Transfotografia

29.07.2009, 11:22:56

Z ostatnim dniem lipca  w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku rozpocznie się Festiwal Transfotografia. Festiwal rozpocznie wernisaż dnia 31 lipca 2009 roku o godzinie 18.00. Zaprezentowane zostaną trzy wystawy: Dita Pepe „Autoportrety”, Oiko Petersen „Downtown” i Joao Urban „Tu i tam”.
Tematem tegorocznej edycji festiwalu Transfotografia jest przełamywanie i przekraczanie barier. Trzy wystawy prezentowane w CSW Łaźnia łączy jeszcze coś innego. Mamy tu do czynienia z barwnym, wyimaginowanym, zainscenizowanym światem skonfrontowanym w szarą codziennością. Dita Pepe, Oiko Petersen i Joao Urban kreują lub uwieczniają magiczne, zainscenizowane krainy, w których portretowani przez nich bohaterowie wcielają się w odległe im fizycznie lub socjologicznie postaci aby dowiedzieć się więcej o sobie samych albo przekazać światu zewnętrznemu sygnał o swoim istnieniu.
Czeska fotograficzka Dita Pepe posługując się fotografią przeprowadza swoisty eksperyment - sprawdza jak dramatycznie potrafi zmieniać się nasza tożsamość, gdy wchodzimy w związki z innymi ludźmi oraz pod wpływem zaistniałych okoliczności i otoczenia.
W swojej serii „Autoportrety” artystka portretuje się w różnorodnych przebraniach wcielając się kolejno w role żon lub partnerek mężczyzn z różnych środowisk. Każda fotografia jest wykonana w typowym, realnym otoczeniu dla danego mężczyzny, zazwyczaj z jego dziećmi (czasem też z prawdziwą córką autorki wpisaną w scenerię). Fotografuje się także obok kobiet w różnym wieku, różnych zawodów i odmiennej pozycji społecznej. Raz jest prostą wiejską dziewczyną w chustce a następnie wyzywającą prostytutką w rozpiętym różowym szlafroczku, kiedy indziej atletką z hantlami świadomie prezentującą swoje dobrze zbudowane ciało. Na pierwszy rzut oka można nawet nie spostrzec, że autorka występuje na wszystkich zdjęciach, tak bardzo zmienia się jej wygląd i wyraz.
Joao Urban dokumentuje świat polskich imigrantów, którzy osiedlili się w brazylijskim stanie Paraná - i aby nie utracić swojej tożsamości narodowej, kulturowej i charakteru, stworzyli barwne, czasem mocno przerysowane, przepełnione motywami folklorystycznymi i religijnymi domowe świątynie polskości. Większość osadników przybyła do Brazylii jeszcze w czasach zaborów i I wojny światowej i wydaje się, że dla ich potomków czas zatrzymał się w miejscu.  Nadal kultywują oni tradycje przekazane przez ich przodków i mieszkają w domach przypominających wnętrza wiejskich skansenów. Większość z nich to konserwatywni katolicy wzbraniający się przed wprowadzanymi reformami rolnictwa i mówiący językiem staropolskim przeplatanym portugalskimi słowami.
Z kolei Oik Petersen tak mówi o swoim projekcie: W cyklu Downtown Collection sfotografuję kilkanaście osób z zespołem Downa w sposób zarezerwowany dla estetyzującej fotografii mody. W pełni starając się oddać charakter modeli i modelek, podejmuję ryzyko zapytania czy parodia może nie być parodią i czy może stać się pełnoprawną, wartościową częścią naszego świata. W ten sposób chciałbym zaprosić oglądających do zmierzenia się z własnymi barierami i uprzedzeniami i w gruncie rzeczy do odpowiedzenia sobie na najprostsze pytania dotyczące ich samych.
Wernisaż: 31.07.2009, godz. 18
Festiwal trwa: od 31.07.2009 do 30.08.2009
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

powrót do aktualności



Komentarze

Brak komentarzy