Aktualności


Foto&Grafia - Przestrzeń

6.08.2009, 13:53:07

W katowickiej Galerii ZPAF można oglądać wystawę Timma Stütza i Ryszarda Korżanowskiego "Foto&Grafia – Przestrzeń".

Timm Stütz urodził się w 1938 r. w Dresden. Pracuje w wolnym zawodzie jako artysta fotografik, publicysta i tłumacz. Zdobył Grand Prix ifo-scanbaltic Rostock 1984, złoty medal Campanone d\'Oro (FIAP) Bergamo 1988 i złoty medal "Foto-Expo" (FIAP) Poznań 1989. Prezes Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznegow latach 1990-92, 1996-98 i 2000-03. Jest członkiemVerein Heidenheimer Lichtbildner 1931 e.V., Związku Polskich Artystów Fotografików oraz członkiem honorowym Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego. Ma tytuł Artiste i Excellence FIAP de la Fédération Internationale de l’Art Photographique.

Ryszard Korżanowski ur.18.02.1939 r. w Baranowiczach. Twórczość w zakresie grafiki warsztatowej oraz realizacje scenografii teatralnej, wystawiennictwa, grafiki informacyjnej, konserwacji malarstwa, rzeźby i złotnictwa. Swoje prace graficzne wystawiał w Polsce i poza granicami: Umea, Skelletea, Rostock, Lübeck, Frechen, Köln, Kanagawa, Hiroshima, Tokio, San Paolo, Campinass, Lahti, Paris, Brande, Ahlbeck, Waren, Ludwigshof, Greifswald, Pasewalk, Neurandenburg.

"Foto&Grafia – Przestrzeń" - Timm Stütz, Ryszard Korżanowski
Wystawa czynna: do 31.08.2009
Galeria Katowice ZPAF, ul. Św. Jana 10, Katowice

I Międzynarodowy Festiwal Fotografii Młodych

5.08.2009, 13:15:33

W dniach od 7 do 9 sierpnia 2009 roku w Jarosławiu odbędzie się I Międzynarodowy Festiwal Fotografii Młodych. Głównym celem festiwalu jest promocja młodej rozwijającej się sztuki fotograficznej i odkrywanie młodych talentów.

Uczestnicy festiwalu wezmą udział w warsztatach, wykładach, pokazy filmów i diaporam. Same prace będą prezentowane w ogólnodostępnej przestrzeni. Zdjęcia zawisną w miejscach gdzie zwykle sztuka nie dociera. Fotografia stanie się codziennością. Będzie prezentowana między innymi w autobusach, witrynach sklepowych, stacji PKP, słupach ogłoszeniowych, w klubach, pubach i restauracjach. Na tydzień miasto zamieni się w jedną wielką galerię, obok której nie będzie można przejść obojętnie.

Ideą festiwalu jest zapoznanie odbiorcy z wizją świata młodych. Prezentacja spojrzenia na to czego tak naprawdę nie dostrzegamy i obok czego przechodzimy obojętnie, nie zauważając jego niezwykłości.

Zaprezentowane wystawy wyłonione zostały w drodze otwartego konkursu. Łącznie nadesłano 294 propozycje wystaw. Ich autorami było 205 młodych ludzi do 30 roku życia pochodzących z Polski, Czech, Łotwy i Ukrainy. Jury składające się z artystów fotografików, przedstawicieli Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz wykładowców Akademii Fotografii obejrzało ponad 6500 zdjęć aby wybrać 11 najlepszych zestawów.

Szczegółowy program na: www.ffm.fotojaroslaw.pl

I Międzynarodowy Festiwal Fotografii Młodych, Jarosław
7 – 9.08.2009

Morze tajemnic

5.08.2009, 13:14:12

San Gallery w Kołobrzegu zaprasza na uroczyste otwarcie działalności, połączone z wernisażem fotografii Eli Waszczuk.

Fascynacja morzem, nie z letnich, wakacyjnych obrazków i słodkich zachodów słońca, ale czasu jesienno-zimowego i wczesnej wiosny dała mi impuls do tego, by tę fascynację zmaterializować na fotografiach. Chcę na nich pokazać, jak piękne są motywy pisane jodem na piasku, jakim bogactwem kolorów i cieni mienią się morskie otoczaki, jak gra światło na wodzie, to przewalającej się z hukiem, a to spokojnej niczym niezmącona tafla lustrzana . I jak pięknie odbijają się w wodzie kolorowe kadłuby łodzi rybackich i drewnianych ostróg. Chcę pokazać promyki zimowego słońca, przeciskające się przez drzewa rosnące na nadmorskich wydmach i rozświetlone wiosennym słońcem nadmorskie pejzaże, cudowne wzory i barwy na falochronach, niczym mapy nieziemskich obiektów – Ela Waszczuk.

