Opis zdjęcia
Srebrny Glob w fazie 8 godzin przed pierwszą kwadrą. Hitem tej sesji był dla mnie, zdecydowanie Ptolemeusz - olbrzymi krater, widoczny mniej więcej pośrodku księżycowej tarczy - mający średnicę 153 kilometry. Terminator tego wieczoru usadowił się na zachodnim wale brzegowym krateru i cienie w jego dnie odegrały piękny i dynamiczny spektakl. Parametry: 2021.06.17.21:54-21-59CWE. Newton 250/1520+soczewka Barlowa 2x+N.D810+diafragma fi125mm. Exp.1/25sek., 2x1/10sek.ISO400.
Komentarze
próbowałem na teleskopie CELESTRON astro master 130 eq ale to pewnie za słaby do takich zdjęć....
rewelacja! kiedyś też próbowałem zrobić zdjęcie przez teleskop z przejściówką na body aparatu, ale za cholerę nie udało mi się osiągnąć takiej ostrości jak u ciebie.
Robi wrażenie. Osobiści zawsze mi się podobają te płaskie fragmenty lawy na morzu Jasności i Spokoju a w nich pojedyncze małe kratery :)
bdb
:)
Stanisław, Zatoka Tęczy to jeden z kultowych obiektów na księżycowej tarczy. Srebrny Glob podziwiam już od 35 lat i Zatoka Tęczy wiele razy oferowała olbrzymi ładunek wrażeń estetycznych. Podziękowania Redakcji za docenienie tej fotografii :)
Witam , jestem pod wrażeniem tego zdjęcia , ma znakomitą jakość.Wiadomo , że atmosfera ziemi generuje znaczną ilość szumów i trzeba to zdjęcie przed publikacją obrobić.Natomiast nasz naturalny satelita potrafi zafundować jeszcze inną ciekawą atrakcję .Można ją zauważyć lub ewentualnie sfotografować około dwa dni po pierwszej kadrze .Wówczas wschodzące słońce nad Zatoką Tęcz ( Sinus Irydum ) oświetla szczyty gór a podstawa tych gór przez jakiś czas zostaje w cieniu .I tak wygląda jak byśmy obserwowali tęczę .Ponieważ łańcuch tych gór tworzy półkole.Pozdrawiam Stanisław.
Robi wrażenie. Gratuluje ZD.