Nadieżda Konstantinowna Krupska. Pochodziła z rodziny oficerskiej.
Została aresztowana w 1896, od 1898 była członkinią Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji, w tym samym roku została skazana na 3 lata zesłania – sama wybrała Szuszenskoje, gdzie wówczas przebywał Lenin. Od 1901 już jako żona towarzyszyła mu w wyjazdach zagranicznych, podczas których wspierała go jako sekretarka i rzeczniczka. Po rewolucji październikowej działała w radzieckiej oświacie. Od 1917 członkini Ludowego Komisariatu Oświaty, w latach 1920–1929 przewodnicząca Głównego Komitetu Polityczno-Oświatowego. Zwolenniczka wychowania przez pracę.
To ostatnie zdanie świadczy o tym, iż na zdjęciu nie widnieje prawnuczka ;-)
W ostatnim okresie życia męża przekazywała jego antystalinowskie teksty Lwu Trockiemu, potem współpracowała z antystalinowską opozycją. Protestowała przeciwko mumifikacji zwłok Lenina i umieszczeniu ich w Mauzoleum Lenina.
Po śmierci męża stała się stronniczką Grigorija Zinowiewa i Lwa Kamieniewa.
W latach 1924 – 27 była członkiem CKK (Centralna Komisja Kontroli).
Zmarła 27 lutego 1939 w Moskwie, według niektórych źródeł otruta z polecenia Józefa Stalina.
(:
jak blisko od "wielkosci" do smiesznosci... ++
No i matura pana sierżanta ;-)
bo teologii wówczas w szkole nie nauczano
tak, puento, a jak policjant to mógł zaocznie zrobić w rok :-)
@Miras40... Siedem klas, to kiedyś norma była ;-)
a szatan się cieszy
@camo... Komunizm był chaosem ;-)
Nadieżda Konstantinowna Krupska. Pochodziła z rodziny oficerskiej. Została aresztowana w 1896, od 1898 była członkinią Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji, w tym samym roku została skazana na 3 lata zesłania – sama wybrała Szuszenskoje, gdzie wówczas przebywał Lenin. Od 1901 już jako żona towarzyszyła mu w wyjazdach zagranicznych, podczas których wspierała go jako sekretarka i rzeczniczka. Po rewolucji październikowej działała w radzieckiej oświacie. Od 1917 członkini Ludowego Komisariatu Oświaty, w latach 1920–1929 przewodnicząca Głównego Komitetu Polityczno-Oświatowego. Zwolenniczka wychowania przez pracę. To ostatnie zdanie świadczy o tym, iż na zdjęciu nie widnieje prawnuczka ;-) W ostatnim okresie życia męża przekazywała jego antystalinowskie teksty Lwu Trockiemu, potem współpracowała z antystalinowską opozycją. Protestowała przeciwko mumifikacji zwłok Lenina i umieszczeniu ich w Mauzoleum Lenina. Po śmierci męża stała się stronniczką Grigorija Zinowiewa i Lwa Kamieniewa. W latach 1924 – 27 była członkiem CKK (Centralna Komisja Kontroli). Zmarła 27 lutego 1939 w Moskwie, według niektórych źródeł otruta z polecenia Józefa Stalina.