Opis zdjęcia
Dziś budynek dawnej żydowskiej łaźni rytualnej - mykwy - przy ul.Kłopotowskiego 31. Pobożni Żydzi chodzili tu przed szabatem i świętami religijnymi, oczyszczano też naczynia nabyte od nie-żydów. Mykwa w tym miejscu działała co najmniej od połowy XIX wieku, zaś obecny gmach wzniesiono w latach 1911-1914 wg projektu Nauma Hornsteina. Budynek sąsiaduje z miejscem po nieistniejącej już synagodze. Nie powinno się przecież zapominać, że tę część Pragi zamieszkiwali również Żydzi (nawet nazwa Szmulowizna pochodzi od właściciela tej ziemii Szmula Zbytkowera). Jak zawsze Z2. Tło nieciekawe bo to ściana budynku, a drzewko zasłania wybitą szybę na piętrze... ;) Zapraszam do komentowania i pzdr :)
ponad 25 lat temu w budynku tym było przedszkole dla dzieci pracowników ZOZ i prawie wyciukałem tam sobie oko patykiem ;-)
Bardzo fajnie wyszlo... tylko prawa strona coś tam się dzieje niedobrego ale itak podoba mi sie !
Jak tak oglądam Warszawę na Twoich zdjęciach, to myślę sobie, że wreszcie musiałbym się tam wybrać:-) Bardzo ładne zdjęcie. Ze ściany po prawej wybrnąłeś po prostu mistrzowsko! Pozdrawiam!!!
gorzka tonacja... (konsekwentnie czekoladowo)... pozdrawiam :-)
bardzo fajnie :) zmyślnie wybrnąłes z tej sciany po prawej :)
Nierozerwalnie połączenie w Twojej serii: zdjęcie i opis. Opis oceniam na 6. Zdjęcie na 5. Średnia: 5+. Pozdrawiam!
Świetne zdjęcie + wyczerpujący komentarz = Wysoka ocena :)
A nie zastanawiałeś się kiedyś nad uderzeniem ze swoimi zdjęciami i opisami do jakiegoś wyfawnictwa?? Bo całkiem niedawno, z tego co mi wiadomo, udało się wydać taką książkę opowiadającą chyba o Nysie
ostrosc, kadr, tonacja bardzo do mnie trafiaja. Poprostu ciekawa styliacja. dodatkowy plus za opis ;)
fajna tonacja jak zwykle:) wrzucam Cię do ulubionych-warto dla samych opisów-aczkolwiek foty też niczego sobie;)pozdro
bardzo ładnie przedstawiasz miasto!
Nie dość, że pięknie pokazujesz stolicę, tak z klimatem, to jeszcze wspaniale dzielisz się swoją wiedzą o tym mieście. Gratuluję jednego i drugiego :)
jak zwykle Twój komentarz jest bezcenny
Bardzo ładnie się prezentuje. Masz niesamowitą wiedzę o Warszawie. Dużo można się od ciebie nauczyć. Jestem warszawianką prawie od urodzenia i wstyd się przyznać, ale nie wiem nawet połowy tego co ty o swoim mieście. Pozdrawiam :)
Jak zwykle czytam opis od początku do końca. Pzdr :)
Takie chyba prawidlowo zrobione :)
Fotografia jak zwykle dobra technicznie. Opis do niej jak i do pozostałych zdjęć z serii to dodatkowy atut. Mimo tego, że mieszkam od 35 lat w W-wie, można sporo nowego dowiedzieć się o moim mieście. Pozdrawiam
Kolejne bardzo dobre foto.
Doznania te co zawsze. Pozdrawiam
Znów kawałek ciekawej historii. Fota interesująca, a w połączeniu z opisem super ciekawa :)
Tym razem opis zaciekawił mnie najbardziej ze wszystkich. Fota jak zawsze, bardzo dobra.
Swietna jest Twoja seria historyczna! Po tych zdjeciach po prostu widac, ze czujesz historie fotografowanych budynkow;-) Po fotkach architektury od razu widac, czy dla kogos fotografowany obiekt to tylko sterta cegiel, czy cos wiecej. Super - jestem pod wrazeniem:-)
dobra kontynuacja, uwielbiam taka architekture, niepowtarzalną i z charakterem.
bardzo ładnie pokazujesz i opisujesz kawał historii i za to wielkie dzięki. Pozdrawiam:-)
Pięknie pokazany budynek!:) z prawej cóś dziwnie
ErEs2, Ty tam byłeś, widziałeś w naturze, więc Twoja pamięć Ci dopowiada to, czego nie widać na zdjęciu. Ale ktoś, kto tam nie był, nie może wiedzieć, że niebo zlewa się z budynkiem pośrodku... Dla mnie, na początku, niebo sięgało aż do prawej krawędzi kadru. Tak to widziałem, więc rozumiesz, że coś nie grało... Teraz już to sobie jakoś wyobrażam... :{)
Śwoetna jakość. Pozdrawiam.
