "decydującego momentu". Sprzeciw wobec arogancji szybkostrzelnych aparatów, zajętych wyłącznie wytwarzaniem obrazów do natychmiastowej konsumpcji. Oto kolekcja zdjęć skłaniających do zastanowienia i powstałych, by podkreślić, że możliwe jest uwolnienie się od historycznego fatum, ciążącego dotąd nad naszym narodem. Rocznica jest niezwykła, tym mocniej zachęca do zerwania z poetyką szkolnej akademii. Niech więc to dopełniające się dwudziestolecie pozwoli nam raz jeszcze zastanowić się nad kształtem naszej zbiorowej wyobraźni, byśmy bogatsi o tę wiedzę mogli przekształcać rzeczywistość oraz dzięki temu opowiadać sami o sobie, tak jak to czynimy to my autorzy - osobiście!

„Moja dwudziestoletnia”
Wernisaż: 23.07.2009, godz. 18
Wystawa czynna: do 2.08.2009
Kino Warszawa, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 64a, Wrocław

Momenty

20.07.2009, 10:40:36

W Zamku Książąt Pomorskich, w Szczecinie będzie można zobaczyć wystawę fotografii Tomasza Lazara pt. „Momenty”.
Tomasz Lazar to przedstawiciel młodego pokolenia twórców szczecińskiej fotografii. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, działacz szczecińskiego Fotoklubu Zamek, wielokrotnie nagradzany laureat ogólnopolskich konkursów fotograficznych. Prywatnie tancerz oraz student piątego roku informatyki. Tomasz Lazar to fotograf światłoczuły. Wrażliwy na tematy społeczne, ceniący piękno wynikające z harmonii kompozycji. Inspiruje się światem, który nas otacza. Ceni każdą sekundę, za niepowtarzalność i indywidualność.

Myślą przewodnią prezentowanej wystawy pod tytułem są słowa mistrza fotografii Jeanloup Sieff ‘a: -Są w sytuacjach fotograficznych idealne harmonie, które występują w życiu jedynie w ułamku sekundy i widziane pod pewnym kątem.
Są to harmonie marzeń, harmonie nieprawdy, które mimo to istnieją, ponieważ odnajduje się je na zdjęciu...


„Momenty” - Tomasz Lazar
Wernisaż: 22.07.2009, godz. 17
Wystawa czynna: do 31.08.2009
Za

Ot tak właśnie żyjemy

17.07.2009, 16:02:30

W krakowskiej kawiarni Tajemniczy Ogród od 5 sierpnia będzie można wystawę \"Ot tak właśnie żyjemy\". W trakcie wernisażu odbędzie się prezentacja multimedialna. Wystawa jest prezentacją fotografii z podróży po dwóch krajach byłego Związku Radzieckiego - Kazachstanie i Kirgistanie. Ich mieszkańcy to często ludzie biedni, ale dumni ze swoich narodów, historii, tradycji, muzułmańskiej religii i przepięknej przyrody. Ludzie Ci są otwarci na inne kultury, życzliwi i skorzy do pomocy. Chociaż los ich nie rozpieszcza, a życie wymaga wielu wyrzeczeń potrafią i lubią się bawić, a uśmiech na ich twarzach nie jest wyuczonym grymasem znanym nam z kultury zachodniej, ale spontanicznym i przyjaznym zaproszeniem do zawarcia znajomości. Autorami zdjęć są Laura i Zdzisław Dec. Podróżnicy i fotografowie z zamiłowania. Zafascynowani kulturą Wschodu od lat odwiedzają kraje byłego Związku Radzieckiego, Azji i kultury islamu. Uczestniczyli w wielu warsztatach i plenerach fotograficznych przy Śródmiejskim Ośrodku Kultury, Dworku Białoprądnickim, Krakowskim Towarzystwie Fotograficznym i Nowohuckim Centrum Kultury. Członkowie Krakowskiego Klubu Fotograficznego. \"Ot tak właśnie żyjemy\" – Laura i Zdzisław Dec Wernisaż: 5.08.2009, godz. 18.30 Wystawa czynna: do 1.09.2009 Kawiarnia Tajemniczy Ogród, Plac Nowy 9, Kraków

Fotografie z podróży II

17.07.2009, 15:54:03

W Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie można oglądać wystawę zdjęć z podróży. To juz po raz drugi podróżnicy, fotografowie i artyści plastycy prezentują fotografie ze swoich wędrówek. Założeniem wystawy jest prezentacja zdjęć jak najbardziej różnorodnych, pokazujących rozmaite miejsca w sposób jak najbardziej odległy od tego, jak to robią reklamowe foldery. Trasy wędrowców prowadziły nie tylko w dalekie zakątki świata, ale i te co bardziej fascynujące miejsca naszego kraju... Autorzy zdjęć - wszyscy związani z Częstochową - fotografią zajmują się profesjonalnie lub z zamiłowania. Swoje zdjęcia na wystawie prezentują Arkadiusz Belica, Magdalena Bober, Piotr Kras, Leszek Pilichowski, Magdalena Szpondrowska, Marcin Szpondrowski, Jacek Sztuka, Aneta Szyc, Barbara Szyc, Anna Wawrykowicz - Żakowicz, Piotr Wesołowski, Jerzy Zygmunt. Fotografie z podróży II Wystawa czynna: do 26.07.2009 Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Al. NMP 64, Częstochowa

