Opis zdjęcia
Nr. 1250. Zakład Wodociągowy na Bielanach uruchomiony został 15 lutego 1901 r. i czerpał wodę podziemną ze złóż wodonośnych w rejonie Bielan, ujmowaną przez zespół 20 studzien wierconych zlokalizowanych na lewym brzegu Wisły na długości 950 m i wydajności ok. 6200 m3/dobę. Wodę z ujęcia transportowano za pomocą lewara do studni zbiorczej na terenie zakładu, a pompy tłokowe napędzane maszynami parowymi, tłoczyły ją na odległość ok. 4,5 km do zbiornika na Wzgórzu św. Bronisławy (pod kopcem Kościuszki), skąd grawitacyjnie spływała do Krakowa. Po kilkunastu latach eksploatacji rosnące zapotrzebowanie na wodę, przekraczające wydajność terenu wodonośnego, przyczyniło się do podjęcia decyzji o przebudowie ujęcia i przystosowaniu zakładu do produkcji tzw. sztucznej wody gruntowej. Ta stosunkowo nowa wówczas technologia polegała na wykorzystaniu szeregu basenów infiltracyjnych, zasilanych wodą z Wisły do wzbogacenia zasobów wód podziemnych w rejonie ujęcia – woda przepompowywana z rzeki przesączała się przez piaszczyste dno basenów, osadzając na jego powierzchni zawiesiny i inne zanieczyszczenia. Oczyszczona w ten sposób przenikała następnie do przepuszczalnych warstw gruntu, skąd była ujmowana za pomocą studzien wierconych. Pierwszy basen infiltracyjny uruchomiono w lutym 1921 r., równolegle rozbudowywano także zespół studni ujmujących, w efekcie ich liczba wzrosła z początkowych 20 szt. do około 96 szt. w chwili obecnej.
Komentarze
Bardzo interesujące miejsce kompletnie na uboczu, mało znane ogółowi.... I chyba je pokazałem w sposób ogólny, zachowując kanony kadrowania. Panorama wyszła w miarę fajna i niebanalna... dlatego ją wystawiłem i jestem z tego obrazu zadowolony..... Nigdy bym się nie spodziewał takiej ilości wizyt i uwag pod tym zdjęciem. Na innych portalach zostało ciepło i merytorycznie przyjęte.... Pozdrawiam wszystkich odwiedzających mój kąt w tej galerii, dziękując za cenne uwagi, komentarze i poświęcony czas...
broli, dyskutanci którzy rozpoczęli dyskusję już się rakiem wycofali więc nie ma w zasadzie z kim kończyć.... :)
Trzeba skończyć tą dyskusję, bo nie potrzebie robi się co raz bardziej personalna ;)
a dyskutujcie sobie, jest czy nie jest, Radek udowadniaj swą wyższość. http://pokazywarka.pl/rank3z/#zdjecie9589220
brolli[ 2013-12-13 12:30:44 ] Zgadza się. Próbuję tylko delikatnie zasugerować doczytanie różnic pomiędzy złotym podziałem, złotą spiralą tworzoną na nim oraz trójpodziałem czyli jego uproszczoną wersją.
Panie i Panowie, nie ma tu złotego podziału, ani szerokiego kąta zastosowanego, panorama z coolpix'a po prostu a kadr jest zwyczajnie centralny(niczego nie ujmując). Autor chciał uwiecznić całość i to uczynił.
marek47[ 2013-12-13 12:22:19 ]... o tym piszę od początku :)
A może ktoś zdefiniuje złoty podział, bo mam wrażenie że nikt nie wie co to jest?
#[ 2013-12-13 11:16:33 ]... chciałeś o czyms porozmawiać, czy szukasz zaczepki?
No Piotrze! Wytłumacz mi prosze jak tu się sprawdza złoty podział? Jego ideą jest uwidocznienie mocnych punktów, którymi zgodnie z Twoim opisem są na dole krawężniki na górze fragment dachu i bliżej nieokreślony punkt między kominem i budynkiem.... Jak tu sie sprawdza złoty podział? Co wnosi? Co podkreśla? Jakie elementy wzmacnia? Jak buduje kadr?
Ruud, biedaku. Może trzeba znów nick zmienić ?
Ja się nie włączam do merytorycznych dyskusji bo się nie znam ale czasem je czytam. I potrafię tylko ocenić kulturę wypowiedzi, a tu Piotr wypowiada się kulturalnie a Ty nie. I pod innymi zdjęciami jest tak samo, i tam gdzie pastwisz się nad kimś z powodu innego zdania o filtrach...
_Kane_[ 2013-12-13 11:04:44 ]... a kto udzielił rad? i przyhamuj odrobinę...
-Nanga-[ 2013-12-13 10:59:39 ] Nanga przypomnieć zdjęcie pod którym wypisywałaś głupoty i zostałaś wyprostowana przez innych userów, nie tylko przeze mnie?
Widzisz Piotr - klasyczny przykład, mi już udowodnił :P teraz udowodni Tobie.
gpiotr.com[ 2013-12-13 10:26:22 ]... Piotrze po prostu odpowiedz sensownie na pytanie które Ci zadałem... Nie baw się w internetowego psychoanalityka bo źle Ci to wychodzi, nie obrażaj mnie takimi wpisami bo naprawdę nic o mnie nie wiesz...
