Aktualności


Spotkanie z Ami Vitale

21.10.2008, 14:05:34

W najbliższych dniach w Krakowie i w Gliwicach odbędą się spotkania autorskie ze światowej sławy fotoreporterką Ami Vitale (stypendystką Magnumi zdobywczynią m.in. WPP).

Oto szczegółowe informacje na temat spotkań: 22 października: Galeria Camelot, ul. św. Tomasza 17, Kraków; godzina 19:30. 23 października: Muzeum  Miejskie, ul. Dolnych Wałów 8a, Gliwice; godzina 19:00.

Do końca miesiąca otwarta jest wystawa prac Ami Vitale "My Eyes, Your World". Fotografie można obejrzeć w gliwickiej Fabryce Drutu (ul. Dubois 22). Wystawa i spotkania zostały zorganizowane przez Gliwicki Dom Fotografii, w ramach 3. Gliwickiego Miesiąca Fotografii (http://www.domfotografii.org/).

Prawa Człowieka w obiektywie

21.10.2008, 13:04:32

20 października ruszył konkurs fotograficzny "Prawa Człowieka w obiektywie". Konkurs organizowany jest przez Amnesty International przy współpracy z portalem Plfoto.com z okazji obchodów 60. rocznicy podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, która przypada 10 grudnia 2008 roku. Dokument ten, zawierający 30 artykułów, jest najważniejszym dokumentem dotyczącym praw człowieka, który państwa Narodów Zjednoczonych podpisały 10 grudnia 1948 roku.

Konkurs "Prawa Człowieka w obiektywie" skierowany jest do wszystkich, którzy zajmują się fotografią, zarówno zawodowo, jak i hobbistycznie. W dniach od 20 października do 21 listopada 2008 roku można nadsyłać zdjęcia związane z tematyką konkursu. Wstępna selekcja nadesłanych prac zostanie przeprowadzona przez jury. Wybranych zostanie 60 najlepszych fotografii. W dniach od 24 – 30 listopada będziecie mogli oddać swoje głosy na prace finałowe, z których wyłonionych zostanie 12 zwycięskich zdjęć.

12 najlepszych fotografii zostanie opublikowanych w kalendarzu Amnesty International, którego uroczysta premiera odbędzie się podczas Maratonu Pisania Listów, 13-14 grudnia 2008 roku oraz na specjalnej stronie w serwisie Plfoto.com. Dodatkowo, zwycięskie oraz wyróżnione prace, które zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu,  zostaną zaprezentowane na specjalnie zorganizowanej wystawie w jednej z warszawskich galerii. Główną nagrodą, która zostanie przyznana autorowi pracy z największą liczbą głosów, jest drukarka Epson Stylus Photo R1900 wraz z papierami do wydruku marki Ilford. Autorzy 12 nagrodzonych zdjęć otrzymają po jednym unikatowym wydaniu kalendarza. Wśród użytkowników oddających głosy w konkursie rozlosowanych zostanie 5 egzemplarzy kalendarza.

Więcej informacji można znaleźć na specjalnej stronie konkursowej: http://www.plfoto.com/amnesty.html oraz na stronie Amnesty International.

Zapraszamy do udziału w konkursie!

 

Pozdrawiamy,

Redakcja Plfoto.com

Ostatni szamani tajgi w galerii \"Brama\"

20.10.2008, 11:02:20

 piątek 17 października o godz. 18 w galerii "Brama" przy ul. Krótkiej 1-3 w Gliwicach odbył się wernisaż wystawy fotografii reportażowych z Mongolii, będących dokumentacją projektu p.t. "Tsataani - ostatni szamani tajgi".

Na wernisażu obecni byli członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych Kod_Krowa (http://www.kodkrowa.org), którzy brali udział w wyprawie do Mongolii. Autorami fotografii są: Katarzyna Mateja, Jędrzej Foryst i Michał Woroch.


Wystawę można oglądać w ramach Gliwickiego Miesiąca Fotografii,do 31 października 2008 r. (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 11-17).

