Opis zdjęcia
W 40-stą rocznicę pierwszego lądowania ludzi na Księżycu z dedykacją dla N.Armstronga, E.Aldrina i M.Collinsa. LM "Eagle" wylądował na Księżycu. Był 20 lipca 1969 roku, godzina 20:17. Po kilku godzinach, 21.07.1969 o 02:56:15 Neil Armstrong, jako pierwszy człowiek w historii, stanął na powierzchni innego ciała niebieskiego - Księżyca. Stawiając swą lewą stopę na pylistej powierzchni wypowiedział chyba najsłynniejsze słowa w dziejach naszej cywilizacji: "To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości". Miałem wówczas zaledwie kilka lat i wspomnienie transmisji telewizyjnej z tego historycznego wydarzenia, to jedna z najstarszych zachowanych w mojej pamięci chwil. Była to niezwykła noc. Jak przez mgłę pamiętam zgromadzoną przed telewizorem rodzinę, sąsiadów i znajomych, rozmowy, których strzępki pamiętam do dziś...i te pełne jakiegoś napięcia, tajemniczości i doniosłości chwile wyczekiwania. Ze wszystkich wrażeń najbardziej utkwiło mi w pamięci dominujące poczucie jakiejś nierealności. Wpatrzony w malutki ekran telewizora usiłujesz pojąć co widzisz. Dwie zjawiskowe, białe postacie w kombinezonach i hełmach poruszają się dziwnym krokiem wśród obłoczków pyłu, dobiegają jakieś urywane komunikaty. Przecierasz oczy, ale to nie sen...Neil Armstrong i Buzz Aldrin brodzili po pokrytej szarym pyłem powierzchni Księżyca, na niebie świeciła olbrzymia Ziemia, a Michael Collins krążył wysoko nad nimi i samotnie czekał... Dla formalności dodam, że zdjęcia przedstawiają kolejno: 1. światło popielate Księżyca 2. zaćmienie Księżyca 3. nów Księżyca widoczny podczas zaćmienia Słońca 4. Księżyc w pierwszej kwadrze w ciągu dnia. Bardzo namawiam na PE
super kwadrat :)
dziękuję , a dziś mija 44-ta rocznica pierwszego spaceru po Księżycu
Patrzę na tą Twoją (piękna!) I kwadrę, potem na moją wczorajszą - fajnie wyszedł przy porównaniu efekt libracji! :-)
a ty ksiezyc.... :) piekne te fotki nie ma co
10/10
Jest i czerwony :)
bdb
suppppper
Super
No co tu pisać-napisane wszystko jest.
rewelacja....
łoł
Wiesz co robisz i robisz to świetnie !
starannie wykonane i dopracowane zdjęcia, fotografia bez kompromisów jakościowych
rewelacyjne fotografie
Różne wersje, prawie jak u Andy Warhola :-) Świetne
ufffff... 10
Mistrz
Ty to potrafisz. Świetne, a razem z opisem to już w ogóle :)
brawo
wymiatasz maksymalnie , pozdrawiam
!
U Ciebie jak zwykle jest co oglądać i czytać..
jestem pod wrażeniem!
cuda natury....
wracam tu i wracam ..:)
Niesamowite ... jak zawsze :)
The Dark Side of the Moon, piękna strona ;-)
no chyba rekord :) bdb
niesamowite zestawienie.
swietne!
Niesamowite!!! :))
procyon trudno mi teraz określić dokładną datę, ale było to w 2007roku, na terenie Polski południowej w jednym z miesiąców letnich, ale juz nie pamiętam czy był to lipiec, czy np. wrzesień. Dzięki za podjęcie tematu i odpowiedzi ;) Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne nieziemskie ujęcia :)
Trudno mi to rozstrzygnąć. Jeżeli był przynajmniej kilkanaście stopni powyżej horyzontu, to jedynym wytłumaczeniem jest jego zaćmienie, jeżeli niżej to mogło być to spowodowane tym, że światło niebieskie bardziej się rozprasza przechodząc przez grubszą warstę atmosfery przy horyzoncie. Księżyc podczas zaćmienia jest jednak wyraźnie ciemniejszy, jeden z brzegów zawsze bardziej zanurzony w cieniu i na dodatek nabiera tak niezwykłych barw, że od razu widać, że coś jest nie tak. Jest więc możliwe, że widziałeś zaćmienie, nie będąc tego świadomym, myślę jednak że na podstawie tych przesłanek możesz ocenić czy tak było. A gdybyś znał orientacyjny termin, choćby rok lub porę roku , mozna by to łatwo potwierdzic. pozdrawiam :)
Mniej więcej wiem to co napisałeś, chodzi mi o to czy możliwe jest to, że gdy widziałem księżyc w takim czerwonym kolorze to nieświadomie patrzyłem na jego zaćmienie?
