nie no dyskusja o niczym jak mniemam, przepraszam, nie czytałam, skomentuje. Nie takie reportaże powstawały i nie takie emocje wzbudzały. W tym momencie mam w dupie (za przeproszeniem) co autor chciał przekazać, czy chciał wzbudzić litość czy szacunek (lol), ja sama myśle, nikt nie musi myśleć za mnie. Za reportaż na prawdę chylę czoła.
jezeli to zdjecie mialo powiedziec, ze te dzieciaki mimo swojej ulomnosci potrafia sie cieszyc zyciem to wybacz, ale ja tego tutaj nie zauwazylam.Widze smutek i ogromne przygnebienie-moze i tak ma byc, ale ja bedac mama nigdy w zyciu nie chcialabym aby zdjecie mojego dziecka w takiej sytuacji i w takim stanie znalazlo sie w internecie
Marqu [2010-01-07 23:37:24] ==> Napisałeś: "...W tym ośrodku uczą się i mieszkają. Straszne jest to, że są tak pokrzywdzone przez los. Ale piękne jest to, że te dzieci potrafią się cieszyć każdym dniem, najprostszymi czynnościami jak chociażby mycie naczyń czy wynoszenie ubrań do pralni..." Skoro tak jest, to dlaczego tego nie pokazujesz? Z tych dwóch fot wyziera rozpaczliwa samotność dzieciaków - wprawdzie piszesz, że są sierotami więc nie da się pokazać ich w cieple najbliższych ale można zamarkować ciepło opieki, które, w to nie wątpię, tam jest; skoro jednak piszesz, że mają te swoje codzienne radości, to mam nadzieję, że pokażesz kontekst tej ich swoistej egzystencji ("...Zapraszam do śledzenia profilu..."). Gdybyś mniej lakoniczny opis dał, nie byłoby w dyskusji tak wieje kontrowersji i nieporozumień. Niektórzy lansują pogląd iż fota reporterska powinna "gadać" wyłącznie swoim obrazem i emanować swoje przesłanie - przy takich zdjęciach, jak to, ta teoria zawodzi, mz, zdecydowanie. Po przeczytaniu tego Twego komentarza widzę, że chodzi Ci o coś innego - szerszy opis (nie "kawa na ławę") zamarkowałby Twoje przesłanie - intencję tego cyklu. W tej chwili ze zdjęcia można, jak się okazało mylnie, odebrać jako pokazywanie dziwu natury czy odstępstwa od normy w celu wzbudzenia naszego współczucia albo wzbudzenie podziwu dla Autora, że takiemu dziecku zrobił zdjęcie. Tak sądzę.
Wydaje mi się, że przedstawienie osoby niepełnosprawnej ( na tym zdjeciu czy też przyszłej całej serii) ma na celu pokazanie "wewnętrznego kolorowego świata" takich ludzi. I to jest piękne. I nie ma w tym nic uwłaczającego ani poniżającego !!!. Podziwiam autora. p.s. @ Maciej Blum no Stary czasem sie z Tobą zgadzam:)
generalnie nie robi sie zdjec takim ludziom... ZD?? kur.. zdjecie dobre, ale temat niebałdzo... przykra sprawa, postaw kogos bliskiego w tym miejscu i co fajnie bedzie?? przesada jak dla mnie.
Nie do końca przeczytałem całość, ale odpowiem o podejściu do tych dzieciaków, które są wspaniałymi osobami. Zdjęcia wykonuję (bo jestem w trakcie realizowania szerszego cyklu o nich). Jest to grupa ok. 10 dzieciaków niepełnosprawnych i w większości sierot. W tym ośrodku uczą się i mieszkają. Straszne jest to, że są tak pokrzywdzone przez los. Ale piękne jest to, że te dzieci potrafią się cieszyć każdym dniem, najprostszymi czynnościami jak chociażby mycie naczyń czy wynoszenie ubrań do pralni. Moje pierwsze podejście do tego cyklu było bardzo ciężkie. Lecz teraz można powiedzieć, że zaprzyjaźniłem się ze wszystkimi bohaterami tej historii i mam z nimi świetny kontakt. Nie chcę pokazywać ich ułomności, lecz ich życie, pełne wielu trudu w czynnościach dla nas banalnych. Zapraszam do śledzenia profilu. Zdjęcia do pracowni reportażu na pwsftvit.
