Opis zdjęcia
Okolica Wielkiej Mgławicy Oriona M-42/43 jest bez wątpienia jednym z najczęściej obserwowanych i fotografowanych zakątków Galaktyki. Ten piękny obłok gazu i pyłu o rozmiarze 30 lat świetlnych, odległy o 1400 lat świetlnych jest miejscem narodzin nowych gwiazd, otoczonych dyskami protoplanetarnymi. Tak się składa, że raz na kilka lat dla czystej przyjemności wracam fotograficznie w ten obszar i posiadam już sporą kolekcję jego zdjęć, wykonaną różnym sprzętem i w różnych warunkach. Tym razem łatwo nie było. Fatalny seeing mocno ograniczył rozdzielczość obrazu i praktycznie uniemożliwił poprawną kontrolę prowadzenia teleskopu. Jasne tło nieba, spowodowane prawdopodobnie resztkami zorzy polarnej z poprzedniej nocy, "dopalającej" się w atmosferze, o godzinie 23:44 dodatkowo rozjaśnił wschodzący Księżyc w fazie 37 godzin po II kwadrze. W tych warunkach zebrałem dość skromny materiał, na który złożyło się 71 minut sumarycznej ekspozycji. Parametry:2023.11.06-07.22:31-00:38CSE. Newton 205/907+MPCC+N.D610mod.+ IDAS LPS-D2. Exp.15x240sek.ISO1600,4x120sek.4x40sek.4x5sek.ISO400.
Potęga!
tacyt, ten cały kompleks to wielkie laboratorium astrofizyki. W jego centrum, w tak zwanym "rybim pysku" znajduje się Gromada Trapez, (praktycznie niewidoczna tutaj, ze względu na małą rozdzielczość zdjęć portalu). Trapez jest jedną z najmłodszych gromad otwartych w Galaktyce a jego gwiazdy znajduję się we wczesnych etapach ewolucji - takie gwiezdne niemowlaki :)
Patrzymy na piękną mgławicę zobrazowaną umiejętnościami kolegi na portalu. Pan Mariusz czasami pokazuje kropkę na swoim zdjęciu i pisze że to jest coś godnego uwagi. Czy na tym zdjęciu też takie są ?
Ładna ta kosmiczna kreacja :-)