"Morze tajemnic" - Elżbieta Waszczuk
Wernisaż: 8.08.2009, godz. 20
Wystawa czynna: do 30.09.2009
San Gallery (w hallu głównym Sanatorium SAN w Kołobrzegu), ul. Kasprowicza 17, Kołobrzeg

Na krakowskich wieżach

4.08.2009, 16:59:43

W FOTO-GALERII Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się otwarcie wystawy fotografii "Na krakowskich wieżach" Marcina Żołnierczyka.

Przedmiotem wystawy są ciekawe i artystyczne zdjęcia znanych, lub mniej znanych miejsc Krakowa. Zostały one wykonane z kilkunastu najwyższych punktów miasta: z krakowskich kopców, z balkonów Wieży Ratuszowej, z baszty wawelskiej i z wież kościołów: Mariackiego, św. Józefa w Podgórzu, Bożego Ciała, Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa, oraz z wieży kościoła oo. karmelitów bosych. Szczególnie interesująco przedstawiają się zdjęcia zachodów słońca wykonane z dachu budynku LOT-u. Część zdjęć została także wykonana we wnętrzach wież kościelnych.

"Na krakowskich wieżach" - Marcin Żołnierczyk
Wernisaż: 6.08.2009, godz. 18
Wystawa czynna: do 6.09.2009
FOTO-GALERIA NCK, al. Jana Pawła II 232, Kraków

Życie (sero)pozytywne

4.08.2009, 16:44:22

W holu Biura Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk 2016 otwarta zostanie wystawa fotografii "Życie (sero)pozytywne". Jej organizatorem jest Klub Krytyki Politycznej w Gdańsku.

Wystawa składa się z prac 17  fotografów cieszących się międzynarodowym uznaniem. Cykl prezentowanych fotografii przedstawia wzruszające historie ludzi żyjących w sercu pandemii AIDS m.in. z Indii, Filipin i krajów afrykańskich. Wystawa ma na celu stawienie czoła mitom i uprzedzeniom dotyczącym HIV. Czynności prewencyjne i opieka nad zakażonymi HIV są kluczowe dla powstrzymania rozwoju epidemii, a akt odwagi podzielenia się swoją historią przez osoby przedstawione na fotografiach może przyczynić się do ratowania życia innych.

Wystawa organizowana jest w ramach projektu Rzeczywisty Rozwój przez Zdrowie realizowanego przez organizacje pozarządowe z Włoch, Niemiec i Polski. Projekt finansowany jest przez Komisję Europejską.

Życie (sero)pozytywne
Wernisaż: 6.08.2009, godz. 19
Wystawa czynna: do 20.08.2009
Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk 2016, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

Światowidz w Katowicach

4.08.2009, 15:48:59

Zapraszamy do Galerii "Pustej" w Katowicach na wystawę pt. "Światowidz", prezentującą fotografie Łukasza Biedermana (http://plfoto.com/135166/autor.html), Roberta Panasa (http://plfoto.com/82184/autor.html), Krzysztofa Szlapy (http://plfoto.com/73532/autor.html) i Tomasza Zająca (http://plfoto.com/133221/autor.html).

Czterej autorzy przyjmują wobec realności postawę milczących widzów i świadków upływającego niepostrzeżenie czasu. Patrzący ich oczami posąg Światowidza parafrazujący słowiańskie bóstwo, zwraca wzrok ku sferom otoczenia, które nie są postrzegane jako atrakcyjne wizualnie, próbując rozbić świat objawiający się w obrazach i dotrzeć do nagiej, nie zniekształconej przez obrazy podmiotowej rzeczywistości. Rzeczywistości naznaczonej piętnem subiektywizmu każdego z twórców, ale i każdego z widzów.

W fotografiach pojawiają się elementy odmiennych stylistyk obrazowania - od metafizyki katowickich obrazów Krzysztofa, poprzez surrealizm polaroidowych bajek Tomasza, pop-artowe, miejskie kompozycje Łukasza, aż po mistycyzm otworkowych krajobrazów Roberta.

Wernisaż 5 sierpnia o godz.17. Wystawa potrwa do 27-ego września. Górnośląskie Centrum Kultury, Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 2

Medialne planety

3.08.2009, 10:48:01

W warszawskiej Galerii Obok ZPAF będzie można zobaczyć prace Janusza Musiała. Fotograf dotyka tematyki upływu czasu i jego wpływu na archiwizację cyfrowych danych.

