Aktualności


Zmarł Bronisław Schlabs

11.08.2009, 11:30:41

Wczoraj na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu odbył się pogrzeb Bronisława Schlabsa. Artysta, legenda polskiej fotografii miał 89 lat.

Bronisław Schlabs fotografował od początku lat 50. XX w., ewoluując w swojej postawie twórczej od dokumentaryzmu do subiektywizmu, w czym wydatnie pomógł kontakt z Otto Steinertem, aktywnym niemieckim animatorem tego nurtu. Najbardziej znany okres jego twórczości to późne lata 50. i początek lat 60. XX w., zwłaszcza współpraca ze Zdzisławem Beksińskim i Jerzym Lewczyńskim. Za początek tej niezwykle owocnej współpracy przyjmuje się poznańską wystawę "Krok w Nowoczesność" w PTF w 1957 r. i późniejsza pierwszą wspólną ekspozycję pod tytułem "Wystawa trzech twórców" w klubie Krzywe Koło w Warszawie.

W 1958 r. pokazana została indywidualna wystawa Schlabsa "Fotografia abstrakcyjna" w klubie SARP w Poznaniu. W tym samym roku Schlabs wziął udział w ważnej wystawie "Subjektive Fotografie" w Essen przez Steinerta. W roku 1959 odbył się słynny Pokaz Zamknięty w Gliwickim Towarzystwie Fotograficznym, znany także pod hasłem "Antyfotografia". W roku 1960 Schlabs został zaproszony do udziału w prestiżowej wystawie "The Sense of Abstraction in Contemporary Photography", organizowanej przez Edwarda Steichena w Museum of Modern Arts w Nowym Jorku. W 1961 roku w Domu Technika NOT w Poznaniu można było obejrzeć kolejną wystawę indywidualną "obrazów strukturalnych" artysty. Także w 1961 roku wziął udział, razem z Beksińskim i Lewczyńskim, w wystawie organizowanej przez Deutsche Gesellschaft für Photographie w Kolonii. W roku 1962, po śmierci żony, Bronisław Schlabs zawiesił działalność twórczą, choć nadal fotografował - i ten jego dorobek wciąż czeka na opracowanie.

W roku 1975 Schlabs wrócił do fotografii jako narzędzia wypowiedzi artystycznej cyklem "Akcja dzieło". Stosował technikę łączącą fotografię z malarstwem. W roku 1988 odbyła się w Starej Galerii ZPAF w Warszawie duża indywidualna wystawa "Bronisław Schlabs. Fotografie z notatnika osobistego". W roku 2004 Galeria Miejska ARSENAŁ w Poznaniu pokazała retrospektywną wystawę "Bronisław Schlabs. Prace z lat 1952-1995".

Śląski fotoplastykon

10.08.2009, 11:08:21

W Muzeum Śląskim udostępniono dla zwiedzających jedyny na Śląsku fotoplastykon - urządzenie z końca XIX wieku służące do projekcji trójwymiarowych zdjęć.

Na pierwszym seansie pokazane zostaną zdjęcia z końca XIX i początku XX wieku, przedstawiające widoki miast polskich, europejskich i zabytki Bilskiego Wschodu oraz cykl fotografii obyczajowych z Górnego Śląska.

Fotoplastykon ze zbiorów Muzeum Śląskiego, jeden z nielicznych w Polsce, pochodzi z końca XIX wieku. Działał od 1949 roku do lat 80. XX wieku w Sosnowcu, na rogu ulicy Modrzejowskiej i Warszawskiej. Służy do projekcji fotografii stereoskopowych, czyli obrazów przestrzennych. Pozwala na równoczesne oglądanie przezroczy na 24 stanowiskach oraz na podświetlanie każdego z osobna odrębnym źródłem światła. Oglądanie fotografii trójwymiarowej daje iluzję obcowania z rzeczywistością prezentowaną na seansach, a widz przenosi się w zatrzymany na jedną sekundę magiczny świat.

Muzeum Śląskie, al. W. Korfantego 3, Katowice

Pamięć warstw

10.08.2009, 11:02:25

W Starej Galerii ZPAF w Warszawie będzie można od dziś oglądać wystawę Zbigniewa Tomaszczuka, "Pamięć warstw".

