Opis zdjęcia
[fotografa przy tym nie było...] ---- W lecie 1852 roku w trakcie wycieczki geograficznej zorganizowanej przez Wincentego Pola (ok. 100 uczestników!) w ramach patriotycznego zrywu ustawiono w Dolinie Kościeliskiej pamiątkowy krzyż (drewniany) na pamiątkę polskości Tatr. Krzyż został ustawiony na kamieniu młyńskim pochodzącym ze srebrnego młyna, który mniej więcej w rejonie Starej Polany działał - jak chce legenda - za panowania Zygmunta I (jak w każdej legendzie - i w tej jest sporo prawdy). Zarówno krzyż - jak i kamień młyński - miał się znajdować w pobliżu grobu młynarza (srebrnego) zabitego przez zbójców. Na skutek donosu "życzliwych" Wincenty Pol za tę "manifestację" stracił stanowisko profesora geografii na UJ. --------- Obecny (widoczny na fotografii) kamień młyński pochodzi także z młyna do rudy - ale żelaznej. Jeszcze do lat 30-tych XX wieku przechodzący obok grobu turyści, górale rzucali na pagórek gałązkę świerczyny, a na jesieni - około 1 listopada - leśniczy podpalał stos. Według powstającej współcześnie legendy - krzyż żelazny ma pochodzić z rudy żelaza wytopionej (dwa warianty) w Kuźnicach lub w hucie w Dolinie Kościeliskiej. ----------- luty 2011; aparat: Start 66, obiektyw Emitar 1:3.5/75 (nr 19679), z ręki, czas 1/30 sek., f3.5, ISO 400 (Kodak 400TMY-2), ogniskowa 75 mm, skan z negatywu.
dzięki :)
db.../
:)
Gatą :P
:)) siła na jednego :))), dzięki :))
ja też się wypowiedziałam :) bo w części zgadzam się z Gatą(?) Gatem(?)... :)
na kompresję nic nie poradzę - tu jest chyba około 15%, wyostrzenie było robione raz (po zmniejszeniu do wielkośći plfotowej...) Zapewne za jakiś czas zacznę "eksperymentować" z nieco inną obróbką :))
wiesz, pal licho kolor i ramkę ;) bardziej chodzi mi o przeostrzenie i kompresję, która mz niszczy obrazek :)
@Gato - już wysyłam tamto... A w tym przypadku - do opisu pasowała mi taka właśnie obróbka. Już od bardzo dawna zresztą :))
i nic...
moje zdanie znasz :))
dzięki :))) (sam się narzucał :)) )
świetny kadr...