nie wolno naruszac godności zadnego człowieka, nie tylko niepelnosprawnego. Wojtku - to, że w pewnych kwestiach, niepelnosprawnych traktujemy inaczej, to nie ma nic do rzeczy. W pewnych kwestiach inaczej traktujemy ludzi starszych i młodszych, dzieci i dorosłych, kobiety i mężczyzn itd. Nie o to chodzi. chodzi o to, żeby tych ludzi nie wylkluczac ze społeczności. Owszem, istnieje coś takiego, o czym pisał Maciek, jak żerowanie . To jest kwestia smaku, wyczucia, czy zwyczajnie poziomu dzieła sztuki. Umówmy sie, że nie dyskutujemy o rzeczach oczywistych. Rozmawiajmy o tym zdjęciu, które jest zwyczajnie dobre. Ja protestuje przeciwko niechęci do pokazywania ludzi niepełnosprawnych w każdych sytuacjach. A to, żeby ich nie odzierać z godności itp., to dotyczy każdego człowieka, nie tylko niepełnosprawnego i jest rzecza elementarna, mz poza dyskusją :o)
a. niepelnosprawnych traktujemy inaczej. zawsze tak bylo, jest i bedzie. i dobrze - dzieki temu maja np. szersze i bezplatne miejsca parkingowe. ci ludzie wymagaja wiekszej uwagi, opieki, pomocy. dlatego nie mozemy ich traktowac TAK SAMO jak innych, bo oni sami sobie nie poradza. b. fotografowanie ludzi uposledzonych ma oczywiscie sens, gdyz oni stanowia czesc naszej rzeczywistosci, jednak nalezy sie liczyc z tym, ze mozemy naruszac ich godnosc, czego oni nie sa w stanie wyartykulowac. c. trzeba tez pamietac, ze epatowanie niepelnosprawnoscia to czesty chwyt pseudoreporterow i jako taki zawsze budzi odraze i powinien byc pietnowany.
Zbigniew Fidos [2010-01-07 12:22:18] >> protestuje przeciw zdjęciu którego jedyną wartością jest idealne ciało modelki - poprzez analogię; ludzka krzywda w każdej postaci wywoluje emocje i podnosi wartość zdjęcia niezależnie od inwencji, wkladu pracy i kreacji autora; tak sfotografowanie pięknego ciała jak i osoby doświadczonej życiowo "daje autorowi fory" - wywołuje emocje z powodu tematu a nie sposobu jego przedstawienia; dyskutowana praca jest dobra, obejmuje temat z wyczuciem, od początku jednak chodzilo mi o szerszy kontekst - bowiem pojawia się wiele zdjęć w których praca utora to ... spotkanie na swej drodze "tematu"
szczerze? w ogóle nie spojrzałem na podpis. A poza tym, nie ma to nic do rzeczy. Odbiór wielu prac zmienia sie pod wpływem podpisu i to jest normalne. Napisałeś, że dla podniesienia wartości zdjęcia - NIE. Co rozumiesz przez podniesienie wartości?> Bo ja - wywołanie pewnych emocji, wzbudzenie refleksji. Powtarzam - traktowanie tych ludzi inaczej, niż wszystkich, jest przejawem dyskryminacji. Jesli nie protestujesz przy portrecie dziecka, sąsiadki, koleżanki, czy narzeczonej, a protestujesz przy fotografii powyżej, to znaczy, że dyskryminujesz (wierzę, że nie bylo to Twoja intencją) :o)
Zbigniew Fidos [2010-01-07 12:06:57]>> troche wkładasz mi coś czego nie powiedzialem; za chwilę sie zapetlimy filozficznie wiec podsumuję krótko - wykorzystanie "tematu" wyłącznie dla podniesienia wartosci swoich zdjęć - NIE; traktowanie na równi, wsparcie - TAK; na koniec pytanie - jak zmieniłby się odbiór tej pracy gdyby nie podpis ?
a nawet jeśli, to mamy udawać, że nie ma takich ludzi i takiego problemu? Są różne sposoby pokazywania takich ludzi - albo pokazujemy ich siłę, albo brak siły. MZ żadna z granic tu nie została przekroczona, a podchodzenie do niepełnosprawnych jak pies do jeża jest już przejawem jakiejś dyskryminacji :o)
Zbigniew Fidos [2010-01-07 11:55:52] >> nie wyłączyć; ale dla mnie jest to niejednoznaczne; zwykle emocje wywołuje model, jego inność czy ułomność a nie fotograf; dlatego wcześniej zdanie o ścieżce na skróty;
"Uważam,że takie zdjęcia też są potrzebna .Ta fotografia nikomu nie uwłacza ,taka jest moja opinia."