Tytułowe warstwy odnoszą się do trzech warstw światłoczułych, z których składa się każda barwna fotografia. Zbigniew Tomaszczuk rozwarstwia kolor pokazując barwy poszczególnych warstw (czerwona, zielona lub niebieska) i wykorzystując je do wizualnego wydzielenia poszczególnych warstw czasu. Najnowsze, specjalnie przygotowane na obecną wystawę prace z cyklu "Paralaksa czasu" przedstawiają Krakowskie Przedmieście w Warszawie z samochodami, przechodniami i znajdującymi się tam widokami Canaletta tych samych miejsc sprzed dwustu kilkudziesięciu lat - co jest dodatkową warstwą historii tego miejsca.

Zbigniew Tomaszczuk urodził się  w 1949 r. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Ukończył Wyższe Studium Fotografii w Warszawie i Wydział Komunikacji Multimedialnej na ASP w Poznaniu, gdzie uzyskał również doktorat w zakresie sztuki (fotografii). Zajmuje się historią, teorią i estetyką fotografii. Autor kilku książek poświęconych fotografii. Adiunkt w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Wykładowca w Akademii Fotografii w Warszawie i Warszawskiej Szkole Reklamy. Autor wielu wystaw w kraju i zagranicą. Redaktor naczelny naukowo-artystycznego pisma o fotografii "Camera Obscura".

"Pamięć warstw" – Zbigniew Tomaszczyk
Wernisaż: 10.08.2009, godz. 18
Wystawa czynna: do 30.08.2009
Stara Galeria ZPAF, Pl.Zamkowy 8, Warszawa

Twoja klisza z Powstania

7.08.2009, 12:40:30

Już po raz trzeci Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje grę miejską "Twoja klisza z Powstania". W tym roku jej uczestnicy będą przemierzać miasto śladami Harcerskiej Poczty Polowej. Na uczestników czeka wiele nietypowych sytuacji i oryginalnych zadań.

Na terenie miasta zostaną odegrane wybrane sceny z przebiegu Powstania. Tym razem trasa będzie prowadzić śladami Harcerskiej Poczty Polowej, która działała od początku Powstania. Uczestnicy gry wciągnięci zostaną w zagadkową fabułę - z aparatami w ręku wcielą się w role powstańczych fotoreporterów...

"Twoja klisza z Powstania" to połączenie gry miejskiej i fotografii. Jej celem jest ożywienie przestrzeni miejskiej i przywołanie wydarzeń z 1944 roku. Pierwsza edycja projektu odbyła się z 2007 roku. Wzięło w niej udział 800 osób. W zeszłym roku osób było jeszcze więcej, a do pokonania uczestnicy mieli dziesięciokilometrową trasę. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest "łączność". Na graczy czeka wiele nieprzewidzianych zadań, nietypowych sytuacji, zaskakujących wyzwań. Uczestnicy "Kliszy" będą mogli sprawdzić się w trudnych warunkach: presji czasu i zmieniających się okoliczności. 

Projekt skierowany jest zarówno do młodych, jak i rodzin z dziećmi, do amatorów i profesjonalnych fotografów. Uczestnicy muszą dotrzeć w wyznaczonym czasie do konkretnych punktów. Po drodze czekają na nich niebezpieczeństwa i pułapki. Ich zadaniem jest uchwycenie scen z życia Powstańców.

Miejscem wokół którego będą się rozgrywać wydarzenia będzie Poczta Główna. Uczestnicy będą mieli do zrealizowania zadania, wśród których znalazły się m.in. zdobycie powstańczego hasła, odnalezienie skrzynki z listami, wydrukowanie gazet i przeniesienie ich pod ostrzałem za barykadę.

Integralną częścią projektu jest konkurs na najlepsze zdjęcie z "Kliszy". Każdy może wziąć w nim udział, wystarczy tylko zamieścić swoją fotografię na stronie internetowej.

Gra rozpocznie się 8 sierpnia o godz. 12. Szczegółowe informacje i materiały z poprzednich edycji gry znajdują się na stronie: www.klisza.1944.pl Tu także mogą zalogować się chętni do udziału w grze, aby otrzymać wszelkie wskazówki dotyczące samej akcji. Liczba miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

Uliczne Atelier

7.08.2009, 11:57:39

W sobotę na Rynku w Gliwicach stanie Uliczne Atelier. Tego dnia organizatorzy zamierzają sportretować mieszkańców miasta, którzy pojawią się w centrum miasta. To próba zatrzymania czasu, uchwycenia indywidualności spotkanych ludzi. Wydarzenie odbywa się w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy "Ulicznicy" w Gliwicach.