Treści zapisane w postaci cyfrowych – komputerowych danych, rozmaite artefakty ludzkiej kreatywności i ekspresji twórczej (słowa, obrazy, dźwięki) zostają zdeponowane na nośnikach stanowiąc zbiór potencjalnych do odczytania danych. Wystawa przedstawia problematykę cyfrowej rewolucji współczesnych mediów. Stawia pytania o trwałość współczesnej kultury opartej na architekturze i estetyce niematerialności, efemerycznych pulsacjach światła na wszędobylskich ekranach, monitorach i wyświetlaczach.

"Medialne Planety" - Janusz Musiał
Wernisaż: 5.08.2009, godz. 19
Wystawa czynna: do 31.08.2009
Galeria Obok ZPAF, Pl. Zamkowy 8, Warszawa

Ambasadorowie jazzu

3.08.2009, 10:41:53

Od wtorku w Pawilonie Wyspiańskiego w Krakowie będzie można oglądać wystawę "Jam Session. Amerykańscy ambasadorowie jazzu ruszają w świat". Wystawa odbywa się w ramach projektu "Ameryka, Ameryka…".

Od połowy lat 50. przez ponad dwie dekady Departament Stanu USA wysłał setki muzyków jazzowych na gościnne występy do Afryki, Azji, na Bliski Wschód, do Związku Radzieckiego, Europy Wschodniej i Ameryki Łacińskiej. Było to inne oblicze zimnej wojny - ZSRR i Stany Zjednoczone zabiegały o poparcie społeczeństw wielu krajów, wysyłając swych najbardziej twórczych przedstawicieli. Amerykanie obawiali się, że nie wygrają konkurencji z rosyjskim baletem czy orkiestrami symfonicznymi. Szybko zrozumieli, że Rosjanie nie mają do zaoferowania nic, co dorównywałoby jazzowi - niepowtarzalnej muzyce, która narodziła się w Stanach jako synteza muzyki afrykańskiej i europejskiej. Wielu grało z lokalnymi muzykami, rozdawało akcesoria i… ubrania, nierzadko wprawiając w zdumienie urzędników Departamentu Stanu łatwością nawiązywania kontaktów zarówno z dygnitarzami, jak i dziećmi. Ambasadorowie Jazzu reprezentowali Amerykę w niezwykłych czasach - nie tylko z powodu zimnej wojny, ale i gwałtownych przemian społecznych. Dzięki opanowaniu sztuki improwizacji okazali się skutecznymi dyplomatami - wspierali innych w dążeniu do otwartości i wolności, na których opiera się demokracja amerykańska, tworzyli nowe więzi i poczucie przynależności do większej, światowej społeczności. Przez z górą dwadzieścia lat ta różnorodna grupa twórczych i dynamicznych muzyków była uosobieniem nadziei i możliwości dla wszystkich. Symbolizowali to, co w Ameryce najlepsze. Byli Prawdziwymi Ambasadorami - prof. Penny M. Von Eschen z University of Michigan.

"Ambasadorowie jazzu"
Wernisaż: 4.08.2009, godz. 12
Pawilon Wyspiańskiego, plac Wszystkich Świętych 2, Kraków

Bożena Michalik

30.07.2009, 13:02:36

W Dolnośląskim Centrum Fotografii Domek Romański można od dziś oglądać retrospektywną wystawę fotografii wrocławskiej artystki – Bożeny Michalik.
Kariera fotograficzna Bożeny Michalik rozpoczęła się we Lwowie. Artystka związana była z Lwowskim Towarzystwem Fotograficznym, dzięki temu miała kontakt z wybitnymi postaciami lwowskiej fotografii - m.in. z Witoldem Romerem i Józefem Świtkowskim. W tamtym czasie Bożena Michalik doskonaliła warsztat i tworzyła fotografie dokumentujące Lwów: panoramy, elementy architektury. Po II wojnie światowej Michalik zamieszkała we Wrocławiu i to właśnie tutaj powstały jej najciekawsze prace. Po przyjeździe do Wrocławia była współzałożycielką Wrocławskiego Towarzystwa Fotograficznego (powstało w 1947 r.), tutaj też założyła w 1957 r. grupę twórczą „Podwórko”.

Na monograficznej wystawie można będzie zobaczyć prace z wszystkich etapów twórczości artystki. Zaprezentowane zostaną fotografie z lat 30. z widocznymi wpływami piktorializmu, dokumentujące Lwów, prace przedstawiające naturę i zwykłe, codzienne przedmioty, które poprzez wykorzystanie technik inwersji, solaryzacji, reliefu – nabierają nowego znaczenia,  jak również pochodzące z lat 50. i 60. mikro- i makrofotografie, będące swoistymi abstrakcjami z natury.