Moja także. Może poprzez pokazanie tych ludzi i wzbudzenie w nas emocji, będą mieli choć ciut lepiej w swym życiu?
i tak już serio - każde zdjęcie robione przez świadomego fotografa ma budzić emocje. Dlaczego mamy z tego wyłączyc zdjęcia ludzi niepełnosprawnych? :o)
wykorzystanie do wywołania emocji w zdjeciu (skrót myślowy - przepraszam); napisałem wcześniej że jest dobre w swojej kategorii; nie, nie nalezy izolowac, wrecz przeciwnie, ale nie jestem po prostu pewien czy warto robic "dobre zdjecie" na tej bazie;
Maciej, to nie znaczy że nie można im robić zdjęć.. porzuć stereotyp o hienie z długą lufą czyhającą na bezdomnych, chorych, słabych, starych, biednych .. tylko spróbuj obejrzeć TE prace tutaj. Moim zdaniem są to prace z dużym wyczuciem i dystansem.
nie no dyskusja o niczym jak mniemam, przepraszam, nie czytałam, skomentuje. Nie takie reportaże powstawały i nie takie emocje wzbudzały. W tym momencie mam w dupie (za przeproszeniem) co autor chciał przekazać, czy chciał wzbudzić litość czy szacunek (lol), ja sama myśle, nikt nie musi myśleć za mnie. Za reportaż na prawdę chylę czoła.
To 3 zdjęcia na 10 z pierwszej serii. Będzie więcej jako album.
fajna błona
jezeli to zdjecie mialo powiedziec, ze te dzieciaki mimo swojej ulomnosci potrafia sie cieszyc zyciem to wybacz, ale ja tego tutaj nie zauwazylam.Widze smutek i ogromne przygnebienie-moze i tak ma byc, ale ja bedac mama nigdy w zyciu nie chcialabym aby zdjecie mojego dziecka w takiej sytuacji i w takim stanie znalazlo sie w internecie
Marqu [2010-01-07 23:37:24] ==> Napisałeś: "...W tym ośrodku uczą się i mieszkają. Straszne jest to, że są tak pokrzywdzone przez los. Ale piękne jest to, że te dzieci potrafią się cieszyć każdym dniem, najprostszymi czynnościami jak chociażby mycie naczyń czy wynoszenie ubrań do pralni..." Skoro tak jest, to dlaczego tego nie pokazujesz? Z tych dwóch fot wyziera rozpaczliwa samotność dzieciaków - wprawdzie piszesz, że są sierotami więc nie da się pokazać ich w cieple najbliższych ale można zamarkować ciepło opieki, które, w to nie wątpię, tam jest; skoro jednak piszesz, że mają te swoje codzienne radości, to mam nadzieję, że pokażesz kontekst tej ich swoistej egzystencji ("...Zapraszam do śledzenia profilu..."). Gdybyś mniej lakoniczny opis dał, nie byłoby w dyskusji tak wieje kontrowersji i nieporozumień. Niektórzy lansują pogląd iż fota reporterska powinna "gadać" wyłącznie swoim obrazem i emanować swoje przesłanie - przy takich zdjęciach, jak to, ta teoria zawodzi, mz, zdecydowanie. Po przeczytaniu tego Twego komentarza widzę, że chodzi Ci o coś innego - szerszy opis (nie "kawa na ławę") zamarkowałby Twoje przesłanie - intencję tego cyklu. W tej chwili ze zdjęcia można, jak się okazało mylnie, odebrać jako pokazywanie dziwu natury czy odstępstwa od normy w celu wzbudzenia naszego współczucia albo wzbudzenie podziwu dla Autora, że takiemu dziecku zrobił zdjęcie. Tak sądzę.
gratuluję. świetne zdjęcie.
gratuluje !!! :)
Autorowi gratuluję ZD i ujęcia tematu właśnie w ten sposób :)
.
swietne
podoba się widziałam w jakiejś gazecie chyba w foto nagroda za ten reportaż, gratuluję:)
Covalski - tyle już o tym napisano, że nie chce mi się nawet dyskutować z takimi bzdetami, jakie wypisujesz :o)
Bdb
Wojtek powiedział już właściwie wszystko.