Przez 10 godzin ( od 10 do 20) każdy, kto wejdzie na Rynek i zgodzi się na zrobienie sobie zdjęcia, stanie się częścią panoramicznego portretu - dostępnego w magazynie PokochajFotografie.pl a także on-line, na specjalnej stronie - gdzie portret będzie można oglądać zarówno, jako całość, jak i we fragmentachon-line w dedykowanym serwisie www - zarówno, jako całość, jak i we fragmentach - dającego możliwość zestawienia razem wszystkich blondynów, dzieci, niebieskookich kobiet w ciąży, czy np. posiadaczy piegów.

Jim Rakete

6.08.2009, 14:04:33

Już w najbliższy piątek w krakowskiej Galerii Camelot będzie można obejrzeć film "Jim Rakete. Moje życie". Gośćmi specjalnymi spotkania będą reżyserka Claudia Müller oraz Jim Rakete. Wstęp wolny.

Jim Rakete zaczął fotografować w wieku lat 17, robił zdjęcia do magazynów muzycznych, gazet codziennych i dla agencji reklamowych. Wśród sfotografowanych przez niego osób są Jimi Hendrix, Ray Charles, David Bowie and Mick Jagger. W 1977 założył agencję fotograficzną Fabrik, którą następnie prowadził przez 10 lat. Był managerem  Niny Hagen, Neny, Spliff, Interzone, Sternhagel, Morgenrot i Die Ärtze. Od 1987 poświęcił się wyłącznie fotografii, robiąc portrety muzyków i znanych osobistości świata filmu, wśród których były takie sławy jak Quentin Tarantino, Natalie Portman, Wim Wenders czy Willi Brandt. Mieszka i pracuje w Berlinie. W 2006 stał się bohaterem filmu dokumentalnego, którego reżyserką i producentką jest Claudia Müller.

Pokaz: 07.08, godz. 21.30
Galeria Camelot&Galeria Fundacji Imago Mundi, ul. św. Tomasza 17, Kraków

Foto&Grafia - Przestrzeń

6.08.2009, 13:53:07

W katowickiej Galerii ZPAF można oglądać wystawę Timma Stütza i Ryszarda Korżanowskiego "Foto&Grafia – Przestrzeń".

Timm Stütz urodził się w 1938 r. w Dresden. Pracuje w wolnym zawodzie jako artysta fotografik, publicysta i tłumacz. Zdobył Grand Prix ifo-scanbaltic Rostock 1984, złoty medal Campanone d\'Oro (FIAP) Bergamo 1988 i złoty medal "Foto-Expo" (FIAP) Poznań 1989. Prezes Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznegow latach 1990-92, 1996-98 i 2000-03. Jest członkiemVerein Heidenheimer Lichtbildner 1931 e.V., Związku Polskich Artystów Fotografików oraz członkiem honorowym Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego. Ma tytuł Artiste i Excellence FIAP de la Fédération Internationale de l’Art Photographique.

Ryszard Korżanowski ur.18.02.1939 r. w Baranowiczach. Twórczość w zakresie grafiki warsztatowej oraz realizacje scenografii teatralnej, wystawiennictwa, grafiki informacyjnej, konserwacji malarstwa, rzeźby i złotnictwa. Swoje prace graficzne wystawiał w Polsce i poza granicami: Umea, Skelletea, Rostock, Lübeck, Frechen, Köln, Kanagawa, Hiroshima, Tokio, San Paolo, Campinass, Lahti, Paris, Brande, Ahlbeck, Waren, Ludwigshof, Greifswald, Pasewalk, Neurandenburg.

"Foto&Grafia – Przestrzeń" - Timm Stütz, Ryszard Korżanowski
Wystawa czynna: do 31.08.2009
Galeria Katowice ZPAF, ul. Św. Jana 10, Katowice

I Międzynarodowy Festiwal Fotografii Młodych

5.08.2009, 13:15:33

W dniach od 7 do 9 sierpnia 2009 roku w Jarosławiu odbędzie się I Międzynarodowy Festiwal Fotografii Młodych. Głównym celem festiwalu jest promocja młodej rozwijającej się sztuki fotograficznej i odkrywanie młodych talentów.

Uczestnicy festiwalu wezmą udział w warsztatach, wykładach, pokazy filmów i diaporam. Same prace będą prezentowane w ogólnodostępnej przestrzeni. Zdjęcia zawisną w miejscach gdzie zwykle sztuka nie dociera. Fotografia stanie się codziennością. Będzie prezentowana między innymi w autobusach, witrynach sklepowych, stacji PKP, słupach ogłoszeniowych, w klubach, pubach i restauracjach. Na tydzień miasto zamieni się w jedną wielką galerię, obok której nie będzie można przejść obojętnie.