Bożena Michalik (ur.1907, zm. 1995) - członek Lwowskiego Towarzystwa Fotograficznego, współzałożycielka Wrocławskiego Towarzystwa Fotograficznego, członek honorowy ZPAF, otrzymała tytuły: Artiste FIAP, Excellence FIAP, stworzyła nową technikę fotograficzną zwaną „inwersją”, prowadziła zajęcia dydaktyczne z fotografii.
Wystawa retrospektywna Bożeny Michalik
Wernisaż: 30.07.2009, godz. 17
Wystawa czynna: do 26.09.2009
Dolnośląskie Centrum Fotografii Domek Romański, pl. Bp Nankiera 8, Wrocław

Summer Tale

30.07.2009, 13:01:41

Galeria Czekoladowa w Jeleniej Górze zaprasza na wystawę zdjęć Marcina Oliwy Soto – „Summer Tale”.

Fotografie Marcina Oliwa Soto powstały na planie krótkometrażowego filmu „Summertale” - najnowszego projektu Katarzyny Kozyry. W maju i czerwcu zeszłego roku artystka przeniosła się do bajkowej krainy z domem i ogrodem zamieszkałym przez grupę karliczek. Jako plenery posłużyły między innymi Kwieciszowice koło Jeleniej Góry oraz Pałac Herbsta w Łodzi.
Marcin Oliva Soto towarzyszył Kozyrze i jej ekipie rejestrując wydarzenia planu filmowego. Jego doskonały zmysł obserwacji wspaniale oddaje zamysł artystki, by stworzyć świat na wskroś bajkowy, przepełniony paletą soczystych barw, w którym to wyobraźnia zdaje się nie znać granic… Co więcej zdjęcia te bardzo trafnie odzwierciedlają porozumienie, jakie wytworzyło między artystką i jej fotografem, przez lata ich wspólnej pracy.
Marcin Oliva Soto - fotoreporter Polski Gazety Wrocławskiej od 8 lat. Absolwent Wyższego Studium Fotografii AFA oraz Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Zdobywca I nagrody w konkursie BZWBK PRESS FOTO 2005, w 2006 III nagrody w konkursie FOTOGRAFII PRASOWEJ. W 2005 roku jego zdjęcie zdobyło tytuł Zdjęcia Roku Słowa Polskiego Gazety Wrocławskiej. Jego fotografie były publikowane w magazynach sztuki w Polsce i Europie. Od czterech lat fotografuje sztukę Katarzyny Kozyry. Współpracuje również z kilkoma teatrami w Polsce.
„Summer Tale” – Marcin Oliwa Soto
Wernisaż: 31.07.2009, godz. 19
Wystawa czynna: do 30.09.2009
Galeria Czekoladowa, ul. Sobieskiego 2, Jelenia Góra

Ireneusz Zjeżdżałka, Fotografie

30.07.2009, 12:59:20

Grupa Twórcza Wrześnica oraz Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich zapraszają na wystawę prac Ireneusza Zjeżdżałki zorganizowana przez przyjaciół artysty w pierwszą rocznicę jego śmierci.
Ireneusz Zjeżdżałka 1972-2008. Studiował na Akademii Rolniczej w Poznaniu. W latach 1998-2003 pracował w Galerii Fotografii pf w Poznaniu. W 2001 roku otrzymał Stypendium Artystyczne Miasta Poznania, a w 2002 Medal Młodej Sztuki przyznawany przez oficynę wydawniczą Głos Wielkopolski. W 2002 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Był redaktorem Kwartalnika Fotografia. Jego teksty można przeczytać także w takich czasopismach jak: Czas Kultury, Arteon czy Fotozeszyty. Wielokrotnie wystawiał w kraju i za granicą. Prace Ireneusza Zjeżdżałki znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi.

Ireneusz Zjeżdżałka Fotografie (prace w kolorze)
Wystawa czynna: do 31.08.2009
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich, ul. Dzieci Wrzesińskich 13,Września