Kamp - finisaż i aukcja

17.07.2009, 15:53:01

22 lutego 2009 roku inaugurując swoją działalność galeria MŁodzi ogłosiła konkurs skierowany do młodych artystów fotografów, któremu patronowało Plfoto.com. Konkurs zatytułowany Kamp-niepohamowana wrażliwość zgromadził 83 autorów i ponad 500 nadesłanych prac. Obecnie w galerii prezentowana jest wystawa nagrodzonych prac. W sobotę 25 lipca o godz. 16 w Galerii MŁODZI przy ul. Gdańskiej 9 odbędzie się finisaż wystawy oraz towarzysząca mu aukcja fotografii i grafiki. Przedmiotem licytacji będą prace 23 artystów prezentowane w ramach wystawy. Regulamin aukcji: 1. Osoba biorąca udział w aukcji rozumie i akceptuje warunki określone regulaminem. 2. Przedmiotem aukcji są fotografie i grafiki powierzone przez autorów lub stanowiące własność galerii. Galeria podejmuje się sprzedaży, w imieniu właściciela , obiektów będących - zgodnie z oświadczeniem Sprzedającego - wolnych od jakichkolwiek roszczeń osób trzecich. 3. Aukcja prowadzona jest przez upoważnioną osobę, zwaną \\\"Aukcjonerem\\\", która działa w imieniu Galerii Młodzi. 4. Ceny podane w katalogu są cenami wywołania. 5. Aukcjoner określa postąpienie w licytacji czyli podwyższenie stawki. 6. W przypadku uzasadnionego sprzeciwu, co do oferty kończącej licytację, wyrażonego przez uczestnika licytacji bezpośrednio po jej zakończeniu, prowadzący aukcję ma prawo do ponownego przeprowadzenia licytacji lub do jej kontynuowania. 7. Aukcjoner w imieniu galerii ma prawo zaproponować do sprzedaży przedmioty, których nie ma w katalogu. 8. Do udziału w licytacji upoważnieni są jedynie uczestnicy obecni na sali aukcyjnej. 9. Udział w aukcji nie wymaga wpłaty vadium. 10. Nabywcą staje się osoba oferująca najwyższą cenę. 11. Zakończenie licytacji danego obiektu następuje w momencie uderzenia młotkiem przez Aukcjonera i jest równoznaczne z zawarciem umowy sprzedaży. 12. Do ceny wylicytowanej doliczana będzie opłata organizacyjna w wysokości 7%. 13. Spory w trakcie licytacji rozstrzyga Aukcjoner. 14. Osoby, które zakupiły na aukcji któryś z obiektów są zobowiązane do podpisania kontraktu bezpośrednio po zakończeniu licytacji. 15. Nabywca jest zobowiązany wykupić obiekt w ciągu 5 dni po zakończeniu aukcji i odebrać go na własny koszt. W przypadku przekroczenia tego terminu Galeria ma prawo policzyć składowe. 16. Dopuszcza się możliwość wpłaty zadatku w wysokości 20 % wylicytowanej ceny. Pozostała kwota powinna być wówczas wpłacona w terminie 14 dni po zakończeniu aukcji. W przypadku nie dotrzymania tego terminu następuje przepadek wpłaconego zadatku. 17. Prawo własności przechodzi na rzecz kupującego w momencie dokonania całej wpłaty. 18. Istnieje możliwość przesłania zakupionych pozycji pocztą (doliczane są wówczas opłaty związane z wysyłką). 19. Należność za zakupione obiekty winna być zapłacona gotówką lub przelewem. 20. Galeria nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne i prawne zakupionych obiektów.