Ideą festiwalu jest zapoznanie odbiorcy z wizją świata młodych. Prezentacja spojrzenia na to czego tak naprawdę nie dostrzegamy i obok czego przechodzimy obojętnie, nie zauważając jego niezwykłości.

Zaprezentowane wystawy wyłonione zostały w drodze otwartego konkursu. Łącznie nadesłano 294 propozycje wystaw. Ich autorami było 205 młodych ludzi do 30 roku życia pochodzących z Polski, Czech, Łotwy i Ukrainy. Jury składające się z artystów fotografików, przedstawicieli Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz wykładowców Akademii Fotografii obejrzało ponad 6500 zdjęć aby wybrać 11 najlepszych zestawów.

Szczegółowy program na: www.ffm.fotojaroslaw.pl

I Międzynarodowy Festiwal Fotografii Młodych, Jarosław
7 – 9.08.2009

Morze tajemnic

5.08.2009, 13:14:12

San Gallery w Kołobrzegu zaprasza na uroczyste otwarcie działalności, połączone z wernisażem fotografii Eli Waszczuk.

Fascynacja morzem, nie z letnich, wakacyjnych obrazków i słodkich zachodów słońca, ale czasu jesienno-zimowego i wczesnej wiosny dała mi impuls do tego, by tę fascynację zmaterializować na fotografiach. Chcę na nich pokazać, jak piękne są motywy pisane jodem na piasku, jakim bogactwem kolorów i cieni mienią się morskie otoczaki, jak gra światło na wodzie, to przewalającej się z hukiem, a to spokojnej niczym niezmącona tafla lustrzana . I jak pięknie odbijają się w wodzie kolorowe kadłuby łodzi rybackich i drewnianych ostróg. Chcę pokazać promyki zimowego słońca, przeciskające się przez drzewa rosnące na nadmorskich wydmach i rozświetlone wiosennym słońcem nadmorskie pejzaże, cudowne wzory i barwy na falochronach, niczym mapy nieziemskich obiektów – Ela Waszczuk.

"Morze tajemnic" - Elżbieta Waszczuk
Wernisaż: 8.08.2009, godz. 20
Wystawa czynna: do 30.09.2009
San Gallery (w hallu głównym Sanatorium SAN w Kołobrzegu), ul. Kasprowicza 17, Kołobrzeg

Na krakowskich wieżach

4.08.2009, 16:59:43

W FOTO-GALERII Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się otwarcie wystawy fotografii "Na krakowskich wieżach" Marcina Żołnierczyka.

Przedmiotem wystawy są ciekawe i artystyczne zdjęcia znanych, lub mniej znanych miejsc Krakowa. Zostały one wykonane z kilkunastu najwyższych punktów miasta: z krakowskich kopców, z balkonów Wieży Ratuszowej, z baszty wawelskiej i z wież kościołów: Mariackiego, św. Józefa w Podgórzu, Bożego Ciała, Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa, oraz z wieży kościoła oo. karmelitów bosych. Szczególnie interesująco przedstawiają się zdjęcia zachodów słońca wykonane z dachu budynku LOT-u. Część zdjęć została także wykonana we wnętrzach wież kościelnych.

"Na krakowskich wieżach" - Marcin Żołnierczyk
Wernisaż: 6.08.2009, godz. 18
Wystawa czynna: do 6.09.2009
FOTO-GALERIA NCK, al. Jana Pawła II 232, Kraków

Życie (sero)pozytywne

4.08.2009, 16:44:22

W holu Biura Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk 2016 otwarta zostanie wystawa fotografii "Życie (sero)pozytywne". Jej organizatorem jest Klub Krytyki Politycznej w Gdańsku.

Wystawa składa się z prac 17  fotografów cieszących się międzynarodowym uznaniem. Cykl prezentowanych fotografii przedstawia wzruszające historie ludzi żyjących w sercu pandemii AIDS m.in. z Indii, Filipin i krajów afrykańskich. Wystawa ma na celu stawienie czoła mitom i uprzedzeniom dotyczącym HIV. Czynności prewencyjne i opieka nad zakażonymi HIV są kluczowe dla powstrzymania rozwoju epidemii, a akt odwagi podzielenia się swoją historią przez osoby przedstawione na fotografiach może przyczynić się do ratowania życia innych.

Wystawa organizowana jest w ramach projektu Rzeczywisty Rozwój przez Zdrowie realizowanego przez organizacje pozarządowe z Włoch, Niemiec i Polski. Projekt finansowany jest przez Komisję Europejską.