Norweska historia Michała Muchy

16.10.2008, 13:31:22

26 października w klubie Firlej (Wrocław, ul. Grabiszyńska 56) odbędzie sie wernisaż wystawy fotografii "Norway Story" Michała Muchy. Początek zaplanowano na godz. 18. Na wystawie zorganizowanej w ramach projektu "Miejsce Dla Sztuki" zgromadzono biało-czarne zdjęcia analogowe, wykonane w latach 2001-2006, podczas kilku podróży do Norwegii. Fotografie Michała Muchy są wynikiem jego osobistego postrzegania tego skandynawskiego kraju. Wystawa będzie czynna do 26 listopada 2008.

Większe rozmiary zdjęć w Plfoto.com

14.10.2008, 17:00:46

Drodzy użytkownicy,

od dzisiaj zdjęcia dodawane przez Was do galerii mogą mieć maksymalny rozmiar do 250 kb, a nie jak wcześniej 200 kb. Mamy nadzieję, że ta zmiana sprawi, że będziecie jeszcze chętniej korzystali z serwisu Plfoto.com.

pozdrawiamy,
zespół Plfoto.com

Refleksja nad ulotnością ziemskich spraw

13.10.2008, 11:01:47

29 października 2008 o godz. 18 w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie sie wernisaż zdjęć Marcina Mazurowskiego. Jego fotografie uderzają swoją melancholią doskonale oddając klimat jesiennej nekropolii. Są wyprawą prowadzącą przez najważniejszy cmentarz Bytomia - Mater Dolorosa i jednocześnie opowieścią o przemijaniu, które trwa tyle, co kropla deszczu zawieszona na dłoni pomnikowej Madonny.

Cmentarz Mater Dolorosa jest najważniejszą nekropolią Bytomia, zarówno od strony historycznej jak i zabytkowej. Oprócz cmentarza, który został wpisany na listę zabytków, wpisano również poszczególne grobowce, kaplice cmentarne o bardzo wysokich walorach architektonicznych. Aleje cmentarne mogą poszczycić się starodrzewiem. Cenne jest nawet ogrodzenie cmentarza. Administratorem cmentarza jest parafia pod wezwaniem świętej Trójcy.

Początki bytomskiego cmentarza parafialnego sięgają XVII w. Dzięki przemysłowi, w drugiej połowie XIX w. , miasto gwałtownie się rozwijało. Około 1800 r. istniał, oprócz kościoła parafialnego, kościół przy klasztorze franciszkanów. Na cmentarzu, który był tuż za murami miejskimi powoli zaczęło brakować miejsca. Rozpoczęły się starania o utworzenie
nowej parafii i budowę kościoła.Wyznaczono teren, na którym cmentarz miał się rozciągać (między dzisiejszymi ulicami Kraszewskiego i Piekarską) i rozpoczęło się kupowanie działek. W 1866 r. poświęcono ziemię pod cmentarz. Ostatecznie powstały dwa cmentarze - w 1868 r. Mater Dolorosa I przy ul. Piekarskiej 71 i w 1886 r. Mater Dolorosa II przy ul. Piekarskiej
75. Cmentarz "Mater Dolorosa" posiada neogotycką kaplicą cmentarną z 1882 r. według projektu H. Heera.

Mały świat Kozi w Galerii Sfera

10.10.2008, 11:29:38

W dniach od 14 do 27 października 2008 roku, w Galeria "Sfera" w Bielsku-Białej (ul. Mostowa 5), będzie można obejrzeć autorską wystawę makrofotografii Izy "Kozi" Kozłowskiej. Patronat medialny nad wystawą objął serwis Plfoto.

Zdjęcia "Kozi" można obejrzeć na stronie jej profilu: http://plfoto.com/83587/autor.html. Zapraszamy!

Inspirowane życiem i twórczością Stachury

9.10.2008, 13:56:21

25 października o godz. 16, w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, odbędzie się wernisaż fotografii inspirowany życiem i twórczością Edwarda Stachury. Wernisaż jest integralną częścią Salonu Poezji.

