Opis zdjęcia
Siedem Sióstr, które wezwały Zeusa na pomoc, aby uwolnić się od ścigającego je Oriona, a wówczas Zeus zamienił je w gołębice i umieścił na niebie. Tyle grecka legenda, a astronomia: wspaniała gromada otwarta gwiazd, przynajmniej siedem z nich można dostrzec gołym okiem w dobrych warunkach pogodowych. Doskonały lornetkowy obiekt. Leży w odległości 410 lat świetlnych i składa się z ok. 500 młodych, gorących gwiazd. Rozmiar gromady szacowany jest na 21 lat światła. Gwiazdy zanurzone są w oświetlanej prze nie subtelnej niebieskiej mgławicy. Parametry: 2007.03.13. 19:40-20:14CSE. Reflektor Newtona 205/907,(f4.5/907)+D70s, w ognisku głównym teleskopu. ISO1250, exp.1x180sek,3x240sek. Prowadzenie na montażu paralaktycznym, kontrola reflektorem Newtona 250/1520, przy pow.312x. Dobre warunki pogodowe.
wspaniałe
ogólnie taka fotografia to wyzwanie.... do tego jaka ogromna wiedza... inspirujesz do poszukiwań i zadawania filozoficznych pytań
Tak naprawdę to nie są gwiazdozbiorem, lecz gromadą otwartą gwiazd w gwiazdozbiorze Byka. Pozdrawiam.
najpiękniejszy gwiazdozbiór na niebie
`::
pikne :)
psze-pien-knie...psze Pana :)
jak w niebie.....
Paralaktyczny, tym niemiecki, wszestko własnej roboty: http://plfoto.com/1476224/zdjecie.html
Bardoz dobra robota... choć patrząc na czasy... no troszkę trzeba było przy tym posiedzieć ;) A jakiego montażu używasz do takiego kolosa??
piękne zdjęcie, gratuluje wyczucia:)
plfoto uczy ;) piekne
Genialne!
Ha ha ha, dobre to jest : 'Parametry: 2007.03.13. 19:40-20:14CSE. Reflektor Newtona 205/907,(f4.5/907)+D70s, w ognisku głównym teleskopu. ISO1250, exp.1x180sek,3x240sek. Prowadzenie na montażu paralaktycznym, kontrola reflektorem Newtona 250/1520, przy pow.312x." :))))))
+
piękne i pouczające
Kocham te gwiazdy, dzięki!
Piekne Subaru :)
Moje ulubione gwiazdki :) Piękne! Pozdrawiam i zapraszam do mnie..
Świetne
Świetne
...;-)
Mariusz, gratuluje wiedzy. Kadr tez super :)
Kawał świata
Cudeńka!
Staju, kontrola prowadzeniea polega na dokładnym śledzeniu pracy montażu na którym znajdują się teleskopy w czasie fotografii. Jeden z teleskopów działa jako astrokamera a drugi śledzi tzw. gwiazdę prowadzenia. Dzięki temu możemy bardzo dokładnie kontrolować prowadzenie instrumentów za ruchem sfery niebieskiej, w trakcie długich ekspozycji. Kilka naświetleń stosuje się głównie dla niwelacji szumów i ogólnej poprawy jakości astrofotografii. Praktyka stosowana prakrycznie przez wszystkich, począwszy od amatorów a skończywszy na tych szpecach od HST :) Pozdrawiam i dziękuje Wszystkim za odwiedziny.
Swietne!
Czarodziej.
piekny tan wszechswiat ... u Ciebie :)
Plejoina, Alcjona, Meropa, Asteropa, Atlas, Tajgeta, Maia, Celena, Elektra. Zapomniałem o któreś? Urzkający widok. Co to znaczy "kontrola reflekrorem" i dla czego stosuje się kilka naświetlań? Czy to jest związane z ową "kontrollą"?
szacun !
amazing capture , best of luck
gratulacje!!!
Dziękuje
o ku... Nie znajduję słów podziwu!! Nieziemskie =D
to jest kosmos !
Oj-rewelacyjne jest!
Świetna praca.
świetna robota Mariuszu, pozdrawiam
na miniaturze myślałam, że to któryś z "Wozów" :) heh, jeden mój kolega nazywał Plejady "takim małym wozikiem", ale nie sądzę, żeby w naturze łatwo było się aż tak pomylić - gabaryty zasadniczo jednak różne :) (ja bez okularów nie jestem w stanie dojrzeć Plejad na niebie, ewentualnie jako jedną rozmytą plamkę) zdjęcie super i ląduje w ulubionych :)
bardzo, że tak sie wyrażę... profesjonalnie :-)
musze się w koncu tym tematem poważniej zaintersować;]
piekne
Majkim, ta jasna w PD.
'Doskonały lornetkowy obiekt' - wspaniała gromadka kiedyś lubiłem sie im przyglądać. Pozdr.
Solidna robota ! Brawo !!!
która to Elektra? ;-)
Piękne zdjęcie, bardzo ładna profesjonalna wręcz jakość i wyczerpujący opis.
mistrzostwo świata! A właściwie - wszechświata ;)
:) wiesz... kształt jest NA ZDJĘCIU podobny, ale kolor... on jest po prostu unikalny. Wiem, że astronom ze mnie jak z koziej d.... trąba, ale śmiem twierdzić, że jeszcze ze mną tak źle nie jest żebym Plejady z Małym Wozem mylił ;) W naturze (znaczy na niebie) - NEVER! :D
:)
Papa, wiele osób myli je niestety, z Małym Wozem z konstelacji Małej Niedźwiedzicy.
:) Plejady są tak charakterystyczne... i piękne :)