Życie (sero)pozytywne
Wernisaż: 6.08.2009, godz. 19
Wystawa czynna: do 20.08.2009
Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk 2016, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

Światowidz w Katowicach

4.08.2009, 15:48:59

Zapraszamy do Galerii "Pustej" w Katowicach na wystawę pt. "Światowidz", prezentującą fotografie Łukasza Biedermana (http://plfoto.com/135166/autor.html), Roberta Panasa (http://plfoto.com/82184/autor.html), Krzysztofa Szlapy (http://plfoto.com/73532/autor.html) i Tomasza Zająca (http://plfoto.com/133221/autor.html).

Czterej autorzy przyjmują wobec realności postawę milczących widzów i świadków upływającego niepostrzeżenie czasu. Patrzący ich oczami posąg Światowidza parafrazujący słowiańskie bóstwo, zwraca wzrok ku sferom otoczenia, które nie są postrzegane jako atrakcyjne wizualnie, próbując rozbić świat objawiający się w obrazach i dotrzeć do nagiej, nie zniekształconej przez obrazy podmiotowej rzeczywistości. Rzeczywistości naznaczonej piętnem subiektywizmu każdego z twórców, ale i każdego z widzów.

W fotografiach pojawiają się elementy odmiennych stylistyk obrazowania - od metafizyki katowickich obrazów Krzysztofa, poprzez surrealizm polaroidowych bajek Tomasza, pop-artowe, miejskie kompozycje Łukasza, aż po mistycyzm otworkowych krajobrazów Roberta.

Wernisaż 5 sierpnia o godz.17. Wystawa potrwa do 27-ego września. Górnośląskie Centrum Kultury, Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 2

Medialne planety

3.08.2009, 10:48:01

W warszawskiej Galerii Obok ZPAF będzie można zobaczyć prace Janusza Musiała. Fotograf dotyka tematyki upływu czasu i jego wpływu na archiwizację cyfrowych danych.

Treści zapisane w postaci cyfrowych – komputerowych danych, rozmaite artefakty ludzkiej kreatywności i ekspresji twórczej (słowa, obrazy, dźwięki) zostają zdeponowane na nośnikach stanowiąc zbiór potencjalnych do odczytania danych. Wystawa przedstawia problematykę cyfrowej rewolucji współczesnych mediów. Stawia pytania o trwałość współczesnej kultury opartej na architekturze i estetyce niematerialności, efemerycznych pulsacjach światła na wszędobylskich ekranach, monitorach i wyświetlaczach.

"Medialne Planety" - Janusz Musiał
Wernisaż: 5.08.2009, godz. 19
Wystawa czynna: do 31.08.2009
Galeria Obok ZPAF, Pl. Zamkowy 8, Warszawa

Ambasadorowie jazzu

3.08.2009, 10:41:53

Od wtorku w Pawilonie Wyspiańskiego w Krakowie będzie można oglądać wystawę "Jam Session. Amerykańscy ambasadorowie jazzu ruszają w świat". Wystawa odbywa się w ramach projektu "Ameryka, Ameryka…".

Od połowy lat 50. przez ponad dwie dekady Departament Stanu USA wysłał setki muzyków jazzowych na gościnne występy do Afryki, Azji, na Bliski Wschód, do Związku Radzieckiego, Europy Wschodniej i Ameryki Łacińskiej. Było to inne oblicze zimnej wojny - ZSRR i Stany Zjednoczone zabiegały o poparcie społeczeństw wielu krajów, wysyłając swych najbardziej twórczych przedstawicieli. Amerykanie obawiali się, że nie wygrają konkurencji z rosyjskim baletem czy orkiestrami symfonicznymi. Szybko zrozumieli, że Rosjanie nie mają do zaoferowania nic, co dorównywałoby jazzowi - niepowtarzalnej muzyce, która narodziła się w Stanach jako synteza muzyki afrykańskiej i europejskiej. Wielu grało z lokalnymi muzykami, rozdawało akcesoria i… ubrania, nierzadko wprawiając w zdumienie urzędników Departamentu Stanu łatwością nawiązywania kontaktów zarówno z dygnitarzami, jak i dziećmi. Ambasadorowie Jazzu reprezentowali Amerykę w niezwykłych czasach - nie tylko z powodu zimnej wojny, ale i gwałtownych przemian społecznych. Dzięki opanowaniu sztuki improwizacji okazali się skutecznymi dyplomatami - wspierali innych w dążeniu do otwartości i wolności, na których opiera się demokracja amerykańska, tworzyli nowe więzi i poczucie przynależności do większej, światowej społeczności. Przez z górą dwadzieścia lat ta różnorodna grupa twórczych i dynamicznych muzyków była uosobieniem nadziei i możliwości dla wszystkich. Symbolizowali to, co w Ameryce najlepsze. Byli Prawdziwymi Ambasadorami - prof. Penny M. Von Eschen z University of Michigan.