Zdjęcia wystawią: Bogusława Czajkowska (http://plfoto.com/69019/autor.html), Natalia Klaman (http://plfoto.com/34688/autor.html), Adam Topolski oraz Janusz Czajkowski (http://plfoto.com/11620/autor.html). Wstęp możliwy jest tylko na podstawie zaproszeń. Chętni proszeni są o wcześniejszy kontakt za pośrednictwem Prywatnych Wiadomości w serwisie Plfoto z A_R_matorem (http://plfoto.com/11620/autor.html).

VI Zachodniopomorski Festiwal Fotografii i Filmu Turystycznego

8.10.2008, 10:24:45

Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna zaprasza do udziału w VI Zachodniopomorskim Festiwalu Fotografii i Filmu Turystycznego.

Do zadań festiwalowych po raz pierwszy włączono film. "To nowość, ale skoro tylu ludzi robi wspaniałe filmy nawet zwykłą \'komórką\', to nie sposób było pominąć również ich pasji i wysiłku" - tłumaczą organizatorzy. Festiwal ma charakter otwarty. 

W przyszłym roku zostanie wydany album z płytą DVD, w nakładzie 15 000 egzemplarzy, na którym znajdą się najciekawsze zdjęcia i filmy nagrodzone i wyróżnione  w ramach Festiwalu. "Jesteśmy przekonani, że ten album będzie ważnym elementem promocji naszego regionu, a także  uczestników  Festiwalu" - czytamy w opisie imprezy. Album zostanie rozesłany do Polskich Ośrodków Informacji Turystycznej na całym świecie i Centrum Informacji Turystycznej w Polsce.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Maraton Fotograficzny na Pogodnie

7.10.2008, 10:53:30

Rada Osiedla Pogodno w Szczecinie zaprasza 12 października na Maraton Fotograficzny. Uczestnicy imprezy będą mieli do wykonania osiem zadań tematycznych w ciągu ośmiu godzin.

Dla najlepszych przewidziano atrakcyjne nagrody, w tym: sprzęt fotograficzny, kamery wideo i drukarki komputerowe.

Więcej informacji i formularz zgłoszenia można znaleźć na www.pogodno.com.pl  lub www.konkursy.szczecin.pl. Udział w Maratonie Fotograficznym jest bezpłatny. Zgłoszenia są przyjmowane do 11 października.

Bałtyk światłem malowany

6.10.2008, 11:14:06

11 października w klubie Scena w Międzyzdrojach (ul. Bohaterów Warszawy 20) odbędzie się wernisaż prac autorskich Marcina Mateckiego "Bałtyk światłem malowany". Początek zaplanowano na godz. 17.

Zdjęcia Mateckiego można obejrzeć również na jego stronie w serwisie Plfoto: http://plfoto.com/85849/autor.html.

W poszukiwaniu miejsc inspirujących

2.10.2008, 12:24:49

Fundacja Kultury Wici zorganizuje w grudniu wystawę "Dookoła świata”. Do jej stworzenia zaproszeni są wszyscy, którzy byli w ciekawym miejscu i chcą się swoimi doświadczeniami podzielić z innymi. Wystawa będzie opowieścią o miejscach, do których można i warto dotrzeć. 

Zdjęcia, wraz z krótkim opisem miejsc, które przedstawiają, należy przysyłać do 15 listopada na adres: redakcja@wici.info. Nie zapomnijcie podać namiarów na siebie, a w tytule maila napiszcie "Wystawa Dookoła świata”. Zdjęcia można też przysyłać pocztą na adres: Fundacja Kultury Wici, Baza Zbożowa, ul. Zbożowa 4, 25-416 Kielce.

Większe limity w Plfoto!

29.09.2008, 15:33:01

Drodzy użytkownicy,

W trosce o Waszą satysfakcję z serwisu Plfoto.com, postanowiliśmy zwiększyć limit dodawanych zdjęć. Od teraz właściciele kont bezpłatnych mogą dodawać trzy, a nie jak wcześniej dwa, zdjęcia tygodniowo. Z kolei limit dla użytkowników korzystających z kont płatnych zostaje zwiększony z 12 do 16 tygodniowo (maksymalnie trzy zdjęcia dziennie, osiem do galerii i osiem do portfolio). To jednak nie koniec – posiadacze kont bezpłatnych, które mają powiększony przez administratora limit, zyskają możliwość dodania jednej dodatkowej fotografii tygodniowo.

