Opis zdjęcia
Ośrodek kamieniarski w Bruśnie obejmował zespół wsi Stare Brusno, Deutschbach i Nowe Brusno. Do XVII w. Brusno było jedną wsią. W 1785 r. pośrodku Brusna władze austriackie założyły w ramach kolonizacji józefińskiej niemiecką wieś DeutschBach, rozdzielając Brusno na Stare i Nowe. Po wojnie Stare Brusno zostało całkowicie wysiedlone (na miejscu wsi pozostało zarastajace lasem cerkwisko i cmentarz), a nazwę wsi DeutschBach zmieniono na Polanka Horyniecka. Początkowo wyrabiano w Bruśnie głównie kamienie młyńskie i żarnowe, kamień budowlany oraz inne przedmioty użytkowe. Wyroby artystyczne (krzyże i figury przydrożne, nagrobki) pojawiły się – sądząc po datowanych obiektach – na początku XIX w. Na okolicznych cmentarzach zachowały się setki wytwarzanych tu nagrobków, zwanych bruśnieńskimi. Stoją również dziesiątki przydrożnych krzyży bruśnieńskich. O popularności ośrodka świadczyć mogą liczne nagrobki bruśnieńskie w odległych miejscowościach, m.in. w Kolbuszowej, Dłużniowie, Zamościu, Józefowie, Lwowie, Jarosławiu i Przeworsku.
Cofając się dotarłem wreszcie do opisu krzyży bruśnieńskich. Kiedyś nie miałem czasu, by odczytac. Ale nie sposób przeoczyć. Zwracaja one uwage swoją solidnością i niezwykłą siłą, która opiera sie czasowi.
...z takim opisem! zupełnie inaczej odbiera się samo zdjęcie, pozdrawiam
interesujące, spoglądając na miniaturję myślałam że pokutny
nie chce mi sie czytac opisu jak widze takie zdjecie ;P
u mnie na ekranie z kontrastem wszystko w porządku, i w żadnym wypadku ciemnej wtedy litery na górze zniknęły by w ciemnych porostach.
z opisem tworzy całość
Dobry opis - lubię odrobinę waloru edukacyjnego...Foto - może faktycznie troszkę ciemniej... czytelność... prawda...
troszkę ciemniej, troszkę więcej kontrastu, opis jak zwykle