Opis zdjęcia
Zdjęcie dedykowane Procyonowi. Nie mam ambicji, żeby z nim konkurować, jest bowiem dla mnie niedościgłym wzorem, ale podobnie jak on jestem zafascynowany pięknem naszego nieba. Gdybym choć miał część jego wiedzy... Mogę powiedzieć tylko tyle, co pamiętam i wstydzić się, że to tak mało (Procyon, proszę popraw jeśli pobłądziłem): Od dołu widzimy Oriona, który jest moim zdaniem jednym z najpiękniejszych gwiazdozbiorów nieba zimowego. Pięknie widoczny jest jego pas (trzy blisko położone gwiazdy układające się w jednej linii. Jasna gwiazda pod pasem (z prawej strony) to Rigel, który jest błękitnym olbrzymem a nad pasem z lewej równie jasna gwiazda to Betelgeuse, który jest z kolei czerwonym olbrzymem. Pod pasem Oriona widać też mieczyk, który składa się z wielkich mgławic (Procyon pomóż). Nad Orionem lekko w prawo widać Byka (to m. in taka jasna litera V na której dolnym końcu znajduje się Aldebaran (nie pytajcie mnie proszę dlaczego najjaśniejsza gwiazda w Byku to costam Baran, ale tak jest ;)). Dalej nad Bykiem po prawo widać piękne Plejady - jest to skupisko (gromada otwarta) młodych błękitnych olbrzymów, zwane tak ponieważ gołym okiem można łatwo dostrzec ich 7, a jak wiadomo Plejady to 7 sióstr. Ostatnie, co mogę dodać, to to, że w lewym górnym rogu widać też kawałek Woźnicy. Przepraszam, że nie umiem tego wszystkiego opisać tak ciekawie jak mój Maestro ;) Zrobione w Nowy Rok 2009 ok. 19:50. Canon 5D, obiektywu nie podam :), ogniskowa 20mm. Nastawienia: f/2.0, 30s, ISO400, statyw. Zdecydowanie PE
świetnie lubię takie.
świetne
wiele ich , a jedna Twoja ...
Ciekawie!!! Miło zobaczyć cuś więcej u Ciebie niż podwodniaki. Czekam na więcej!!!
...a to wielka niespodzianka dla mnie. Bardzo to miłe otrzymać taki noworoczny prezent. Czuję się zaszczycony :)) Opis jak najbardziej poprawny i jak najbardziej ciekawy. Dodam może tylko, że ów mgławica w Mieczu, to Wiellka Mgławica w Orionie M42 będąca gigantyczną strukturą gazowo-pyłową w której wręcz lawinowo powstają nowe gwiazdy. W pobliżu M42 znajduje się inny obłok gazu molekularnego M 43. Nazwa gwiazdy Aldebaran pochodzi z arabskiego al-dabaran co znaczy następstwo po Plejadach...i tak rzeczywiście jest, gwiazda wschodzi nieco później niz Plejady. Pozdrawiam kosmicznie :))
Idzie niebo ciemną nocą, ma w fartuszku pełno gwiazd... tak mi się skojarzyło z dziecięcym wierszykiem :) Świetne, pięknie gwiazdy wyszły.
Chyba wszystko dobrze opisałeś.. od siebie dodam jeszcze, że w gwiazdozbiorze byka widoczna jest jeszcze jedna gromada otwarta - Hiady, bodaj największy i najjaśniejszy tego typu obiekt na niebie.. to właśnie ta literka V..
ładny kolor nieba, ilość gwiadz wrącz przytłacza, opis też ciekawy