Mamy nadzieję, że to tylko początek zmian, które usprawnią serwis i sprawią, że jeszcze chętniej będziecie odwiedzali Plfoto.com. Jednocześnie z nieukrywaną przyjemnością pragniemy Was poinformować, że liczba zarejestrowanych użytkowników osiągnęła zawrotną liczbę 150 tysięcy! Dziękujemy, że jesteście z nami.

Pozdrawiamy,

Zespół Plfoto.com

WHITEAlice multimedialnie

19.09.2008, 12:40:51

27 września 2008 r. (sobota) o godz. 19.00 w Amfiteatrze w Płocku odbędzie się bardzo ciekawa impreza. To widowisko teatralno-muzyczne zatytułowane 
"KOLORY NADZIEI".
Prace Alicji Reczek (na plfoto WHITEAlice) tworzą image całej imprezy. Są użyte w materiałach reklamujących spektakl,
ale będą również elementami scenografii. Inna seria - zdjęcia symboliczne - będzie pokazana w formie prezentacji multimedialnej na telebimie.
Cały musical to bardzo ciekawe przedsięwzięcie, gdyż łączy w sobie trzy środki wyrazu: muzykę (dźwięk), teatr (ruch) i fotografię (obraz).
Więcej informacji znajdziecie m.in. na:
http://www.agencjaido.pl/kolorynadziei.htm, http://imprezuj.org/impreza/3186/kolory-nadziei.html
i http://www.lastfm.pl/event/649342.
Zapraszamy.

Wschód - wystawa fotografii Billa Crandalla

19.09.2008, 11:21:41

W dniach 16 września - 4 października w warszawskiej galerii ZOYA (ul. Kopernika 32/8) można oglądać wystawę prac Billa Crandalla pt "Wschód". Autor zdjęć przebywa w Warszawie w dniach 15-19 września.
Bill Crandall
- fotograf freelancer od 1995 roku; Jego zdjęcia ukazują się m.in.
w New York Times, Washington Post, Das Magazin, Hollands Diep, Le Figaro, PHOTO, Newsweek, The Fader, London Sunday Times.
W 1999 zdobył pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez NPPA (National Press Photographers Association http://www.nppa.org/)
W latach 2000 - 2002 pracował jako szef działu foto Balkan Times.
W 2006 został współzałożycielem organizacji MONDANO http://mondano.net/
W 1999 zdobył pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez NPPA (National Press Photographers Association http://www.nppa.org/)
W 2001, prowadził w Mińsku amerykańsko-czesko-białoruski dotowany projekt zwany "widzące-oko", który odkrył rolę niezależnej fotografii funkcjonującej w zmieniających się społeczeństwach.

Santorini -bliżej nieba wystawa prac Beaty Goczoł

19.09.2008, 11:19:48

5 września (piątek) w atrium Katowickiej galerii Altus odbędzie się wernisaż wystawy Beaty Goczoł pt \'Santorini - bliżej nieba\' .
Prezentowane zdjęcia realizują cel artystyczny autorki, jakim jest dzielenie się z innymi jej własnym \'wymyślonym światem\'. Tym razem to świat pejzaży, przedstawiających połączenie wytworów człowieka i natury. Wystawę można oglądać do końca września.

Przyroda ojczysta - otwarty ogólnopolski konkurs fotograficzny

21.08.2008, 20:18:00



"Przyroda ojczysta" - otwarty ogólnopolski konkurs fotograficzny, którego celem jest promocja piękna polskiej przyrody. Zgodnie z przysłowiem „cudze chwalicie, swego nie znacie” wielu nie docenia jak wielki skarb posiadamy. Redakcja portalu ekologia.pl odwołuje się do wrażliwości internautów i zachęca do prezentacji fotografii przedstawiających rodzimą naturę.
 
Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są w dwóch kategoriach wiekowych:
 
- do 18 lat,
- powyżej 18 lat.
 
Udział w konkursie jest bezpłatny, a jedynym warunkiem jest zgłoszenie własnych fotografii. Przed uczestnikami stoi zadanie prezentacji tajemniczych zakątków naszego kraju lub przedstawienie powszechnie znanych miejsc w nietuzinkowy sposób.
 
Prace można nadsyłać do dnia 19 października 2008 roku. Po tym terminie Jury wybierze od 30 do 50 fotografii, które wezmą udział w ścisłym finale - zostaną poddane ocenie internautów. Głosowanie potrwa do 17 listopada 2008 roku. W każdej kategorii przyznane zostaną nagrody za trzy pierwsze miejsca.
 

Nagrody  w kategorii powyżej 18 lat
 
I miejsce – aparat

Lustrzanka cyfrowa Nikon D60 + AF-S DX 18-55 G ED II +SD 2GB
Subdomena w portalu ekologia.pl (imienazwisko.ekologia.pl), gdzie umieszczona będzie nagrodzona fotografia oraz   szczegółowa prezentacja autora. Subdomena utrzymywana będzie przez co najmniej 1 rok od zakończenia konkursu (subdomena utworzona będzie na wyraźną prośbę autora i nie jest obligatoryjna).
 

II miejsce – statyw

Statyw Velbon Sherpa 600R z głowicą
Zbiorowa podstrona na www.ekologia.pl z prezentacją autorów.
 

III miejsce – albumy

Poradnik „Naucz się dobrze fotografować krajobrazy”
 Album „30 najdzikszych miejsc w Polsce” 
Zbiorowa podstrona na www.ekologia.pl z prezentacją autorów.
 

Nagrody w kategorii do 18 lat
 
I miejsce – aparat
 
Cyfrowy aparat fotograficzny Nikon Coolpix S600 czarny +SD 2GB
Subdomena w portalu ekologia.pl (imienazwisko.ekologia.pl), gdzie umieszczona będzie nagrodzona fotografia oraz szczegółowa prezentacja autora. Subdomena utrzymywana będzie przez co najmniej 1 rok od zakończenia konkursu (subdomena utworzona będzie na wyraźną prośbę autora i nie jest obligatoryjna).
 

II miejsce – mp3 i albumy
 
Odtwarzacz MP3 Creative MuVo T200 (czarny)
Album „Ekspozycja bez tajemnic”
Album „Czas naświetlania bez tajemnic”
Album „100 cudów przyrody w Polsce. Parki narodowe i rezerwaty”
Zbiorowa podstrona na www.ekologia.pl z prezentacją autorów.
 

III miejsce – albumy

Album „Parki narodowe i krajobrazowe. Nowy Wymiar”
Album „Poradnik globtrotera, czyli blondynka w podróży”
Zbiorowa podstrona na www.ekologia.pl z prezentacją autorów.
  
 
Regulamin konkursu znajduje się na stronie: http://www.ekologia.pl/Przyroda_ojczysta_2008/
Z poważaniem,
zespół portalu ekologia.pl
ekologia.pl
tel.: 0-22 424 10 10/11 wew. 61
kom.: 0-500 59 59 59
fax:    0-22 398 88 22
e-mail:  przyrodaojczysta@ekologia.pl
strona portalu: www.ekologia.pl
strona forum:  www.ekofora.pl
serwis interwencyjny:   www.ekoAlert.pl

POZA CISZĄ - wystawa fotografii Olgi Białostockiej

20.08.2008, 11:43:16

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na wernisaż niezwykłej wystawy. Wystawa fotografii Olgi Białostockiej Poza ciszą to inne spojrzenie na Afrykę. Warto przyjść, popatrzeć
na fotografie i posłuchać tego głosu, który jest w każdym z nas.
Wystawa odbywa się w ramach Warszawskiego Lata Fotografii.
Wystawie patronuje Polska Akcja Humanitarna w czasie wernisażu będzie okazja do kupienia kropelek - gadżetów w akcji Zbieram wodę. Zebrane w ten sposób pieniądze pomagają budować studnie w Afryce.

