Opis zdjęcia
Obecna latarnia morska jest czwartą wieżą na tej stacji, chociaż żadna z jej dwóch pierwszych poprzedników nie była oświetlona. [2] Pierwsza wieża została zbudowana pod kierunkiem Jamesa Oglethorpe'a i była zbudowana z drewna; wzniesiony w 1736 r., został zniszczony przez burzę w 1741 r. [3] W następnym roku wzniesiono zamiennik, tym razem z kamienia i drewna, ale jeszcze bez oświetlenia; zamiast tego był zwieńczony masztem flagowym. [4] Wieża ta uległa erozji linii brzegowej. [2] Trzecia wieża została zbudowana w 1773 roku przez Johna Mullryne’a [5] , była to ceglana wieża pierwotnie o wysokości 100 stóp (30 m). [2] [3] Początkowo była wyposażona w system reflektorów i świec, ale po przekazaniu jej rządowi federalnemu w 1790 r. została zmodernizowana do lamp naftowych. W 1822 r. dobudowano do tego miejsca drugą wieżę, tworząc pasmo . [3] Obie wieże otrzymały soczewki Fresnela w 1857 roku, przy czym dolna przednia wieża została wyposażona w soczewkę czwartego rzędu, natomiast wieża główna otrzymała większą soczewkę drugiego rzędu. [2] Siły Konfederacji spaliły światło w 1862 roku podczas wojny secesyjnej i usunęły soczewkę, wycofując się do Fortu Pułaski . Odbudowę latarni rozpoczęto w 1866 roku, jednak opóźniła ją epidemia cholery . [2] Na szczycie pierwszych 60 stóp (18 m) starej wieży zbudowano nową wieżę, podnosząc wysokość całości do 154 stóp (47 m). Wieża ta została wyposażona w soczewkę I rzędu. Przednią latarnią była teraz drewniana szkieletowa wieża o długości 50 stóp (15 m), wyposażona w nową soczewkę czwartego rzędu. [2]
Tak ale na pustyni jeszcze nie bylem :) Na niektorych jestem po drode gdzies tam wiec czasami jest to poludnie ciezko o jakies dobre swiatlo czy chmurke :)
U mnie zawsze latarnia morska czy tez jeziorna - jak te nad Wielkimi Jeziorami, bedzie wzbudzac emocje :) Chyba wrzuce wieczorem jakas miejscowa :D A wiesz, ze byly tez latarnie na pustyni?
Ertu ja byłem tylko w Niechorzu jako nastolatek też byłem zakochany teraz przeżywam druga milosc:)
Dawno temu zaliczylem wszystkie polskie latarnie. Najulubiensze to: Niechorze - spalem w niej jako nastolatek, Stilo i Krynica Morska. W ogole wszystkie sa piekne!
@Wołodytjowski musiala konkurowac z zielenia trawy :)
Ciekawa historia, a i fota niezla.
Ciekawa historia tej budowli. Jednym ze znanych projektantów latarni morskich i meteorologiem był Thomas Stevenson, ojciec Roberta Louisa Stevensona :-)
ciekawe miejsce i historia. czerwień dachu nieco przesadzona