Opis zdjęcia
Zarówno rodzina żabowate (Ranidae), tzw. żaby właściwe, jak i rzekotkowate (Hylidae) reprezentują dwie zupelnie różne rodziny. Obie są zaliczane do podrzędu Neobatrachia należącego do rzędu płazów bezogonowych (Anura), ale nazywanie rzekotek żabami jest błędne. Różnice między nimi widoczne są na pierwszy rzut oka, a dokładniej różnią się np. skóra która u żaby jest gruba, chropowata i pokryta brodawkami, natomiast skóra rzekotki jest gładka, lśniąca i delikatna, nieznaczna chropowatość zaznacza się jedynie na brzuchu i bokach ciała. Po bokach grzbietu żaby mają dobrze zaznaczone fałdy grzbietowe, u rzekotek fałdy te nie występują. Żaby mają pysk długi, szeroki i ostry zakończony, rzekotka ma pysk krótki i bardziej okrągły. W kątach pyska żab zielonych znajdują się duże parzyste rezonatory, które rozciągają się po obu stronach głowy i tworzą duże pęcherze wzmacniające dźwięki powstałe w krtani. Samiec rzekotki wydaje donośny głos, będący najdonioślejszym z głosów wśród naszych płazów bezogonowych. Głos ten wzmacniany jest w tym przypadku przez pojedynczy, bardzo duży pęcherz rezonacyjny, uwypuklony na podgardlu, przypominający nieco wole. Tylne nogi są długie, przystosowane do skoków zarówno u żab jak i rzekotek, ale tylko u żab na wszystkich kończynach błony pławne sięgają końców palców. U rzekotki drzewnej bony pławne na odnóżach przednich występują, ale są dość mocno zredukowane, na tylnych odnóżach sięgają jedynie połowy długości palców. Cechą charakterystyczną rzekotek jest występowanie na palcach wszystkich stóp dodatkowego członu. Człon ten jest zagięty dośrodkowo i rozszerzone na końcu, tworząc lepkie przylgi służące im do chodzenia po gładkich pionowych powierzchniach liści, pni, lub innych przedmiotów. W Polsce występuje sześć gatunków żab, przy czym żaba wodna uważana jest za hybrydę, będącym płodnym mieszańcem powstałym ze skrzyżowania się żaby jeziorkowej i żaby śmieszki. Umownie dzieli się żaby na "zielone" - żaba jeziorkowa Pelophylax lessonae, śmieszka Pelophylax ridibunda i wodna Pelophylax esculenta o zdecydowanie wodnym trybie życia oraz "brunatne" - żaba moczarowa Rana arvalis, trawna Rana temporaria i dalmatyńska zwana zwinką Rana dalmatina, prowadzące bardziej lądowym tryb życia. Często pojawiająca się informacja o tym, że rzekotka drzewna Hyla arborea jest jedynym żyjącym w Europie przedstawicielem żab drzewnych jest nieprawdziwe! Otóż na południu Europy występuje także rzekotka śródziemnomorska Hyla meridionalis, we Włoszech i Szwajcarii żyje Hyla intermedia, w Portugalii Hyla molleri oraz żyjąca na Sardynii i Korsyce rzekotka tyrreńska Hyla sarda. Prawdą jest jednak to, że rzekotka drzewna to jedyny przedstawiciel rodziny Hylidae w Polsce, jest także najbardziej rozpowszechnionym przedstawicielem rzekotek w Europie.
zdjecie jest mega zabawne, strasznie smiesznie wyglada ta łapka rzekotki na glowie zaby :]
2 w jednym
Bartoszu Wojciechowski czyżbyś chciał bym tutaj przeklinał ;PP Nie znam nazw anatomicznych po łacinie, może tylko niektóre części ciała, bo jest mi to niepotrzebne. Oficjalne nazwy gatunkowe to co innego :) kończyłem specjalizację na katedrze zoologi systematycznej, ale nie to jest głównym powodem tego że interesuje mnie przyjęte nazewnictwo binominalne. Znam trochę nazw gatunkowych -oczywiście nie wszystkie :PPP- bo każdemu przyrodnikowi bardzo się to przydaje, nie muszę znać różnych nazw krajowych, bo jak wiadomo w każdym kraju inna nazwa, dzięki temu skutecznie unika się zamieszania nomenklaturowego ;) a i poważniej człowiek brzmi gdy mówi Anopheles maculipennis a nie komar widliszek, albo zamiast sroka mówi Pica pica :))) Pozdrawiam serdecznie wszystkich Gości i dziękuję że zajrzeliście :))
Miła scenka i wiele bardzo ciekwych informacji.
bdb
Już nie będe ich mylił
Mój ci on:))) Bardzo fajne
"Te, Hyla, co to za spoufalanie się, hę? Grabisz sobie..."
żabieraj tą łapę ! :-)
Nie KUmaj ;D Foto:[++++-]
no pozują wybornie niczym zawodowe modelki :)
Zdjęcie bardzo dobre, a z opisem genialne!!
a wiesz jak jest po lacinie krzywa kosc zaby? ;)))
Powalasz mnie na kolana :))
Dobra lekcja! Dawaj więcej! :-)
i w czółko ją - dobre
świetne :)) i edukacyjne :))
fajne :)
Łapką...
B.fajne:)
zdjęcie pierwsza klasa a opis fascynujący...jak to u Ciebie...moje uznanie...
świetnie :)
Otóż robiłem zdjęcie rzekotce, a obok przeskakiwała młoda żabka śmieszka. Przyszło mi do głowy że dobrze byłoby je sfotografować razem, by pokazać różnice między żabami i rzekotkami. Sięgnąłem więc po nią i położyłem obok rzekotki. Kuzyneczki chwilę pogawędziły ze sobą, po czym rzekotka postanowiła przejść po żabce, przez co śmieszce nie było już do śmiechu i postanowiła opuścić nasze studio :) Modelki pozowały mi nie na liściu sałaty ;PP a o ile dobrze pamiętam był to liść podbiału pospolitego (Tussilago farfara). Nie wiem gdzie są wyspy Hulagula ;) więc nie pomogę :P
super
świetne :D
Czy żyją jakieś rzekotki na Wyspach Hulagula ? Serio - dzięki za opis...
:D Ciekawych rzeczy można się tu dowiedzieć, porównać... No i zdjęcie bardzo ładne :))
i tak je dwie złapałeś ??!! fajnie porównac opis ze zdjęciem :)
bardzo dobre... a teraz zasiadam do lektury... :-)
good
ładnie :)