Grand Press Photo w Gdańsku

16.07.2009, 11:52:58

Po Warszawie wystawa najlepszych zdjęć z tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo zawita do Gdańska. Od 17 lipca w Galerii Bałtyckiej będzie można oglądać 159 zdjęć autorstwa 50 fotoreporterów z całej Polski. Grand Press Photo to konkurs dla zawodowych fotoreporterów z redakcji prasowych, agencji fotograficznych oraz dla freelancerów. Od pięciu lat organizuje go miesięcznik \"Press\". W tegorocznej edycji jury miało do oceny aż 4,5 tys. zdjęć. Prace były oceniane w kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie Codzienne, Sport, Przyroda - osobno zdjęcia pojedyncze, osobno fotoreportaże. 49 zdjęć pojedynczych i 16 fotoreportaży finałowych prezentuje wystawa pokonkursowa, która rozpoczyna swą podróż po kraju. Poza Gdańskiem będzie prezentowana m.in. w Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy, Częstochowie, Lublinie i Tarnowie. Grand Press Photo jest konkursem wyjątkowym, ponieważ przewodniczącym jury i osobą, która ma decydujący głos przy wyborze nagradzanych prac, jest zawsze zwycięzca najbardziej prestiżowego na świecie konkursu dla fotoreporterów World Press Photo. W tym roku był to amerykański fotoreporter z agencji Getty Images Spencer Platt, którego zdjęcie ze zbombardowanego Bejrutu wygrało World Press Photo w 2007 roku (prezentowane również na wystawie). To on ma głos decydujący przy wyborze nagradzanych prac, w tym Zdjęcia Roku. Obok Platta w jury tegorocznego konkursu zasiadali: Paweł Kopczyński (Reuters), Piotr Małecki (Napo Images), Chris Niedenthal, Piotr Wójcik (\"Gazeta Wyborcza\"). Główną nagrodę i tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Rafała Malko z \"Gazety Wyborczej Trójmiasto\". Pokazuje wiec zorganizowany przez związki zawodowe w Stoczni Gdynia SA, która jest likwidowana z powodu nierentowności. Na wiecu odczytano porozumienie stoczniowców z rządem dotyczące odszkodowań za zwolnienia. Stalowa motorówka \"Samarytanka\", na której stoją stoczniowcy, jest pierwszym statkiem zbudowanym w tej stoczni (1931 rok). Przewodniczący jury Spencer Platt tak motywował ów wybór: - Zdjęcie ze stoczni dotyczy nie tylko Polski, ono przekracza granice. To, co przedstawia, mogłoby się zdarzyć wszędzie: w Pittsburgu czy Birmingham. Ono porusza problem, który ma wpływ na życie nas wszystkich. Kryzys to temat aktualny dziś w każdym kraju. Zwycięskie zdjęcie uchwyciło moment - a to cecha dobrej fotografii. Widzimy na nim chwilę, w której życie ludzi nagle się zmienia. Spędzili w stoczni wiele lat, pewnie rodzice wielu z nich tutaj pracowali. I nagle krach. Nie wiadomo, co będzie z nimi jutro. Czy będą bezrobotni? Przecież nie odwrócą się na pięcie i nie pójdą pracować w kawiarni. Na wystawie zdjęć finałowych są także te, które zdobyły nagrody w poszczególnych kategoriach. Szczególnie wysoko oceniono w tym roku fotoreportaże oraz fotografię portretową. Wystawa czynna: od 17.07.2009 – 17.08.2009 Galeria Bałtycka, al. Grunwaldzka 141, Gdańsk

