Opis zdjęcia
Jedna z dwu symetrycznie ustawionych po obu stronach ulicy Zamoyskiego rogatek grochowskich. Wzniesione zostały w latach 1816-1818 przez Jakuba Kubickiego i aż do 1889 roku wyznaczały granice Warszawy. Na dalszym planie widać: po prawej stronie fragment fabryki Wedla (odc.1 serii), a po stronie lewej - przebijający przez konary drzew - kościół Bożego Ciała (wzniesiony w latach 1929-1931 wg projektu Konstantego Jakimowicza). Jak zawsze Z2. Pzdr i zachęcam do wyrażania Waszych opinii.
piękna architektura, piękne wykonanie i.... smutne . Sam próbuję uciekać z tej tonacji kolorystycznej, lecz wiele osób mi wytyka, że pewnych obiektów nie można pokazać inaczej niż to pokazują albumy z lat 50-tych. Wpis w blogu klasa - coś w tym jest. Ale na dobrą fotografię składa się kilka czynników. Kadrowanie obiektu, warunki ekspozycji i to bywa poprawne, a laboratoria potrafiły zespsuć całą pracę fotgrafa. Dziś jest prościej - prawie każdy, który przeszedł na fotografię cyfrową, ma swoje laboratorium w domu.
*ASL: nic nie leci :) spójrz po prawej na linię okien ;) pzdr dla wszystkich i dziękuję za odwiedziny
leci w prawo :) kolory fajne
Piękna ta Twoja Warszawa - aż się chce odwiedzić stolycę na fotołowy :) - Pozdr.
wszystkie warszawskie w sepii baaardzo mi sie podobaja... wielki plus za folio. pozdrawiam
:)) jezu moje rogatki, moja ulica - az poczulem zapach wedla :)) wspaniale fotki masz ,a jeszcze lepiej wypadaja jak sie je oglada na emigracji :)
w dobrym stylu nadal prowadzisz PF ;) zawsze uderza mnie "ludzka twarz" tych obiektow ich estetyka i funkcjonalnosc pro humanum
fajna ta seria z Warszawy - podoba mi sie zupełnie inne spojrzenie niż moje - pozdr
Były jeszcze rogatki na rogu Wolskiej ( tego małego nic nieznaczącego dziś odcinka ), Chłodnej i Towarowej - też zburzone w czasie II W. Ś.
Co ciekawe budynek był niedawno przesuwany w całości bo stał za blisko ulicy.
ładnie pokazujesz Warszawkę. miliony ludzi tamtędy pewnie przechodzi ale Ty potafisz dostrzec to coś. oko fotografa. super:))
Podoba mi się robota, którą tu wykonujesz - rzetelny dokument.
spora ta rogatka-prawie pałacyk
Ładną masz tą Warszawkę, te fotki są takie....inne.( ale walnąłem oryginalnie :-P)
Super seria.
cała serja jest ok
fajna lekcja historij
*RychoOprycho: zaskoczę Cię... zdjęcie było robione zdaje się koło 16 z tym, że ... w weekend ;) ale po prawej już stały auta... zresztą zdjęcie robiłem wyskakująć na środek ulicy w momencie gdy przy "Powszechnym" samochody stały na światłach... to była zabawa ;) *do wszystkich: dzięki za opinie i pzdr :)
świetne - > fascynuje mnie, że udało ci się uchwycić bez tych "czterokołowych blaszanek" - kto rano wstaje ?
Widze, ze jesteś miłośnikiem zabytków. To jest bardzo pozytywne. Pozdrawiam.
ładne
Warszawa miasto z historią:) ładna sepia b.fajne zdjęcie...pozdr...
Pasjonat-Varsavianista z Ciebie prawdziwy :) Bardzo dobra seria zdjęć, pokazuje Warszawę nie stołeczną, nie pocztówkową, nie oklepaną - gratulacje.
Wygląda jak by zostało wklejone w to miejsce, zdjęcie jak najbardziej pozytywne. Pozdr i zapraszam
troszke leci, ale i tak fajne
O widze że mamy w Tobie autorze odpowiednik krakowskiego Caviora - ba tak jak on przedstawia opowiastki o Krakowie Ty czynisz podobnie o Warszawie. Jako Karkus- lajkonik wybieram Cie na mojego przewodnika po stolicy. Ładna fota - wreszcie coś zamiast zgiełku ulicy (wszędzie podobny...)i nocnych rozmazanych świateł. BRAWO> Więcej takich fotek!
Minimalnie leci w prawo. Świetny opis, zachęcający do zwiedzania stolicy. Super ostrość i kolorki. Pozdrawiam :)
za DELFem. niemniej niezla robota.
ladnie :)
sepia dodaje uroku
ciut ciut leci w prawo, no i za bardzo na dole jest skadrowane
świetny jak zwykle komentarz , ładne fotko z nastrojem ! / lekko pochylone ale mozna wybaczyć / ! przecięz to historia na nas patrzy ! pozdrawiam !