"Ambasadorowie jazzu"
Wernisaż: 4.08.2009, godz. 12
Pawilon Wyspiańskiego, plac Wszystkich Świętych 2, Kraków

Bożena Michalik

30.07.2009, 13:02:36

W Dolnośląskim Centrum Fotografii Domek Romański można od dziś oglądać retrospektywną wystawę fotografii wrocławskiej artystki – Bożeny Michalik.
Kariera fotograficzna Bożeny Michalik rozpoczęła się we Lwowie. Artystka związana była z Lwowskim Towarzystwem Fotograficznym, dzięki temu miała kontakt z wybitnymi postaciami lwowskiej fotografii - m.in. z Witoldem Romerem i Józefem Świtkowskim. W tamtym czasie Bożena Michalik doskonaliła warsztat i tworzyła fotografie dokumentujące Lwów: panoramy, elementy architektury. Po II wojnie światowej Michalik zamieszkała we Wrocławiu i to właśnie tutaj powstały jej najciekawsze prace. Po przyjeździe do Wrocławia była współzałożycielką Wrocławskiego Towarzystwa Fotograficznego (powstało w 1947 r.), tutaj też założyła w 1957 r. grupę twórczą „Podwórko”.

Na monograficznej wystawie można będzie zobaczyć prace z wszystkich etapów twórczości artystki. Zaprezentowane zostaną fotografie z lat 30. z widocznymi wpływami piktorializmu, dokumentujące Lwów, prace przedstawiające naturę i zwykłe, codzienne przedmioty, które poprzez wykorzystanie technik inwersji, solaryzacji, reliefu – nabierają nowego znaczenia,  jak również pochodzące z lat 50. i 60. mikro- i makrofotografie, będące swoistymi abstrakcjami z natury.

Bożena Michalik (ur.1907, zm. 1995) - członek Lwowskiego Towarzystwa Fotograficznego, współzałożycielka Wrocławskiego Towarzystwa Fotograficznego, członek honorowy ZPAF, otrzymała tytuły: Artiste FIAP, Excellence FIAP, stworzyła nową technikę fotograficzną zwaną „inwersją”, prowadziła zajęcia dydaktyczne z fotografii.
Wystawa retrospektywna Bożeny Michalik
Wernisaż: 30.07.2009, godz. 17
Wystawa czynna: do 26.09.2009
Dolnośląskie Centrum Fotografii Domek Romański, pl. Bp Nankiera 8, Wrocław

Summer Tale

30.07.2009, 13:01:41

Galeria Czekoladowa w Jeleniej Górze zaprasza na wystawę zdjęć Marcina Oliwy Soto – „Summer Tale”.

Fotografie Marcina Oliwa Soto powstały na planie krótkometrażowego filmu „Summertale” - najnowszego projektu Katarzyny Kozyry. W maju i czerwcu zeszłego roku artystka przeniosła się do bajkowej krainy z domem i ogrodem zamieszkałym przez grupę karliczek. Jako plenery posłużyły między innymi Kwieciszowice koło Jeleniej Góry oraz Pałac Herbsta w Łodzi.
Marcin Oliva Soto towarzyszył Kozyrze i jej ekipie rejestrując wydarzenia planu filmowego. Jego doskonały zmysł obserwacji wspaniale oddaje zamysł artystki, by stworzyć świat na wskroś bajkowy, przepełniony paletą soczystych barw, w którym to wyobraźnia zdaje się nie znać granic… Co więcej zdjęcia te bardzo trafnie odzwierciedlają porozumienie, jakie wytworzyło między artystką i jej fotografem, przez lata ich wspólnej pracy.
Marcin Oliva Soto - fotoreporter Polski Gazety Wrocławskiej od 8 lat. Absolwent Wyższego Studium Fotografii AFA oraz Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Zdobywca I nagrody w konkursie BZWBK PRESS FOTO 2005, w 2006 III nagrody w konkursie FOTOGRAFII PRASOWEJ. W 2005 roku jego zdjęcie zdobyło tytuł Zdjęcia Roku Słowa Polskiego Gazety Wrocławskiej. Jego fotografie były publikowane w magazynach sztuki w Polsce i Europie. Od czterech lat fotografuje sztukę Katarzyny Kozyry. Współpracuje również z kilkoma teatrami w Polsce.
„Summer Tale” – Marcin Oliwa Soto
Wernisaż: 31.07.2009, godz. 19
Wystawa czynna: do 30.09.2009
Galeria Czekoladowa, ul. Sobieskiego 2, Jelenia Góra

