Ze sprawozdań sytuacyjnych żandarmerii wynika, że Polacy w Fordonie byli spokojni, ale “lodowaci”, twardo stali przy swojej polskości.
Fordon zyskał tragiczną sławę przez wymordowanie setek ludzi na skraju szybowiska, w tzw. “Dolinie Śmierci”. Różnie zeznawali świadkowie tej gehenny - jedni podawali cyfrę 3000 osób, inni 2000 lub około 300. Nie ma natomiast żadnych udokumentowanych źródeł zbrodni fordońskiej. Niemcy uznali, że dolina koło Fordonu leżąca wśród wzgórz na polach Miedzynia, jest dogodnym miejscem, które należy przygotować na groby dla ofiar masowych zbrodni. Członkowie “Arbeitsdienstu” wykopali rowy, a następnie przywożono ofiary, które po odebraniu im wierzchniej odzieży i kosztowności rozstrzeliwano i dobijano kolbami karabinów. Byli to w przeważającej części mieszkańcy Bydgoszczy, i dlatego “Dolina Śmierci” stała się symbolem męczeństwa bydgoszczan. Pierwszą egzekucję przeprowadzono 10 października 1939 r., a kolejne miały miejsce do 26 listopada 1939 r. do rozwiązania Selbstschutzu. Wykonawcami zbrodni byli członkowie Selbstschutzu, gestapo i żandarmerii, a wśród nich wielu fordońskich Niemców.
Komentarze
Robi wrażenie
kantor z rodziną...może i 10osobową, a jedna tabliczka
Ze sprawozdań sytuacyjnych żandarmerii wynika, że Polacy w Fordonie byli spokojni, ale “lodowaci”, twardo stali przy swojej polskości. Fordon zyskał tragiczną sławę przez wymordowanie setek ludzi na skraju szybowiska, w tzw. “Dolinie Śmierci”. Różnie zeznawali świadkowie tej gehenny - jedni podawali cyfrę 3000 osób, inni 2000 lub około 300. Nie ma natomiast żadnych udokumentowanych źródeł zbrodni fordońskiej. Niemcy uznali, że dolina koło Fordonu leżąca wśród wzgórz na polach Miedzynia, jest dogodnym miejscem, które należy przygotować na groby dla ofiar masowych zbrodni. Członkowie “Arbeitsdienstu” wykopali rowy, a następnie przywożono ofiary, które po odebraniu im wierzchniej odzieży i kosztowności rozstrzeliwano i dobijano kolbami karabinów. Byli to w przeważającej części mieszkańcy Bydgoszczy, i dlatego “Dolina Śmierci” stała się symbolem męczeństwa bydgoszczan. Pierwszą egzekucję przeprowadzono 10 października 1939 r., a kolejne miały miejsce do 26 listopada 1939 r. do rozwiązania Selbstschutzu. Wykonawcami zbrodni byli członkowie Selbstschutzu, gestapo i żandarmerii, a wśród nich wielu fordońskich Niemców.
Tak.
Podoba mi sie , ciekawy kadr , mozesz napisac gdzie zrobiles to zdjecie ?pozdrawiam=) zapraszam do mojej skromnej galerii
ciekawe.. refleksyjne..
robi warażenie.............
technicznie - bądźmy szczerzy - nieudane... ale robi wrażenie
niezła fota!!!
o fak
bardzo ciekawe