Wakacyjne impresje

16.07.2009, 11:45:07

Grupa Fotografisci.pl ogłasza pierwszy konkurs fotograficzny \"Wakacyjne impresje\". Prace można nadsyłać do 8 września 2009 roku. W konkursie mogą brać udział fotografowie amatorzy z Włocławka i terenu byłego województwa włocławskiego. Regulamin I. Postanowienia ogólne 1. Organizatorem Konkursu jest forum Fotografisci.pl. 2. Patronat nad Konkursem sprawują założyciele forum Fotografisci.pl, patronatem medialnym konkurs obejmują scena.wloclawek.pl oraz pegaz.wwi.pl. 3. Zasady Konkursu określa niniejszy Regulamin, który wchodzi w życie z dniem rozpoczęcia Konkursu i obowiązuje do czasu jego zakończenia. 4. Dostarczenie lub przesłanie zdjęć na Konkurs wraz z Oświadczeniem, o którym mowa poniżej, jest równoznaczne z poddaniem się uczestnika procedurze regulaminowej Konkursu. 5. Konkurs jest otwarty dla fotografów amatorów z terenu miasta Włocławka i terenu byłego województwa włocławskiego. Z Konkursu zostają wyłączone osoby zajmujące się profesjonalnie fotografią i reklamą oraz osoby będące uczniami szkół o takowych profilach. Konkurs trwa do 15 września 2009 roku. II. Zdjęcia 1. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 3 fotografie. 2. Fotografie mogą być zarówno w poziomie, jak i w pionie, kolorowe, czarno-białe i w sepii, wydrukowane na papierze fotograficznym w formacie nie mniejszym niż 280x400 mm (ok. A3) oraz bezwarunkowo w postaci elektronicznej na płycie CD, zapisane lub zeskanowane w jak największej rozdzielczości. 3. Zdjęcia nadesłane tylko w formie cyfrowej lub tylko w formie papierowej nie biorą udziału w Konkursie. 4. Zdjęcia nie mogą być obrabiane w programach graficznych, dopuszcza się minimalne niewielkie zmiany kadrowania zdjęcia. 5. Z Konkursu wyłącza się prace uprzednio nagradzane lub wystawiane. W Konkursie biorą udział tylko prace wykonane w terminie od 25 czerwca 2009 roku do 3 września 2009 roku. 6. Termin zgłaszania zdjęć mija 15 września 2009 roku. Za datę zgłoszenia uważa się datę wpłynięcia pracy konkursowej na wskazany przez Organizatora adres. 7. Zgłaszane do Konkursu fotografie należy opisać na odwrocie: tytuł Konkursu, tytuł zdjęcia, imię, nazwisko, adres, telefon oraz e-mail autora zdjęć. 8. Organizator Konkursu informuje uczestników Konkursu, iż ich dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane na podstawie wyrażonej dobrowolnie przez uczestnika Konkursu zgody, w siedzibie Organizatora, wyłącznie w związku z wykonaniem postanowień niniejszego Regulaminu. Każdy z uczestników ma prawo do wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania. 9. Każda fotografia powinna zawierać formułę: \"Udzielam grupie Fotografisci.pl ograniczonej do końca 2010 roku, nieodpłatnej licencji na wykorzystanie fotografii, w działaniach mających na celu promocję Grupy (wystawy, foldery itp.)\". Fotografie należy składać bezpośrednio w Wydziale Promocji lub sekretariacie Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włocławku, ul. Warszawska 11/13, zapakowane w kopertę z napisem: Konkurs fotograficzny \"Wakacyjne Impresje\" - Fotografisci.pl. 10. Oceny fotografii oraz przyznania nagród dokona Jury Konkursu powołane przez Organizatora. III. Harmonogram konkursu 1. Nadsyłanie prac do 8 września 2009 roku. 2. Ocena jury do 30 września 2009 roku. 3. Zawiadomienie o werdykcie jury do 15 października 2009 roku. 4. Wystawa pokonkursowa prac - listopad 2009 roku. IV. Nagrody 1. Laureaci pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca otrzymają nagrody rzeczowe w postaci akcesoriów fotograficznych, plecaków, toreb, kart pamięci. 2. Organizator zastrzega sobie prawo do nieprzyznania pierwszego miejsca w przypadku niskiego poziomu zdjęć nadesłanych na Konkurs. 3. Laureaci zostaną o wygranej powiadomieni przez Organizatora za pomocą poczty elektronicznej e-mail. V. Publikowanie zdjęć Zgłoszenie zdjęć do Konkursu oznacza wyrażenie zgody na ich nieodpłatne wykorzystywanie do promocji forum grupy Fotografisci.pl. Organizator zastrzega sobie prawo do publikowania fotografii zgłoszonych do Konkursu, umieszczania ich na stronach internetowych, w mediach i wykorzystania ich w innej formie, podając dane autora (imię i nazwisko). VI. Postanowienia końcowe 1. Zgłoszenie fotografii do Konkursu jest jednoznaczne z przyjęciem warunków niniejszego Regulaminu i oświadczeniem, że fotografie złożone na Konkurs zostały wykonane osobiście, a w przypadku portretów uzyskano zgodę na rozpowszechnianie wizerunku osób portretowanych. 2. Fotografie zgłoszone do Konkursu nie będą zwracane i pozostaną w zbiorach grupy Fotografisci.pl. 3. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody spowodowane opublikowaniem nieprawdziwych danych osobowych bądź innych nieprawdziwych informacji opartych na zgłoszeniach sporządzonych przez Uczestników. 4. Decyzje Jury są ostateczne i wiążące dla Uczestników. 5. Ostateczna interpretacja niniejszego Regulaminu należy do Organizatora. 6. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego. Więcej na www.fotografisci.pl

Wolność Kultury, Kultura Wolności

15.07.2009, 12:47:21

W Gdańsku ruszyła Galeria Wolność Kultury, Kultura Wolności. Dwanaście wielkoformatowych plansz ze zdjęciami z gdańskich wydarzeń kulturalnych można oglądać na płocie Parku Oliwskiego. To kolejny projekt organizowany przez biuro Gdańsk 2016, które zajmuje się przenoszeniu działań artystycznych w przestrzeń publiczną. Zlokalizowanie galerii w Oliwie ma na celu kulturalne aktywizowanie miejsc oddalonych od ścisłego centrum miasta. Na planszach z fotografiami, których autorem jest Łukasz Unterschuetz, znajdują się między innymi zdjęcia ze spektakli Opery Bałtyckiej, z koncertu \"Zaczęło się w Polsce\", festiwalu \"All About Freedom\" czy wystawy \"Fikcja i fikcja\" Instytutu Sztuki Wyspa. Organizatorem galerii jest Biuro Gdańsk i Metropolia Gdańska - Europejska Stolica Kultury 2016 w Gdańsku.