Ireneusz Zjeżdżałka, Fotografie

30.07.2009, 12:59:20

Grupa Twórcza Wrześnica oraz Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich zapraszają na wystawę prac Ireneusza Zjeżdżałki zorganizowana przez przyjaciół artysty w pierwszą rocznicę jego śmierci.
Ireneusz Zjeżdżałka 1972-2008. Studiował na Akademii Rolniczej w Poznaniu. W latach 1998-2003 pracował w Galerii Fotografii pf w Poznaniu. W 2001 roku otrzymał Stypendium Artystyczne Miasta Poznania, a w 2002 Medal Młodej Sztuki przyznawany przez oficynę wydawniczą Głos Wielkopolski. W 2002 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Był redaktorem Kwartalnika Fotografia. Jego teksty można przeczytać także w takich czasopismach jak: Czas Kultury, Arteon czy Fotozeszyty. Wielokrotnie wystawiał w kraju i za granicą. Prace Ireneusza Zjeżdżałki znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi.

Ireneusz Zjeżdżałka Fotografie (prace w kolorze)
Wystawa czynna: do 31.08.2009
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich, ul. Dzieci Wrzesińskich 13,Września

Dom/home

29.07.2009, 11:25:43

W najbliższy czwartek, 30. lipca o  godz. 19, Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na drugie specjalne oprowadzanie po wystawie „dom/home” przez artystów: Andrzeja Kramarza i Weronikę Łodzińską.
Od 24. kwietnia, w Muzeum Etnograficznym w Krakowie prezentowana jest wystawa czasowa pt. „dom/home. andrzej kramarz i weronika łodzińska. Fotografie”. Wystawa ta jest jedną z odsłon, realizowanego od pięciu lat wspólnego projektu dwóch fotografików, Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej.  Na fotografiach nie ma ludzi. Są puste wnętrza: prycze w schronisku dla bezdomnych, pokoje panieńskie, cele polskich zakonników, mieszkania kolekcjonerów, wozy cyrkowe... A jednak każde z tych miejsc jest zarazem portretem swego właściciela; więcej mówi o jego sytuacji życiowej, zainteresowaniach, charakterze i stanie ducha, niżby może on sam chciał albo nawet mógł opowiedzieć. Te piękne i niezwykle intrygujące zdjęcia można studiować bez końca i z satysfakcją znaną być może tylko detektywom rekonstruować w myśli historię każdego z mieszkańców. Antropologiczne z gruntu fotografie Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej mają odświeżającą moc: zmieniają spojrzenie widza na otaczający świat i jego własny, niby tak dobrze znany, dom.
Stąd również wyłonił się pomysł specjalnego oprowadzenia po wystawie przez artystów, chęć podzielenia się swoimi przeżyciami ze spotkań z mieszkańcami fotografowanych wnętrz domów. Niektóre opowieści poruszają niezwykle swą bolesną prawdą, z innych wychyną żart, dowcip i swoboda. Każde zdjęcie wnętrza to inna niepowtarzalna i fascynująca opowieść.
30.07.2009, godz. 19
Muzeum Etnograficzne w Krakowie, ul. Krakowska 46

Konkurs transFORM - tak to widzę

29.07.2009, 11:24:32

transFORM to projekt działań artystyczno-ekologicznych nad Wisłą. Zaangażowało się w niego kilkudziesięciu artystów, polskich i z zagranicy. Jego celem jest przyciągnięcie nad Wisłę warszawiaków, pokazanie im, jak fascynująca jest to przestrzeń i zachęcenie do kreatywnego spędzania czasu.
transFORM oparty jest na procesie, rozrasta się i powiększa o kolejne elementy. Jedno z najważniejszych założeń jest następujące: artyści tworzą na miejscu prace specjalnie dla projektu, wspierani przez studentów, wolontariuszy i lokalną społeczność. Z natury projektu wynika położenie nacisku na kontekst lokalny, nawiązanie do miejsca, tradycji, historii i współpraca z ludźmi. Przestrzeń nadwiślańska staje się dzięki temu żywym warsztatem, miejscem budowania, tworzenia kultury uczestniczącej, a nie tylko sceną, na której odgrywa się gotowe spektakle, prezentuje zakupionych przez agencje wykonawców. Istotnym tematem jest  sztuka w i dla środowiska, promująca postawy proekologiczne, proponująca nowatorskie rozwiązania artystyczno-technologiczne. Punktem wyjścia może być choćby czystość wody w Wiśle, bariery urbanistyczne i architektoniczne, aspekty przyrodnicze, zagrożenia i szanse ekosystemu, szukanie nowych źródeł energii - to także są obszary, w których porusza się wielu poszukujących artystów.

