...Nie zazdroszczę łodzi żagla, kiedy wiatr gna po morzach ją dalekich, gna przez świat, nie zazdroszczę ptakom skrzydeł, rybom płetw, bo najbardziej ponad wszystko pragnę mieć, sny kolorowe!! Amatorka fotografii...
A tutaj troche porad ,nie tylko dla Ciebie na dlugie zimowe wieczory.
Makrofotografia
1. Podstawy fizyczne makrofotografii
Obiektyw możemy w przybliżeniu potraktować jako soczewkę o określonej ogniskowej f. Jeżeli na filmie chcemy uzyskać ostry obraz obiektu położonego w odległości y od tej soczewki to musi być spełnione równanie:
1/x + 1/y = 1/f
gdzie x jest odległością soczewki od filmu. Z kolei skala odwzorowania (czyli stosunek rozmiaru obrazu na filmie do rozmiaru rzeczywistego obiektu) będzie wynosić S=x/y. Jak łatwo zauważyć, w przypadku wyostrzenia na nieskończoność odległość soczewki od filmu będzie równa ogniskowej. W przypadku ostrzenia na przedmiot bliższy musimy tę odległość zwiększyć o pewien dodatkowy wyciąg d. Zatem x=f+d i nasze równanie przyjmuje postać:
1/(f+d) + 1/y = 1/f
Po wymnożeniu obu stron przez f+d otrzymujemy:
1+ (f+d)/y = (f+d)/f
Z kolei (f+d)/y to nic innego jak x/y czyli nasza skala odwzorowania S. Zatem:
1+S = (f+d)/f, czyli:
S = (f+d)/f-1 i po dalszych przekształceniach:
S=d/f
Zatem chcąc uzyskać odpowiednią skalę odwzorowania musimy odsunąć soczewkę od położenia odpowiadającego wyostrzeniu na nieskończoność o stosowną odległość d. Obiektyw 'sam z siebie' umożliwia odsunięcie na pewną odległość podczas ostrzenia na odległości mniejsze niż nieskończoność. Dotyczy to obiektywów o 'klasycznym' sposobie ostrzenia, obiektywy z wewnętrznym ostrzeniem (tzw. internal focusing) zamiast wprowadzania dodatkowego wyciągu zmieniają swoją ogniskową. Dla uproszczenia w dalszych rozważaniach założymy, ze nasz obiektyw ostrzy w sposób klasyczny. Możemy dodatkowy wyciąg wprowadzany przez obiektyw wyznaczyć z równania:
1/(f+d) + 1/y = 1/f
Przekształcając je uzyskujemy:
1/(f+d) = 1/f - 1/y
f+d = 1/(1/f - 1/y)
d = 1/(1/f - 1/y) - f
Jeśli np. obiektyw o ogniskowej 50mm ma minimalną odległość ostrzenia 35cm (czyli 350mm), to mamy:
d = 1/(1/50mm - 1/350mm) - 50mm = 8.333mm
Wyciąg taki zapewni nam ...
Na poczatek troche filozofi
Piękno – pozytywna właściwość estetyczna bytu wynikająca z zachowania proporcji, harmonii barw, dźwięków, stosowności, umiaru i użyteczności, odbierana przez zmysły. Istnieje piękno idealne, duchowe, moralne, naturalne, cielesne, obiektywne i subiektywne. Pojęcie to jest silnie związane z teorią estetyki, prawdy i dobra.
Badaniami nad precyzowaniem terminu piękna zajmują się nie tylko filozofowie i artyści, lecz także teoretycy z dziedzin: historii i krytyki sztuki, antropologii, socjologii, psychologii, a także szkolnictwa.
W starożytnej Grecji pojęcie piękna było znacznie szersze niż w latach późniejszych. Wiązało się przede wszystkim z ideą dobra, duchowością, moralnością, myślą i rozumem. Wynikało przede wszystkim z proporcji i odpowiedniego układu. Pogląd ten przez wieki uważany był za najtrafniejszy. Wyznawali go m. in. pitagorejczycy, twierdząc, że piękno polega na doskonałej strukturze, wynikającej właśnie z proporcji części i jest cechą obiektywną.
W V wieku sofiści zanegowali obiektywizm postrzegania tej wartości i ograniczyli jej pojęcie do tego co odbiera się jako przyjemne przez zmysł wzroku i słuchu. Tej teorii bliscy byli zarówno stoicy jak i niektórzy twórcy żyjący w czasie Oświecenia.