Dom/home

29.07.2009, 11:25:43

W najbliższy czwartek, 30. lipca o  godz. 19, Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na drugie specjalne oprowadzanie po wystawie „dom/home” przez artystów: Andrzeja Kramarza i Weronikę Łodzińską.
Od 24. kwietnia, w Muzeum Etnograficznym w Krakowie prezentowana jest wystawa czasowa pt. „dom/home. andrzej kramarz i weronika łodzińska. Fotografie”. Wystawa ta jest jedną z odsłon, realizowanego od pięciu lat wspólnego projektu dwóch fotografików, Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej.  Na fotografiach nie ma ludzi. Są puste wnętrza: prycze w schronisku dla bezdomnych, pokoje panieńskie, cele polskich zakonników, mieszkania kolekcjonerów, wozy cyrkowe... A jednak każde z tych miejsc jest zarazem portretem swego właściciela; więcej mówi o jego sytuacji życiowej, zainteresowaniach, charakterze i stanie ducha, niżby może on sam chciał albo nawet mógł opowiedzieć. Te piękne i niezwykle intrygujące zdjęcia można studiować bez końca i z satysfakcją znaną być może tylko detektywom rekonstruować w myśli historię każdego z mieszkańców. Antropologiczne z gruntu fotografie Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej mają odświeżającą moc: zmieniają spojrzenie widza na otaczający świat i jego własny, niby tak dobrze znany, dom.
Stąd również wyłonił się pomysł specjalnego oprowadzenia po wystawie przez artystów, chęć podzielenia się swoimi przeżyciami ze spotkań z mieszkańcami fotografowanych wnętrz domów. Niektóre opowieści poruszają niezwykle swą bolesną prawdą, z innych wychyną żart, dowcip i swoboda. Każde zdjęcie wnętrza to inna niepowtarzalna i fascynująca opowieść.
30.07.2009, godz. 19
Muzeum Etnograficzne w Krakowie, ul. Krakowska 46

Konkurs transFORM - tak to widzę

29.07.2009, 11:24:32

transFORM to projekt działań artystyczno-ekologicznych nad Wisłą. Zaangażowało się w niego kilkudziesięciu artystów, polskich i z zagranicy. Jego celem jest przyciągnięcie nad Wisłę warszawiaków, pokazanie im, jak fascynująca jest to przestrzeń i zachęcenie do kreatywnego spędzania czasu.
transFORM oparty jest na procesie, rozrasta się i powiększa o kolejne elementy. Jedno z najważniejszych założeń jest następujące: artyści tworzą na miejscu prace specjalnie dla projektu, wspierani przez studentów, wolontariuszy i lokalną społeczność. Z natury projektu wynika położenie nacisku na kontekst lokalny, nawiązanie do miejsca, tradycji, historii i współpraca z ludźmi. Przestrzeń nadwiślańska staje się dzięki temu żywym warsztatem, miejscem budowania, tworzenia kultury uczestniczącej, a nie tylko sceną, na której odgrywa się gotowe spektakle, prezentuje zakupionych przez agencje wykonawców. Istotnym tematem jest  sztuka w i dla środowiska, promująca postawy proekologiczne, proponująca nowatorskie rozwiązania artystyczno-technologiczne. Punktem wyjścia może być choćby czystość wody w Wiśle, bariery urbanistyczne i architektoniczne, aspekty przyrodnicze, zagrożenia i szanse ekosystemu, szukanie nowych źródeł energii - to także są obszary, w których porusza się wielu poszukujących artystów.

Zapraszamy wszystkich obserwatorów działań transFORM do robienia zdjęć, filmów i innych form dokumentacji projektu - i do udziału w konkursie.
Termin nadsyłania prac: 20 września 2009.
Przewidziana jest jedna nagroda główna - 5000 złotych.
 
Regulamin konkursu i karta zgłoszenia dostępne są pod linkiem: http://www.2b.art.pl/index.php?LANG=pl&struct=29_14