Opowieści o dzieciach

15.07.2009, 12:37:23

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do konkursu fotograficznego \"Opowieści o dzieciach\". Konkurs jest częścią 7 Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs \"Prawa człowieka w filmie\" w Katowicach w dniach 15-17 października 2009 r. \"Tematem konkursu są subiektywne i osobiste spojrzenia na szeroko pojęty świat dzieci. Spojrzenie na ich emocje, naturę, marzenia i na to, jak one same odnajdują się w świecie dorosłych. Konkurs jest otwarty dla wszystkich fotografujących. Uczestnictwo w konkursie jest bezpłatne.Ostateczny termin nadsyłania prac upływa 14 września 2009 roku. Organizatorami festiwalu jest Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Bona Fides. Współorganizatorami są: Samorząd Studencki Uniwersytetu Śląskiego oraz Amnesty International grupa Katowice. Regulamin konkursu do pobrania ze strony: http://bonafides.pl/home/images/regulamin%20konkursu%20fotograficznego.pdf Formularz do pobrania: http://bonafides.pl/home/images/karta%20zg%B3oszenia%20uczestnika%20do%20konkursu%20fotograficznego.pdf Więcej informacji o festiwalu na stronie: http://bonafides.pl/home/content/blogcategory/54/84/

Sklepy Cynamonowe - Manekiny

15.07.2009, 11:19:24

W piątek 10 lipca 2009 o godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy grupy fotograficznej Pictorial Team pt. Sklepy Cynamonowe - Manekiny. Wystawa jest prezentacją inspirowanego prozą Schulza cyklu fotografii uwydatniających obsesyjny dla niego motyw manekinów. Jest to nadrealny świat przedmiotów - \"pozorów sylwetki ludzkiej\", które przedstawiając życie, zachowują przeciwną wszelkiemu życiu nieruchomość wyrazu. Postacie te, zdegradowane w swojej monomanii przez erotykę, zamieszkują masochistyczne miasto - witrynę sklepową. W rozumieniu Schulza są duchem uwięzłego w cielesności człowieka, który z podmiotu stał się przedmiotem. Jednakże manekiny z witryn sklepowych przy Ulicy Krokodyli symbolizują oprócz bezdusznej zmysłowości również nowoczesny komercjalizm, w którym znienawidzona nowoczesność staje się przedmiotem uwielbienia, a jej symbole - tandeta, lalki, manekiny - urastają do rangi fetyszu. Jak mówi Ojciec w Traktacie: \"Zachwyca nas taniość, lichota, tandetność materiału. To jest nasza miłość do materii jako takiej. Do jej puszystości i porowatości...\". Autorzy fotografii starali się przy okazji oddać ducha schulzowskiego zaadaptowanego do nowej, cokolwiek zdeformowanej i egzotycznej, popeerelowskiej rzeczywistości. Jest to swoisty, artystyczny zapis socjologiczny, bo ów tytułowy manekin stał się mimowolnie symbolem i rangą naszych przemian ustrojowych, gdzie nie wszystko poszło jak oczekiwano. Sklepy Cynamonowe - Manekiny Kamienica Jabłonowskich ul. Chmielna 21, Warszawa

Rejs na Księżyc

14.07.2009, 14:05:33

W 40. rocznicę lądowania człowieka na Księżycu warszawska Galeria Asymetria zaprasza na wernisaż wystawy Krzysztofa Wojciechowskiego \"Rejs na Księżyc\". Prezentowany na wystawie projekt powstał w wyniku dokonania przez autora swego rodzaju \"wykopaliska fotograficznego\". Autor w czasie pracy nad powiększeniami z dawnych negatywów, zrobionych w 1969 roku podczas castingu do filmu \"Rejs\", dostrzegł na jednym ze zdjęć gazetę z nagłówkiem \"Prom Apollo powrócił na ziemię\". Okazało się, że casting zbiegł się w czasie z lądowaniem człowieka na Księżycu. Wojciechowski przypomniał sobie również, że parę dni wcześniej z zapartym tchem dokumentował to wydarzenie, fotografując je na ekranie telewizora. Dzięki fotografii Wojciechowskiemu udało się połączyć ze sobą po wielu latach dwa zdarzenia, oba niezwykle ważne i \"kultowe\", choć w zupełnie różny sposób. \"Rejs na Księżyc\" - Krzysztof Wojciechowski Wernisaż: 15.07.2009, godz. 19 Wystawa czynna: do 7.08.2009 Galeria Asymetria i Fundacja Archeologia Fotografii, ul. Nowogrodzka 18a m 8 (4 piętro), Warszawa

Rozmowy z K.

