Opis zdjęcia
Podczas fotograficznego testu jakości nieba z Grabskiej Góry w Beskidzie Niskim, wykonałem jeszcze próbę głębszego obrazowania Kosmosu w okolicy zenitu. W centrum kadru znalazła się znana para galaktyk M-81 "Galaktyka Bodego" i M-82 "Cygaro", jednak głównym celem łowów była rozległa MW-3 "Mgławica Wulkan". Ten ekstremalnie słaby duch jest fragmentem olbrzymich kompleksów mgławicowych, zdefiniowanych jako obiekty IFN,(Integrated Flux Nebula). Unoszą się one nad płaszczyzną dysku Galaktyki, niczym cirrusy nad powierzchnią Ziemi a za ich subtelną iluminację odpowiada blask miliardów gwiazd Drogi Mlecznej, którym są oświetlane. Temat raczej trudny, wymagający ciemnego nieba i dobrych warunków meteo. Daje jednak świetne pole do działań, gdyż spora część północnego bieguna nieba wypełniona jest tymi niezwykłymi strukturami. Parametry:2023.03.16.20:54-23:33CSE. Samyang 2/135,(f2,8) + N.D610mod + SW-SA. Exp.71x120sek. ISO1600.
Komentarze
+
Dziękuję za skierowanie. Na pańskim zdjęciu szybciej można dostrzec wulkan. Na wskazanym przez pana zdjęciu widzę napisy z nazwami. Rozumiem, że one tam są tylko trzeba zrobić zdjęcie w większej rozdzielczości aby się ujawniły.
Panie tacyt, dziękuję za interesujący wywód. W dzisiejszym świecie kilka kliknięć wystarczy, by informacja na na tacy do nas wjechała, o pierwsza z brzegu - dotycząca wspomnianych galaktyk : https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/af/Mandel-Wilson_IFN_Volcano-Angel_15_panel_version_-_Flickr_-_kees_scherer.jpg
Bardzo przepraszam. Skąd wiadomo która galaktyka to która. Nie widzę metek opisujących na pana zdjęciu, jak wyjdę na dwór i nocą spojrzę w górę to też nie wiem co jest co. Nie ma metek z nazwą. Więc trochę wam astronomom nie wierzę. Panu gratuluję umiejętności, techniki fotografowania, pasji. Proszę kontynuować. Może Pan wszystko napisać. Co mi pozostanie, jak nie przyjąć lub przyjąć że tak jest. Nie wiedziałem o istnieniu IFN i pewnie nie wiem o istnieniu innych w tym przedmiocie rzeczy. Serdecznie poadrawiam.
nieskończona nieskończoność...
Coś w tym jest :)
Przepiękna kosmiczna ektoplazma :-)