Izabela i Karolina Wojciechowskie

Poza ciszą
Szukałam ciszy, by odnaleźć człowieka naturalnego, nie zgaszonego pędzącym rytmem życia, nie walczącego z rzeczywistością, lecz stanowiącego jedność
z otaczającą go naturą, ze światem, w którym funkcjonuje.
Szukałam człowieka wolnego, którego nie ograniczają konwenanse, sztucznie wypracowane zachowania, który wciąż instynktownie znajduje odpowiedzi na pytania stawiane przez życie.
Szukałam pierwotnej formy, by choć na chwilę zbliżyć się do ziemi, poznać jej delikatność, przestać pragnąć i poczuć czystą radość istnienia w pustce, którą wypełniają codzienne obowiązki, rytuały, proste reakcje, oczywiste rozwiązania.
Spotkałam ludzi szczęśliwych, dumnych ze swojej tradycji, którą kultywują, funkcjonując w dzisiejszym, coraz bardziej złożonym i wymagającym świecie wyłącznie na własnych zasadach. Spotkałam ludzi prawdziwych, którzy żyją wprost.
Żyją poza ciszą, więc nie można ich dosięgnąć, nie można dotknąć. Ale warto szukać.

Prezentowane na wystawie Poza ciszą fotografie powstały w ciągu dwóch dni spędzonych z ludem Himba w osadzie Otjipotora i ludem Ovahakaona w Otutati
w regionie zwanym Kaokoland, w północno-zachodniej Namibii, jednym
z najbardziej niedostępnych i nienaruszonych obszarów tego kraju.
Olga Białostocka

Kiedy się patrzy na cykl fotografii Olgii Białostockiej Poza ciszą to nasze oczy najpierw zaspakajają głód poznania Innego. Potem przychodzi refleksja natury osobistej spotęgowana wymową artystyczną tych fotografii. Pokonujemy barierę ciszy w sobie by poznać te naszą pierwotną tęsknotę za obszarem poza wszelkimi granicami, poza ciszą nawet.
Izabela Wojciechowska

Olga Białostocka ukończyła Warszawską Szkołę Fotografii, przygotowując dyplom zatytułowany Cisza w pracowni fotografii ekspresyjnej dr hab. Mariana Schmidta.
Jest absolwentką studiów magisterskich w Instytucie Archeologii UW, jak również podyplomowych w Instytucie Krajów Rozwijających Się UW oraz na Uniwersytecie Sorbonne-Paris IV. Od 2006 r. jest doktorantką w Zakładzie Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne
oraz udział w wystawach zbiorowych.

Wernisaż 21 sierpnia (czwartek) o godz. 19.00
Wystawa czynna do 05.09.2008 r.

Polecam serdecznie,
Krzysztof Łapka
www.grupaindygo.art.pl
tel. 513064196

Wystawa Tomasza Pacana - Samoloty, moje spojrzenie

18.08.2008, 13:47:34

    GALERIA JASNA (PiMBP)
    Rybnik ul. Szafranka 7, tel. 0324223541
    Tomasz Pacan
    Samoloty moje spojrzenie
    wystawa fotografii.
    Wystawa czynna od 18 sierpnia.
    Finisaż wystawy 26 września 2008 r. o godz. 18.00

    Gorąco polecam,
    Kurator wystawy na Śląsku
    Krzysztof Łapka
    www.grupaindygo.art.pl
    tel. 513064196

    Tomasz Pacan urodził się i mieszka w Kielcach. Tu ukończył naukę, wyższe studia techniczne (Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, Wydział Budownictwa Lądowego, dyplom 1995 r.). Tu pracuje w zawodzie, powołał i prowadzi własną firmę budowlaną. Fotografuje od kilkunastu lat, należy do grupy kieleckich fotografów "CKF" (od 2002), w roku 2007 został artystą fotografikiem, członkiem ZPAF w Okręgu Świętokrzyskim Związku Polskich Artystów Fotografików
    w Kielcach.