14.07.2009, 13:58:28

W warszawskiej Green Gallery od dziś można oglądać prace młodego artysty, Filipa Przewoźnego. Kiedy już prawie nic nie widzę, kiedy obraz umiera we wszechogarniającym wszystko mroku nocy, to właśnie wtedy, to wtedy, moje ostatnie widzenie jest najbardziej silne i najbardziej prawdziwe. Przez szpary prawie zamkniętych oczu wsącza się w mnie umierające światło niosące obraz świata, który już nigdy się nie powtórzy. Nowy dzień przynosi nowe obrazy starannie wycierające dłonią zapomnienia tamto, jakże przecież nieodległe widzenie. Następny seans naświetlania. Ogarnia mnie wtedy żal za utratą ważnej cząstki siebie. A może nie tak. Może to sączące się światło wypala, znaczy część mojej duszy już na zawsze… Może też jestem tym szczęśliwcem, jednym z nielicznych, któremu jest dane to widzieć ? Może w oczach innych nie ma już tego \"prawie\" i wraz z nastaniem nocy świat oglądany podczas mijającego dnia po prostu bezpowrotnie znika z ich pola widzenia? Może… A ja? Ja zapamiętuję zachłannie te obrazy świata ginące w mroku. Fotografuję oczami i wiem, że nikt poza mną tego nie zobaczy, bo to jest moje świadome pole rażenia nadświadomej pewności istnienia mnie we wszechświecie. Nie jestem jednak w tym sama. Jaka ulga. To uczucie wypełnia mnie po brzegi, kiedy biorę do ręki fotografie Filipa Przewoźnego. Małe kwadraciki i prostokąty utkane z czarno-białych snów, świateł, prześwitów, niedoświetleń, niedoskonałych doskonałości. Przede wszystkim intymność. Konieczność zmrużenia oczu i wtedy znowu w szpary mich oczu wsącza się światło, tym razem nie umierające a ożywiające obraz świata. Tego świata. Rozmowy z K. Wernisaż: 14.07.2009, godz. 19 Wystawa czynna: do 9.08.2009 Green Gallery, ul. Krzywe koło 2/4, Warszawa

Nagie miasto

13.07.2009, 13:21:50

Jeszcze tylko do 26 lipca w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie można oglądać pierwszą w Polsce wystawę fotografii ikony amerykańskiego fotoreportażu WeeGee\'ego. Na wystawie można oglądać ponad 200 zdjęć Weegee (1899-1968) - jednego z najwybitniejszych fotoreporterów na świecie, ikony amerykańskiego fotoreportażu XX wieku. Wszystkie zdjęcia pochodzą z prywatnej kolekcji Hendrika Berinsona. O wyjątkowści jego zbioru stanowi fakt, że wszystkie zdjęcia są oryginalnymi odbitkami i jest wśród nich wiele unikalnych lub nieznanych prac. Weegee, właściwie Asher Fellig, amerykański fotograf i dziennikarz, urodził się w Złoczowie (obecnie Ukraina). Do Nowego Jorku przyjechał z rodzicami w 1909 roku. W 1945 opublikował książkę ze zdjęciami pod tytułem \"Naked City\" (\"Nagie miasto\"). Stała się ona inspiracją dla głośnego filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem, a także serii popularnych telewizyjnych dramatów policyjnych. Weegee fotografował ciemną stronę Nowego Jorku – życie ulicy, biedę, przestępczość, głód. \"Nie mam żadnych zahamowań, tak jak mój aparat\" - mawiał i wyruszał w najbardziej niebezpieczne dzielnice miasta. Pracował przede wszystkim nocą. Pierwsze \"zawodowe\" fotografie robił dla kwatery głównej policji na Manhattanie, ale nie czekał na zlecenia. Jako jedynemu fotoreporterowi w tamtym czasie udało mu się uzyskać zgodę na posiadanie radia policyjnego we własnym samochodzie. W bagażniku miał również ciemnię fotograficzną, a wszystko po to, by po zrobieniu zdjęcia natychmiast móc je wywołać. W miejscach zbrodni pojawiał się często przed policją i strażą pożarną. Stąd zresztą pseudonim Weegee (od Ouija - ruchomej tabliczki z literami alfabetu i innymi znakami, za pomocą której podczas czasie seansu spirytystycznego, \"duch\" komunikuje się z obecnymi). Weegee nigdy nie zdobył fotograficznego wykształcenia, a mimo to jego fotografie zachwycają kompozycją i światłem, fascynują treścią. Drastyczne sceny konfrontował z wizerunkami gwiazd, zakochanych, szczęśliwych i zadowolonych z życia ludzi. Z każdym ujęciem rejestrował moment, który nie mógł zostać powtórzony. I tym samym stworzył wielowymiarowy dokument o życiu, stworzył historię. \"Weegee\" Wystawa czynna: do 26.07.2009 Muzeum Narodowe w Krakowie, al. 3 Maja 1