Transfotografia

29.07.2009, 11:22:56

Z ostatnim dniem lipca  w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku rozpocznie się Festiwal Transfotografia. Festiwal rozpocznie wernisaż dnia 31 lipca 2009 roku o godzinie 18.00. Zaprezentowane zostaną trzy wystawy: Dita Pepe „Autoportrety”, Oiko Petersen „Downtown” i Joao Urban „Tu i tam”.
Tematem tegorocznej edycji festiwalu Transfotografia jest przełamywanie i przekraczanie barier. Trzy wystawy prezentowane w CSW Łaźnia łączy jeszcze coś innego. Mamy tu do czynienia z barwnym, wyimaginowanym, zainscenizowanym światem skonfrontowanym w szarą codziennością. Dita Pepe, Oiko Petersen i Joao Urban kreują lub uwieczniają magiczne, zainscenizowane krainy, w których portretowani przez nich bohaterowie wcielają się w odległe im fizycznie lub socjologicznie postaci aby dowiedzieć się więcej o sobie samych albo przekazać światu zewnętrznemu sygnał o swoim istnieniu.
Czeska fotograficzka Dita Pepe posługując się fotografią przeprowadza swoisty eksperyment - sprawdza jak dramatycznie potrafi zmieniać się nasza tożsamość, gdy wchodzimy w związki z innymi ludźmi oraz pod wpływem zaistniałych okoliczności i otoczenia.
W swojej serii „Autoportrety” artystka portretuje się w różnorodnych przebraniach wcielając się kolejno w role żon lub partnerek mężczyzn z różnych środowisk. Każda fotografia jest wykonana w typowym, realnym otoczeniu dla danego mężczyzny, zazwyczaj z jego dziećmi (czasem też z prawdziwą córką autorki wpisaną w scenerię). Fotografuje się także obok kobiet w różnym wieku, różnych zawodów i odmiennej pozycji społecznej. Raz jest prostą wiejską dziewczyną w chustce a następnie wyzywającą prostytutką w rozpiętym różowym szlafroczku, kiedy indziej atletką z hantlami świadomie prezentującą swoje dobrze zbudowane ciało. Na pierwszy rzut oka można nawet nie spostrzec, że autorka występuje na wszystkich zdjęciach, tak bardzo zmienia się jej wygląd i wyraz.
Joao Urban dokumentuje świat polskich imigrantów, którzy osiedlili się w brazylijskim stanie Paraná - i aby nie utracić swojej tożsamości narodowej, kulturowej i charakteru, stworzyli barwne, czasem mocno przerysowane, przepełnione motywami folklorystycznymi i religijnymi domowe świątynie polskości. Większość osadników przybyła do Brazylii jeszcze w czasach zaborów i I wojny światowej i wydaje się, że dla ich potomków czas zatrzymał się w miejscu.  Nadal kultywują oni tradycje przekazane przez ich przodków i mieszkają w domach przypominających wnętrza wiejskich skansenów. Większość z nich to konserwatywni katolicy wzbraniający się przed wprowadzanymi reformami rolnictwa i mówiący językiem staropolskim przeplatanym portugalskimi słowami.
Z kolei Oik Petersen tak mówi o swoim projekcie: W cyklu Downtown Collection sfotografuję kilkanaście osób z zespołem Downa w sposób zarezerwowany dla estetyzującej fotografii mody. W pełni starając się oddać charakter modeli i modelek, podejmuję ryzyko zapytania czy parodia może nie być parodią i czy może stać się pełnoprawną, wartościową częścią naszego świata. W ten sposób chciałbym zaprosić oglądających do zmierzenia się z własnymi barierami i uprzedzeniami i w gruncie rzeczy do odpowiedzenia sobie na najprostsze pytania dotyczące ich samych.
Wernisaż: 31.07.2009, godz. 18
Festiwal trwa: od 31.07.2009 do 30.08.2009
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

Ziemia z bliska

27.07.2009, 11:22:31

W bielskim BWA będzie można oglądać wystawę fotografii Elżbiety Dzikowskiej ukazujących naturę z niecodziennej perspektywy.
Wystawa fotografii Elżbiety Dzikowskiej ukazujących naturę z ciekawej perspektywy - artystka uczy szukać piękna w tym, co małe i umykające uwadze, zachęca do spojrzenia na świat poprzez strukturę kamienia, wody, piasku, kory drzewa a nawet błota. Na bielskiej wystawie prezentowane będą wybrane zdjęcia ze znanych już cyklów, jak np. „Świat na wodzie" czy „Świat na piasku", a także najnowsze fotografie artystki ukazujące fascynacje strukturą natury i jej elementami widzianymi z bliska. Swoje fotografie artystka określa jako realistyczne i abstrakcyjne zarazem.
„Od dawna fascynują mnie zdjęcia macro, fotografowałam z bliska kory drzew, przekroje drewna, ziemię, wodę, błoto, piasek, pokazując, że wszystko, co jest w sztuce, wywodzi się z natury. Wydaje mi się, że moje zdjęcia pokazują naturę najbardziej abstrakcyjną i abstrakcję najbardziej realistyczną. Sądzę, że ten sposób postrzegania świata zawdzięczam długotrwałemu kontaktowi ze sztuką współczesną” - mówi Elżbieta Dzikowska.

