Ocena będzie widoczna gdy zagłosuje co najmniej 5 osób.
mało ocen
Opis zdjęcia
Pytanie jak zwykle: co to, gdzie i jak teraz wygląda? Zdjęcie wygląda mi na zrobione z jakiegoś pojazdu (tramwaju?). Zapraszam na chata: http://polchat.pl/chat/?room=Plfotowicze
Snowman: To nie jest śnieg, w połowie schodów od strony tzw. ściany płaczu jest wjazd na dziedziniec i to coś przepalone na schodach, to jest murek oddzielający schody od wjazdu. Murek istnieje do dziś. Pracowałem w budynku GPW kilka ładnych lat i wiem jak to wygląda teraz. Też jest wjazd. Pojawił się tylko zdalnie sterowany szlaban i całe mnóstwo samochodów na dziedzińcu. Dziedziniec teraz to parking dla wybranych pracowników firm wynajmujących pomieszczenia w dawnym KC. Obecnie GPW ma tam jakieś szczątkowe biura, bo w zasadzie w całości przeniosło sie do nowego biurowca obok (Książeca 4). Ta częśc dawnego KC wygląda prawie dokładnie tak jak na zdjęciu (pojawiło się tylko logo TPS.A.) . Za to inaczej wygląda pólnocna (niewidoczna na zdjęciu) ściana kamienicy narożnej Książeca/Nowy Świat. Ta ściana (całkowicie bez okien - stąd nazwa "ściana płączu") w tej chili jest pokryta bilboardami reklamowymi.
Muzeum Narodowe widać, musi być widać powstało przecież przed wojną... to miejsce wygląda identycznie, z tym że to teraz nie tyły budynku KC, tylko Giełdy Pap. Warościowych..
Był trolejbus - rzeczywiście 51, robione z nowego światu w kierunku al. Jerozolimskich - dziś było by widać zabudowania Muzeum Narodowego i Muzeum Wojska Polskiego
Cześć pasjonatom. Pozwolę sobie czasem dorzucić coś do następnych, jak sie uda. Tu niestety już nic odkrywczego. MDM mi bliższy, bo jako dzieciak mieszkałem przy Poznańskiej blisko starej Pięknej. Pozdrawiam i oczekuję na następne. Aha, może tylko jeden drobiazg jeszcze. Słońce, a raczej cień na schodach przed KC sugerowałby, że budowa/odbudowa/rozbudowa (nie wiem) chyba BGK (?) po drugiej stronie Nowego Światu przy Mysiej jeszcze nie zakończona. Może to też pomóc przy datowaniu. p-m.
Witaj! Pewnie w Polske jezdzil nie bede, ale chetnie poobserwuje, co jeszcze bedziesz wieszal. Co do warszawskich, konto sie znajdzie, a jakbys mogl podeslac mi miniaturki tych z Warszawy (tyle, zeby sie zorientowac z jakich miejsc), to przebieglbym sie i obfocil, a pozniej moglibysmy w miare rownolegle wieszac dla porownania. Negatywy zas... Piszesz, ze lezaly wilgotne i posklejane. Niedobrze... tym bardziej ze pewnie wymagaja potraktowania czyms grzybkobojczym. Negatyw nie powinien lezec zwiniety, a i odwijany (po takim lezakowaniu w wilgoci) powinien tez byc na mokro... No ale stalo sie jak sie stalo. Podtrzymuje propozycje doprowadzenia ich do stanu, w ktorym zachowaja sie jeszcze przez wiele lat (pewnie dluzej, niz nosnik na ktorym masz teraz skany zapisane ;) ). Pozdrowki! A, co do pory roku i zimy. To co widac z przodu, te jasne plamy, to na pewno slonce. Nie jestem pewien tego, co widac daleko w tle na schodach. Wyglada to na nieodgarniety snieg, ale moge sie oczywiscie mylic. Ubrania fakt przemawiaja za nieco cieplejsza pora roku.