Świat w obiektywie National Geographic

13.07.2009, 13:11:36

Od ponad stu lat fotografia gości na stronach magazynu \"National Geographic\", budząc nieustający podziw i zachwyt milionów czytelników. Najlepsze zdjęcia wydawnictwa można do września oglądać w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. Wystawa fotografii pt. \"Świat w obiektywie National Geographic\", przypomina najlepsze zdjęcia w historii National Geographic i potwierdza, jak wielka jest potęga fotografii, z jej ogromną siłą wyrazu, także we współczesnym świecie. 100 niezwykłych zdjęć przedstawia fascynujący obraz całej naszej planety, od początku XX wieku po dzień dzisiejszy, widziany oczami najznakomitszych fotografów National Geographic oraz wyjątkowy portret współczesnej Polski w obiektywie fotografów stale współpracujących z polską edycją magazynu \"National Geographic\". Fotograficzna podróż obejmuje Europę, w tym szczególnie Polskę, Azję, Afrykę i Bliski Wschód, obie Ameryki oraz odległe wyspy rozrzucone na bezkresnych oceanach. Niepowtarzalne chwile utrwalone na kliszach fotograficznych składają się na, nie mający sobie równego, portret świata ostatnich stu lat - najstarsza fotografia pochodzi z 1907 roku - widziany przez pryzmat codziennego życia, tradycji, kultury i przyrody. Siła oddziaływania prezentowanych na wystawie zdjęć - arktycznego wilka uchwyconego w skoku z kry na krę, czy słynnej Afganki Sharbat Guli - nie maleje z upływem czasu. To rezultat pracy światowej sławy fotografów \"National Geographic\", wśród których są: Sam Abell, William Albert Allard, Jodi Cobb, David Doubilet, David Alan Harvey, Chris Johns, Emory Kristof, Frans Lanting, Steve McCurry, Nick Nichols, James Stanfield, Tomasz Tomaszewski i wielu innych. Niewątpliwą atrakcją wystawy jest zdjęcie Steve\'a McCurry\'ego, ukazujące odnalezioną po 17 latach słynną Afgankę. Wykonane przez niego w 1984 roku w obozie dla uchodźców w Nasir Bagh, w Pakistanie, zdjęcie tajemniczej afgańskiej dziewczynki o niezapomnianych zielonych oczach, widziały miliony ludzi: na okładce magazynu \"National Geographic\" z czerwca 1985 roku, w albumie \"Oczami fotografów\" i na wystawach prezentowanych na całym świecie. Przez siedemnaście lat nikt nie znał jej imienia. Słynna Afganka Sharbat Gula została odnaleziona przez McCurry\'ego i ekipę telewizji National Geographic Explorer dopiero w styczniu 2002 roku i ponownie stanęła twarzą w twarz ze światem. Prezentowane podczas wystawy zdjęcia pochodzą z przygotowanego przez \"National Geographic\" albumu pt. \"Świat w obiektywie National Geographic\", który zawiera ponad 230 starannie wybranych fotografii - najlepszych w historii National Geographic. \"Świat w obiektywie National Geographic\" Wystawa czynna: do 2.09.2009 Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, ul. Partyzantów 31a, Słupsk

Photo Day 4.0

10.07.2009, 12:31:16

Portal internetowy MM Moje Miasto Kraków oraz Bonarka City Center zapraszają wszystkich miłośników fotografii na plener fotograficzny, który będzie miał miejsce na budowie centrum handlowo-usługowo-rozrywkowego Bonarka City Center w Krakowie. Photo Day odbędzie się już 19 lipca. Wziąć w nim mogą udział wszystkie pełnoletnie (ze względów bezpieczeństwa) osoby kochające fotografię. Ilość miejsc jest ograniczona do 200, dlatego chętnym radzimy nie zwlekać z zapisami. Na miejscu zostaniemy podzieleni na pięć grup, każda będzie miała niemal godzinę na robienie zdjęć. Po zakończeniu pleneru zostanie przeprowadzony konkurs, w którym nagrodami jest sprzęt fotograficzny o łącznej wartości ponad 4 tys. złotych.

I Uliczna Bitwa Fotograficzna

10.07.2009, 12:15:07

Już 14 lipca na gliwickim Rynku odbędzie się pierwsza z czterech Ulicznych Bitew Fotograficznych w Polsce! Pomysł na bitwy fotograficzne nie jest nowy, ale po raz pierwszy na taką skalę odbędą się na żywo, pod gołym niebem, przed tłumem gapiów jacy zgromadzą się tutaj oglądać III Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy \"ULICZNICY\". Na każdą z bitew zaproszono znanych polskich fotografów, a na zwycięzców czekają tablety Wacom Intuos M, plecaki i torby fotograficzne Lowepro, monopody Giottos, wydruki w formacie A2 na drukarkach Epson oraz książki fotograficzne wydawnictwa Helion. Gościem i jurorem pierwszej bitwy będzie Tomasz Tomaszewski - jest on jednocześnie autorem tematu bitwy – \"Śląska potrzeba koloru\". Zgłoszenia przyjmowane są on-line, można podsyłać gotowe zdjęcia z \"szuflady\", jak również te, zrobione specjalnie na bitwę. W kolejnych bitwach jurorować będą między innymi Witold Krassowski i Marek Arcimowicz. Sama bitwa rozpocznie się we wtorek, 14 lipca, o godz. 21. Losowo wybierane zdjęcia będą zestawiane w pary, publiczność (z zastrzeżeniem prawa veto dla jurora) każdorazowo wybierze jedno, dając mu tym samym szansę na uczestnictwo w dalszym ciągu bitwy. W ten sposób po kilku seriach potyczek na placu boju pozostaną trzy fotografie, z których głosowanie i Juror wyłonią najlepsze. Uczestnictwo w bitwach jest bezpłatne, jedyny warunek to obecność na gliwickim rynku. - W tym roku otwieramy festiwal na fotografię. To dość naturalna konsekwencja; goszcząc tak barwnych artystów, nie sposób od czasu do czasu nie spróbować ich uwiecznić, zostawić sobie jakiejś pamiątki - mówi dyrektor festiwalu, Piotr Chlipalski.