„Ziemia z bliska” – Elżbieta Dzikowska
Wernisaż: 30.07.2009, godz. 18
Wystawa czynna: do 26.08.2009
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11, Bielsko-Biała

Pocztówki ze Szwajcarii

27.07.2009, 11:21:30

W krakowskiej galerii ZPAF i S-ka będzie można oglądać wystawę zdjęć „Pocztówki ze Szwajcarii” Joanny Rajkowskiej.
Wystawa to próba zmierzenia się z natrętnie powracającymi powidokami, będącymi rezultatem podróży na Zachodni Brzeg Jordanu; próba przyjrzenia się pewnym obrazom raz jeszcze, w odmiennym kulturowo kontekście, w „! spotkaniu” z architekturą europejską. Wyniki tej wizualnej gry nie były z góry założone, każdy z fotomontaży odkrywał nowy aspekt powiązań między architekturą izraelskiej okupacji i desperackich prób budowy palestyńskiego domu-schronienia a architekturą europejskiego „porządku”. Wszystkie "Pocztówki" to fotografie Berna, stolicy Szwajcarii, głównych budynków użyteczności publicznej, ich wnętrz, a także skwerów, placów zabaw i ulic tego miasta, na które nakładają się widoki z Bliskiego Wschodu, z Terytoriów Okupowanej Palestyny. W wyniku eksperymentu powstały obrazy nieistniejących miejsc i sytuacji. Izraelskie punkty kontrolne i blokady wpisują się nieomal niezauważalnie w pejzaż zachodnioeuropejskiego miasta, natomiast palestyńskie namioty, zadaszenia i przedziwne konstrukcje mieszkalne pozostają obce, sprawiają wrażenie artystycznej instalacji. Niektóre z nich mają jakość konceptualnego zestawienia dwóch rodzajów architektury, inne wydają się fragmentem literackiej narracji, nienapisanego jeszcze opowiadania.
Wszystkie razem są wyrazem zwykłej tęsknoty do tego miejsca, które jakkolwiek dotknięte traumą przemocy, pozostaje dla autorki obrazem świata jako ta! kiego.
„Pocztówki ze Szwajcarii” - Joanna Rajkowska
Wernisaż: 6.08.2009, godz. 18
Wystawa czynna: do 19.09.2009
Galeria ZPAF i S-ka, ul. św. Tomasza 24, Kraków

Newsreportaż

23.07.2009, 11:04:41

Ruszyła ósma edycja konkursu „Newsreportaż” organizowanego przez tygodnik „Newsweek”.
Już po raz ósmy „Newsweek” organizuje konkurs fotografii prasowej. Tym razem prace można zgłaszać w pięciu kategoriach - nowością tegorocznej edycji jest kategoria „Fotokast”: forma multimedialnego reportażu, łącząca fotografię, wideo i dźwięk.

Prace na konkurs można zgłaszać w poniższych kategoriach:
- WYDARZENIA - ważne momenty życia politycznego i społecznego w kraju i na świecie
- LUDZIE - osoby publicznie znane: na świecie, w kraju, regionie, osoby nieznane - bohaterowie „chwili”
- ŻYCIE CODZIENNE - obrazy dnia powszedniego ,które w interesujący  sposób ilustrują bogactwo otaczającego nas świata
- KULTURA - wydarzenia kulturalne, kultura masowa
- FOTOKAST - forma i tematyka fotokastów jest dowolna
Zdjęcia należy przesyłać razem z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym na adres:

Newsweek Polska
ul. Domaniewska 52
02-672 Warszawa

z dopiskiem „Newsreportaż”

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 września 2009r. Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdziemy pod adresem: www.newsweek.pl/newsreportaz/2009

Obrazy fotografii

23.07.2009, 11:03:05

Ukazało się nowe wydawnictwo dla wielbicieli fotografii. Nakładem wydawnictwa Universitas na księgarskie półki trafiła pozycja Bernda Stieglera „Obrazy fotografii. Album metafor fotograficznych”.
Przez ponad sto lat fotografia kształtowała nasze rozumienie obrazów i postrzegania, nasz obraz rzeczywistości i jej medialny przekaz. Fotografia jest "okiem stulecia". Jest wszechobecna. Nie istnieje taka sfera życia, która mogłaby się jej wymknąć. Jest też tym medium technicznym, które wytworzyło metafory usiłujące oddać jej osobliwie zwodniczy charakter. Niekiedy przynosi śmierć, jest bronią bądź sprawia, że obraz nieruchomieje. Fotografia pojawia się też jako zmartwychwstanie, brzask czy bogini. Książka ta w poglądowych artykułach  od A (A jak Analfabetyzm fotograficzny,  Aparat penetracyjny, Archiwum) do Z (Z jak Zmartwychwstanie) gromadzi zadziwiające bogactwo obrazów metaforycznych.  Umieszczają one fotografię w kontekście opowieści, historycznych świadectw, anegdot i tekstów teoretycznych. Jest to książka do oglądania i do czytania, traktująca o historii i teorii fotografii za pomocą pojęć i obrazów.
„Obrazy fotografii. Album metafor fotograficznych”
Autor : Bernd Stiegler
Rok wydania : 2009
Liczba stron : 268
Format : A5
Okładka : miękka
Cena detaliczna: 45,00 zł

Zabawy, rozrywki, formy spędzania czasu wolnego

22.07.2009, 10:56:42

Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie po raz siódmy organizuje konkurs fotograficzny kierowany do młodzieży i dorosłych fotografów-amatorów. Temat tegorocznej edycji brzmi: „Zabawy, rozrywki, formy spędzania czasu wolnego”.
Regulamin:
 
Realizacja tematu ma być próbą spojrzenia indywidualnego, a jednocześnie uświadomieniem trudności i trafności fotografowania. Celem jest propagowanie zainteresowania fotografią wśród młodzieży i dorosłych, pobudzanie do aktywności twórczej.
 