Tak, to całkowite zaćmienie Księżyca. Zjawiski tozachodzi wtedy, gdy tarcza Srebrnego Globu zanurza się w cieniu rzucanym przez Ziemię. Częściej bywa, że Księżyc tylko muśnie stożek cienia Ziemi i pomknie dalej w swej wędrówce wokół Ziemi. Wtedy występuje częściowe zaćmienie. W ciągu 1000 lat obserwuje się przeciętnie 1543 zaćmień Księżyca, w tym 711 całkowitych. Zaćmiony Księżyc może nabierać różnych barw, od ciemnobrązowego, miedzianego i czerwonego do jasnopomarańczowego i żółtego. Dzieje się tak za sprawą ziemskiej atmosfery. Białe światło słoneczne jest mieszaniną wszystkich kolorów tęczy. Kiedy przechodzi ono przez ziemską atmosferę, znajdujące się w niej molekuły i aerozole rozpraszają jego niebieską składową we wszystkich kierunkach (dlatego właśnie widzimy niebo na niebiesko). Pozostała, czerwonawa część widma ugina się nieco w kierunku cienia Ziemi, dając Księżycowi tak niezwykłą barwę. Gdyby Ziemia nie miała żadnej atmosfery, wtedy Księżyc podczas całkowitego zaćmienia byłby całkowicie czarny. Pozdrawiam :))
Witaj. Napisz jak mam rozumieć że na 2 jest zaćmienie księżyca. Czy taka czerwona tarcza zawsze oznacza, że księżyc został "zaćmiony" ;PP Bardzo fajne kadry i super przypomnienie z historii - Dzięki!
Szacunek!!!!!
niesamowite
jesteś wielki poz
chyba nie przepadam za takimi "składankami" nie mniej jednak bardzo ładnie wykonana praca...pozdrawiam
będę nudny bo dorzucę 10 i ode mnie
max
każdy ma swoją planetę tylko róży czasem brak...
max
Jak zawsze oglądam zdjęcia które są wspaniałe ale i bardzo uważnie staram się czytać Twoje opisy. Podziwiam ludzi z pasją.
Jestem pod dużym wrażeniem Waszych ocen, bardzo dziękuję wszystkim Gościom za wizytę. pozdrawiam :)
Jak zawsze super ujęcia
wszystkie mnie powalaja
o kurdeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Rewelacja!
Doskonałe! pozdro:-)
zachwyconam,piękną opowieścią i fotografią,brawo! :)
nic dodać nic ująć
Gratuluje Topu i DNA i pewnie fotki Dnia ,pozdrawiam
Gratuluję TOP'a!!! Z resztą to raczej było oczywiste! :)
dzidus/ każde z tych zdjęć wykonane jest innym sprzętem, kolejno: refraktor 80/1000, Newton 250/1250, obiektyw 500mm oraz Newton 400/2000. pozdrawiam :)
moc!!!
Pięknie :)
jesteś mistrzem !!!!
super orginalne
Jak Ty to robisz te zdjęcia? przez jakiś mikroskop czy co? ,nie czaję bazy jak można robić zdjęcia księżycowi z takiego bliska, na Marsie chyba nie mieszkasz ? co? czy mieszkasz? :)
leci w lewo :P taki żarcik :)
swietne
Shine on you crazy diamond i pełny ekran-mozna podziwiac bez konca. Swietna praca!