Tak się przypatruję i nie jestem przekonany, że to co widać w głębi to śnieg. Za lekko poza tym są ludzie ubrani. Sądzę, że jest to ten sam dzień, co na poprzednich zdjęciach. A co negatywów, to były zwinięte i wilgotne, więc i tak jest nieźle bo większość się udało po malutku odwinąć, wysuszyć i zeskanować. Po czem zostały zwinięte na powrót i schowane w suchym miejscu. Zresztą teraz już nie są tak istotne, jedynie dla wartości pamiątkowej. Ma dla Ciebie propozycję: załóż nowe konto na plfoto i zamieszczaj tam sukcesywnie zdjęcia z tych samych miejsc, które ja wieszam tu. Jeśli Ci się chce, oczywiście, bo warszawskich zdjęć będzie jeszcze może 5, może 10, ale nie więcej. A raczej w inne rejony Polski się nie wybierzesz w poszukiwaniu straconego czasu. Pozdrawiam.
The_naturat - po prostu trafiles w czula strune :) Sam patrze z przerazeniem, jak znika to, co jeszcze nie dawno stalo... I staram sie to uwieczniac. Ale, ale, czy ja dobrze widze, ze piszesz "odwijac blony"??? Toz to morderstwo... Powinno sie je umyc, wyprostowac, pociac i zamajteczkowac - jesli nie jest za pozno to po zabiegu przetrwaja jeszcze koooope lat. Gdybys byl zainteresowany, skrobnij na priva (snowman_pl @ o2.pl). Fakt, kojarze, ze pisales gdzies, ze negatywy sa w kiepskim stanie i slabo znosza skanowanie... Mozna bylo temu zaradzic. Co do datowania, jesli rzeczywiscie skanowane z tej samej kliszy i we wlasciwej kolejnosci, to bedzie to zima 1953/54. Pzdr!
Panowie: bardzo dziękuję. Jestem pod wrażeniem Waszego zaangażowania i wiedzy. Zgodnie z Twym, Snowman, życzeniem, postaram się sprawdzić jak mają się do siebie poszczególne zdjęcia na negatywie. Będzie to dosyć trudne ze względu na ich ilość, ale w wolnej chwili to zrobię. Natomiast z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę stwierdzić, iż jest to ten sam negatyw, a powyższe zdjęcie jest późniejsze od poprzednich. Wnioskuję to z układu katalagów na płycie, na którą zeskanowano mi w labie wszystkie filmy. Jednak równie dobrze mogli zamienić kolejność skanowania. W każdym razie na płytce to zdjęcie jest później. Nie wykluczam też możliwości, iż z powodu zacięć maszyny i sporych kłopotów z digitalizacją materiału, mogli pomieszać negatywy i katalogi na płycie mogą nie odpowiadać w stu procentach zawartością negatywom. Okaże się jak znajdę trochę czasu i poodwijam wszystkie błony. Jeszcze raz dziękuję i zapraszam do następnych zdjęć. Warszawa to rozgrzewka, później będę dawał inne rejony Polski i myślę, że tu problemów będzie więcej, ale i pole do popisu szersze. Pozdrawiam wszystkich zaangażowanych.
No to ja jeszcze uzupelnie po dotarciu do zrodel ;) Primo - datowanie (i za chwile pytanie do the_naturata) - Dom Partii budowano w latach 1948-1952. Budynek juz stal, na zdjeciu widac, ze jest to zima. Prawdopodobnie przelom 1952/53, ale zbyt malo szczegolow by to okreslic. Pytanie do the_naturata - negatywy to prawdopodobnie filmy (a nie klisze ciete), wiec mozna pogrupowac obrazy naswietlane na tych samych odcinkach filmu - co znakomicie pomoze w datowaniu - roznice w czasie naswietlania prawdopodobnie beda nie wieksze niz kilka miesiecy. Jesli jestes w stanie podac, ze to zdjecie pochodzi z tego samego negatywu, i zostalo naswietlone przed lub po poprzednich dwoch, to bedziemy mieli dokladne datowanie. I prosba o podawanie tego typu informacji przy nastepnych wstawianych zdjeciach. Co do trakcji i linii tramwajowych przebiegajacych tym odcinkiem Nowego Swiatu. Petla na Pl. Trzech Krzyzy zostala oddana do uzytku 22 lipca 1946, i odcinkiem tym jezdzila linia 24 (z Pl. Trzech Krzyzy przez Most Poniatowskiego na Wiatraczna). W 1947 dodatkowo uruchomiono linie 23 (do Al. Zielenieckiej), a w koncu 1951 odcinkiem tym kursowaly (jak podal rowniez Kuszacy) linie 2 i 9. Odcinek trakcji zostal zamkniety 25 pazdziernika 1960. Opierajac sie zatem na powyzszym - widoczny fragment to trakcja tramwajowa, a zdjecie powstalo miedzy rokiem 1950 a 1960. Na pewno na znaczne uscislenie pozwoli datowanie innych zdjec z tego samego negatywu. Pozdrowki!