Witruwiusz w swoim dziele o architekturze pisał, że ta wartość zostanie osiągnięta w budowli poprzez symetrię i odpowiedni stosunek elementów - wysokości i szerokości. Uważał, że podobnie jest w rzeźbie, malarstwie i przyrodzie; teorię tą popierał m.in. Leonardo da Vinci, Michał Anioł, św. Augustyn ("Umiar, kształt i ład"), Albrecht Dürer, Nicolas Poussin.
W rozumieniu Arystotelesa pięknem jest wszystko, co wywołuje pozytywne emocje. Platon uważał, że prawdziwe piękno jest ponadzmysłowe i jest dobrem tak wielkim jak prawda; Plotyn natomiast głosił, iż decydują o nim nie tylko proporcje i właściwy układ części, ale przede wszystkim dusza, jak pisał, "przeświecająca" dane przedmioty czy elementy. To twierdzenie było propagowan...
Aga gratuluję pięknego wyróżnienia zasłużyłaś w pełni, moderatorzy wreszcie dostrzegli innych ktorzy fotografują piękno naszej przyrody wracam tu ciagle żeby popatrzeć na piękno kwiatów i nie tylko
masz przepiękne folio.. lubisz kwiaty podawane klasycznie i z wielkim smakiem.. motyle są bajecznym uzupelnieniem folia.. wracać tutaj to wielka przyjemność.. dzisiajsze wyróżnienie dla Ciebie jest jak najbardziej zasłużone... dla mnie polacanym autorem jesteś od dawna :)) Buziaki, uściski i oby tak dalej :)
pozwolę sobie wpisać się tutaj: jestem pełna podziwu dla Twoich prac - piękne i niebanalne spojrzenie - tylko pogratulować:) - umieszczam z przyjemnością w ulubionych:)
Z okazji zbliżających się Świąt oraz Nowego Roku 2007 .Życzę wszystkiego najlepszego, zdrowia, radości, i zrobienia tego najlepszego zdjęcia o którym marzysz:)
na każdą Twoją kolejną odsłonę czekam z utęsknieniem co znowu "wymyślisz" ciekawego bo do tej pory jest to coś zawsze oryginalnego tak trzymać Aga pozdrawiam serdecznie
Kurcze jak tu pięknie, ba i będzie jeszcze piękniej.
Słów ulotnych wiatru graniem, ptaków śpiewem,
kroplą rosy, traw porannych miłym chłodem.
Syć me oczy, syć me zmysły, chroń przed głodem.
Bym z radością witał i żegnał net z ogromnym smutkiem.
Copy. R... Wykopalisko
wspaniałe posrtfolio, pzdr :-)
NIESAMOWITE - przepiękne folio :) Pozdrawiam i dziękuje za odwiedziny.
bardzo piękne fotki idą do ulubionych. pozdrawiam
super fotki...i dziekowalbym jakbys wpadla czasem i ocenila moje wypociny
przepiekne sa twoje fotki:)
dziekuje
hej:) fotka o którą się pytałaś była robiona: Body Canon 10D; Obiektyw - Sigma MACRO 105mm F2.8 EX DG, warunki studyjne
Niesamowite folio .... dziekuje :)
Pięknie jest u Ciebie!