Harry Thuillier

9.07.2009, 12:06:29

Fundacja Imago Mundi wraz z krakowską Galerią Camelot i telewizją Planete zapraszają do kina letniego plenerowy pokaz filmu: \"Darkroom - W ciemni życia\", o życiu i twórczości intrygującego irlandzkiego fotografa Harry\'ego Thuilliera. Jest to trzymający w napięciu dokument zawierający intymne zapiski artysty, wyznania jego bliskich, mentorów, przyjaciół, kochanek, a nawet wróżbitki oraz przdstawia kulisy niewyjaśnionych okoliczności przedwczesnej śmierci Thuilliera. Wstęp wolny. 10.07.2009, godz. 21.30 Galeria Camelot, ul. św. Tomasza 17, Kraków

Dzieciaki

9.07.2009, 11:53:40

Na Placu Zamkowym w Warszawie można oglądać wystawę fotografii wykonanych przez dzieciaki z Targówka. Zdjęcia robiono na warsztatach prowadzonych przez Tomka Niewiadomskiego. Agnieszka Dąbrowska, członek zarządu Fundacji Element 65 i Marta Wardin, prezes zarządu Fundacji Element 65 tak piszą o projekcie: Pewnego dnia, półtora roku temu, Wojtek Przybylski, wolontariusz ze Stowarzyszenia Dzieci Targówka, nasz przyjaciel, wpadł na pomysł zaproszenia swoich podopiecznych do współprowadzonej przez nas galerii fotografii. Dzieciaki miały wtedy możliwość zobaczyć prezentowane u nas zdjęcia z Japonii i spotkać się z ich autorem, Tomkiem Niewiadomskim. Artysta przyjął swoich małych gości z wszelkimi honorami; dzieci słuchając opowieści o Japonii, raczyły się sushi i lodami z owocu liczi. Tomek wyświetlał slajdy ze swoich dalekich podróży, zadedykował każdemu imiennie album fotografii oraz przeprowadził minikurs pracy w ciemni, wtajemniczając gości w unikalną archaiczną technikę wywoływania zdjęć zwaną platinum-palladium, którą obecnie stosuje jedynie 300 osób na świecie. Tomek Niewiadomski (rocznik 1974) swoją wiedzę i doświadczenie zawodowe zdobywał w Australii, Polsce i Stanach Zjednoczonych. Był uczniem Davida Michela Kennedy\'ego i Paula Aresu. Absolwent School of Fine Arts-Photography w Sydney. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Dzieciaki Wystawa czynna: do 31.07.2009 Plac Zamkowy, Warszawa

Konfrontacje II

8.07.2009, 12:04:32

W Gdańskim Archipelagu Kultury "Plama" odbędzie się wernisaż wystawy Konfrontacje II. Tytuł wystawy nawiązuje konfrontacji – w tym przypadku jednak przyjaznych i kulturalnych.

W tym przypadku konfrontacje dotyczą kultur dla siebie obcych, a nawet egzotycznych. Obok  fotografii polskiego artysty - Wiesława Zaremby, od lat wykładowcy na tureckim uniwersytecie Sabanci w Stambule są prezentowane kolorowe rysunki Ernesto Pujazon, Peruwiańczyka uczącego w malezyjskim uniwersytecie Limkongwing w Kulala Lumpur i Taylor\'s College w Malezji oraz malezyjczyka Alexa Wonga.

Linie rozbieżnych losów przecinają się tu i teraz. Nie po raz pierwszy: rzymskie II przy tytule oznacza, jak nie trudno się domyśleć, kontynuację. Jest to nawiązanie do wystawy, w której wymienieni artyści już raz się spotkali; wystawy, która odbyła się latem 2007 roku w nieistniejącej już galerii Nowa Oficyna, należącej do gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Konfrontacje II
Wernisaż: 8.07.2009, godz. 18
Wystawa czynna: 8-10.07 oraz 20-25.07.2009
Plama Gdański Archipelag Kultury, ul. Pilotów 11, Gdańsk