Wydaje mi się, że przedstawienie osoby niepełnosprawnej ( na tym zdjeciu czy też przyszłej całej serii) ma na celu pokazanie "wewnętrznego kolorowego świata" takich ludzi. I to jest piękne. I nie ma w tym nic uwłaczającego ani poniżającego !!!. Podziwiam autora. p.s. @ Maciej Blum no Stary czasem sie z Tobą zgadzam:)
generalnie nie robi sie zdjec takim ludziom... ZD?? kur.. zdjecie dobre, ale temat niebałdzo... przykra sprawa, postaw kogos bliskiego w tym miejscu i co fajnie bedzie?? przesada jak dla mnie.
widziałam na digu już, dla mnie miazga.
Nie do końca przeczytałem całość, ale odpowiem o podejściu do tych dzieciaków, które są wspaniałymi osobami. Zdjęcia wykonuję (bo jestem w trakcie realizowania szerszego cyklu o nich). Jest to grupa ok. 10 dzieciaków niepełnosprawnych i w większości sierot. W tym ośrodku uczą się i mieszkają. Straszne jest to, że są tak pokrzywdzone przez los. Ale piękne jest to, że te dzieci potrafią się cieszyć każdym dniem, najprostszymi czynnościami jak chociażby mycie naczyń czy wynoszenie ubrań do pralni. Moje pierwsze podejście do tego cyklu było bardzo ciężkie. Lecz teraz można powiedzieć, że zaprzyjaźniłem się ze wszystkimi bohaterami tej historii i mam z nimi świetny kontakt. Nie chcę pokazywać ich ułomności, lecz ich życie, pełne wielu trudu w czynnościach dla nas banalnych. Zapraszam do śledzenia profilu. Zdjęcia do pracowni reportażu na pwsftvit.
ps. Zeby nie było o dyskryminacji, to przepraszam i mówię: Panie i Panowie :)
Panowie, powiem jedno. Dawno na tym portalu nie widziałem tak konkretnej i rzeczowej dyskusji na temat. I to bez obrzucania się wzajemnie łajnem :)
no i git :))
nie wolno naruszac godności zadnego człowieka, nie tylko niepelnosprawnego. Wojtku - to, że w pewnych kwestiach, niepelnosprawnych traktujemy inaczej, to nie ma nic do rzeczy. W pewnych kwestiach inaczej traktujemy ludzi starszych i młodszych, dzieci i dorosłych, kobiety i mężczyzn itd. Nie o to chodzi. chodzi o to, żeby tych ludzi nie wylkluczac ze społeczności. Owszem, istnieje coś takiego, o czym pisał Maciek, jak żerowanie . To jest kwestia smaku, wyczucia, czy zwyczajnie poziomu dzieła sztuki. Umówmy sie, że nie dyskutujemy o rzeczach oczywistych. Rozmawiajmy o tym zdjęciu, które jest zwyczajnie dobre. Ja protestuje przeciwko niechęci do pokazywania ludzi niepełnosprawnych w każdych sytuacjach. A to, żeby ich nie odzierać z godności itp., to dotyczy każdego człowieka, nie tylko niepełnosprawnego i jest rzecza elementarna, mz poza dyskusją :o)
a. niepelnosprawnych traktujemy inaczej. zawsze tak bylo, jest i bedzie. i dobrze - dzieki temu maja np. szersze i bezplatne miejsca parkingowe. ci ludzie wymagaja wiekszej uwagi, opieki, pomocy. dlatego nie mozemy ich traktowac TAK SAMO jak innych, bo oni sami sobie nie poradza. b. fotografowanie ludzi uposledzonych ma oczywiscie sens, gdyz oni stanowia czesc naszej rzeczywistosci, jednak nalezy sie liczyc z tym, ze mozemy naruszac ich godnosc, czego oni nie sa w stanie wyartykulowac. c. trzeba tez pamietac, ze epatowanie niepelnosprawnoscia to czesty chwyt pseudoreporterow i jako taki zawsze budzi odraze i powinien byc pietnowany.