No no B.dobra fota. fajne fotki szczególnie te z Wawy.
dobra fotka
brakuje mi minimalnego prostowanka - myśle, ze najbliższa krawedz od obiektywu powinna być w pionie... (niby jest ale w PS bawiac sie perspektywą spokojnie da sie to musnąć ;) )
bardzo oszczędna kompozycja, taka estetyczna :)
pieknie czysta fota bardzo sie podoba
ładne, choć pogoda trochę nie sptzujała, przez co światło jest średnie...
Cavior masz jakąś szczęśliwą rękę do najnowszych opinii :) co dziś patrzę to Twoja wypowiedź... :) nawet u mnie 2 razy :) to jest szczęście :) dzięki, że promocję gratis ;) pzdr dla wszystkich
I to nawet dwa razy.
No i co, było w najnowszych opiniach i jakoś nikt nic nie dodał :( Pewnie nie lubią LEGI ;) Pozdrawiam
Za promocje nie pobieram :)))
I dużego ptaka:)
Powiedziałem że masz koze :)
Napisałem aby wypromowali Ciebie. To zapytali czy masz jakiegoś psa albo kota?
:)
nie znam się na architekturze, ale bardzo podobają mi się kolory :o) pozdrawiam i dziekuję za odwiedziny
ładne choć wygląda jak makieta :) +++
nic nie jest krzywe, a jednak coś niepokoi :) pisałam już wcześniej, ale doprecyzuję - czasem idealnie prosty kadr sprawia takie wrażenie: krzywe, leci... dlatego mówiłam, ze lepiej chyba by zagrały tak nielubiane skróty perspektywiczne i położenie ścian ku srodkowi zdjęcia... pozdrowienia
dziękuję za radę . Twoje zdjęcie jest piękne.
:)) czekam na następne
ja nie warszawiak ale miło liznąć historii troche! pozdr ;))
Nie no spoko... Moim fotkom też często zarzucano, że "lecą", czasem nie bez przyczyny, ale najczęściej to przez perspektywę właśnie, którą dodatkowo potęguję obiektyw mojego olka, który trochę "beczkuje". Wg mnie to centrum kadru lub środek głownego obiektu zdjęcia muszą być proste. I tyle. Pozdr.
sliva: rozumiem co masz na myśli... dla mnie najważniejsza była linia narożnika najbliższego, a ta jest prosta moim zdaniem... :) przykład linii okien podałem tylko i wyłączenie w celu ukazania przyczyny, moim zdaniem złudzenia, walenia się obiektu ;) ... a zresztą jak chcecie... skoro tyle razy się powtarza, to krzywe jest... trudno...nic w świecie nie jest idealne ;) jak się upieracie mogę Wam przyznać rację... co mi tam... ;) jeszcze raz dzięki za opinie i odwiedziny (oczywiście nie ustawajcie w wyrażaniu Waszych komentarzy) no i pzdr :)
Linia okien przy brzegu jest prosto, ale to linie na środku kadru powinny być pionowe, a przy krawędziach zaś - dzięki perspektywie - lekko pochyłe. Tak mi się wydaje. Inaczej fota leci. Poza tym dobra jest i fajny jest profesjonalny opis:-) Pozdr.
Podoba mi się wycieczka po Warszawie z Tobą w roli przewodnika, można się dowiedzieć ciekawych rzeczy. Fotka w ładnej tonacji. :)
Nadal jest ciekawie. Pozdrawiam.
I Twoim fotkom nic dodać nic ująć. Ciepłe, tworzy fantastyczny klimat. Pozdrawiam.
Bardzo ładne zdjęcia Warszawy. Doceniam opis historyczny. Większość ludzi wie jak wygląda Zamek Królewski, wie jak wygląda i nie wie o nim więcej nic. Ja już raz wystawiłem Wawel bez opisu znalazł sie gość co napisał: piękne, ładna architektura, a gdzie to jest? Zagłądam do jego portfolio i gwarantuję Ci że nie był z Wyszkowa czy Kłaja a na dodatek miał napisane że kocha starą architekture :) Pozdrawiam.