Rewelacja! A mnie o pierwszym lądowaniu uczyli w szkole - to już nie to samo.
daleki , bliski .....
Teraz przynajmniej wydaje się ile mniej więcej kto ma lat...hehe :)))
Księżyc w perygeum, więc będzie to długi spektakl...eh, tam być- bezcenne. Ja do tej trójki dodaję jeszcze STS 1 Columbia . Pozdrawiam :)
Przypomniałeś mi bardzo istotny moment dzieciństwa... i tamto wzruszenie pomieszane z niedowierzaniem... Piękne obrazy wspomagane adekwatnym opisem... Dzięki...
Efektowny zestaw, a jutro w Azji wielki zaćmieniowy spektakl. Piękny opis, przeplatany wspomnieniemi jednej z trzech wielkich wypraw kosmicznych, (dwie pozostałe to dla mnie: Wostok-1 '61 i Apollo-8 '68).Pozdrawiam.
oryginalne i pomysłowe. Wykonanie też na +
:)
ŚWIETNIE!!!
dyszka bez nieczego ;)
Jak zwykle ogromny szacunek dla Ciebie:)
bardzo :) wszystkie i razem :)
za każde z nich z osobna należy się uznanie, razem wyglądają nawet bardziej imponująco.pozdrawiam
nieziemska praca. kolejny raz podziwiam Twoją genialną fascynację Gwiazdozbiorem. 10+
imago. [2009-07-21 07:50:41]==> Kurna, że też żyją ludzie mający wątpliwości co do tego lądowania!...No tak, ale przecież niektórzy też mają wątpliwości czy Lenin umarł...
Świetne i na czasie.
Włodzimierz Barchacz [2009-07-21 01:56:42] - Hasselblad mocowany był do hełmu nad głową kosmonauty, spust uruchomiany był brodą wewnątrz hełmu. Kaseta z super cienkim filmem pozwalała na zrobienie aż 200 klatek. Aparat nie miał licznika, – ale każdy spust migawki rejestrowany był drogą radiową na ziemi. Po 200 zdjęciach wysyłano polecenie zmiany kasety! A jeszcze jedno – dla czego właśnie Hasselblad? Przygotowując program Apollo – spisano założenia konstrukcji sprzętu fotograficznego. Gdy przeczytał go jeden z przyszłych astronautów – powiedział „ależ ja taki aparat mam w domu”. Tak zaczęła się kosmiczna kariera Hasselblata (który zresztą posłużył Rosjanom jako wzór do Kieva 80). Jednego Hasselblata kosmonauci zgubili na orbicie Ziemi – czy jeszcze tam lata? Jest to na pewno aparat – legenda!
Zdjęcia, ich zestaw i data publikacji - wszystko razem na 10! 40 lat - jak ten czas leci. Pamiętam noc spędzoną przed telewizorem w oczekiwaniu, kiedy astronauci wyjdą na powierzchnię Księżyca. A tak na marginesie - w ciągu życia mojego Ojca (1900-1970) - człowiek oderwał się od ziemi za pomocą samolotu i stanął na Księżycu.
komentarz zbędny :))
przepiękne zdjęcia...a opis przypomniał mi moje własne, ale jakże podobne, przeżywanie tych pierwszych kroków człowieka na Księzycu...opózniały się dość znacznie, mijały godziny i wreszcie nad ranem zobaczyliśmy niewyrażny obraz...HD to nie było ale emocje były wielkie...dzięki za to przypomnienie, ilustrowane takimi obrazami...
rewelacyjne!
Ciekawa praca, podoba mi się.
Andy/ no to pakuj się szybciutko i w drogę, do Szanghaju :)) pozdrawiam
Bardzo dobra praca ;)
imago/wszystkie wątpliwości zostały wyjaśnione w prosty sposób, ostatnie dowody(chociaż tych nie potrzeba) to zdjęcia lądowników przesłane przez sondę LRO z orbity księżycowej :)) pozdrawiam
zachwycam się ..
Great!
pieknie podane
wspaniałe zdjęcia ...;)
MAX!
łaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!
przecudownie nam to przedstawiasz :)
dyszka...
:)
!!!