Zapraszamy wszystkich obserwatorów działań transFORM do robienia zdjęć, filmów i innych form dokumentacji projektu - i do udziału w konkursie.
Termin nadsyłania prac: 20 września 2009.
Przewidziana jest jedna nagroda główna - 5000 złotych.
 
Regulamin konkursu i karta zgłoszenia dostępne są pod linkiem: http://www.2b.art.pl/index.php?LANG=pl&struct=29_14

Transfotografia

29.07.2009, 11:22:56

Z ostatnim dniem lipca  w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku rozpocznie się Festiwal Transfotografia. Festiwal rozpocznie wernisaż dnia 31 lipca 2009 roku o godzinie 18.00. Zaprezentowane zostaną trzy wystawy: Dita Pepe „Autoportrety”, Oiko Petersen „Downtown” i Joao Urban „Tu i tam”.
Tematem tegorocznej edycji festiwalu Transfotografia jest przełamywanie i przekraczanie barier. Trzy wystawy prezentowane w CSW Łaźnia łączy jeszcze coś innego. Mamy tu do czynienia z barwnym, wyimaginowanym, zainscenizowanym światem skonfrontowanym w szarą codziennością. Dita Pepe, Oiko Petersen i Joao Urban kreują lub uwieczniają magiczne, zainscenizowane krainy, w których portretowani przez nich bohaterowie wcielają się w odległe im fizycznie lub socjologicznie postaci aby dowiedzieć się więcej o sobie samych albo przekazać światu zewnętrznemu sygnał o swoim istnieniu.
Czeska fotograficzka Dita Pepe posługując się fotografią przeprowadza swoisty eksperyment - sprawdza jak dramatycznie potrafi zmieniać się nasza tożsamość, gdy wchodzimy w związki z innymi ludźmi oraz pod wpływem zaistniałych okoliczności i otoczenia.
W swojej serii „Autoportrety” artystka portretuje się w różnorodnych przebraniach wcielając się kolejno w role żon lub partnerek mężczyzn z różnych środowisk. Każda fotografia jest wykonana w typowym, realnym otoczeniu dla danego mężczyzny, zazwyczaj z jego dziećmi (czasem też z prawdziwą córką autorki wpisaną w scenerię). Fotografuje się także obok kobiet w różnym wieku, różnych zawodów i odmiennej pozycji społecznej. Raz jest prostą wiejską dziewczyną w chustce a następnie wyzywającą prostytutką w rozpiętym różowym szlafroczku, kiedy indziej atletką z hantlami świadomie prezentującą swoje dobrze zbudowane ciało. Na pierwszy rzut oka można nawet nie spostrzec, że autorka występuje na wszystkich zdjęciach, tak bardzo zmienia się jej wygląd i wyraz.
Joao Urban dokumentuje świat polskich imigrantów, którzy osiedlili się w brazylijskim stanie Paraná - i aby nie utracić swojej tożsamości narodowej, kulturowej i charakteru, stworzyli barwne, czasem mocno przerysowane, przepełnione motywami folklorystycznymi i religijnymi domowe świątynie polskości. Większość osadników przybyła do Brazylii jeszcze w czasach zaborów i I wojny światowej i wydaje się, że dla ich potomków czas zatrzymał się w miejscu.  Nadal kultywują oni tradycje przekazane przez ich przodków i mieszkają w domach przypominających wnętrza wiejskich skansenów. Większość z nich to konserwatywni katolicy wzbraniający się przed wprowadzanymi reformami rolnictwa i mówiący językiem staropolskim przeplatanym portugalskimi słowami.
Z kolei Oik Petersen tak mówi o swoim projekcie: W cyklu Downtown Collection sfotografuję kilkanaście osób z zespołem Downa w sposób zarezerwowany dla estetyzującej fotografii mody. W pełni starając się oddać charakter modeli i modelek, podejmuję ryzyko zapytania czy parodia może nie być parodią i czy może stać się pełnoprawną, wartościową częścią naszego świata. W ten sposób chciałbym zaprosić oglądających do zmierzenia się z własnymi barierami i uprzedzeniami i w gruncie rzeczy do odpowiedzenia sobie na najprostsze pytania dotyczące ich samych.
Wernisaż: 31.07.2009, godz. 18
Festiwal trwa: od 31.07.2009 do 30.08.2009
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk