Opis zdjęcia
Natura świetnie przygotowała dzięcioła do budowania dziupli. Pomocny mu w tym jest ogon, składający się z 12 bardzo sztywnych sterówek, które mają niezwykle mocne i elastyczne stosiny. Cały ogon jest lekko wygięty i dlatego doskonale przylega do pnia. Dzięki takiej budowie tworzy doskonałą podporę dla ptaka. Za pomocą nóg z dwoma palcami skierowanymi ku przodowi i dwoma ku tyłowi (układ taki powstał gdyż zewnętrzny przedni palec obrócił się do tyłu) przyczepia się on do drzewa, a ciężar ciała spoczywa głównie na ogonie (widać to na powyższym zdjęciu). Elastyczność ogona zwiększa siłę dzioba podczas uderzeń: przy wygięciu ciała w tył ogon ugina się, a w chwili uderzenia prostuje, wyrzucając do przodu całego ptaka. Dzięcioł potrafi w odstępach od 2 do 2,7 sekundy uderzyć w pień 38 do 43 razy, a w ciągu dnia może uderzyć w drzewo ponad 10 tys. razy nie robiąc sobie przy tym żadnej krzywdy. Jak to możliwe? Przed wstrząsami chroni dzięcioła przede wszystkim specyficzna budowa przedniej części czaszki i połączenia czaszki z górną częścią dzioba. Przednia krawędź czaszki, do której u wszystkich ptaków przyłącza się szczęka z górną połówką dzioba, jest u dzięciołów zawinięta. Gdy więc dzięcioł uderza dziobem w twarde drewno, na czaszkę nie działają siły nacisku, ponieważ cała energia jest kierowana na rozciąganie bardzo silnych mięśni i więzadeł stawu łączącego dziób z czaszką. Tym sposobem nawet bardzo silne uderzenia dzioba nie przenoszą się na kostne elementy czaszki, tylko są amortyzowane przez struktury stawu oraz połączone z nim więzadła i mięśnie. Ponad dzięcioł posiada swoisty rodzaj poduszki przeciwwstrząsowej, którą stanowi język dzięcioła. Język dzięciołów należy do najdłuższych wśród ptaków i jest czterokrotnie dłuższy od jego dzioba. Najdłuższy należy do dzięcioła zielonego i może mierzyć nawet 18 cm. Ale gdzie ptak chowa taki język? Otóż jego nasada znajduje się nad dziobem, w okolicy otworów nosowych i tworzy dwie pętle oplatające czaszkę. Podczas spoczynku ptaka w dziobie znajduje się jedynie końcówka języka. Dzięcioły mają również specyficznie zbudowany mózg. Wypełnia on szczelnie wnętrze czaszki, co powoduje, że mózg nie porusza się w niej podczas wstrząsów wywołanych kuciem.
Ładnie:):):)
mały, a jednak duży..:) ... tylko na taki komentarz się wysilić mogę ,jak wszystko już napisane i pokazane na najwyższych lotach:)
śliczny
Portret wspaniały , świetna jakość .pozdr.
świetne
no jak jest odpowiedni obiektyw to i zdjecia tez sa super;)
Super fotka - całościowo jednak zdecydowanie bardziej mi się podoba, pozdrawiam.
W pięknej jakości pokazany
Super! :)
dobre foto mlodziaka... opisik tez bardzo fajny...
+++
znakomite ujęcie!
świetne zdjęcie i bardzo pouczający opis. Ewolucja ma czasami naprawdę zaskakujące pomysły :) Pozdrawiam.
10 za zdjęcie i gdybym mógł dałbym 10 za opis.
piękne, mnie nigdy się nie udało tak pięknie uchwycić dzięcioła, pozdrawiam :)
przeczytałem cały bardzo interesujący opis. dziękuję za informacje. :)
bardzo dobry zestaw
bardzo ladnie zlapany i pokazany :)
super :)
pogratulować, bardzo zacnie.
Świetne :) pozdrawiam
zdjęcie jest tak dobre, że zachęciło mnie do przeczytania całego opisu...jestem pod wrażeniem możliwości dzięcioła i Twojej wiedzy...
+++!
Dobry atlas młodziaka Opis jak najbardziej na duży plus
++++
zdjęcie oglądam z nieukrywaną przyjemnością, a opis dopełnia całości. Profesjonalne podejście. pozdrawiam ciepło :)
Przede wszystkim - precyzyjny i wartościowy Twój opis wprowadza mnie, jako widza, do krainy ptasiego świata. Pięknie w nim pokazujesz wszelkie żyjątka nas otaczające - nie tylko ptaki. Ten dzięcioł przykuł moją uwagę, ze względu na wyjątkowość ładnego i bliskiego spotkania. Za to, stawiam Ci najwyższą ocenę. Już, poza nawiasem powiem, że na moim monitorze zauważyłem zbyt mocno zdominowany kolor zieleni.
Natura jest wspaniała, to prawda! Ciekaw jestem jak np. wpadła na to by rozdwoić nasadę języka, następnie przemieścić ją dookoła głowy, tuż nad czołem by ostatecznie osadzić ją niemal w nosie :) Cieszę się że czytacie nawet tak długie opisy, to miłe, gdy można podzielić się zdobytymi wiadomościami. Pozdrawiam serdecznie wszystkich odwiedzających.
gratulacje
Piekny kadr tylko spotkania pozazdroscic;)
bdb
lubię takie opisy :)
Bardzo dobre przyrodnicze ujęcie... Wyobraziłam sobie, co działoby się z jego mózgiem, gdyby tak nie był przystosowany do tego, co robi. Natura jest wspaniała!
fajnisty
Dobry młodzian
wspaniała praca i wyczerpujący opis :)
Well Done!
bdb
taaaak!
świetne :)
wyobraźnia podsuwa mi dziwne obrazy czaszki owiniętej językiem, dziecioła pół biedy ale np mojej czaszki :)))) świetne zdjęcie i opowieść
bardzo mi się podoba
bdb
ja z chęcią przeczytałam :) piekne ujęcie!
Piekne i udane polowanie:)
na pięknym tle go złapałeś :-) ja wieczorkiem, jak znajdę chwilę chętnie przeczytam :-)
Młody jeszcze nie dziurkuje :) Przez chwilę bał sie nieco chowając się za pniakiem, ale potem się przyzwyczaił i można było go obfotografować z każdej strony ;) Pozdrawiam
ładnie ..
Bardzo ciekawe. Jak zwykle :)
+++ przyłapany na dziurkowaniu...
ładny
Sorki za długi tekst ;) może ktoś się skusi i to mnie będzie cieszyć :)