Opis zdjęcia
Światło z obiektów kosmicznych biegnie do nas niekiedy przez miliony lat, by 300 kilometrów nad Ziemią (milisekunda świetlna), natknąć się na otoczkę gazową - atmosferę naszej planety, która mocno degraduje ich obrazy. Inaczej mówiąc, gwiazdy obserwowane z Ziemi przez teleskopy, wygladają tak jak Słońce odbite w tafi wody, do której wrzuciliśmy kamyk. Znieksztłcenia powodowane przez atmosferę dodają za to kolorystyki wschodom i zachodom jasnych obiektów. Powyżej, wschodzący Srebrny Glob, mocno powyginany przez refrakcję, sfotografowany w doskonałych warunkach pogodowych. Wystapiło tutaj stosunkowo rzadkie zjawisko zielonych promieni (widoczne na dwóch prawych fotografiach, w górnej części tarczy, przy kraterach), polegające na silnym załamaniu światła, które podryfowało w zieloną część widma. Parametry: 2012.04.09.23:20-27CWE. Reflektor Newtona 205/907+MPCC+N.D300. Polecam FS i ciemny pokój.
Kamila M.[ 2012-04-15 15:39:38 ] - gdyby to ode mnie zależało..
extra..
Koziołrogacz - dlatego spodziewałam się że ludzie to bardziej docenią... może by tak ZD? :)
10
bardzo ciekawie opowiadasz i obrazujesz.Pozdrawiam:))
A tak na poważnie; odległość od miejsca w którym Mariusz rozbił do zdjęcie do wiatraków to ponad 15 km.. to daje wyobrażenie o skali trudności w zgraniu tego wszystkiego w kadrze przy tak długiej ogniskowej..
ciekawe to...
chciałoby się powiedzieć......... (cenzura) :)
Kamila M.[ 2012-04-15 15:22:49 ] - widać Księżyc jest dalej niż sięga ludzka wyobraźnia.. ;)
to już tylko zależy od wyobraźni ;)))
ciekawie przedstawione, dziękuję za poszerzenie mojej wiedzy obfitym opisem
Kamila M.[ 2012-04-15 15:20:08 ] - bo gołym tyłkiem nie świeci.. ;)
Tylko dlaczego tak niedocenione...?
Rewelacja, oklaski na stojąco!! Wiem jak ciężko "wpasować" coś w Księżyc...:)
Dziękuję Wszystkim za odwiedziny i ciekawe uwagi.
Księżyc z uwagi na to że można go obserwować bez strachu o uszkodzenie wzroku może sprawiać wrażenie że owe zjawisko wystepuje częściej. Wprzypadku Słońca zielony błysk widoczny jest najczęściej w sytuacji kiedy wschód/zachód jest jaskrawy i za długo bądź często nie popatrzymy sobie
To musiała być niesamowita obserwacja, po prostu kumulacja :) To że Słońce było częściowo zaćmione mogło mieć wpływ na czas trwania zielonego błysku
Procyon, przy wschodzącym, częściowo zaćmionym Słońcu 31 maja 2003 roku, zielona krawędź utrzymywała się dość długo. Koziołrogacz, te w Łękach z mojeg stanowiska nie zmieściłyby się na tarczy Księżyca.
Mariusz Ś[ 2012-04-13 21:56:06 ] - tak sobie pomyślałem, że te w Łękach Dukielskich to za bardzo na południe, a nie wiedziałem, że ze Zręcina widać rymanowskie..
Takie zdjęcia mają niezaprzeczalny atut, są niepowtarzalne. Świetnie Mariuszu. Ja natomiast zauważyłem, że zielony promień na Księżycu wystpuje stosunkowo często i trwa stosunkowo długo, podczas gdy na Słońcu jest to krótkotrwały błysk
Koziołrogacz, widziałem kiedyś zdjęcie z zielonym promieniem Wenus.
Vega33, pięknie napisane. Koziołrogacz, zdjęcia wykonałem ze Zręcina, z górki Przylaski. Wiatraki, to okolice Rymanowa. Pozdrawiam wszystkich Gości.
Zielony promień na księżycu jest chyba jeszcze rzadszy niż na słońcu..? zastanawia mnie skąd robiłeś to zdjęcie, że wiatraczki się załapały..
Miodowy kolor sprawia, że ten zimny, stalowy glob posiada swe drugie- rozpalone oblicze.... Budzi do życia!