Ładna fotografia z opisem. Pozdrawiam.
klasyczne
basze: dzięki :) muszę też skorygować datę powstania tych budowli... tu Ty miałeś rację :) rogatki wzniesiono w 1816-1818, natromiast w latach 1820-1823 Trakt Brzeski został przebudowany na szosę wiodącą na wschód (obecnie ulica Grochowska). jak widać nie wszystkie źródła, które powinny być rzetelne, takimi są w rzeczywistości... w przyszłości muszę dokładniej sprawdzać jak widzę... :) pzdr dla wszystkich
Masz rację. Pierwsza z rogatek w 1961, druga w 2000. Link do strony gdzie jest opis prac z 2000 roku http : // muratorplus.pl / 4E15EE121C614EEAA38F558FDD893089_1FF056C3A4B94343B6CD363C1FCFCFC5. htm (usunąć spacje). pozdro :)
bardzo piekna seria, tym ciekawsza, że z obszernymi opisami:)) pozdrawiam
oczywiście pzdr :)
*pietrucha2: ErEs2 05.06.05 09:15 rogatka na 100% jest prosta... budynek w tle również - sprawdzałem na kominach... zresztą wystarczy spojrzeć na linię okien z prawej strony (przy kraędzi kadru)... a to co powoduje złudzenie krzywizny, to zapewne spojrzenie na klatkę schodową... proszę zwrócić uwagę na to, że rogatka ku górze stopniowo się zwęża... stąd złudzenie krzywizny w tle... ;) *
troche krzywe(to szczegół, ale ja jestem na to specjalnie wyczulona)ale ładne
Jak zawsze podobają mi się opisy!!
O! Jest nastepne z serii fotograficzno - miastoznawczej :-) Fotka paralelna z poprzednimi, więc niniejszym dodaję swoje "pogrubienie" paska :-) Pozdrowienia!
Grażyna22: ta opinia to chyba na wyrost... ale i tak mi bardzo miło ;) *basze: dzięki za ciekawe informacje :) co do rogatek Grochowskich, jak wspomniał już Kuszący (a moje informacje są również takie same) to przesuwane były dwukrotnie północna w roku 1961, a widoczna na zdjęciu południowa w roku 2001. o przesunięciu z roku 1979 nic mi nie wiadomo. co do obecnego przeznaczenia rogatek: w północnej znajduje się salon sukni ślubnych, natomiast w południowej jak można wyczytać na zdjęciu znajduje się Galeria Cafee :) *do wszysktich : dzięki za opinie. zachęcam do dalszych komentarzy... pzdr :)
Rogatek było więcej (Al. Jerozolimskie, Marymont, Pl. Unii Lubelskiej). Rogatki wybudowane były wcześniej (w latach 1816 do 1818) w ciągu Okopów (Wałów) Lubomirskiego mających chronić Warszawę przed zarazą (po zarazie w roku 1770). Rogatki Marymonckie zostały rozebrane przy budowie Cytadeli (chyba w 1832, a więc jeszcze za życia Kubiskiego). Rogartki Jerozolimskie zostały zburzone prze Niemców w czasie II wojny światowej. Rogatki Grocjowskie zostały rozsunięte(chyba w 1979 roku) w związku z przebudową ulicy. Rogatki Mokotowskie (przy pl. Unii Lubelskiej) funkcjonują nadal, chociaż ich przeznaczenie się zmieniało (za mojej pamięci były tam pomieszczenia MZK, knajpka, toalety a teraz znowu w jednych jest knajpka). Rogatki Mokotowskie są budowane w zasadzie na tym samym planie co rogatki Grochowskie. Rogatki Jerozolimskie były zbudowane na planie rotundy. Pozdrawiam. :)
ciekawe
▄█ Utrzymane w stylu pozostalych :) Podoba sie, pozdrawiam :)
Świetny z Ciebie fotograf i przewodnik!Pozdrawiam.
to zdjęcie jest wybitne?, zastanawiające...
ładnie przedstawione, dobrana kolorystyka, kadr, pozdrawiam :))
niech zyje prostota i elegancja!:)
*Entropia: jak już napisał Kuszący przesunięte były obie ;) ta ze zdjęcia później, bo w 2001 roku. jak się dobrze przypatrzeć, to na zdjęciu widać linię przesunięcia (na pierwszym planie). jest ona zaznaczona na chodniku innym kolorem kostki. *m4rcin: zachęcam do podobnej serii. zapewniam, że oprócz lepszego poznania własnego miasta, jest to również fajnie spędzony czas na szukanie ujęć (w moim przypadku jeszcze w miłym towarzystwie) ;) *ma_jek: jeśli jest tak jak mówisz to jest mi niesamowicie miło :) może Biuro Promocji Miasta się do mnie odezwie... ;) *Adieu: Warszawa nigdy nie zniknie ;) już byli tacy co próbowali... ;) ups... zabrzmiało zawadiacko, a nie miało... :) *Sinclair: masz rację :) ten sam J. Kubicki :) *Maximus: jednak z zębem... czasu ;) *do wszysktich: dzięki za opinie. zachęcam do dalszych komentarzy... może ktoś zna jakieś ciekawostki dotyczące miejsc przeze mnie fotografowanych? pzdr :)
To ta co ją przesunięto? Niedaleko stąd mieszkałem kiedyś. Fajnie wygląda w sepii. Pozdrawiam.
