Opis zdjęcia
W odległej kosmicznej epoce, w jednym z zakątków naszej Galaktyki rozbłysła nowa gwiazda, którą po 5 miliardach lat mieszkańcy pewnej błękitnej planety będą nazywać Słońcem. Ową młodą gwiazdę otaczał olbrzymi dysk pyłu i gazu z którego narodziło się osiem wielkich planet, ich księżyce, cała masa asteroidów i komet. Dzisiaj, gdy znajdziemy się pod ciemnym niebem w krystalicznie czystym powietrzu, możemy zaobserwować pozostałości tego dysku. Pyłowa chmura którą w przestrzeni kosmicznej oświetlają promienie Słońca zwana jest światłem zodiakalnym, ponieważ znajduje się w pasie gwiazdozbiorów zodiaku, czyli płaszczyźnie w której wędrują planety. Subtelną poświatę, echo odległej epoki tworzenia planet najlepiej obserwować wiosną na wieczornym niebie, lub jesienią na porannym, kiedy wznosi się wysoko nad horyzontem. Na fotografii widoczne jest w postaci błękitnego pasma, wynurzającego się zza horyzontu, (ten jasny obiekt tuż nad lasem - to Jowisz), a kończącego pod jasną gromadą niebieskich gwiazd - Plejadami. Parametry: 2011.02.27. 18:38-19:06CSE. Samyang 3.5/8 Aspherical f5.6 + N.D300. Exp.4x240sek. ISO1600. Horyzont zaczerpnięty z ostatniej ekspozycji. Polecam FS i ciemny pokój.
Się udało ;)
Ta intensywna z lewej, to Szlary, natomiast słabsza z prawej pochodzi głównie od Dukli. Na szczęście główny obiekt fotografii wstrzelił się między nimi :)
Tfu kierunki mi się pomyrdały, to nie może być Krosno
Czyli ta łuna to jak mniemam Krosno :)
mArP, tak jak już pisałem, Beskid Niski, Przełęcz Szklarska :) Pozdrawiam
Siemasz! Świeżości widzę :) W swojej okolicy dorwałeś? Zatem chyba czas najwyższy wyrwać się na któryś wieczór z tego świetlistego Krk. Ładnie się pozornie malutki Orionek wstrzelił ;)
Pięknie, gratuluję
Miło jest dla Was fotografować niebo. Dziękuję za miłe słowa, a Redakcji za docenienie :)
Mariusz Ś.: Podziwiam Twoją pasję, zaangażowanie, wiedzę i umiejętności. Wiele lat byłem przekonany, że światlo zodiakalne nie jest widoczne z naszej szerokości geograficznej. Przyczynił się do tego błędny merytorycznie artykuł w jakimś starym wydaniu Młodego Technika. Zimując w Beskidzie Niskim wiele razy widziałem to zjawisko i zachodziłem w głowę co to jest - taki był kiedyś wpływ słowa pisanego (nawet w MT) na człowieka:-)
wielkie dzięki za te Twoje astronomiczne powieści i oczywiście zdjęcia
Gratuluję Zdjęcia Dnia.. a właściwie "Zdjęcia Nocy".. :)
super, gratulacje :) administrator się postarał ;)
Profesjonalny romantiś:)
międzygwiezdni i ładnie opisani :)
uwielbiam takie
Ale " gwiezdny pyl " ! Gratulacjone !
Ależ się tam dzieje...
Niesamowite ... ... podziwiam za całokształt tych wszystkich podniebnych kompozycji ... są przepiękne! :)
:-)))))))))))
Dziękuję
robi oszałamiające wrażenie
Zdjęcie wykonane w Beskidzie Niskim, na Przełęczy Szklarskiej. Horyzont trochę tutaj świeci. Ostatnio wykonałem ujęcia światła zodiakalnego na niebie z niższym poziomem tła, także w Beskidzie Niskim, z Jaśliskiego Parku Narodowego, z okolic Moszczańca. Może kiedyś zawieszę w PF :)
Piękna sprawa... Czyżby Przełęcz Szklarska..? :)
A gdzież to tak ciemne niebo Ci się trafiło? Musi gdzieś na południu Polski, bo Orion wysoko, a i cały Zając widoczny. Bieszczady ? A może byłeś u naszych południowych sąsiadów? do Makei Q, MUSISZ mieć montaż. Nie można bez niego. A prawdziwa jazda zaczyna się przy dłuższych ogniskowych... Wtedy to dopiero musisz mieć MONTAŻYSKO. do procyon, Pozdrawiam znajomego z byłego AF.
:)
piękne, aż zachciało mi się do domu na wieś:) - przeklęte niech będą miasta, z których nie widać drogi mlecznej....:)
Makei, bez montażu paralaktycznego na czasie 240 sekund gwiazdy wyjdą już w postaci długich kresek, nawet na "rybim oku". Dla zmniejszenia efektu rozmycia samego horyzontu, pobrałem go tylko z jednej, ostatniej ekspozycji. Procyon, fotografia szerokich pól głębokiego nieba jest wielkim problemem w Europie. Mieszkam blisko Beskidu i Bieszczadów. Znając "topografię" zanieczyszczeń, po przebyciu już kilkudziesięciu kilometrów można wiechać w atrakcyjny obszar względnie ciemnego nieba :) Pozdrawiam wszystkich Gości.
robi wrazenie.
przepiękne.
coraz trudniej dostrzec światło zodiakalne ze względu na wszechobecne zanieczyszczenie nieba światłem. tutaj bardzo ładnie z zachodzącym Jowiszem. Może dzisiaj i ja też zapoluję :) pozdrawiam
Super zdjęcie, super opis.
Ech, te opisy są najlepsze. Super zdjęcie. Na montażu, czy udało się nie rozmazać i bez tego?
fajne..;)