Zbigniew Fidos [2010-01-07 12:22:18] >> protestuje przeciw zdjęciu którego jedyną wartością jest idealne ciało modelki - poprzez analogię; ludzka krzywda w każdej postaci wywoluje emocje i podnosi wartość zdjęcia niezależnie od inwencji, wkladu pracy i kreacji autora; tak sfotografowanie pięknego ciała jak i osoby doświadczonej życiowo "daje autorowi fory" - wywołuje emocje z powodu tematu a nie sposobu jego przedstawienia; dyskutowana praca jest dobra, obejmuje temat z wyczuciem, od początku jednak chodzilo mi o szerszy kontekst - bowiem pojawia się wiele zdjęć w których praca utora to ... spotkanie na swej drodze "tematu"
szczerze? w ogóle nie spojrzałem na podpis. A poza tym, nie ma to nic do rzeczy. Odbiór wielu prac zmienia sie pod wpływem podpisu i to jest normalne. Napisałeś, że dla podniesienia wartości zdjęcia - NIE. Co rozumiesz przez podniesienie wartości?> Bo ja - wywołanie pewnych emocji, wzbudzenie refleksji. Powtarzam - traktowanie tych ludzi inaczej, niż wszystkich, jest przejawem dyskryminacji. Jesli nie protestujesz przy portrecie dziecka, sąsiadki, koleżanki, czy narzeczonej, a protestujesz przy fotografii powyżej, to znaczy, że dyskryminujesz (wierzę, że nie bylo to Twoja intencją) :o)
Zbigniew Fidos [2010-01-07 12:06:57]>> troche wkładasz mi coś czego nie powiedzialem; za chwilę sie zapetlimy filozficznie wiec podsumuję krótko - wykorzystanie "tematu" wyłącznie dla podniesienia wartosci swoich zdjęć - NIE; traktowanie na równi, wsparcie - TAK; na koniec pytanie - jak zmieniłby się odbiór tej pracy gdyby nie podpis ?
pięknie słowa Zbyszek :)
świetne
a nawet jeśli, to mamy udawać, że nie ma takich ludzi i takiego problemu? Są różne sposoby pokazywania takich ludzi - albo pokazujemy ich siłę, albo brak siły. MZ żadna z granic tu nie została przekroczona, a podchodzenie do niepełnosprawnych jak pies do jeża jest już przejawem jakiejś dyskryminacji :o)
Zbigniew Fidos [2010-01-07 11:55:52] >> nie wyłączyć; ale dla mnie jest to niejednoznaczne; zwykle emocje wywołuje model, jego inność czy ułomność a nie fotograf; dlatego wcześniej zdanie o ścieżce na skróty;
"Uważam,że takie zdjęcia też są potrzebna .Ta fotografia nikomu nie uwłacza ,taka jest moja opinia." Moja także. Może poprzez pokazanie tych ludzi i wzbudzenie w nas emocji, będą mieli choć ciut lepiej w swym życiu?
chyba źle, ;)
pełne treści.
i tak już serio - każde zdjęcie robione przez świadomego fotografa ma budzić emocje. Dlaczego mamy z tego wyłączyc zdjęcia ludzi niepełnosprawnych? :o)
acha, czyli proponujesz robić im tylko kiepskie zdjęcia. czy dobrze rozumiem? :o)
to troche tak ... ze dobry jet portret lub swietny jest akt tylko dlatego ze modelka jest zjawiskowej urody
wykorzystanie do wywołania emocji w zdjeciu (skrót myślowy - przepraszam); napisałem wcześniej że jest dobre w swojej kategorii; nie, nie nalezy izolowac, wrecz przeciwnie, ale nie jestem po prostu pewien czy warto robic "dobre zdjecie" na tej bazie;
Uważam,że takie zdjęcia też są potrzebna .Ta fotografia nikomu nie uwłacza ,taka jest moja opinia .Oczywiście możesz się nie zgadzać z moja opinią :)
Maciej, to nie znaczy że nie można im robić zdjęć.. porzuć stereotyp o hienie z długą lufą czyhającą na bezdomnych, chorych, słabych, starych, biednych .. tylko spróbuj obejrzeć TE prace tutaj. Moim zdaniem są to prace z dużym wyczuciem i dystansem.
Maćku - wykorzystanie w jakim celu? Proponujesz nie fotografować takich ludzi>? zamknąć w getcie i nie traktować tak, jak pozostałych, zdrowych? :o)
rafcio19 [2010-01-07 11:32:51] >> masz racje; ale wykorzystanie ludzkiej krzywdy czy ułomności jest troche ścieżka na skroty
Dobre zdjęcie musi mieć ładunek emocji :)
Zdjęcie dnia dla mnie
Nie lubię takich zdjęć. Może dla tego, że niosą zbyt duży dla mnie ładunek... Dobry fot.
a jeszcze nie tak dawno mówiono, ze takie osoby są opętane, szczęście ze to minęło. Zdjęcie jest smutne ale jak najbardziej świetne
jest dobre, ale ja nie lubie
O w mordę ,fota GADA
nie wiem co napisać. fotografia porusza.
to jest dobre :o)
poruszające.. oglądam, uh.