Miejsce okreslone na 100%. Co do trakcji - zgodnie z tym, co podaje przegubowiec, to trolejbusy (jesli wogole tamtedy jezdzily - bo raczej skrecaly z Pl. Trzech Krzyzy w Bracka) mogly tam jezdzic w latach 1946-1950. Ale nie jezdzily ;) Na 100% jest to odcinek trakcji tramwajowej od petli na Pl. Trzech Krzyzy do Al. Jerozolimskich. Petla powstala w 1946 r.
Więc tędy jednak nie kursowała żadna regularna linia trolejbusowa, Książęcą też nie. Coś mi się pokiełbasiło. Wszystko szło Bracką. Nie wiem, czy to pozostałość trakcji tramwajowej, czy jakiś nieoficjalny by-pass dla trolejbusów. p-m.
Snowman: mam książkowy plan W-wy z 56 roku i tam tej linii nie ma. Piotr: link bardzo ciekawy, wiele rzeczy się chyba wyjaśni. Sam jeździłem 56 z centrum na Mokotów (do Odyńca i Parku Dreszera). Pamiętam tez 55, 52, 53 w okolicach Myśliweckiej i Torwaru. A dużo później linię z Dworca Południowego do Piaseczna. Idę studiować link Piotra.
THE_NATURAT: WIELKIE DZIĘKI!!! p-m.
Kuszacy, a masz jakies linki do takich planow w sieci, albo mozesz jakos wskazac zrodla? Chetnie bym popatrzyl. Mozesz napisac, jak przebiegala ta linia trolejbusowa? Ujazdowski i Ksiazeca, to przejazd przez Pl trzech Krzyzy, niedaleko w sumie. Pytanie, czy ta linia miala jakies polaczenie z Jerozolimskimi, i gdzie wogole jeszcze po Warszawie jezdzily trolejbusy..?
:)) Ja tez. Ale dobrze by bylo (jesli autor autor sie zgodzi), gdybysmy dostali wczesniej takie skany i wiedzieli gdzie pojsc - cala serie by sie od razu zrobilo.
Dokladnie, siedziba KC PZPR, ale raczej od tylu (Lorentza). Wyglada na zrobione z Nowego Swiatu w kierunku Wisly. Tylko ta trakcja... Jezdzily Nowym Swiatem tramwaje (miedzy Jerozolimskimi a Pl. Trzech Krzyzy)? A moze trolejbusy? Wizja lokalna nastapi ;)
dom ukochanej partii
Powiesilem wspolczesna wersje: http://plfoto.com/1135045/zdjecie.html
Jeszcze raz całokształt....