Twoje foty są idealne - nie będę się rozpisywał , bo nie pierwszy raz je ogladam :) po prostu pozdrawiam i dziekuje za odwiedziny :)
Bardzo Twoje zdjęcia mi się podobają,przedstawiają historię:)
*siwis: niebo było białe, ściana jest biała to i się zlewa... nie zaprzeczam... ;) ale to na środku... a co z tą prawą nie tak, bo nie wiem na co patrzeć? :) ten budynek z prawej wystaje o dobry metr, więc nie widać frontu tylko boczną ścianę, na którą pada lekki cień mykwy... :) chyba, że się nie zrozumieliśmy, co też jest możliwe ;) *lutka: no to rozplanowania za bardzo Ci nie przybliżyłem, raczej historię... ;) pzdr dla wszystkich i dzięki za Wasze dotychczasowe opinie :)
JAk zwykle swietnie :)
dzieki za odp, poprostu takie mam małe skrzywienie po studiach ze na wszystkie miasta patrze wzgledem rozplanowania przestrzennego. pozdr
Ciekawie i ładnie, jak zwykle. Mimo wyjaśniej - jednak z prawej dzieje się coś dziwnego, niebo zlewa się ze ścianą budynku... ten fragment kadru intryguje na tyle, że odciąga uwagę od tematu... :{)
*lutka: jeśli chodzi o Warszawę to, o ile się nie mylę oczywiście, ludność żydowska nie była raczej izolowana... fakt, że były dzielnice, gdzie były duże skupiska Żydów (między innymi kupiecka Praga swego czasu), ale to raczej kwestia wyboru zdaje się była no i nie były to dzielnice całkiem nowe... natomiast jeśli chodzi o samą Pragę, to ogólnie mówiąc (w wielkim uproszczeniu) jest to prawobrzeżna część Warszawy i jeśli się nie mylę starsza nawet od części lewobrzeżnej... już w Xw. istniało grodzisko na Starym Bródnie, a w XIw. osady na Kamionku i Gocławiu, natomiast osadnictwo na lewym brzegu datowane jest na XII-XIIIw. (oczywiście pomijając osadnictwo wcześniejsze)... w źródłach pierwsze wzmianki o Pradze pochodzą z 1432r., a prawa miejskie Praga otrzymała 10.II.1648r., w 1573 r. na polach pod Grochowem (obecna Praga) odbyła się pierwsza wolna elekcja (Henryk Walezy)... od 1791 następowało stopniowe włączanie Pragi w granice miasta... w 1794 miała miejsce słynna rzeź Pragi przez wojska Suworowa, a 25.II.1831 bitwa pod Olszynką Grochowską... to tylko kila najważniejszych faktów z historii prawobrzeżnej części Warszawy, niestety często pomijanej przez wycieczki i turystów... mam nadzieję, że taka skromna odpowiedź Ci wystarczy? :) pzdr
jeszcz małe pytanko bo nie znam dobrze Wa-wy, czy praga to dawne "nowe miasto Wa-wy"? a pytam się dlatego bo żydzi w dużej ilości miast polskich, izolowani od pozostałego społeczeństwa zakładali najczęściej własne dzielnice zwane później "nowym miastem"
gdyby nie było opisu do zdjęcia to dawałbym głowę, że w XIX wieku w tym budynku mieścił sie szpital. dodam tylko że bardzo ładnie zachowana mykwa znajduje się w Zamosciu. a zdjęcie jak zawsze bdb
bardzo fajne no i plus za lekcje historii;-)))
Jak zwykle jesteś świetny. Czekam na następny odcinek :)
No proszę kolejne miejsce którego próżno szukac w przewodnikach po Warszawie:)
*Lo45: pasjonatem historii... ;) pzdr dla wszystkich
Czy Ty ErEs2 jestes historykiem czy pasjonatem ?
PiTeR_76, Koroviov: w istocie, z prawej jest piękny, "zabytkowy" budynek umiejętnie "wkomponowany" w zabudowę ;)
▄█ Koroviov, w istocie i moja uwage zwrocil ten cien, wyglada jakby ten budynek byl przyklejony do czego stojacego z prawej strony :)
mnie zastanawia ta plama koło tego budynku po prawej
tradycyjnie :)
▄█ Kolejna dawka historii w znakomitej oprawie. Pozdrawiam :)
dobra stylizacja zdjęcia... dzięki za wykład...