Opis zdjęcia
Pogranicze gwiazdozbiorów Skorpiona i Wężownika to jeden z kultowych zakątków Galaktyki, często odwiedzany przez astrofotografów. W południowej Polsce, w czasie górowania wznosi się zaledwie 14° nad horyzontem, co czyni go raczej trudnym wyzwaniem. Najkorzystniejsze warunki fotograficzne tego pola występują na przełomie kwietnia i maja, gdy w ciągu nocy możemy poświęcić ponad 3 godziny na zbieranie materiału... a zbierać jest co. Obszar ten wypełnia cała kolekcja subtelnych, różnobarwnych mgławic. Odnajdziemy tutaj takie wspaniałości, jak ciepłej barwy mgławica refleksyjna oświetlona blaskiem Antaresa, czy słynna pyłowo - gazowa błękitna chmura rozświetlona gwiazdą Ro Ophiuchi. W prawej, górnej części kadru rezyduje IC-4592 Niebieski Koński Łeb, którą rozświetla gwiazda ni Scorpii - znajdująca się w oku konia, (by rozpoznać charakterystyczny profil mgławicy, fotografię należy obrócić o 180°). W obszarze tym nie brakuje także rozległych, świecących czerwienią chmur zjonizowanego wodoru, kilku gromad kulistych, na czele z piękną M-4 jak również charakterystycznych, potężnych struktur ciemnych mgławic, nadających temu obszarowi pewnej trójwymiarowości. Sam Antares, najjaśniejsza gwiazda jaką tutaj widzimy jest czerwonym nadolbrzymem. Podobnie jak i większość jasnych gwiazd i mgławic tutaj zobrazowanych znajduje się na wewnętrznym brzegu jednego z ramion spiralnych Drogi Mlecznej, zwanym Ramieniem Oriona do którego należy także nasze Słońce. Natomiast tło fotografii wypełnia mrowie słabych gwiazd, które jest częścią odległego i potężnego Ranienia Strzelca - jednego z głównych ramion naszej Galaktyki. Fotografię wykonałem w czasie dwóch nocy spędzonych w Woli Piotrowej, w Beskidzie Niskim. Aktywny, zielony airglow obniżył nieco kontrastowość w ciągu pierwszej nocy, za to warunki pogodowe były na bardzo wysokim poziomie :) Parametry: 2021.05.10-11. 23:12-02:41CWE. 2021.05.11-12. 23:03-02:39CWE.Samyang 2/135,(f2.8) + N.D610mod + SW-SA.Exp.192x120sek.,(2 panele po 96 klatek z 80% wspólnego pola). ISO1600.
niesamowite ile tutaj szczegółów !
Ptasiarz, dzięki za miłe słowa. Mam całą kolekcję M-104 wykonaną w minionych latach :). Dziękuję Redakcji za wyróżnienie.
Bardzo dobra praca , osobiście pasjouję się astronomią .Piękno głębokiego kosmosu najlepiej da się właśnie tak pokazać przez długie naświetlanie.Oczywiście widzimy tu tylko wielki skrawek nieba .Możliwe , że autor jeszcze nam tu pokaże inne obiekty głębokiego kosmosu .Życzę Ci żeby Ci się udało sfotografować M 104.Jedna z piękniejszych galaktyk nazywa się Sombrero.
Dobrze to "mariuszga" opisał.
Tutaj wersja z opisem: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1111659116028009&set=p.1111659116028009&type=3
Dziękuję :)
Kapitalne :)
Miło mi :)
Świetne i kapitalny opis! Ten układ u dołu kadru przypomina mi damę z niebieskimi włosami, w zwiewnej długiej sukni z bufiastym rękawem pomarańczowego koloru :-) Tyle gwiazd, a w nocy jest ciemno.