Wołodytjowski - Odchodzenie w niepamięć (2020-01-22 22:34:51)
BJZ - *** (2020-01-22 22:08:43)
miljo -  (2020-01-22 22:05:09)
photozoner -  (2020-01-22 20:52:13)

Motyle Agnieszka Astaszow

Motyl symbolizuje duszę, szczęście, lekkość, ale też proces przemiany i przeobrażenia się w lepszą postać, otrzymanie nowego życia. Motyle to także istoty bardzo delikatne i kruche, tak jak delikatni i wymagający troskliwej opieki są mali bohaterowie zdjęć Agnieszki Astaszow, prezentowanych w ramach wystawy pt. Motyle. Motyle bowiem to opowieść o dzieciach, mieszkających w domu prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Św. Jadwigi w Katowicach-Bogucicach. Ten fotograficzny reportaż pozwala nam zajrzeć na moment w ich codzienność, zobaczyć ich małe radości i troski, których doświadczają.

Autorka zabiera nas w podróż w krainę wyjątkowych dzieci, dzieci, które dzięki Siostrom Jadwiżankom jak gdyby rodzą się na nowo. To za ich sprawą poznają prawdziwe znaczenie takich słów jak miłość i poczucie bezpieczeństwa, bez których człowiek nie potrafi być szczęśliwym na żadnym etapie swojego życia. By wykonać autentyczne, niepozowane zdjęcia Agnieszka Astaszow odwiedzała ich dom przez blisko miesiąc. Po jakimś czasie dzieci zaakceptowały jej obecność i przestały zwracać uwagę na aparat fotograficzny. Zjawiała się w domu o różnych porach dnia - rano, gdy dzieci się budziły i wieczorem, gdy kładły się spać. Mogła obserwować wszystkie ich zwykłe i niezwykłe zajęcia, które swoje odzwierciedlenie znajdują na prezentowanych fotografiach. Wystawa powstała dzięki wsparciu Polskiego Towarzystwa Pracowników Socjalnych.
Ksymena Zawada, Kurator wystawy

Agnieszka Astaszow

Agnieszka Astaszow od kilku lat zajmuje się zawodowo fotografią - jest absolwentką Studium Fotograficznego przy Instytucie Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej, z wykształcenia również socjolog i dziennikarka. Tegoroczna laureatka nagrody Grand Press Photo (druga nagroda za zdjęcie pojedyncze w kategorii Ludzie). Zajmuje się fotografią w wielu jej aspektach. Współpracuje m.in. z BWA w Katowicach, Teatrem Korez, Biurem Prasowym Wojewody Śląskiego, Górnośląskim Centrum Kultury. Jej fotografie można zobaczyć na łamach prasy regionalnej i ogólnopolskiej. Zajmuje się również realizacją niezależnych projektów w tym m.in. w ramach Katowickiego Karnawału Komedii i Letniego Ogrodu Teatralnego. Do tej pory swoje prace prezentowała w Westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - Motyle (honorowy patronat Wojewody Śląskiego), krakowskiej Galerii A1, Galerii Piętro Wyżej w GCK - przeLOTem, skoczowskiej galerii ARTadres i galerii Kałamarz w Tarnowskich Górach - Mam tylko jedno skrzydło, Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie - Teatralia, warszawskiej Kinotece - wystawa laureatów Grand Press Photo 2009.

Strona artystki: www.astaszow.com

Terminy

Termin: 03.06-30.06.2009
Miejsce: Galeria Miejskiego Centrum Kultury w Mysłowicach (ul. Grunwaldzka 7)
Wernisaż wystawy: 3 czerwca 2009 r., godzina 18.00

Archiwum