Pięknie tu u Ciebie:) Uczta dla oczu. Pozdrowienia serdeczne. Grażyna/morska__
pozazdroscic takiego portfolio....:) B R A W O
hoho:)) dziekuje
A tutaj troche porad ,nie tylko dla Ciebie na dlugie zimowe wieczory. Makrofotografia 1. Podstawy fizyczne makrofotografii Obiektyw możemy w przybliżeniu potraktować jako soczewkę o określonej ogniskowej f. Jeżeli na filmie chcemy uzyskać ostry obraz obiektu położonego w odległości y od tej soczewki to musi być spełnione równanie: 1/x + 1/y = 1/f gdzie x jest odległością soczewki od filmu. Z kolei skala odwzorowania (czyli stosunek rozmiaru obrazu na filmie do rozmiaru rzeczywistego obiektu) będzie wynosić S=x/y. Jak łatwo zauważyć, w przypadku wyostrzenia na nieskończoność odległość soczewki od filmu będzie równa ogniskowej. W przypadku ostrzenia na przedmiot bliższy musimy tę odległość zwiększyć o pewien dodatkowy wyciąg d. Zatem x=f+d i nasze równanie przyjmuje postać: 1/(f+d) + 1/y = 1/f Po wymnożeniu obu stron przez f+d otrzymujemy: 1+ (f+d)/y = (f+d)/f Z kolei (f+d)/y to nic innego jak x/y czyli nasza skala odwzorowania S. Zatem: 1+S = (f+d)/f, czyli: S = (f+d)/f-1 i po dalszych przekształceniach: S=d/f Zatem chcąc uzyskać odpowiednią skalę odwzorowania musimy odsunąć soczewkę od położenia odpowiadającego wyostrzeniu na nieskończoność o stosowną odległość d. Obiektyw 'sam z siebie' umożliwia odsunięcie na pewną odległość podczas ostrzenia na odległości mniejsze niż nieskończoność. Dotyczy to obiektywów o 'klasycznym' sposobie ostrzenia, obiektywy z wewnętrznym ostrzeniem (tzw. internal focusing) zamiast wprowadzania dodatkowego wyciągu zmieniają swoją ogniskową. Dla uproszczenia w dalszych rozważaniach założymy, ze nasz obiektyw ostrzy w sposób klasyczny. Możemy dodatkowy wyciąg wprowadzany przez obiektyw wyznaczyć z równania: 1/(f+d) + 1/y = 1/f Przekształcając je uzyskujemy: 1/(f+d) = 1/f - 1/y f+d = 1/(1/f - 1/y) d = 1/(1/f - 1/y) - f Jeśli np. obiektyw o ogniskowej 50mm ma minimalną odległość ostrzenia 35cm (czyli 350mm), to mamy: d = 1/(1/50mm - 1/350mm) - 50mm = 8.333mm Wyciąg taki zapewni nam ...
Na poczatek troche filozofi Piękno – pozytywna właściwość estetyczna bytu wynikająca z zachowania proporcji, harmonii barw, dźwięków, stosowności, umiaru i użyteczności, odbierana przez zmysły. Istnieje piękno idealne, duchowe, moralne, naturalne, cielesne, obiektywne i subiektywne. Pojęcie to jest silnie związane z teorią estetyki, prawdy i dobra. Badaniami nad precyzowaniem terminu piękna zajmują się nie tylko filozofowie i artyści, lecz także teoretycy z dziedzin: historii i krytyki sztuki, antropologii, socjologii, psychologii, a także szkolnictwa. W starożytnej Grecji pojęcie piękna było znacznie szersze niż w latach późniejszych. Wiązało się przede wszystkim z ideą dobra, duchowością, moralnością, myślą i rozumem. Wynikało przede wszystkim z proporcji i odpowiedniego układu. Pogląd ten przez wieki uważany był za najtrafniejszy. Wyznawali go m. in. pitagorejczycy, twierdząc, że piękno polega na doskonałej strukturze, wynikającej właśnie z proporcji części i jest cechą obiektywną. W V wieku sofiści zanegowali obiektywizm postrzegania tej wartości i ograniczyli jej pojęcie do tego co odbiera się jako przyjemne przez zmysł wzroku i słuchu. Tej teorii bliscy byli zarówno stoicy jak i niektórzy twórcy żyjący w czasie Oświecenia. Witruwiusz w swoim dziele o architekturze pisał, że ta wartość zostanie osiągnięta w budowli poprzez symetrię i odpowiedni stosunek elementów - wysokości i szerokości. Uważał, że podobnie jest w rzeźbie, malarstwie i przyrodzie; teorię tą popierał m.in. Leonardo da Vinci, Michał Anioł, św. Augustyn ("Umiar, kształt i ład"), Albrecht Dürer, Nicolas Poussin. W rozumieniu Arystotelesa pięknem jest wszystko, co wywołuje pozytywne emocje. Platon uważał, że prawdziwe piękno jest ponadzmysłowe i jest dobrem tak wielkim jak prawda; Plotyn natomiast głosił, iż decydują o nim nie tylko proporcje i właściwy układ części, ale przede wszystkim dusza, jak pisał, "przeświecająca" dane przedmioty czy elementy. To twierdzenie było propagowan...
