Opis zdjęcia
Konik polski – zwany także koniem biłgorajskim. Są to konie późnodojrzewające (3-5 lat), długowieczne, odporne na choroby i trudne warunki utrzymania. Mają twardy róg kopytowy pozwalający pracować niepodkutym na bitych drogach. Dzikimi przodkami koników polskich są tarpany
Sliczny temat i piekne swiatlo. kadr i GO swietna. Gratuluje.
letnio, beztrosko :)
przyjeme
ja czytalem ze negatyw ma rozpiętość tonalną w granicach 9EV, a slajd 4EV. Co do cyfrakow nie wiem dokladnie ale pewnie tak jak slajd.
Pchełka, BKrupa, wielkie dzięki. Jeszcze nie do końca wiem jak się mierzy pipetką skalę szarośći, czy o tym punktowym pomiarze ekspozycji, ale juz siadadam do PS i zaraz będę eksperymentować. Pchełka przeczytałam twój krótki kurs obrabiania zdjęć przed umieszczeniem na www, i jestem pod wrażeniem, bardzo przystępnie i konkretnie punkt po punkcie opisane, przed kolejnym umieszczeniem zdjęcie zastosuję się do twoich rad, polecam innym do przeczytania....Z każdym dniem dowiaduję się jak mało wiem o robieniu i obróbce zdjęć ;-)
Przepalenie, prześwietlenie to efekt zarejestrwoania obrazu bez szczegółów w światłach, czyli w najjaśniejszych fragmentach ujęcia. Główną przyczyną powstania prześwietlenia jest zbyt duża rozpiętość tonalna fotografowanego motywu, czyli zbyt duży kontrast między najciemniejszymi a najjaśniejszymi partiami fotografowanego motywu. Kontrast ten jest stosunkowo łatwo zmierzyć stosując punktowy pomiar ekspozycji (naświetlania): kierujemy punkt pomiarowy na najjaśniejszy fargment ujęcia i zapamiętujemy parametry ekspozycji - najlepiej wartość przysłony (łatwiej jest przeliczać). Następnie kierujemy punkt pomiarowy na najciemniejszy fragment motywu i odczytujemy wartość przysłony. Mamy więć dwa wyniki: jeden dla świateł (najjśnieszej części motywu) drugi dla cieni (najciemniejszych części fotografowanego motywu). Teraz je porównujemy: jeśli np. dla świateł otrzymaliśmy wartość przysłony "11", a dla cieni "5,6", to rozpiętość tonalna takiego motywu wynosi 2 stopnie przysłony (ciąg przysłon wygląda następująco: 1,7; 2; 2,8; 5,6; 8; 11; 16; 22; 45 (bez wartości pośrednich). Tak określoną wartość kontrastu porównujemy z możliwościami jego przenoszenia przez zastosowany materiał światłoczuły. Z reguły materiały tradycyjne, barwne mogą zarejestrować (bez prześwietleń lub niedoświetleń) kontrast 2,5 stopni przysłony - materiały negatywowe i ok. 1,5 stopnia przysłony - materiały odwracalne tzw. sklajdy. Źródło: jakieś forum fotograficzne
"pzrepalone" to takie ktore nie ma szczegolow w swiatlach...gdy takie zdjecie zmierzysz pipetą w PSie w skali szarości, to przepalone partie (biale plamy) zazwyczaj bedą wskazywaly 0% zaczernienia. najlepiej jak najjaśniejszy punkt obrazu ma 5-4% zaczernienia. To taka moja skomplikowana teoria:)
Peri Noid - mam pytanie co do przepalen...na forach co raz to ludzie pisze, ze zdjecie jest przepalone...Zawsze myslalam, ze przepalenie to wtedy gdy slonce sie odbija i robie sie takie biale plamy. Co to sa przepalenia i jak poznac, ze jakis fragment zdjecia jest przepalony lub nie?
Swiatło kadr kompozycja super!!!!
super ujęcie :)
ciekawe :) szczegolnie z tym tytulem ´;D taka "mlodziez wszechkonska"
super konik polski :) U mnie w stajni też są i jedna klaczka jest źrebna.. :P oby :D
bardzo podoba mi sie to zdjecie :) i sam konik tez :)
dla mnie swietne :)
Ładnie złapane w super pozie. Ciut bym ściął dół a dodał odrobinę na górze. Pewnie niektórym się takie stonowane i nienasycone kolory nie spodobają, ale ja osobiście takie lubię - więc to kolejny plus :-) No, może wolałbym o pół tonu ciemniej, może wtedy by się nie przepaliła sierść.
bardzo fajne zdjecie,konik i fachowa informacja tez-)
fajna foteczka ;))) zapraszam do siebie ;]
piekny galop
śliczności pa ta taj !!! super światełko... :))) pozdr
dobrze uchwycone...
śliczny konik :) ładnie złapane :)))