    Od wczesnego dzieciństwa pasją jego życia stały się samoloty. Jak wielu młodych zapaleńców, rozpoczął poznawanie "latającego świata", wstąpił do modelarni lotniczej, a następnie uprawiał modelarstwo redukcyjne we własnym mieszkaniu.
    Po zafascynowaniu fotografią, modelarstwo lotnicze ustąpiło nowej miłości w życiu Tomasza. Jako samouk opanowywał arkana techniki i technologii fotografii,
    a także wyszukiwał trudnodostępną wiedzę o różnych rodzajach samolotów.
    Z łatwością określa sylwetki maszyn latających, zna tajniki i przeznaczenie poszczególnych modeli samolotów, rozpoznaje specjalne techniki i tajniki maszyn
    przygotowywanych do startu w pokazach samolotowych. Śledzi, poszukuje oraz uczestniczy w dostępnych mu pokazach lotniczych Air Show w Radomiu, CIAF
    w Brnie, ILA w Berlinie oraz w "Piknikach lotniczych". Fotografuje samoloty
    z ziemi. Poszukuje własnego spojrzenia na latający temat.

    Tomasz fascynuje się niektórymi częściami aeroplanów, a jego reakcje przypominają zachwyt nad pięknem ciała kobiecego (akty). Bezbłędnie rozpoznaje estetykę ukochanych samolotów, ich kształty, krzywizny linii, harmonię, kompozycję wyglądu całości oraz drobnych części konstrukcji. Oprócz zjawisk optycznych rozpoznaje zapachy (na przykład spalonej nafty lotniczej) oraz dźwięki (niejednokrotnie przekraczające "próg bólu" - ponad 120 decybeli). Z czasem dostrzega aspekty "ruchu powietrza" oraz szczególne zachowania samolotów. Podnieca go specyficzne "drżenie powietrza" zapowiadające nadlatującą eskadrę. Chłonie efekty wizualne, smugi kondensacyjne naturalnie powstające na powierzchni płatowca oraz warkocze dymów sztucznie wytworzone przez specjalne instalacje.
W otaczającym go świecie widzi matematyczny porządek i geometryczny ład. Świat postrzega w szlachetnej gamie czerni i bieli. Podobnie jak koledzy
  z kieleckiej szkoły krajobrazu uprawiają ziemię, tak Tomasz Pacan uprawia niebo. Tomasz, na podobieństwo rolnika, gospodaruje planami, tworząc pagóry utkane
    z pyłu i dymu. Jego niebieskie pejzaże rezygnują z koloru, przedstawiają świat sterylnie czysty, a przy tym piękny i uporządkowany.

    Tomasz Pacan uwielbia przestrzeń, niezakłóconą i bezmierną.
    W zestawieniu z nieograniczoną przestrzenią, w prawdziwej skali jawią się obiekty latające, główni bohaterowie podniebnych pól pejzażu.
    Paweł Pierściński

    Strona autora wystawy:
    www.autofocus.pl

    Wystawa wpisuje się doskonale w obchodzony 28 sierpnia Dzień Lotnictwa Polskiego.

Wernisaż wystawy MUZYCZNE INSPIRACJE

18.08.2008, 13:14:35

W imieniu Tarnowskiego Centrum Kultury oraz członków Niezależnej Grupy Artystycznej
Postscriptum, serdecznie zapraszam na wernisaż wystawy MUZYCZNE INSPIRACJE,
który odbędzie się 22 sierpnia 2008 o godzinie 18.00

Wystawę można  będzie zobaczyć w galerii TCK do 10 września. Wstęp wolny.

Tarnowskie Centrum Kultury pragnie wspierać inicjatywy młodych twórców i tym
samym dać im szanse zaprezentowania się szerszej publiczności. Jest to
kolejna wakacyjna wystawa tak młodych artystów, którzy pragną Państwa
zainteresować, zaintrygować  i poruszyć swoją twórczością. Tym razem młodzi
artyści zainspirowani utworami muzycznymi, wypowiadają się poprzez malarstwo,
grafikę i fotografię, a tym samym dają nam szansę poznania, jakie muzyka
budzi w nich emocje. 
     