Snowman: To nie jest śnieg, w połowie schodów od strony tzw. ściany płaczu jest wjazd na dziedziniec i to coś przepalone na schodach, to jest murek oddzielający schody od wjazdu. Murek istnieje do dziś. Pracowałem w budynku GPW kilka ładnych lat i wiem jak to wygląda teraz. Też jest wjazd. Pojawił się tylko zdalnie sterowany szlaban i całe mnóstwo samochodów na dziedzińcu. Dziedziniec teraz to parking dla wybranych pracowników firm wynajmujących pomieszczenia w dawnym KC. Obecnie GPW ma tam jakieś szczątkowe biura, bo w zasadzie w całości przeniosło sie do nowego biurowca obok (Książeca 4). Ta częśc dawnego KC wygląda prawie dokładnie tak jak na zdjęciu (pojawiło się tylko logo TPS.A.) . Za to inaczej wygląda pólnocna (niewidoczna na zdjęciu) ściana kamienicy narożnej Książeca/Nowy Świat. Ta ściana (całkowicie bez okien - stąd nazwa "ściana płączu") w tej chili jest pokryta bilboardami reklamowymi.
Muzeum Narodowe widać, musi być widać powstało przecież przed wojną... to miejsce wygląda identycznie, z tym że to teraz nie tyły budynku KC, tylko Giełdy Pap. Warościowych..
Był trolejbus - rzeczywiście 51, robione z nowego światu w kierunku al. Jerozolimskich - dziś było by widać zabudowania Muzeum Narodowego i Muzeum Wojska Polskiego
Cześć pasjonatom. Pozwolę sobie czasem dorzucić coś do następnych, jak sie uda. Tu niestety już nic odkrywczego. MDM mi bliższy, bo jako dzieciak mieszkałem przy Poznańskiej blisko starej Pięknej. Pozdrawiam i oczekuję na następne. Aha, może tylko jeden drobiazg jeszcze. Słońce, a raczej cień na schodach przed KC sugerowałby, że budowa/odbudowa/rozbudowa (nie wiem) chyba BGK (?) po drugiej stronie Nowego Światu przy Mysiej jeszcze nie zakończona. Może to też pomóc przy datowaniu. p-m.
Witaj! Pewnie w Polske jezdzil nie bede, ale chetnie poobserwuje, co jeszcze bedziesz wieszal. Co do warszawskich, konto sie znajdzie, a jakbys mogl podeslac mi miniaturki tych z Warszawy (tyle, zeby sie zorientowac z jakich miejsc), to przebieglbym sie i obfocil, a pozniej moglibysmy w miare rownolegle wieszac dla porownania. Negatywy zas... Piszesz, ze lezaly wilgotne i posklejane. Niedobrze... tym bardziej ze pewnie wymagaja potraktowania czyms grzybkobojczym. Negatyw nie powinien lezec zwiniety, a i odwijany (po takim lezakowaniu w wilgoci) powinien tez byc na mokro... No ale stalo sie jak sie stalo. Podtrzymuje propozycje doprowadzenia ich do stanu, w ktorym zachowaja sie jeszcze przez wiele lat (pewnie dluzej, niz nosnik na ktorym masz teraz skany zapisane ;) ). Pozdrowki! A, co do pory roku i zimy. To co widac z przodu, te jasne plamy, to na pewno slonce. Nie jestem pewien tego, co widac daleko w tle na schodach. Wyglada to na nieodgarniety snieg, ale moge sie oczywiscie mylic. Ubrania fakt przemawiaja za nieco cieplejsza pora roku.
Tak się przypatruję i nie jestem przekonany, że to co widać w głębi to śnieg. Za lekko poza tym są ludzie ubrani. Sądzę, że jest to ten sam dzień, co na poprzednich zdjęciach. A co negatywów, to były zwinięte i wilgotne, więc i tak jest nieźle bo większość się udało po malutku odwinąć, wysuszyć i zeskanować. Po czem zostały zwinięte na powrót i schowane w suchym miejscu. Zresztą teraz już nie są tak istotne, jedynie dla wartości pamiątkowej. Ma dla Ciebie propozycję: załóż nowe konto na plfoto i zamieszczaj tam sukcesywnie zdjęcia z tych samych miejsc, które ja wieszam tu. Jeśli Ci się chce, oczywiście, bo warszawskich zdjęć będzie jeszcze może 5, może 10, ale nie więcej. A raczej w inne rejony Polski się nie wybierzesz w poszukiwaniu straconego czasu. Pozdrawiam.