Piotrze zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości, z takimi ludźmi nie należy wdawać się w dyskusje (nie żebym sama nie popełniła tego błędu z raz czy dwa). Nie zgadzam się z Twoją opinią co do wartości protfolio tego osobnika bo nie jest dobre, tylko ostatecznie może być, poza tym żadnych nowych zdjęć i żadnego progresu. Polecam ignorować i tyle. Komentarze są złośliwe, czepialskie, czuć że jedynym celem jest "poniżenie przeciwnika" bo w takich kategoriach rozumuje. A ta rozmowa poniżej zachęciła mnie do poczytania o złotym podziale, zdjęcie powyższe nie jest jego najlepszym przykładem ale też nie łamie jego reguł.
Drogi Radku Białkowski, pozwoliłem sobie przeglądnąć kilka wpisów pod twoim portfolio. Teraz wiem że nie powinienem się na ciebie złościć ale ci współczuć. Obraziłeś na forum więcej ludzi niż ja w życiu zrobiłem gniotów, a pewnie zrobiłem ich dużo. Gdybym ja miał takie komentarze pod moim portfolio to pewnie bym zmykał z tego forum (co zresztą już raz zrobiłeś, nie wiem czy dobrowolnie czy przymuszony). Wielu uważa twoje prace za "odpustowe" a komentarze za dyletanckie - są to złośliwości. Uważam, że robisz dobre zdjęcia i znasz się na fotografii. Ale sposób w jaki prowadzisz dyskusję jest nie do przyjęcia. Nie wiem z jakiego powodu musisz sobie coś udowadniać, a raczej innym pokazywać ich (niższe) miejsca. Zobacz, nikt się nie przyłączył do dyskusji - bo dobrze ciebie znają i jedni się boją a większość woli cię unikać. Podejrzewam jednak , że za chojrakiem na forum kryje się mały zakompleksiony człowiek o skomplikowanej osobowości, dlatego uważam, że należy ci współczuć. Otóż mnie nie musisz nic udowadniać. Znam wartość moich zdjęć i moich komentarzy. Wiem, że jestem na początku mojej fotograficznej drogi. A co do komentarza, to w dalszym ciągu uważam, że ustawienie obiektywu tak by zakrzywienie linii (jezdni, ogrodzenia) nie wypadało w środku kadru, ani nie w 1/3 tylko bliżej środka (zgodnie ze złotym podziałem) wprowadziło linię podziału i poprawiło odbiór zdjęcia. Rozumiem, że jedni to widzą od razu, a innym trzeba palcem pokazać - pozdrawiam i zapraszam do merytorycznego komentowania moich zdjęć, a nie czepiania się moich komentarzy. Będę ignorował zaczepki pod zdjęciami innych :-)
po to ludzie wystawiają tu zdjęcie... niestety niektóre komentarze sa nieprzemyślane, albo piszący nie wiedzą o czym piszą...
Bez sensu są twoje dyskusje pod czudzymi zdjęciami...
Czyli jednak Twój komentarz Piotrze był bez sensu...
zgrabna panoramka
Piotr, ja chcę po prostu zrozumieć sens Twojego pierwszego komentarza... albo sam przyznaj, że tego sensu tam nie ma...
Rozumiem, że chcesz sobie coś udowodnić - to udowadniaj. Jedno zresztą już pokazałeś...
bardzo sympatyczna widokówka. Minus za napowietrzną linię kablową w samym centrum kadru
Piotr, ale odpowiedz mi na proste pytanie... jakie mocne punkty wyznacza ten zachwalany w tym przypadku przez Ciebie złoty podział...?
Wiesz co, może to zbyt skompikowany kadr dla ciebie, może weźmy łatwiejszy gzie wszystko jest bardziej oczywiste :-) - pozdrawiam
Hej Piotr! Dyskutujemy czy nie masz ochoty?
aha no i jedna linia pozioma, zwłaszcza wygięta to trochę za mało do wyznaczenia mocnych punktów... nie sądzisz?
no i co się w tych mocnych punktach znajduje?
Już się robi, mocne punkty: poziome wyznacza linia jezdni, pionowe: linia przejścia dla pieszych i lekkie wypuklenie spowodowane użyciem szerokiego kąta. Zob. https://www.google.com/search?q=z%C5%82oty+podzia%C5%82+kadru&client=safari&rls=en&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=4ZCpUu-KD4fH7AaKrYCwDA&ved=0CCwQsAQ&biw=1333&bih=620
no Piotr! Nie daj się prosić!
ale ja Ciebie bardzo proszę, wytłumacz mi na tym przykładzie złoty podział....
Dla mnie jest on oczywisty - na takim skrojeniu kadru, jak zrobił to autor, nie będę wykładał teorii pod cudzym zdjęciem ;-)
a na czym polega tutaj "złoty podział"???
Podoba mi się "złoty podział" w kadrze i to w jaki sposób wykorzystałeś szeroki kąt - pozdrowienia
Jakże zaskakująca i przyjemna odmiana w Twojej galerii. Opis bardzo ciekawy.
ta . znam to miejsce . bardzo mi się podobają te zabudowania z cegły .wierze eremu też dostrzegam .