Grupa Postscriptum to niezależna formacja młodych utalentowanych ludzi,
którzy wspólnie pragną tworzyć i rozwijać się w różnych kierunkach sztuki. Ci
młodzi twórcy poruszają się na wielu polach działań artystycznych, takich
jak: malarstwo, rysunek, rzeźba, fotografia, grafika oraz film. Członkowie
grupy bardzo chętnie biorą udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach:
aukcjach charytatywnych, plenerach integracyjnych i innych. Grupa
Postscriptum została założona przez Piotra Dworaczyńskiego, Mateusza Kijaka,
Michała Mantynowa oraz Konrada Słowika, a obecnie do grupy należą także:
Krzysztof Maniak, Grzegorz Wójcik, Katarzyna Flesza, Paulina Uriasz.
Każdy z członków grupy przemyca jakoś cząstkę siebie w twórczości, coś
niezwykle osobistego i dzięki temu ich wystawy pełne są emocjonalnego ładunku
i silnie oddziałują na widza. Gościnnie, wraz  z grupą Postscriptum, w
wystawie weźmie udział Artur Smoła. 

Michał Martynów uczeń piątej klasy Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w
Tarnowie, interesuje się muzyką, filmem, grafiką, malarstwem. zamierza
wkrótce dołączyć do grona studentów łódzkiej filmówki. Wyraża się głównie
poprzez malarstwo, a w nim własne nastroje, uczucia i myśli.

Konrad Słowik tarnowianin od urodzenia czyli od 1982 roku. Jego przygoda z
fotografią trwa od 2004 roku, a przez ten czas zdążył już zdobyć szereg
nagród i wyróżnień. Głównie podejmuje temat codzienności, w fotografii stara
się obnażyć emocje portretowanych osób,     a widza zachęcić do refleksji.

Krzysiek Maniak urodził sie w Tuchowie w 1990 roku. Interesuje go sztuka
najnowsza    i w jej klimacie tworzy, najchętniej operując syntetyczną formą,
poprzez nią kontrastem  by skłonić do myślenia. Lubi malować rzeczy banalne,
a poprzez swe działania twórcze pragnie wypromować siebie.

Grzegorz Wójcik jest uczniem studium renowacji mebli w PLSP w Tarnowie.
Interesuje go malarstwo i rzeźba oraz twórczość tarnowskich artystów.
Przyświeca mu maksyma "najważniejsze to stać godnie przed obrazem, który
stworzyliśmy".

Piotr Dworaczyński urodził się w 1988 roku, w Tarnowie. Uczęszczał do
tarnowskiej Szkoły Muzycznej i Liceum Plastycznego. Zajmuje się animacja
komputerową, dotąd zrealizował trzy filmu, z których jeden zdobył I nagrodę
na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Dozwolone do 21".

Katarzyna Fleszar ma 19 lat, ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych
 w Tarnowie. Zajmuje się fotografią, rysunkiem i tkanina artystyczną, ale ta
pierwsza jest jej najbliższa i pod wpływem muzycznych inspiracji tworzy
fotografie, które charakteryzują się ciekawym zestawieniem barw.

Paulina Uriasz jest uczennicą szóstej klasy Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk
Pięknych w Tarnowie. Maluje technika olejną, a inspiracje czerpie z przekazu,
który uważa za najważniejszy, a który niąsą dźwięki i słowa, zapisane w
utworze muzycznym.

Matusz Kijak  ma 18 lat i uczęszcza do Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk
Pięknych w Tarnowie. Zajmuję sie rzeźbą i malarstwem. Na wystawie
zaprezentuję malarstwo, które nawiązuje do tematu muzyki , a zawarte w nim
pewne powatarzające się elementy maja symbolizować rytm.

Artur Smoła urodził się w 1976 roku, pochodzi z Pilzna. Jest absolwentem
prawa i obecnie robi aplikacje w tarnowskim sądzie, mieszka w Tarnowie.
Maluje, a  inspirują go, jak sam mówi: madonny zdystansowane wobec siebie,
takie jak Kora, Blondie, Siouxie Sioux.