The_naturat - po prostu trafiles w czula strune :) Sam patrze z przerazeniem, jak znika to, co jeszcze nie dawno stalo... I staram sie to uwieczniac. Ale, ale, czy ja dobrze widze, ze piszesz "odwijac blony"??? Toz to morderstwo... Powinno sie je umyc, wyprostowac, pociac i zamajteczkowac - jesli nie jest za pozno to po zabiegu przetrwaja jeszcze koooope lat. Gdybys byl zainteresowany, skrobnij na priva (snowman_pl @ o2.pl). Fakt, kojarze, ze pisales gdzies, ze negatywy sa w kiepskim stanie i slabo znosza skanowanie... Mozna bylo temu zaradzic. Co do datowania, jesli rzeczywiscie skanowane z tej samej kliszy i we wlasciwej kolejnosci, to bedzie to zima 1953/54. Pzdr!
Panowie: bardzo dziękuję. Jestem pod wrażeniem Waszego zaangażowania i wiedzy. Zgodnie z Twym, Snowman, życzeniem, postaram się sprawdzić jak mają się do siebie poszczególne zdjęcia na negatywie. Będzie to dosyć trudne ze względu na ich ilość, ale w wolnej chwili to zrobię. Natomiast z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę stwierdzić, iż jest to ten sam negatyw, a powyższe zdjęcie jest późniejsze od poprzednich. Wnioskuję to z układu katalagów na płycie, na którą zeskanowano mi w labie wszystkie filmy. Jednak równie dobrze mogli zamienić kolejność skanowania. W każdym razie na płytce to zdjęcie jest później. Nie wykluczam też możliwości, iż z powodu zacięć maszyny i sporych kłopotów z digitalizacją materiału, mogli pomieszać negatywy i katalogi na płycie mogą nie odpowiadać w stu procentach zawartością negatywom. Okaże się jak znajdę trochę czasu i poodwijam wszystkie błony. Jeszcze raz dziękuję i zapraszam do następnych zdjęć. Warszawa to rozgrzewka, później będę dawał inne rejony Polski i myślę, że tu problemów będzie więcej, ale i pole do popisu szersze. Pozdrawiam wszystkich zaangażowanych.
No to ja jeszcze uzupelnie po dotarciu do zrodel ;) Primo - datowanie (i za chwile pytanie do the_naturata) - Dom Partii budowano w latach 1948-1952. Budynek juz stal, na zdjeciu widac, ze jest to zima. Prawdopodobnie przelom 1952/53, ale zbyt malo szczegolow by to okreslic. Pytanie do the_naturata - negatywy to prawdopodobnie filmy (a nie klisze ciete), wiec mozna pogrupowac obrazy naswietlane na tych samych odcinkach filmu - co znakomicie pomoze w datowaniu - roznice w czasie naswietlania prawdopodobnie beda nie wieksze niz kilka miesiecy. Jesli jestes w stanie podac, ze to zdjecie pochodzi z tego samego negatywu, i zostalo naswietlone przed lub po poprzednich dwoch, to bedziemy mieli dokladne datowanie. I prosba o podawanie tego typu informacji przy nastepnych wstawianych zdjeciach. Co do trakcji i linii tramwajowych przebiegajacych tym odcinkiem Nowego Swiatu. Petla na Pl. Trzech Krzyzy zostala oddana do uzytku 22 lipca 1946, i odcinkiem tym jezdzila linia 24 (z Pl. Trzech Krzyzy przez Most Poniatowskiego na Wiatraczna). W 1947 dodatkowo uruchomiono linie 23 (do Al. Zielenieckiej), a w koncu 1951 odcinkiem tym kursowaly (jak podal rowniez Kuszacy) linie 2 i 9. Odcinek trakcji zostal zamkniety 25 pazdziernika 1960. Opierajac sie zatem na powyzszym - widoczny fragment to trakcja tramwajowa, a zdjecie powstalo miedzy rokiem 1950 a 1960. Na pewno na znaczne uscislenie pozwoli datowanie innych zdjec z tego samego negatywu. Pozdrowki!