Piękne PF :)
Kwiaty wspaniałe... Czarne tło??? Sam spróbuję... Prawdziwa sztuka, w każdym zdjęciu harmonia barw i wydobyte samo piekno...
przepiękne,gratuluję i pozdrawiam:)
szalenie mi milo:)) ciesze sie bardzo, ze moje fotki sprawiaja Wam przyjemnosc w ogladaniu... :)) dziekuje
Aga! jakim sprzętem robisz fotki? fajne:)
GRATULUJE WYRÓŻNIENIA, w pełni zasłużone !!!,POZDRAWIAM
nie wiem dlaczego jeszcze tego nie zrobiłem...? :-) pozdrav.
pięknie
Aga gratuluję pięknego wyróżnienia zasłużyłaś w pełni, moderatorzy wreszcie dostrzegli innych ktorzy fotografują piękno naszej przyrody wracam tu ciagle żeby popatrzeć na piękno kwiatów i nie tylko
masz przepiękne folio.. lubisz kwiaty podawane klasycznie i z wielkim smakiem.. motyle są bajecznym uzupelnieniem folia.. wracać tutaj to wielka przyjemność.. dzisiajsze wyróżnienie dla Ciebie jest jak najbardziej zasłużone... dla mnie polacanym autorem jesteś od dawna :)) Buziaki, uściski i oby tak dalej :)
Piękne motyle - jak żywe. Odwiedzając dzisiaj twoje folio mimo szalejącej zamieci za oknem czułem się jak w środku lata. Gratuluję.
AGA ! JA CHCĘ MOTYLKA !!!
pozwolę sobie wpisać się tutaj: jestem pełna podziwu dla Twoich prac - piękne i niebanalne spojrzenie - tylko pogratulować:) - umieszczam z przyjemnością w ulubionych:)
ooo dziekuje:))
Zabieram Twoje fotki do ulubionych, czy chcesz czy nie... ;p serdecznie pozdrawiam :)
ładne folio.
piękne drobne sprawy!:)
artystycznie i gustownie...czyściutkie fotki :))) Podoba się mi :)
Ładnie ma ta Agusia.. ;)
jakie piękne kolorowe pfolio :D i z moją ulubioną tematyką
twoje zdjecia kwiatów sa powalajace pozdrawiam
Bardzo miło u ciebie... bardzo...
Ja Ci uśmiechu życzę i pogody ducha do zdjęć tak pogodnych i refleksyjnych ... jak dotychczasowe ... dosiego Aguś! :))
wspaniałe zdjęcia :)))
hej, jeśli chcesz zerknij na stronę www.pkpzin, chcielibyśmy opublikować kilka Twoich fotek
Lubie tu zagladac !
Z okazji zbliżających się Świąt oraz Nowego Roku 2007 .Życzę wszystkiego najlepszego, zdrowia, radości, i zrobienia tego najlepszego zdjęcia o którym marzysz:)
Aga pięknie masz...
dziękuję za wizytę, tutaj też pięknie Jest!!!!
Widzę artystyczną duszyczkę! Podoba mi się folio
rumienie sie:)) dzieki wielkie to mobilizuje ..
wydobywasz z kwiatów to co w nich najpiękniejsze .
przepiękne masz folio! pozdrawiam:)
Pięknie tu u Ciebie. Pozdrówka.
Świetne zdjęcia,pozdrawiam.
ja cieplutko CIebie kolorowo tutaj bardzo PZDR
Ale kolorowo...świetnie...Pozdrawiam!
Ładnie tu u ciebie :-)) Pozdrawiam !!
:))
motyle jak kwiaty i kwiaty jak motyle .
piękności galeria. gratuluję!
na każdą Twoją kolejną odsłonę czekam z utęsknieniem co znowu "wymyślisz" ciekawego bo do tej pory jest to coś zawsze oryginalnego tak trzymać Aga pozdrawiam serdecznie
wwald-- dlaczego tak myslisz?? co sklonilo Cie do takich przemyslen??
czemu takie to wszystko wyobcowane .... wyalienowane z tego świata
czesto zagladam do Ciebie by nacieszyc oko kolorystyka Twych prac! Pozdrawiam
ooooj, postaram sie nie zawiesc :)) serdeczne dzieki
Kurcze jak tu pięknie, ba i będzie jeszcze piękniej. Słów ulotnych wiatru graniem, ptaków śpiewem, kroplą rosy, traw porannych miłym chłodem. Syć me oczy, syć me zmysły, chroń przed głodem. Bym z radością witał i żegnał net z ogromnym smutkiem. Copy. R... Wykopalisko