Uwielbiam takie zdjecia w stylu retro
Ciekawy obiekt, bardzo fajna sepia, która dodaje smaku...Pzdr
Bardzo dobre foto - pozdrawiam serdecznie
swiatelko ladne, kadr sie podoba, a sepia dodaje klimatu, zero zarzutow :). pozdrawiam
Baaardzo Dobre! I Koment-Super! A jak J. Kubicki...? TOooo! BELWEDER! w Stolicy! i Dwory Klsycystyczne w Polszcze! :o)
klasyczne ujęcie, dobra jakość, miła dla oka tonacja, doskonały opis
podoba mi sie wykonanie tego zdjecia, kadr dobry i ciekawy kolorek, pozdrawiam:)
"Zniknie Warszawa | tak jawa, jak sen | życie to nie zabawa | dobrze to wiem " - nie wiem, jakoś tak mi się skojarzyło z piosenką Lady Pank... bardzo ładne zdjęcie i do tego świetnie opisane... można się czegoś dowiedzieć.
Twoje zdjęcia zachęcają do wybrania się do stolicy...ładny kadr, przyjemna tonacja, dopełnieniem jest dobry opis. Podoba mi się zarówno pomysł na serie jak i jej wykonanie:-)
monomotapa: znam tamto miejsce... rzeczywiście zaniedbane niestety... :( ale Praga, no i cała Warszawa kryje jeszcze wiele ciekawych miejsc nieodkrytych przez ludzi nie mogących poświęcić zbyt wiele czasu na zwiedzanie i poznanie miasta ;) turdan: zgadzam się... na obronę powiem tylko, że ciężko jest tam o jakikolwiek inny ciekawszy kadr... kto zna to miejsce ten wie... :( druga część rogatki po drugiej stronie ulicy na tle "przepięknych" budynków mieszkalnych, natomiast ta w otoczeniu słupów, latarni, wedlowskiego płotu no i prawie zawsze otoczona przez parkujące samochody... to zdjęcie też robione "ryzykownie" ze środka jakże ruchliwej ulicy... a wolałem ten kadr niż całość na tle wedla ;) do wszystkich: dzięki za opinie. zapraszam do dalszych komentarzy. pzdr :)
zdjęcie ładne i opisy masz merytoryczne, fajne. jakbyś chciał coś mnniej pieknego, to zapraszam na róg Szweckiej i 11. listopada. tam też jest taki budynek rogatki, a w nim skup metali kolorowych. i budynek zniszczony jest na maksa. nawet ktoś cegłami okna zamurował. rób zdjęcia póki to wszysko jeszcze stoi. pzdr.
... wycieczki ciąg dalszy ... prosto ale ciekawie; ładnie ...
ciekawe miejsce - no i człowiek się czegoś o Warszawie dowiexział - pozdr
Ciekawa budowla
czekoladowa... :) ciekawy opis jak zwykle... :) samo zdjęcie sprawia wrażenie niezrównoważonego kompozycyjnie... ciężka prawa... może mniej proste byłoby wbrew pozorom lepsze...
Kuszący: dzięki za uzupełnienie informacji... linię przesunięcia widać na chodniku, choć słabo na zdjęciu (inny kolor kostki) ;) za wszelkie ciekawostki związane z moimi zdjęciami będę bardzo wdzięczny... ja z przyczyn oczywistych nie piszę wszystkiego, bo wiele by można napisać... ale też oczywiście nie o wszystkim wiem ;)
Bardzo ciekawe, dokumentacyjne zdjęcie. Dodałbym tylko, że niekiedy rogatką nazywano obwydwa pawilony łącznie, byłby to więc połudnowy pawilon rogatki grochowskiej. Ciekawostka: Grochowską wielokrotnie poszerzano - półncony pawilon przesunięto do tyłu w roku 1961, a ten - południowy w roku 2001. p-m.
dzięki za opinie i spieszę sporostować... ;) rogatka na 100% jest prosta... budynek w tle również - sprawdzałem na kominach... zresztą wystarczy spojrzeć na linię okien z prawej strony (przy kraędzi kadru)... a to co powoduje złudzenie krzywizny, to zapewne spojrzenie na klatkę schodową... proszę zwrócić uwagę na to, że rogatka ku górze stopniowo się zwęża... stąd złudzenie krzywizny w tle... ;) oczywiście proszęo dalsze wyrażanie Waszych opinii i pzdr dla wszystkich :)
Wygląda jak makieta;)
btw: może zrobię podobną serię o swoim mieście :)
reportersko - super, artystycznie - faktycznie też odniosłem wrazenie (bez czytania innych komentarzy), że zdjęcie leci w prawo. Co do budynków w tle, to są ważne bo pozwalają połączyć widoki zdjęć 1 i 4 z tej serii. ogólnie trzymasz poziom :)