:-)
O, dzieki!
Mam: 9 i 2.
A ja mam ksiazki o trakcji tramwajowej, ktorymi podpiera sie przegubowiec. Sprobuje namiarzyc, jaka to byla linia.
Miejsce okreslone na 100%. Co do trakcji - zgodnie z tym, co podaje przegubowiec, to trolejbusy (jesli wogole tamtedy jezdzily - bo raczej skrecaly z Pl. Trzech Krzyzy w Bracka) mogly tam jezdzic w latach 1946-1950. Ale nie jezdzily ;) Na 100% jest to odcinek trakcji tramwajowej od petli na Pl. Trzech Krzyzy do Al. Jerozolimskich. Petla powstala w 1946 r.
Więc tędy jednak nie kursowała żadna regularna linia trolejbusowa, Książęcą też nie. Coś mi się pokiełbasiło. Wszystko szło Bracką. Nie wiem, czy to pozostałość trakcji tramwajowej, czy jakiś nieoficjalny by-pass dla trolejbusów. p-m.
Snowman: mam książkowy plan W-wy z 56 roku i tam tej linii nie ma. Piotr: link bardzo ciekawy, wiele rzeczy się chyba wyjaśni. Sam jeździłem 56 z centrum na Mokotów (do Odyńca i Parku Dreszera). Pamiętam tez 55, 52, 53 w okolicach Myśliweckiej i Torwaru. A dużo później linię z Dworca Południowego do Piaseczna. Idę studiować link Piotra. THE_NATURAT: WIELKIE DZIĘKI!!! p-m.
Dokladnie tak jak pisalismy. Elewacja widocznego naroznika budynku po prawej nie ulegla zmianie. Daleko w tle widoczne bydynki Muzeum Narodowego.
Dzieki! Ide wlasnie na wizje lokalna ;p
Snowman: http:// www. przegubowiec. com/t-bus/index-tb.htm
zdjęcie musi pochodzić z lat 50-ych. To linia 51 :)
Drugi koniec linii: zajezdnia na Czerniakowskiej. Jeździły tam też tramwaje
Kuszący: do Dworca Gdańskiego
Kuszacy, a masz jakies linki do takich planow w sieci, albo mozesz jakos wskazac zrodla? Chetnie bym popatrzyl. Mozesz napisac, jak przebiegala ta linia trolejbusowa? Ujazdowski i Ksiazeca, to przejazd przez Pl trzech Krzyzy, niedaleko w sumie. Pytanie, czy ta linia miala jakies polaczenie z Jerozolimskimi, i gdzie wogole jeszcze po Warszawie jezdzily trolejbusy..?
Coś sie jednak nie zgadza. Sprawdziłem na planie. Trolejbusy nie kursowały tym odcinkiem. Nie wiem, pardon. p-m.
Snowman: to trakcja trolejbusowa. Dalej szły na doł Ksiażęcą lub prosto Al. Ujazdowkimi. p-m.
:)) Ja tez. Ale dobrze by bylo (jesli autor autor sie zgodzi), gdybysmy dostali wczesniej takie skany i wiedzieli gdzie pojsc - cala serie by sie od razu zrobilo.
mogę zrobić :)
A tak na marginesie - warto byloby sie przejsc w te miejsca i zrobic dokladnie takie same, ale wspolczesne, ujecia :)
Dokladnie, siedziba KC PZPR, ale raczej od tylu (Lorentza). Wyglada na zrobione z Nowego Swiatu w kierunku Wisly. Tylko ta trakcja... Jezdzily Nowym Swiatem tramwaje (miedzy Jerozolimskimi a Pl. Trzech Krzyzy)? A moze trolejbusy? Wizja lokalna nastapi ;)
tak
Lubie te 'Twoje' zdjecia na tym koncie
jak masz wiecej to wrzucaj chetnie poogladam
z niecierpliwością oczekuję na kolejne fotografie które tu umieszczasz. pozdrawuiam gorąco
Biały Dom