Można nadsyłać zdjęcia czarno-białe i kolorowe. Technika wykonania zdjęć dowolna. Zdjęcia muszą mieć formę odbitek o rozmiarze co najmniej 21x30 cm do 30x 42 cm. Fotografii nie należy podklejać.
 
Jeden uczestnik może przysłać maksymalnie pięć prac. Każde zdjęcie oceniane będzie osobno.
 
Na odwrocie każdej fotografii należy zamieścić jej tytuł i godło autora (w formie słowa oraz liczby).
 
Do zdjęć należy dołączyć zaklejoną , opatrzoną godłem kopertę w której należy umieścić kartkę z danymi autora (imię i nazwisko, dokładny adres, adres mailowy, telefon oraz krótkie oświadczenie, że jest się autorem nadesłanych prac i ma się do nich prawa autorskie). Płytę CD zawierają fotografie do konkursu . Dane są zbierane w celu umożliwienia kontaktu z uczestnikami konkursu, jak również organizacją folderu. Uczestnik ma prawo wglądu do swoich danych i ich poprawiania. Prace powinny być zapakowane w sztywne koperty.
 
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do ekspozycji oraz do nieodpłatnej publikacji wszystkich nadesłanych prac z zaznaczeniem nazwiska autora. Nadesłane prace nie będą zwracane.
 
W przypadku prac nagrodzonych i wyróżnionych, organizatorzy zastrzegają sobie prawo do ich wielokrotnej publikacji we wszystkich materiałach związanych z konkursem z zaznaczeniem nazwiska autora, oryginalnego tytułu pracy i miejsca , które zajęła w konkursie.
 
Termin nadsyłania prac - 07.09.2009 r.
Otwarcie wystawy pokonkursowej , rozdanie nagród w dniu 25.09.2009 r. godz.18.00
 
Otwarcie wystawy uświetni koncert kameralny, na który serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
 
Prace należy nadsyłać na adres:
Miejski Ośrodek Kultury
Ul. Mariacka 9
44-310 Radlin
www.mok.radlin.pl/mok
 
INFORMACJE
TEL.032 4568633 lub 032 4568928
e-mail: mok@radlin.pl

Wampiry, strzygi i spółka

22.07.2009, 10:55:06

Jeszcze do 9 sierpnia 2009 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie można oglądać niezwykłą wystawę „Wampiry, strzygi i spółka”.
Życie i śmierć to przeciwstawne stany, a obce sobie światy żywych i zmarłych nie powinny się przenikać. Co jednak dzieje się w przypadku, gdy śmierć następuje "niewłaściwie" lub kiedy żywi zaniedbują swoje obowiązki względem zmarłych podczas pogrzebu? Zgodnie z rumuńskimi wierzeniami, zmarli ci nie zaznają spokoju w zaświatach, ale wracają pod postacią upiorów - strzyg i wampirów - by nawiedzać swoje rodzinne strony, karmić się żywymi.

Scenariusz wystawy oparty został na książce profesor Otylii Hedeşan, która opisuje XVIII wieczne rumuńskie ludowe rytuały i praktyki związane z wiarą w możliwość powrotu zmarłych zza grobu. Ekspozycja zbudowana została wokół wybranych relacji podróżników
i badaczy, którzy byli świadkami praktyk anty-wampirycznych w Rumunii "wieku wampirów". Za pomocą dawnych opisów, eksponatów, fotografii, inscenizacji i projekcji zarejestrowanych współcześnie filmów, wystawa zapoznaje z niesamowitym światem ludowej magii, w której pozornie zwykłe przedmioty nabierają mocy zamykania
drogi przed złem.


Wystawie towarzyszą różnorodne wydarzenia, takie jak gry fabularne RPG, LARP i terenowa, spotkania ze specjalistami tematyki, warsztaty dla dzieci, wieczory filmowe oraz koncert. Więcej na jej temat na: http://www.etnowampiry.pl/

„Wampiry, strzygi i spółka”.
Wystawa czynna: do 9.08.2009
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1